Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: kategorija osnovnog zdravstvenog osiguranja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno kategorija osnovnog zdravstvenog osiguranja

    Može li mi netko pomoći oko objašnjenja kategorije osnovnog zdravstvenog osiguranja - F
    Je li to privremena kategorija?
    Koliko se može biti osiguran po toj osnovi?

    Koju kategoriju inače imaju redovni studenti?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    https://mmpi.gov.hr/UserDocsImages/a...2024-11_15.pdf

    Ovdje piše da je kategorija F privremeno nezaposlene osobe i članovi njihovih obitelji

    Redovni studenti su članovi obitelji roditelja, odnosno uzdržavane osobe, pa bi trebali imati kategoriju A. MOžda netko zna više, ja samo čitam ovaj papir. Moji sinovi (redovni studenti) još su uvijek na mojoj poreznoj kartici.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    To sam vidjela, ali ne pronalazim je li to privremeno na razdoblje od 30 dana.
    Hoće li morati platiti retrogradno mjesece provedene u toj kategoriji?
    Porezna kartica/olakšica nije povezana s zdravstv. osig.studenata.
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 15.11.2022. at 18:49

  4. #4
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    F su nezaposleni.
    Kak je tam završio?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Na F može biti zauvijek, tj dok se ne zaposli (ili ode u penziju).
    Ništa se ne plaća.
    Može biti A preko roditelja, sve do navršenih 26, ali onda mora svake godine predati dokaz o redovnom studentu.
    F je jednostavnije.

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da dodam, ako je student osiguran preko nezaposlenog člana obitelji, F je. Ako je osiguran preko umirovljenog člana obijtelji, tada je i on D. Samo ako je student osiguran preko zaposlenog člana obitelji moze biti A.

  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da dodam, ako je student osiguran preko nezaposlenog člana obitelji, F je. Ako je osiguran preko umirovljenog člana obijtelji, tada je i on D. Samo ako je student osiguran preko zaposlenog člana obitelji moze biti A.
    Nije točno.
    Moja kći je J.
    Ja sam A.
    Tata je bio D.
    Ha?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    J su ostale osigurane osobe koje ne spadaju ni u jednu od drugih kategorija. Po kom principu su joj to dali

    Kategorije su A,B,C,D,E,F, H,I,IS, IZ,J,K,L,M,N. Imaaa ih.

  10. #10
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    J su ostale osigurane osobe koje ne spadaju ni u jednu od drugih kategorija. Po kom principu su joj to dali

    Kategorije su A,B,C,D,E,F, H,I,IS, IZ,J,K,L,M,N. Imaaa ih.
    Pa eto. Ne znamo odakle J.
    Redovni student je.
    Očito nema pravila.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Studente koje smo pitali,oni su J.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Bitno mi je da ima zdravstveno i da može dobiti antibiotik.
    Komunikacija s HZZO-om ide brzo, ali moram priznati da nisam sve razumjela... privremeno,neprivremeno,plaćanje...

    Uglavnom, koliko sam shvatila, iako se nadam da sam krivo shvatila, svi maturanti imaju mjesec dana kada nisu opredijeljeni u zdravstvene kategorije. Školskabgodina završava 30.8., a akademska počinje najčešće 1.10. I tijekom rujna imaju pravo samo na hitne inervencije (tijekom 30 dana od prestanka obveznog osiguranja koje imaju kao učenici).

    Dakle, zaključak bi bio: F je osigurana osoba, ne mora plaćati 590kn mjesečno. Nema ograničenja, dakle imamo vremena to razriješiti (tj.punoljetna osoba mora sama rješavati jer ne daju informacije roditeljima).

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Koliko se ja sjećam ti smo riješili jednim pozivom, prvotno kad je imao 18, te još jednim kad je upisao faks.
    Zdravstvenu nije mijenjao koliko se sjećam, ali ću provjeriti

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Evo da bude jasnije nama koji samo čitamo
    (sa stranica HZZO)

    Kategorije.xls (live.com)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da bude jasnije nama koji samo čitamo
    (sa stranica HZZO)

    Kategorije.xls (live.com)

    ni tu ne piše ovo što mene zanima (F=privremeno nezaposleni: kako su ušli u tu kategoriju; koliko dugo se može biti u toj kategoriji; ima li sva prava kao i studenti s J i s A kategorijom ...)

  16. #16
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Beskrajno dugo se može biti u F kategoriji, ako ne promijene zakon. No, mozda bi bilo bolje odnijet potvrdu o redovnom studiju na HZZO (uz tiskanicu 1), pa si na miru.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Beskrajno dugo se može biti u F kategoriji, ako ne promijene zakon. No, mozda bi bilo bolje odnijet potvrdu o redovnom studiju na HZZO (uz tiskanicu 1), pa si na miru.
    Hvala, beti.
    Ta informacija mi je važna.

  18. #18
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ja sam mislila da redovnim studentima u HR produženje zdravstvenog ide automatski.

    A kaj se tiče studenata koji ne studiraju u HR, zdravstveno se može produžiti mailom.

  19. #19
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam mislila da redovnim studentima u HR produženje zdravstvenog ide automatski.

    A kaj se tiče studenata koji ne studiraju u HR, zdravstveno se može produžiti mailom.
    Pa i je automatski.
    Moja kći nije ništa morala, ni poduzimala.
    Na kućnu adresu joj je poštom došla nova iskaznica crvene boje.
    Nisam to ni znala. Jučer mi je rekla kad sam ju pitala potaknuta ovim topikom.
    Moja iskaznica je plava.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Zakon se promijenio i od 01.04. je novi na snazi za sve one koji su nezaposleni i imaju zdravstveno preko proračuna, a ne traže posao.
    Nadam se da će konačno uvesti reda i u tu kategoriju.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Zakon se promijenio i od 01.04. je novi na snazi za sve one koji su nezaposleni i imaju zdravstveno preko proračuna, a ne traže posao.
    Nadam se da će konačno uvesti reda i u tu kategoriju.
    A koje su novosti po tom pitanju?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Moj je maturant i nedavno je napunio 18. Zna li netko treba li se prema ovom novom zakonu javiti u HZZO i kada?
    Posljednje uređivanje od buba klara : 05.04.2023. at 14:09

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je maturant i nedavno je napunio 18. Zna li netko treba li se prema ovom novom zakonu javiti u HZZO i kada?
    Mislim da se ne treba javiti nikome, dokle god mu traje školska godina

    1.5. Do kada i pod kojim uvjetima djeca osiguranika mogu biti osigurani kao članovi obitelji?

    Djeca osiguranika imaju status u obveznom zdravstvenom osiguranju kao članovi obitelji osiguranika do navršene 18. godine života.
    Djeca osiguranika zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na redovitom srednjem, odnosno visokom obrazovanju prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, do kraja redovitog obrazovanja, a najduže do navršene 26. godine života.
    Pod redovitim obrazovanjem smatra se obrazovanje do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog studija.
    Iznimno, djeci osiguranika koja su zbog bolesti ili ozljede prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za onoliko vremena koliko je trajala bolest, odnosno ozljeda.
    Njima kao i djeci osiguranika koja su zbog služenja vojnog roka prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za vrijeme nastavka redovitog obrazovanja za onoliko vremena koliko je trajao prekid redovitog obrazovanja.
    Djeca osiguranika koja postanu potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima prije navršene 18. godine života, odnosno za vrijeme trajanja redovitog obrazovanja, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za sve vrijeme trajanja te nesposobnosti.
    Pravo na obvezno zdravstveno osiguranje imaju i djeca osiguranika koja su nakon navršene 18. godine života postala potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima, ako ih osiguranik uzdržava.
    Djeca koja imaju jednog ili oba roditelja, a koje je osiguranik uzeo na uzdržavanje, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje kao članovi obitelji tog osiguranika, ako se roditelji te djece zbog svojega zdravstvenog stanja ili drugih razloga ne mogu brinuti o djeci i njihovom uzdržavanju.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj umiljata prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se ne treba javiti nikome, dokle god mu traje školska godina

    1.5. Do kada i pod kojim uvjetima djeca osiguranika mogu biti osigurani kao članovi obitelji?

    Djeca osiguranika imaju status u obveznom zdravstvenom osiguranju kao članovi obitelji osiguranika do navršene 18. godine života.
    Djeca osiguranika zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na redovitom srednjem, odnosno visokom obrazovanju prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, do kraja redovitog obrazovanja, a najduže do navršene 26. godine života.
    Pod redovitim obrazovanjem smatra se obrazovanje do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog studija.
    Iznimno, djeci osiguranika koja su zbog bolesti ili ozljede prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za onoliko vremena koliko je trajala bolest, odnosno ozljeda.
    Njima kao i djeci osiguranika koja su zbog služenja vojnog roka prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za vrijeme nastavka redovitog obrazovanja za onoliko vremena koliko je trajao prekid redovitog obrazovanja.
    Djeca osiguranika koja postanu potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima prije navršene 18. godine života, odnosno za vrijeme trajanja redovitog obrazovanja, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za sve vrijeme trajanja te nesposobnosti.
    Pravo na obvezno zdravstveno osiguranje imaju i djeca osiguranika koja su nakon navršene 18. godine života postala potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima, ako ih osiguranik uzdržava.
    Djeca koja imaju jednog ili oba roditelja, a koje je osiguranik uzeo na uzdržavanje, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje kao članovi obitelji tog osiguranika, ako se roditelji te djece zbog svojega zdravstvenog stanja ili drugih razloga ne mogu brinuti o djeci i njihovom uzdržavanju.
    ja mislim da treba (ne znam je li 30 dana prije kraja školske godine, dakle srpanj...)
    prošle godine kad sam se ja raspitivala o temi, na HZZO su mi rekli da puno djece ostane bez zdravstvenog na mjesec dana jer školska godina završava 31.8., a akademska počinje uglavnom 1.10. ili oko tog datuma. Misle da ako su se upisali na faks da im se automatski produljuje zdravstveno , tj. veže školsko i studentsko

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da treba (ne znam je li 30 dana prije kraja školske godine, dakle srpanj...)
    prošle godine kad sam se ja raspitivala o temi, na HZZO su mi rekli da puno djece ostane bez zdravstvenog na mjesec dana jer školska godina završava 31.8., a akademska počinje uglavnom 1.10. ili oko tog datuma. Misle da ako su se upisali na faks da im se automatski produljuje zdravstveno , tj. veže školsko i studentsko
    znači nakon mature?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    najbolje nazovi ispostavu HZZO-a i pitaj
    ja se često gubim u svim tim pravilnicima i sl. ...

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Ja sam prvi put zvala s njegovih 18, jer mi je kolegica rekla da je njen sin dobio doma kuvertu prije 18.rođendana. drugi put sam zvala s 19 kad je taman bila matura, tad je odmah dobio i karticu za dopunsko
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.04.2023. at 16:42

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •