Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Vrić odbio zahtjev za smanjenjem cijene na temelju smanjenih prihoda - molim pomoć

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno Vrić odbio zahtjev za smanjenjem cijene na temelju smanjenih prihoda - molim pomoć

    Molim pomoć nekog pravnika ovdje ako ste upoznati sa navedenom problematikom. Vrtić u konzultacijama sa Gradom Zagrebom mi je odbio zahtjev za smanjenjem iznosa sudjelovanja roditelja u cijeni vrtića na temelju drastično smanjenih prihoda obitelji radi promjene posla moga muža (koje je drastično manje plaćeno nego prethodni posao). Moj muž je također preselio u drugi grad i sada tamo plaća najam, režije i hranu i defacto uopće ne pridonosi ekonomski obitelji. Ipak ja sam ga u zahtjevu stavila u naše zajedničko kućanstvo i tražila smanjenje cijene samo na osnovu pada prihoda u ovoj godini (prema prošloj godini trebali bi plaćati cijenu od 600,00 kn a prema novim prihodima 150,00 kn). Objašnjenje vrtića je da su pravnici Grada Zagreba rekli da se pod promjenom ekonomskog statusa obitelji ove godine smatra samo povećanje/smanjenje broja članova kućanstva i ako jedan ili oba roditelja postanu nezaposleni, a pad prihoda ne uzimaju u obzir. S obzirom da objašnjenje po meni nema nikave logike niti je utemeljeno na ikakvima propisima, molim savjet što mi je činiti. Uložit ću svakako žalbu, ali ima li ikakvog pravnog lijeka u ovakvim situacijama.

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    na zalost mislim da je vec bilo takvih slucajeva i da nije bilo nekog uspjeha

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Ono što je meni rečeno u vrtiću je da su prijašnjih godina redovito uvažavali takve zahtjeve ali je ove godine stigla drukčija uputa. Smiju li oni tako nešto napraviti, ovo njihovo proizvoljno tumačenje promjene ekonosmkog statusa obitelji nije utemeljeno niti na razumu niti na pravnim propisima i činjenicama. Zanima me također da li je ovo upravni postupak, da li na moj zahtjev moraju odgovoriti nečim službenim (rješenjem?) na koje imam pravo žalbe i ako to ne uvaže da li imam pravo pokrenuti upravni spor? Pa nije valjda da smiju činit kako žele, od godine do godine ovisno koliko im novaca treba???

  4. #4
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    nema mi to logike jel to onda znači da ako su meni prihodi porasli da ne trebam plaćati više jer mi je isti broj članova?

  5. #5
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne znam odgovor na tvoje pitanje, ali ako te ista tješi, bit će ti niža cijena sljedeće godine.

    To je kao kad si na porodiljnom... npr. Ja sam jedne godine bila na drugih 6 mj. s prihodima od 2600 kn, plus 5 mjeseci neplaćenog sam uzela. Te godine dakle nismo imali ništa para. A plaćala sam vrtić prema prethodnoj godini kad sam imala svih 12 mjeseci ne baš malu plaću.

    Sljedeće godine se vratim na posao, dobivam znatnu plaću, a vrtić mi jeftin jer sam godinu prije zaradila skoro ništa. Nema logike, al eto, oni gledaju prethodnu godinu.

    Kod vas nije istina situacija. Nemam savjet, osim da se i dalje žališ.

  6. #6
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Oni uopće ne gledaju trenutne prihode Lili, nego prošlu kalendarsku godinu. Dakle, ako su ti narasli prihodi, plaćat ćeš vise sljedeće godine.

  7. #7
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    da al ne sljedeće godine nego od 1. siječnja (rade razliku na novim uplatnicama)
    dakle prihodi od prošle godine siječanj-prosinac su podloga za izračun za ovu godinu od siječnja do prosinca.

    Samo uplatnice umanje ili uvećaju za ova prva 3 mjeseca dok se nisu predali papiri za 2017.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    da al ne sljedeće godine nego od 1. siječnja (rade razliku na novim uplatnicama)
    dakle prihodi od prošle godine siječanj-prosinac su podloga za izračun za ovu godinu od siječnja do prosinca.

    Samo uplatnice umanje ili uvećaju za ova prva 3 mjeseca dok se nisu predali papiri za 2017.
    Dakle, u njihovoj odluci i obavijesti piše: "Iznos sudjelovanja roditelja/skrbnika i pravo na olakšice u plaćanju redovitog programa utvrđuju gradske predškolske ustanove na temelju dokumentacije koju dostavljaju roditelji/skrbnici djeteta, odnosno u roku od 15 dana od nastanka promjene koja utječe na ostvarivanje prava na olakšice, odnosno ovisno o promjeni ekonomskog statusa obitelji tijekom pedagoške godine."
    Dakle, ako dođe do promjene u ekonomskom statusu, ima se pravo tražiti smanjenje u iznosu plaćanja za ovu godinu, bez obzira na prihode iz prošle. I ja znam više obitelji kojima je odobreno smanjenje na temelju smanjenja prihoda. Ali su u ovoj godini odlučili proizvoljno tumačiti da promjena ekonomskog statusa znači samo nezaposlenost ali ne i smanjenje plaće što je besmisleno.

    Ima li pliz ovdje neki pravnik koji je upoznat sa ovim? Meni treba baš pravni savjet na što imam pravo.

  9. #9
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    tek sad kužim o čemu govoriš, nije mi bilo jasno na početku.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Podnijela sam danas žalbu na odluku vrtića, istovremeno i vrtiću i Gradu Zagrebu, pa ćemo viditi kako će odlučiti po istoj.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    A što na ovoj temi Rodini pravni savjeti nema nijednog pravnika?

  12. #12
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Zašto ne pitaš na legalis.hr, tamo ti je veća šansa da nađeš pravnika.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto ne pitaš na legalis.hr, tamo ti je veća šansa da nađeš pravnika.
    Znači tako hvala ti.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Ako ikoga zanima kako je priča završila, samo javljam da mi je nakon žalbe upućene vrtiću i istovremeno Gradu Zagrebu, ista uvažena i odobreno smanjenje plaćanja cijene vrtića (Gradski ured za obrazovanje je dao uputu vrtiću da tako postupi po mojoj žalbi). Vrtić je bio presretan radi toga i rekli su mi da super da sam se žalila i gradu jer će sada nakon moje žalbe i upute, sve roditeljske zahtjeve riješavati isto kao i moj, tj. odobravat će smanjenje. Dogovor je da im svaki mjesec dostavljam platnu listu od muža, te će sukladno istoj, računati cijenu.

  15. #15
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Bravo.

    Iako mi je taj odgovor vrtića malo, a ne znam

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Bravo.

    Iako mi je taj odgovor vrtića malo, a ne znam
    A gle, vrtić se očigledno bojao donijeti odluku drukčiju od upute koju su dobili iz Grada (bez obzira što je ista bila besmislena i nije imala uporište u odlukama Grada). Ja sam imala dojam iz razgovora sa tajnicom vrtića da bi oni i prije rado izašli meni ususret. Sada kada su zahvaljujući mojoj žalbi dobili drukčiju uputu, sada će sve slučajeve tako riješavati, dakle u korist roditelja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •