Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 120

Tema: Djeca (OŠ) i društveni mediji

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    možda je to razvojni put, krenu s viberom a završe na whatsappu
    Moja više nema viber nego samo whatsapp. U nekom trenutku su se svi prebacili.

  2. #52
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    O, pa moje onda ne bi imalo nikakvi, a ako bi ujaci i strici kupili novi onda bi to završilo... na Njuškalu.

  3. #53
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    mi smo mlađem nabavili obični starinski kad je prvi put išao na put s klubom
    al mi smo malo protektivni roditelji, pogotovo jedna polovica od tih nas
    onda je nakon nekog vremena dobio smartphone i u roku od tjedan dana mu razbio staklo
    tu sam zaključila da nije dovoljno zreo za njega jer jednostavno ne zna pazit još na tako nešto osjetljivo. Njegov najbolji prijatelj isto je razbio staklo, ali su mu roditelji dozvolili da ga i dalje koristi (mi smo oduzeli) pa je to koristio neko vrijeme kao argument "kako on može!" dok se prijatelj nije porezao po licu

    tako da je meni to bitna razlika između osmogodišnjeg i 12 godišnjeg djeteta, on je naprosto još previše skakutav

    a opet, dobro nam dođe da ima nešto da mogu doći do njega, kad je u igri pa ne znam kod kojeg su od prijatelja završili, da se ne derem po kvartu i ne tražim ga random po kućama. kad kasni iz škole jer čeka Antu, prati Matu do kuće, pelja... na kraju smo mu nabavili onaj sat mobitel, gdje ga samo možeš nazvat, i on može nazvat, košta cca 100kn. Služilo je svrsi, ali očito je neko smeće, sve slabije radi i sve češće se gasi.

  4. #54
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    nije obaveza, ali obiteljska dinamika i okolina u kojoj živiš utječe i na odnose u obitelji.

    Recimo kod moje u školi ( 1. srednje) koriste kahoot za izradu raznoraznih kvizova. To rješavaju preko mobitela. Evo sad zadnje je radila neku prezentaciju iz glazbene umjetnosti i za kraj napravila mali kviz u kahootu. Tako da su nakon prezentacije to rješavali. Uključila je i par fora mimova. Vrlo efektno, dinamično i zanimljivo kao kraj prezentacije.

    ovo mi je super!

  5. #55
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ali ipak moraš vidjeti razliku u prvom,drugom osnovne i srednja škole

  6. #56

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Stalno slušam o tom bullyingu na viberu i to sa sve mlađom djecom. I zašto je uvijek viber, a ne npr. whatsapp?
    Vidiš, zanimljivo - ni ja nisam čula za bullying preko whatsappa!

    Inače, moj je prvi mobitel dobio s 10 godina, u 4. razredu, i bio je zadnji u razredu koji ga je dobio. A u toj dobi nekako se počeo i više kretati izvan kvarta, pa smo zaključili da bi mu sad dobro došao.

    E da, i pitala sam ga jutros za Instagram. Pa mi je odgovorio da si ga na novi mobitel nije ni instalirao, jer mu je Instagram dosadio
    Mene i dalje od društvenih mreža (s kojima, zasad, nemamo problema) muče proklete igrice na mobitelu/tabletu koje se stalno množe, jedna zamjenjuje drugu, i to mi se čini užasno zatupljujuće i ždere vrijeme. Ne mogu mu to otvoreno zabraniti jer, realno gledano, i ne provede tako puno vremena na igricama (jer ne stigne), ali imam dojam da mu one ubijaju zdrav razum i sposobnost izražavanja

  7. #57
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    moja je 3. osnovne, ne nosi mob u skolu i cini se da u razredu te spike oko drustvenih mreza nisu aktualne. ali, zadnje vrijeme se dosta druzi s djevojcicom godinu dana starijom od sebe i to je već skroz druga prica, već traži instagram i sl. ja mislim da moja nije dovoljno zrela za niš od toga, prenaivna je, odlagat ćemo otvaranje profila koliko god je to moguće.

  8. #58
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ja se slažem s tanjom, i više me muče crtaći nego društvene mreže.

  9. #59
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ja sam svom starijem za 12. rođendan velevažno dopustila da otvori fejs profil. Bio mu je zanimljiv otprilike 2 dana. Onda je rekao da svi u razredu imaju Instagram pa si je tu napravio profil, ali isto tako nije aktivan. I meni je veći problem vrijeme provedeno u gledanju nekakvih youtubera, što je zapravo non-stop. nemamo neka čvrsta pravila osim što prvo moraju napraviti zadaću kad dođu iz škole. imaju i dosta treninga tako da se tješim da nisu na mobitelu 24/7

  10. #60
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam svom starijem za 12. rođendan velevažno dopustila da otvori fejs profil. Bio mu je zanimljiv otprilike 2 dana. Onda je rekao da svi u razredu imaju Instagram pa si je tu napravio profil, ali isto tako nije aktivan. I meni je veći problem vrijeme provedeno u gledanju nekakvih youtubera, što je zapravo non-stop. nemamo neka čvrsta pravila osim što prvo moraju napraviti zadaću kad dođu iz škole. imaju i dosta treninga tako da se tješim da nisu na mobitelu 24/7
    moj je uglavnom na youtubu, na mail mu dolaze obavijesti o novom videu i onda trči gledat to.
    neki dan me tražio da otvori facebook profil zbog igrica, rekla sam mu za vikend,
    evo prođe subota, on se nije sjetio.
    drugo još ništa nema.
    eh da bio je u razrednoj grupi na viberu i izašao, jer su mu išle na živce svađe.
    trenutno je u jednoj grupi, samo njegove ekipica.

    za kćer se ne sjećam kada je točno otvorila facebook,
    znam da mi je uvjet bio da sam joj na friends listi.
    nikad nije bilo problema.
    sad je to više ne zanima, kaže da ne gasi profil isključivo zbog grupe s treninga.
    znam da je aktivna na instagramu.

    pričala sam i sa kćerkom i sa malim o sigurnosti na društvenim mrežama i internetu općenito.
    znam tu i tamo ponoviti gradio, malom jel, da ne zaboravi.

  11. #61
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja nekako kao tanja imam osjećaj da će otupit od tih ekrana. mislim nemam nikakvu znanstvenu podlogu za svoje strahove, ali ti su mi youtuberi koje on obožava pregrozni. on ima puno aktivnosti i glazbenu, ali opet se nabere minutaže. meni se čini da je sve preko 30 minuta nezdravo. a manje od 30 minuta pred ekranima mi se čini apsolutno nedostižno.

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Dobra je vijest da se to preraste - moji su krajem OŠ bili potpuno izbezumljeni za youtuberima, ali je to s vremenom nekako odumrlo...

    Gledam sad - moj mlađi na youtube kanalu uredno gleda kako funkcioniraju poluvodiči, stariji si je napravio virtualni stroj po n+k-ti put i tako... profilira se to u nekom smjeru koji djecu zanima (moj mlađi uči Morse-ovu abecedu koja mu treba za radioamatere, stariji se već dugo bavi snimanjem i montažom) tako da je broj sati za računalom ostao isti, ali budalaštine s youtube-a su nekako odumrle... Čak bih rekla da mm više toga pogleda nego sinovi. Malo malo pa mi baš mora pokazati neki filmić, hehehe...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.03.2018. at 22:16

  13. #63
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    ja nekako kao tanja imam osjećaj da će otupit od tih ekrana. mislim nemam nikakvu znanstvenu podlogu za svoje strahove, ali ti su mi youtuberi koje on obožava pregrozni. on ima puno aktivnosti i glazbenu, ali opet se nabere minutaže. meni se čini da je sve preko 30 minuta nezdravo. a manje od 30 minuta pred ekranima mi se čini apsolutno nedostižno.
    ma neće otupit, dobro kaže peterlin da se preraste.
    eno moja studira, jedino što je sad zanima kad ima vremena su serije.
    Posljednje uređivanje od Tashunica : 24.03.2018. at 23:21

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Zabranila sam fb, twiter i instagram. Ja sam zlo od matere.

    Onda je nafektao fb profil zbog dopisivanja sa curom. Curicu sam upoznala u živo, tako da sam popustila, ali nije stavio svoje pravo ime i nema niti jednu fotku . Ima 14 godina.

    A viber i whatsapp sam zabranila nakon porstačkih poruka koje sam vidjela upućenih nekom trećem. On nije vrijeđao, ali je čitao. pa je dobio kaznu .

  15. #65
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    maza nema ni fejs ni instagram, niti ga to trenutno zanima. slazem se sa vec recenim da su veca opasnost i veci bulling na whats app i viber grupama. citam mu redovito prepisku sa djecom iz razreda. u ovoj dobi primjecujem da su curice puno gore od djecaka.

    cimavica ima fejs koji ne koristi godinama, na instagramu ima samo slike nase macke.

    mob su oboje dobili u 4.r kad s isli na eskurziju, smatram da im prije nije ni trebao.

  16. #66
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Moj mlađi (8) ima stari mobitel na tipke koji nosi sa sobom kad ide na igralište. Ne nosi ga u školu.

    Stariji (13) ima smartphone s instaliranim Screen Timeom. Dobio ga je u 5. razredu. Ima Profil na FB koji mu služi za igranje igrica. Na njemu nema ništa objavljeno, ni sliku. Nema instagram, koji nije ni raširen među njegovim poznanicima, nego je to snapchat. Kaže da ga nagovaraju da ga otvori. Njega to slabo zanima jer su sve što ga zanima od mobitela igrice, bilo da ih sam igra ili da gleda jutjubere. Ni on ne nosi mobitel u školu.

    Što se tiče screentime, to je jedini način na koji on može funkcionirati tijekom školske godine jer on, kad nema ograničenje igrica, ne gubi samo one sate koje igra, nego skoro pa gubi zdravi razum. Potpuno se zanese u svijet igranja i ne može ni o čemu drugome misliti ni razgovarati. Mi ga izvučemo da ide u šetnju s nama, a on cijelim putem priča samo o apdejtima igrica, što će sutra osvojiti u kojoj od igara i što su osvojili drugi koji su to igrali. Naša pitanja ne čuje i ne razumije kao da hodamo jedni pored drugih u paralelnim dimenzijama. Kao zombi. Preko praznika mu skinemo ograničenja i onda mu nakon praznika treba 3-4 tjedna da dođe sebi - još danima je izgubljen u svojim mislima i ne može učiti.

    Da je njemu birati, on bi po cijele dane igrao ili gledao jutjubere i povremeno ubacio malo televizije. U vrijeme kad ne igra, puno čita, po 2 knjige tjedno; a kad su mu dostupne igrice, ništa ne čita.

    Kad nastupi ograničenje na mobitelu, nekoliko dana bude razdražljiv i ima promjene raspoloženja, koje smo mi prvo pripisivali pubertetu, a onda smo shvatili da je odvikavanje jer kasnije bude odlične volje i suradljiv.

    Na scrrentimeu sam mu ispočetka ostavila neograničen viber jer nisam primijetila da ga puno gleda - pa da mu bude dostupan, dok ga nije iskoristio za gledanje jutjubera pa je sad i on ograničen, ali on za njim ni ne žali.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 26.03.2018. at 11:36

  17. #67
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    U prošla 2 tjedna su mi dvoje ljudi koje poznam ispričali kako su doslovno razbili djetetu mobitel bacivši ga o pod, od puste frustracije.

  18. #68
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Jurana, jel možeš objasnit kako to funkcionira kod vas, dok traje školska godina kompletno ukinete igrice i youtube, i na mobitelu i na računalu i na bilo čemu?

  19. #69
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Da.

    Pokušali smo dogovoriti da smanji, ali je stalno hvatao krivine i produžavao ili lagao i stalno smo raspravljali o tome i onda sam zaključila da je bolje da nas mrzi 2 dana, a da nakon toga opet normalno živimo, nego da se stalno oko toga svađamo.

    Ponekad zna zakukati kako je on jedini koji ima takvo ograničenje, ali mu ja onda objasnim zašto to radim i da mu želim dobro i zasad on to prihvaća. Također je problem što je okružen djecom koja nisu ambiciozna i od koje roditelji ne očekuju previše i općenito, većina njih nema nikakve aktivnosti osim škole pa ispada da jedino mi od njega očekujemo da uči i obrazuje se i bavi se sportom. Ipak, on sam ima ambicije (kad zaboravi igrice) i onda ih se povremeno sam sjeti.

    Zapravo mi tijekom školske godine nemamo nikakvih problema s njegovim ponašanjem i raspoloženjem. Problemi će početi od srijede kad se ukinu sva ograničenja.

  20. #70
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    A pretpostavljam da ti za provedbu toga plana nisi trebala prvo muža skinit s igrica?

  21. #71
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ne dam mu da igra pred djecom

    Šalim se, moj muž je također ovisan o ekranima, ponekad i pred televizijom još i surfa po mobitelu, ali ja TV palim tek nakon što djeca legnu, a i mobitel ne gledam stalno pa valjda barem jedan roditelj može poslužiti kao uzor

    Zar nije nedavno WHO stavila ovisnost o igricama na popis mentalnih bolesti? Meni je i to argument
    Posljednje uređivanje od Jurana : 26.03.2018. at 12:08

  22. #72

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Da.

    Pokušali smo dogovoriti da smanji, ali je stalno hvatao krivine i produžavao ili lagao i stalno smo raspravljali o tome i onda sam zaključila da je bolje da nas mrzi 2 dana, a da nakon toga opet normalno živimo, nego da se stalno oko toga svađamo.

    Ponekad zna zakukati kako je on jedini koji ima takvo ograničenje, ali mu ja onda objasnim zašto to radim i da mu želim dobro i zasad on to prihvaća. Također je problem što je okružen djecom koja nisu ambiciozna i od koje roditelji ne očekuju previše i općenito, većina njih nema nikakve aktivnosti osim škole pa ispada da jedino mi od njega očekujemo da uči i obrazuje se i bavi se sportom. Ipak, on sam ima ambicije (kad zaboravi igrice) i onda ih se povremeno sam sjeti.
    Dobro razumijem o čemu pišeš. Otkako je tablet u kući, bilo je nekoliko perioda kad sam ga skrivala na raznim mjestima da dijete ne dođe u iskušenje a ne jednom me sam molio da ga sakrijem, da ga ne vidi, jer da se on sam ne može kontrolirati. Bilo mu je lakše kad je znao da tableta naprosto nema. Čak ga nije ni pokušao tražiti po stanu (bila sam spremna na to, ali sam se prevarila - čak i nisam sigurna da bi mi trebalo biti drago zbog toga )
    S mobitelom je malo delikatnija situacija, jer mu to čudo ipak služi i za komunikaciju, pa ga ne mogu tek tako oduzeti. Sad ima novi mobitel (stari mu je krepao prirodnom smrću), i računam da će neko vrijeme biti pomama za igricama (pogotovo jer dolaze praznici) - s druge strane, ovo polugodište se stvarno udarnički naradio u školi i glazbenoj, i nemam srca uvoditi mu restrikcije i za ferije. Lakše mi je smisliti mu dodatne aktivnosti (zadatke) zbog kojih neće moći cijelo vrijeme sjediti u fotelji s mobitelom u rukama.

    Sve ovo ostalo što si nabrojala - razdražljivost, odsutnost, zdrav razum - primjećujem i ja. Još nekako hendlamo razdražljivost i pubertetsku svadljivost, ali me najviše smeta taj gubitak sposobnosti rasuđivanja, imam dojam da ne shvaća neke stvari koje bi u ovoj dobi već trebao shvatiti. I inače je po prirodi sklon doslovno shvaćati svijet oko sebe, a to se neće nimalo poboljšati ako slobodno vrijeme provodi igrajući igrice na mobitelu. Tako da za taj dio pokušavam iskoristiti ovaj zadnji period dok me još hoće slušati. Pa čak i ako se pritom posvađamo

  23. #73
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    imam još jedno pitanje kako se osigurate da dijete onda ne igra igrice kod druge djece?

  24. #74
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    joj moja zna prevrnuti cijeli stan, ne bi li se počepala neke medije.

    trenutno ne ima mobitel.

    neko vrijeme je imala Dinner time, ali je slučajno našla način kak da ga otkanta

  25. #75
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Jurana, sto znaci da ima screen time? Mobitel kad dodje stavi na ormar? Ili neka aplikacija? Nista ne razumijem, a ja bi takodjer screen time!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #76
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    sasa imas aplikacije, koje platis. vidis koliko i su bili i na kojim su stranicama bili.

  27. #77
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    imam još jedno pitanje kako se osigurate da dijete onda ne igra igrice kod druge djece?
    Na svom mobitelu ne može zbog screentimea, a koje su šanse da mu drugi da svoj mobitel i onda on nema u šta gledati?!
    Ali slabo on i ide u drugih, ponekad netko dođe do nas. To je već druga tema, kako su se svi zabili u svoje kuće i ne druže se.

    Da, screentime je aplikacija. Prvih 15 dana je besplatna, poslije se plaća 3$ mjesečno
    Posljednje uređivanje od Jurana : 26.03.2018. at 12:45

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    140

    Početno

    Nisam sve procitala, ali sam se najezila kada sam vidila temu.

    Ja sam svoj profil izbrisala jer je neki psiho tip po slikama skuzio u kojoj ulici zivim i kada sam isla jedan dan na posao, mi je lik prisao i rekao da mi je follower i da me obozava! Zaledila sam se ! Sa tipom sam imala takve probleme, isla sam i policiji i zvala je cak kad bih ga vidila u svojoj ulici. Bilo me je mjesecima strah! Toliko da sam se odselila! I moram rec da nisam svakakve slike stavljala, i gledala uvijek da nemam
    slike pred svojom zgradom, da mi se vidi auto, u ulici gdje radim..to su samo
    par primjera ali stime zelim
    reci da sam pazila jer neke stvari nisam htjela da ljudi znaju. Ali on je to skuzio jer je jednostavno bolestan bio.
    Naucite djecu da ne objavljivaju slike pred zgradom, vasem autu, pred skolom..u kojem su razredu pa mozda cak funny slika sa razrednicom..ili naprimjer kada su uvijek gdje ili dali su na godisnjem
    koliko dugo..nema veze i da je profil private..obije ti neko stan dok kazes keks jer tacno zna gdje je koji clan obitelji.

    Neka ne stavljaju slike gdje su u badicu naprimjer..bolesni ljudi..uzmu sliku i stave u dark net.

    Social media vrijeme..ovdije je neki dan bilo u novinama kako je majka na insta stavila sliku o ocjenama na kraju skolske godine, bez centure imena ili icega.
    Iduci tjedan je neki lik sacekao dijete ispred skole i reko da mu zna mamu blabla ..sreca bozija! pa je bila neka uciteljica na vratima i njoj je bilo to sumnjivo pa je uzela dijete i odvela u neki razred da pozove majku dali smije sa tom osobom “kuci”. Lik naravno nije htjeo poc sa njima i pobjega. Kasnije nadjen..motao se oko neke druge skole sa istom forom. Roditlji su naravno dobili prijavu jet su oni krivi...ali i mi “veliki” nekada budemo naivni i ne razmisljamo sta stavljamo a kamoli dijeca. Jer “nemoze se to meni desiti”.

    Mislimo-takvo je vrijeme-nije to sve bad-nemozemo se svacega bojati. Ja se social media sada itekako bojim i nebih dala svome dijetetu iz OS da ima instagram..koliko god je ono meni
    pametno. Dijete je dijete.

    Uostalom i u instagram
    postoje insta storys kao na snapu.

  29. #79
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Na svom mobitelu ne može zbog screentimea, a koje su šanse da mu drugi da svoj mobitel i onda on nema u šta gledati?!
    Ali slabo on i ide u drugih, ponekad netko dođe do nas. To je već druga tema, kako su se svi zabili u svoje kuće i ne druže se.
    da, ja gledam u svom kontekstu, moj ima ekipu u ulici i oni budu malo kod jednog, malo kod drugog, malo vani, malo unutra (zavisi od vremena i trenutnih đireva)
    i nekad su kod nekoga i igraju igrice (playstation ili na kompu), tako da bih ga s takvom zabranom automatski iz tih druženja izolirala (mislim, ne bih, on bi mi lagao najvjerojatnije)

  30. #80
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Meni je nezamislivo da dijete u nižem razredu osnovne, a ovdje su neki spominjali i 1. i 2.r ima fejs.
    Moja za snapchat, Twitter i ostalo nije ni čula. Za fejs je čula jer ga ja imam, MM ga nema. Ne zna uopće kako fejs funkcionira, zna da se na fejsu mogu objaviti slike i zabranila mi je da objavim ikakvu njenu sliku do kojih mi je ionako teško doći jer se mrzi slikati.

    Nisam za zabrane, znam da će sve to jednog dana imati, jer živimo u takvom vremenu, ali da u 1.r ima mobitel, a kamoli fejs je meni nezamislivo.

  31. #81
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    4. osnovne. Mislim da u 3. krene Viber, pa krenu svađe, izbacivanje iz grupa, pa opet primirivanje. Onda pređu na Whatsup "kad su malo zreliji" u 4.-tom. Isto youtuberi... Screentime smo instalirali, ali zapravo ne koristim (još) - to je aplikacija na način da ti sa svog mobitela klikneš Dinnertime i njen mobitel se pauzira. Uglavnom ako vidim da nije napravila zadaću oduzmem mob. Lovimo se još oko toga. Ponosni je tip pa ne kuka previše i bez mob (ali ni tad ne izvršava brzo zadaću) - onda čita Harryja Pottera.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.03.2018. at 15:10

  32. #82
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    moji imaju mobitele od prvog razreda, i to smo procijenili kao potrebu jer smo mi na poslu, a po njih su u skolu i na aktivnosti dolazili dide i bake koji zive dalje pa su se mobitelima koordinirali jer su uciteljice bile zaigrane s rasporedom pa je bilo i kasnjenja i ranijeg pustanja
    imali su tada obicne mobitele, sad su na smartphone-u (5. i 2. razred)
    on je stariji, ima facebook i ne koristi ga bas, skoro uopce ne
    ne zanimaju ga ni grupe, ne cita poruke (pa ni nase ) i u stvari zeli mobitel samo radi igrica
    ogranicavamo to

    ona je mladja i potpuno suprotna
    vec dugo moli fejs, moli instagram, ma svasta nesto
    ja ne dozvoljavam
    i ona igra igrice, trenutno najvise onu s anagramima

    oboma ogranicavamo vrijeme preovedeno pred ekranima, ali teska je to borba
    odlicni su ucenici, prilicno odgovorni, idu na sportske aktivnosti, dosta idu vani u park, pa nije da stalno bulje u ekrane
    prije su vise patili na jutjubere, sad ih je malo proslo

    newmom, kako si onda stavila postavke sigurnosti ako ti je taj tip gledao fotke?
    ja se drustvenih mreza ne bojim na taj nacin, iako pazim sama i pazit cu jednom kad mi ih djeca pocnu koristiti
    mislim da rjesenje nije potpuno izbjegavanje, vec oprez
    ali ih necu ni dozvoliti za moj pojam prerano, dok ne procijenim da ih mogu koristiti uz taj isti oprez

  33. #83
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Screen time nas je prošlo ljeto spasio. Prvo smo uzeli besplatnu verziju na kojoj se samo vidi koliko si vremenan na kojoj app proveo, no nije pomoglo. Majke mi ko narkomani se kunu da će od sutra drugačije pa opet.
    No i sa punom verzijom screen tima znalo je biti ovisničkih momenata, slučajno je na našem kompu pogledao pa si sa 45 minuta produžio na 4 sata i tako, svega bude...
    Zadnje sto me izbacilo iz cipela je kupovina kojekakvih dodataka u igricama i to preko moje kartice, je da je u igri bil0 10kn ali opet.
    Sad je u kazni do daljnjeg. Mob ima ali samo za poruke, no svako malo ga uhvatimo da je samo nešto pogledao...
    Iskreno, ponekad jedva čekam da nešto sp... pa da im uzmem ekrane i odvedem ih u knjižnicu

  34. #84
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Moja je 4.razred i koristi samo Viber od tih aplikacija. Stariji je 16 godina, on je na Snapu i nešto manje na Instagramu. Face više ne koristi...

  35. #85
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Taj screentime mi zvuci odlicno za tren kad dobije smartphone jer mome se, kako i Kosjenka kaze, ne moze vjerovati
    S kompom smo dogovarali, krsili, dogovarali, krsili, na kraju nema rjesenja do sifre, i tu se uvijek oduzi, ali barem imamo mi kontrolu kad cemo ga pustit, nema vise da ujutro ustane ranije i sjedne igrat dok nismo ni ustali

  36. #86
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Sreća da teen generacija ne prati forume, pa smijem ovdje napisati.
    Jurana, jako puno toga što pišeš je kao da si mog sina opisala, on je teen, ali smo mu ove zime stavili dinnertime na mob;
    bile su to višesatne rasprave i pomirio se na kraju s time, rekla sam da mu možemo i produljiti vrijeme, ali htjeli smo prvenstveno da sam osvijesti koliko mu zapravo puno vremena odlati na igrice (klasična priča, nervoza, svakih malo mob u rukama, ne može ga ispusititi ako se baš ta igrica ne može zaustaviti i pauzirati, i naravno, apsolutno negiranje, u stilu, ma samo sam pola sata-moš mislit). Igrice i chrome su mu ograničeni, wtsp nije.

    Ana (11, 5. razred) je dobila mob. u 3. razredu, već dugo je tražila viber, pa smo joj nedavno dali wifi šifru i instalirali joj; kaže da se zadnja u razredu prikvačila na grupu. Ona je inača jako savjesna, ali smo svejedno, zlu ne trebalo, i njoj stavili dinnertime i vremensko ograničenje na viber; mene je malo zateklo kad sam shvatila da dokasna pingaju nove porukice...

    M. kaže da i ona želi mob kad krene u školu, ali taj film neće gledati

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    I mene je iznenadilo kako kasno dolaze klincu poruke na viber. 23-23.30, i to radnim danom (mobitel ostavlja u dnevnom boravku kad ode spavati). Pa mi nije jasno: nose li klinci mobitel u krevet ili im roditelji odobravaju da su u ponoc jos nbudni?

  38. #88
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    I Marija nitko od njih nije pokušala skinuti dinner?

  39. #89

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    I mene je iznenadilo kako kasno dolaze klincu poruke na viber. 23-23.30, i to radnim danom (mobitel ostavlja u dnevnom boravku kad ode spavati). Pa mi nije jasno: nose li klinci mobitel u krevet ili im roditelji odobravaju da su u ponoc jos nbudni?
    Imamo isto zapažanje. Mislim da je tu malo i pitanje onog da se pokaže tko je faca pa kasno ide spavati

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Jesam ja jedina koja djeci ne stavlja nikakve aplikacije nego pravilo stavi ga na sank?

  41. #91
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Nisi casa. I kod nas se stavlja na šank kad je dosta.

  42. #92
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    i ja tokom godine uzimam mobitele fizički, app sam ugasila.
    Praznici su problem. Ustanu se pa gledaju tv, to moraju, to im je ko meni kava. Onda se nakon doručka svađaju, hodaju bezveze okolo, pa se uhvate mobitela i to onda ako ne popratiš traje satima. MM i ja imamo ured doma, uvijek je netko blizu ali radimo, zatvorim se u radnu, dolaze klijenti a oni 4 sata vise na mobu, tabletu...Što bi tek bilo da odemo na posao pa nas nema 8-10sati.
    Imaju oni obaveza po dvorištu, kući ali još uvijek im ostane previše vremena.

  43. #93
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Nisi.
    Ja nemam nikakav pametan odgovor. I jasno mi je, da smo mi imali drukčiju situaciju, jer kad je moje dijete bilo malo, nije još ni bilo pametnih telefona. Ona je dobila mobitel, kad je krenula u prvi gimnazije - naš peti razred, jer je krenula u novu školu u koju je išla par stanica metrom.

    no, razred u osnovnoj školi je bio takav, da je pola razreda bilo na istoj liniji, čitaj roditelji su bili sličnih stavova o temi, tako da većina njenih prijateljica isti nije obala mobitel. To je u mnogome olakšavalo stvar.
    nakon toga je došao smartphone i tu smo i ograničavali i razgovarali i svakojako se dovijali...
    Kao sto rekoh nemam ni recept, ni pametan savjet, ali mislim da i mobiteli i tableti i sve oko toga kod manje djece nije stvar povjerenje ili nepovjerenja.
    djeca su u toj dobi naprosto nedovoljno zrela da bi mogli izbjeći ovisnost. Naprosto ne mogu. Ni nama odraslima, to nije lako, a kamoli djeci. Poslije kad su stariji tinejdžeri i na dalje, možeš s njima na drugi način razgovarati.
    No do tada oni su u velikoj većini slučajeva naprosto nedorasli ovisničkom potencijalu tableta, igrica, društvenih mreža...Itd.
    Tako da do tada, na nama je da vidimo i kontroliramo.
    ako je vjerovati medijima ni bill gates, ni steve jobs nisu svojoj djeci dok su bila mala uopće dozvoljavali ni smartphone ni iPhone, ni tablete..
    pretpostavljam da su znali zašto.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam ja jedina koja djeci ne stavlja nikakve aplikacije nego pravilo stavi ga na sank?
    Ni kod nas nema aplikacija za kontrolu. Možda zato što sam prekasno saznala za njih - a sad mi je nekako prevelik da ga "krotim" na taj način. Preostaje mi zvocanje, ali i sam već kuži kad je vrag odnio šalu što se mog zvocanja tiče

  45. #95
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Šank metoda je za po doma (znači, kad ja dođem doma - 17+h). Dinnertime je zapravo kod nas lunchtime - kad ona dođe doma, znači rupa od 13 - 17 h. Ako treba. Koji put je šank-time na par dana. Ovisi... Ali i bez mobitela imam dojam da sam pastir - stalno ćeranje - ajde ovo, ajde ono, jesi li ovo, jesi li ono.... bez toga bi išla spavat valjda u 23 h, rastezala zadaću do 20 h itd.

  46. #96
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Istina da sam za aplikaciju saznala prekasno, ali upotrijebit ću ju, ili ću ih skinut s wifija i prestat plaćat bonove. Mislim da će se barem efikasno pokazat koliko su razumni....

  47. #97
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Kod nas period do mog dolaska doma s posla služi za pisanje zadaća/ učenje. Isto tako i jutro kad su popodne u školi. Ako naprave sve što trebaju ne smeta mi da ušićare nešto vremena za igrice na mobitelu. Problem bi nastao da jutro prođe u igranju a zadaća se ne napiše. Tad bi se primijenile neke mjere, ne znam koje jer na sreću još nije trebalo.
    Inače, oduzimanje mobitela ne bi potpuno riješilo stvar jer je uvijek može upalit telka i tupo buljit u Nickleodeon što mi nije nimalo bolje.

  48. #98
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas period do mog dolaska doma s posla služi za pisanje zadaća/ učenje. Isto tako i jutro kad su popodne u školi. Ako naprave sve što trebaju ne smeta mi da ušićare nešto vremena za igrice na mobitelu. Problem bi nastao da jutro prođe u igranju a zadaća se ne napiše. Tad bi se primijenile neke mjere, ne znam koje jer na sreću još nije trebalo.
    Inače, oduzimanje mobitela ne bi potpuno riješilo stvar jer je uvijek može upalit telka i tupo buljit u Nickleodeon što mi nije nimalo bolje.

    Nickleoden sam makla iz channel lineupa - ne samo iz tog razloga, ali neke curičaste serije s sa sinhroniziranim glumatanjem su mi bile too much, a nekako ih je najviše bilo na tom kanalu, da donekle kontroliram sadržaj koji konzumira - znam da ne mogu sve i sva, ali eto, to sam makla.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.03.2018. at 15:42

  49. #99

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Moji su valjda turbo poslušni.. Ono bez ikakvih prigovora drze mobitele na sanku gotovo uvijek. Zadaće pisu samoinicijativno odmah poslije škole, zapravo prvo pojedu, i samo vikendom zapravo i imamo neke te sukobice oko tehnike. Dvojica srednjih vole igrati plejku i tu ako nigdje ne idemo su u stanju izgubiti cijeli dan. Mene onda opere grižnja savjesti jer mi djeci odumiru mozdane stanice u nepovrat, a mm im drzi bok jer pada kiša i kako im je super što mogu u dvoje igrati. I onda na kraju, završi tako da ja igram Rizik ili šah s njima. To je uvijek atraktivnije.
    I najstariji navečer se dopisuje s curom koja zivi u drugom gradu i to mi skroz ok. I to do dugo u noć, bar u mom poimanju vremena. Al ono ima 16 godina, sam ujutro ustaje, pa ako ce se s njom dopisivaz do 12, njegova stvar.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A ovo buljenje u tv, ja sam zabranila te grozne sinkronizacije, ono zabranila. I postuju zabranu, pa sad ako i tupe u ekran gledaju neke nogometne utakmice, neke dokumentarce... Mislim sve su to zatupljujuci sadrzaji, oni najgori dokumentarci 10 najstrašnijih zivotinja i tako.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •