Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Dodatni postupci uz IVF/ICSI, "add-ons" (nažalost) ne pomažu

  1. #1
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno Dodatni postupci uz IVF/ICSI, "add-ons" (nažalost) ne pomažu

    Citiraj Tigerlilly prvotno napisa Vidi poruku
    Rominka, provjerila sam sa Ksenijom i kaze da cu to dobiti kad odradimo punkciju. I kaze da je u Hrvatskoj zamjena za prednison - Decortin tako da cu to traziti od svog doktora prije polaska u Prag. Je li netko imao dobro iskustvo sa tim Decortinom? I je li mislite da se isplati platiti i za biopsiju endomertija prije transfera? Zvala sam Cito u Splitu i ne zele mi to odraditi jer nisam njihova pacijentica a nemam drugih opcija pa sto kazete?

    Puno je dodatnih postupaka koji se u inozemnim i našim klinikama nude uz osnovne postupke izvantjelesne oplodnje (IVF/ICSI)

    Na stranici Središnjeg regulatornog tijela za humanu reprodukciju i embriologiju za Ujedinjeno Kraljevstvo (HFEA), dane su stručne preporuke o sigurnosti i učinkovitosti ovih dodatnih metoda.

    Za ove dodatne postupke uveden je sustav jednostavnog označavanja točkama crvene, žute boje i zelene boje.

    Zelenom točkom koja bi označavala preporuku za rutinsku upotrebu – nije označen niti jedan postupak.

    Crvenom točkom označeni su postupci za koje ne postoje dokazi o sigurnosti i učinkovitosti metode:
    PGS - preimplantacijski genetski skrining

    potpomognuto izlijeganje (Assisted hatching);

    intrauterine kultura (Intrauterine culture );

    testovi i tretmani reproduktivne imunologije (kortikosteroidi, intravenozni imunoglobulini, infuzije intralipida);

    IMSI i PICSI – posebne metode pri ICSI tehnici oplodnje



    Pet postupaka označeno je žutom točkom što znači da postoje konfliktni dokazi i da je potrebno dodatno istraživanje:


    embryo glue;

    time lapse prikaz razvoja embrija;

    grebanje ednometrija - Endometrial scratching



    https://www.hfea.gov.uk/treatments/e...tment-add-ons/
    Posljednje uređivanje od Inesz : 26.12.2019. at 10:57 Razlog: spajanje postova i promjene u označavanje postupaka

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    124

    Početno

    Citiraj Rominka prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam imala dogovor bas za histero i kad mi je objasnjavala gin (mpo) rekla je da se to ne radi u ciklusu pred sam postupak vec obavezno u ciklusu prije. A isto mi je iz Ceske receno. Znaci, sa menstruacijom u veljaci radim histero, a sa menstruacijom u ozujku ide priprema za FET. I jos odbacili mogucnost, i jedni i drugi, da se u istom ciklusu obavi scratching. Joj, sto mrzim ovo nabadanje i ucenje uvijek o necem novom. Svaki novi postupak donese neku novu dijagnozu, zahvat, situaciju....pun mi je kufer toga. U svakom slucaju hvala na info.
    Rominka, ja sam u listopadu, par dana nakon menstruacije imala histerokospiju (dijagnostičku) prilikom koje je napravljen scratching. U ciklusu nakon toga, dakle početkom studenog, sam krenula sa stimualcijom i postupkom. I taj je za mene bio dobitni, sad sam u 14 tjednu, a vjerujem da je i scratching pomogao. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Inesz : 18.11.2018. at 10:42

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Postovi
    161

    Početno

    Jesam. I ja sam se bojala, ali stvarno se dobro osijećam. Čak sam i bolje volje. I meni je bilo najteže nekoliko dana prije. Super si ti to sve organizirala i podnijela. Želim ti puno sreće gore. Ma neću uopće pisati, znaš što ti želim Reci mi samo jesi li i što odlučila uzeti od onih dodatnih metoda?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Gita 10 prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam. I ja sam se bojala, ali stvarno se dobro osijećam. Čak sam i bolje volje. I meni je bilo najteže nekoliko dana prije. Super si ti to sve organizirala i podnijela. Želim ti puno sreće gore. Ma neću uopće pisati, znaš što ti želim [emoji813] Reci mi samo jesi li i što odlučila uzeti od onih dodatnih metoda?
    mislis one dodatne zahvate?
    Ne znam, nisam proucavala, cekam da dodjem gore pa cu onda se raspitati...a uzet cu sve...bolje igrati na sigurno...


    Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk

  5. #5
    Antonija Mia avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    312

    Početno

    Citiraj Gita 10 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, svatko je slučaj za sebe. Vidjet ćemo. Ja ću malo proučiti, ali opet to ne mogu sama odlučiti. Mislim da cu uzeti onaj embrioglue. Uglyvnom, posavjetovat cu se jos sa sbojim ginekologom na humanoj repr. Lijepo se pripremi i odmori, samo pozitivno i veselo. Čujemo se.
    Gita ja sam uzela sve u ovaj zadnji fet...prosli postupak iako je bio dobitan nisam uzela embryogue,al sad jesam...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Postovi
    161

    Početno

    Antonia Mia hvala na info. Jesi li se savjetovala prije uzimanja "dodataka" i sa kime? Ja do jučer nisam puno razmišljala o tome. Računala sam samo da bih uzela Embrioglue jer tamo piše da povećava šansu za trudnoću. Sada mi je ova metoda PCSI+monitornig (600 eura) nekako zapela za oko. Meni je ono premalo informacija iz njihovih uputa iz klinike da bi sama odlučila. Ne znam, evo se cifra se stalno penje, a opet muka mi je da nešto propustim. Što vi ostale cure mislite evo npr.o PCSI +monitornig metodi ili Embrioglue? Kako ste odlučile što još uzeti od tih metoda?

  7. #7
    Antonija Mia avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    312

    Početno

    Citiraj Gita 10 prvotno napisa Vidi poruku
    Antonia Mia hvala na info. Jesi li se savjetovala prije uzimanja "dodataka" i sa kime? Ja do jučer nisam puno razmišljala o tome. Računala sam samo da bih uzela Embrioglue jer tamo piše da povećava šansu za trudnoću. Sada mi je ova metoda PCSI+monitornig (600 eura) nekako zapela za oko. Meni je ono premalo informacija iz njihovih uputa iz klinike da bi sama odlučila. Ne znam, evo se cifra se stalno penje, a opet muka mi je da nešto propustim. Što vi ostale cure mislite evo npr.o PCSI +monitornig metodi ili Embrioglue? Kako ste odlučile što još uzeti od tih metoda?
    Nisam snikim,to je moja odluka da povecam sanse jer su mi ostali samo 2 iz tog postupka...a moja odluka je ako ovim transferom ne uspijem onda odustajemo skroz...jer imam 46g i mislim da bi bilo nakaradno da idem na jos jedan postupak koji bi trajao jos dodatno(opet pricekati donora) pa transfer ...nemam nista protiv zene koje u tim godinama idu dalje naprotiv mislim da je divno,ali za mene osobno nije...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Postovi
    161

    Početno

    AntoniaMia hvala za odgovor. Razumijem, i nadam se da će uspjeti ovaj put.

  9. #9
    sljokicaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    172

    Početno

    Citiraj Gita 10 prvotno napisa Vidi poruku
    Antonia Mia hvala na info. Jesi li se savjetovala prije uzimanja "dodataka" i sa kime? Ja do jučer nisam puno razmišljala o tome. Računala sam samo da bih uzela Embrioglue jer tamo piše da povećava šansu za trudnoću. Sada mi je ova metoda PCSI+monitornig (600 eura) nekako zapela za oko. Meni je ono premalo informacija iz njihovih uputa iz klinike da bi sama odlučila. Ne znam, evo se cifra se stalno penje, a opet muka mi je da nešto propustim. Što vi ostale cure mislite evo npr.o PCSI +monitornig metodi ili Embrioglue? Kako ste odlučile što još uzeti od tih metoda?
    Gita ja sam imala PCSI+monitoring, u PFC su mi savjetovali da to uzmem jer je PCSI uspješniji od ICSI pošto tamo odabiru spermiće koji imaju veće predispozicije za uspješno spajanje s jajnom stanicom, tj. uzmu se oni koji bi se i prirodno uhvatili za jajnu stanicu, oprosti na ovom jako laičkom objašnjenju. A monitoring je da prate svakih mislim 30 minuta razvoj embrija, embriji su u tom nekom specijalnom kučištu sa kamerom i onda kamera slika i tako bolje mogu odrediti koji se embrio dobro razvija. U PFC je PICSI+monitoring zajededno u jednoj cijeni, a cijena nije puno veća od samog monitoringa koji oni svakako savjetuju.
    Embrioglue mi je doktor isto tamo u PFC rekao da mi nije potreban još za sad (imam 31 godinu).
    Posljednje uređivanje od sljokicaa : 18.02.2018. at 12:32

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    192

    Početno

    ja sam uzela sve pa kud puklo...[emoji4]

    ______________________________________MM 35 Azoo. Ja 36 sve ok

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

    Početno

    Uzmite embrioglue, meni je dr. Poljak osobno rekao da im je skocila uspjesnost 30% od kad ga koriste, ima par godina

  12. #12
    katka22 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    785

    Početno

    A embrioglue je...što?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

    Početno

    Citiraj katka22 prvotno napisa Vidi poruku
    A embrioglue je...što?
    Evo imaš tu:
    https://www.fertility-ivf.eu/hr/metody/embryoglue/

  14. #14
    katka22 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    785

    Početno

    Citiraj Katesplit1 prvotno napisa Vidi poruku
    Pročitala sam to i zvuči skroz ohrabrujuće. S obzirom da se ja liječim u Hr u Petrovoj, takve stvari kod nas nisu u protokolima. A ja razmišljam uvesti sve što mi može povećati šanse za uspjeh u sljedećem pokušaju. U situaciji kad bi se konzultirala sa mojom mpo dr i ona recimo pristane, na koji način bi ja mogla doći do tog lijeka? Zvuče nemoguće

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

    Početno

    Mislim da ne možeš doć do njega
    Ja vjerujem da ga puno klinika primjenjuje bez da to posebno ističe pa pitaj, možda ga koriste

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Split
    Postovi
    113

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj Katesplit1 prvotno napisa Vidi poruku
    Au, zanimljivo, za ovu metodu nisam još čula, a mislila sam da sam informirana. Spremam se uskoro na scratching endometrija, a ovu metodu bih sigurno napravila, ulazim u kategoriju po svim parametrima

  18. #18

  19. #19
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Da vas ohrabrim. U mom potpisu imate sve što sam radila i što sam prošla u proteklih 10 godina. Išli smo na donaciju, uzela sam SVE šta se moglo uzeti. I embryoglue, i intralipidnu infuziju, i LAZT, koristim estrofem, clexane… I u 41.godini sam. I da, uspjelo je. Jutros 9dnt imam dvije lijepe debele crte! Znam, sve to košta, ali ako imate mogućnosti i ako imate tu mogućnost u klinici, uzmite sve šta možete. Sretno!

  20. #20
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    HFEA - Središnje regulatorno tijelo za humanu reprodukciju i embriologiju za Ujedinjeno Kraljevstvo, veći broj dodatnih tretmana koji se u (privatnim) klinikama nude uz IVF/ICSI postupake označila je kao tretmane za koje ne postoje dokazi da su sigurni i učinkoviti: (postupci označeni crvenom točkom).

    https://www.hfea.gov.uk/treatments/e...tment-add-ons/

    -Assisted hatching - ne postoje dokazi da je siguran i učinkovit

    -Intrauterine culture - ne postoje dokazi da je siguran i učinkovit

    - Pre-implantation genetic screening (PGS) - ne postoje dokazi da je siguran i učinkovit

    - Reproductive immunology tests and treatment - ne postoje dokazi da je siguran i učinkovit

    - Intracytoplasmic morphologic sperm injection (IMSI) - ne postoje dokazi da je siguran i učinkovit

    - Physiological intracytoplasmic sperm injection (PICSI) - ne postoje dokazi da je siguran i učinkovit

  21. #21
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Pacijenti ne bi trebali plaćati postupke za koje nema dokaza uspješnosti:
    https://www.bionews.org.uk/page_140908

  22. #22
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    The Guardian, 10.9.2019.:

    HFEA - Središnje regulatorno tijelo za humanu reprodukciju i embriologiju za Ujedinjeno Kraljevstvo nastoji regulirati korištenje skupih postupaka kod IVF liječenja za koje nema dokaza o učinkovitosit ili imaju vrlo malo doakzane učinkovitosti

    https://www.theguardian.com/society/...-on-treatments

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Odlicna vijest, dobro je da postiji regulatorna zastita od prodaje svega i svacega i da se dize svijest o neeticnosti takve prakse tj da se mora prodavati uz jasnu izjavu da nije dokazana ucinkovitost.

  24. #24
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    However, the quality of research evidence supporting the efficacy of many adjuvant technologies or treatments (often termed ‘add-ons’) in unselected patient populations is under increasing scrutiny, as are the main reasons for their use. In 2016, a report on IVF treatment commissioned by the BBC (Spencer et al., 2016) implied that the primary drive behind the use of almost 30 ‘unproven’ add-on treatments was not to improve outcomes for patients, but to increase the profitability of the clinics offering them, and this view remains prevalent (Harper et al., 2017, Repping et al., 2019).

    https://www.rbmojournal.com/article/...19)30381-5/pdf

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •