Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 135

Tema: Koju strukovnu školu odabrati?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno Koju strukovnu školu odabrati?

    Bok svima,
    imamo velike dileme oko odabira srednje škole pa se nadam vašim korisnim iskustvima...

    O je bio na kod Tanje Sever na profesionalnom usmjeravanju, i savjetovala mu je po dva smjera u V. Prelogu i Grafičkoj. Dala je još neke preporuke, ali za sada su (meni) ove u užem izboru. Njena testiranja se odnose isključivo na procjenu sposobnosti, ni malo na interese, a njemu su biologija i kemija bezveze i nikad sam ne bi rekao da mu je to neka ljubav ili izbor za buduće zanimanje. Iz kemije ima 3, biologije 4

    U HZZ pak samo ispituju interese i predlažu ono što pritom saznaju, bez obzira na testove, tako dugo dok su rezultati u prosjeku.I tako smo se mi našli na sto muka, između smjerova o kojima ništa ne znamo (i nikad o njima ne bi ni razmišljali da nam Severica nije rekla) i njegovih interesa koji se kreću od 'ne znam' do 'ne znam' ili 'ne'.

    Meni se čini da mu sigurno ide bolje društveni smjer od prirodoslovnog bilo čega, ali možda zato jer sam ja društvenjak. Ide na dramsku i to mu je super, pa možda ipak maaaalo naginje medijskom, ali to je moja procjena, a ne njegova.

    Uglavnom, molim vas za iskustva iz tih usmjerenja, kakve su škole Grafička i Prelog? Što dalje kad jednom postaneš ekološki tehničar? Svi kažu kako je to zanimanje budućnosti, ali što to zapravo znači, malo konkretnije? Na koje fakultete vodi?

    A medijski tehničar i web dizajner u Grafičkoj?
    Znate li možda kad su dani otvorenih vrata jer na webu još ništa ne piše...

    Zahvalna sam za svako iskustvo ili savjet...

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Uh, nadam se da mu ocjene prate sposobnosti jer su oba preporucena smjera prilicno trazena.
    M. je unatoc sposobnostima upisao drustveni smjer ( i logicnim preporukama) iz dva razloga : ocjene i mogucnost kampanjskog rada koji dopusta ponekad trenutke lose koncentracije. Plus, matematika, koja mu je slaba tocka ( zbog koncentracije) iako je po testiranju iznad prosjeka za matematiku.
    meni je osobno ( a ja sam prirodnjak sa konkretnim zanimanjem, zaposlena u struci) bolja opcija skola prirodnjackog usmjerenja. Znanja iz kemije , biologije ...vise se nikada ne mogu nadoknaditi ako se ih propusti imati u srednjoj, ali jasno treba gledati sposobnosti i interese djeteta.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Inace, kod M. je prvi izbor bila graficka i racunalni tehnicar (i po prepruci HZZ-a ). Za to je imao i preporuke ( plus jos ekonomska koja nije dolazila u obzir po interesima) , ali
    sve je to otpalo zbog nedovoljnog broja bodova ( ne postoji direktan upis unatoc IP-u, samo da ne zivis u zabludi! , ako se upisuje po tome).
    Posljednje uređivanje od sirius : 05.03.2018. at 07:04

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Inace, iz mog iskustva ti moras racionalizirati potencijalni izbor.
    Previse je to skola i smjerova , a rijetko koje dijete ima osjecaj sto koji pojedini nosi.
    Suzi izbor na par skola po interesima i par po sposobnostima. Provjeri broj bodova potreban za upis. I onda one u koje moze upasti isprintaj programe za sve 4 godine , te tako odlucite. Eliminacijom.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Iako je ekološki tehničar možda zanimanje budućnosti kod nas za to nema konkretno zanimanje, a od gro njih koji su završiti ekologiju znam samo dvoje koji rade u rh. Ostali su emigrirali.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Meni je ok da on jednog dana bira hoće li ostati tu ili ići van, tako dugo dok izbor ima, a nemam pojma što mu to zanimanje nosi i kako je dalje s fakultetima.
    Ali da, nismo još ni izračunali broj bodova, a to je sigurno najvažnije za pocetak. Ima IP i znam da to nije izravan upis, ali mislila sam da malo ipak olaksava.
    Ima li možda netko s iskustvima iz Preloga i Grafičke?

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Iz moga iskustva olaksava najvise za 1 bod, plus mora proci testiranje kao i svi ostali za graficku.
    Dakle, prvo prebrojite bodove.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Loli prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ok da on jednog dana bira hoće li ostati tu ili ići van, tako dugo dok izbor ima, a nemam pojma što mu to zanimanje nosi i kako je dalje s fakultetima.
    Ali da, nismo još ni izračunali broj bodova, a to je sigurno najvažnije za pocetak. Ima IP i znam da to nije izravan upis, ali mislila sam da malo ipak olaksava.
    Ima li možda netko s iskustvima iz Preloga i Grafičke?
    Ako su tvom djetetu biologija i kemija bzvz, onda Prelog nije najbolji izbor, jer to je škola u kojoj to ne može izbjeći ni na kojem smjeru, pogotovo ne na smjeru ekološkog tehničara. Prijatelj mog sina je na tom smjeru (3.r) i super je zadovoljan, ali on je obožavao biologiju i kemiju, a hrvatski i povijest su mu bili bzvz.

    Što se tiče Grafičke škole, dobro sirius kaže - treba voditi računa o broju bodova. Prijatelj mog mlađeg sina je želio u to upasti, ali unatoč papirima i procjenama, nije uspio jer škole imaju kvotu koliko takvih učenika mogu primiti. Upisao se u Drvodjeljsku u Savskoj, kaže sin da mu je tamo baš dobro.

    Moj mlađi je u Ruđeru na računalnom smjeru, ali on je imao dovoljan broj bodova, iako je i on išao na testiranje i profesionalnu orijentaciju (HZZ). Tehnička škola Ruđer Bošković je škola za djecu kojoj dobro ide matematika i fizika, a ne vole biologiju i kemiju. Moj mlađi sin je u toj grupi. Ako je i tvoje dijete iz te vreće - provjeri koji smjerovi se sve nude.

    Ima i drugih škola - Strojarska srednja škola Fausta Vrančića (bivša Prvomajska)...

    Što se tiče zapošljavanja, takva usmjerenja imaju bolje šanse nego grafička. Sigurno ima i drugih škola (ne znam napamet). Trebat će dosta proučavanja koji smjerovi se nude i gdje... Sretno!

  9. #9
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ajde napiši bodove, ukupno i za predmete pa onda možemo dalje.
    Zašto mu ne bi odgovarala neka gimnazija sa slabijim bodovnim pragom?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Evo, sad mu baš stariji brat računa bodove pa javim :D
    Gimnazija s nižim pragom (XIII), ili čak upravna, mu je prema preporuci Severice zadnji izbor, bolje bi mu bilo nešto konkretnije. Matematiku izbjegavamo pod svaku cijenu, osim nužne mjere za prolaz na maturi, ali fizika je ok.
    U Ruđeru mu je preporučila jedino za optičara, ali tome nekako nisam sklona. Mi smo doma svi društvenjaci pa mi ni taj ekološki nije nekako prirastao srcu, osim što čujem da je škola kao takva stvarno sjajna. No, i za Grafičku čujem da je dobra.
    Kakvi su tamo prijemni?
    Posljednje uređivanje od Loli : 05.03.2018. at 10:34

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    zašto optika nije rješenje ? ima puno fizike, dosta i primjenjene fizike, ali ok treba znat i matku.

  12. #12
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Za grafičku ne znam, ali Prelog je dobra škola, s time da ni ja ne vidim ekološkog tehničara kao neko atraktivno zanimanje, niti mislim da će u naredne četiri godine to postati. Bit ću jako gruba kad kažem da još uvijek novac nije u ekologiji, nego u nafti (pogledaj samo gdje su najveće plaće) i u ekologiji može biti nekih atraktivnih projekata, ali prilično nesigurna perspektiva. Sad zvučim kao Burns iz Simpsona, ali sam bih htjela reći da ako niste dobro financijski osigurani, mogao bi to biti "boemski" život. A opet, možda mu padne grah da nešto super radi. Ako nema neki žarki interes za ekologiju, mislim da se ne isplati "gurat" ga u to područje s jako limitiranim brojem radnih mjesta i malim ukupnim budgetom.

    Iz Preloga znam samo četri osobe, pa mi uzorak nije nešto, ali zajedničko im je da su imali sve odlične ocjene, da su pametni i dobri radnici, jako pristojni, ali troje je odustalo od fakulteta, od njih je jedan je završio jednu višu, a jednom znam da je išlo dosta dobro na faksu, ali ne znam je li završio na kraju, čudilo bi me da nije. To su sve kemijski tehničari bili.

  13. #13
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    A tehnicka gimnazija?

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ako mu je matematika slaba točka, onda nikako gimnazija jer će tamo poginuti.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Za grafičku ne znam, ali Prelog je dobra škola, s time da ni ja ne vidim ekološkog tehničara kao neko atraktivno zanimanje, niti mislim da će u naredne četiri godine to postati. Bit ću jako gruba kad kažem da još uvijek novac nije u ekologiji, nego u nafti (pogledaj samo gdje su najveće plaće) i u ekologiji može biti nekih atraktivnih projekata, ali prilično nesigurna perspektiva. Sad zvučim kao Burns iz Simpsona, ali sam bih htjela reći da ako niste dobro financijski osigurani, mogao bi to biti "boemski" život. A opet, možda mu padne grah da nešto super radi. Ako nema neki žarki interes za ekologiju, mislim da se ne isplati "gurat" ga u to područje s jako limitiranim brojem radnih mjesta i malim ukupnim budgetom.
    100% se slažem s ovim. Jedino što me tamo vuče je što je škola kao takva navodno zbilja odlična i može mu pomoći s njegovim lutanjima i apstrakcijama, u smislu sazrijevanja, da nakon te 4 godine bude na mjestu s kojeg će sam sa sobom znati što će, jer je sad jako daleko od toga. Ali da zato sluša predmete koji ga u suštini ne zanimaju i s neizvjesnim daljnjim profesionalnim razvojem, ne znam, nije neki ludi kompromis.

  16. #16
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Loli prvotno napisa Vidi poruku
    100% se slažem s ovim. Jedino što me tamo vuče je što je škola kao takva navodno zbilja odlična i može mu pomoći s njegovim lutanjima i apstrakcijama, u smislu sazrijevanja, da nakon te 4 godine bude na mjestu s kojeg će sam sa sobom znati što će, jer je sad jako daleko od toga. Ali da zato sluša predmete koji ga u suštini ne zanimaju i s neizvjesnim daljnjim profesionalnim razvojem, ne znam, nije neki ludi kompromis.
    Ja imam dobru povratnu informaciju za XIII. Još bolju budem imala na jesen.
    Bar se nadam.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    zašto optika nije rješenje ? ima puno fizike, dosta i primjenjene fizike, ali ok treba znat i matku.
    Da, u Ruđeru nema smjera na kojem ne treba matematika... Pa optika je primijenjena geometrija. To je važno. Uostalom, baš sam našla kome ću to tumačiti, hehehe...

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    A tehnicka gimnazija?
    Da, da... to je mom mlađem sinu bio drugi izbor, za slučaj da ne upadne u Ruđer. Osim gimnazijskih smjerova ima ta škola još zanimanja, nisu sva gimnazijska - gle ovdje http://www.ss-tehnicka-zg.skole.hr/upisi

  19. #19
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Prije testiranja kod Severice, turistička gimnazija je bila moj prvi favorit. Čula sam da nije prezahtjevna, matematika je taman toliko da pripremi koliko treba za maturu, a daje neku solidnu perspektivu i širinu. Ali ona je rekla da to nikako nije za njega i otišla u sasvim neke druge smjerove i nakon toga kreću naše dileme...

  21. #21
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    dijete ne voli matematiku ("Matematiku izbjegavamo pod svaku cijenu, osim nužne mjere za prolaz na maturi"), bolje mu idu i ima vise afiniteta za drustvene predmete - zasto ste se skroz orjentirali na tehnicke skole i gimnazije (barem iz ovdje napisanog)?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Nismo
    Preporuka od Severice je da ne ide u smjeru matematičkog i jezičnog, jer je jak u neverbalnim i spacijalnim (što je po njoj kemija) segmentima, i zato je rekla da bi njen prvi favorit bio ekološki tehn u Prelogu. Ali gore pitam i za Grafičku, medijskog tenh i web dizajnera, samo o tome očito ima manje iskustava na forumu

  23. #23
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Loli prvotno napisa Vidi poruku
    Nismo
    Preporuka od Severice je da ne ide u smjeru matematičkog i jezičnog, jer je jak u neverbalnim i spacijalnim (što je po njoj kemija) segmentima, i zato je rekla da bi njen prvi favorit bio ekološki tehn u Prelogu. Ali gore pitam i za Grafičku, medijskog tenh i web dizajnera, samo o tome očito ima manje iskustava na forumu
    Mislim da za kemiju isto moraš imati kliker za matematiku, ja ne znam kako si ona zamišlja kemiju, lijevi šećer, desni šećer. Barem one temeljne jednadžbe moraš znati, grafički prikaz, udjele, ne moraš možda parcijalne diferencijalne rješavati u srednjoj (možda i moraš, ne znam što rade u četvrtom razredu, al sumnjam). Ne znam kakva je navala na neke smjerove primijenjene umjetnosti, je l ima estetsku žicu. Jezik očito nije bitan kad im na web stranici piše na "slijedećim odjelima".

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Da, ja sam isto jako skeptična prema toj kemiji, a njemu je sve ok, osim onog što baš nikako odmah neće, tipa geološke.
    U primjenjenu ne bi, ali nadam se još web i medijskom, dok me netko ne razuvjeri...

  25. #25
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Loli prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ja sam isto jako skeptična prema toj kemiji, a njemu je sve ok, osim onog što baš nikako odmah neće, tipa geološke.
    U primjenjenu ne bi, ali nadam se još web i medijskom, dok me netko ne razuvjeri...
    Ma web dizajn je OK. Jedino što je to jedno od onih zanimanja što svatko misli da može nakon što pogleda dva tri youtube filmića pa je prilično nelojalna konkurencija. Al slično je i s dizajnerima interijera...

    Treba djetetu pomoći, smjestit ga u njegove okvire, ali imati u vidu da će ostatak života veći dio dana raditi upravo to, i ako u tome ne vidi sebe, to nije dobro. Ja sam poluprofulani slučaj, nisam zaljubljena u struku, al ide mi, al znam potpuno profulane slučajeve, tipa - zaljubljenik u prirodu i umjetnost završi u gruboj tehnici, to je raspad duše.

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Uopce ne gledam na srednju kao odluka da ce dijete bas TO raditi ostatak zivota.
    Na upis u srednu sam gledala iskljucivo kao 4 godine skolovanja u kojima dijete moze izabrati koje predmete zeli slusati, u kojem smjeru eventualno zeli ici, pa onda kao i zadnja opcija da na kraju svega ima zanimanje u kojem moze naci ( koliko toliko). Ali ovo zadnje je cak meni previse apstraktno, kako ne bi bilo vecini djece.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Da, točno to.
    Sad kad barem otprilike znam u kojim okvirima ima/nema objektivne kapacitete, voljela bih da se to barem koliko-toliko poklopi s njegovim afinitetima, koliko ih zna izraziti, ali ipak i s nekom perspektivom.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ma web dizajn je OK. Jedino što je to jedno od onih zanimanja što svatko misli da može nakon što pogleda dva tri youtube filmića pa je prilično nelojalna konkurencija. Al slično je i s dizajnerima interijera...

    Treba djetetu pomoći, smjestit ga u njegove okvire, ali imati u vidu da će ostatak života veći dio dana raditi upravo to, i ako u tome ne vidi sebe, to nije dobro. Ja sam poluprofulani slučaj, nisam zaljubljena u struku, al ide mi, al znam potpuno profulane slučajeve, tipa - zaljubljenik u prirodu i umjetnost završi u gruboj tehnici, to je raspad duše.
    Da, točno to.
    Sad kad barem otprilike znam u kojim okvirima ima/nema objektivne kapacitete, voljela bih da se to barem koliko-toliko poklopi s njegovim afinitetima, koliko ih zna izraziti, ali ipak i s nekom perspektivom.

  29. #29
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja sam sebe nasla u struci tek nakon 20+ godina staza u toj struci. Cak i moja vrlo specificna i uska struka ima mogucnost razlicitog rada. Neki od aspekata struke su totalno suprotni mom karakteru i interesima, a u nekim drugim plivam ko riba u vodi.

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I ne znam koje poteskoce dijete ima, ali kod M. u poteskoce sprecavale da se njegov potencihal pokaze, cak i u podrucjima kojima je bio iznad prosjeka. Jednostavni zbog toga sto ta podrucja zahtjevaju koncentraciju, kontinuirani rad ... nije dovoljno imati kliker.

  31. #31
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kod moje se javio isti problem, profesionalna orijentacija pokazala je pozitivno odskakanje u spacijalnom i neverbalnom području, dok je numeričko i verbalno malo iznadprosječno i prosječno. I isti savjet - biologija i kemija. Koje njoj nisu ni u peti...ma ni pod petom. O računanju u kemiji da i ne govorim (zbog poremećaja pažnje i bl.disleksije bude more grešaka). Njoj sve ide ako ima dovoljno vremena za svoje sporo učenje, a gimnazija je žrvanj u kojem nema vremena i traži se brzina, memorija i ekonomiziranje s vremenom. Znam da nemam pojma što ćemo, istina, ima još više od godinu dana vremena.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    O nema neke posebne talente ili interese, kliker baš za nešto jer da ima, izbor bi nam sad bio lagan. Ovako se još tražimo, i uz to, i neku dobru školu, ne samo po obrazovnom programu nego i da koliko -toliko rade s djecom. Prelog je u tome izgleda baš jako dobar, a za Grafičku ne znam...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Kod moje se javio isti problem, profesionalna orijentacija pokazala je pozitivno odskakanje u spacijalnom i neverbalnom području, dok je numeričko i verbalno malo iznadprosječno i prosječno. I isti savjet - biologija i kemija. Koje njoj nisu ni u peti...ma ni pod petom. O računanju u kemiji da i ne govorim (zbog poremećaja pažnje i bl.disleksije bude more grešaka). Njoj sve ide ako ima dovoljno vremena za svoje sporo učenje, a gimnazija je žrvanj u kojem nema vremena i traži se brzina, memorija i ekonomiziranje s vremenom. Znam da nemam pojma što ćemo, istina, ima još više od godinu dana vremena.
    eto, točno ovako je i kod nas, osim što nemamo vremena :D

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Upozorili su me pa, evo, pišem da Hotelijersko-turistička IP navodno ne želi provoditi nikako. Mislim, nije da se u OŠ provodi, ali su 3-4 profesora nakon 2 g.ipak počeli kužiti u čemu je problem pa je ne kazne ako ne stigne do kraja testa.

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Je, malo kasnite. :D
    mi smo u ovo doba imali vec potpuno gotov i realiziran plan A, i plan B u rukavu.
    Na kraju nista od IP " direktnih " upisa i obavili smo plan B.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    to je super za znati jer nam je donedavno to bio prvi favorit...

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Loli prvotno napisa Vidi poruku
    to je super za znati jer nam je donedavno to bio prvi favorit...
    Moram biti iskrena, nisam sigurna da postoji srednja skola gdje se provodi IP. Barem sto se strukovih tice.

  38. #38
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Eto, to je najbolji primjer besmisla našeg školstva koje radišnom učeniku ne želi pružiti oslonac da, iako je zbog poteškoće malo sporiji i jednako inteligentan , ima jednake uvjete školovanja, a da putem ne poludi od stresa.
    Mnogi u sustavu, naime, smatraju da su takvi nesposobni i spori i što će uzeti mjesto nekom drugom koji je možda bolji, ali eto, nije radio dovoljno (pa možda ima koji bod manje).
    Posljednje uređivanje od čokolada : 05.03.2018. at 14:18

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Moram biti iskrena, nisam sigurna da postoji srednja skola gdje se provodi IP. Barem sto se strukovih tice.
    Ruđer provodi, ali nije to neko veliko odskakanje. Dobiju par min dodatnog vremena (mislim da je sin rekao 10% za stručne predmete) tj. produlji im se pisanje velikog testa na mali odmor. Njih su četvorica u razredu koji imaju papire o individualizaciji. Moram ga pitati detalje kako to ide. Nije to neko veliko popuštanje, a i bolje da je tako, jer ih ni u životu ne čeka nešto drugo... Većina profesora dozvoljava da se javljaju i isprave ocjene ako nisu zadovoljni rezultatima pismenog, tj. ako učenici misle da bi im lakše bilo usmeno (moj sin je u toj grupi - uvijek bolje rezultate ima iz usmenih nego pismenih provjera).

    Ono što većina profesora u Ruđeru dozvoljava takvim učenicima i što je praktično (a puno pomaže mom sinu) ne odnosi se na provjere nego na svakodnevnu redovnu nastavu - dozvoljavaju im mobitelom fotografirati zapis s ploče i zadatke, pa onda kasnije doma prepisuju u bilježnicu i tako uče.

    Za dodatne informacije u vezi IP roditelji se u TŠRB uvijek mogu obratiti prof. Antoniji Lazić Čotić (psiholog, odlična).

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Cuj, moje iskustvo je da sam mozda (?!) uspjela nakon tri odlaska na predmetne informacije dobiti opciju štampanog testa iz matematike, a ne prepisivanje zadatka sa papira. Ono, da profa napravi test , a on svaki zadatak ispunjava na dobijenom papiru ispod zadatka bez prepisivanja. I sve to uz informaciju da nikad nisu imali takav zahtjev.
    Dalo bi se jos toga more analizirati , ali moji kriteriji su tako postali niski da idem samo na predmetne informacije gdje je panika ( citaj : jedinice).
    Posljednje uređivanje od sirius : 05.03.2018. at 15:04

  41. #41
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam sebe nasla u struci tek nakon 20+ godina staza u toj struci. Cak i moja vrlo specificna i uska struka ima mogucnost razlicitog rada. Neki od aspekata struke su totalno suprotni mom karakteru i interesima, a u nekim drugim plivam ko riba u vodi.
    Ne znam, možda griješim, ali mislim da ako ideš za strojarskog tehničara, možeš uistinu postati nešto drugo, ali nećeš vjerojatno biti frizer ili kemijski tehničar. Možda ćeš postati animator, pjevač, web dizajner ili ćeš pisati za neki portal, ali vjerojatno ćeš ipak ostati u srodnom području.

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Cuj, moje iskustvo je da sam mozda (?!) uspjela nakon tri odlaska na predmetne informacije dobiti opciju štampanog testa iz matematike, a ne prepisivanje zadatka sa papira. Ono, da profa napravi test , a on svaki zadatak ispunjava na dobijenom papiru ispod zadatka bez prepisivanja. I sve to uz informaciju da nikad nisu imali takav zahtjev.
    Dalo bi se jos toga more analizirati , ali moji kriteriji su tako postali niski da idem samo na predmetne informacije gdje je panika ( citaj : jedinice).
    Mhm, da...

    Ja nisam upoznala profesoricu iz matematike u sinovoj srednjoj školi, ali koliko znam, prof. iz matematike upravo tako daje SVIMA - testovi imaju otisnute zadatke + prostor za rješavanje. Učenici dobivaju redovno i radne materijale, ne samo na papiru (tako dobivaju neke zadaće i zadatke za vježbu) nego i na razrednom e-mailu, dropboxu (eto, ni ne znam) ali zadatke dobivaju svi učenici, bez obzira da li imaju IP ili ne. Taj razred ima eksperimentalni program iz matematike, pa gradivo ne slijedi udžbenik u potpunosti. Očito se žena dosjetila kako da sebi i učenicima olakša...

    I tako - ovaj moj nema jedinice, ali dvojke zna pokupiti, pa onda troši snagu i vrijeme na ispravke. Koliko vidim, s papirima za IP ili bez njih - nije nikakva iznimka. To je uobičajeno za stručne predmete i matematiku, a bome se zna dogoditi i iz povijesti...

    Na predmetnim informacijama sam bila samo jednom (razlog je bio isti - jedinice iz stručnog predmeta). To je komplicirano, jer ne postoji raspored predmetnih informacija, nego to treba najavljivati i dogovarati. Ove godine to ide bolje, pa sam zaključila da je problem predznanje iz OŠ.

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    kod mojeg kad je i bio printani test, bilo je toliko malo mjesta da se nije moglo tamo pisati.

  44. #44
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, možda griješim, ali mislim da ako ideš za strojarskog tehničara, možeš uistinu postati nešto drugo, ali nećeš vjerojatno biti frizer ili kemijski tehničar. Možda ćeš postati animator, pjevač, web dizajner ili ćeš pisati za neki portal, ali vjerojatno ćeš ipak ostati u srodnom području.
    Svasta se moze , samo treba biti interesa.
    Ali treba misliti na jednu relativno vaznu stvar kad se bira usmjerenje.
    Ako se bira drustveni smjer , u slucaju nastavka skolovanja mogu se slobodni zaboraviti faklulteti i veleucilista koja zahtjevaju znanje iz biologije, kemije i fizike jer toga u programu nema ( a to je nesto sto se ne moze nadoknaditi).

  45. #45
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne mogu k sebi doci o cemu mi u 21.st. raspravljamo.
    Halo, o tome da srednjoškolci nisu u prilici dobiti tiskani test, nego prepisuju s ploče/projektorai!?
    Da nema dovoljno prostora za rješavanje!?

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sa dobivenog papira, ne projektora.
    i da, dobro dosla u srednju.

  47. #47
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Loli prvotno napisa Vidi poruku
    Prije testiranja kod Severice, turistička gimnazija je bila moj prvi favorit. Čula sam da nije prezahtjevna, matematika je taman toliko da pripremi koliko treba za maturu, a daje neku solidnu perspektivu i širinu. Ali ona je rekla da to nikako nije za njega i otišla u sasvim neke druge smjerove i nakon toga kreću naše dileme...
    Turistička gimnazija ima u sva 4 razreda po 4 sata matematike, ne bih rekla da je tamo matematika bezazlena.
    Mene je zainteresirala jer nema latinskog i fizike uopće.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 05.03.2018. at 15:41

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    par poznanika kaže da je ok i ne prezahtjevna za nekoga tko je u osnovnoj imao 3 ili 4, a ni ostali prirodni predmeti nisu nabrijani. To je ok jer bez matematike ipak ne možeš na maturu i dalje na fax, makar za solidnu B razinu

  49. #49
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ha, moja ima iz matematike stalno 5 pa se premišljam jer joj je znanje po mojim kriterijima daleko od odličnog (iako je profa prilično opaka i zahtjevna).
    Ne znam, ja sam zabrijala da u gimnazije idu samo brzoklikeraški genijalci.

  50. #50
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    e da svakako, pa odakle toliko genijalaca

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •