Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 100

Tema: Kolegijalnost... mit, utopija ili stvarnost?

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Kolegijalnost... mit, utopija ili stvarnost?

    Već dugo se pitam postoji li kolegijalnost... i što je to uopće. Jer ove definicije koje ja imam u glavi, više očito ne vrijede...
    Pred 20 godina (joj što sam stara) sve je bilo drugačije? Ili je bilo isto samo se meni čini da je bilo drugačije... baš kao u onoj Wear Sunscreen pjesmi..

    I koliko je tko spreman učiniti za svog kolegu? Da li za svakog isto? ili ipak za neke manje, za neke više... za neke ništa...
    Kako je moguće da s nekim iz dana u dan postoji lijepa protočna komunikacija... a kad treba preuzeti neki posao jer je netko odsutan, nastane pobuna.

    I... postoji li iskreno prijateljstvo na poslu?

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Moje mišljenje: kao i sve, i kolegijalnost se mijenja ciklički i prati krize. Jednadžba: nema krize = više kolegijalnosti. Više krize = manje kolegijalnosti. I percpecija kolegijalnosti se mijenja s godinama osobe - kad si mlađi, možda ti nije toliko bitno nego da se probiješ, u nekim godinama si stigao dokle si mogao / mislio dogurat, pa je kolegijalnost više na cijeni (tj. više tražiš / cijeniš tu kvalitetu). A onda još tu dolaze karakterne osobine - neki kojima je kolegijalnost reltivno nevažna kategorija (analitčki, target-oriented tipovi, individualci) i kao druga krajnost izraziti emotivci kojima će i u krizi i u ne-krizi bit važno jer im je glavno što im je bitno da su svi oko njih zadovoljni, pa su onda i oni zadovoljni, a ako nije to ih proždire.

    Postoji li prijateljstvo iskreno na poslu? U uvjetima mirnodopskim - više. U ratnim / kriznim - manje. Ništa nije 0/1 - sve su gradacije. Postoji li iskrena ljubav? Isto je pitanje.... kad se sve ogoli do kraja (tj. when s** hits the fan), je li uvijek sve bezuvjetno? Tako ja barem mislim.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.01.2018. at 12:47

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    I... postoji li iskreno prijateljstvo na poslu?
    Kod nas na žalost više ne.
    Ustvari postoji dok je sve super, čim malo "zakrizi" svako svakome nož u leđa zabija.

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A pretpostavljam da, kao i na topicu "nervira me" - nastat će nesporazumi jer svatko drugačije definira kolegijalnost. Mene, npr. nervira (i to pazi, mene, ina-niz, da ironija bude veća ), ako netko nije pažljiv pa mi unaprijed ne zahvali nego mi još jednom šalje mejl "hvala" i onda još i tri klika za taj mejl, kao hvalu, kojeg moram brisat iz mejlboxa. Beat that, apropos ljudskih mušica. Bio je davnih dana topic Mukice zahvaljujete li mejlom pa je onda šokirana doznala da dio nas to nervira .

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da na poslu ne postoji pravo i iskreno prijateljstvo, odnosno možda i postoji među ljudima koji nemaju ama baš nikakve interese radi kojih bi mogli doći u sukob.
    Ja sam recimo u svojoj bivšoj firmi imala zaista dobre prijateljice, pa sam sa svakom ipak imala neke situacije koje su mi rekle da tu baš i nema pravog prijateljstva.

    Što se tiče kolegijalnosti, ona jasno postoji, ja se zaista trudim biti kolegijalna (to mi je vjerojatno od starosti), i u firmi gdje sad radim bih rekla da su ljudi prilično kolegijalni.

    Opet, zanimljivo je to da su ljudi stvarno spremni više napraviti za onoga s kime su dobri, dakle čak odraditi svog posla više, brže, kvalitetnije ako to treba nekome s kim su si i inače dobri.
    To mi je stvarno jako čudan fenomen.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Opet, zanimljivo je to da su ljudi stvarno spremni više napraviti za onoga s kime su dobri, dakle čak odraditi svog posla više, brže, kvalitetnije ako to treba nekome s kim su si i inače dobri.
    To mi je stvarno jako čudan fenomen.
    To je ljudska priroda i valjda duboko ukorijenjeno u naše gene - da štitimo i pomažemo "svojima" prije nego nekima koji nam nisu bliski. Ako/kad UI preuzme naše poslove i živote, neće više toga bit.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.01.2018. at 13:00

  7. #7

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    ja imam ludu sreću da kod mene u uredu vlada prava kolegijalnost.
    stvarno smo sve (8 nas je + 2 direktorice, koje ne ubrajam u to ) jako dobre međusobno, pokrivamo se i uskačemo jedna drugoj po potrebi.
    volimo se podružiti i izvan radnog vremena, znamo otići zajedno u kino ili kazalište, jednom mjesečno odemo i na klopu. i ponekad negdje na vikend.

    da se razumijemo, posvađamo se mi, ali to je kratkog vijeka. jedna drugoj velimo kaj nas ide (kak bi mi rekle, po*****ramo se) i za 5 minuta je sve po starom.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    ja sam nekad davno imala super ekipu na poslu,
    svi za jednoga, jedan za sve ali stvarno

    ali, svi smo bili 23-26 godina stari i firma je bila mala i tek smo započimali i svima je bilo stalo za dobrobit svih
    i išli smo na cuge i na izlete..
    i kad je trebalo svi smo svima pomagali, od direktora do najzadnjeg koji je došao, a samo je jedan dio bilo da su bili prijatelji.

    ali, isto tak, nije bilo djece niti velikih obaveza, tek smo s faksa krenuli

    ali da je bilo super, je!

    no, nakon toga nikad više

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nema kolegijalnosti, ni prijateljstva na poslu.
    Zapravo, ima dok sve štima, a kad počne šepati nestane.
    Pogotovo kad treba spašavati vlastitu rit.
    O da.
    Naši ljudi su takvi.
    Dvaput sam prošla propadanje firme i proglašenje tehnološkim viškom i tada se najbolje vidjelo ovo o čemu pišem.
    Ne bi vjerovala kako su se ljudi preko noći mijenjali samo zato jer su mislili kako će ostati ako ne talasaju, postanu p.zde i sl.
    Ma u kapi vode bi te utopili da mogu, samo da sebe spase na bilo koji način.
    Na kraju smo svi završili na Burzi, a ja sam progledala po ne znam koji put u životu.

  10. #10
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    joj, ja sam se boma opekla odmah, na prvom poslu. I to od kolegice s kojoj sam i studirala..
    iako, ne mogu reći da si danas nisam dobra s ponekima - ali više s onima s kojim blisko poslovno ne surađujem

  11. #11
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ah ta kolegijalnost...
    opekla se opekla i to sa osobom s kojom sam bila kuhana i pečena,
    to je jedno od najvećih razočaranja u mom životu.
    nakon toga sa svima ok, uglavnom, ali što dalje od mog osobnog života.
    tko me živcira (ako smijem reći ) ignoriram.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Teško vjerujem u iskreno prijateljstvo sa puno ljudi, a u kolegijalnost na poslu uopće ne.
    Mislila sam da je problem u meni. Nova okolina, ok, već bi mogla biti i stara, ali ja tu ne pripadam, pa onda drugačiji mentalitet, ali evo vidim- i drugi, koji su na svom, promišljaju.
    Imam prijateljicu koja je odselila daleko, pa sa njom prijateljujem preko vibera. I jaaaaako žalim za njom.
    Na nekom privremenom poslu sam bila godinu dana, i bože sačuvaj, par ljudi bi iskreno htjela vidjeti opet. I kod mene doma na kavi, i u gradu. Ostale- rado bi izbjegla ako je ikako moguće. A nije. Ostala sam negdje u prošlosti i imam žestok problem.
    Sve ovo danas me opako nervira. U ovoj sredini posebno. Već dugo kukam. Slabić sam koji nema snaga lupiti šakom o stol, pa već sama sebi sa kuknjavom ispadam dosadna.
    A tako rado bi selila, samo da prodišem.
    Jer ovi ljudi tu, nisu za mene.
    Ni ja za njih.
    Imam rupu od jedno deset godina i ajd se sada uključi u ludilo.
    Bit će hebeno!

  13. #13
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    moram nadodati da imam dvije kolegice s kojima sam u malo bližim odnosima,
    a ovo ostalo je sve nekakav korektan međuljudski odnos.

  14. #14
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mislim da postoji, samo ovisi o vrsti radnog mjesta, o krizi, o upravi, a i kako ti grah padne, tko ti budu kolege.

    Imam krasna prijateljstva s bivšim kolegama iz različitih firmi, ali na 20-30 ljudi ispadne jedan prijatelj možda. Sad isto imam par prijatelja, ne znam da bi poginuli za mene, al odbacit će me po auto na servis i prodiskutirati otvoreno neke probleme bez da se bojim posljedica.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ima i kolegijalnosti i prijateljstva.
    U firmi u kojoj radim smo si svi dobri (osim one koja me živcira) i volimo otići skupa na neki izlet, feštu, kazalište.

    Ali ekipa koju sam imala u prošloj firmi....e to sam sigurna da se više nikad neće ponoviti.
    Nažalost smo se morali razići jer je sve otišlo u stečaj, ali se i dalje viđamo, družimo, komuniciramo preko viber grupe...

    Ali, na kraju krajeva, sve je to tako individualno.

  16. #16
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Iz mog isukstva, kolegijalnost je veća što je uprava gora prema svima jednako. Čim počnu favoriziranja, novčani dodaci bez opravdanog razloga, kolegijalnost se gubi.

    Radim već 10 godina i još nisam doživjela kolegijalnost. Svi su se borili za sebe, a posao su odrađivali za drugog jer im je bilo naređeno. Što naučila, to primjenila

  17. #17
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Kod mene ima i prijateljstva i drugarstva i kolegijalnosti. Uskociti i pomoci nesto je sto se svakodnevno desava, preuzimanje dijela posla nesto rjedje, ali ako je stvarno frka - radimo i to. Pokrivamo jedni druge. Napredovanje u poslu ide prvenstveno preko licnog angazovanja, pa ako nisi svoje obavio na vrijeme sam si i kriv. To bi u buducnosti moglo da se promijeni ali ne zbog medjuljudskih odnosa vec potreba za kadrom. Ne sumnjam da bi u tim situacijama moglo doci do toga da se gleda ko je od podobnih "podobniji", ali o tom potom. Za sada je bas dobro.

  18. #18
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku
    U firmi u kojoj radim smo si svi dobri (osim one koja me živcira) i volimo otići skupa na neki izlet, feštu, kazalište.
    Idemo i mi na fešte skupa, ekipa smo u tom smislu, ali sve je dobro dok je veselo. Čim malo zaškripi na poslu, pokaže se prava kolegijanost.

  19. #19
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Meni su neki od najboljih prijatelja i ljudi koje jako volim, ljudi koji znaju sve o meni i ja o njima upravo ljudi s kojima radim. Ali kod nas je specifična situacija, većina nas u firmi je s istog faksa i puno nas se znalo i družilo i prije nego smo se zaposlili u toj firmi. Atmosfera i medjuljudski odnosi su super i većina novih koji dolaze se uklope u to.
    Naravno da ima trzavica, ljudi koji ti manje leže, ali uglavnom smo svi jedni drugima ok. Kad se i ljutiš zbog nečega na nekoga urlaš na sred hodnika na njega , nitko nikome ne zabija nož u ledja.

    Kolegijalnosti ima prilično, kad netko nema posla, šetat će po sobama i pitati treba li kome pomoć. Neće to napraviti baš 100% nas i baš u svakoj slobodnoj minuti, ali dešava se prilično često. Kad si u gabuli s nekim rokom, uskočit će netko. Ali nažalost, to su samo brzinska uskakanja. Većina našeg posla je ajmo reci kreativna, radi svatko sa svojim klijentom, i ako si na bolovanju u velikom broju slučajeva te nitko ni ne može zamijeniti ili odraditi veći dio tvog posla jer nitko drugi ne zna sto ti radiš. Tako da mi skoro nikad mi ne idemo na bolovanja, nego ako smo mi ili dijete bolesni samo radimo od kuće.

    Jednom sam godinu dana radila samo za jednog klijenta na način da sam 365 dana sjedila kod njih u uredu. Tamo sam se zaledila od međuljudskih odnosa, podmetanja, neobavljena posla, želje za napredovanjem pa očigledno laktarenje i slično.

    Iako mi je posao nekad ubitačan zbog količine posla, rokova i prekovremenih atmosfera na poslu i spoznaja kako to može izgledati drugdje me uvijek sprečavaju da promijenim posao.

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da postoji, samo ovisi o vrsti radnog mjesta, o krizi, o upravi, a i kako ti grah padne, tko ti budu kolege.

    E, da, osim godina osobe i nekog subjektivnog doživljaja kolegijalnosti, karaktera osobe, krize u društvu, jako je važna i vrsta firme, tj. koliko je izložena tržištu i promjenama. I preizložene (tipa dobre plaće, ali nesiguran posao, velika fluktuacija) i neizložene (učmale sredine sa slabo plaćenim poslovima za koje za napredovat sitno u lovi treba vući šahovske poteze godinama) znaju razvijati svoje eksplozivne smjese. Ovisi i o žensko-muško rekla bih (mislim da muški... generalno, očekuju manje druženja, što zbog odgoja da su emocije manje važne, što zbog "gena" - ne ulazim)...od žena koje za neke znaju biti i "nasilne" u stilu ajmo na kavu/ručak/trač partiju (ako nemaš toliki "razgovorno-družeći "libido"). Sigurno i o struci ovisi... Teško je izvodit generalne zaključke zapravo.

  21. #21
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku
    U firmi u kojoj radim smo si svi dobri (osim one koja me živcira) i volimo otići skupa na neki izlet, feštu, kazalište.
    ima toga i kod nas, samo to mi nisu prijatelji.
    normalno da si s nekim bolji, netko ti ide na živce, netko iritira,
    ali za mene postoji granica.
    s ove dvije kolegice koje sam spomenula sam stvarno dobra,
    ali opet ih ne mogu usporediti sa prijateljicama izvan posla koje znaju o meni sve i ja o njima.

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da postoji, samo ovisi o vrsti radnog mjesta, o krizi, o upravi, a i kako ti grah padne, tko ti budu kolege.
    Ja bih rekla bas - ovako.

    Jednu od najboljih prijateljica ovdje sam upoznala tu gdje radim. No, tu gdje radim nema mjesta za spasavanje svoje gujice naustrb nekog drugog, tako da radna mjesta skroz pogoduju stvaranju prijateljstava, ako ljudi imaju takve interese.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Zanimljiva tema, ali ne primjećujem da je netko odgovorio na pitanje iz prvog posta:

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Već dugo se pitam postoji li kolegijalnost... i što je to uopće.
    Kako definirate kolegijalnost? Iz više postova sam stekla dojam da se poistovjećuju kolegijalnost i prijateljstvo na poslu, a meni to nikako nije isto

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Najviše volim one koji me ignoriraju , ti su mi najdraži.

  25. #25
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa i nije isto. Kolegijalnost je za mene pristojno i lijepo ponašanje prema kolegama, uvažavanje, surađivanje, dijeljenje znanja i informacija, takvo ponašanje da ne smetaš drugima (što posebno dolazi do izražaja kad sjediš sa 50 ljudi u sobi), ne prebacivanje odgovornosti za svoje propuste na kolege, ne izvlačenje na druge, pa i neka vrsta zaštite kolega, znači ako netko napravi grešku da to ne tužakaš šefovima, da ne prepričavaš na sva zvona itd. Ili ako znaš da su ti kolege u nekom problemu ili gužvi onda im nećeš još i ti natovarivati posao. Znači, da štitite jedni druge, da ste lojalni - a jasno da je ta lojalnost najveća između onih koji najbliže surađuju.

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Meni je super kako se u mojoj firmi tumaci kolegijalnost od strane nekih kolega.
    Bas sam neki dan imala aferu.
    pred dvjema kolegicama sam prihavila trecu kolegicu ( koja radi isti posao kao ja, a ove dvije ne rade) da je ova ( prijavljena) u vrijeme najvece guzve i sa stotinu stanaka u cekaonici opet otisla pusiti iza zgrade na pola sata.
    Pri tome ljudi duze cekaju , a ostale 4 kolegice ( jer se ispostavilo da je jos jedna sa njom otisla na cik pauzu) moramo vuci ko magarci.
    Uglavnom, ja sam ispala nekolegijalna jer prijavljujem. Ona nije ispala nekolegijalna jer radi magarce od svoji ostalih kolegica koje odraduju i njezin posao. Ali to su cari drzavne sluzbe, ne dobiva se placa prema zaslugama i ucinku.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ti si Sirius profesionalno postupila - u interesu korisnika odnosno klijenata. Što bi onda značilo da su profesionalnost i kolegijalnost nekako u suprotnosti. Mnogi to tako tumače....

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ti si Sirius profesionalno postupila - u interesu korisnika odnosno klijenata. Što bi onda značilo da su profesionalnost i kolegijalnost nekako u suprotnosti. Mnogi to tako tumače....
    Znam, nemam uopce dileme oko ispravnosti postupka.
    Samo se cudim drugim ljudima kako tumace kolegijalnost.
    Dobila sam tjedan dana tihog tretmana od kolegica zbog prijave i jezikovu juhu od ove prijavljene.
    Nije me to uzrujalo, ali se i dalje cudm sto si ljudi dozvoljavaju.

  29. #29
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a ona to svaki dan radi, ode pušiti dok drugi rade?

  30. #30
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Pa ne znam. Pitanje je jel se ponavlja to pusenje i jesi najprije njoj rekla da nije u redu da vi vucete dok ona pusi. I to pol sata. I da ces ako se to ponovi, jer ti je dosta, reci sefu. Po meni je kolegijalno ipak upozoriti, a onda prijaviti sefu, ne znam.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    To s pušenjem na radnom mjesto je velika nepravda

    Ujutro, pije se kava i puši se sat vremena do 9 (ja bih do tada napravila već dosta posla)
    Tijekom dana još barem dva-tri puta, pa nakon ručka kava i cigareta...
    Na kraju sam i ja počela piti kavu zbog društva i zato jer se najviše informacija dijelilo i dogovora obavljalo u pušioni ...


    (No, nisam više u korporaciji .. ali na kavu sam se navukla )

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    a ona to svaki dan radi, ode pušiti dok drugi rade?
    vrlo cesto, skoro svaki dan.
    i to za vrijeme najvece guzve. Ne za pauzu. Jedina je razlika da ima dana kad je guzva manja pa nije tolika frka, ali taj dan smo i tako imali covjeka manje zbog bolovanja, a jedna kolegica je radila polubolesna zbog upale zuba.
    Zapravo , rijetko gubim zivce zbog takvih stvari, ali tada sam izgubila.
    Da se razumijemo, svi znaju da ona to radi , vec ima nekoliko sluzbenih opomena. Ali ocito kad se to izgovori glasno ispadnes nekolegijalan. Valjda je bolje otici sefu i prijaviti , a da se ne zna tko tuzaka.

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    To s pušenjem na radnom mjesto je velika nepravda

    Ujutro, pije se kava i puši se sat vremena do 9 (ja bih do tada napravila već dosta posla)
    Tijekom dana još barem dva-tri puta, pa nakon ručka kava i cigareta...
    Na kraju sam i ja počela piti kavu zbog društva i zato jer se najviše informacija dijelilo i dogovora obavljalo u pušioni ...


    (No, nisam više u korporaciji .. ali na kavu sam se navukla )
    meni je kava skroz ok. I druzenje uz nju po sat vremena. Ali na radnom mjestu gdje posao direktno ne trpi da u to vrijeme pijes kavu. Imala sam takva radna mjesta i zaista nisam imala nikakav problem oko toga.
    Niti mi je problem da netko ide pusiti nekoliko puta u toku radnog vremena ako stranke ne trpe direktno zbog toga.
    Ali ako je takva dinamika posla i radno mjesto da postoji vrijeme rada sa strankama, tocno ograniceno. I da se unutar tog vremena primaju stranke i radi s njima dok se ne zavrsi . Te ako zbog necije kave ljudi ( u ne bas dobrom stanju) moraju cekati 30 minuta dulje da obave potrebno, to mi nije ok.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Znači nisi joj dala do znanja da te to smeta prije no što si otišla šefu?

  35. #35
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i nije isto. Kolegijalnost je za mene pristojno i lijepo ponašanje prema kolegama, uvažavanje, surađivanje, dijeljenje znanja i informacija, takvo ponašanje da ne smetaš drugima (što posebno dolazi do izražaja kad sjediš sa 50 ljudi u sobi), ne prebacivanje odgovornosti za svoje propuste na kolege, ne izvlačenje na druge, pa i neka vrsta zaštite kolega, znači ako netko napravi grešku da to ne tužakaš šefovima, da ne prepričavaš na sva zvona itd. Ili ako znaš da su ti kolege u nekom problemu ili gužvi onda im nećeš još i ti natovarivati posao. Znači, da štitite jedni druge, da ste lojalni - a jasno da je ta lojalnost najveća između onih koji najbliže surađuju.
    Ja bi isto ovako nekako definirala kolegijalnost. S tim da mi se cini da se koliko je ko kolegijalan najbolje vidi po tome kako se odnosi prema onima s kojima se ne slaze i koji mu idu na zivce. Lako je bit kolegijalan s prijatljima. A prijateljstva na poslu, po mom iskustvu, mogu bit komplicirana, posebno, ako blisko suradjujete, i ako jedno od drugoga imate i poslovna i prijateljska ocekivanja. Al, i uz to su moguca, samo je mozda potrebno uloziti vise truda u njih, nego u prijateljstva u kojima nema te dodatne poslovne komponente.

  36. #36
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ajme meni majko moja, još bi mi netko trebao stavljati do znanja da se na poslu moram organizirati tako da stranke ne trpe moju ovisnost o cigareti.

  37. #37
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ajme meni majko moja, još bi mi netko trebao stavljati do znanja da se na poslu moram organizirati tako da stranke ne trpe moju ovisnost o cigareti.
    pa, ako odeš pušit pola sata, da, bi, sori

  38. #38
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ne, trebala bi sama sebi staviti do znanja da stranke ne smiju trpjeti tvoju ovisnost o cigareti.

  39. #39
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    valjda nisam bila jasna, ali to sam i rekla. s tim da smatram da to znam i sama, aludirajući na dolegino pitanje, a ne da mi netko to treba prvo reći, pa me tek onda prijavljivat. ne, ne treba mi to reći, to trebam znati i sama.

  40. #40
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    valjda nisam bila jasna, ali to sam i rekla. s tim da smatram da to znam i sama, aludirajući na dolegino pitanje, a ne da mi netko to treba prvo reći, pa me tek onda prijavljivat. ne, ne treba mi to reći, to trebam znati i sama.
    aha, sori, potpuno sam te suprotno shvatila

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku
    Znači nisi joj dala do znanja da te to smeta prije no što si otišla šefu?
    Nije da me smeta. Lako za to. Zabranjeno nam je odlaziti na pauzu i pusenje za vrijeme rada sa strankama. Smijemo ici na wc i slicno, ali se podrazumjeva da smo unutar radnog vremena na radnom mjestu. Ne da pusimo pola sata iza trece zgrade.
    i nisam otisla sefu I nisam je tuzila sefu .Nego sam rekla voditeljici smjene koja je odgovorna za organizaciju posla, pa ju je ova zvala na mobitel da se pojavi na radnom mjestu.

  42. #42
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    valjda nisam bila jasna, ali to sam i rekla. s tim da smatram da to znam i sama, aludirajući na dolegino pitanje, a ne da mi netko to treba prvo reći, pa me tek onda prijavljivat. ne, ne treba mi to reći, to trebam znati i sama.
    I ja ssm krivo shvatila. Kako nekad napisemo misleci da smo jasni, a ustvari drugi dhvate sasvim suorotno. U pravu si.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nas rad sa strankama traje svega 3 sata , ali ta tri sata je vecinom na maksimum tempo.

  44. #44
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    nisam citirala dolegu jer nisam htjela, a referirala sam se na njeno pitanje i mislila sam da pišem ispod nje, ali uletjela je jadranka. sve 5.
    u okolnostima koje je sirius opisala dolegino pitanje mi je zvučalo u najmanju ruku nevjerojatno.

  45. #45
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam recimo dobro shvatila.

    Kolegijalnost je nešto što bi trebalo ići u oba smjera, pa ako se netko ponaša nekolegijalno kao siriusina kolegica, teško je onda očekivati kolegijalno ponašanje prema toj osobi.

    (PREMDA, moram priznati da sam gotovo uvijek na strani kolega, i da sam ih spremna pokrivati i u ovakvim situacijama - ali, s druge strane ne radim takav posao da se nečije 'markiranje' direktno prebacuje na mene)

  46. #46
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    razmišljam si koliko je kolegijalnost drugačija dimenzija od recimo prijateljskog ili susjedskog odnosa ako sve polazi od toga kakav si čovjek?
    i mislim da je nekolegijalni kolega isti onaj susjed koji ti neće pomoći ponijeti vrećice do stana bez lifta ili prijatelj koji će zahladiti ili prorijediti odnose kad ostaneš bez posla ili te snađe bilo kakva druga nevolja.
    nisam još naišla na sitnu i nekorektnu dušu na poslu, a da je bio ljudina (po mojoj mjeri) izvan i obrnuto. zapravo je sve na tome koliko nama tko kao osoba paše, pa kroz tu prizmu mjerkamo i kolegijalnost.
    iako ovo što je napisala sirius mi je van svake pameti, to nema veze s ičijom (ne)kolegijalnošću, nego (ne)kompetencijom dotične kolegice.

  47. #47
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ajme meni majko moja, još bi mi netko trebao stavljati do znanja da se na poslu moram organizirati tako da stranke ne trpe moju ovisnost o cigareti.
    slažem se, pogotovo zato što je već bila više puta upozorena da to ne može raditi

  48. #48
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Dolega, zašto misliš da bi kolegicu netko trebao upozoravati 5 puta da ne ide pušiti pola sata od ukupno 3 sata rada kad NE SMIJE imati pauzu i to dok joj hrpa "natašte" pacijenata čuči pred vratima. To je kao da učitelja netko mora prvo prijateljski upozoravati da nema čikpauze od 8 do 8.30 dok 25 djece sjedi u razredu (pa čak ni ako zamoli knjižničarku da ih kolegijalno pričuva).
    Posljednje uređivanje od čokolada : 24.01.2018. at 13:14

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Iz vlastitog iskustva - ljudi koji su kompetentni obično su i kolegijalni, a oni koji su deficitarni u znanju i sposobnostima, često ih preuveličavaju i nisu skloni dijeliti znanje i informacije (jer ih ionako imaju premalo).

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da se razumijemo, svi znaju da ona to radi , vec ima nekoliko sluzbenih opomena. Ali ocito kad se to izgovori glasno ispadnes nekolegijalan. Valjda je bolje otici sefu i prijaviti , a da se ne zna tko tuzaka.


    Ja ovo nikad ne bih napravila, a da prvo dotičnoj kolegici to ne napomenem.
    Otisla bih šefu/voditelju tek ako bi se oglušila na moju molbu.

    Bez obzira o kojem se poslu i radnom mjestu radilo, ovo je nekolegijalnost u oba smjera

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •