Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 101

Tema: Milano - izložba Fride Kahlo

  1. #51
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Napisala sam već da mi je žao što sam reagirala, ali teško je protiv sebe . Grammar nazi, kako bi se to pravilno reklo, hihi.
    A još mi to više smeta u talijanskom jeziku. Nisam se na vrijeme zaustavila nego stisnula : "Brzi odgovor". Trudit ću se usporiti taj moj jezik.

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne razumijem kakav si ti to grammar nazi, kad ne znaš objasniti što je ispravno i zašto.

  3. #53
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mima, sempre contro tutti.

  4. #54
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    S obzirom da Mestre nije množina, onda je: živim u Mestreu. Kao u Čileu, foajeu, rezimeu....To je jedino ispravno po hrvatskoj jezičnoj normi.

  5. #55
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    ...odnosno tako je po Akademijinoj gramatici.

  6. #56
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pitam se kako znamo da nije množina, meni osobno suvislije zvuči ove Mestre nego ovaj Mestre (iako mi suvislo zvuči ovaj Čile). Ali ja stvarno nisam dovoljno kompetentna u gramatici, a kamoli da sam grammar nazi.

    Kako sam nedavno tražila smještaj u Mestrama ili Mestreu vidjela sam da se oblik "u Mestrama" vrlo često upotrebljava.

  7. #57
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kaže frendica da Mestre NIJE množina.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 18.05.2018. at 13:20

  8. #58
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa to valjda na talijanskom nije, ali kako mi to znamo i kako onda dekliniramo? Ne znam ima li veze rod i boj zemljopisnog naziva u stranom jeziku. Nemam pojma.

  9. #59
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    a možda je i po logici U NIŠ, iz NIŠ, oko NIŠ


    sretno na putu Mojca i drugari
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 18.05.2018. at 13:36

  10. #60
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    čokolada napose bojevi imaju veze s time

  11. #61
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Akademijina gramatika posuđenice na -e, -i, -u, -ō (dugo o) sklanja kao imenice muškoga roda a-vrste, bez nastavka u N jd., tj. nominativni se oblik uzima kao osnova, npr. imenice foaje (G foajea), rezime,
    Čile, kroki, derbi, intervju, biro, bistro itd.


    Npr. tal. grad Pordenone. Ne bi rekla da živiš u Pordenonama, nego u Pordenoneu.
    S druge strane Tenerife. Našem uhu množina jer ih zamišljamo kao otočje pa kažemo da uživamo na Tenerifima, dok Španjolci znaju da je to - jedan otok .
    Ovo sam sad prodiskutirala sa stručnom frendicom da ne misliš da sam baš tolika znalica .

  12. #62
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    čokolada napose bojevi imaju veze s time
    ? prijevod, molim.

  13. #63
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    evo ti i dubrovniknet misli da je u Mestrama http://www.dubrovniknet.hr/novost.ph...5#.Wv6wf-6FO70
    Posljednje uređivanje od Mima : 18.05.2018. at 13:53

  14. #64
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    o nema mjerila pismenosti do naših portala

  15. #65
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nisam ovaj link niti navela kao mjerilo pismenosti.

  16. #66
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to valjda na talijanskom nije, ali kako mi to znamo i kako onda dekliniramo? Ne znam ima li veze rod i boj zemljopisnog naziva u stranom jeziku. Nemam pojma.
    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    čokolada napose bojevi imaju veze s time
    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    ? prijevod, molim.
    Prvo je Mimi ispao "r", pa se jelena. O nadovezala
    Vjerojatno da pokaže kako i drugi gube slova. Zaključak je moj, ne znam da li je jelena. O to mislila.

  17. #67
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    ? prijevod, molim.
    Vidi svoj post

  18. #68
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Izgleda da je i jelena grammar nazi.

  19. #69
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Slovenci kažu:
    Bili smo v Trakoščanih.

  20. #70
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Back to the topic, izložba je sjajna.
    Harry Potter isto.

  21. #71
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da Mestre nije množina, onda je: živim u Mestreu. Kao u Čileu, foajeu, rezimeu....To je jedino ispravno po hrvatskoj jezičnoj normi.
    Sad kad kažeš... frendica koja tamo živi tako kaže.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Mojca daj molim te detaljnije o HP izložbi. Jel veliko ili malo, smije se dirati, kuhati napitak ...
    Znaš da u srpnju dolaze novi Lego HP setovi...

  23. #73
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Napišem kad se vratimo.

  24. #74
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Mojca napisi nam nesto i o izlozbi F.K. Obozavam njene slike, ali sam ih nazalost vidjela samo nekoliko prije sto godina u Washingtonu. Cijelo vrijeme me kopka kako bi krenula u Milano. Sto je rekla tvoja curica na slike?

  25. #75
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Mamitzi, bit ce ovo ljeto i u Budimpesti izlozba od FK. Mozda ova ista.

    Al da, Mojca svakako napisi malo vise o izlozbi!

  26. #76
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ne vjerujem sto mozete napraviti od teme zbog deklinacije imena talijanskog grada?!
    Kao i sve disleksicare zaboli me uho za to, izlozba bi me uvijek vise zanimala.

  27. #77
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Hvala -mozda uspijem do budimpeste

  28. #78
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    I ja se nadam

  29. #79
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    I ja

  30. #80
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Evo skidam slike pa sam se sjetila da sam obećala napisati par riječi.

    Krenuli smo iz Zg u četvrtak oko 18... vozili ravno do Milana, uz jedno stajanje u Sloveniji... oko 1 ujutro smo bili u hotelu u gradiću Rho, sjeverno od Milana. Ulaznice za Fridu smo imali za 10.30, pa smo odmah nakon doručka požurili na vlak i metro, pa do http://www.mudec.it/ita/. Srećom nije bila pretjerana gužva, kako zna biti na izložbama... pa smo imale mogućnost u miru razgledati svaku sliku... Smjehuljica je bila jako zainteresirana... Kad lista knjigu najviše je se dojme njene nadrealne slike... a tu, u muzeju najviše su je se dojmile slike koje prikazuju voće i životinje, što me iznenadilo.
    Uz njene slike bilo je i dosta dokumenata, pisama, obiteljskih fotografija... evo tu se lijepo vidi atmosfera http://pacificpress.lightrocketmedia...ition-in-milan

    Uvijek ti susreti sa slikama koje godinama gledam u knjigama, probude onaj dio mene koji pritisnut svakodnevicom spava... i svaki odlazak na "susret s nekim od velikih slikara" mi bude poseban... ali ova izložba je bila još posebnija... jer je bila prva nakon jako puno vremena, bila je prva otkad sam mama i bila je prva velika izložba s mojom kćeri... pa sam ušla u Mudec s vrlo nemirnim leptirićima u trbuhu...
    Promatrati te slike uživo, vidjeti pred sobom ono što je zbilja umjetnik stvorio, a ne stroj otisnuo... uh... zbilja posebno. Izložba je podijeljena u nekoliko perioda... a posljednji period "bol" je onaj koji je najpoznatiji i najatraktivniji zbog tog nadrealnih prizora. No... valjda zbog toga što sam te slike već puno puta gledala, sadržajno mi nisu nepoznanica... pa sam im se prepustila... i osjetila svu tu tugu, bol i patnju koja se zbilja vrišti iz njih... ma koliko staložene one na prvi pogled izgledale. Tek sam sad zbilja shvatila koliko hrabra i velika je Frida bila.
    Nakon nekog vremena Smjehuljica je počela pokazivati znakove da želi van... nije joj bilo dosadno.... samo ju je preplavila tuga... baš se vidjelo na njoj.
    Zvala sam MD-a da dođe po Smjehuljicu, pa sam ostala još 15-min sama... jer nisam bila sposobna izaći van.... kad sam izašla... bila sam u suzama.

    Nažalost, kako to na putovanjima tog tipa ide, morali smo se držati plana i brzo nešto pojesti i krenuti prema Harry Potter izložbi... Smjehuljica nije znala što ju čeka... i dobro da nije... jer bi nam valjda krv popila još u Zagrebu... od trenutka kad smo joj rekli, pa do trenutka kad smo stigli do izložbe prošlo je oko sat i pol... ona je bila sva van sebe od sreće.
    Ova izložba je nešto posve drugo... dugi red na ulasku... pa slikanje pod mus, pa čekanje da naša grupa dođe na red za ući... Lijepo je napravljena, ništa se ne smije dirati i slikati... ali naravno, svi slikaju (Italija kao da je dio Balkana ) nešto malo je interaktivna... mogu se povući mandragore koje fakat cvile... može se ući u Hagridovu kolibu, dotaknuti zmajevo jaje... pokušati baciti loptu kroz obruč... sve što je prikazano je vrlo uvjerljivo... na trenutke i malo zastrašujuće za djecu (taman koliko treba).

    Nakon Harry Pottera, trk do Duoma... u potrazi za Grom sladoledom... ali slastičarnica je zatvorena, što je izazvalo veliko razočarenje... pa smo potražili i drugu na stabici gdje smo s metroa presjedali na vlak... pa je i ta bila zatvorena.... što je već probudilo sumnje da se omiljeni lanac sladoledarnica zatvara.
    Po povratku u Rho večerali smo u restoranu kojeg sam izabrala na Googleu... pokazao se kao super izbor... nakon toga šetnja po Rho i jedan prosječan sladoled.

    Budući smo se napunili sadržajima koji su zanimali Smjehuljicu i mene, odlučili smo sljedeće jutro izabrati "nešto za tatu",pa smo otišli Alfa Romeo muzeja... što je bio pun pogodak jer se tog dana održavala utrka starih automobila Mille miglia http://www.1000miglia.it/2018-Edition/
    To je bilo jako šarmantno... pa smo se zadržali puno dulje nego smo planirali, pa smo odlučili ne ići u Mestre i Veneciju.
    Kupili malo voća i peciva u obližnjem shopping centru i krenuli prema doma uz dogovor da ćemo stati usput...

    To usput bilo je Lago di Garda.... gdje smo proveli par sati na predivnom vjetru, promatrajući ogromne valove (fakat nisam znala da na jezeru mogu biti toliki valovi) dok se Smjehuljica ljuljala u parkiću...
    Vozeći se prema Zagrebu, privukao nas je jedan dvorac kojeg smo vidjeli s autoputa... pa smo stali, iako smo imali nešto drugo u planu... i to je bilo jako slatko završno skitanje po Italiji... Soare, mali gradić podno dvorca, taman se dešavala neka nježna fešta... sve puno štandova s domaćom hranom, umjetninama, crkva pretvorena u galeriju... Malo jeli i upijali... kad je počeo padati mrak, krenuli smo prema doma i oko pol jedan stigli...

    Napunili baterije i uživali... djetetu smo ostali dužni Veneciju... pa ćemo teška srca uskoro morati i tamo.

  31. #81
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Baš vam je bilo lijepo. I napisala si dobar putopis.

    Inače, mogu tu stavit, a tog se prije nisam sjetila, dosta zgodan smještaj u Milanu. Radi se o studentskom domu koji je malo izvan centra (nismo htjeli ulazit autom u grad) - parking je besplatan, a do samog centra ima par stanica metroom. Cijena noćenja s doručkom je bila 110 eura. Doručak je bio preodličan, a uz to možeš piti esspresa do mile volje. Ja kao ljubiteljica talijanske kave sam se morala suzdržavati. Osim kej me uhvatila nostalgija za studentskim danima, klinci su bili impresionirani količinom utičnica u sobi

  32. #82
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Noćenje s doručkom 110 eur za koliko osoba, koliko dana?

    Mi smo u Rhou platili 950 kn sa svim taksama za nas troje, za dvije noći. Noćenje + doručak.

  33. #83
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Jednu noć, za nas 4. Stali smo na povratku iz Švicarske. Smještaj je baš dobar - žao mi je kaj se nisam ranije sjetila to ovdje napisat

  34. #84
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Super cifra.

    Imaš link?

  35. #85
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    naravno, ostao mi je u booking rezervaciji
    https://www.booking.com/hotel/it/cam...d8f350ae48c18d

    Ajme koji espreso za doručak imaju - kupili su me njime.

    Smještaj se nalazi blizu jednog os aerodroma. Mislim da oni imaju samo par soba tako ia iznajmljivanje. Ostalo koriste studenti

  36. #86
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Thx

  37. #87
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Valjda je to dobar link. Ovaj Camplus

    http://www.booking.com/hotel/it/camp...m_occ=2;srhp=1

  38. #88
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

  39. #89
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Evo mene s budimpestanske izlozbe. Jako mi je potresna bila izlozba. Frida kao da se skroz razgolitila u svojim slikama, i slikala svoju ogromnu bol, i onu fizicku, a i onu emocionalnu... Ovu potonju zbog pobacaja, zbog Diega, zbog ljubavi... Cijela izlozba mi je u znaku te boli i u znaku velike zelje za majcinstvom...
    Na izlozbi me primio osjecaj koji me jos drzi, potrebe za trudnocom, za imanjem kcerke u trbuhu... osjecala sam se kao da joj zadirem u intimu gledanjem slika, toliko su osobne i otvorene. Zadnji dio izlozbe je bio Frida u pop kulturi... Neke fotografije tetovaza s njenim likom, i plakata. Al to mi se nije svidjelo. Djelovalo mi je kao uvreda njenom zivotu. Jos me iznenadilo sto su joj slike dosta male... ja sam ih zamisljala kao ogromna platna koja prste od boja... Al nisu, dosta su male, a boja ima, al su nekako zagasite. Sve u svemu, jako me se dojmilo, i slicno kao sto Mojca kaze, povezalo s nekim zaspalim dijelovima mene.

  40. #90
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Jadranka, jesi li čitala knjigu Slavenke Drakulić: Frida ili o boli?
    Nisam bila na izložbi, ali feeling koji opisuješ imala sam i ja nakon pročitane knjige...

    (Okej, osim potrebe za trudnoćom )

  41. #91
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Jesam, citala sam. Da, i knjiga je bila potresna, al ne ovako. I bez potrebe za trudnocom

  42. #92
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Mi smo ovaj vikend takodjer posjetili izlozbu. Nije nam bila u planu, niti smo znali za nju. Ali iskoristili smo priliku.
    Zbilja je dojmljiva. Osjetis tugu ali i snagu koju je imala u zivotu bez obzira sto je dva puta bila slomljena.

  43. #93
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    I jos bih dodala iznenadjenje. Za nas 4 (dvoje odraslih i dvoje djece 11 i 13) platili smo ulaznice 150 kn.

  44. #94
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Evo mene s budimpestanske izlozbe. Jako mi je potresna bila izlozba. Frida kao da se skroz razgolitila u svojim slikama, i slikala svoju ogromnu bol, i onu fizicku, a i onu emocionalnu... Ovu potonju zbog pobacaja, zbog Diega, zbog ljubavi... Cijela izlozba mi je u znaku te boli i u znaku velike zelje za majcinstvom...
    Na izlozbi me primio osjecaj koji me jos drzi, potrebe za trudnocom, za imanjem kcerke u trbuhu... osjecala sam se kao da joj zadirem u intimu gledanjem slika, toliko su osobne i otvorene. Zadnji dio izlozbe je bio Frida u pop kulturi... Neke fotografije tetovaza s njenim likom, i plakata. Al to mi se nije svidjelo. Djelovalo mi je kao uvreda njenom zivotu. Jos me iznenadilo sto su joj slike dosta male... ja sam ih zamisljala kao ogromna platna koja prste od boja... Al nisu, dosta su male, a boja ima, al su nekako zagasite. Sve u svemu, jako me se dojmilo, i slicno kao sto Mojca kaze, povezalo s nekim zaspalim dijelovima mene.
    Lijepo si ovo napisala...

  45. #95
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Mojca

  46. #96
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Da ne otvaram sad novu temu...
    Sutra idemo u milano, autom iz peschiera de garda, znaci od jezera. Gdje parkirati u milanu? Ili van njega? Koliko je karta za metro? Svi nam govore da ni ludi ne ulazimo u grad autom...
    Mi imamo u planu Duomo, da vincija , ali i san siro. Ima li neki parking blizu stadiona? Da li je ro uopce dovoljno van grada?

  47. #97
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Babylove, mislim da za posljednju večeru moraš imati rezervirane / kupljene karte unaprijed.

  48. #98
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Dnevna karta za metro je 4,5 eura, a karta za jednu voznju (90 min) je 1,5 eura. Za ostalo ne znam.

  49. #99
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Babylove, mislim da za posljednju večeru moraš imati rezervirane / kupljene karte unaprijed.
    Istina, nemoj se ni truditi ići do Santa Maria delle Grazie bez karata :znamiziskustva:

    Mi uvijek idemo autom u grad, parkiramo na nekom parkiralištu ili u garaži, ima toga, ne sjećam se više cijena, ali to je trošak na koji računaš kad ideš na put...

  50. #100
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ma ne idemo gledat posljednju veceru. Mladjoj djeci nije napeto pa sam to izbacila, to cemo mm i ja u solo aranzmanu. Idemo vidjet katedralu, izlozbu, san sirro zbog najveceg i najmanjeg... I još neke stvari meni bitne.
    Hvala na info. Mislim da cemo ipak parkorat negdje izbvan grad pa ic metroom

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •