Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 79 od 79

Tema: tjelesni i (ne)vježbanje kad curke imaju mengu

  1. #51
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Annie ja sam 1986 dobila s 10 I pol godina, ostatak cura par godina iza mene al vecina je do 6./7.razreda.
    da, i moja prijateljica je dobila s 10 godina (isto '86)
    uvijek je toga bilo

  2. #52
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Danka_, šaljem ti zagrljaj

    Inače je i meni bilo jako teško 1. dana menstruacije: bolovi, povraćanje, nesvjestica, sve od prvog poroda
    Posljednje uređivanje od Jurana : 12.02.2018. at 11:20

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Isuse, mi smo sve u razredu dobile prvu mengu u 7., neke u 8. razredu..
    Znam da je sad sve ranije zbog hormona u hrani, ali kaj dobivaju sad prvu mengu već s 10 godina? nemam cure pa nisam u tom džiru.
    Ja sam dobila s 10 godina 1988. Moja sestra s nepunih 10 1990. Bilo je toga i prije, samo je sad ucestalije.

  4. #54
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Joooj.
    Najgora noćna mora.
    Nikad to neću zaboraviti. Nikad.
    Osamdesetih nije bilo uložaka, ni vate pa mi je mama dala gaze.
    Te gaze je trebalo ispirati, opkuhavati u loncu na šparetu.
    I uvijek su bile žute, a tek miris, odnosno smrad.
    Još ga osjećam u nosu.
    Užas.
    Onda su došli oni Vir ulošci, krajem osamdesetih.
    Meni ih je trebalo pet-šest odjednom.
    I stalno sam bila mokra i flekava.
    Obući hlače za vrijeme menstruacije ni slučajno.
    Imala sam jednu široku, zvono suknju i samo sam nju nosila tada.
    Onda me muž otpeljal u prvi shopping u Austriju 92. čini mi se.
    I tam sam otkrila Always.
    Vauuuu, bili su pakirani u kutiji kao bonbonijera.
    Isprva se nisam usudila staviti samo jedan jer kako može jedan tako tanki uložak koristiti?!?
    I polako sam se opuštala.
    Divota.
    Danas kad pričam mojoj kćeri o tome, ona me u čudu gleda.
    A ona danas u ovo potrošačko doba može birati satima. neusporedivo s mojom mladosti.
    Inače, ja sam dobila s 12 i pol godina i ona isto tako. U dan isto sa 12 i pol
    Profesor iz tjelesnog je super lik, usput joj je i razrednik i nikad nije pravio djevojkama probleme oko nevježbanja, niti oko bilo čega.
    ja sam koristila gaze na početku, al to je kao sad platnene pelene, samo što su platnene pelene ljepše

    a što se tiče vanjskih uložaka, sjećam se kad ih je frendica kupila prvi put u trstu
    donjela i sva sretna pokazivala, svaka pojedinačno zapakrirana u šareni najlon
    i rekla jedva čekam dobiti da ih mogu koristiti

  5. #55
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    ja ne volim te "plastične" uloške tipa Always, sva se potparim pod njima, naravno da su 100x bolji od onih gaza i vata koje smo mi imale.
    Danas biram one neke malo "prirodnije" iz DM-a, Mullera i Bio&Bio (Naturella, Jessa..)..

    Edit: skrenula sam s pameti pa ja više od godinu i nešto ne koristim uloške koristim menst. čašicu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.02.2018. at 13:04

  6. #56
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    meni su libresse bile najbolje
    always nisam voljela, preplastično

  7. #57
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    nisu loši ni oni.

  8. #58
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    bili, ne bile

  9. #59

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Sportašice za vrijeme menstruacije treniraju i natječu se. Treneri su nam su uvijek bili razumni. Ako curi nije bilo dobro nitko ju nije tjerao da vježba.
    Ako djevojčica ne može ili neće vježbati tjelesni za vrijeme menstruacije ja bi to uvažila. Treba imati u vidu da puno škola nema tuševe niti pipe gdje bi se eventualno moglo oprati. Puno je groznih wc-a.
    Ali, u prosjeku curice se jako malo kreću i izmotavanje na mengu je često dodatan poticaj nekretanju i neaktivnosti. Nažalost.

  10. #60
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ali, u prosjeku curice se jako malo kreću i izmotavanje na mengu je često dodatan poticaj nekretanju i neaktivnosti. Nažalost.
    Ovako je bilo u vrijeme kad sam ja išla u osnovnu i srednju, a tako je i danas. Neke se stvari ne mijenjaju smjenom generacija.

  11. #61
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mene baš zanima kako vi ovo znate? U razredu moje kćeri koliko se mogu sjetiti svaka curica ide ili na neki sport ili na ples. Evo za dvije ne znam, za ostale sve znam da idu na nešto.

  12. #62
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne volim te "plastične" uloške tipa Always, sva se potparim pod njima, naravno da su 100x bolji od onih gaza i vata koje smo mi imale.
    Danas biram one neke malo "prirodnije" iz DM-a, Mullera i Bio&Bio (Naturella, Jessa..)..

    Edit: skrenula sam s pameti pa ja više od godinu i nešto ne koristim uloške koristim menst. čašicu.
    Čiju čašicu koristiš.? Ja nikako da se odvažim i kupim ju.

  13. #63
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Mene baš zanima kako vi ovo znate? U razredu moje kćeri koliko se mogu sjetiti svaka curica ide ili na neki sport ili na ples. Evo za dvije ne znam, za ostale sve znam da idu na nešto.
    S četvero djece u četiri različite škole usudim se tvrditi da imam prilično dobar uvid.

  14. #64
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I što, djevojčice iz razreda tvoje djece ne idu na sportske aktivnosti?
    Meni se čini da je tu došlo baš do velike promjene, jer kad sam ja bila te dobi cure se stvarno baš i nisu organizirano bavile nekim sportom, barem one koje sam ja znala, a sad svaka ima neku sportsku aktivnost.

  15. #65
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Je je, i meni se čini da taj stereotip još uvijek vrijedi.

    Možda zato meni i opravda za curku jer ona voli tjelesni i stvarno rijetko traži poštedu

  16. #66
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ja govorim o tjelesnom u školi i aktivnosti na tjelesnom.
    Tko na što ide izvan škole, za neke znam, za neke ne.

  17. #67
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Moj sin (nije curica, ali je pripadnik generacije) trenira košarku već 5. godinu i ide na treninge 4-6 puta tjedno, ali je s velikim guštom ponio ispričnicu na tjelesni kad je jednom uganuo nogu

  18. #68
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    I da, u nižim razredima je učestalost izvanškolskog sporta veća. Do kraja osnovne jako puno ih odustane od redovitog bavljenja sportom. Ovo se odnosi i na cure i na dečke naravno, ali subjektivan dojam mi je da dečki duže ostaju u sportu.

  19. #69
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    PA dobro, moja kći je sedmi razred, tako da su to sve već cure pri kraju osnovne škole. I baš razmišljam, imam sedam nećakinja a samo za jednu se ne mogu sjetiti bavi li se/ili se bavila u školi nekim sportom ili plesom.

    I što kaže Jurana, mislim da se djeca općenito rado izvlače od svega što ima veze sa školom.

  20. #70
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Joj Jurana, pa ne može se to uspoređivati. I moj sin se svako toliko ispriča s tjelesnog kad se ozlijedi na treningu ili utakmici. Čak ga ni ne traže ispričnicu. Nekidan mu je profa iz tjelesnog čim je ušao u dvoranu rekla "ti danas ne radiš tjelesni, je li tako?" "Kako znate?" pita on šokiran. Pa vidjela sam te kako se vučeš uz stepenice u školi. (ozlijedio je koljeno i jedva hodao).
    To mi je normalna stvar da ne radiš tjelesni ili neke određene vježbe kad ne možeš iz nekog razloga. Ali automatsko podrazumijevanje da se ne radi tjelesni u vrijeme menstruacije mi je bezvezan stereotip.

  21. #71
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Sori Mima, nisam vidjela tvoj zadnji post. Pa da, djeca se pokušavaju izvući, na nama je da to smatramo opravdanim ili ne.

  22. #72
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa hoću reći da se cure ispričavaju jer se vle izvlačiti od škole a ne zato što se općenito slabo kreću.

  23. #73
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ma mislim da je to ipak povezano. Menstrualni bolovi se smanjuju usljed fizičke aktivnosti, to sam se stoput uvjerila u praksi, a bome i bezbroj puta to tvrdila najstarijoj dok nije probala otići na trening i priznala da sam u pravu.
    Kad se aktivno baviš sportom to prije spoznaš.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Za pojedinačno dijete ne znam.
    Kakvo je stanje u prosjeku eto znam.

  25. #75
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    meni su libresse bile najbolje
    always nisam voljela, preplastično
    X

  26. #76

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    da, i moja prijateljica je dobila s 10 godina (isto '86)
    uvijek je toga bilo
    Ajme, onda sam bila jedna od sretnica koje nisu tako rano dobile

  27. #77
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, onda sam bila jedna od sretnica koje nisu tako rano dobile
    i ja isto, imala sam gotovo 15 godina
    zaboravila sam napisati da je druga prijateljica bila dobila s 9 godina, 1984.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    10

    Početno

    Moja kćer ide u šesti razred, vecina je cura iz njene generacije vec dobilo mengu,kao i ona i svaki put taj dan kad imaju tjelesni cure redovito ne treniraju, ne da im se, ona je sportski tip pa hoce, a i nema ni bolove ni grceve. Kaze da im profesor uvijek dopusti, ali da ih puno laze i ne paze, pa se onda ispostavi da im je trajala 3 tjedna na mjesec. Grozno. I kad ih profesor, stariji čovjek natjera da rade jer im mora iz necega upisat ocjenu, one mu bahato frknu, ali rade. Tako treba prof.!

  29. #79
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    J Ali automatsko podrazumijevanje da se ne radi tjelesni u vrijeme menstruacije mi je bezvezan stereotip.
    apsolutno se slažem.
    ne sjećam se da sam nešto posebno izbjegavala tjelesni zbog mjesečnice, a bile su bolne i nimalo nisam sportski tip. konačno, mi smo morali sjediti u dvorani iako i ne igramo, pa čak i u srednjoj školi. Ako si i tražio opravdanje tražio si zbog menstrualnih bolova, a ne straha da će ti procuriti...ja sam 40 km putovala do škole, dakle, ako procuri gadno je, ali stvarno se ne sjećao opterećenja oko toga.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •