Stranica 12 od 18 PrviPrvi ... 21011121314 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 859

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 5. dio

  1. #551
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    [QUOTE=Lili75;3145819]
    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Taj znanstvenik bi bio psiholog ili sociolog, izmjeri stavove prema xy i korelira sa religioznosti
    U pravilu zaista istrazivanja pokazuju korelaciju izmedju religioznosti i netolerancije, trebali bi sad trazit temu po temu ali to se nekako uvijek dobije.
    Statistici unatoc, po meni je "xy je katolik dakle ima negativan stav prema toj i toj temk" cista predrasuda.[/QUOTE]

    Upravo to, pa ja znam ateista iz svoje obitelji koji smatraju homoseksualce bolesnim ljudima. Na ovoj temi ispada da su ateisti tolerantni i svi do jednog podržavaju npr. gay parove, a svi pravi vjernici su protiv prava gayeva, no to u stvarnosti uopće nije tako.



    Peterlin, ovaj post je kao da si prepisala moj tijek misli, al od riječi do riječi. Baš si naglas rekla ono što se provlači po forumu od strane nekih. Neki stalno traže statistike, znanstv.dokaze, a sad odjednom ne treba ništa od toga kad je situacija "obrnuta". Hm zanimljivo...


    Ti kažeš većina, Jelena je jasno i glasno rekla svi.


    A zašto ti je smiješno? Peterlin je lijepo napisala kao što se ne može dokazati da DA, tako se ne može dokazati da NE. Ima puno takvih situacija/stvari u životu gdje nema dokaza ni za, ni protiv. Možda bude jednog dana, a tko živ, tko mrtav do tada...
    Lili - mi se razumijemo. Meni više od toga ne treba. Na kraj pameti mi ne pada nadmetati se i dokazivati da sam ja u pravu, ali ne mogu prihvatiti da me netko uvjerava u svoje stavove kao jedine ispravne, što ponekad čine i ateisti, pogotovo kad su na vlasti, a još češće pripadnici institucionalizirane religije.

    Nema tu pregovora. Over & out.

  2. #552
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ateisti na vlasti. Da mi je to vidjeti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #553
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Pa nemoj tako sasa, nije da nismo vidjeli ateiste na vlasti u ovim krajevima, barem ja jesam i nije bila idila..Sad tu treba zamislit smajlice.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.02.2020. at 10:11

  4. #554
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Uopće se ne razumijem u crkvu, ali nisam baš sigurna da ste u pravu; KC je jedan ogromni sustav u kojem definitivno ima različitih mišljenja i stavova prema različitim temama.

    Pa nedavno je papa odbio zahtjev južnoameričkih biskupa da se zaređuju oženjeni muškarci i žene, znači li to onda da južnoamerički biskupi nisu katolici, kad očito zastupaju i traže nešto što je suprotno od nekakvog službenog stava (ako tako nešto postoji).

    Isto tako, nisam uopće sigurna da postoji ikakav službeni stav KC prema tome da homoseksualni parovi udomljuju djecu.

  5. #555
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nemoj tako sasa, nije da nismo vidjeli ateiste na vlasti u ovim krajevima, barem ja jesam i nije bila idila..Sad tu treba zamislit smajlice.
    Pa nije Hrvatska alfa i omega. https://hr.wikipedia.org/wiki/Kina

  6. #556
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Problem je u tome sto ti Peterlin POISTOVJECUJES ateizam sa totalitarizmom. Sto fakat veze nema. Najmanji je problem Kine sto im je na vlasti ateist.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #557
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Eh, ja sam za slobodu izbora, a toga na ovom topicu nema baš previše.
    Odoh...

  8. #558
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Uopće se ne razumijem u crkvu, ali nisam baš sigurna da ste u pravu; KC je jedan ogromni sustav u kojem definitivno ima različitih mišljenja i stavova prema različitim temama.

    Pa nedavno je papa odbio zahtjev južnoameričkih biskupa da se zaređuju oženjeni muškarci i žene, znači li to onda da južnoamerički biskupi nisu katolici, kad očito zastupaju i traže nešto što je suprotno od nekakvog službenog stava (ako tako nešto postoji).

    Isto tako, nisam uopće sigurna da postoji ikakav službeni stav KC prema tome da homoseksualni parovi udomljuju djecu.
    Hm. Pa sluzbeni stav crkve je definitivna zabrana homoseksualnih aktivnosti pa mi je tesko zamisliti da iz toga ne proizlazi stav o udomljavanju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #559
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Zabrana? Ne bih rekla da je stav crkve zabrana homoseksualnih aktivnosti. Kako misliš, zakonska zabrana? Koliko ja znam, KC smatra da je homoseksualni čin grijeh, a nije joj stav da ga treba zabraniti.

  10. #560
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, Peterlin stav o 'znanstvenim dogmama' objasnjava i 'ne treba bit iskljuciv' stav oko alter 'medicine'. Skroz smo tu razlicite i dogovora i pregovora nema. Ko sheldon i njegova mama, on njoj o znanst dokazima, a ona njemi 'al to je samo tvoje misljenje'. O zato bas na ovom topicu zelim cistocu misli, jer vim se krene s moze i ovo, al i ovo, sve su to uvjerenja, odmah se zbrckas. smajlic koji se smije al mi ga mob ne da upisat
    Sheldon i mama koja ima svoje misljenje. U sridu!

  11. #561
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Petrlin, ja kao ateist, a ne predstavnik ateista, se odricem totalitarnih sustava i kao sto sam napisala, to je isto dogmatski sustav kao i religijski.

    Prilicno sam dobro upoznata sa generalnim stavovima ateista zapadne Europe iz prve ruke, i oni se odricu u najvecem dijelu totalitarnih sustava. To je iz nase perspektive isto kao religija. Nema razlike.

  12. #562
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa crkva nema zakonodavne ovlasti da bi davala zakonsku zabranu- no jasno daje na znanje da se takva ponasanja ne prihvacaju. Ono sto je grijeh se ne treba raditi, zar ne? Kao ni abortus. Kao ni MPO.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #563
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Stvar je u tome da je katolička crkva službena organizacija koja ima svoj službeni stav i taj svoj službeni stav širi svojim službenim kanalima kao što su vjerski obredi, crkveni i školski vjeronauk.
    Ateizam je osobno uvjerenje a ne službena organizacija, ateizam nema svoj službeni stav osim što se valjda ateisti slažu u toj jednoj jedinoj činjenici da ne vjeruju u postojanje višeg bića.
    Ni oko jedne druge stvari se ateisti ne moraju nužno slagati a kamoli je zajedno propovijedati tako da tu nema niti može biti govora o nametanju bilo čega od strane ateista kao množine.

  14. #564
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Puno toga KC smatra za grijeh i smatra da se ne treba raditi, ali znači li to da KC smatra da par koji ima dijete iz MPO postupka ne treba udomljavati djecu?
    Odnosno, postoji li službeni stav KC o tome? Ne bih rekla.

  15. #565
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Nemas dojam da relativiziras? Tj da Zeljka Markic pokrene referendum koji je najavila u subotu ti stvarni ne znas i ne mozes pretpostaviti da li bi uopce i kakav bi stav KC o tom pitanju zauzela?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #566
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Naravno da mogu, ali o tome se ovdje uopće ne priča. Priča se o tome da onaj tko ne dijeli takav stav nije katolik, odnosno da je nemoguće da katolik o ovoj ili onoj temi razmišlja drugačije od čak i službenog stava KC - što uopće ne stoji, jer u samoj crkvi, među visokim dužnosnicima te crkve postoje različiti stavovi čak i prema tako bazičnim pitanjima kao što je trebaju li se svećenici moći ženiti.

  17. #567
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ali postoje sluzbeni stavovi KC o tome sto je grijeh i sto nije. Homoseksualnost je grijeh i tocka. Ja sad stvarno ne ulazim u procjenu intimne vjere pojedinca koji se izjasnjava kao katolik a ne misli da je homoseksualnost ili abortus grijeh. No vjeronauk- koji promice sluzbeni stav KC sigurno ne uci djecu da ima razlicitih misljenja u pogledu toga jel abortus ili gay ok.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #568
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Ja zbilja ne razumijem koji je cilj ove rasprave. Meni se stvarno ne da proucavati Kanonske zakone, niti mi je bitno koga, kako i gdje ce se kazniti na temelju kanonskih zakona. Ovo po meni nije prostor za to. Ovo je prostor bez toga.

  19. #569
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    ali to ne znači da postoji službeni stav KC oko toga da homoseksualni par može ili ne može udomiti dijete.

  20. #570
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja zbilja ne razumijem koji je cilj ove rasprave. Meni se stvarno ne da proucavati Kanonske zakone, niti mi je bitno koga, kako i gdje ce se kazniti na temelju kanonskih zakona. Ovo po meni nije prostor za to. Ovo je prostor bez toga.
    Meni se ne čini da se o tome uopće raspravlja. Ja sam htjela ukazati na to da nije točno da unutar same crkve ne postoje različiti stavovi o nekim temama.

    Inače što se tiče izoliranih tema na forumu, ajde nemojte Oduvijek je bilo reakcija i upada na sve takve teme, posebno kad se napiše nešto što zazvuči uvredljivo.
    U današnje vrijeme, kad na forumu piše valjda 20 članica nisam sigurna da se baš ima smisla pozivati na to nekad davno zamišljeno pravilo.

  21. #571
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ok. I kakve to veze ima s temom? Ukoliko vjerouciteljica objasni djeci da je biti gay grijeh kakve veze onda ima sto im usput nije rekla sluzbeni stav KC? Stav proizlazi iz gore navedenog, a ovo ovdje je cisto natezanje bez smisla.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #572
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ma daj Mima, kako ne postoji?
    Prema katoličkoj crkvi gej par kao takav ne postoji, brak može biti samo zajednica muškarca i žene pa samim tim samo oni mogu udomljavati. Sad ćemo tvrditi da to nije tako jer eto neki vjernici misle drugačije?

  23. #573
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Meni osobno uopce ne smetaju upadi vjernika, smeta me iskrivljavanje recenog i ponavljanje besmislica. Poput one da su ateisti totalitaristi koji namecu svoju ideologiju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #574
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Dovoljno?
    Da. Cijenim odgovor.

    Glede prvog, može se reći da smo u Rusiji imali kult ličnost, a ne ateizam, ali ok, to doista je primjer nametanja ateizma na silu. Drugo bi bilo da si navela možda npr. Hitchensa koji popularizira ateizam. Mnogi tvrde da on nameće ateizam, ali to je nametanje ateizma kao što je nedjeljna propovijed nametanje religije. Slobodan si odšetati, ali da, u istočnom bloku to svakako nismo slobodni.

    Drugi primjer ne stoji. Ni jedan relevantan znanstvenik i mislioc ne tvrdi da se sve može spoznati. Čak štoviše, imamo tu Feymanna, "...a o mnogo stvari nemam pojma. Ali ne moram znati odgovor. ... To me ne plaši."

  25. #575

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da mogu, ali o tome se ovdje uopće ne priča. Priča se o tome da onaj tko ne dijeli takav stav nije katolik, odnosno da je nemoguće da katolik o ovoj ili onoj temi razmišlja drugačije od čak i službenog stava KC - što uopće ne stoji, jer u samoj crkvi, među visokim dužnosnicima te crkve postoje različiti stavovi čak i prema tako bazičnim pitanjima kao što je trebaju li se svećenici moći ženiti.
    Kako ne stoji, kad je čak i zahtev visokih dužnosnika - odbijen? Ja ne razumem šta je taj primer osim potvrda da Crkva ne odstupa od službenog stava.

    Naravno da je moguće da svaki pojedinačni katolik o jednom pojedinačnom pitanju ne razmišlja jednako službenom stavu Crkve, ali ako se niz njegovih stavova o relevantnim temama razlikuje od službenog stava te organizacije, postavlja se pitanje šta ga čini članom te organizacije osim samog formalnog pripadanja.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 20.02.2020. at 11:36

  26. #576
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Mišljenje na koje sam ja reagirala je da vjernici koji misle drugačije nisu vjernici, a to jednostavno nije točno.

    Za KC je brak samo crkveni brak, pa nećemo valjda tvrditi da se protivi tome da parovi koji su u civilnom braku ne mogu udomiti dijete, ili da joj je to službeni stav.

  27. #577
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni osobno uopce ne smetaju upadi vjernika, smeta me iskrivljavanje recenog i ponavljanje besmislica. Poput one da su ateisti totalitaristi koji namecu svoju ideologiju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Plus da je znanost dogmatska i da znanstvenici misle da ce naci odgovore na sva pitanja, ako vec i nisu.

  28. #578
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ne stoji, kad je čak i zahtev visokih dužnisnika - odbijen? Ja ne razumem šta je taj primer osim potvrda da Crkva ne odstupa od službenog stava.

    Naravno da je moguće da svaki pojedinačni katolik o jednom pojedinačnom pitanju ne razmišlja jednako službenom stavu Crkve, ali ako se niz njegovih stavova o relevantnim temama razlikuje od službenog stava te organizacije, postavlja se pitanje šta ga čini članom te organizacije osim samog formalnog pripadanja.
    Ne stoji da u crkvi nema različitih razmišljanja i stavova, niti stoji da biskupi koji su podnijeli takav zahtjev nisu katolici.

  29. #579
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Al hajde, ako vec neki smatraju da ne postoji sluzbeni stav crkve:
    http://www.vatican.va/archive/ccc_cs...m/p3s2c2a6.htm

    Basing itself on Sacred Scripture, which presents homosexual acts as acts of grave depravity,141 tradition has always declared that "homosexual acts are intrinsically disordered."142 They are contrary to the natural law. They close the sexual act to the gift of life. They do not proceed from a genuine affective and sexual complementarity. Under no circumstances can they be approved.

    I sve ostalo meksanje od zadnjeg pape je da treba biti dobar prema LGBT ljudima i da im treba pomoci da zive u skladu s svetim pismom.

  30. #580

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne stoji da u crkvi nema različitih razmišljanja i stavova, niti stoji da biskupi koji su podnijeli takav zahtjev nisu katolici.
    Naravno da formalno jesu katolici dok to žele i dok ih organizacija ne isključi.
    Ali njihova razmišljanja očigledno nisu procenjena kao dovoljno "katolička"? Stvarno mi je glupo da se natežem oko činjenice da su postavili zahtev i da je zahtev odbijen. Jednako je mogao i ne postojati, iako je njima očigledno bio bitan do mere da se obrate najvišoj instanci.

  31. #581
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Meni bi stvarno bilo draze da se nastavi na religioznoj temi.

  32. #582
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Osobno su mi stvarno ogroman smor napori da katolici objasne kako intimno nemaju nista protiv gay ljudi ili abortusa. Ne zato sto im ne vjerujem nego zato sto me to ne zanima u tom kontekstu. Naime, u duhu preuzimanja osobne odgovornosti, mislim da osobe koje se izjasnjavaju kao katolici, ili cak samo salju svoju djecu na vjeronauk, moraju prihvatiti da sudjeluju u perpetuiranju drustvene klime koja diskriminira gay osobe i zene.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  33. #583
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,526

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni osobno uopce ne smetaju upadi vjernika, smeta me iskrivljavanje recenog i ponavljanje besmislica. Poput one da su ateisti totalitaristi koji namecu svoju ideologiju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sada ti izvrćeš tuđe riječi.
    Peterlin
    je samo dala primjer zemlje s ateistima na vlasti nadovezujući se na tvoj upit ateista na vlasti. Nigdje nije to povezala s totalitarizmom.
    To si ti tako povezala i sad njoj imputiraš nešto što uopće nije rekla.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.02.2020. at 12:04

  34. #584
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Kada bi katolici bili samo oni koji slijede sveto pismo onda ne bi postojao jedan jedini katolik. Npr. nema seksa prije braka. Otpada ih 80% valjda. Onda od ovih koji doista nisu jebali, to su valjda popi i časne, ide sljedeće iz svetog pisma iz novog zavjeta, odreci se materijalnog jer jedino ti tako pripada nebo, a većina ih je baš dobro situirano. U odnosu na ekstremno siromaštvo koje zahvaća još najmanje milijardu ljudi oni žive među top 10% najbogatijih. Kad tu probereš misionare koji niti su se seksali, niti su zadržali materijalno, opet kada bi primijenio niz pravila iz svetog pisma, od kojih su neka valjda i proturječna, među njima sigurno ima pojedinih koji imaju neki porok ili nešto.

    Pravilo u katoličanstvu je da ne možeš biti katolik ako si full nabrijan na sveto pismo. Nisi se seksao? Nemaš poroka? Moliš, postiš, živiš kao pustinjak i pomažeš drugima? Fijuuu ...

    I tu je kvaka 22, kao što je netko spomenuo, pokaj se i to je to... možeš živjeti maksimalno kontra svetog pisma, samo se pokaj i katolik si čruuu

    Dakle, tu treba ohladiti kod pojmovanja tko je ustvari prosječni katolik. S obzirom na to da u državi živi deklariranih valjda 85% katolika, a za predsjednika je izabran ateist komunist gay friendly i mpo pretpostavljam friendly, i sve ostalo u paketu, možemo zaključiti da su katolici okay sa stavovima koji su ravno kontra učenjima katoličke crkve - i upravo to ih čini katolicima, jer je i sama majka vrhovna crkva drito od novog zavjeta i isusove osnovne ključne misli vodilje - odreci se svega materijalnog.

    Kaj se tiče vrijeđanja oko plitkog načina razmišljanja, pa svi mi imamo plitki način razmišljanja oko nečeg.
    Ja uz to što plitko gledam na smrt, plitko gledam i na profesionalne plesače modernog plesa, na kazalište i kazališne glumce, na picassa, na modu i na svašta. Priznajmo si da oko dosta toga imamo plitke stavove, ne zanima nas dubina.

    Kad smo na koncu i pošli od smrti - a što je to onda duboko gledanje na smrt uopće? Zvoni mi neki de la barca i život je san, ideje da život možda i nije život, da je san, i kad umremo opet smo u snu... je li to duboko?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 20.02.2020. at 12:11

  35. #585
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Cijela poanta katoličanstva je da griješiš, da se grizeš oko toga i onda kaješ. :D

  36. #586
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Sada ti izvrćeš tuđe riječi.
    Peterlin
    je samo dala primjer zemlje s ateistima na vlasti nadovezujući se na tvoj upit ateista na vlasti. Nigdje nije to povezala s totalitarizmom.
    To si ti tako povezala i sad njoj imputiraš nešto što uopće nije rekla.
    Kako nije, pa navela je CCCP i istočni blok kao relevantne za ateiste. I po 8. put prosječan ateist nema veze s totalitarnim sustavima koje je CCCP navela. I ne samo da nema veze, nego ima prema njemu identičan stav kao ostalim dogmatskim sustavima, poput religija. Druga je stvar što su ti sustavi nametali ateizam. To nije isto.

    To je kao da nacist preuzme između ostalih svojih stavova i moj stav o uzgajanju rajčica pa zato ne valja uzgajanje rajčica.

  37. #587
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Da citiram Peterlin:
    Nemam ništa protiv onih koji ne vjeruju da stvoritelj/Bog/viša sila postoji i to mi je u redu. Svatko ima pravo vjerovati što želi. Druga struja je ona koja želi sve druge uvjeriti da stvoritelj/Bog/viša sila ne postoji i da su u pravu. E, to smatram dogmatskim pristupom i to mi beskrajno ide na živce, isto kao i kod vjernika. Ne smeta me da ljudi vjeruju /ne vjeruju u što god žele, smeta me kad na silu pokušavaju uvjeriti ostale da prihvate njihovo mišljenje kao ispravno.

  38. #588
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da, bokte, ovdje sve vrvi od ekipe koja redom uvjerava ljude da bog ne postoji....

  39. #589
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Ne znam je li tko od nas u kategoriji nasilnika, ali nikad mi nije padalo na pamet nekog uvjeravati ima li ili nema Boga, nego je uvijek bilo - Mani me se!
    I ovdje sam slično napisala.

    Meni i dalje nije jasno koji je cilj oponenata - da proda priču da su religije tolerantne u svojoj srži? Ili da su se ljudi danas udaljili od religije pa se ona pokušava malo prilagoditi današnjici i izvrće/tumači po stoti put riječi iz Svetog pisma. Pa sad više ne palimo homoseksualce, nego moramo biti dobri prema njima i osigurati im psihološku potporu, kao i djeci nastaloj u stresnom okruženju laboratorija za koje postoje dokazi da imaju psihičkih problema pa i njima treba pomoći.

  40. #590
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Meni bi stvarno bilo draze da se nastavi na religioznoj temi.
    X. Molim admina da intervenira. Jel dovoljno ovo il moram slat PM adminu? Govoimo o pojmu religijske nasrtljivosti, i to je vel. problem. Pls pustite nam ovaj topic. Otvorite neku svoju temu o ateistima, il temu 'Ateisti i vjernici - susret u dijalogu )' pa ce se tamo susretat s vama ateiisti voljni za raspravljanje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.02.2020. at 13:21

  41. #591
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Oko čega ste se vi uspalile, isuse. Vjernice ovdje vam pokušavaju reć da su katolkinje i da pritom ne mrze gayeve.

  42. #592

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Offtopik koji to i nije, ali je.

    Jel itko ovdje pročitao Bibliju? Od korica do korica?
    Moj muž kaže da mu je najteže raspravljati s vjernicima koji nisu pročitali Bibliju i dosada je naišao samo na jednu osobu koja jest i s kojom je ravnopravno mogao figurativno verbalno ukrstiti mačeve.

  43. #593
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,728

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    X. Molim admina da intervenira. Jel dovoljno ovo il moram slat PM adminu? Govoimo o pojmu religijske nasrtljivosti, i to je vel. problem. Pls pustite nam ovaj topic. Otvorite neku svoju temu o ateistima, il temu 'Ateisti i vjernici - susret u dijalogu )' pa ce se tamo susretat s vama ateiisti voljni za raspravljanje.

    pa ovisno jel admin preleti ili ne. u ovakvim slucajvima prijavite post i recite sto vas muci.

  44. #594
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Evelina prvotno napisa Vidi poruku
    Offtopik koji to i nije, ali je.

    Jel itko ovdje pročitao Bibliju? Od korica do korica?
    Moj muž kaže da mu je najteže raspravljati s vjernicima koji nisu pročitali Bibliju i dosada je naišao samo na jednu osobu koja jest i s kojom je ravnopravno mogao figurativno verbalno ukrstiti mačeve.
    Ne cijelu, ali velik dio.
    Novi Zavjet cijeli. Vise puta. Nisam vise vjernica.

  45. #595
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    I sad bi admin trebao doći i reći da se svi vjernici/katolici/kršćani/štogod maknu s teme jer je ovo ateistička tema, na kojoj ateisti mogu pisati što god žele o prethodno navedenima, a navedeni se ne smiju braniti jer ovo ipak nije njihova tema? To tako ide kad je tema tvoja? A kako dobiješ svoju temu? Mislim, kako dobiješ temu na kojoj ti odlučuješ koje skupine ljudi mogu sudjelovati, a koje ne? Pitam, da i ja sebi otvorim koju.

  46. #596
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Riri, mlada si
    žuta i riri, u pravu ste da ne može netko imati svoju temu, ali ova je tema otvorena s namjerom da se izmjenjuju iskustva ateista, i srodnika. U prvom redu kao pružanje podrške, u hiperdominantnom katoličkom okruženju.

    Evo emsinog prvog posta:
    http://forum.roda.hr/threads/75632-y...highlight=free

    "bez puno okolišanja ponavljam svoj prvi post iz davne 2007. (zar je toliko godina prošlo?! ) i pozivam sve zainteresirane osobe, posebice roditelje, da se pridruže ovom topicu gdje namjeravamo govoriti o ateističkom, agnostičkom, sekularnohumanističkom ... ili kako god svaka od nas nazivala svoj svjetonazor... jednom rječju... namjeravamo raspravljati o našem ireligioznom poimanju svijeta, našim moralnim vrijednostima, životu i odgoju djece.

    razmjenjivati ćemo iskustva, mišljenja i pružati si uzajamnu podršku.

    topic je namijenjen osobama, koje kritički i savjesno promišljaju svijet u kojem žive, propitivajući dogme i autoritete i - iz bilo kojeg razloga i na bilo koji način - ne vjeruju u postojanje bilo kakvog boga (bogove), ili vjeruju da bilo kakvi bog(ovi) ne postoji(e), ili ne vjeruju u boga (bogove) kako ga (ih) prikazuju (svjetske tj. poznate) religije i/li religijski pravci/sekte itd., a dobro došle su sve osobe, koje imaju nešto zanimljivo za reći poštujući osnove forumske netiquette.


    molila bih kratko predstavljanje i nadam se zanimljivoj raspravi."

  47. #597
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Dakle, tema je iz 2012. i ako vam je dosadno, stvarno pogledajte da smo sve ovo već prošli i prežvakali.

  48. #598
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Je, ali doista nije fer govorit da su katolici jedno, a ne dat im priliku da se obrane, a nije mi ni jasno o čemu da mi ateisti lelećemo ako nema druge strane kao protuteže, pa i ako je problem taj što društvo na vjeronauku ljudima usađuje diskriminatorne ideje gdje bi se trebao otvoriti prostor za dijalog da jedni čuju druge?

  49. #599
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Riri, mlada si
    Ma ne možete više imati taj argument, nemam više 26.

    I ja se skroz slažem s tim kako je ova tema zamišljena. Čitam je kad god netko nešto napiše jer mi je zanimljiva i jer unatoč tome što jesam vjernica, nisam religiozna niti pripadam nekoj religiji, pa me sve ovo zanima. Zamišljena je dobro, eto jel piše lijepo: Razmjenjivati ćemo iskustva, mišljenja i pružati si uzajamnu podršku.


    Ne vidim da piše: Pričat ćemo protiv vjernika bilo koje vrste, a onda ćemo se pozvati na to da je ovo ionako naša tema i da se oni ne smiju braniti.

    Shvatite da vam je ovo tako ispalo sad. Tko god sa strane pročita, može lako vidjeti da se par vjernika uključilo nakon što su počele sporne izjave o njima, nakon čega su počeli komentari da vjernici ovdje ni ne trebaju biti. Dakle, po tome ispada da netko može imati svoju temu na forumu, na njoj može pisati čak i uvredljive izjave o skupini ljudi koja mu se ne sviđa, i to je sasvim u redu jer, pobogu, pa to je njegova tema. Osim što nije fer, i žalosno je.

    I opet kažem, meni je skroz u redu da postoji tema gdje će određena skupina ljudi razmjenjivati svoja iskustva i stavove o temi koja im je svima bliska. I nemam problem s tim da se u takve teme ne petljam ako nisam dio te skupine. Ali imam problem s tim što mene kao suprotnu skupinu ljudi netko može pljuvati na takvoj temi, a ja se ne smijem obraniti. I onda neke priče o netoleranciji jedne skupine ljudi u odnosu na veliku toleranciju druge skupine ljudi? Ma dajte.

  50. #600
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Edit: odgovor zutoj
    Pa na novoj temi koju ina predlaze.
    Mislim da je jasno da se ovdje trenutno cijelo vrijeme ne govori o katoliku koji ide na polnocku i farba jaja za uskrs, nego o katolickom nauku.

    Meni bi bilo svejedno sto misli katolicka crkva da mi se ne mijesa u svakodnevicu, odnosno da se suzdrzavaju mijesanja u politiku. Da nije te cvrste sprege izmedju KC i desnice, da nema Ž. Markic, Batarela, Stojica i ostalih.

    Osim toga, ovaj dijalog vec postoji u puno navrata na ovom forumu. I danas nema nijednog osvjezenja u komentarima. Sve je isto. Sve smo argumente culi. Obje strane. A to sto neki citaju bla, bla, bla plitak, bla, bla, bla i ne procitaju ostatak, to je nekonstruktivna rasprava.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 20.02.2020. at 14:27

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •