Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Usporen rast kod djece

  1. #1
    Poisonivy avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno Usporen rast kod djece

    Drage mame, nisam uspjela pronaći odgovore na ovu temu, ako postoje negdje molim vas uputite me a ako ne, voljela bih čuti tuđa iskustva.

    Naime moj sin od 3,5 god je pao na svojoj krivulji rasta s 55 centile na 10 centilu. trenutno je "visok" 93cm i time je najniži s kim god da ga usporedim i gdje god da odemo. Pratim ga i mjerim svaki mjesec, posebno jer sam ja kao mala imala sličan problem, no kako je onda bilo sve drugačije u zdravstvu, na moj problem se nije pridalo puno značaja, te sam i danas veoma niska. Nisam dosegla visinu koju su doktori predvidjeli, samo su mi snimili lijevu šaku a daljna obrada je izostala, tako da nikad nije utvrđeno da li sam imala problem hormona ili ne ali planiranoj visini nisam ni blizu došla. Muž mi je pristojnih 180 i kusur i ostala obitelj je sasvim solidno visoka. Bojim se da je moj sin naslijedio od mene problem rasta i strahujem šta nas sve čeka.

    Prije tjedan dana smo bili u prvoj posjeti endokrinologu, pregledali su ga, izmjerili, te zaključili kako je na 10 centili a još je maleni pa ga neće dati u daljnu obradu za mjerenje hormona i ostale pretrage.

    Ima li itko slično iskustvo i kako se nosite s tim?

  2. #2
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    imam ja, mozes se javiti u inbox
    nakon posjeta endokrinologu ide se dalje na Rebro
    pa nakon toga hormoni

  3. #3
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moj je s 3.5 imao 96cm i bio skoro svugdje najnizi. I danas je medju najnizima kad ima 6.5g Nisam isla na daljnje obrade jer mislim da je to jos uvijek u granicama normale (s kilama je jos gori po tablicama). Meni je bitno da on kontinuirano raste i da nije bas toliko nizi od ostalih.

    S tim da imam bratica koji je bio na injekcijama hormona rasta - on je bio kao dijete znacajno nizi od vrsnjaka, i ostao jako nizak i uz hormone. Smatram da mi sin sa svojom visinom ni priblizno ne odstupa toliko da bi ga vodila na daljnju obradu a ni njegova pedijatrica. Ne mogu svi bit u gornjim percentilima.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    To sto je najnizi nije samo po sebi problem, ali pad sa 55. na 10. percentilu bi me zabrinuo. Ako se na iducoj kontroli nista ne pomakne u smislu pretraga, ja bih trazila drugo misljenje.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Mi smo u slicnoj fazi cekanja sa curicom (7,5 god) ali je problem puno manje izrazen, za sada. Ona je u 6 mj pala za 10 percentils, ali kako je jos uvijek iznad prosjeka, dr se ne zabrinjava.

    Ja sam u svoje vrijeme od najvise u razredu ostala najmanja, ne bih htjela da se to.njoj dogodi, iako sam dosla da sasvim pristojne visine.

  6. #6
    Poisonivy avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    sillyme, slažem se da ne mogu svi biti visoki ali nek bude u granicama normale. Kontinuirni rast je svakako bitan, da ne odskače od svoje krivulje. Koliko ste ti i tm visoki? Možda je kod vas jednostavno genetika i ništa drugo.

    Negdje sam pročitala da je zapravo to problem koji se javlja unutar obitelji i ako netko već pati od manjka hormona treba svakako pratiti djecu.

    Jel znaš kad ti je bratić počeo primati injekcije? Postoji određena dobna granica kad je već prekasno za nadomjestiti sav manjak visine..

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Teoretski, dok god traje faza rasta, znaci do pred kraj puberteta.

  8. #8
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Poisonivy prvotno napisa Vidi poruku
    sillyme, slažem se da ne mogu svi biti visoki ali nek bude u granicama normale. Kontinuirni rast je svakako bitan, da ne odskače od svoje krivulje. Koliko ste ti i tm visoki? Možda je kod vas jednostavno genetika i ništa drugo.

    Negdje sam pročitala da je zapravo to problem koji se javlja unutar obitelji i ako netko već pati od manjka hormona treba svakako pratiti djecu.

    Jel znaš kad ti je bratić počeo primati injekcije? Postoji određena dobna granica kad je već prekasno za nadomjestiti sav manjak visine..
    Bas sam isla gledati kako je on stajao po tim percentilama (jer je bio jako slicne visine kao tvoj u toj dobi). Gledala sam po ovome:
    http://www.who.int/childgrowth/stand...p_0_5.pdf?ua=1

    rođenje - preko 85-og percentila
    3g - 15-ti percentil
    3,5g - 15-ti percentil
    4g - malo preko 15-og percentila
    4,5g - malo ispod 50-og percentila
    5g - malo ispod 50-og percentila

    Eto s vremenom je "skočio" po percentilima nakon inicijalnog pada. I iako grafikoni kažu da je sad visinom oko 50-og percentila on je uz jos jednog decka najnizi u grupi (a svi su predskolarci) odnosno u Zg prosjeku u praksi je daleko ispod 50-og percentila. Kci je najniza od curica u razredu a po percentilnim tablicama je isto oko 50-og. Ja sam nekad bila na samom kraju vrste za tjelesni skroz do sedmog razreda, onda sam doslovce preko ljeta presla u gornji dio vrste, sad imam 170cm.

    Naravno da ako je netko posebno zabrinut da će otići doktoru, ja nikog ne odgovaram, samo kazem mi smo u istoj situaciji i pri slicnoj visini zakljucili da je on jednostavno medju nizima i to prihvatili kao cinjenicu i dalje ne brinemo oko toga. Mjerimo ga cca 2-3x godisnje, i dokle god mu svake sezone kupujem broj vecu odjecu ne brinem sto je za nazivno godinu-dvije mladje dijete.

    Sto se bratica tice ne znam kad je poceo primati hormone

  9. #9
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,084

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    To sto je najnizi nije samo po sebi problem, ali pad sa 55. na 10. percentilu bi me zabrinuo. Ako se na iducoj kontroli nista ne pomakne u smislu pretraga, ja bih trazila drugo misljenje.
    Koliki pad u percentilima bi tebe zabrinuo?
    Moj je pao nešto, ali ne znam točno koliko, moram ga izmjeriti

  10. #10
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,084

    Početno

    Izmjeren: uvijek je bio na 86. percentili, a sad je u zadnjih nekoliko mjeseci došao na 64.

    Težinom na 17., oduvijek, ali to je druga priča.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Koliki pad u percentilima bi tebe zabrinuo?
    Moj je pao nešto, ali ne znam točno koliko, moram ga izmjeriti
    Tesko je to reci. Ucrtaj si poznate visine pa vidi ima li vecih odstupanja.

    Recimo, gore sam napisala, moja je pala za 10-13 percentila u pola godine. Ja to nisam uocila, dugo ju nisam mjerila, i dalje je iznadprosjecno visoka za dob, endokrinologu smo usli zbog druge tematike, a onda je rast iskocio kao potencijalni "problem". Namjerno u navodnike,jer dr koji he na glasu kao najbolji ne vidi razloga za paniku. Jos.

    Ali, cipele i robu od proslog svibnja-lipnja jos nije prerasla.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Izmjeren: uvijek je bio na 86. percentili, a sad je u zadnjih nekoliko mjeseci došao na 64.

    Težinom na 17., oduvijek, ali to je druga priča.
    Prati jos 3-4 mjeseca, ako i dalje bude padao, reagiraj. Koliko je star?

  13. #13
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,084

    Početno

    U travnju će napuniti 8 godina.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Znaci cca kao i moja Z. Meni je dr objasnio da je vjerojatno u pitanju tipicni predpubertetski "dip", faza prije puberteta s najsporijim rastom uopce. Ali smo slikali zapesce, kostana dob je za 6 mj. do 1 god. ispred kronoloske, sto je u granicama prihvatljivoga i ne trazi daljnje pretrage. Na kontrolu ide u travnjun pa cemo onda vidjeti na cemu smo.

  15. #15
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,084

    Početno

    Hvala, pratit ću.

  16. #16
    Poisonivy avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    sillyme, baš gledam tu tablicu od who, ipak je između 15 percentila i 50 percentila razlika 5 cm, tako da je tvoj sin lijepo izđipao. U njohovoj dobi mislim da 5 cm dosta znači. Tvoj sin svakako dobro napreduje imaš pravo da se ne trebaš brinuti.
    Ako si ti od najniže u vrsti došla do 170cm to bi značilo da imaš konstitucionalno nizak rast, što znači da djeca su niža i onda u pubertetu se nadoknadi i možda prešiša vršnjake. To će biti sigurno slučaj i kod tvog sina jer to je naslijedno.

    A to da su te tablice potpuno nerealne i da su djeca danas dosta viša je skoz druga tema. Zbog te tablice je mene pedijatrica uvjeravala da je moj sin skroz prosječan iako u praksi ja vidim oko 7-8 cm razlike od prosječnog dvogodišnjaka, prije godinu dana je to bilo, sad se ta razlika još povećala.

  17. #17
    Poisonivy avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    MartinaP jel visina curice bila razlog za endokrinologa ili je taj pad u visini simptom nečega drugoga?

    Mene je endokrinologica pitala da li se on zna popiškiti u gaće i koliko po noći piški. I baš je ubola, jer moj sin jako često pišne u gaće a po noći puna pelena! Pripisivala sam to dobi i njegovoj zaigranosti, nisam uopće mislila da to može biti naznaka nekih problema..

    Zna li itko kakve li to veze ima?

  18. #18
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,084

    Početno

    Nestručno, dok se ne javi netko upućeniji: i hormon rasta i ADH (antidiuretski hormon) luči hipofiza, to im je zajedničko. Zato se ide endokrinologu

  19. #19
    Poisonivy avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    Ahaa.. Ok. Sve sam sad pročatala o tome, jasno mi je. Hvala

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Poisonivy, nismo isli zbog toga, nego zbog sumnje na preuranjeni pubertet. Malo prerano su se pojavile stidne dlacice. Hormonske pretrage koje smo napravili nisu potvrdile pp, a rast pratimo do iduce kontrole.

    Dr ne bi rast ni spominjao, da ja nisam spomenula da je narasla samo 2,5 cm u 7 mjeseci.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •