Stranica 16 od 18 PrviPrvi ... 61415161718 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 751 do 800 od 859

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 5. dio

  1. #751
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja sam već prije objašnjavala, pa neću ponavljat zašto sam svojim roditeljima zamjerala kao odrasla zašto me nisu krstili kao bebu.

    Moja sestra ima pobožnu svekrvu koja se snebiva da joj nisu kršteni unuci, te kako će se jednog dana vjenčati u crkvi.

    Sis kaže da kao nadju partnera/icu kojima znači vjenčanje u crkvi neka se krste kao odrasli.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.11.2020. at 14:28

  2. #752
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Lili, desilo se da su se dvije babe našle gore, ne znam je li bio rođendan nekog od klinaca ili nešto, i kako je mojoj mami svaka druga rečenica vezana za boga, tako su se brzo uhvatile pitanja krštenja i predamnom bez pola frke govorile kako su željele krstiti pa i mimo nas roditelja, odnosno mene, jer je bivšem svejedno, mada je ateist. Otišla sam u drugu prostoriju da se smirim. Zapravo sam ih željela sočno opsovati i otjerati iz prostorije. U principu, sad shvaćam da s ljudima koji se ne ustručavaju biti bezobrazni treba jednako bezobrazno.

    To je jedna stvar. Razlozi zašto ne želim da mi ih krste su jednako ozbiljni kao što su vjerujem svakom od vas da vam dijete ne odvedu scijentolozima, hare krišnama i izvode obrede, protiv vašeg pristanka. Mada, hare krišne vam se neće uplitat u zakonodavstvo i mijenjati okvire onog što smijete sa svojim životom.

  3. #753
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, mislim da si preskočila pročitati zašto mi je važno. Bivši zna moj stav i zna da sipam otrov na samu ideju. Pitanje je samo hoće li se sjetit napakostit.
    Bit i jest u tome da ti ne treba biti bitno. Nebitno ti je. Kršćanski ti obred ne znači ništa. Imali ga ili nemali, nebitno.
    Zašto bi sipala otrov zbog nečega što ti nije ništa, tek ako sipaš otrov, pokazuješ da ti je obred krštenja važan.
    Ili si ljuta samo zato što tata to želi, a ti ne želiš. Onda to nije zbog ateizma, nego zbog npr osvete ili možda čak i gore.
    Naravno da ne odobravam postupak tvoga bivseg, ali u ovom slučaju, po mome, nisi u pravu. Popusti, tako da ne moraju razmišljati o krštenju po skrivećki.

  4. #754
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Beti, potpuno preskačeš, drugi put za redom. Nije samo obred. Svaki novi član je dio statistike koja im je sredstvo da upravo potkopava prava žena. To na stranu, znamo za što je ono KC višestruko optuživana. Nema šanse da im dovodim djecu na obrede.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.11.2020. at 14:51

  5. #755
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Provjerila sam kod osobe koja bi morala znati, rečeno mi je da je u pravilu dovoljan pristanak jednog roditelja, uz obećanje da će dijete biti odgajano u katoličkoj vjeri. Ali sad tu postoji cijeli niz okolnosti, neki svećenici neće pristati bez potvrde oba roditelja jer im to znači da dijete neće biti tako odgajano, nekima nije bitno jer krštenje smatraju darom koji može dobiti svatko. Ne slaže se ni crkva u tim pravilima u biti.

    Onda postoji i to da svećenik da odgodu krštenja ako smatra da ima stvari koje se mogu popraviti da bi dijete bilo 'pravilno' odgajano. Ako ste crkveno vjenčani to bi mogao biti plus za krštenje, ako niste super, jer je minus. I tako.. Kada bi bilo po crkvenim pravilima (bez privilegije svećenika da nešto sam protumači), ovisilo bi puno o (ne)katoličkom načinu života.

  6. #756
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Hvala riri.

  7. #757
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala riri.
    Ništa. Sretno

  8. #758
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Lili i Beti, irelevantno je sto ce djeca postati. Vjerujem da odluce u kasnim teenagerskim godinama da je vjera to sto im fali u zivotu, da se upisu u muslimane, katolike ili budiste, da žuta (kao ni ja) ne bi zustro reagirala. Ne bi joj bilo drago, al sto je tu je. Ovo je drugacija situacija.
    Je l bi vam bilo svejedno i da vam dijete potajno upisu u muslimane? Ili HDZ mladez? Pa da se nedjeljom svetkuje. Ili biste tad rekle - ne mogu redovito na sastanke. Ja znam konkretno baku koja je unuka 91. upisala u mladez HDZa. Sva je bila ponosna. Dijete nazalost nije vise zivo pa ne znam sto bi bilo kad bi bilo, al svasta ljudima pada na pamet.
    Benigan stav bih imala da ucinkovita propraganda te institucije nije direktno usmjerena protiv moji cvrstih uvjerenja. Ne radi se u par kapi vode. Da mi baka potajno upise u male švelje pa da nedjeljom šivaju, to bi mi bilo svejedno.

  9. #759
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Meni se ne bi svidjelo ništa što je iza naših ledja
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.11.2020. at 17:32

  10. #760
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Popusti, tako da ne moraju razmišljati o krštenju po skrivećki.
    Svasta

  11. #761
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Sad će na mene gnjev pravednika ovdje na forumu, ali imam pitanjce. Jel vi što ste tako jako protiv vjere i Boga (molim da se ovdje napravi distinkcija prema Crkvi) slavite Božić? Čisto me zanima kako djeci objasnite što to slavite i zašto kitite bor i sve ostalo.

  12. #762
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm a kako vjernik objasni zašto kiti bor?

  13. #763
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Jednostavno, istinom. Ljudi su prije slavili početak zime, zimski solsticij, tako što su unjeli u kuću nešto zeleno. U ovo doba godine samo su četinjače zelene. A da bude veselo u tumorne dane, okiti u vesele boje. Adventski vjenac, 4 nedjelje adventa. Božićne čestitke jer prije nije bilo mobitela ni telefona. Bršljan su stavljali dok su vjerovali u zle duhove da ih čuva od njih. Advent je vrijeme pripreme za Božić dobrim djelima i pomaganjem drugima. Kad porastu, ide lekcija iz povjesti s datumima i 25.12. I što je institucija Crkve sve još udrobila.

  14. #764
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Čisto me zanima kako djeci objasnite što to slavite i zašto kitite bor i sve ostalo.
    Ja sam odrasla u ateističkoj obitelji. Bor se kitio svake godine ali to se povezivalo s dočekom nove godine, ne s Božićem. Božić nikad nismo slavili, nisam dugo ni znala što je to točno i nije mi bilo najjasnije u američkim filmovima što im je Božić a što Nova godina. Kićenje bora je bio običaj, nepovezan s vjerom i vjerovanjem.
    Advent nismo obilježavali, nije bilo paljenja svijeća ni advenskog vijenca. Kuća se prigodno ukrašavala za ispraćaj stare i doček nove godine i jedino što se slavilo i čestitalo je Nova godina.

  15. #765
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    potpuno isto kao i kod barbi

    sad slavimo isto tako bez vjerskih elemenata
    nema veze s isusovim rodjenjem
    samo kicenje bora i darovi nemaju veze s vjerom
    moji znaju zasto to vjernici slave, mi slavimo i kitimo jer su praznici i nova godina

  16. #766
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm a kako vjernik objasni zašto kiti bor?
    Dobro pitanje . Božić je za nas obiteljski blagdan, zna da je to katolički vjernički blagdan, ali nakon sve sile komercijalizacije iz Amerike i shopping ludila - ne moram joj niti ja previše objašnjavati, velika je već i ne povezuje bor toliko s Isusovim rođenjem samo i isključivo s vjernicima, kad bor više vidi zapravo u shopping centrima, nego po kućama. Povezuje ga s guštanjem u obiteljskom okruženju zimi. Mi ga, po uzoru na shopping centre i kićenje ZG-a, dignemo cca 6.12., skidamo uglavnom nakon pravoslavnog Božića. Nema malog Isusa ispod bora - to je jedina razlika zapravo između nas i ostalih, i to ranije kićenje bora, možda tradicionalniji ljudi bor kite kasnije, ali vidim da se to zapravo sve pomiče na ranije. Nema vijenca na vratima da se pop ne zabuni, nemamo zapravo ni vijenca na stolu.

    Božić je nama blagdan druženja sa širom obitelji (nažalost, ne i ove godine) u kojem smo zahvalni za cijelu našu obitelj i želimo da nam i u NG članovi budu dobro.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.11.2020. at 17:59

  17. #767
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Istaknula bih da ateisti samim svojim odredjenjem nisu “tako jako protiv vjere i boga”- nego da smo prema postojanju boga ravnodusni. Prema bozicnom kicu osobno nisam ravnodusna, jako ga volim i prakticiram- nijedno od moje djece nikad nije trazilo sluzbeno objasnjenje zasto kitimo bor.
    Kitimo bor jer slavimo Bozic kada dodje djed Mraz i donese poklone, setamo po okicenom gradu, pecemo kolace i imamo hrpu gostiju (osim ove godine). Znaju da ljudi koji vjeruju u boga stavljaju figuricu malog Isusa
    pod bor, a mi ne. Advent ne obiljezavamo- osim adventskim kalendarom- koji predstavlja... pa ono jednu cokoladicu dnevno do Bozica. Cestitke nit radimo nit saljemo ni papirnate ni virtualne. Bez ikakvih teskoca uzivamo u ateistickom duhu u blagdanima.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #768
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Da, ali ti su blagdani tu zbog običaja, vidi, vjerskih. To je meni kao da ja idem sad slaviti Ramazan jer eto mi je bar fora se okupiti s obitelji i prijateljima i dobro jesti i veselit se. Pa eto, još jedan dan za to.

  19. #769
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Istaknula bih da ateisti samim svojim odredjenjem nisu “tako jako protiv vjere i boga”- nego da smo prema postojanju boga ravnodusni. Prema bozicnom kicu osobno nisam ravnodusna, jako ga volim i prakticiram- nijedno od moje djece nikad nije trazilo sluzbeno objasnjenje zasto kitimo bor.
    Kitimo bor jer slavimo Bozic kada dodje djed Mraz i donese poklone, setamo po okicenom gradu, pecemo kolace i imamo hrpu gostiju (osim ove godine). Znaju da ljudi koji vjeruju u boga stavljaju figuricu malog Isusa
    pod bor, a mi ne. Advent ne obiljezavamo- osim adventskim kalendarom- koji predstavlja... pa ono jednu cokoladicu dnevno do Bozica. Cestitke nit radimo nit saljemo ni papirnate ni virtualne. Bez ikakvih teskoca uzivamo u ateistickom duhu u blagdanima.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Evo, sve ovako, bez ikakvog problema uživamo u duhu blagdana, minus čokoladice, a plus keksići koje počnem radit puno ranije, pa da nisu još i čokoladice, a ima slatki prst i svi nešto pazimo oko slatkarija.

  20. #770
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali ti su blagdani tu zbog običaja, vidi, vjerskih. To je meni kao da ja idem sad slaviti Ramazan jer eto mi je bar fora se okupiti s obitelji i prijateljima i dobro jesti i veselit se. Pa eto, još jedan dan za to.
    Davno se to otelo (samo) vjerskom običaju i izašlo iz crkva i ušlo u... shopping centre i legendu. Sad je sveprisutno . Osim toga, u povijesti je prvo bilo pagano, pa ga je preuzela vjera itd. - barem mislim, ali mi se ne da linkove lijepit.

  21. #771

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    potpuno isto kao i kod barbi

    sad slavimo isto tako bez vjerskih elemenata
    nema veze s isusovim rodjenjem
    samo kicenje bora i darovi nemaju veze s vjerom
    moji znaju zasto to vjernici slave, mi slavimo i kitimo jer su praznici i nova godina
    Ovako i kod nas.
    U djetinjstvu smo kitili bor i slavili Novu godinu, radimo isto i sad.

    Adventski kalendar je kod nas imao veze isključivo s brojevima i ni s čim drugim.

    Jedino sam imala problem sa sv. Nikolom - naime, najradije bih ga izignorirala, ali uz organizirane priče u vrtiću i kasnije školi, pjesmicu "tra-la-la-la-la ide sveti Nikola" i pisanje pisama svetom Nikoli u boravku, nije mi to bilo izvedivo. Pa sam tu popustila - neka ga, taj jedan dan u godini da dočeka slatkiše u cipeli. Niisam to shvatila kao vjerovanje u nadnaravno nego kao dječju želju za iznenađenjem.

  22. #772

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali ti su blagdani tu zbog običaja, vidi, vjerskih. To je meni kao da ja idem sad slaviti Ramazan jer eto mi je bar fora se okupiti s obitelji i prijateljima i dobro jesti i veselit se. Pa eto, još jedan dan za to.
    Da živiš u većinski muslimanskoj državi gdje je Ramazan službeni blagdan, vjerojatno bi ga na neki način i obilježavala iako ti osobno ništa ne znači. Blagdani služe razbijanju svakodnevice i uspostavljanju nekog godišnjeg ritma, u svakoj državi i religiji.

  23. #773
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja ću djeci reći da je za nas Božić mir, ljubav, zajedništvo, obitelj.. Jer mi sve to Božić i jeste. Uz to, volim tradiciju ukrašavanja, pečenja kolača.. Uživam u tome, nevezano za vjeru.

    Već sam pisala ovdje da zapravo jesam vjernica, ali ne pripadam nijednoj religiji, pa blagdane, iako znam da jesu vezani uz religiju, ne doživljavam tako nego kroz tradiciju i uživanje. Tako ću objasniti i djeci, a da li će oni jednog dana Božić slaviti kao mi ili kao Isusov rođendan ili ga neće uopće slaviti, njihova stvar.
    Posljednje uređivanje od Riri92 : 30.11.2020. at 18:11

  24. #774
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Mene su s 9 godina krstili 3 dana prije pričesti, jer su se svi tada pričešivali. A moji su to napravili tko zna zašto... Ja nisam odgojena u religioznoj obiteljo. Moj je otac izrazito protiv Crkve. Ali ja sam isto tako svoju vjeru našla kasnije. Nito mogu niti želim sad ovdje objašnjavat se. Ali ima osnovu na Isusovom naučavanju. Ne stari zavjet, ne Crkveni katekizam. Ono što je povjesna/izmišljena osoba naučavala prema zapisima Novog zavjeta. I u toj vjeri u Isusovo naučavanje, slavim simbolično rođendan tog pokreta ljubavi prema svim drugim živim bićima. Ono što mi je neprihvatljivo, ne prakticiram. Tako da se petarde neće bacati, neće se nalokavati i nažderavati, neće se trošiti trošenja radi. Konzumerizam koji je progutao duh Božića mi je grozan. I dok mi je žao da će puno ljudi zbog ukidanja ovog komercijalnog adventa izgubiti egzistenciju, toliko mi je drago da se malo Božić vrati Čovjeku, zbog kojeg i postoji.

  25. #775
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da živiš u većinski muslimanskoj državi gdje je Ramazan službeni blagdan, vjerojatno bi ga na neki način i obilježavala iako ti osobno ništa ne znači. Blagdani služe razbijanju svakodnevice i uspostavljanju nekog godišnjeg ritma, u svakoj državi i religiji.
    Evo, ovako i ja mislim.

  26. #776
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Ja sam odgojena u katoličkom duhu, sa svim sakramentima i 12 godina vjeronauka, u obitelji koja je katolička.
    Pa sam naknadno raskrstila sa Crkvom
    A vjerske blagdane doživljam sad kao neku tradiciju, pa tako i ukrašavanje kuće u vrijeme Božića i pripremu kolača, fine hrane, druženje s rodbinom i prijateljima te poklonima za djecu
    Najviše mi je drag radi više neradnih dana i školskih praznika

  27. #777
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Istaknula bih da ateisti samim svojim odredjenjem nisu “tako jako protiv vjere i boga”- nego da smo prema postojanju boga ravnodusni. Prema bozicnom kicu osobno nisam ravnodusna, jako ga volim i prakticiram- nijedno od moje djece nikad nije trazilo sluzbeno objasnjenje zasto kitimo bor.
    Kitimo bor jer slavimo Bozic kada dodje djed Mraz i donese poklone, setamo po okicenom gradu, pecemo kolace i imamo hrpu gostiju (osim ove godine). Znaju da ljudi koji vjeruju u boga stavljaju figuricu malog Isusa
    pod bor, a mi ne. Advent ne obiljezavamo- osim adventskim kalendarom- koji predstavlja... pa ono jednu cokoladicu dnevno do Bozica. Cestitke nit radimo nit saljemo ni papirnate ni virtualne. Bez ikakvih teskoca uzivamo u ateistickom duhu u blagdanima.
    Tako i kod nas. Ja samo nisam ravnodušna prema djelovanju crkve.
    Dok nismo imali dijete, nekad smo kitili, ali većinom bismo otišli na put- Pariz, skijanje... pa smo izbjegavali vječito natjecanje kod koje mame ćemo biti na koji dan na ručku. Još su avionske karte na sam Božić i Staru godinu bile dosta jeftine, a skijaške staze prazne. Sad kitimo, i zabavi nas to. U gradu obvezno na fritule odemo, prošećemo jedan dan da vidimo svjetla i to je to. MM-a uvijek moram nagovarati da odemo do centra, njemu se to ne da.

    Evo mali me već 10 dana pita kad počinje advent, danas sam ga poslala teti u vrtiću da nju pita, ona sigurno zna. Ne igramo se adventa. Lani je dobio od bake (nevjernice) neki adventski kalendar sa slatkišima, pa je onda "igrao" advent.
    Kod nas definitivno više odgovara stari naziv - dan dječje radosti.

    Ali ja pošaljem čestitke mobitelom onima za koje znam da slave i onima za koje znam da se igraju božića. I veselim se čestitkama od prijatelja koje ne vidim u toku godine, lijepo sjetili su me se. Tako da dobijem i ja masu mobitelskih čestitki.

  28. #778
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, virtualne i ja saljem i onima 'koji se igraju' i onima kojima je to intimna svecanost. Iako, stvarno tesko da u ovom okruzju bude intimno, sjecam se proslogodisnjeg otvaranja adventa koji je i moja kap pomogla tkati, koji kaos i ludilo, krdo ljudi, previse, sad mi te scene izgledaju nestvarno. I meni pase malo mirnoce. Zapravo su u vecini zapadnih zemalja u korporacijama govori o bozicnom biznisu i to je realnost, to je jedan ogroman push prodaje, zato smo dobili i noc vjestica i valentinovo, uskrs ipak manje osim turistickih aranzmana, a bozic je vrhunac prodajnih aktivnosti u godini za vecinu proizvoda u maloprodaji. Ironicno, al kako nam se dobar dio drustva ogleda kroz prizmu novca, sad je to situacija.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.11.2020. at 21:03

  29. #779
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Sad će na mene gnjev pravednika ovdje na forumu, ali imam pitanjce. Jel vi što ste tako jako protiv vjere i Boga (molim da se ovdje napravi distinkcija prema Crkvi) slavite Božić? Čisto me zanima kako djeci objasnite što to slavite i zašto kitite bor i sve ostalo.
    Danas sam djeci objasnila adventske vijence kad su ih primijetili na tuđim vratima, ali s borom nemam problema jer i nije izvorno katolički nego poganski običaj da se lakše podnese zimu. Jaslice naravno ne stavljam.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 30.11.2020. at 21:09

  30. #780
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Pa i vijenac nije izvorno kršćanski. Ima ga u svim starim civilizacijama, a pogotovo u staroslavenskoj mitologiji. Ne da mi se sad tražiti, jer mi je enciklopedija slavenskih mitova negdje u spremištu.

  31. #781
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ne znam za to. Sjećam se s vjeronauka kako su objašnjavali vijenac i tralalal. A moja mati ga nikad nije stavljala pa mi je nebitan.

  32. #782
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam za to. Sjećam se s vjeronauka kako su objašnjavali vijenac i tralalal. A moja mati ga nikad nije stavljala pa mi je nebitan.
    Nije vijenac ništa više kršćanski od božićnog drvca. https://net.hr/webcafe/svastara/bizz...h-obicaja/amp/

  33. #783
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Izvorno krscanski oko bozica je vjerojatno samo isus i kriz, a toga mi nemamo. Ostalo je vjerojatno krscanstvo skupilo od paganih obicaja i uoblicilo ih - bor, vijenac, pa za uskrs jaja, boje, zecevi - a koje su vjeronaucne price oko toga, nisam se udubljivala, nije mi vazno. Slavimo i uskrs, to bude obojano radoscu proljeca i budjenjem zivota, i to je vjerojatno miks nekih starih obicaja uoblicen krscanstvom. Kad se sve iz crkve prelije na tv i u ducan, to je tako . Ne slavimo one vjerske blagdane koji su manje prisutni u javnosti .

  34. #784

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Jednostavno, istinom. Ljudi su prije slavili početak zime, zimski solsticij, tako što su unjeli u kuću nešto zeleno. U ovo doba godine samo su četinjače zelene. A da bude veselo u tumorne dane, okiti u vesele boje. Adventski vjenac, 4 nedjelje adventa. Božićne čestitke jer prije nije bilo mobitela ni telefona. Bršljan su stavljali dok su vjerovali u zle duhove da ih čuva od njih. Advent je vrijeme pripreme za Božić dobrim djelima i pomaganjem drugima. Kad porastu, ide lekcija iz povjesti s datumima i 25.12. I što je institucija Crkve sve još udrobila.
    Ja sam zbunjena. Zašto misliš da ateisti ne objasne deci isto ovako?
    Ni ti ne veruješ u paganske bogove, ali okitiš drvo i napraviš venac- koji je paganski simbol Sunčevog kruga.
    Koliko se prisećam, u pagansko vreme na drvo su se vezivale tračice od bojene tkanine kao vid molitve - mislim da se na Tibetu i dalje na Istoku i danas slično radi, tako da je nekadašnje "kićenje bora" imalo mnogo dublji smisao od samog ukrasa, pa se vremenom smisao izgubio a običaj ostao, i dali smo mu smisao kakav mi hoćemo.
    Jednako pravo da mu daju smisao koji žele imaju i ateisti. I to je sve .
    Slično važi i za Uskrs, kuvana jaja i zekina gnezda- oni mogu biti ono što mi želimo da budu, a dokle god je to nešto dobro, lepo i radosno, nemam problema sa objašnjenjima- niti sa slavljenjem i kolačima .
    Pa ni ateisti nisu vanzemaljci nego ljudi i imaju potrebu za slavljem, radošću, zajedništvom, poklonima, kolačima i ponekim zrncem kiča .
    (Uostalom, misliš da većina ljudi kiti bor baš iz duboko religiozno hrišćanskih osećanja?)
    Edit: kad počneš poruku, prekinu te deca, a ono ina sve bolje objasnila u međuvremenu
    Posljednje uređivanje od pulinka : 30.11.2020. at 21:47

  35. #785
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ja stavljam vijenac na vrata, pravim ga i veseli me kao i ostali kičeraj
    Imam pinterest board sa idejama
    Nisam dosad ni razmišljala o tome da je on nekakva pozivnica svećeniku na blagoslov kuća, dosad nam nikad nije navratio, iskreno mislila sam da oni znaju koje obitelji su dio njihove zajednice i kod koga idu. Al nemam problem ni s tim da mi pozvone i da im objasnim da hvala ne treba i poželim sve najbolje.

    Ostalo su cure sve objasnile, dosta tih običaja funkcionira prilično odvojeno od same vjere. Isto ko i tanji, najshizofrenija situacija mi je sa svetim Nikolom koji su uveli bake, djedovi, tete.. i ja bih ispala majka ne majka da uskraćujem djeci i te ustavom zajamčene slatkiše. Moji čak i za Uskrs prave gnijezdo od trave i dobivaju poklone od zeca, što nitko u Dalmaciji ne dobiva, ali mislim da bi moji tata i teta zvali socijalnu službu da im to uskratim.

  36. #786
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    tang, ne spominji poklone od zeca pred mojima!

  37. #787
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Tangerina, jel ti možda tata Slavonac?

    Slavnoski zec je mastan i darežljiv kod nas se uvijek ujutro trči do gnijezda da se vidi što je zeko donio, mi smo običaj donijeli iz Slavonije u ZG, tu inače zeko samo donese farbana jaja.

    Inače, za blagoslov obitelji se oni koji žele prijavljuju u župnom uredu, nije da će netko navaljivati na vrata.

    Potpuno mi je OK da svatko slavi kako ga veseli, da uzme od simbola ono što mu odgovara; ono što mi je bezveze je određeni vid političke korektnosti koji čestita nekakve generičke blagdane umjesto Božića.

    Inače, na temu, Žuta, vjerujem da nijedan iole ozbiljan svećenik neće krstiti dijete bez dopuštenja i privole oba roditelja, pogotovo u vašoj situaciji.

  38. #788
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam baš neki dan objasnjavala mojima kako je i nova godina i bozic samo jedna te ista proslava zimskog solsticija i da nas ipak neće progutati mrak nego dani ponovno postaju sve dulji i doci ce opet i proljece i ljeto. I da je svi narodi svijeta i sve religije to obilježavanju i tradicionalno slave, pa i da su prije smišljali razne zrtve i obrede da umiloste bogove a danas jednostavnom znamo da je to samo jedna od točaka Zemljine ophodnje oko Sunca i da nema brige

    Ali da se svejedno i danas veselimo da dani ponovno postaju sve dulji.

  39. #789
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja stavljam vijenac na vrata, pravim ga i veseli me kao i ostali kičeraj
    Imam pinterest board sa idejama
    Nisam dosad ni razmišljala o tome da je on nekakva pozivnica svećeniku na blagoslov kuća, dosad nam nikad nije navratio, iskreno mislila sam da oni znaju koje obitelji su dio njihove zajednice i kod koga idu. Al nemam problem ni s tim da mi pozvone i da im objasnim da hvala ne treba i poželim sve najbolje.

    Ostalo su cure sve objasnile, dosta tih običaja funkcionira prilično odvojeno od same vjere. Isto ko i tanji, najshizofrenija situacija mi je sa svetim Nikolom koji su uveli bake, djedovi, tete.. i ja bih ispala majka ne majka da uskraćujem djeci i te ustavom zajamčene slatkiše. Moji čak i za Uskrs prave gnijezdo od trave i dobivaju poklone od zeca, što nitko u Dalmaciji ne dobiva, ali mislim da bi moji tata i teta zvali socijalnu službu da im to uskratim.
    Ma kaj god.... U pravu si - oni ne dolaze bez poziva. Ja imam na vratima kojekakve ukrase, obično imam i vanjski bor na balkonu koji se vidi, moja djeca su išla na vjeronauk u obližnju crkvu i imaju sve svete sakramente, ali na blagoslovu nam svećenici nikad nisu bili tijekom 21 godine koliko živimo na toj adresi u neposrednoj blizini crkve. Ne dolaze ako im tvoja adresa nije na popisu. Mi se nikada nismo prijavili, pa nam nisu ni dolazili. Znam da k susjedima obično dolaze na Štefanje. Na vratima crkve (tj. oglasnoj ploči) visio je raspored blagoslova po ulicama, a sad ima na web stranici, ali ako ih želiš u kući, treba ih nazvati i reći da ti dođu.

  40. #790
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Nama je jednom početkom 90-ih jedan kucao na vrata. Nešto je bio iznenađen i uvrijeđen da ga nismo pustili nutra. Ali od onda više nisu dolazili, valjda su ažurirali popis.

  41. #791
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Nama je prošle godine došao novi župnik, ali baš nikakve neugodnosti nije bilo kad sam mu objasnila da nismo religiozni, naprotiv bio je baš onako simpatičan trenutak kad pomisliš da se s ljudima može lijepo komunicirati. I u prvom lockdownu nas je uvijek veselo pozdravljao na ulici (stalno je bio ispred crkve).

  42. #792
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Tangerina, jel ti možda tata Slavonac?
    da, da

  43. #793
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mene je ova priča tangerininog tate baš raznježila. Iako nisam ni znala za taj običaj, gnijezdo i zeca.

    To mi je baš lijepo, njega to očito vraća u njegovo djetinjstvo i želi zadržati taj običaj/tradiciju i za svoje unuke Prekrasno!!!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.12.2020. at 10:19

  44. #794
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Blagoslov kuća nije dozvoljen ove godine. Pročitala sam to među protuepidemijskim mjerama.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 01.12.2020. at 10:27

  45. #795
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali ti su blagdani tu zbog običaja, vidi, vjerskih. To je meni kao da ja idem sad slaviti Ramazan jer eto mi je bar fora se okupiti s obitelji i prijateljima i dobro jesti i veselit se. Pa eto, još jedan dan za to.
    Al se nekad dobro jelo . Nekoc davno, moje bake i dede zivjeli su u zemlji gdje su se slavila oba Bozica, oba Uskrsa i oba Bajrama. I sve se to prelijevalo iz kuce u kucu, tako da vanjskom promatracu nije uvijek bilo jasno koja je kuca katolicka, koja pravoslavna, koja muslimanska, i znas sto? Nista im nije falilo, bas im je bilo lijepo. Dok nisu dosli pa ih naucili da to tako ne valja, da se to tako ne radi.

    A ja se pitam zasto se covjek ne bi veselio i dobro jeo i pio sa svojim prijateljima? Meni je jako zao sto smo se odselili dalje od jedne vrlo drage indijske obitelji, djevojcice su nam bile dobre prijateljice, nekako sam se nadala da cemo s njima slaviti Diwali i Holi.
    Posljednje uređivanje od Konfuzija : 01.12.2020. at 12:52

  46. #796
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Al se nekad dobro jelo . Nekoc davno, moje bake i dede zivjeli su u zemlji gdje su se slavila oba Bozica, oba Uskrsa i oba Bajrama. I sve se to prelijevalo iz kuce u kucu, tako da vanjskom promatracu nije uvijek bilo jasno koja je kuca katolicka, koja pravoslavna, koja muslimanska, i znas sto? Nista im nije falilo, bas im je bilo lijepo. Dok nisu dosli pa ih naucili da to tako ne valja, da se to tako ne radi.

    A ja se pitam zasto se covjek ne bi veselio i dobro jeo i pio sa svojim prijateljima? Meni je jako zao sto smo se odselili dalje od jedne vrlo drage indijske obitelji, djevojcice su nam bile dobre prijateljice, nekako sam se nadala da cemo s njima slaviti Diwali i Holi.
    Baka i deda su živjeli pretpostavljam u istoj državi iz koje sam ja naša susjedna multietnička

    Da slavili smo svašta nešto, iako kao nitko ništa nije smio slaviti zbog tadašnje vlasti. Kako sam ja iz ateističke obitelji, kod nas nije bilo kolača za Božić nego za NG, ali je zato bilo kolača za Božić kod naših baka (nismo o tome (smjeli) pričali pred drugima, nekako prešutno, nikad mi roditelji nisu rekli zašto). I sa sjetom se danas sjećam kako samo se penjala na vrh fotelje da dohvatim kolače koje je baka skrila na vrh ormara da "dožive" Božić hahaha

    Nitko mi tada kao djetetu u Bih u vrijeme Juge nije pričao o religioznoj strani Božića, to mi je kod baka predstavljeno kao tradicija i običaj. Bor smo kitili kao i svi za NG, nije bilo adventskog vijenca, ni na vratima, ni na stolu. Samo bor i pokloni ispod bora.

    Danas kod mene doma sve vrišti od kiči miči, imam oba adventska vijenca, okićen stan, bit će i bor. Vrlo slabo poznajem katolički nauk da bih išta mogla djeci prenijeti (dapače još bi mogla nešto skroz krivo reći sram me da iz opće kulture ne znam neke osnove).Jako volim sav taj ugođaj oko Božića i doživljavama ga kao obiteljski blagdan kojim se slavi zajedništvo, ljubav, nada, mir. Onako budem zahvalna za sve što "imamo" (ne u materijalnom smislu).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.12.2020. at 13:11

  47. #797
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je jako zao sto smo se odselili dalje od jedne vrlo drage indijske obitelji, djevojcice su nam bile dobre prijateljice, nekako sam se nadala da cemo s njima slaviti Diwali i Holi.
    Ja sam baš ove godine dobila čestitku za Diwali od Indijaca. Eto razveselilo me, zahvalila sam i uzvratila čestitku i još čestitala ireligioznim prijateljicama u ZG, fino su me podsjetili. I svi veseli.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.12.2020. at 14:51

  48. #798
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Jest, Lili, bas ta susjedna...

    Ma pa da, sve se slavilo samo ne javno... Moji su k'o fol bili pobozni, ali zapravo prakticno nisu, niti su me nesto gnjavili s tim vjerskim glupostima. Meni je kao klinki bilo super tamo, stalno neko slavlje, stalno kolaci i oblizeki, totalni raspasoj... A i oni su imali kiceraj, obicne stvari kao i sav drugi svijet. Jaja farbana onim bojama iz vrecice, pa zalijepi na to naljepnicu. I to ukrivo ! A slavski kolaci, majko mila, dok probas svakoga dobijes dijabetes... Da ne spominjem baklave , medjutim, najbolju baklavu sam jela u katolickoj obitelji u Hercegovini, takvu ni moje nene nisu znale sloziti.

    Eto, skuzajte ovaj slip down the memory lane.. Lili me gurnula, nisam kriva.
    Posljednje uređivanje od Konfuzija : 01.12.2020. at 15:05

  49. #799
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Sto se tice Diwalija, kod nas u skoli svake godine govore o njemu, radili su diya lampe, rangoli art... Bas mi se cini lijepi praznik.

  50. #800

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    kad sam ja bila mala bor se kitio, ali tek iza 25.12.
    Mi smo slavili Novu godinu i Djed Mraz je dolazio u noći sa Stare na Novu i ostavljao poklone.
    Tako je bilo u svim obiteljima oko mene.
    Razlike su bile: oni bor na Badnjak s jaslicama, mi poslije Božića, obično 27.12. bez jaslica
    Njima je poklone nosio Mali Isus 24/25, nama Djed Mraz 31/1.

    Ne znam, jesu takvi običaji bile drugdje, ali na mom otoku 80-ih i 90-ih je bilo tako.
    E onda, kad smo mi narasli, počeali su se tamo 2000 i neke poklanjati i izvan ove najuže obitelji, znači sa tetkama, rođacima.
    Kako su oni svi vjernici, iz praktičnosti smo svi onda darivanje prebacili na Božić.
    Kuću ukrasim oko 15.12. čisto jer mi je tako lijepo, adventske svijeće ne palim.

    I kad sam bila mala, išli smo uvijek svim susjedima vjernicima čestitat Božić, Bajram, već tko je što slavio,
    jer su me učili da se čestita onome tko slavi, a ne ono šta ja slavim.
    Posljednje uređivanje od naplavomzalu : 01.12.2020. at 16:39

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •