Stranica 15 od 18 PrviPrvi ... 51314151617 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 701 do 750 od 859

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 5. dio

  1. #701
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Peterlin

  2. #702
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda da se nastava održava po crkvama, kad već u njih virus ne zalazi?
    misliš, neće naučiti ništa loše?
    kužim, šalim se.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su se neki sveštenici preselili na onaj svet a neki su još na respiratorima i u bolnicama.
    najrađe bih se nasmijala jer mi je smiješna formulacija, ali jelte, nije red

    tko misli da je veći od pape i ne može držati misu bez vjernika iako papa može, da bi riječ rekla. iskreno, ja se te korone ne bojim, nije me još uspjela ustrašiti, ali sam razumna da poštivam mjere i disciplinirana k'o i onaj tko se puno boji.
    tko srlja - sam pao, sam se ubio. ali zarazit će se ljudi koji sjede u kući (tipa moje mame ili svekra) zbog ovih koji se klate jer im je sad i službeno dozvoljeno.

  3. #703
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    K
    Ne bih ograničavala nikome pravo na pričest i ispoved, ali bih mu nakon toga ograničila pravo kretanja i kontakta na bar 14 dana samoizolacije- uz potpis da neće tražiti lekarsku pomoć ako se razboli.
    Svi mi idioti uzalud sedimo u karantinu jer vera nije dovoljno vera ako preskočiš pričest i ispoved da bi zaštitio sebe i druge. Ali vera nije dovoljno jaka da bi se oslonio na nju bez pomoći medicine... Mah.
    Ovo ja predlazem tu kod nas, ali ne slusaju me bas. To za sve one koji ne zele nositi (kod nas preporucene maske) jer "nije njihova duznost stititi ljude van neposredne obitelji", za one koji su morali na misu za Uskrs, moraju proslaviti rodjendan s 30 ljudi u vrtu, a i kupovati u Targetu s cijelom obitelji od 7 clanova. Skroz mi je, zapravo svejedno rade li to, ali rado bih da ne otmu respirator mom muzu ispred nosa, dok svi mi ne mrdamo nikamo, osim u sumu, vec 48 dana. Nije da ih brojim, jel.

  4. #704
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,245

    Početno

    https://www.rijekadanas.com/let-3-o-...lastitu-crkvu/

    LET 3 o zabrani javnih i dozvoli vjerskih okupljanja: Želimo nastupati, osnivamo vlastitu crkvu!
    Kako je u četvrtak, 23. travnja, objavljeno na sjednici Vlade Republike Hrvatske, od 2. svibnja bit će omogućena vjerska okupljanja i mise, ali se nastavlja zabrana javnih okupljanja.


    Zbunilo je to mnoge, osobito one u glazbenoj industriji. Svjesni su, naime, kako su u najrizičnijoj grani posla zbog neminovnog bliskog kontakta ljudi na koncertima i raznim događanjima, ali ne razumiju zašto se vjersko okupljanje ne smatra javnim.


    Članovi grupe Let 3, odlučili su se sa situacijom suočiti proaktivno i – osnovati vlastitu crkvu.


    “Sve smo dokumente uredno predali odvjetniku i u fazi smo osnivanja crkve kako bi mogli svirati. Tražili smo dozvolu. Odmah smo krenuli u akciju, jer ne možemo čekati. Željni smo svi svirki, a vjerujemo i publika” – izjavio je kao iz topa Damir Martinović Mrle iz grupe Let 3.

  5. #705
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.rijekadanas.com/let-3-o-...lastitu-crkvu/

    LET 3 o zabrani javnih i dozvoli vjerskih okupljanja: Želimo nastupati, osnivamo vlastitu crkvu!
    Kako je u četvrtak, 23. travnja, objavljeno na sjednici Vlade Republike Hrvatske, od 2. svibnja bit će omogućena vjerska okupljanja i mise, ali se nastavlja zabrana javnih okupljanja.


    Zbunilo je to mnoge, osobito one u glazbenoj industriji. Svjesni su, naime, kako su u najrizičnijoj grani posla zbog neminovnog bliskog kontakta ljudi na koncertima i raznim događanjima, ali ne razumiju zašto se vjersko okupljanje ne smatra javnim.


    Članovi grupe Let 3, odlučili su se sa situacijom suočiti proaktivno i – osnovati vlastitu crkvu.


    “Sve smo dokumente uredno predali odvjetniku i u fazi smo osnivanja crkve kako bi mogli svirati. Tražili smo dozvolu. Odmah smo krenuli u akciju, jer ne možemo čekati. Željni smo svi svirki, a vjerujemo i publika” – izjavio je kao iz topa Damir Martinović Mrle iz grupe Let 3.
    Brzo bi i oni našli 500 sljedbenika!

  6. #706
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    U potpunosti ih podržavam.

  7. #707
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Najstarija je u dobi kad je pitaju što zna o Isusu i sad dijete recitira naučene besmislice 'isus je na nebu i sve nas voli' i baka ushićeno 'kako je pametna', a ja si mislim 'čekaj da dođe pod moju palicu". Nevjerojatno je to kak bake uspiju ubaciti pizdarije u um djeteta koje nije nazočilo jednoj misi ni vjeronauku.

  8. #708
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Mi smo to lani prolazili, ne od baka, nego iz vrtića. Ja sam samo rekla da mi u to ne vjerujemo i objasnila otprilike tko je tko i što je što onima koji vjeruju. Mali je rekao da on vjeruje. Ja sam rekla u redu. A vidjela sam da zapravo provocira. Tu i tamo još pita za Isusa kad vidi raspelo negdje. Kad bi još shvatio da je čovjek prikucan na križ. Srećom on to više kao figuricu vidi.

  9. #709
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Najstarija je u dobi kad je pitaju što zna o Isusu i sad dijete recitira naučene besmislice 'isus je na nebu i sve nas voli' i baka ushićeno 'kako je pametna', a ja si mislim 'čekaj da dođe pod moju palicu". Nevjerojatno je to kak bake uspiju ubaciti pizdarije u um djeteta koje nije nazočilo jednoj misi ni vjeronauku.
    Ma ne obaziri se... Bolje da to prođu sada s bakom nego kasnije u školi gdje 90% razreda ide na vjeronauk i gdje se zna dogoditi da neki klinci prilično agresivno pristupaju prema ostalima ako im se dozvoli...

    Ovako, pusti da vidiš kakve će zaključke klinci izvući. Nek baku maltretiraju s filozofskim pitanjima
    Vjeru im ionako nitko ne može nametnuti, a ni oduzeti ako jednom tako odaberu. Taj odabir je osobna i privatna stvar svakog pojedinca.

  10. #710
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Tako je Peterlin

  11. #711
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Najstarija je u dobi kad je pitaju što zna o Isusu i sad dijete recitira naučene besmislice 'isus je na nebu i sve nas voli' i baka ushićeno 'kako je pametna', a ja si mislim 'čekaj da dođe pod moju palicu". Nevjerojatno je to kak bake uspiju ubaciti pizdarije u um djeteta koje nije nazočilo jednoj misi ni vjeronauku.
    Moja je iste dobi, i trenutno isto zainteresirana priče o bogu i Isusu, nešto je čula od djece u vrtiću i sad ima milijun pitanja. Nije mi to ništa nevjerojatno, jer u toj dobi oni sve što čuju od nas vrlo ozbiljno shvaćaju. Njoj je bog u istoj kategoriji kao i Zubić vila i Djed Mraz, ja sam se malo zapetljala sa njenim konkretnim pitanjima i moja sada svima priča da mame u rodilištu dobiju broj mobitela od Zubić vile, tako da stvarno nije problem uvaljat im priču.

  12. #712

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako, pusti da vidiš kakve će zaključke klinci izvući. Nek baku maltretiraju s filozofskim pitanjima
    Vjeru im ionako nitko ne može nametnuti, a ni oduzeti ako jednom tako odaberu. Taj odabir je osobna i privatna stvar svakog pojedinca.
    Odraslim ljudima ne može nitko nametnuti ni oduzeti izbor (vjerovati ili ne vjerovati) koji jednom odaberu. Djeci je moguće uvaliti sve i svašta, a kako će jednom odabrati i odlučiti, ovisi o više faktora.

  13. #713

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Najstarija je u dobi kad je pitaju što zna o Isusu i sad dijete recitira naučene besmislice 'isus je na nebu i sve nas voli' i baka ushićeno 'kako je pametna', a ja si mislim 'čekaj da dođe pod moju palicu". Nevjerojatno je to kak bake uspiju ubaciti pizdarije u um djeteta koje nije nazočilo jednoj misi ni vjeronauku.
    Ja sad u klin dok svi u ploču, ali ono, stvarno se ovo pita, onako u neobaveznom razgovoru?
    Ja sam mislila da se to pita ako si na veronauci pa odgovaraš...
    Mislim, znam da bake svašta propitkuju, ali ono... stvarno nisam čula nikad, ni od najreligioznijih baka koje znam.

    Sa četiri godine deca su neverovatno podložna uticaju baka. Za utehu, promeni se deci perspektiva sa godinama, naročito ako roditelj ima totalno suprotno gledište, i još važnije ako se to gledište vidi iz načina života roditelja.

  14. #714

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sad u klin dok svi u ploču, ali ono, stvarno se ovo pita, onako u neobaveznom razgovoru?
    Moj je u ovakve razgovore upadao kad je krenuo u školu, jer je, naravno, od 1. razreda krenuo i vjeronauk za veliku većinu njih, i tada su počela prva grupiranja i podjele u razredu. Po mom mišljenju, štetno i potpuno nepotrebno u toj dobi.
    On se dosta dobro držao u tim raspravama (iznenadilo me čak koliko dobro, nisam to očekivala od njega), ali znam da ima djece kojima takve diskusije teško padaju i koja ne žele odudarati od ostalih.
    Naravno da se to sve kasnije izgladi pa u višim razredima, a pogotovo u srednjoj školi, ti problemi praktički nestaju, ali i dalje mislim da je cijela ta zbrka u nižim razredima osnovne škole nepotrebna i loša.

  15. #715
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Vjeru im ionako nitko ne može nametnuti, a ni oduzeti ako jednom tako odaberu. Taj odabir je osobna i privatna stvar svakog pojedinca.
    Može se nametnuti, i te kako. ili barem indoktrinirati ih dok su mali i ne znaju kritički razmišljati

  16. #716

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je u ovakve razgovore upadao kad je krenuo u školu, jer je, naravno, od 1. razreda krenuo i vjeronauk za veliku većinu njih, i tada su počela prva grupiranja i podjele u razredu. Po mom mišljenju, štetno i potpuno nepotrebno u toj dobi.
    On se dosta dobro držao u tim raspravama (iznenadilo me čak koliko dobro, nisam to očekivala od njega), ali znam da ima djece kojima takve diskusije teško padaju i koja ne žele odudarati od ostalih.
    Naravno da se to sve kasnije izgladi pa u višim razredima, a pogotovo u srednjoj školi, ti problemi praktički nestaju, ali i dalje mislim da je cijela ta zbrka u nižim razredima osnovne škole nepotrebna i loša.
    Naravno, prošli smo sve te dečje rasprave i pitanja, samo sam ja shvatila kao da dete propitkuju odrasli, sad kad čitam ponovo vidim da uopšte ne mora biti tako iz konteksta... to je valjda tema koja je aktuelna svakog Božića i Uskrsa, malkice mi je i drago što ćemo te verske mudrolije konačno zaobići bar ovog Božića.

  17. #717
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sad u klin dok svi u ploču, ali ono, stvarno se ovo pita, onako u neobaveznom razgovoru?
    Ja sam mislila da se to pita ako si na veronauci pa odgovaraš...
    Mislim, znam da bake svašta propitkuju, ali ono... stvarno nisam čula nikad, ni od najreligioznijih baka koje znam.

    Ovako je kod nas bilo. Dakle "neobavezno razgovarati" je počela susjeda od bake, moje sveki, ateistice stare, ali "nemilitantne" (ove koja se ne bori za svoja prava - moglo joj je bit kad su tada ateisti bili u većini) - koja je mene probala umirit kad sam skužila da ju je u par sati posjeta ova učila o Isusu i kako da se prekriži na način - "opća kultura, pa šta će joj bit". Onda sam ja rekla - može, ali neka ona meni onda pošalje svoje blizanke pa ću ih ja učiti iz najbolje namjere onome što ja mislim da je za svakog čovjeka, a pogotovo za žensko dijete, važno - kritičko promišljanje, borba za ženska prava, pravo na ireligioznost, znanstveni pristup životu.

    Nikad se više nije ponovilo. Mislim da je to sveki prevela na "ajoj, nemoj, ova moja se jako ljuti". I dobro je prevela.

    Treba ljude naučiti pristojnosti, a i u bliskoj okolini naučiti vježbati stav koji će biti vrlo koristan početkom osnovne, a trebat će vjerojatno taj mišić i za kasnije pa treba vježbat i ostat fit na takve nasrtaje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.11.2020. at 12:33

  18. #718
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Pulinka, mojoj materi je to stalno na tapeti, a rekla bih i njihovoj drugoj baki, a ostali se sjete pitat čim prođemo pored crkve, a onda ima ljudi kojima je svaka druga riječ 'bogu hvala/bog će pomoć/bogu se obrati" pa dijete čuje i samo krene govorit što ju je baka naučila, jer baka zna da mama i tata ne mare za boga, pa je silno zabrinuta za dušu djeteta, ali je pritom boli kuki što joj je sin sociopat koji se zalijeće pred djecom na mater. Oprostite, ne mogu.. smiješna sam već i samoj sebi kak uspijem sve začiniti s ovim što me muči. Vrh je bio kad su dvije bake bile na okupu pa su na glas prepričavale kako su planirale krstiti djecu bez mog znanja, ali nije išlo. Promijenio se protokol od mrklog srednjeg vijeka.

  19. #719
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Uf, bake su prava posast. Nasa je sreca pa pobozni dio obitelji ne vidjamo cesto i nikad nije ostala bez nadzora s njima. Sada uvodimo pricu o grckim bogovima i drago mi je da je izrazila interes za mitologiju jer cu joj moci objasniti cijelu pricu s evolucijom religije... Sretna sam sto sam je uspjela sacuvati od toga.

  20. #720
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Ja se i dalje slažem s Peterlin.

    Poznajem jako puno ljudi (uži krug prijatelja) koji su odrastali u pobožnim obiteljima, a danas su agnostici ili ateisti. Isto tako, znam ljude odgajane u ateističkim obiteljima koji u odrasloj dobi idu na mise. Znam dosta takvih, vi ne poznajete takve ljude?
    Zaista nije sve crno-bijelo, ima puno toga između. Mislim da se (ne)vjera ne može nametnuti, ni oduzeti, svatko s odrastanjem upija informacije sa svih strana i donosi odluku kao odrasla osoba, pa čak i odrasle osobe u starijoj dobi znaju mijenjati svoja uvjerenja.

  21. #721
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Trnci me prolaze od pomisli da bake predaju djetetu tehniku samookrivljavanja i vječitog jamranja.

  22. #722
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Trnci me prolaze od pomisli da bake predaju djetetu tehniku samookrivljavanja i vječitog jamranja.
    I pretpostavljam da su glavni target zenska djeca :/. Da ce za muskica proc lakse, ono...ajde, nema veze. Al zensko se vjerojatno mora priucit.

  23. #723
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Trnci me prolaze od pomisli da bake predaju djetetu tehniku samookrivljavanja i vječitog jamranja.
    Ne razumijem što si htjela reći kakve to veze ima s vjerom ili ateizmom?

  24. #724
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Dečkića će naučit kak ne smije bit tužan, a ako mu se sviđa roza neka se srami jer što ima bit ko cure. Pljuc. Bljak. Naslijeđe.

  25. #725
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem što si htjela reći kakve to veze ima s vjerom ili ateizmom?
    Onak. Ima apsolutno sve veze s vjerom. Ok. Ak si umjeren vjernik onda pretpostavljam i ne toliko. Ali ako si ortodoksna lizačica oltara kao spomenute bake...

  26. #726

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Interesantno kako upravo vjernici misle da nema nikakve štete od toga da se djetetu iz obitelji ateista servira vjerski odgoj onako usput, jer od toga nema nikakve štete.
    Baš me zanima kako bi bilo da je obrnuto - da roditelji odgajaju dijete u vjerskom duhu, a onda da se pojavi baka koja govori djetetu da bog ne postoji

  27. #727
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Onak. Ima apsolutno sve veze s vjerom. Ok. Ak si umjeren vjernik onda pretpostavljam i ne toliko. Ali ako si ortodoksna lizačica oltara kao spomenute bake...
    Čekaj ti si dijete jedne od tih "lizačica oltara", time potvrđuješ moju gore navedenu tezu?

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Interesantno kako upravo vjernici misle da nema nikakve štete od toga da se djetetu iz obitelji ateista servira vjerski odgoj onako usput, jer od toga nema nikakve štete.
    Baš me zanima kako bi bilo da je obrnuto - da roditelji odgajaju dijete u vjerskom duhu, a onda da se pojavi baka koja govori djetetu da bog ne postoji
    U vlastitoj obitelji imam oba slučaja i jednostavno ljubazno i pristojno objema stranama kažem da olade i puste djecu da misle svojim glavama, sve ja to lipo uz osmijeh
    Ne dam se naživcirat.

  28. #728
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj ti si dijete jedne od tih "lizačica oltara", time potvrđuješ moju gore navedenu tezu?
    Nikakva teza nije potvrđena. U zemlji od 86% katolika eto 4% ateista. Svako pravilo ima svoju iznimku. Misije širenja vjere nisu postojale zbog toga što se vjeru ne može oduzet ni dat već zato što uz svojski trud ljudima itekako možeš oblikovat što će misliti. Eto ni 30 g od propasti socijalizma, a katolički blagdan je totalno amerikaniziran i kapitalizam je ukrao božić kakav je trebao biti.

  29. #729
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    U svakom slučaju, žuta, iskoristi priliku kad je već netko tu temu ubacio, da o tome nastaviš razgovarat s djetetom i ubaciš svoja dva tri centa. Ne trebaš se ljutit na baku, nego dodaj "da, mnogi ljudi tako misle, a neki kao npr ja, ne misle" i onda objasniš svoj stav, prilika za hrpu razgovora, ja sam ih doživljava pa izrazito povezujućima.
    Moja je isto sad u fazi da vjeruje u boga, jer je tako čula od prijateljica i zanimljivo joj je to, kome se ne bi svidila ideja Isusa koji nas sve voli?
    Stariji je u školi prošao i fazu "ma vjerujem ja u boga ali me mater nije tila upisat na vjeronauk", ne sjećam se kad je internalizirao svoj ateizam, možda u 2. Razredu.

    U svakom slučaju, ja mogu prihvatit da moja djeca neće imat isti religijski odabir kao ja, ali sasvim ću drugačije gledat na njihov odabir sa 18 godina, to nije nikakav ekvivalent 5godišnjakinji kojoj je to produljenje vjerovanja u Djeda Mraza ili osmogodišnjaku koji samo želi bit isti kao njegovi vršnjaci

  30. #730
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    joj, moji su u skoli ostali vjerni nasem ateizmu, nisu se dali smesti iako su ih neki znali zadirkivati i prijetiti im paklom

    ali sjecam se jednom, kad je sin imao mozda pet-sest godina, obisli smo crkvu u sarajevu
    i po izlasku kaze on meni, optuzujuce - a vi virujete da nema boga, je li? a odakle sve one slike unutra, a???
    Posljednje uređivanje od summer : 27.11.2020. at 17:10

  31. #731

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    U vlastitoj obitelji imam oba slučaja i jednostavno ljubazno i pristojno objema stranama kažem da olade i puste djecu da misle svojim glavama, sve ja to lipo uz osmijeh
    Ne dam se naživcirat.
    I obe strane te istog časa poslušaju trajno ?
    Onda problema naravno da nema.

    Da je kod žute tako, sigurno ne bi imala o čemu da piše, zar ne?

    Ja nemam savet kako se obratiti baki a da odnosi ostanu glatki i cilj postignut. Moja rođena mama je jedna od baka koja iz najbolje namere i neverovatne ljubavi prema unucima uvek radi suprotno od njihove mame . Tako je nervirala mene dok su klinci bili mali, tako sada nervira mlađu ćerku. Srećom godine je nisu promenile, ostala je ljuti ateista. Ali u svemu ostalom, ona bi našu decu podizala totalno suprotno od nas... Valjda zato što je shvatila da smo mi ćerke jako pogrešno vaspitane, ne znam .

    Što se deteta tiče, tangerina je sve rekla...

  32. #732
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Žuta, nisi povezala što sam ti htjela reći.
    Moguće da dijete bude ateist, a odgajano je u vjerničkoj obitelji, ako sam dobro pohvatala to je tvoj slučaj (ti i tvoja mama). I vrlo mogući scenarij.

    Kod mene nijedna strana nije bezobrazna i jako nametljiva, no izazovno je što im govore posve oprečno jedni u odnosu na druge

    Dobro mi djeca nisu podvojene ličnosti
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.11.2020. at 20:35

  33. #733
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ako su djeci otac i mati ateisti, a babe vjernice ne bih to zvala odrastanjem u vjernickoj obitelji, evo, ne znam.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 27.11.2020. at 23:08

  34. #734
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Lili, ali to nema veze sto ti pises. Na djecu sada netko djeluje u domeni koja roditelju nije irelevantna, kao sto je tebi. Ja sam se smrznula od planiranja potajnog krstenja djeteta. Da netko potajno moje dijete odvede na šišanje, ne bi mi bilo pravo. Odakle nekom ideja da moze odvesti unucad na krstenje bez suglasnosti roditelja.

    Crkva zadnjih 30 godina nema ni najmanje benigan stav prema ateistima. Provuceno kroz skolske udzbenike, da ne vrtimo ispocetka. Ne zelim da je moje dijete dio njihove statistike. Kao da dijete Židova upišeš potajno u njemačku desnicu, da roditelji ne znaju. Jer se oni zalažu za socijalnu pravdu i jako su posveceni narodu i njegovim potrebama.

  35. #735
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ja sam uvjereni ateist ali mi nije smetalo da djeca budu krštena jer su neki u obitelji to željeli i bilo im je bitno. Bili su bebe i nije im malo polijevanja vodicom moglo naškoditi, a meni krštenje baš to i jest - polijevanje vodicom koje meni ne predstavlja ništa.
    Na vjeronauk nisu nikad išli, to mi jest bilo bitno.
    Htjela sam reći, treba i bitke mudro birati.

  36. #736
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Jelena, sad mi je lakše malo kad znam da nisam jedina koja tak misli. Inače me guja (čitaj bivši) prikazuje kao histeričnu vješticu. Kako god, ne želim da budu dio statistike, iste one kojom mašu kada tvrde da u katoličkoj zemlji žene nemaju pravo na pobačaj. Na vlastite sam uši slušala Košića i trabunjanja o komunizmu i tome kak treba rađat 5+ djece.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.11.2020. at 01:43

  37. #737

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Ja sam ateist, ali sam i odrasla u ateističkoj obitelji. Muž je odrastao u amo reć katoličkoj, mada su se tako samo izjašnjavali, nisu bili baš praktični vjernici, ali je kršten i pričešćen, do krizme je već odlučio raskinit sa ckrvom.
    Moja djeca nisu krštena i da mi je netko potajno krstio djecu, ne bih odgovarala za svoje postupke.
    Ne znam kako bi ih tajno krstio, to mi je više neki relikt prošlosti, moj otac je recimo u tajnosti kršten na inicijativu svoje bake, njegovi roditelji su to saznali nakon nekoliko godina. Ali to je bilo 60-ih, nadam se da danas nema nitko tko bi krstio dijete bez suglasnosti roditelja.
    Posljednje uređivanje od naplavomzalu : 28.11.2020. at 10:06

  38. #738
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Najgore je što sad baba može dobiti suglasnost svog sina, njihovog tate, jer ono, zašto ne za**at djeci mater kojoj je to bolna točka, mada sam ne vjeruje, ali kao da je njemu problem lagati, a djecu dobije nedjeljom pa me ne bi čudilo da - obave to. Isto ne bih odgovarala za svoje postupke da saznam za to.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.11.2020. at 11:10

  39. #739
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Bas tako, Jelena.

    Ali zapravo mi nije jasno kako se ta tajna krstenja odvijaju, to mi je kao iz nekih francuskih romana 18. st.

    Nema sanse da bih ostavila dijete s osobom kojoj ne vjerujem, kamoli bebu, pa ona je jela i spavala i zivjela na meni skoro godinu dana. I nema sanse da bi doticna prezivjela ako bi bilo sto napravila djetetu bez moga znanja, mislim da sam tu bila jasna.

  40. #740
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zapravo, jedino čega se oni plaše je tužba. Tu im se gaće tresu jer su već do grla u ovrhama. Mogu li ih tužiti ako dijete krste protiv moje volje? Ima li uopće negdje evidencija gdje bih takvo što mogla provjeriti ako su već obavili?

  41. #741

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Nisam vjernik pa uzmi sa rezervom ovo šta govorim, ali mislim da se bez suglasnosti oba roditelja ne može obaviti.
    U župnom uredu možeš provjeriti naravno je li tvoje dijete kršteno.
    Šta se tiče ovih tajnih krštenja, moj otac se svoga sjeća jer je imao već 6 godina. Baš u tajnosti, u mrkloj noći ga je baka odvela, tamo ih je čekao svećenik s još jednim
    čovjekom iz sela koji je bio kum.
    Baš ko u filmovima, mislim da je i kiša padala.

    Znam također po priči da je moja baka, očevoj baki, svojoj svekrvi, kad je to doznala, porazbijala sve šalice i čaše iz ormarića u kuhinji.
    Posljednje uređivanje od naplavomzalu : 28.11.2020. at 11:59

  42. #742
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Vjerojatno možeš podnijet privatnu tužbu, ako imaš viška novaca za odvjetnika i slučaj koji će se s obzirom na naše sudstvo razriješit možda za desetak godina
    Moj ti je savjet, nemoj puno razmišljati o tome što su možda napravili, ako se bojiš da bi bm djecu krstio samo da tebi napakosti, nemoj mu pokazivat da te to toliko živcira, nego jednostavno pričaj s djetetom.. objasni joj na njoj shvatljivom jeziku što ti misliš i zašto

  43. #743
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam vjernik pa uzmi sa rezervom ovo šta govorim, ali mislim da se bez suglasnosti oba roditelja ne može obaviti.
    U župnom uredu možeš provjeriti naravno je li tvoje dijete kršteno.
    Šta se tiče ovih tajnih krštenja, moj otac se svoga sjeća jer je imao već 6 godina. Baš u tajnosti, u mrkloj noći ga je baka odvela, tamo ih je čekao svećenik s još jednim
    čovjekom iz sela koji je bio kum.
    Baš ko u filmovima, mislim da je i kiša padala.

    Znam također po priči da je moja baka, očevoj baki, svojoj svekrvi, kad je to doznala, porazbijala sve šalice i čaše iz ormarića u kuhinji.
    ja isto znam za neke takve slučajeve baka koje su bile zabrinute za duše svojih unuka koji će gorit u paklu zbog modernih hirova svojih roditelja
    tako da je meni to isto više polovica 20. stoljeća hrvatska priča, nego francuska 18. stoljeće, zašto bi netko u Francuskoj u 18. st. tajno krstio dijete?

    iako apsolutno se slažem da mi ne bi dobro leglo da netko protiv moje volje i meni iza leđa napravi tako nešto mom djetetu, realno taj čin krštenja ima točno ono značenje koje mu pridamo, ono nikako ne znači da dijete s time postane vjernik. Meni su gore priče i uvjeravanja, a pogotovo omalovažavanja i isključivanja zbog nevjerovanja

  44. #744
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    U stvari, zutaminuta, uopće ti ne bi trebalo biti bitno krstili ih ili ne, kad nisi vjernik. Tebi bi to trebalo biti na nivou npr.odvođenja djece u McDonalds. Nije ti bas drago, ali je nebitno. Nemoj pridavali pažnju nekim katoličkim obredima ako si sigurna da oni nista ne znače i na nista ne utiču.
    Veći bi ti problem trebalo predstavljati da ih osisaju ili probuse uši. To se vidi. Krštenje se ne vidi.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 28.11.2020. at 12:16

  45. #745
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Beti, mislim da si preskočila pročitati zašto mi je važno. Bivši zna moj stav i zna da sipam otrov na samu ideju. Pitanje je samo hoće li se sjetit napakostit.

  46. #746
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Sumnjam da ih možeš tužiti. Koliko je meni poznato, za krštenje je dovoljan pristanak jednog roditelja. Provjerit ću još. Netko je već napisao, u župnom uredu možeš provjeriti.

    Grozna su ova tajna krštenja. Žalosno. Nije da će utjecati nešto na dijete za kasniji život, tu se slažem sa curama, ali svejedno, sama ideja je grozna, kamoli čin. Mi nismo krstili L, niti ćemo.. Moja mama je zgrožena ali nadam se da joj ipak neke tajne gluposti ne bi padale na pamet.

  47. #747
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Vjeruj mi, ako je vjernica, sigurno joj jesu pale, jer oni to vide kao spasenje djetetove duše, ali možda je dovoljno sabrana da ne izvodi sranja.

  48. #748
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Čekajte malo jesam ja negdje propustila da je žuta napisala da joj bivši namjerava krstit djecu??prije nego je to uvela Jelena u svom postu kao mogućnost

    Jer to mi je groznoo, napravit nekome iza ledja. Užas!

    Bilo što iza ledja mi je koma a svega sma se naslušala, da su dojenom djetetu baba i tetka davale adaptirano dok trenutno nema mame i slične gluparije

  49. #749
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, mislim da si preskočila pročitati zašto mi je važno. Bivši zna moj stav i zna da sipam otrov na samu ideju. Pitanje je samo hoće li se sjetit napakostit.
    Očito sam nešto i ja preskočila.
    Može pls broj posta gdje pišeš o namjeri krštenja vaše djece, hvalaaa.

  50. #750
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ako su djeci otac i mati ateisti, a babe vjernice ne bih to zvala odrastanjem u vjernickoj obitelji, evo, ne znam.
    Žuta, ja ne mogu vjerovat da još nisi povezala moju poantu.
    Pa ću u glavu zdravoseljački:
    Tvoja mama=vjernica
    Ti njeno dijete=ateistica

    Primjer/dokaz da kao odrasli nećeš nužno postat osoba istih uvjerenja kako si odgajan.

    Pa iz iste obitelji djeca kad odrastu ne budu istih uvjerenja recimo moja sestra i ja.
    Moja kuma i njen brat. Druga frendica i njeni braća i sestre.

    Mislim da nema smisla da ovo više ponavljam.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.11.2020. at 13:22

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •