Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 120

Tema: Djeca (OŠ) i društveni mediji

  1. #1
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno Djeca (OŠ) i društveni mediji

    OK, evo tema
    prijatelji mog sina skoro svi već imaju instagram profile (3.-5. razred, moj je 2. razred)
    On pila da bi i on
    Još nema ni mobitel adekvatan za to pa imam fore, ali ja već unaprijed imam par pitanja oko toga kakva vi sigurnosna pravila imate za te medije
    naime, ja sam vidila profile tih njegovih prijatelja, većina ih drži na public, a stavljaju svakakve gluposti tamo (uglavnom selfije)

    jednom kad ga otvori, ja bih svakako inzistirala da nije otvoren nego da treba request, mada slabe je to vajde, on će svakome odobravat request samo da ima više followera, već vidim da svi to broje

    druga stvar, jel vi imate neka pravila oko toga, mislim koja dogovorite sa vlastitom djecom šta se ne stavlja, od "ne stavlja se zlonamjerne stvari koje će nekoga povrijediti", do "ne objavljuj fotografije nereda u mojoj kući"

    koji nivo zastrašivanja upotrebljavate?

  2. #2
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Sad će mi peterlin reć da imaju već 3 takve teme, a lili da njena djeca fala bogu nemaju niti žele instagram
    ostali?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Moj sin (13) ima profil na Instragramu, nije ni pitao za dozvolu kad ga je otvarao
    Ali na sreću ima vrlo strogu samokontrolu i nikad ne objavljuje selfije niti vlastite slike - uglavnom stavlja fotke "mrtve prirode" (slike s planinarenja i sl.) - to si je pravilo sam zadao. I nema otvoren profil. Zapravo mu Instagram više služi da on prati što drugi objavljuju, što mi je podjednako bedasto, ali ne primjećujem da stalno visi na tome. I dalje su mu na mobitelu važnije igrice od društvenih mreža.
    Iako, primjećujem da ga pomalo muči "popularnost" nekih poznanika na Instagramu, pa se bojim da bi se mogao povesti za njihovim primjerom. Moram baš ponovo načeti tu temu s njim, možda se iznenadim

  4. #4
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    koliko sam skužila, možeš imat više profila s istog moba, tako da načmi

  5. #5
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    moj ima instagram. bome mi uopće nije palo napamet da je nešto scary oko instagrama:/. on je 5.razred. objavljuje selfije i stan. ja vidim što objavljuje.
    meni je veći problem koliko mu je mobitel po rukama. što je valjda stalno. a opet ako mu stalno prigovaram idem si na živce. i uostalom stvarno je super odgovoran oko obje škole, dobar, drag, vrijedan. pa mi je glupo kad mi se pola komunikacije svodi na to da mu stalno govorim da aprestane prčkat po mobu. jel vi imate restrikcije, pravila, dogovore oko ekrana? kakve?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Moj najstariji je bio otvorio profil u 6. ili 7. razredu i stavljao svašta jedno mjesec dana pa se ohladio. Moj u drugom razredu je potpuno nezainteresiran. Ovaj u 1.razredu misli da je to strasbo fora i da bi on kad bih ja to dozvolila stavio slike svojih usta punih ručka i takve gluparije. Ja ne dam, a kako nema ni mob, on pati i čeka.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Moj najstariji mora ostavit mob na sanku kad ide uciti ili kad gledamo nesto zajedno, tipa petkom navecer. Ovaj u drugom osnovne cijelo vrijeme drzi mob na sanku i uvijek pita moze li ga koristiti i objasni za što.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Sad će mi peterlin reć da imaju već 3 takve teme, a lili da njena djeca fala bogu nemaju niti žele instagram
    ostali?
    Eh, iskreno, nemam pojma da li imaju ili nemaju instagram... Stariji ima fb, mlađi je ugasio profil jer ga je opterećivalo... Imaju razredne grupe na WhatsApp, koji je vezan na broj mobitela.

    Moj mlađi je svojevremeno imao profil na Coolinarici, ali već dugo se ne bavi time. Moj stariji je već godinama član Bug-ovog foruma i još nekog za željeznička vozila, a drugo - ne znam više i ne pratim.

    U OŠ ih nismo baš ohrabrivali da se učipe na fb prije 13. godine, ali nisu nešto posebno ni čeznuli za tim. Stariji (koji se tamo registrirao s 14 godina) je sad tamo aktivniji od mlađeg. Definitivno najaktivnija osoba po fb je mm, koji to koristi za komunikaciju sa ex razrednim kolegama.

  9. #9
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    moj ima instagram. bome mi uopće nije palo napamet da je nešto scary oko instagrama:/.
    pa šta ja znam, ja sam sa svojim pričala već o cyberbullyingu općenito
    imali smo situaciju lani da mu je jedan "prijatelj" iz ulice otvorio youtube kanal, pa ga je znao zastrašivat da ga je snimio dok radi to i to i sad će ga stavit na youtube
    pa sam objašnjavala kako nikad ne smije stavljati nekoga na bilo koji medij bez njegovog dopuštenja, i na način koji ga može povrijedit, niti ako to drugi radi smije to lajkat, nego treba nekome reći

    osim toga mi je malo problem ta javnost, ja sam svakako facebook oversharer, ali uglavnom pred zaključanom publikom, pa mi je ovo..


    dogovore oko ekrana imamo neke, ali ih ne poštujemo ni veliki ni mali, ja bih prva trebala na rehab

  10. #10
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Moj je 6.razred. Nema instagram jer on ne zeli. Kad pozeli dogovarat cemo. Ima fb jer je htio za neku igricu, ali ne koristi. Ima skolske grupe na viberu i whatsappu. Puno gore od instagrama i fb mi se cine razne grupe na ps plus i igrama gdje nemam pojma s kim razgovara. Puno pricamo doma o tome pa se nadam da ce nesto i uci u glavu

  11. #11
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Djeca su se uglavnom "skinula" s fejsa, uglavnom stoga jer su ga zaposjeli roditelji ...

    Uglavnom, moja je imala još u OŠ i fb i Instagram profil.
    I nije joj ništa, i nije joj ništa, i nije joj ništa...

  12. #12
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Imaju face od 1. razreda (prvo zbog igrica, sad ga slabo i koriste), Instagram negdje od 4., imaju snapchat, whatsup, viber.... i to je tako . Ne vidim smisao u branjenju nego u odgoju. Znaju što nije pametno, nekad odbriju pa ih vratim :D Sve vidim, sve pričaju zasad (10 i 14 godina)

    Potpuno je maloumno braniti jer mogu otoriti lažni profil bilo kad i bilo gjde za koji roditeji neće znati

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zaboravih reći - društveni mediji nisu samo loši, naravno da imaju i svojih veeeelikih prednosti (razmjena informacija, pogotovo kad djeca nisu na nastavi - puno je lakše doći do toga što je za zadaću i što je bilo u školi) ali kao i sve drugo, treba odvagnuti koristi i štete.

    Za mene to nije - ne bih bila u stanju oduprijeti se žderačima vremena. Forum mi je dosta, a zadnje vrijeme i puno previše. A moja djeca društvene medije koriste prema svojim potrebama. Dok su bili mali, pobrinuli smo se da spoznaju opasnosti (javno izlaganje informacija i sl.) a kasnije ionako nema smisla nadzirati ih... To je isto kao i nadzor kad dolaze doma ili hoće li negdje nešto piti itd. Moji su skoro pa punoljetni, uskoro će biti glasači, ići će u autoškolu, pa do kad da ih kontroliram? Nekako mi se čini da smo odradili što se dalo dok su bili mali. Bilo je tu svega, pogrešaka i krivih odluka, ali sve u svemu, nisam nezadovoljna. Ponašaju se prilično odgovorno.

  14. #14
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    Imaju face od 1. razreda (prvo zbog igrica, sad ga slabo i koriste), Instagram negdje od 4., imaju snapchat, whatsup, viber.... i to je tako . Ne vidim smisao u branjenju nego u odgoju. Znaju što nije pametno, nekad odbriju pa ih vratim :D Sve vidim, sve pričaju zasad (10 i 14 godina)

    Potpuno je maloumno braniti jer mogu otoriti lažni profil bilo kad i bilo gjde za koji roditeji neće znati
    pa tko priča o branjenju?
    ono što ja pitam je na šta je dobro paziti, mislim na direktna iskustva kada se dogode neke stvari koje ti nije palo na pamet da će se dogodit

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa šta ja znam, ja sam sa svojim pričala već o cyberbullyingu općenito
    imali smo situaciju lani da mu je jedan "prijatelj" iz ulice otvorio youtube kanal, pa ga je znao zastrašivat da ga je snimio dok radi to i to i sad će ga stavit na youtube
    pa sam objašnjavala kako nikad ne smije stavljati nekoga na bilo koji medij bez njegovog dopuštenja, i na način koji ga može povrijedit, niti ako to drugi radi smije to lajkat, nego treba nekome reći

    osim toga mi je malo problem ta javnost, ja sam svakako facebook oversharer, ali uglavnom pred zaključanom publikom, pa mi je ovo..
    Mene je iznenadilo koliko je moj to ozbiljno shvatio, mislim da je nekog vraga ipak naučio na toj informatici u školi imali su u školi svojedobno neku situaciju da su djeca snimala profesore pa stavljali na web, oko toga se digla velika prašina, ali kod mojeg nikad nije bilo dileme da se ne smije nekog snimati bez dozvole.
    Za facebook nikad nije ni imao interes, imam dojam da ga je kod mlađih generacija vrijeme pregazilo.

    A što se tiče vremena pred ekranom, to nam je bolna točka stalno mu je neki gadget u rukama i imam osjećaj da stalno zvocam zbog toga. Srećom, još kod prvog mobitela smo uspostavili pravilo da ne nosi mobitel u svoju sobu, i fakat se toga pridržava. Mobiteli su uvijek u dnevnom boravku, a zadaću piše u svojoj sobi i nema interferencije između to dvoje. Ponekad, kad izostane iz škole pa mu pošalju fotkane bilježnice, uzme mobitel u sobu da bi prepisao što treba, i pritom se ispričava.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa ja eto branim svom sedmogodisnjaku bez mobitela da pootvara profile na svemu kako bi na njih stavio slike svojih razjapljenih usta. Ili poderanih čarapa ili krumpirica koje je namljadi zgnjecio prstima. Ono, ne dam i ne dam.

  17. #17
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    moja cura (18) ima instagram profil. ne sjecam se tocno kad je otvorila, mislim da je imala 14,15.
    ja je svako malo umolim/natjeram da mi pokaze sto stavlja, pa je ponekad uvjerim da neke slike bas i nisu za javnost. (ja sam stara skola...)
    nisu to sad neke slike opasnog tipa, ali ja svejedno mislim da ne moras svaku budalastinu kaciti na instagram.
    dobro je to je vrlo neredovita na stavljanju slika, pa ih i nema puno.
    najsmjesnije mi je kad mi kaze, da joj je profil zatvoren, a ono ca. 900 prijatelja.

    jedina dobra stvar kod tog snapchata, jest to da se te slike odmah izbrisu. (ili barem ja mislim da je to tako)
    a ako su mali, kao kod tebe tang, ja bih redovno virkala, sto on to sto on to pise.

  18. #18
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    za fb smo je uspjeli uvjeriti da je zakonski dozvoljeno otvoriti profil tek kad imas 13.
    to su doduse bila, druga vremena, danas je to valjda nemoguce.
    nakraju ga je otvorila kad sa 14, 15, ali nije ludo aktivna.
    ali globalno joj je mobitel puno i cesto u rukama, jer se oni non stop nesto dopisuju preko snapa, whatsapp i cega svega jos.
    ja to ne kuzim, ali danasnje mlade generacije tako funkcioniraju.
    dok ostalo stima, ok.
    to je njihov krimen.
    Posljednje uređivanje od seni : 23.03.2018. at 16:34

  19. #19
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa tko priča o branjenju?
    ono što ja pitam je na šta je dobro paziti, mislim na direktna iskustva kada se dogode neke stvari koje ti nije palo na pamet da će se dogodit
    nije išlo tebe, inače ne bi upotrijeila riječ maloumno :D pričam općenito kad ljudi misle "e, sad sam im zabranio, pa neće nikad to ni imati". zabluda stoljeća... a pripaziti moraju na ljude koje prihvaćaju i dati im jasno do znanja da nisu svi a) dobronajmjerni b) oni za koje se predstavljaju

  20. #20
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Moj sin (13) ima profil na Instragramu, nije ni pitao za dozvolu kad ga je otvarao
    Ovo ću quotati pa da krenem od toga. Mojih četvero doma (dvoje mojih plus dvoje stečenih drugim brakom) u rasponu od 11 do 16 imaju profile na facebooku, instagramu, snapchatu, twitteru i vjerojatno na još kojoj društvenoj mreži za koju ja još nisam ni čula da postoji. Osim facebooka koji je bio prvi i za koji su tražili dozvolu još tamo devedeset i neke za poslije nisu nikog ništa pitali.
    Ja sam se pomirila s činjenicom da su nas u tehnološkom smislu oni već prerasli i da jedino što možemo pričati s njima na što da paze, koga da prihvaćaju za prijatelje/ pratitelje ili kako se već gdje zove, da reagiraju odmah i kažu nam za bilo kakve neprimjerene poruke i da paze kakve slike stavljaju.
    I nadamo se najboljem.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Moja je sa svim tim mrežama počela tek u višim razredima osnovne.
    Face ima no koristila ga je jako malo i vrlo brzo prestala, kaže da je to retro i za starce . Instagram ima zatvoren s hrpom prijatelja no slabo stavlja i tamo fotke. Zadnju je stavila prije 6 mjeseci.

    A inace su joj raznorazni ekrani stalno pod rukom, non stop sluša i gleda nešto, najmanje je na društvenim mrežama.

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa tko priča o branjenju?
    ono što ja pitam je na šta je dobro paziti, mislim na direktna iskustva kada se dogode neke stvari koje ti nije palo na pamet da će se dogodit

    j stalno kad je doma, što je malo, al opet, visi na mobu. i tu više nemam, niti ne želim imati kontrolu. tu i tamo mi nešto i pokaže, tu i tamo na laptopu ostavi otvoren profil pa mi zlo dođe kad ih vidim u izlasku (to su uglavnom slike koje se objavljuju). ja ipak ne odolim pa pošpijam, mm se ljuti na mene. al ionako ne znam što ću s time što pogledam video s 18-tog rođendana frenda, osim zadovoljiti vlastitu znatiželju.

    a m visi jako malo jer je il u školi il na bazenu. a kad visi, uglavnom gleda jutjubere i jutjuberice.
    ima profile, al više koristi grupe na viberu. tu se desila situacija da su imali grupu da bi se nekoga ogovaralo, iz razreda. grupa naziva, ne znam, ova je glupa. pa razgovori, zašto ne valja i tako i zašto se mora maknuti iz te grupe.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kaj nema neku minimalnu dob od kad se to smije otvoriti,mada masa njih ima FB puno prije 13. Ja ne bi dala to klinci s 8-9 ma kolko da pila. Kad bi i dala kasnije dala bi samo uz nadzor.
    Usput toliko si engleštine ubacila da sam se zabrinula.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I ninocka ne znam koga je išlo ono maloumno. Jednako tako kultura komuniciranja se usvaja većinom nesvjesno, usputno..

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moj (11,5 god) ima profile na fb, twiteru, instagramu. Jer svi imaju, zapravo ga osobito ne zanimaju. Uvjet je da mm i/ili ja imamo sifre, da su mz na fb prijatelji samo stvarni ljudi koje poznaje u real lifeu.

    Mene vise muci viber, srecom ne zbog njega. U razrednoj grupi bude svega, i svadja i bullyinga. Razrednica svako malo ima posla s tim
    . Iako, viber je samo preslika dogadjanja u stvarnosti. Da ga nije, mozda se neke stvari ne bi ni saznale.

  26. #26
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    I ninocka ne znam koga je išlo ono maloumno. Jednako tako kultura komuniciranja se usvaja većinom nesvjesno, usputno..
    napisala sam već da nije išlo osobu (jer da je išlo bi s imenom) već način razmišljanja. Kultura komuniciranja se i bira, prilično svjesno, ne da ima veze s temom.

    općenito mi zabrane bilo čega imaju puno manje smisla nego pojašnjenje i dozvola pod nadzorom. tvoj sedmogodišnjak će otići kod frenda pisati zadaću možda već sljedeće godine i padne li mu napamet, otvorit će si bilo koji profil na bilo čemu. u tom svjetlu, bolje je dozvoliti im i pokazat što se može, što ne i usput ih držati na oku

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    za fb smo je uspjeli uvjeriti da je zakonski dozvoljeno otvoriti profil tek kad imas 13.
    to su doduse bila, druga vremena, danas je to valjda nemoguce.
    ista stvar A sjećam se da kad ga je otvorila bila je daleko najmlađa među prijateljima . Izgledalo je kao da se druži sa puno starijim društvom
    S time da u to vrijeme nije ni previse inzistirala. Prvo na sto se zakacila je bio Instagram to joj je bilo fora zbog fotki.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa ali slažeš se da je za nečiji nacin odgoja reci da je malouman da je to ružno, osudujuce? A djeca nas vidd kako s drugima komuniciramo i sve opasnosti na koje ih upozoravamo ili ne, ostavljaju manji dojam od onog što radimo. Moj treći sin trenutno ima tu opsesiju i ja ne dam, jer mislim da ce mu kasnije biti zao te da ce biti postiden, i zato što sam uvjerena da ce ga brže proci ako se ne okuša u dijeljenju takvih slika. Maloumno ili ne, iskreno biram ono što vidim najboljim za svoje dijete. I možda dogodine ode kod nekog pisati zadaću i otvori profil te postavi te slike, ali meni je to sf. Da negdje drugdje piše domaći a ne za svojim stolom... To što branim, naravno znači da ne razgovaramo o ničemu nego ja samo srezem i zabranim...

  29. #29
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,469

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Sad će mi peterlin reć da imaju već 3 takve teme, a lili da njena djeca fala bogu nemaju niti žele instagram
    ostali?
    legendo

    Nikad ne znaš što budućnost nosi, pa tako ni ja.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.03.2018. at 17:39

  30. #30
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Moja 12.5 godisnjakinja ima sva ta cudesa. Fb ne koristi, to je za starce. Nisam joj nista branila, max kazna koju je par puta dobila je oduzimanje moba, ali i tu se bunila dan-dva i dalje nista. Nekako jos igram na kartu povjerenja, otvorena je i sve mi isprica. Puste grupe na wappu i viberu me zivciraju. Mislim da stvarno ima dosta bulinga tamo. A najvise od svega me muci taj dio o drustvenom statusu, i popularnosti, a to se valjda mjeri brojem followera i nemam pojma kako jos.
    Nije to nista novo, i kod nas je u tim godinama uvijek bilo vođa i popularnih cura ali to se sve odvijalo u nekim normalnim okvirima, razred, kvart, skola. Sad kad vidim da se kod nekih radi o pustim stotinama fredova i followera jeza me hvata. Bas sam preporucila na temi o filmovima jedan koji sam nedavno gledala s kceri, upravo na tu temu.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Mene vise muci viber, srecom ne zbog njega. U razrednoj grupi bude svega, i svadja i bullyinga. Razrednica svako malo ima posla s tim
    . Iako, viber je samo preslika dogadjanja u stvarnosti. Da ga nije, mozda se neke stvari ne bi ni saznale.
    S viberom je i kod mojeg sina bilo problema, u 5. razredu, baš ovako kako opisuješ. Bilo je bullyinga koji je bio samo eskalacija onog što se događalo u školi. Rezultat je bio ispis žrtve iz škole i nikakve posljedice za zlostavljače
    U međuvremenu su se malo primirili, a taj viber im uglavnom služi za pitanja: što treba donijeti iz likovnog, tko se sutra javlja povijest, kad je lektira, i slično. Kad je dobro raspoložen, sin mi ponekad čita te poruke pa se hvatam za glavu od te razine komunikacije - većinom ne koriste samoglasnike, piše se u kraticama, a najčešće korišteni izrazi su "ahahaha" i "eeeee" (ok, tu ima samoglasnika ).

    Zapravo tek u tom aspektu vidim koliko se generacijski razlikujemo - on se meni smije kad sms-ove pišem kao cijele rečenice, s velikim slovom i točkom na kraju ne sviđa mi se baš ni to što pisana komunikacija na neki način odumire, zamjenjuju je kratice i uzvici, na kraju će ostati samo nemušti jezik kao na kraju predstave "Stilske vježbe"...

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kod nasih hrpa ha,hi,je i sličnih samoglasovnih riječi ma i 1000 u par minuta,a konkretno teško da dobiš odgovor

  33. #33
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    a jeste li vi upozoravali djecu npr da na profile ne stavljaju slike s kojih se kuži gdje žive, pa onda poslije slike kako su s obitelji na odmoru, takva neka sigurnosna upozorenja koja vrijede i za odrasle (iako dosta odraslih o njima baš ne razmišlja)?

  34. #34
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Što se događa u slučaju da roditelj jednostavno ne kupi pametni telefon? Postoji li takvo što?

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Što se događa u slučaju da roditelj jednostavno ne kupi pametni telefon? Postoji li takvo što?
    Rekla bih da se svaki roditelj s malom djecom zanosi idejom kako će biti postojan i čvrst i neće popustiti pritisku mobitela/kompjutorskih igrica/tableta/čegaveć Kako dijete raste, ti principi malo-pomalo popuštaju.
    Kod nas je tablet bio zadnja linija obrane, a na kraju ga i nismo mi kupili, nego sam prešutno dopustila da mu ga pokloni ujak.
    Što se tiče mobitela, isto tako smo mislili "dovoljan mu je neki obični stari mobitel, ne treba mu smartfon", pa se na kraju pokazalo da mu, na žalost, ipak treba. Druga opcija je da bude još veći autsajder u razredu nego što inače jest vršnjački pritisak u OŠ je gadna stvar, naročito ako imaš dijete koje po bilo čemu odudara od ostalih.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    ja moram prijaviti da mi je o. g. prvi put u karijeri došao predškolarac na testiranje za upis u 1. razred s vlastitim mobitelom.

  37. #37
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,469

    Početno

    ajme to je fakat prerano

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,469

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Rekla bih da se svaki roditelj s malom djecom zanosi idejom kako će biti postojan i čvrst i neće popustiti pritisku mobitela/kompjutorskih igrica/tableta/čegaveć Kako dijete raste, ti principi malo-pomalo popuštaju.
    ne znam jel se smijem javit na ovoj temi

    neki roditelji popuštaju lakše i prije, a neki ipak teže i kasnije.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.03.2018. at 22:55

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Pa svaki roditelj ima svoj tempo popuštanja kao i što se svako dijete svojim tempom skida iz pelena
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 23.03.2018. at 22:59

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,469

    Početno

    Istina

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    ja moram prijaviti da mi je o. g. prvi put u karijeri došao predškolarac na testiranje za upis u 1. razred s vlastitim mobitelom.
    kaj ga je pokazivao ili u poluvremenu se opuštao uz igrice

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kaj ga je pokazivao ili u poluvremenu se opuštao uz igrice
    Imao je namjeru jedno i drugo, pa smo o ovom drugom pregovarali kada i kako

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Što se događa u slučaju da roditelj jednostavno ne kupi pametni telefon? Postoji li takvo što?
    a to si mislila zauvijek ili do neke dobi ?

  44. #44
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Iznenadila sam se prosli tjedan na roditeljskom, 1 razred, kad je uciteljica rekla da vec ima djece koja nose svoj mobitel. A da cure vec imaju grupe i salju si poruke! Mom to jos nije na kraj pameti, on misli samo na loptu, igrice poigra tu i tamo na mom mobu. Sad su j skoli zabranili svima koristenje moba. Starija ima strogog razrednika pa se toga svi drze, ona ganiti ne nosi u skolu. Koliko ce ta zabrana opstati, ne znam. Uvijek ima roditelja koji tvrda da im djeca moraju imati mobitel u skoli pa se bune na zabranu.

  45. #45
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    a to si mislila zauvijek ili do neke dobi ?
    Pa da, mislila sam uopće ne kupiti. Igrice imaju i nepametni telefoni, a društvene mreže mogu posjetiti sa računala.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ako takav tip života budeš vodila i ti i svi u obitelji onda samo ostaje pitanje da li će tvojoj djeci sa 13,14, 15, 16 ... dok ne postanu samostalni to odgovarati. Ili ćeš ti furati svoj film a oni ako se usklade dobro ako ne, onda će čekati osamostaljenje.

  47. #47
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Pa da, ono, neke stvari dolaze tek sa osamostaljenjem, ... ne vidim obavezu roditelja zašto bi morao uzeti specifično pametni telefon.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 24.03.2018. at 11:30

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    nije obaveza, ali obiteljska dinamika i okolina u kojoj živiš utječe i na odnose u obitelji.

    Recimo kod moje u školi ( 1. srednje) koriste kahoot za izradu raznoraznih kvizova. To rješavaju preko mobitela. Evo sad zadnje je radila neku prezentaciju iz glazbene umjetnosti i za kraj napravila mali kviz u kahootu. Tako da su nakon prezentacije to rješavali. Uključila je i par fora mimova. Vrlo efektno, dinamično i zanimljivo kao kraj prezentacije.
    Posljednje uređivanje od larmama : 24.03.2018. at 11:40

  49. #49
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, mislila sam uopće ne kupiti. Igrice imaju i nepametni telefoni, a društvene mreže mogu posjetiti sa računala.
    Znam za jedno dijete koje je 2 obična mobitela 'izgubilo' u roku od 5 dana. Pretpostavljam da ih je bacao u smeće. Uzrast 4. razred OŠ.
    Kad su roditelji kupili smartfone, više nije 'gubio' mobitele.

  50. #50
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Moj (11,5 god) ima profile na fb, twiteru, instagramu. Jer svi imaju, zapravo ga osobito ne zanimaju. Uvjet je da mm i/ili ja imamo sifre, da su mz na fb prijatelji samo stvarni ljudi koje poznaje u real lifeu.

    Mene vise muci viber, srecom ne zbog njega. U razrednoj grupi bude svega, i svadja i bullyinga. Razrednica svako malo ima posla s tim
    . Iako, viber je samo preslika dogadjanja u stvarnosti. Da ga nije, mozda se neke stvari ne bi ni saznale.
    Stalno slušam o tom bullyingu na viberu i to sa sve mlađom djecom. I zašto je uvijek viber, a ne npr. whatsapp?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •