Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Roditeljski dopust otac

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    1

    Početno Roditeljski dopust otac

    Imam problem

    Trazio sam roditeljski dopust kao otac, ali su mi pri predaje dokumentacije
    rekli da nema nikakve sanse da dobijem.

    Razloge ne razumijem, a rekli su mi da je problem sto supruga nije
    radila i nije koristila porodiljni dopust.
    Ona je strani drzavljanin, vec je tu 5 godina, sada radi, a u vrijeme kada je rodila
    placali smo redovito osiguranje HZZO-u.

    Da li je ovo moguce, da ja kao otac ne mogu ostvariti svoje pravo
    na roditeljski dopust? U zakonu ne mogu naci nista sto bi objasnilo to..
    Radim 15 godina, svi doprinosi su placeni, kakve to ima veze
    sto supruga nije radila?

    Hvala!

  2. #2
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Moraju oba roditelja biti u istom statusu da bi otac mogao dobiti roditeljski dopust. Ili oba nezaposlena ili oba zaposlena. Kako je supruga bila na rodiljnom dopustu kao nezaposlena vi ne možete dobiti roditeljski dopust kao zaposlena osoba.

  3. #3
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Istekao mi edit. Vidim da supruga nije koristila rodiljni dopust. Možde kao strani državljanin nema na to pravo, ne znam.
    Ali znam da trebate oboje biti u istom statusu. Ona nije radila kad se djete rodilo pa pretpostavljam da zato vi ne možete koristiti roditeljski dopust.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Bok!
    Imam i ja pitanje vezano uz roditeljski dopust kojeg bi koristio otac: jel može prvo on iskoristiti 4mj, a onda nakon njega još i ja svoja preostala 4 mjeseca?
    - oba smo zaposleni na stalno
    - ja sad koristim prvih 6mj, mali je rođen u listopadu.
    iz financijskih razloga i situacije i kod njega i kod mene na poslu to bi nam više odgovaralo.
    Hvala!

  5. #5
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj artye prvotno napisa Vidi poruku
    Bok!
    Imam i ja pitanje vezano uz roditeljski dopust kojeg bi koristio otac: jel može prvo on iskoristiti 4mj, a onda nakon njega još i ja svoja preostala 4 mjeseca?
    - oba smo zaposleni na stalno
    - ja sad koristim prvih 6mj, mali je rođen u listopadu.
    iz financijskih razloga i situacije i kod njega i kod mene na poslu to bi nam više odgovaralo.
    Hvala!
    Muškarac, otac može koristiti roditeljski dopust. Mislim da rodiljni dopust (prvih 6 mjeseci djetetova života) može koristiti jedino žena/majka (neka me netko ispravi ako griješim). Roditeljski dopust (drugih 6 mjeseci djetetova života) mogu koristiti muškarac/otac ili žena/majka, kako se dogovore s pratećom papirologijom prema poslodavcu i HZZO-u.
    Minimalno se mora koristiti 2 mjeseca dopusta od strane oca. U vrijeme kad smo suprug i ja koristili dopust, postojao je propis temeljem kojeg je za 3 mjeseca dopusta dobio još 2 mjeseca koje je mogao iskoristiti do navršene 7. godine djetetovog života (da bi se stimuliralo očeve da više koriste roditeljski dopust). Za žene/majke nagradnih mjeseci nije bilo. Nije ta dva mjeseca nikad iskoristio.

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj artye prvotno napisa Vidi poruku
    Bok!
    Imam i ja pitanje vezano uz roditeljski dopust kojeg bi koristio otac: jel može prvo on iskoristiti 4mj, a onda nakon njega još i ja svoja preostala 4 mjeseca?
    - oba smo zaposleni na stalno
    - ja sad koristim prvih 6mj, mali je rođen u listopadu.
    iz financijskih razloga i situacije i kod njega i kod mene na poslu to bi nam više odgovaralo.
    Hvala!
    Može.

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    S time da ti imaš pravo još dnevno za 2*1 sat za dojenje
    Sav porodiljnom ili roditeljski se može koristiti do osme godine djeteta
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.12.2018. at 22:11

  8. #8
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Evo čisto da dam informaciju što se može, samo treba tražit.
    Muž će koristiti 2 mjeseca roditeljskog dopusta od starije kćeri dok sam ja na rodiljnom dopustu s mlađom (čekamo da se rodi). Ostalo mi svih 6 mjeseci roditeljskog od starije. Tako ćemo dobiti 2 mjeseca za tatu i još 6 mjeseci za mamu akonto roditeljskog dopusat starija, ja ću koristiti dio od tih 6 mjeseci nakon 1. rođendana mlađe, dok ne završi nastavna godina, tj nastava u školi. I kontamo da će nam ostat još oko 3 mjeseca tog prvog roditeljskog za slučaj nužde.
    U HZZO smo marali uvjeravati ljude da je to moguće, zvali su svoje šefove, nisu znali u našoj podružnici za to. Mi smo se pozivali na izvore i primjere iz drugih podružnica HZZO koji su odobrili ljudima takve situacije. Dakle, ako službenik na šalteru kaže da ne može, tražite koga više, šefa ili pravnu službu. Ako nisu imali slučaj, odmah kažu ne može da se ne moraju mislit.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    60

    Početno

    Dizem temu. Trenutno sam nezaposlena, imam nekih 7 mjeseci staza u zadnje 2 god no valjda nebitno za pricu. Imam super priliku za posao no mislim se bili ga prihvatila sada ili nakon poroda. Moze li se porodiljni i rodiljni prenijeti na oca ako ne prihvatim posao odmah nego nakon rodenja? Da li je problem sto nemam dovoljno mjeseci staza pa bi i tata zbog toga primao minimalac nakmade ili se njemu gleda iskljucivo prema njegovoj placi? Do kada moram prihvatiti posao da bi on mogao traziti pravo za dopustom?

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nakon poroda ti moraš biti 70 dana na rodiljnom dopustu.
    Tata može nakon toga. Znači ti prekidaš rodiljni, ideš raditi, a tata ga otvara i ima svoju punu plaću dok beba ne navrši 6 mjeseci. Nakon toga možeš opet ti na porodiljni uz naknadu od 2328 kn ili on uz max naknadu od 3900(od 1.4.će biti oko 5500).
    A možete i raditi na 4 sata, jedan ili drugi, uz cijelu naknadu i pola plaće, i to u duplom vremenu preostalog dopusta.
    Bilo bi bolje da ste oboje zaposleni prije otvaranja porodiljnog, tako ne biste imali problema.
    Malo prouči zakon, sve imaš na netu.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ali
    Vi bi trebali biti ravnopravni oboje zaposleni ili oboje nezaposleni
    Ajde provjeri to

  12. #12
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    Dijete rodeno 7/2016, ja sam koristila 12 mj, muz bi uzeo sada 30 dana preko ljeta. Dao je otkaz, bio je plan da radi do 31.7. pa od 1.8. roditeljski, pa 1.9. novi posao. U hzzo mi kazu da ne moze nego mora biti u radnom odnosu. Jel to tocno? Ako je, onda bi se dogovorio u firmi u kojoj je dao otkaz da mu raskinu radni odnos 31.8.

    Pliz ako netko zna sto je ok, hvala!

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da, oboje morate biti u radnom odnosu, kao što su rekli u HZZOu.

  14. #14
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    Hvala!
    Jos jedno pitanje, roditeljski se moze koristiti minimalno 30 dana. Muz ima dva mjeseca, znaci ako sada uzme npr 31 dan, onda ostatak ne moze iskoristiti jer mu je ostalo 29 dana?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    prvo:
    računaju se svi dani i subore, nedelje i praznici

    drugo da nemaš nekih problema najbolje je planirati nešto što kalndarski ide najviše 30 dana, ponekad to nije mjesec dana, samo da znaš planirati.

    sad treba vidjeti kak je to točno sve kod trećeg djeteta, ako si mislila da uzme za treće dijete, možda imaš pravo iskoristiti i za prvo i drugo, jer su mlađi od 8 godina



    sad vidim da je beti već dala odgovor, je mora biti zaposlen da bi mogo na poriodiljni tj. morate biti u jednakom odnosu
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 08.07.2020. at 17:36

  16. #16
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    Koristit ce za drugo dijete, ja trenutno koristim za trece.
    Onda je najbolje koristit tocno 30 dana, pa moze i iduce ljeto opet 30.

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ali da bude točno 30 dana
    Trebate podnijeti zahtjev koji mora dat suglasnost firma

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2020
    Postovi
    6

    Početno

    Pozdrav, trebam jednu info. Sin je rodjen 1.4.2020. Supruga je na rodiljnom, a od 1.10. do kraja godine ja bi uzeo 3 mjeseca roditeljskog jer bi ona isla na nekakva predavanja u sklopu postdiplomskog koja se odrzavaju jednom godisnje pa ne zeli izgubit godinu. Probao sam od poslodavca dobiti ta 3 mjeseca roditeljskog, on je to odbio i rekao da "tada nemoze". Smije li poslodavac stvarno odbiti dati roditeljski dopust ocu i kome se obratiti za pomoc ako ne smije?

  19. #19
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Znam da treba dati zahtjev na HZZO ako poslodavac odbija korištenje porodiljnog dopusta. HZZO izda rješenje i najdulje 30 dana nakon rješenja poslodavac mora, po sili zakona, omogućiti porodiljni dopust.
    Najbolje je pitati kod pravnika u HZZO.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Znači praksa je takva kako beti kaže
    Imala sam i ja taj pronlemčić ili sličan uglavnom rekla sam zajedničkom direktoru da muž planira uzeti jedno pravo odmah je reko ne može da ok mu nisam objasnila da je svejedno kaj on kaže kad je samo stvar tih mjesec dana razlike,odmah je pristao da bude onako kako smo tražili.
    U to vrijeme nisam pitala našeg pravnika jer ga imamo u firmi ,jer je za pol sata dani odobrenje.
    Tako ako imate pravnika ili kadrovika slobodno ih uključi,ako je taj neki koji treba dati papir neumoljiv.
    I samo još tebi pitanje nadam se da je ona zaposlena jer ni trebali imati jednako status
    Javi kaj si rješio
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 28.07.2020. at 16:43

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Lokacija
    Trogir
    Postovi
    10

    Početno

    Pozdrav,
    polsodavac ne smije odbiti bilo kojem roditelju pravo na dopust. Prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama (https://www.zakon.hr/z/214/Zakon-o-r...skim-potporama) čl.13. st. 1 Zaposleni ili samozaposleni roditelj, nakon navršenih 6 mjeseci života djeteta ima pravo na roditeljski dopust. Dalje st. 2 i 3, te članci 14, 15, 16.
    Možete probati ukazati poslodavcu ovaj zakon, a ako ne ide onda mu se obratiti putem pravnika ili bolje odvjetnika.
    Lp

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav,
    imam jedno pitanje, je li moguće koristiti roditeljski dopust na način da prvo majka koristi svih 6 mjeseci, a onda nastavno otac još 2 mjeseca? Hvala na odgovoru. Lp

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ako su oboje zaposleni može

  24. #24

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Evo čisto da dam informaciju što se može, samo treba tražit.
    Muž će koristiti 2 mjeseca roditeljskog dopusta od starije kćeri dok sam ja na rodiljnom dopustu s mlađom (čekamo da se rodi). Ostalo mi svih 6 mjeseci roditeljskog od starije. Tako ćemo dobiti 2 mjeseca za tatu i još 6 mjeseci za mamu akonto roditeljskog dopusat starija, ja ću koristiti dio od tih 6 mjeseci nakon 1. rođendana mlađe, dok ne završi nastavna godina, tj nastava u školi. I kontamo da će nam ostat još oko 3 mjeseca tog prvog roditeljskog za slučaj nužde.
    U HZZO smo marali uvjeravati ljude da je to moguće, zvali su svoje šefove, nisu znali u našoj podružnici za to. Mi smo se pozivali na izvore i primjere iz drugih podružnica HZZO koji su odobrili ljudima takve situacije. Dakle, ako službenik na šalteru kaže da ne može, tražite koga više, šefa ili pravnu službu. Ako nisu imali slučaj, odmah kažu ne može da se ne moraju mislit.
    Imam slican slucaj za prvo dijete rođeno 28.11.2018 sam iskoristila 9 mj porodiljnog zbog zaposlenja i radila sam od 1.9.2019 do 31.8.2020 gdje sam na komplikacijama ostala bez posla zbog isteka ugovora na određeno a sad mi jedni govore da imam pravo na ta 3 mj na ovom porodiljnom a drugi da nemam to pravo. A muž bi htio iskoristiti pravo na svoja dva mj roditeljskog dopusta za prvo dijete ali su mu rekli da on to pravo nema i da otkud mu ta informacija. Vidim da je gospođa uspila dobiti taj dopust za muza pa me zanima šta da napravim po tome pitanju

  26. #26
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ako ti je ugovor istekao na komplikacijama, imaš pravo dobivati naknadu za to do 45 dana prije poroda. Tih 45 dana imaš pravo na naknadu od zavoda za zapošljavanje na temelju prethodnog staza i ako si prijavljena na zavod.
    Ostatak porodiljnog za prvo dijete možeš iskoristiti nakon završetka porodiljnog kao nezaposlena, za drugo dijete, ali tek kad se zaposliš.
    I suprug će moći iskoristiti svoja 2 mjeseca kad i ti budes zaposlena.

    Morate oboje imati isti radno pravni status u trenutku ostvarenja tih prava. Tako piše. Oboje zaposleni.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2021
    Postovi
    2

    Početno

    Poštovani, imam pitanje u vezi 2 mjeseca porodiljnog za oceve. Znaci koristila sam prvih 6 mjeseci porodiljnog kao zaposlena i u toku koristenja drugih 6 mjeseci mi je istekao ugovor koji mi nisu produzili i isla sam preostali dio prijavit kao nezaposlena (mjesec i 14 dana je ostalo) i sad mi je doslo rjesenje u kojem mi priznaju taj dio kao nezaposlenoj al izmedju isteka ugovora i novog rjesenja je 14 dana (znaci taj dio sam bez porodiljnog)... Vracam se radit odma po zavrsetku porodiljnog a pitanje je jel muz sad s tim izgubio pravo na svoja 2 mjeseca kad se ja vratim radit (on je stalno zaposlen) zbog tog prekida?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Kao otac koristio sam svojih 2 mjeseca neprenosivog roditeljskog dopusta za prvo dijete, ali to isto pravo nemogu koristit za svoje drugo i treće dijete (blizanci) jer je žena iskoristila sav roditeljski dopust za blizance a po starom zakonu ne postoji neprenosivi dio u tom slucaju, jedino za prvo i drugo dijete. Dali se isplati ipak borit za ta 2 mjeseca neprenosivog ocevog roditeljskog dopusta, jer po novom zakonu je to moguće. Žena je bila na dopustu do 05.09.2022.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •