Stranica 6 od 18 PrviPrvi ... 4567816 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 251 do 300 od 859

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 5. dio

  1. #251
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo malo s wikipedije:

    The Big Bang itself is a scientific theory and as such stands or falls by its agreement with observations.[2] However, as a theory which addresses the nature of the universe since its earliest discernible existence, the Big Bang carries possible theological implications regarding the concept of creation out of nothing.[3][4][5] Many atheist philosophers have argued against the idea of the Universe having a beginning - the Universe might simply have existed for all eternity, but with the emerging evidence of the Big Bang theory, many theologians and physicists have viewed it as implicating theism;[6][7] a popular philosophical argument for the existence of God known as the Kalam cosmological argument rests in the concepts of the Big Bang.[8][9] In the 1920s and 1930s almost every major cosmologist preferred an eternal steady state Universe, and several complained that the beginning of time implied by the Big Bang imported religious concepts into physics; this objection was later repeated by supporters of the steady state theory,[10] who rejected the implication that the universe had a beginning.[11][12]

    ...

    At the November 22, 1951 opening meeting of the Pontifical Academy of Sciences, Pope Pius XII declared that the Big Bang theory does not conflict with the Catholic concept of creation.[28][29] Some Conservative ProtestantChristian denominations have also welcomed the Big Bang theory as supporting a historical interpretation of the doctrine of creation;[30] however adherents of Young Earth creationism, who advocate a very literal interpretation of the Book of Genesis, reject the theory.

  2. #252
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma i ja mislim da mnogi krscani nemaju problema s big bang theory... s druge strane moderma kvantna fizika i teorija kaosa su im puno manje drage

  3. #253
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zapravo me nije zanimao Big Bang kao takav i što je rekao koncil ovaj, papa onaj ili prorok ovaj o tome, mislila sam na znanost općenito, a Big Bang kao metaforu . Zanimalo me intimno kako ljudi to pomiruju sami sa sobom, ako prihvaćaju znanstvenu sliku svijeta, koja je stalno promjenjiva, za razliku od vjerskih dogmi? Gledala sam autora Human Body, jedan Britanac popularizator znanosti, mislim da je židov, on je rekao stila "uvijek će nešto biti misterij"... to mi je bilo shvatljivo. Teže mi je svhatljivo kad npr. naši pro IVF aktivisti krenu o tome što je rekao prorok ili neki sinod kad počinje život itd. Ili što je reklo židovstvo za potpomognutu itd. Kad smo lijepo smislili odvajanje crkve od države .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.09.2018. at 11:09

  4. #254
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    pa mislim da lakše pomire ljudi sami sa sobom kako se spajaju znanstvena saznanja i to da je bog stvorio svijet, nego da pomire sa sobom da vjeruju u boga, ali ne vjeruju da je on stvorio svijet (i njih osobno), to bi mi tek bilo misterij

  5. #255
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa mislim da lakše pomire ljudi sami sa sobom kako se spajaju znanstvena saznanja i to da je bog stvorio svijet, nego da pomire sa sobom da vjeruju u boga, ali ne vjeruju da je on stvorio svijet (i njih osobno), to bi mi tek bilo misterij
    Uh... kako to misliš? Bog je stvorio svijet, ali ne i njih osobno?

  6. #256
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    E, ja sam isto htjela pitati šta bi vjernici trebali vjerovati, nego da je Bog stvorio svijet? Ono, jednog dana Bog šetao, naišao na već gotov Svemir i rekao: Šta je ovo zgodno, malo ću se poigrat :D

    ina, mislim da nitko od vjernika, osim onih koji pripadaju vjerama koje doslovno čitaju vjerske tekstove, nema neki problem s pomirivanjem znanosti i vjere. Uključujući znanstvenike vjernike, kojih je jako puno.

  7. #257
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ne nego ne vidim kako netko može vjerovat u boga, a ne vjerovat da je bog stvorio svijet i njih, to mi se čini ko prvo i najvažnije

    mada možda stvarno ateisti nisu najbolji za tu raspravu, sasvim je očito da to meni nema ništa smisla

  8. #258
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    sasvim je očito da to meni nema ništa smisla
    Ja sam stekla dojam da nema ni vjernicima, samo nisu tako sitničavi
    Tj. prihvaćaju dogmu. I tu je mislim, najveća razlika.

  9. #259
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ne pomiruju ljudi tek tako, i Crkva svakim koncilom prilagodi svoja učenja novim znanstvenim postignućima. Ne radi se o banalnoj instituciji.

  10. #260
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Predsjednik njemačke biskupske konferencije izražava sram i žaljenje za seksualno zlostavljanje djece:

    Die Studie ergab unter anderem, dass zwischen 1946 und 2014 mindestens 1670 katholische Kleriker 3677 Minderjährige missbraucht haben sollen.
    Marx fügte an: „Ich schäme mich für das Vertrauen, das zerstört wurde; für die Verbrechen, die Menschen durch Amtspersonen der Kirche angetan wurden; und ich empfinde Scham für das Wegschauen von vielen, die nicht wahrhaben wollten, was geschehen ist und die sich nicht um die Opfer gesorgt haben.“ Das gelte auch für ihn selbst. „Wir haben den Opfern nicht zugehört. All das darf nicht folgenlos bleiben.“ Er konstatierte: „Viele Menschen glauben uns nicht mehr. Und ich habe dafür Verständnis.“
    U periodu od 1946. do 2014., najmanje 1670 katoličkih svećenika zlostavljalo je 3677 maloljetne djece.
    Kardinal Marx se srami što su se pravili da ne vide i nisu slušali žrtve. Kaže da im ljudi više ne vjeruju i da ima razumijevanja za to.

    O tome se dosta piše u stranim medijima, ali mi je zapravo zasmetalo što istovremeno Duhaček piše na indeksu o američkom biskupu koji izjednačava pedofile i homoseksualce i pretvara crkvu u žrtvu homoseksualaca.

    Nasuprot tome, na katoličkoj stranici: https://www.katholisch.de/aktuelles/...nd-sexualmoral
    stoje velike brojke o tome koliko je dječaka (homoseksualno zlostavljanje) bilo pogođeno, recimo između 62 i 80 %, dok je za usporedbu u školama tek 6,6 % homoseksualno zlostavljanje. No znanstvenici ne vide homoseksualnost kao faktor rizika.

    Ein ganz eigenen Punkt widmen die Forscher dem Thema Homosexualität. Die Zahlen scheinen in diesem Punkt zunächst für sich zu sprechen. 62,8 Prozent der Betroffenen insgesamt waren männlich. Bei der Analyse der Strafakten lag die Zahl sogar bei 80,2 Prozent – ein großer Unterschied zu den Befunden in nicht-kirchlichen Kontexten. Bei den Beschuldigten gab es in 14 bis 19 Prozent der Fälle Hinweise auf eine homosexuelle Orientierung. Zum Vergleich: An Schulen sind es nur 6,6 Prozent.

    Dennoch stellen die Forscher fest: "Homosexualität ist kein Risikofaktor für sexuellen Missbrauch."
    Zasmetalo mi je to kod Duhačeka jer ne vjerujem da nije informiran, a bilo bi eto pristojno navesti i pozitivne primjere.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 25.09.2018. at 15:38

  11. #261
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---532269.html

    ŽM trazi uvid u spise postupaka posvajanja djece.

  12. #262
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Djeca iz susjedne škole (one u koju pripadamo, ali ne ide tamo) su isla zajedno s roditeljima u crkvu na blagoslov školskih torbi.

  13. #263
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---532269.html

    ŽM trazi uvid u spise postupaka posvajanja djece.
    Da to je najveći problem posvajanja u Hrvatskoj! Dva homoseksualna para!
    Kad bi barem gđa Ž. uložila toliku energiju i novac u to da se promijeni to što neki parovi nikad ne posvoje i sto su djeca godinama i godinama nedostupna za posvajanje jer sustav ne oduzima roditeljsku skrb ako roditelj obavi jedan telefonski poziv. Ili sto cijela procedura traje godinama kad se i krene u oduzimanje roditeljske skrbi. Možda draga gđa Ž. ne zna za to pa jadna misli da će ova dva homoseksualna para odmah sutra uspjeti posvojiti dijete. Kad bi barem znala da su im šanse za posvajanje i bez homoseksualnosti ionako male imala bi više vremena za nešto drugo, umjesto da toliko brine o ovome.

  14. #264
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Pa svaka organizacija ima svoju agendu i mi se moramo pomirit s time da dobrobit određenih skupina ne mora biti agenda neke organizacije.
    Agenda ŽM nije dobrobit djece, nego uništavanje seksualnih manjina i sloboda žena, te zarada na alternativnim opcijama.
    Ona tu agendu može prodavati kako hoće, problem je što je narod dovoljno glup i mrzi da ju kupi.

    Svjedočim jednoj nevjerojatnoj situaciji u kojoj ljude jedna osoba godinama ugnjetava i nitko ne ustaje protiv te osobe. S druge strane, gomile ustaju protiv tuđih prava.
    Čudne životinje

  15. #265

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Razmišljam što je dobrobit djeteta.. jel netko proveo istraživanje s djecom koja su djetinstvo provela u domovima? Što misle ti ljudi ako su odrasli i ta djeca ako su malo veća pa se mogu izraziti? Što je njima važno? Što im najviše nedostaje? Kakvu obitelj žele? ......
    Djeca koja su usvojena...i tu bi trebalo postaviti čitav niz pitanja. Odgovori bi trebali kreirati kritrerije za usvajanja.
    Sve ostalo je političko s...nje.

  16. #266
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Djeca koja su provela djetinjstvo po domovima najčešće su bila manjim dijelom vremena kod bioloških roditelja pa se vraćala u dom, pa u udomiteljskim obiteljima i bježala od njih ponovo u dom (inače ne bi u domu dočekali 18.g.).
    Većina njih od ranog je djetinjstva čekala i nadala se da će biti posvojena, ali im naš "krv nije voda - mentalitet" to nije dozvoljavao.
    Prava bi borba uključivala i kontrolu bolesno neadekvatnih udomitelja koji djecu kolekcioniraju kao izvor financija i radne snage bez ikakve naknadne kontrole od strane CZSS.
    Ali koga briga za njih.
    A tek kad moraju napustiti dom i stambenu zajednicu...
    https://www.google.hr/amp/s/www.tele...tava-kamo/amp/

  17. #267
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Je li itko osim emisije Provjereno tražio uvid u život onog brata i sestre koji su 3x tj. išli u školu jer se bus "nije smio" zaustaviti pred njihovom kućom?
    Joj, samo ću se uzrujati.

  18. #268
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ja svaki put kad pomislim da neki sustav ne valja, tipa školstvo, zdravstvo, sjetim se socijalne skrbi (konkretno po ovom, ali i po pitanju zaštite i inog) i mislim: ostali su bogovi.
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 29.09.2018. at 19:41

  19. #269

  20. #270

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Je li itko osim emisije Provjereno tražio uvid u život onog brata i sestre koji su 3x tj. išli u školu jer se bus "nije smio" zaustaviti pred njihovom kućom?
    Joj, samo ću se uzrujati.
    Koliko sam shvatila djeca iz razreda su napravila kampanju i pisali Provjerenom https://novatv.dnevnik.hr/informativ...---532317.html

    No istina je mnogo banalnije stvari od ovog problema zauzmu znatno više medijskog prostora i napuhuju se danima. Nisam za ostavke na prvu, no ta Pročelnica društvenih djelatnosti je zaslužila da je maknu......

  21. #271
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Je li itko osim emisije Provjereno tražio uvid u život onog brata i sestre koji su 3x tj. išli u školu jer se bus "nije smio" zaustaviti pred njihovom kućom?
    Joj, samo ću se uzrujati.
    Potresna priča, a koja krasna curica željna znanja! Nadam se da će se sada nešto riješiti.

  22. #272
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Razmišljam što je dobrobit djeteta.. jel netko proveo istraživanje s djecom koja su djetinstvo provela u domovima? Što misle ti ljudi ako su odrasli i ta djeca ako su malo veća pa se mogu izraziti? Što je njima važno? Što im najviše nedostaje? Kakvu obitelj žele? ......
    Djeca koja su usvojena...i tu bi trebalo postaviti čitav niz pitanja. Odgovori bi trebali kreirati kritrerije za usvajanja.
    Sve ostalo je političko s...nje.
    Mislim da je to puno kompliciranije. Odrastanje u ustanovi nije sigurno dobro ni za koga. Ali razmišljanja te djece nisu neovisna o društvenom okruženju. Ako je gay par državni neprijatelj, ako se u crkvi bez ikakvih konsekvenci izjednačava homoseksualnost s pedofilijom, ako je klima homofobna, ako je velika uvreda kad ti netko kaže da si peder, i ako nisi, a i ako jesi, onda to dijete teško može biti objektivno.

    Nitko ne pravi problem odrastanja s mamom i s maminom sestrom ili s mamom i bakom, uz dramatične izjave da djetetu treba otac, a da se nedajbože radi o ženskom paru, to je drama.

    Ima svakakvih roditelja, a ja baš vidim oko sebe u parku neke super brižne tate koji grle djecu kad padnu, koji podižu djecu iz vrtića, škola, s plesa, koji nose voće u kutijici, da ih je dvojica istih takvih nema nikakve prepreke za obiteljsku sreću. Barem jedan bi znao oprat veš u vešmašini

  23. #273
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Kad bih ja morala odgovoriti na pitanja što bih mijenjala u svom djetinjstvu i kakve je posljedice na moje odrastanje i razvoj osobnosti imalo to što su mi npr. roditelji imali previše povjerenja u moju samostalnost, stvarno ne znam što bih odgovorila.

  24. #274
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Da to je najveći problem posvajanja u Hrvatskoj! Dva homoseksualna para!
    Kad bi barem gđa Ž. uložila toliku energiju i novac u to da se promijeni to što neki parovi nikad ne posvoje i sto su djeca godinama i godinama nedostupna za posvajanje jer sustav ne oduzima roditeljsku skrb ako roditelj obavi jedan telefonski poziv. Ili sto cijela procedura traje godinama kad se i krene u oduzimanje roditeljske skrbi. Možda draga gđa Ž. ne zna za to pa jadna misli da će ova dva homoseksualna para odmah sutra uspjeti posvojiti dijete. Kad bi barem znala da su im šanse za posvajanje i bez homoseksualnosti ionako male imala bi više vremena za nešto drugo, umjesto da toliko brine o ovome.
    ŽM je jako brižna, pokazala je to već puno puta. Pruži ruku slabijem i onda ga još malo pogurne u mulj.
    Ne smeta joj što paralelno državnom sustavu postoji i crkveni za institucionalno zbrinjavanje djece i ako se steknu uvjeti za to davanje na posvajanje. Baš je povijesno pokazano kako institucije crkve u strahu od Krista dobro brinu o maloj djeci.

  25. #275

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    S obzirom da je teška klima u društvu jesu li baš ta, duboko ranjena djeca, najadekvatnija da budu prva linija obrane?

  26. #276

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Ako postoje podaci da trenutno u Hr postoji crkvena institucija koja neadekvatno brine o djeci u domovima, mislim da ih hitno treba objaviti.
    Mene je učiteljica šamarala u školskom sustavu prije 35 godina, mislim da bi bilo bizarno optuživati današnje učitelje zbog toga.
    Smeta mi ta neka kolektivna krivnja. Slažem se da bi za djecu u domovima daleko bolje bilo da se ŽM i svi ostali prvenstveno zauzmu za izmjene zakona koje bi omogućile brže posvajanje.

  27. #277
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da je teška klima u društvu jesu li baš ta, duboko ranjena djeca, najadekvatnija da budu prva linija obrane?
    Nisu oni prva linija obrane, niti napada. To je sve šarena laža - gajevi nemaju u RH realne šanse posvojiti dijete, osim možda neko teško hendikepirano dijete ili ako se posvaja biološko dijete od partnera.

    Apsolutno se slažem da djeca trebaju biti prva linija obrane - a puno ih više ugrožavaju svećenici unutar Crkve ili npr. Caritas, sjetimo se onog groznog slučaja, a ne gej parovi. Tako da je apsolutno jasno u kojem području se treba prvo ustati u zaštitu djece - u onom gdje su stvarno u kontaktu, 1:1, i gdje je bilo brojnih dokazanih devijantnih ponašanja u RL-u i svaku malo iskrsne novi slučaj. A ne što su 2-3 para predala papire u sustav eventualno, znači postoji samo kao teorija.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.10.2018. at 13:05

  28. #278
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako postoje podaci da trenutno u Hr postoji crkvena institucija koja neadekvatno brine o djeci u domovima, mislim da ih hitno treba objaviti.
    Apsolutno. I broj objava i prijava raste iz dana u dan - Caritas, Split, Krk... Ima toga dosta po novinama.

  29. #279
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    BIla sam nedavno na prezentaciji slikovnice Moja dugina obitelj, predstavljala su je dva tipa iz udruge Dugine obitelji, pa su pričali o tome kako to kod nas ustvari izgleda
    U javnosti kao da ljudi nisu svjesni da dugine obitelji već postoje, ta djeca su već tu, ustvari se ne zna koliki ih je broj u cijeloj zemlji jer se to nigdje ne evidentira, u Zagrebu su mnogi uključeni u grupu podrške pa imaju neke info
    Uglavnom, naravno da smo mi svi iz publike željeli znati kako to sve funkcionira kad se dijete uključi u sustav, vrtić škola, imaju li problema s drugom djecom, drugim roditeljima
    Odgovor je bio: nemaju. Tj imaju probleme kakve imaju i svi ostali, ali nemaju neke posebne baš zbog toga. Kažu da je to klincima vrlo lako prihvatiti jer su puno puta vidjeli na TVu, tako da im je to i cool, znaju biti reakcije tipa "joj da bar ja imam dvije mame kao Marija".
    Sad, ja ne znam da li su oni imali iz svojih osobnih razloga potrebu predstavit si situaciju ružičastijom nego je, ali očito to uopće ne funkcionira tako strašno kako mi zamišljamo, odmah neka odbacivanja, ruganja i slično. To je više neka naša fantazija i strah nego što je njihovo iskustvo.

  30. #280
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    BIla sam nedavno na prezentaciji slikovnice Moja dugina obitelj, predstavljala su je dva tipa iz udruge Dugine obitelji, pa su pričali o tome kako to kod nas ustvari izgleda
    Je li bilo duginih obitelji starije školske djece? Meni se nekako čini da bi najgore razdoblje za djecu bilo kraj osnovne škole, mislim da u srednjoj, krajem srednje, djeca formiraju svoj stav i u stanju su raditi odmake od toga što im se govori na vjeronauku - ima ona neka lekcija u 8.-me razredu da su ateisti i humanisti zlo i kreatori Auschwitza... mislim da možda kasnije ipak imaju distanciraniji stav od službene doktrine.

  31. #281
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    pa sad, ne znam koje su dobi sva djeca
    ali ako je dijete od početka integrirano u razred i ako su u prvim razredima OŠ probavili taj podatak, ne mogu zamislit da to odjednom postane problem u sedmom, obično je prvi susret najteži
    pretpostavljam da bude nekih ekscesa, ali njihova poruka je svakako bila da to prihvaćanje kod djece ide puno lakše nego što to odrasli očekuju

  32. #282

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Drago mi je ako je tako. Čitajući gore životne sudbine djece iz doma zgrozila sam se kako lako dijete postane žrtva.

  33. #283
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    cipelica, osim što svako toliko izađe neka vijest o zlostavljanjima unutar crkvenih institucija, mislim da je besmisleno da se financira paralelni sustav, a istovremeno se crkva pravi posebnom kategorijom kad je primjena pravnog lijeka u pitanju. To se dakle financira iz proračuna. Donacija ima i u državnim i u crkvenim institucijama. A onda se adekvatni posvojitelji biraju iz vlastitih redova, jer je poznato da su katolici dobri roditelji, a ostali su odgovorni za Auschwitz, što je ina napisala.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.10.2018. at 15:51

  34. #284
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa sad, ne znam koje su dobi sva djeca
    ali ako je dijete od početka integrirano u razred i ako su u prvim razredima OŠ probavili taj podatak, ne mogu zamislit da to odjednom postane problem u sedmom, obično je prvi susret najteži
    pretpostavljam da bude nekih ekscesa, ali njihova poruka je svakako bila da to prihvaćanje kod djece ide puno lakše nego što to odrasli očekuju
    Prihvaćanje u dječjoj dobi ide normalno, rekla bih, ali u nekom trenu kad dijete postane odrasla osoba ili na tom putovanju u odraslu dob, nastaju problemi. Inače bismo živili u idealnoj utopiji. Negdje dok dijete mijese škola, crkva i okolina, nastane problem "drugačijih". Kada drugačije anatemizira društvo i kad protiv njih aktivno huškaju ljude i rade na platformi "nisu oni kao mi" - pa ganjanju jednog po jednog, ne bi li ih satrali. Cijelo društvo su nekad bila djeca. Dječja srca su čista, ne idu s primislima - njima nitko nije drugačiji, nego ovaj je ovakav, onaj je ovakav, a ja am ovakav. Onda kasnije dođu do mi - oni - oni nisu dobri, a mi jesmo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.10.2018. at 16:50

  35. #285
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Ako se klima u razredu poklopi, djeca mogu biti jako gruba i povodljiva. Tko kaže da neće dijete otpočetka biti zlostavljano.
    Ja sam već išla na predavanja o vršnjačkom nasilju jer smo mi drugačija obitelj i time realno potencijalna meta zlostavljača. Često je rješenje prebacivanje zlostavljanog djeteta u drugi razred ili školu čime se šalje super poruka. Srećom pa kod nas oko trećina djece ne ide na vjeronauk već u prvom razredu pa neće biti i po tom pitanju drugačiji.

    I da, bila je tu mama na forumu koja je tvrdila da njezino posvojeno dijete nije zlostavljano, a onda se javila kasnije da je bilo, ali da je kasno saznala.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.10.2018. at 17:25

  36. #286
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ina, ne kužim točno šta hoćeš reći
    točno je da djeca kao djeca ne gledaju kroz te prizme, ali jako brzo čuju od odraslih, i ovi u 1-2-3 razredu će se brzo uhvatit djeteta koje je drugačije po nekom kriteriju
    ali ako su djeca u ranijim razredima prihvatila da im frend iz razreda ima dvije mame kao normalnu životnu činjenicu, ne razumijem kako bi im to odjednom postao problem u sedmom razredu zbog jednog sata vjeronauka
    pa nije ni u Hrvatistanu taj vjeronauk jedini utjecaj na ljude, u međuvremenu su i pogledali 6 sezona Moderne obitelji (tako su ovi dečki iz udruge rekli: klincima je to sve normalno jer su već sto puta vidjeli na TVu)

  37. #287

  38. #288
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,499

    Početno

    Ja ne bih rekla da je djeci iz duginih obitelji u Hrvatskoj sve tako "ružičasto" kako su prezentirali iz te udruge, poznajem jednu takvu obitelj, sin je još maleni, ali sasvim sigurno da će se susrest s određenim izazovima - gle on je iz "drugačije" obitelji i to je nesporno, ima dvije mame. Zašto poricati "različitost" kad ona postoji?

    Gledala sam i neki dokumentarac u kojem su svjedočila djeca posvojena od strane gej parova u SAD-u, nisu sva iskustva te djece bila pozitivna ne samo vis-a-vis okoline nego nažalost naspram njihovih posvojitelja. Tako da nije sve crno-bijeli svijet.

    Isto tako slažem se s tang, sati vjeronauka apsolutno nemaju takav neki presudni utjecaj na izgradnju nečijih stavova: tu je obitelj, prijatelji, okolina, mediji..svašta nešto.

    Ja bih rezimirala da onaj tko je drukčiji ili želi biti po nečemu drukčiji da se toga ne treba sramiti nego to have guts takav i biti. al ne treba ni to nametati drugima. Ono živim svoj život najbolje što znam i onako kako ja želim, a drugi neka žive svoj.

  39. #289
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se klima u razredu poklopi, djeca mogu biti jako gruba i povodljiva. Tko kaže da neće dijete otpočetka biti zlostavljano.
    Ja sam već išla na predavanja o vršnjačkom nasilju jer smo mi drugačija obitelj i time realno potencijalna meta zlostavljača. Često je rješenje prebacivanje zlostavljanog djeteta u drugi razred ili školu čime se šalje super poruka. Srećom pa kod nas oko trećina djece ne ide na vjeronauk već u prvom razredu pa neće biti i po tom pitanju drugačiji.

    I da, bila je tu mama na forumu koja je tvrdila da njezino posvojeno dijete nije zlostavljano, a onda se javila kasnije da je bilo, ali da je kasno saznala.
    Ovo je istina, ali nema veze (samo) s nastavom vjeronauka, iako smatram da se na nastavi vjeronauka premalo toleriraju različitosti.

  40. #290
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,499

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Srećom pa kod nas oko trećina djece ne ide na vjeronauk već u prvom razredu pa neće biti i po tom pitanju drugačiji.
    Zašto toliko zazireš i bojiš se toga da ste drugačiji (posvojeno dijete, ateisti..)? Jeste i šta, u tome je vaše bogatstvo.
    Bila sam puno puta u životu u situacijama da sam bila drugačija, nekada se to vidjelo golim okom, nekada nisam isticala, pa šta evo me žive, čile i vesele
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.10.2018. at 11:02

  41. #291
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Vjerojatno zato što se radi o djetetu, a ne direkt o njoj.
    Moja djeca su malo drugačija u sredini u kojoj žive, autsajderi... Oni to hendlaju u prosjeku ok, uz neke oscilacije, pa ja tome ne pridajem gotovo nikakvu pažnju. Ali moje najstarije dijete je već punoljetno, dakle ja sam imala dovoljno vremena naučiti kako to rješavati.

  42. #292
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Nije problem (samo) u vjeronauku, nego je nenormalno postalo normalno, kako je to napisao Pavičić neki dan. U takvom okruženju porastu krila i crkvi i velikom dijelu građana, drugi se lagano navikavaju i sagibaju. Kad ti kaže s oltara i u učionici da si drugotna, a muškarac prvotan, kad kaže da si manje vrijedan jer ne vjeruješ u Krista, onda se radi takva klima, a tek kad si gay - onda ti nema spasa. Pa nije to bilo tako davno da je bilo normalno i zakonski regulirano da Židovi ne smiju više stanovati sjeverno od Ilice. Rasni zakoni su sasvim lijepo prihvaćeni i danas javnost uz veliku podršku HRT-a pati za tim vremenom kad smo mi Hrvati u vlastitoj državi imali još veće mišiće. Kakav je stav crkve o gay ekipi, to znamo i znamo da se to podučava u školi. Sigurna sam da je nekome dovoljan trigger da nekog maltretira to što je dobio signal s katedre da se radi o lošoj osobi pa ga se smije onda maltretirati. Bilo da se radi o ateistu ili gayu ili nedajbože nekoj nevoljenoj manjini, a tek kombinacija gay-manjinac, drama!

    Problem je upravo u svemu što je super napisao Pavičić.

  43. #293
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto toliko zazireš i bojiš se toga da ste drugačiji (posvojeno dijete, ateisti..)? Jeste i šta, u tome je vaše bogatstvo.
    Bila sam puno puta u životu u situacijama da sam bila drugačija, nekada se to vidjelo golim okom, nekada nisam isticala, pa šta evo me žive, čile i vesele
    Lili, ne bojim se napamet, nego postoje podaci o tome. Postoje i radionice za posvojitelje da prepoznaju i snađu se u takvoj situaciji.

  44. #294
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, ne bojim se napamet, nego postoje podaci o tome. Postoje i radionice za posvojitelje da prepoznaju i snađu se u takvoj situaciji.
    Imaš hrpu tekstova na tu temu:
    https://adoption.com/when-you-are-bu...about-adoption

    Although the fact of being an adopted family should not be shocking in this day and age, for some “mean people,” it’s viewed as a perfect point of entry to wound and hurt—not necessarily because of the situation itself, but because bullies will use whatever ammunition they think may make the biggest impact on a would-be victim. I believe one of the best ways to prevent your child’s adoption from becoming a target for bullies is to make sure he is comfortable with his situation before someone else swoops in and makes it uncomfortable for him.
    Eto, zato se spremam unaprijed da nas ne zatekne.

    https://www.rainbowkids.com/adoption...ugh-times-2057

  45. #295
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Bila je tu davno forumašica koja je kao samica posvojila dečkića Roma. Problemi na kvadrat.

  46. #296
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom, naravno da smo mi svi iz publike željeli znati kako to sve funkcionira kad se dijete uključi u sustav, vrtić škola, imaju li problema s drugom djecom, drugim roditeljima
    Odgovor je bio: nemaju.
    Pa meni je ovo fenomenalna vijest! Blažena Moderna obitelj i RTL s beskonačnim repriziranjem :D

  47. #297
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ina, ne kužim točno šta hoćeš reći
    točno je da djeca kao djeca ne gledaju kroz te prizme, ali jako brzo čuju od odraslih, i ovi u 1-2-3 razredu će se brzo uhvatit djeteta koje je drugačije po nekom kriteriju
    ali ako su djeca u ranijim razredima prihvatila da im frend iz razreda ima dvije mame kao normalnu životnu činjenicu, ne razumijem kako bi im to odjednom postao problem u sedmom razredu zbog jednog sata vjeronauka
    pa nije ni u Hrvatistanu taj vjeronauk jedini utjecaj na ljude, u međuvremenu su i pogledali 6 sezona Moderne obitelji (tako su ovi dečki iz udruge rekli: klincima je to sve normalno jer su već sto puta vidjeli na TVu)
    Što ti misilš? Zašto su mladi posebno konzervativni i isključivi u RH danas? Potkrijepljeno brojkama iz istraživanja koliki je pomak u netoleranciju.

  48. #298
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Nije problem (samo) u vjeronauku, nego je nenormalno postalo normalno, kako je to napisao Pavičić neki dan. U takvom okruženju porastu krila i crkvi i velikom dijelu građana, drugi se lagano navikavaju i sagibaju. Kad ti kaže s oltara i u učionici da si drugotna, a muškarac prvotan, kad kaže da si manje vrijedan jer ne vjeruješ u Krista, onda se radi takva klima, a tek kad si gay - onda ti nema spasa. Pa nije to bilo tako davno da je bilo normalno i zakonski regulirano da Židovi ne smiju više stanovati sjeverno od Ilice. Rasni zakoni su sasvim lijepo prihvaćeni i danas javnost uz veliku podršku HRT-a pati za tim vremenom kad smo mi Hrvati u vlastitoj državi imali još veće mišiće. Kakav je stav crkve o gay ekipi, to znamo i znamo da se to podučava u školi. Sigurna sam da je nekome dovoljan trigger da nekog maltretira to što je dobio signal s katedre da se radi o lošoj osobi pa ga se smije onda maltretirati. Bilo da se radi o ateistu ili gayu ili nedajbože nekoj nevoljenoj manjini, a tek kombinacija gay-manjinac, drama!

    Problem je upravo u svemu što je super napisao Pavičić.
    X. Ne vidjeti to... je ne biti realan.

  49. #299
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je istina, ali nema veze (samo) s nastavom vjeronauka, iako smatram da se na nastavi vjeronauka premalo toleriraju različitosti.
    Koji understatement . Pogledaj udžb iz vjeronauka, ne da ima "premalo tolerancije", nego ide direktno anatemiziranje ateista, direktna netolerancija, crno-na-bijelo, u službenom udbženiku. A za druge pod-grupe nisam proučavala.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.10.2018. at 12:43

  50. #300
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Crtica- uklapa se u temu otupljivanja.

    Dakle dodijeljene su Nobelove nagrade za fiziku. Ja sam pročitala u stranim medijima, pogledala što su napravili (laserska fizika - optička pinceta i pojačavanje/skraćivanje laserskog pulsa), vidjela da je jedan od dobitnika kao dijete iselio iz nacističke Njemačke, a da je žena treća žena u povijesti koja je dobila nagradu u području fizike.

    Iz čiste sam znatiželje pregledala naše portale. Na Die Weltu je to prva vijest iz svijeta. Kod nas se moraš potruditi da je pronađeš, a kad je pronađeš je ubitačno neinformativna. Jutarnji i index ju još nemaju, tportal piše samo da je jedan nobelovac jako star i koliko su novaca dobili, a vecernji piše iz kojeg je područja, da je to treća žena i zašto se ne dodjeljuje za literaturu - i onda boldano seks skandal, što je naravno najvažnije za ovogodišnju dodjelu Nobelovih nagrada.

    Čudi li onda vijest o tome da smo na dnu liste Europljana s povjerenjem u znanost, a pri vrhu u Boga?

Stranica 6 od 18 PrviPrvi ... 4567816 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •