Stranica 5 od 18 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 859

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 5. dio

  1. #201

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kod mog sestasa ne ide 10 od 26, kod drugasice ne ide 5 od 22. Zadovoljavajuca statistika. I vj je uvijek prvi i zadnji sat, kod sestasa u blok satu. Mi zbilja zbog neodlaska na vj nismo imali nikakvih problema.

  2. #202
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    martina, u Zgu ste ili Rijeci?

  3. #203
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mog sestasa ne ide 10 od 26, kod drugasice ne ide 5 od 22. Zadovoljavajuca statistika. I vj je uvijek prvi i zadnji sat, kod sestasa u blok satu. Mi zbilja zbog neodlaska na vj nismo imali nikakvih problema.
    Meni je normalno da se nema nikakve probleme.
    Kod nas u kvartu, dio ekipe ide, dio ne ide i to je to, sva djeca se zajedno druže.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 08.09.2018. at 14:13

  4. #204

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    martina, u Zgu ste ili Rijeci?
    Varazdin

  5. #205
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Do sad nisu dali nikakvo objašnjenje.
    Mislim da je to namjerno smišljeno da bi čim više djece išlo na vjeronauk.

    U razredu mojeg djeteta je trenutno pola djeca na vjeronauku a pola na hodniku. vjeronauk je izborni i stavljen je u satnicu redovne nastave.
    Drugi strani jezik je također izborni. Pohađa ga 2/3 razreda i nastava se održava u drugoj smjeni. Valjda da ovih 1/3 razreda kojih ne ide na njemački ne bi imalo rupu u rasporedu. Tu imaju razumijevanja, a za vjeronauk zaključavaju knjižnicu. Nevjerojatno
    Sve isto, da.

  6. #206
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Kod nas kod starijeg djeteta 7 učenika ne ide na vjeronauk, a kod manjeg 5. Dosta ih ima da se ospu nakon Sv. pričesti, a onda dodatno nakon Krizme.
    Za mlađe je ok, za starije NITI JEDAN dan nije zadnji ni prvi sat, mislim da mi nije kriv dojam da namjerno to rade.

  7. #207
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    U našoj su školi izborni jezik i vjeronauk kod obje prvi i zadnji sat. Mislim da je izbor.informatika jedan tjedan zadnja dva sata, a drugi tjedan u kontraturnusu, a samo kod jedne je vjeronauk svaki 4.put usred rasporeda. Zbilja se trude, iako nije baš svima moguće uvijek složiti.

  8. #208
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kod nas ove godine recimo nije, vjeronauk je u rasporedu. Izborni jezik i informatika su prvi ili zadnji sat. A do sad je vjeronauk uvijek bio prvi ili zadnji sat. A bilo je godina i kad je njemački izborni bio u rasporedu.

    Teško je to složiti, jasno, da ne kažem nemoguće. Izborni predmeti su zapravo ZLO.

  9. #209
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Pa baš i nije neki misterij, a mislim da nije ni zahtjevno- ako su drugi izborni predmeti u drugoj smjeni
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 08.09.2018. at 23:34

  10. #210

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    ove godine se ništa ne spominju javno svećenici na otvaranjima školske godine, blagoslovi torbi, odlasci razreda na mise... jesam li propustila ili su ipak malo diskretniji. kod nas ništa od ovoga, za sada.

  11. #211
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Jučer sam na fb vidjela da pozivaju ba blagoslov đaka i školskog pribora.
    Lol

  12. #212
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ovi ne samo da hodaju, već i trče za život.

  13. #213
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    ove godine se ništa ne spominju javno svećenici na otvaranjima školske godine, blagoslovi torbi, odlasci razreda na mise... jesam li propustila ili su ipak malo diskretniji. kod nas ništa od ovoga, za sada.
    možda zato što u Dalmaciji tek sutra počinje škola

  14. #214
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je normalno da se nema nikakve probleme.
    Kod nas u kvartu, dio ekipe ide, dio ne ide i to je to, sva djeca se zajedno druže.
    kako je moj jedini, našao se više puta u situaciji koja mu sigurno nije bila ugodna
    klinci se čude (nisu znali da je to uopće moguće), nekad su se znali i svađat (u smislu: moraš vjerovati u boga!), ili ispituju "ako nema boga, tko je tebe stvorio?!", i moj favorit "a je li, ako nema boga, kako pada kiša?"
    to su sve mali momenti, klinci se inače naravno svi međusobno igraju, ali eto bude tih dijelova igre kad ta razlika dođe do izražaja
    iz moje perspektive, ti problemi su bili na razini koja može proć kao "rast karaktera", vidjet ću što će on reći o tome za 10-15 godina

  15. #215
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ali to nisu nužno situacije vezane uz školu i šk.vjeronauk nego uz svakodnevni život.

    Recimo prošle godine dok smo bili na nekom izletu moja kći je bila s E.(vjernici) i A. (ateisti). I tamo negdje su naišle kao na neku malu kapelicu ( ne znam.kako se to točno zove), kad su prolazili E.se prekrižila,a na to je A. rekla pa nije valjda da vjeruješ u Boga, pa to su sve gluposti, on ne postoji! I tad su se porječkae.

    A moja ih je obje gledala u čudu jer je učim da poštuje oboje, da svatko ima pravo na svoja uvjerenja i da je samo bitno jel dobar čovjek ili nije.

    Tako da su to neke situacije koje može.svatko bilo gdje doživjet , nisu nužno vezane uz školu.

    U ovom.slučaju meni je bila ružna reakcija od A.i da je moja tako nešto nekome rekla, dobro bi me čula.
    Jakoo mi je bitno da sve poštuje, i one slične sebi i one drugačije.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.09.2018. at 18:50

  16. #216

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    možda zato što u Dalmaciji tek sutra počinje škola
    bit će da da, i taj sam detalj propustila .
    ali, i kod nas u školi je prošlih godina bilo nekih takvih "dodataka", sad samo priredba za prvaše, bez ikakvog vjerskog folklora. naravno, neka u okviru vjeronauka vodaju djecu gdje hoće i blagoslove šiljila, gumice, knjige...što već, to me zaista ne smeta, ako moje dijete ne sudjeluje.

  17. #217
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    možda zato što u Dalmaciji tek sutra počinje škola
    Nasmija me ti ko niko . Je li svugdje počela osim Dalmacije?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.09.2018. at 19:20

  18. #218
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    U vas po malo, ima se vrimena

  19. #219
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer sam na fb vidjela da pozivaju ba blagoslov đaka i školskog pribora.
    Lol
    U školi će ti biti fešta s velečasnim tek za nekoliko tjedana, Dani kruha.... U moje vrijeme svi su klinci sudjelovali, oni s katoličkog i muslimanskog vjeronauka i oni koji ga nisu pohađali. Godinama sam im pekla klipiće i radila humus od slanutka, gostili su se ko puhovi svi bez razlike... Cveba: nikad nisu dali te naše klipiće na blqgoslov jer su ih pojeli puuuno prije nego se svećenik ukazao. Bravo za klince, oni su si sami blagoslovili klopu

  20. #220
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Konacno sam saznala, 5 ih ne ide na vjeronauk iz razreda. Budu s uciteljicom i crtaju. Ne znam koji je sat vjeronauk (jos nismo dobili raspored sati...) ali mi ne bi bilo nikakve koristi da je prvi ili zadnji jer ionako ide u boravak pa ostaje tamo svakako. Jedino da je u drugom turnusu.

    Nama nasred skole veliko raspelo - kao da u crkvu ulazim. Grozno.

  21. #221
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mi smo dobili knjiznicu.

  22. #222
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Njemu je knjiznica odmah pored tog prostora gdje crtaju (to je kao neka citaonica, koliko sam skuzila). Rekla sam mu da drugi put ode u knjiznicu i trazi neke knjige - ima on puno interesa i dosta toga bi mogao tamo naci za citanje.

  23. #223

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    U našoj školi u Zagrebu je i ove godine kao i svake do sad bio svećenik na školskoj priredbi za prvašiće i držao govor i blagoslovio sve prisutne. A vjerujem da nismo jedini.

  24. #224
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Kod nas nije bilo svecenika ni nista slicno (isto Zagreb) prvi dan.
    Znaci sad moram pratiti sto namjeravaju raditi za dane kruha.

  25. #225

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas nije bilo svecenika ni nista slicno (isto Zagreb) prvi dan.
    Znaci sad moram pratiti sto namjeravaju raditi za dane kruha.
    Ne znam postoji li uopće škola u Zg (ili drugdje) koja nema tih ceremonija za dane kruha
    Meni je to takva besmislica da ne mogu ni opisati koliko. Srećom, u vrtiću toga nije bilo - oni su u isto doba obilježavali "dane jabuka", bez ikakve vjerske konotacije, jednostavno su jeli jabuke i kolače s jabukama povodom činjenice da ih ima puno ujesen
    U školi ti dani kruha izgledaju tako da se klinci na kraju nastave maltene gađaju kruhom i pecivima (i to je još jedna od pojava koja mi se gadi - obijesno nabacivanje hranom i da im se to u školi tolerira!). Na sreću nismo nikad ništa morali donositi u školu. Svećenika otrpi - jedne godine bi ostao u razredu, druge godine bi išao s drugima slušati ceremoniju, i tako to. Više me smetalo što je tom prilikom mislio da se i on mora moliti kao svi ostali - nisam ga uspjela uvjeriti da ne mora i da mu ništa neće biti ako naprosto šuti

  26. #226
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    kod nas nema svecenika ni u vrticu, niti u skoli
    u vrticu obiljezavaju dane kruha tako da mijese tijesto, u skoli slicno - vise kao dane zdrave hrane pa peku pizze s povrcem i tako to
    al ceremonija srecom nema
    iako sam cula da je nas skolski ravnatelj dosta vjerski nastrojen - do sad to i nisam bas osjetila

  27. #227
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Bas malo razmisljam. Mi puno pricamo o religiji u nekoj povjesnoj dimenziji, sto se sve radilo u ime religije (prilagodjeno dobi naravno). No on nikad nije iskusio religiju uzivo i mislim da mu je taj pojam vrlo apstraktan. Mozda bas i da vidi uzivo kako to izgleda na danima kruha. Zivo me zanima sto ce komentirati poslije.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  28. #228
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    moja je neko vrijeme grintala da bi isla vidjeti kak izgleda misa
    pa ju je tata odveo
    i nikad vise nije pitala
    a kad sam je pitala kak je bilo, rekla je cudno i dosano

  29. #229
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Smjehuljicina najbolja prijateljica ide na vjeronauk.
    Pitam ju je li joj rekla kako je na vjeronauku, a ona odgovara: rekla je da tamo učiteljica priča neke stvari koje nisu istina.

  30. #230
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    tangerina, marta,

    nego netko je spomenuo neke statistike u kojima 80% mladih u hrvatskoj misli da je bog stvorio svijet. to mi izgleda stavno pomalo nevjerojatno.

  31. #231
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Smjehuljicina najbolja prijateljica ide na vjeronauk.
    Pitam ju je li joj rekla kako je na vjeronauku, a ona odgovara: rekla je da tamo učiteljica priča neke stvari koje nisu istina.

  32. #232
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    U školi ti dani kruha izgledaju tako da se klinci na kraju nastave maltene gađaju kruhom i pecivima (i to je još jedna od pojava koja mi se gadi - obijesno nabacivanje hranom i da im se to u školi tolerira!).

    ovo se jednom dogodilo u mojoj osnovnoj školi, tada nismo sami donosili peciva nego smo dobili donaciju od neke pekare
    sjećam se da nas je učiteljica iz hrvatskog poslije toliko oprala, kasnije se nije ponovilo
    poanta dana kruha bi valjda trebalo biti cijenjenje hrane i činjenice da je imamo, i ta se poanta da prenijet i bez previše vjerskih konotacija

    što se tiče ovog da stoji i šuti, to baš treba ustvari vježbat i naći se više puta u toj situaciji, da ti postane manje nelagodno (u početku misliš: svi u mene gledaju, na čelu mi se vidi da ovdje ne pripadam)
    ja sam u osnovnoj školi učila latinski, pa smo par puta u sklopu toga otišli u obližnju crkvu i tamo držali misu na latinskom. Iz današnje perspektive mi je to , a tada sam to doživljavala više kao igranje predstave, što realno i je.

  33. #233

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ovo se jednom dogodilo u mojoj osnovnoj školi, tada nismo sami donosili peciva nego smo dobili donaciju od neke pekare
    sjećam se da nas je učiteljica iz hrvatskog poslije toliko oprala, kasnije se nije ponovilo
    poanta dana kruha bi valjda trebalo biti cijenjenje hrane i činjenice da je imamo, i ta se poanta da prenijet i bez previše vjerskih konotacija
    U pravu si, i slažem se da se poanta dana kruha ili bilo koje druge hrane može prenijeti baš tako, bez vjerskih konotacija.
    Na žalost, u našoj školi nema toga da učitelji peru roditelje ili djecu, ne usude im se prigovoriti ni za veće svinjarije, zato disciplina i jest u rasulu

  34. #234
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku


    Molim te javi razvoj događaja.
    Evo me. Prvi dan smo ispunjavali upitnik o tome jesmo li ili nismo za to da dijete ide na vjeronauk. Nisam potpuno sigurna, ali cini mi se da mi jedini nismo za to. Ucitelj navodno nastoji vjeronauk staviti prvi ili zadnji sat u prva dva razreda pa se nadam da ce tako biti i sad. Vidit cemo drugi tjedan. Ili tretji.

  35. #235
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ajde, korektno od njega.
    Nadam se da će održati riječ.

    Evo mi danas Smjehuljica kaže da ih čak 8 ne ide na vjeronauk. Nadam se da je dobro zapamtila kad je učiteljica brojala.
    Iznenadila sam se da ih je toliko. I razveselila.

  36. #236
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    tangerina, marta,

    nego netko je spomenuo neke statistike u kojima 80% mladih u hrvatskoj misli da je bog stvorio svijet. to mi izgleda stavno pomalo nevjerojatno.
    Misliš realnije bi bilo 98% ? Ja sam se uvijek pitala kako se to miri s Big Bang Theorijem....... al' zapravo ne želim znat, valjda se miri kao i svako drugo, po mom mišljenju, religiozno proturječje koje je meni nerazumljivo... vjerojatno jer vjeronauk nisam pohađala .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.09.2018. at 18:16

  37. #237
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam se uvijek pitala kako se to miri s Big Bang Theorijem.......
    A znaš da je autor teorije katolički svećenik?

    https://www.bitno.net/academicus/zna...veliki-prasak/

    https://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Lema%C3%AEtre

  38. #238
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Marija, moram priznat da ja nisam znala.

  39. #239
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Već smo i ovdje to nekoliko puta pisali...dapače, ako sam dobro shvatila, Katolička crkva je baš jako sretna s takvom teorijom nastanka svemira, jer je skroz u skladu s idejom Boga. Imaš trenutak u kojem su nastali prostor i vrijeme :D
    A sad, zašto oni ne obrazuju svoje kadrove tako da prenose službena učenja Crkve, to stvarno ne znam.
    Posljednje uređivanje od vertex : 13.09.2018. at 11:22

  40. #240
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Na temu vjeronauka u školi, mojih troje je sve skupa zasad pohađalo ukupno 3 osnovne škole, i u svakoj je bilo više učenika u razredu koji ne idu na vjeronauk. Kod najmlađe ih je 5 ili 6 od 18. Nisu baš po školi imali rasprava s prijateljima na temu vjere, ali je mala nekoliko okršaja imala na - baletu. Išlo joj je na živce iščuđavanje, ali kako je ona vatrena i borac, nisam se baš zabrinula za nju.

  41. #241
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Da nam nije do posla i penzije sutra bi se vratili u Hrvatsku. Muka nam je doslo kad smo vidjeli da mala u 3 razredu ima 3 sata religije tj. etike, mi smo je prebacili u 2 razredu na etiku..i tako je to kroz citavo skolovanje obavezni predmet min. po 2 sata tjedno do 10 razreda..ali nedaj boze da im uvedu nesto normalnije poput sah ili infomratike..uglavnom sjedi vec u 3 razredu do 13 h u skoli radi 28 sati tjedno od toga 3 sata religija/etika i 2 h domacinsvo..kome to jos danas treba..po ustavu je dakle religija obavezni predmet ne izborni..srecom postoji bar etika, ali na zalost i nedovoljno strucan kadar za taj predmet

  42. #242
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Gdje ste? Irska?

  43. #243
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    a ja sama sebi skocila u usta
    trojkica mi je, silom prilika, u drugom objektu u vrticu
    i jucer dodjem, pogledam lijevo-kriz, pogledam desno-kalendar sa nekim svecima i krizevima
    eto, neka mi kad se hvalim

    inace, mojoj djeci se okolina (stariji) cesto zna(la) cuditi da ne idu na vjeronauk
    ili pitaju: tko ti je vjerouciteljica? (kao, jelte, bitnu informaciju u skolovanju jednog djeteta)
    cesto je to rodbina mm-a
    i kad cure kazu da ne idu, onda se cude i pitaju zasto
    pa su znale reci: tata mi ne da
    i tak, povremeno nam je zabavno s tim, a povremeno uleti i koja nezgodna situacija
    al ok, bila sam spremna na to

  44. #244
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje ste? Irska?
    šafran je u Njemačkoj.

  45. #245
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    nego netko je spomenuo neke statistike u kojima 80% mladih u hrvatskoj misli da je bog stvorio svijet. to mi izgleda stavno pomalo nevjerojatno.
    http://www.idi.hr/wp-content/uploads...l_16012017.pdf

    Ovo je samo novinski članak, piše samo koliko ih vjeruje u boga danas, a za “stvorio svijet” sam zapamtila iz original istraživanja. Ne mogu sad naći link, al kad iskopam, stavit ću

  46. #246
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Evo, ne mogu sad to vise nigdje iskopati, a još mi pred ocima pdf s tablicama istraživanja .
    Ne znam više naći. A pisao je tada i Dezulovic u kolumni o tome, kad su objavljeni rezultati, ali ni nju ne mogu naći.
    Pa sam možda brojke za “Bog je stvorio svijet” sanjala, možda je i bilo malo niže. Tipa 15% 90-tih vs 68% danas. Ali sjećam se rasprava o tome.
    Ali evo ima barem u linkanom članku rezultat za vjerovanje u boga, 20% vs 79% 20-tak godina kasnije. Je l ti to dovoljno?

  47. #247
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ako vjerujes u boga, onda je normalno vjerovati da je i bog stvorio svijet.
    Nacin na koji je stvaranje odradjeno moze se savršeno poklopiti sa danasnjim znanstvenim teorijama.
    Tako da ja u tim postocima ne vidim nista neobično.

  48. #248
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nije neobično da je visok postotak onih koji vjeruju da je Bog stvorio svijet ako je sličan postotak onih koji vjeruju u Boga.
    Neobično je da je u 20-25 godina taj postotak došao s 15%-20% na 70%-80%.
    Tj. nije ni to neobično s obzirom na promjene koje su se dogodile u društvu.

    Podaci su samo bili komentar na Žutin post da vjeronauk u školi vjerojatno i nema neki utjecaj na mlade, a poslije Seni pitala otkud su ti podaci.

    Al ako uzmemo u obzir da su brojke ovoliko narasle u cijeloj (dakle i odrasloj populaciji) koja nije pohađala vjeronauk u školi, onda možda i nije samo vjeronauk, nego eto velika većina Hrvata su zaista vjernici samo tada nisu smjeli reci, a sad smiju.

    Al kad sve skupa usporediš sa zemljama u kojima religijske institucije imaju manji društveni utjecaj ipak su to npr. brojke 0% Island vs 70%-80% Hrvatska.

  49. #249
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni su te brojke naprosto strasne, sto god da je tome uzrok.

    meni se ne cini, da se tu ista savrseno uklapa u znanstvenu teoriju postanka svijeta. niti u teoriju evolucije.
    samo sto je institucija crkve ocito dosla do stupnja saznanja o sumanosti tvrdnji tipa stvaranja svijeta prije 5000 godina, pa se institucionalno ne protivi izravno znanstvenim teorijama.
    oko 2007 ako se dobro sjecam je kardinal Schönborn u Austriji pokusavao progurati teoriju inteligentnog dizajna umjesto teorije evolucije, sto na srecu nije naislo na odusevljenje ni znanstvene zajednice, ni drustvenih struktura.

  50. #250
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    meni se ne cini, da se tu ista savrseno uklapa u znanstvenu teoriju postanka svijeta. niti u teoriju evolucije.

    Ja sam mislila da je gornji post o savršenom uklapanju ironija .

Stranica 5 od 18 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •