Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: Sigurnost doma?

  1. #1
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno Sigurnost doma?

    Svaki drugi mjesec sa Holdingovim računom dođe i letak: požar/poplava/potres/insekti/curenje plina.
    Tako sam razmišljala, u malom trošnom stanu sa troje predškolske djece, statistički se povećava vjerojatnost za nesrećama poput požara.
    Imamo vatrogasni aparat, ali u špajzi. Nije nadohvat ruke. Glomazan je i nepraktičan.
    Koje je najbolje mjesto za pospremiti vatrogasni aparat?
    Nadalje, u slučaju potresa ima hrpa stvari koje mogu poispadati iz ormara. Prostora je malo. Trebala bih reorganizirati, ali teško je to.

    Kako vi stojite s time? Imate li tips & tricks?

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Na tvom mjestu bih samo razmišljala kako troje djece što brže izvesti iz mogućeg požara, aparat mi ne bi bio ni na kraj pameti.
    A da dodje potres pri kojem ispadaju stvari iz ormara, vjeruj da ne bi razmišljala o tim stvarima

    No, složi ormare tako da teške stvari ne budu visoko, ne radi potresa i požara, nego radi djece koja će uskoro moći svašta dohvatiti
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 05.05.2018. at 13:38

  3. #3
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Svaki drugi mjesec sa Holdingovim računom dođe i letak: požar/poplava/potres/insekti/curenje plina.
    Tako sam razmišljala, u malom trošnom stanu sa troje predškolske djece, statistički se povećava vjerojatnost za nesrećama poput požara.
    Imamo vatrogasni aparat, ali u špajzi. Nije nadohvat ruke. Glomazan je i nepraktičan.
    Koje je najbolje mjesto za pospremiti vatrogasni aparat?
    Nadalje, u slučaju potresa ima hrpa stvari koje mogu poispadati iz ormara. Prostora je malo. Trebala bih reorganizirati, ali teško je to.

    Kako vi stojite s time? Imate li tips & tricks?
    Ja sam bila uvjerena da ih imaš dvoje.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako vi stojite s time? Imate li tips & tricks?
    Tips & tricks u slučaju neke nesreće ili kako izbeći nesreću?
    Šta je u stanu izvor požara osim šporeta i event. radijatora, podrazumevajući da ti je kompletna elektrika ispravna?
    Za šporet nema neke pomoći, ponavljaš do besvesti pravila deci i nadaš se najboljem. Isto i za radijatore, ako su vreli.
    Aparat za gašenje-negde odakle ćeš ga brzo uzeti, a da ga deca ne mogu srušiti na sebe?
    Potres - ne znam da li sam ikad mislila o tome.
    Ali ću ti reći da je moja starija zamalo oborila na sebe tadašnji frižider (skoro 2m visine) kao trogodišnjakinja. Unutra je sav teret bio na gornjim policama, dole sve prazno, a ona naglo cimnula ka sebi ručku na vratima svom svojom snagom. Srećom smo ga bar nivelisali dovoljno čestito pa se samo jako zaklatio i vratio nazad.
    Zato teške stvari ne treba da stoje gore...potres manje više.

  5. #5
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Na tvom mjestu bih samo razmišljala kako troje djece što brže izvesti iz mogućeg požara, aparat mi ne bi bio ni na kraj pameti.
    Nemate u kući aparat?
    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A da dodje potres pri kojem ispadaju stvari iz ormara, vjeruj da ne bi razmišljala o tim stvarima
    Dobro, ali ako padne staklenka od dvije kile na glavu onda neću moći ni razmišljati.

    Cathy, povećali smo se.

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nemate u kući aparat?

    Dobro, ali ako padne staklenka od dvije kile na glavu onda neću moći ni razmišljati.

    Cathy, povećali smo se.
    Nemamo aparat. Prvo bih spašavala sebe i djecu, ne bih gasila. No, imam dvorište u kojem je guma za zalijevanje, imam garažu u kojoj je i aparat i guma.
    A požar se može gasiti i priručnim sredstvima, ako vatri uzmeš kisik ili gorivu tvar, prestat će gorjeti.

    Staklenke od dvije kile ne držim u kući, a da ju imam, bila bi negdje nisko. Da li si ikada doživjela potres slabe magnitude? Ne brini o padanju stvari, stvarno.

    Apropo trećega: blaženi Bandić, zar ne?

  7. #7
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemamo aparat. Prvo bih spašavala sebe i djecu, ne bih gasila. No, imam dvorište u kojem je guma za zalijevanje, imam garažu u kojoj je i aparat i guma.
    A požar se može gasiti i priručnim sredstvima, ako vatri uzmeš kisik ili gorivu tvar, prestat će gorjeti.

    Staklenke od dvije kile ne držim u kući, a da ju imam, bila bi negdje nisko. Da li si ikada doživjela potres slabe magnitude? Ne brini o padanju stvari, stvarno.

    Apropo trećega: blaženi Bandić, zar ne?
    Koliko ja znam Žuta nije majka odgajateljica.

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Bio je od tri po richteru prije dvije godine, a navještaju jače za Zagreb, koji je na trusnom području, pa bi možda valjalo iseliti bez obzira na Bandića.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.05.2018. at 17:07

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Prvo uzmi one silne novce koje si zaslužila rodivši.

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ovo boli.

  11. #11
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zašto?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Žuta, čestitam!! Čini mi se kao da si nedavno saznala da si trudna s drugim. vrijeme leti!!

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Stigne žuta bit odgajateljica
    Nadam se da si bar staž za ovo dvoje ranije upisala na što imaš pravo i nikog ne zakidaš

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    I da nemam aparat u stanu ali ima jedan na katu

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Žuta čestitam!

    A ovo drugo neću ni čitati ni razmišljati!
    Pokušavam h naučiti da sigurno pređu cestu, ne sjedaju nepoznatima u auto, ... i doma održavam instalacije ispravnima, drugo sve bez posebnog razmišljanja i razmatranja ...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Kod nas je protupožarni aparat u podrumu, živimo u kući naime. No kao i Beti mislim da bi se poslužili i drugim priručnim sredstvima u slučaju da se nešto zapali.
    Što se tiče potresa, kritična mi se čini jedna vitrina u blagovaonici, sa staklenim posuđem, koja nije leđima pričvršćena za zid. No nije da netko obično sjedi u blizini nje.

    Inače meni su prve asocijacije na naslov teme bile protuprovalna vrata i slična rješenja te police osiguranja stana/kuće za razne slučajeve.....
    Nemamo ništa od toga.....

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    Žuta čestitam!

    A ovo drugo neću ni čitati ni razmišljati!
    Pokušavam h naučiti da sigurno pređu cestu, ne sjedaju nepoznatima u auto, ... i doma održavam instalacije ispravnima, drugo sve bez posebnog razmišljanja i razmatranja ...
    Potpis...

    Žuta, više ti vrijedi edukacija (to ti ide - trudiš se skupiti znanje i prenijeti ga djeci) nego oprema. Tečaj prve pomoći si vjerojatno već položila u okviru vozačkog, a ostalo je dio opće kulture: ne skupljati u stanu smeće i furdu (npr. staklenke i stare novine) kako bi se smanjila vjerojatnost da se štogod od toga zapali, protupožarni aparat imati negdje pri ruci (kod mene je na odmorištu nedaleko vrata stana, ali u oba auta imamo po jedan mali, od 1 kg - možda je tebi to dobro rješenje, a košta stotinjak kuna. Mislim da je zadnjeg kupio mm u Pevecu nedavno. Stavi to ispod sudopera.

    Inače - o sigurnosti domova u kojima su mala djeca (iz iskustva):
    - nikakvi stolci i stolići na koje se dijete može pentrati ne smiju biti na balkonu niti ih djeca mogu/smiju onamo dovući (moj stariji je dobio po guzi jedan jedini put u životu, kad je došlepao plastični stolac na balkon i pokušao se popeti preko ograde istog... Stolac je istog trena bio škartiran u podrum) Ako na balkonima imaš rešetke kroz koje bi se malo dijete moglo provući, stavi zaštitno platno ili mrežu da ne mogu
    - ormarić ispod sudopera (gdje su bili deterdženti i tablete za suđericu) imao je ključ, a taj je visio na zidu visoko, da meni bude na oku i pri ruci, a da moji dečki ne mogu do njega
    - u kupaonici su deterdžent i omekšivač godinama stajali na prozoru, izvan dohvata djece, kao i insekticid
    - godinama sam koristila sodu bikarbonu i bijeli ocat na dnevnoj bazi, a malo žešće kemikalije sporadično i te su bile zaključane
    - u kuhinji imam plinski štednjak i godinama sam kuhala na ringovima koji su do zida
    - utičnice nikad nismo štitili, iako bi trebalo, ali moji dečki su se rodili kao električari i od jako malih nogu znaju s tim... Učila sam ih da je struja pec tako da sam im pokazala kako trese kondenzator od miksera - shvatili su brzo
    - televizor, video i liniju nismo stavljali izvan dohvata djece jer nismo mogli, ali su klinci tolikom brzinom pohvatali kako se time rukuje da nije bilo problema... ali nemamo naviku buljenja u tv, pa nemaju ni oni. Mobitel i računalo nešto malo više, ali to je druga tema...

    Poplava, potres i slično su mi sf, ali tava i ekspres lonac nisu. Noževi i škare također. Nisam to skrivala od djece, ali nisam ni držala na dohvatu. Imali su svoje noževe i škare i relativno brzo su naučili rukovati time, naročito mlađi (ljevak, vrlo spretan motorički, ali ima svoj ljevački pribor)

    Ključno mi je bilo imati pri ruci dovoljno stvari za odvlačenje tj.preusmjeravanje pažnje. To je često pomagalo. Jest da je stan često bio krš i lom, ali protiv toga sam se borila ograničavanjem količine stvari. Sve mi je dobro išlo osim njihovih ormara (čuvaj od jednoga za drugoga) i špajze. Još je jedan astmatičar, pa knjige ne smiju biti na otvorenom, nego u zatvorenom ormaru....


    Dok su bili mali, gledala sam da ih naučim sigurno preko ceste, paziti na sebe koliko se može bez pretjeranog ograničavanja, da ih potaknem misliti svojom glavom, vodila računa da nauče plivati, voziti role i bicikl i drugo (ovo je užitak, ali plivanje ti glavu nosi) i tako dalje.

    Bilo je škakljivih situacija - mali se jednom skoro zadavio pršutom, ali mater mu zna što je Heimlichov hvat i kako ga primijeniti, pa je sve bilo ok. Dok su bili još manji, znala sam ih izvrnuti za noge ako su se davili... Stariji je jednom pohlepno jeo ribu, pa sam mu to napravila. Nije ugodno, ali u tim situacijama ne misliš nego djeluješ. U međuvremenu, dok sam ja pazila da im se koji vrag ne dogodi, djeca su odrasla - evo, stariji će idući tjedan zakoračiti u punoljetnost. Sad će i on u autoškolu, pa ćemo vidjeti kako je naučio sam sebe čuvati... Uče oni i dalje. Eto, ne mogu se sjetiti ničeg više. Bilo je opečenih prstiju (mlađi je primio tavu golom rukom), ozljeda od čekića, uganutih gležnjeva... ma sve to ide u rok službe. Dobru zabavu!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.05.2018. at 22:57

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    u oba auta imamo po jedan mali, od 1 kg - možda je tebi to dobro rješenje, a košta stotinjak kuna. Mislim da je zadnjeg kupio mm u Pevecu nedavno. Stavi to ispod sudopera.
    Dobra ideja. Tako ću, čisto da umirim savijest da sam sve napravila.
    Balkon nemamo. Prozore stavljamo na kip sve češće.
    Vozački nemam pa ne znam prvu pomoć uopće.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 06.05.2018. at 23:12

  19. #19
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Zašto sam temu otvorila zapravo je zbog toga što smo baš nedavno imali nepredvidljivu situaciju za koju sam upozoravala, i sva sreća iz moje predostrožnosti (ima li bolji izraz?) smo se lakše izvukli nego da smo prepustili sve slučaju. Poučena tim primjerom i činjenicom da se havarije ne događaju najavljeno i isključivo nekome drugome, smatram da treba imati backup plan čak i za ove manje vjerojatne scenarije. Npr. džepna lampa, zviždaljka, prva pomoć, i radio uvijek pri ruci. Samo ne shvaćam to sa radiom.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Radio s baterijama koje rade.
    Putem radio stanica se informiraju građani i objavljuju se posebne informacije o stanju na terenu.. Ako nestane struje nema TV-a, padne mreža - nema moba, dobri stari radio bi trebao raditi ...

  21. #21
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    . Samo ne shvaćam to sa radiom.
    Kako si ti mlada, zutaminuta!

  22. #22
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Zapravo i nisam baš.
    Samo, osjećam se kao da sam oglupila. Mislila sam na filmove katastrofe kada im radio služi da bi uspostavili komunikaciju.

  23. #23
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Vi koji imate protupozarne aparate,da li ih redovito odrzavate? Sto vec ide, atest jel

  24. #24
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    E ko da je jučer bilo kad je žuta ostala trudna s drugim djetetom i napisala “osoba koja nije trebala imati ni jedno dijete sad će ih imati dvoje.”
    Čestitam i na trećem , super mi je kako u životu nema planiranja.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto sam temu otvorila zapravo je zbog toga što smo baš nedavno imali nepredvidljivu situaciju za koju sam upozoravala, i sva sreća iz moje predostrožnosti (ima li bolji izraz?) smo se lakše izvukli nego da smo prepustili sve slučaju. Poučena tim primjerom i činjenicom da se havarije ne događaju najavljeno i isključivo nekome drugome, smatram da treba imati backup plan čak i za ove manje vjerojatne scenarije. Npr. džepna lampa, zviždaljka, prva pomoć, i radio uvijek pri ruci. Samo ne shvaćam to sa radiom.
    Eh, draga, mi koji smo stari(ji) sjećamo se rata - u sobi je stajala torba s nužnim stvarima:
    - radio s baterijama (to je bilo vrijeme prije mobitela, a i danas nije loše - ako ne možeš mob napuniti, preko radija možeš čuti vijesti)
    - baterijska svjetiljka
    - dvopek, konzerva mesnog doručka, 2-3 boce vode (bilo bi dobro imati tablete za dezinfekciju vode, ali to mi je već sf)
    - pelene (ulošci), rez.čarape i gaće, kabanica ili šatorsko krilo, tanka deka (to moja djeca i dan danas nose na kampiranja i izlete)
    - paket nužnih lijekova
    - toaletni pribor
    Ja sam još imala i rez.tenisice, ali to sam ja - nikad bez rezervnih gaća i cipela.

    A za obitelj s djecom to je teško izvedivo... ili možda nije? U slučaju hude sile samo zgrabiš torbu koju inače nosiš u park ili na put i to je to. Ionako za klince uvijek vučeš cijelu kamaru stvari...

    A danas - imam baterijske svjetiljke i svijeće na točno određenom mjestu i svi znaju i u mraku gdje je to.
    Flaširanu vodu isto uvijek imam.
    Lijekovi - mhm, pa imam jednu toaletnu torbicu koju svatko od nas uzme sa sobom kad ide na put, a unutra linex, paracetamol, flasteri, aerius i kapljice za nos... Ne znam da li se to računa. Stoji u kuh.ormaru sa svim ostalim lijekovima kojih (da prostiš) imaaaa jer mm i ja nismo u cvijetu mladosti, a djeca su nam podložna alergijama i probavnim smetnjama.

    * * *
    A za prvu pomoć baci pogled na ovo: http://ss-zdravstveno-uciliste-zg.sk..._-_SKRIPTA.pdf , ali moraš voditi računa o tome da neki zahvati (masaža srca npr.) nisu isti kod djece kao kod odraslih... Evo, tu ima nešto o tome, ali nisam čitala tekst: http://www.roditelji.hr/jaslice/721-prva-pomoc-za-bebe/

    NAJnajvažnije je u situaciji kad se dogodi nekakvo nepredviđeno sr*nje ostati smiren i ne paničariti, nego napraviti baš ono što treba.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    U subotu je bila proslava crvenog križa u ZG imali su i vježbe

  27. #27
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Zuta cestitam od srca na prinovi.


    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo uzmi one silne novce koje si zaslužila rodivši.
    beti cemu ovo?

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Hvala na čestitkama.

    Peterlin, da, to je već puno previše stvari i više priliči stalnom stanju pripravnosti kao što je rat.

    Iskusila sam požar kada sam tek došla ovdje i jedino što mi je bilo na pameti su bili osobni dokumenti i novac, ali u tom razmišljanju treba li uzeti još nešto zadržala sam se duže.

  29. #29
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Zuta cestitam od srca na prinovi.




    beti cemu ovo?
    Kako čemu? Neka ne odseli prije, ako ima uvjete za tu mjeru.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na čestitkama.

    Peterlin, da, to je već puno previše stvari i više priliči stalnom stanju pripravnosti kao što je rat.

    Iskusila sam požar kada sam tek došla ovdje i jedino što mi je bilo na pameti su bili osobni dokumenti i novac, ali u tom razmišljanju treba li uzeti još nešto zadržala sam se duže.
    Ma da - to je stvar zdravog razuma. Sve smo već rekli... U stanu treba održavati instalacije, prati filtere nape, ne ostavljati hranu na peći bez nadzora (to ionako ne radiš zbog djece) i ne gasiti štajaznam upaljeno ulje vodom nego baciti gore mokru kuh.krpu... Ima na web stranici vatrogasne zajednice nešto o tome: http://www.hvz.hr/clanci/HVZ/edukati...ari-u-kuhinji/

    Nemoj se opterećivati. Vjerojatnost za to nije velika. Takve se stvari ne događaju često. Ja sam u 19 godina braka spalila možda 1 ili najviše 2 gulaša, jedan pekmez od šljiva u pećnici (nije gorjelo, samo se prismudilo i zasmrdilo cijelu kuću) i jednu rundu dječjih bočica koje sam tada izbacila iz daljnje upotrebe. Tu me spašava kuh.timer koji me podsjeti da klopu treba isključiti.
    Imala sam jednu poplavu od stare vešmašine, dva štopanja zahoda (jednom mi je upala spužva od suđa, a drugi put je moj sin ubacio debelu salvetu) i stvarno se ne mogu sjetiti ničeg više...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •