Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 258 od 258

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 5. dio

vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006

Početno

Evo malo s wikipedije:

The Big Bang itself is a scientific theory and as such stands or falls by its agreement with observations.[2] However, as a theory which addresses the nature of the universe since its earliest discernible existence, the Big Bang carries possible theological implications regarding the concept of creation out of nothing.[3][4][5] Many atheist philosophers have argued against the idea of the Universe having a beginning - the Universe might simply have existed for all eternity, but with the emerging evidence of the Big Bang theory, many theologians and physicists have viewed it as implicating theism;[6][7] a popular philosophical argument for the existence of God known as the Kalam cosmological argument rests in the concepts of the Big Bang.[8][9] In the 1920s and 1930s almost every major cosmologist preferred an eternal steady state Universe, and several complained that the beginning of time implied by the Big Bang imported religious concepts into physics; this objection was later repeated by supporters of the steady state theory,[10] who rejected the implication that the universe had a beginning.[11][12]

...

At the November 22, 1951 opening meeting of the Pontifical Academy of Sciences, Pope Pius XII declared that the Big Bang theory does not conflict with the Catholic concept of creation.[28][29] Some Conservative ProtestantChristian denominations have also welcomed the Big Bang theory as supporting a historical interpretation of the doctrine of creation;[30] however adherents of Young Earth creationism, who advocate a very literal interpretation of the Book of Genesis, reject the theory.

sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009

Početno

Ma i ja mislim da mnogi krscani nemaju problema s big bang theory... s druge strane moderma kvantna fizika i teorija kaosa su im puno manje drage

ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006

Početno

Zapravo me nije zanimao Big Bang kao takav i što je rekao koncil ovaj, papa onaj ili prorok ovaj o tome, mislila sam na znanost općenito, a Big Bang kao metaforu . Zanimalo me intimno kako ljudi to pomiruju sami sa sobom, ako prihvaćaju znanstvenu sliku svijeta, koja je stalno promjenjiva, za razliku od vjerskih dogmi? Gledala sam autora Human Body, jedan Britanac popularizator znanosti, mislim da je židov, on je rekao stila "uvijek će nešto biti misterij"... to mi je bilo shvatljivo. Teže mi je svhatljivo kad npr. naši pro IVF aktivisti krenu o tome što je rekao prorok ili neki sinod kad počinje život itd. Ili što je reklo židovstvo za potpomognutu itd. Kad smo lijepo smislili odvajanje crkve od države .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.09.2018. at 11:09

tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009

Početno

pa mislim da lakše pomire ljudi sami sa sobom kako se spajaju znanstvena saznanja i to da je bog stvorio svijet, nego da pomire sa sobom da vjeruju u boga, ali ne vjeruju da je on stvorio svijet (i njih osobno), to bi mi tek bilo misterij

ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006

Početno

Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa mislim da lakše pomire ljudi sami sa sobom kako se spajaju znanstvena saznanja i to da je bog stvorio svijet, nego da pomire sa sobom da vjeruju u boga, ali ne vjeruju da je on stvorio svijet (i njih osobno), to bi mi tek bilo misterij
    Uh... kako to misliš? Bog je stvorio svijet, ali ne i njih osobno?

vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006

Početno

E, ja sam isto htjela pitati šta bi vjernici trebali vjerovati, nego da je Bog stvorio svijet? Ono, jednog dana Bog šetao, naišao na već gotov Svemir i rekao: Šta je ovo zgodno, malo ću se poigrat :D

ina, mislim da nitko od vjernika, osim onih koji pripadaju vjerama koje doslovno čitaju vjerske tekstove, nema neki problem s pomirivanjem znanosti i vjere. Uključujući znanstvenike vjernike, kojih je jako puno.

tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009

Početno

ne nego ne vidim kako netko može vjerovat u boga, a ne vjerovat da je bog stvorio svijet i njih, to mi se čini ko prvo i najvažnije

mada možda stvarno ateisti nisu najbolji za tu raspravu, sasvim je očito da to meni nema ništa smisla

Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008

Početno

Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    sasvim je očito da to meni nema ništa smisla
    Ja sam stekla dojam da nema ni vjernicima, samo nisu tako sitničavi
    Tj. prihvaćaju dogmu. I tu je mislim, najveća razlika.

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •