Stranica 2 od 10 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 495

Tema: Parkići i slatkiši.

  1. #51
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    aaaaaa koja šteta
    ja uvijek slinim na tvoju kuhinju i sad ovi problemi... ali očekivano je, manje više smo svi nešto slično prošli. bojim se da ćeš morati smanjiti boravke u parkiću, nema tu puno spasa. ili uvjeri dijete da je alergična na junk

  2. #52
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    MI ćemo kao društvo uništiti buduće zdravlje mladih generacija. To s prehranom i nekretanjem je sve gore iz godine u godinu.

    Istina je živa da do prije nekoliko godina nije bilo toliko hrane po parkićima, a sad ne mogu izaći, a da nešto ne žvaču. Starija djeca pri svakom izlasku idu u dućan ili pekaru i kupuju grickalice, slatkiše, peciva i sokove.

    S druge strane, ne da im se nigdje hodati. Vidim srednjoškolce koji platu 10 kn za autobus da ih preveze 2 stanice. Kad sam ja bila u srednjoj školi, nema šanse da bih potrošila 10 kuna za hodanje od 7 minuta - uvijek sam imala nešto drugo na umu za plaćanje.

    Nemam pojma što savjetovati pokretačici teme. Slažem se da su prehrambene navike bitne, ja sama se jako mučim sa svojim kompulzivnim jedenjem i očito je to borba koju ću voditi do kraja života. Naporan mi je vlastiti odnos prema hrani i to što stalno moram misliti o tome, ali ako ne mislim, otme se svakoj kontroli. Pokušavam djecu odgojiti da nemaju te muke, da jedu kad su gladni, stanu kad više nisu gladni, a jedenje junka poremeti te doživljaje.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 19.04.2018. at 15:11

  3. #53

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Srećom je naše selo ekonomski katastrofično, pa se bar delimično štedi na tom junk-u u parkićima, ali u N. Sadu se jedu za moj pojam enormne količine smeća u svim mogućim prilikama, od parkića, preko lekarskih čekaonica do bolnica.

    Ja sam svojevremeno u bolnici bila šokirana kojom količinom slatkiša su mame i tate zasipale svoju bolesnu decu danima, često decu koja su imala striktna uputstva ili zabrane u režimu ishrane. To se krijumčarilo i lagalo med. osoblju "da deca ne budu gladna", a od kad sam to videla rešila sam se iluzija o bilo kakvoj edukaciji drugih roditelja o bilo čemu, naročito vezanom za ishranu.

    U parkić još jako retko odemo. Šetamo negde zajedno u prirodi, ili deca idu na kojekakve popodnevne aktivnosti, ili se igraju sa društvom iz naše ulice.
    Nemam utisak da im parkić nešto posebno nedostaje, naprotiv.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    140

    Početno

    Jel vi znate bas sve roditelje koje nude vasem dijetu slatkise ili grickalice ? Pitam jer meni je sinulo odma “nemoj uzimati slatkise od nekoga koga ne poznajes dobro”...mene je vise toga strah...sjecam se kad sam bila mala mama mi je to uvijek govorila...i uvijek mi je ostalo to u glavi... ja jednostavno kazem “nemoze” ako ga neko ponudi koga ne poznajem bas. u becu to jos nisam ni dozivjela te silne slatkise i grickalice..ni ja kad sam bila mala..samo po koji sladoled kada kupi mama ili neka prijateljica od mame sto sam znala da je dozvoljeno...sjecam se kada mi je neko nesto nudio ja sam mamu pogledala i kad kaze uzmi uzela sam, kada ne kaze nista samo sam rekla ne hvala i znala da je razlog taj sto je to meni nepoznata osoba....nije prvi razlog da je hrana otrovna vec ono “mamljenje djece” slatkisima....

  5. #55
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nije tu riječ o mamljenju djece slatkišima. Tu je riječ o ekipi koja svoju djecu dovodi u park naoružana tonom junka koji onda nudi i tvom djetetu, da se dijete ne osjeća osamljeno dok oni trpaju svoje tim smećem.

  6. #56
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    nisu klinci od 5 godina nego o klincima iz škole, neki dan su bili u Zoo, neki su imali lovu, pa su dobili dopuštenje učiteljice da mogu uzeti slatkać, navodno dvoje je jadikovalo da bi i oni, a kao nisu imali love ( mada je jedan imao ali se nije sjetio). kao priča je krenula kak je cvilio i da mu je učiteljica kupila. Pitam ja svojeg kaj je on radio kad su oni lizali, i veli kak je sa strane gledal životinje.

  7. #57
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Podsjetilo me je na stariju temu: http://forum.roda.hr/threads/74735-K...mogu-bez-hrane

    Jer da se i radi o zdravoj hrani, što moraju jesti dok se igraju? Budisti kažu: kad jedeš, samo jedi. Ni ne znaš koliko si pojeo ako još nešto radiš dok se hraniš.

  8. #58
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja se uvijek pitam, roditelji koji nose djeci hranu na igrališta, kako ih nagovore da idu doma? ja se spasim kad ogladne

  9. #59
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Kazu im da ce doma dobiti cokoladu

  10. #60
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    sasa, imam isti problem. Meni je nevjerojatna percepcija da nije uredu da se ti miješaš u tuđe prehrambene navike, a jest uredu da se drugi miješaju u vaše prehrambene navike. Po meni nije niti jedno uredu. Mislim da je izrazito nepristojno nuditi tuđu djecu hranom. I još roditelju nametati grižnju savjesti kad negoduje, jadno dijete samo ono ne smije čips. To masovno kupovanje sladoleda mi je isto nepristojno, ako nije u dogovoru s roditeljem.

    Moj dječak isto voli jesti. I na gornjoj je granici normalne mase. I isto voli i mrkve i jabuke i svježe krastavce i orahe i indijske oraščiće, ali i sladoled, čokoladu i grickalice. Moje je dijete sretno vani, ne vidim zašto bi morao jesti vani. Isto mi nije problem zbog higijene, nego loših navika. Nama doma stoje i štapići i indijski oraščići i neki "zdravi" smoki, ali to ponesemo na izlete i to se zna. Neću baš da nikad nije vidio, al nikako mi to nije za svakodnevnu konzumaciju, hoćeš soli, hoćeš šećera. U vrtić isto dolaze roditelji i bake sa slatkišima u torbi. Gablec je bio pola sata prije.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Da sam ostala na dvoje djece čudila bi se kako roditelji to ne mogu kontrolirati. Više se ne čudim

  12. #62
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jelena, pa ne miješa ti se nitko u prehrambene navike ako te ponudi nekom hranom. To je samo ponuda, najčešće iz pristojnosti, i na onome kome se nudi je da ju odbije.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja uopće nemam taj problem s junkom...ono, sve je to na kraju krajeva hrana. I nosim u parki dijelimo i uzimamo, i zdravo i nezdravo. I znaš što, sad s četvrtim mogu reći da što je manji fokus roditelja to su djeca jednako manje fokusirana... Eto, moji danas s istom slašću navale na mrkvu i na čips. Ipak, najveći hit je bio i ostao kuhani kukuruz. A to mi je i najjednostavnije i najjeftinije ( da meni je dio problema jela po parkovima i financijske prirode jer njih troje bez ikakvih čašćenja okolne djece mogu pojesti podosta para u parku). Lijepo doma skuham kukuruz, posolim i ponesem. Kad izvadim u parku, redovno prepolovim jer i izgladnjeli prijatelji dotrče.
    A zabrana uzimanja hrane od prijatelja, je po meni veeelika šteta s psihološke strane. Po onoj staroj tko ne bi uzeo, ne bi ni dao. Hrana koju dijele nije samo hrana... Ili recimo lješnjaci poprženi, toga u našem parku možeš ponijeti kilo i nedostajat će... Što si ja baš i ne mogu priuštit, ber ne svakodnevno...

  14. #64
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Promatrajući svoje pok. svekije došla sam do zaključka da je fokusiranje na hranu ostatak post-ratnog (2. svj.rat) mentaliteta koji se uspješno prenosi s generacije na generaciju ... "mi smo kao mali bili svega željni pa nek djeca imaju" (kao što prenosimo društvenu igru "Ustaše i partizani").

  15. #65
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, pa ne miješa ti se nitko u prehrambene navike ako te ponudi nekom hranom. To je samo ponuda, najčešće iz pristojnosti, i na onome kome se nudi je da ju odbije.
    Slozila bih se s tobom da mene ponudis, ali ako mom djetetu nudis (a jos gore ako ga ne poznas) onda se upleces u nas zivot bez moje dozvole, odnosno mene prisiljavas da branim djetetu. A njega ucis da je to uredu ponasanje. On ni ne ocekuje da mu netko drugi daje jesti. Cak ni od mog muza, a kamoli od tebe. Ja sam nazalost nesposobna dvogodisnjaku objasniti da ako mu netko da cokoladu da ne smije uzeti jer cemo za pola sata imati za veceru tikvice, super parmezan i paradajz koje on bas voli.

  16. #66
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Promatrajući svoje pok. svekije došla sam do zaključka da je fokusiranje na hranu ostatak post-ratnog (2. svj.rat) mentaliteta koji se uspješno prenosi s generacije na generaciju ... "mi smo kao mali bili svega željni pa nek djeca imaju" (kao što prenosimo društvenu igru "Ustaše i partizani").
    Slazem se. Ja i s bakama sizim zbog slatkisa. Ne shvacaju da ih imamo zbilja previse. Neki dan sam napravila cokoladnu glazuru od lanjskih uskrsnjih jaja. I rekla sam im to. I opet stizu cokoladni autici, medeki, jaja, kuglice...

    Kod mojih roditelja meni je bas bez veze kako je njima bitno da ima puno hrane. Meni je puno draze da je nesto posebno i malo.

  17. #67
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Jelena, friška si mama pa mi je to razumljivo, ali mislim da je "uplićeš se u naš život bez moje dozvole" malo preteška izjava za ponuđeni slatkiš
    meni bi bilo puno gore ne ponuditi djetetu (koje poznajem), baš bih se loše osjećala, a kamoli pomislila da se nekome uplićem u život :/

  18. #68
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    I ja sam imala problema s čokoladom kad je veliki bio bebač,ali pošto je imala problema s kenjanjem,pa sam dala zabranu za čokoladu i stanje se popravilo

  19. #69
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Slozila bih se s tobom da mene ponudis, ali ako mom djetetu nudis (a jos gore ako ga ne poznas) onda se upleces u nas zivot bez moje dozvole, odnosno mene prisiljavas da branim djetetu. A njega ucis da je to uredu ponasanje. On ni ne ocekuje da mu netko drugi daje jesti. Cak ni od mog muza, a kamoli od tebe. Ja sam nazalost nesposobna dvogodisnjaku objasniti da ako mu netko da cokoladu da ne smije uzeti jer cemo za pola sata imati za veceru tikvice, super parmezan i paradajz koje on bas voli.
    Bolje bi bilo da i on i ti počnete očekivati da mu netko drugi daje jesti, jer je to realnost koja će se svaki dan događati. Ponuditi drugoga hranom kad ti jedeš (a posebno dijete) je valjda najpristojnija i najljudskija gesta koju se uopće može zamisliti.

    A upravo si ti ta koja trebaš objašnjavati i pokazivati djetetu svoj stav prema hrani i hranjenju, tako će i dijete naučiti, pa ako ti kažeš ne jedemo čokoladu prije večere, onda će on naučiti da i sam odbije (teoretski).

  20. #70
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Moj odmah odbi

    Ali dosta njih zna nagovarati a s nama nema vqjde ,jer se ne smije jesti kaj drugi požele.
    Hvala od roditelja i od djeteta je dovoljno

  21. #71
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Bolje bi bilo da i on i ti počnete očekivati da mu netko drugi daje jesti, jer je to realnost koja će se svaki dan događati. Ponuditi drugoga hranom kad ti jedeš (a posebno dijete) je valjda najpristojnija i najljudskija gesta koju se uopće može zamisliti.

    A upravo si ti ta koja trebaš objašnjavati i pokazivati djetetu svoj stav prema hrani i hranjenju, tako će i dijete naučiti, pa ako ti kažeš ne jedemo čokoladu prije večere, onda će on naučiti da i sam odbije (teoretski).
    Mima, ti mijesas malu djecu s vecom djecom i odraslim osobama. Ja mogu reci tebi - hvala, ne mogu, danas sam kupila predivne tikvice i ne zelim si pokvariti veceru.

    A drugo, ne, to nije danas nikako pristojno nepoznate ljude nuditi hranom. Meni je to prestrasno. Neki dan neka baka, nikad ju vidjela, vadi cokoladu iz torbe. Mi krenuli doma na veceru, pileci file i socnu papriku s rostilja. Jedva sam ju sprijecila i naravno da je rekla da bu mu dala, ali kad mama ne da.

    Ne znam gdje je granica za tebe. Daje li se spontano tudjim ljudima hrana samo na djecjem igralistu ili i u tramvaju, u skoli, u banci, u restoranu, ponudis li sokom svu djecu u kaficu? S poznatima bi barem trebao prije nego ponudis djeci nekim eye kontaktom provjeriti je li uredu.

    Da te parafraziram - bolje bi ti bilo da shvatis da nas ima kojima to manje ili vise smeta i da je to realnost. Moje dijete nije gladno, a junk food poslije vrtica i prije vecere je za nas jako losa stvar, mislila sam da je to svakom jasno, ne da mi se objasnjavati zbog cega sve.

    Znaci, ovdje na ovoj temi ima nekoliko forumasica koje izbjegavaju park zbog "hraniteljica" pa secu uz more ili po gradu. Ja sam malo ostrije formulirala da mi se mijesaju hranitelji u zivot i kulturu prehrane.

  22. #72
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Premda, da budem iskrena, kad netko koga poznam ponudi moje dijete u parku komadicem jabuke ili mrkve, ne smeta mi sto ce time malo pokvariti veceru. Kod nas je veliki park. Svaki dan ima preko 30-40 djece. Vikendom puno vise. Pola ih nesto zvace. Mozda je moj uzas i zbog toga izrazen. Sad sam vec shvatila da moram odgoditi odlazak u park barem jedan sat dok najezda djece koja prema tvrdnjama roditelja ne vole povrce i variva iz vrtica prodje i najedu se slanaca i sladoleda.

  23. #73
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    To s mrkvom mi dodje isto kao kad mi negdje smeta glasna muzika, al ako svira Bowie, to je OK

    Al znam da nije uredu pustati glasnu muziku tamo gdje joj nije mjesto.

  24. #74
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, friška si mama pa mi je to razumljivo, ali mislim da je "uplićeš se u naš život bez moje dozvole" malo preteška izjava za ponuđeni slatkiš
    meni bi bilo puno gore ne ponuditi djetetu (koje poznajem), baš bih se loše osjećala, a kamoli pomislila da se nekome uplićem u život :/
    Ja zapravo ne razumijem cemu slatkisi u parku kad su djeca sretna u igri s roditeljem, ako su mala, ili s vrsnjacima. Ja jos ni vodu ne nosim. Prije izlaska idemo piskit i pit vode, a rijetko smo dulje od 2,5 sata vani. Toliko sigurno moze izdrzati bez vode. Ne zelim tu naviku razvijati da moram imati arsenal hrane i pica kod sebe.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 26.04.2018. at 22:53

  25. #75

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma daj, jelena, djeca se druže i uz druženje jedu. Pa zar nije normalno dijelit hranu s prijateljima? Evo, meni se čini nezdravijim od vrećice cipsa u parku dijete podučiti da se s prijateljima ne dijeli, da se ne uzima i ne daje. I to što prijatelji mog dvogodišnjaka nisu prijatelji po mojim mjerilima, odnosno znaju se pola sata, ne mijenja doživljaj mog sina koji eto kad se s nekim dva sata igra misli da mu je to blizak poznanik... Ako par dana za redom sretne isto dijete, vec mu je prijatelj... Mase mu razdragano na ulasku u park..
    A to kako ima roditelja i baka koji nude čokolade, cips ili mrkve, pa to je život. Hebateled, ako ce dvogodišnjaci birat prijatelje po hrani koju im roditelji donose u park, a onda je nešto opako pošlo po zlu. Puni smo tolerancije, al eto ako mu mama nosi cips, mozda bolje da se igras s onim malim čija mama nosi mrkvu...

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I super za tebe. Ja sam u parku dulje i s više djece i nosim. Nitko ne bi umro da ne nosim, i ponekad ne ponesem, ali moji su dečki uvijek gladni. Ono djeca mi zderu, a nisu debela.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A bez vode biti na 28 stupnjeva u suncu s tri dječaka koji trče unaokolo je meni pojam horora... Žedni, nervozni...

  28. #78
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jelena, ovo je tema o petogodišnjaku. A i dvogodišnjak će brzo biti petogodišnjak, a onda će imati sedam godina i biti će sam u parku i u školi, pa će sam prihvaćati ili neprihvaćati hranu koju će mu drugi nuditi.
    Znači, potpuno je nerealno da ćeš ti ili bilo koja druga majka koju smeta ovo nuđenje hrane uspjeti odgojiti ljude sa kojima će tvoje dijete dolaziti u kontakt, onaj koga možeš odgajati je tvoje dijete.

    Drugo, ama baš nitko ovdje ne govori o nuđenju hrane nepoznatom djetetu . Normalno da je to potpuno neprihvatljivo, ne radi paprike koja čeka kod kuće, nego je to nešto što se ne radi, i jasno da tako treba učiti dijete, i tu je reakcija roditelja ako se baš nađe u takvoj situaciji itekako važna, jer će dijete više naučiti iz takve situacije nego iz sto priča o tome da ne uzima hranu od nepoznatih.

  29. #79
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma daj, jelena, djeca se druže i uz druženje jedu. Pa zar nije normalno dijelit hranu s prijateljima? Evo, meni se čini nezdravijim od vrećice cipsa u parku dijete podučiti da se s prijateljima ne dijeli, da se ne uzima i ne daje.
    Normalno je dijeliti. Meni nije normalno nosit junk svakodnevno van. Iz cega zakljucujes da poducavam da se ne dijeli? Pa dijelimo svi bicikle, igracke, mozemo se maknuti drugom djetetu s ljuljacke, ako ceka...

    Ako je nesto zivot, ne znaci da je dobro. Zar je netolerancija sto ne volim da mi netko bez ikakvog ustrucavanja nudi dijete smecem bilo koje vrste?! Sto bi se reklo we agree to disagree, samo sto mi koji ne nosimo ne djelujemo na tudji ekosustav.

  30. #80
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja imam petogodisnjaka i dvogodisnjakinju. Hranu ne dijelimo po parkovima jer se kod nas hrana ne dijeli. Ako poneses, nosis za sebe i svoje, ne za tudje, osim ako se nisi s nekim dogovorio za piknik i podijelio popis tko ce sto donijeti. Ovisno kamo idemo i koliko ostajemo, nekad nosimo hranu, nekad ne. Kad nosimo, uglavnom je to obrok koji se nece dogoditi kod kuce jer nas nema (u parku smo, jel).

    Djeca mi uopce nemaju problema s dijeljenjem -- dijele igracke, cekaju na red, igraju se s drugom djecom, koja isto tako ne dijele hranu.

    Kad u cijelu pricu ubacim alergije koje imaju, najiskrenije ne zelim da mi itko djecu nudi slatkisima i grickalicama i izuzetno mi odgovara da mi u pravilu nitko (nepoznat) ne nudi djecu hranom, a poznati uvijek prvo pitaju mene, ako je hrana ikako u igri. S higijenom ruku nemamo problema jer gotovo svaki park ima WC ili barem tekucu, pitku vodu na raspolaganju.

    Skroz mi je jasno sto muci sasu (i Jelenu), jedino sto je moj izlaz "laksi" jer ne lazem kad kazem da moja djeca "to" ne smiju jesti. Ok, za starijeg mozda ponekad i lazem jer njegove alergije dozvoljavaju dobar dio junk food proizvoda. Za malu ne lazem. Za nju se najiskrenije odusevim kad nadjem nesto sto mogu kupiti, a da nije gola, sirova namirnica. Kad joj netko ponudi nesto sto zapravo smije pojesti, odusevim se. Em sam ustjedjela ( ), em dijete ima priliku potpuno sudjelovati u nekom ritualu grupnog hranjenja. U svojih 2 godine i 3 mjeseca je uspjela jedan (1) jedini put jesti nesto sto nisam ja kupila/skuhala/spekla/spakirala.

    Mi inace volimo parkove, samo ne volim sto me frka da ce pokupiti i pojesti nesto s poda, ili da ce se uvaljati u neciji peanut butter na toboganu ili ljuljackama, iako ljudi, u pravilu, ne jedu nego za stolovima za piknik.

  31. #81
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Potpuno se slažem s Jelenom i kaae
    samo tako napred
    I mene više muči ako netko prosipa smoki po mojima,ili razdragano ga podragati po licu s ostacima istog,ali na sreću to se nije još desilo

  32. #82

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Nisam rekla da ne dijele već da ne dijele hranu. Između kae koja ne zivi u kulturi u kojoj se hrana dijeli, i nas koji živimo ovdje je osim oceana i ta kulturoloska razlika. Želite li mijenjati kulturu ophodenja i dijeljenja hrane sasvim mi je jasno zašto. Ono što ne razumijem kako ne vidite da je taj teret na plecima petogodisnjaka koji bi od prijatelja uzeo šaku cipsa... I ja iskreno ne bih voljela biti u kulturi u kojoj se za piknik napravi popis pa podijeli što će tko donijeti... Meni je ova naša lokalna u kojoj kad moji jedu dobit ce i svi njihovi prijatelji, pa makar ponekad i pojeli cipsa, kikica i kolača sumnjiva porijekla, draža i više moja.
    A ovi nepoznati ljudi koji djeci daju jest, a mislim da se svi slažemo da se tu dijete nauci da ne uzima od stranaca, niti da razgovara...

  33. #83
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    ja vas stvarno ne kužim
    kad je dijete malo, ono je pod roditeljskim nadzorom pa se ne može dovesti u opasnost da pojede namirnicu na koju je alergično, a kad je veće, samo zna koje namirnice ne smije jesti

  34. #84

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Koje sad pak alergije? Pa govorimo o junku koji se po parkovima među prijateljima naše djece dijeli...

  35. #85
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Bila sam i ja jedna od onih koje ne nose ista vanka. Dvoje starijih su odrasli na jabukama i mrkvama a slatkisi su bili kuci samo ako je netko poklonio. Dosla treca.. Mi nismo medu nepoznatim roditeljima. Iako sam ja nosila prosle godine kukuruzni neslani smoki, voce itd... Ostali su imali smokice, keksice. Stajala bi pored njih dok ne pojede. Pa ti bed. Svi nose ti ne nosis. E onda sam krenula i ja. Kupim malu cokoladu, svatko dobije kockicu. Ponudim svako dijete oko sebe. Uvijek pitam roditelje. Razumijem ako kaze ne. Ne mislim da je jadno dijete vec da roditelj ima razlog. Paket kikica.. Ako ih je malo, dobiju 2. Nije to neka kolicina. Pored toga nosim voce, e tek onda je navala. Veceru nikada pokvarila nije.. Jede 3x kada dodemo kuci. Vani smo min 3h. Ono sto nosim uz to jest, cista limunada, juha u staklenci koju mala sa gustom pije uz mene. Kod nas je tak kak je. Puno nas se druzi skupa. Voli tu djecu, ne zelim ju micati. Ne jedu usput, prije je brisanje ruku i dok ne pojedu uz nas su. Ima jedna koja pretjeruje sa kolicinom al opet nekako se dogovorimo.
    Dvoje starijih koji nisu "jeli po parkicima" samostalno kupuju slatkise sa svojom ekipom. Nisu to neke kolicine ali ono.. Skupe si po par kuna pa kupe i druze se.

  36. #86
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Između kae koja ne zivi u kulturi u kojoj se hrana dijeli, i nas koji živimo ovdje je osim oceana i ta kulturoloska razlika. Želite li mijenjati kulturu ophodenja i dijeljenja hrane sasvim mi je jasno zašto. Ono što ne razumijem kako ne vidite da je taj teret na plecima petogodisnjaka koji bi od prijatelja uzeo šaku cipsa...
    Ja ne bih rekla da je kultura takva kako ti vidis. Nego kod dijela ljudi koji ne vide da se uplicu u tudji prostor time. Pa ja bih ti uzvratila istim pitanjem kako ti ne vidis sto se na taj nacin radi djeci, a i roditeljima. Zivjela sam nekoliko godina na sjeveru i ceznem za kulturom otvorenog i jasnog dijaloga koji ukljucuje i dogovor oko toga sto ce tko ponijeti na piknik. I sad kad dobijem poziv za party jer sam na mailing listama stoji nesto tipa - dodjite kod nas u dvoriste. Mi osiguravamo meso, pivo i salatu od tjestenine. Ponesite si ako zelite nesto drugo, a dobrodosli su kolaci.

    Ako ja ponesem nesto. Necu samo jednu cokoladu, ponijet cu barem dvije jer ima jos djece u parku. I onda dodje jos 5 roditelja s istom pricom. Ako svi podijele sto su donijeli, svako dijete pojede vise od jedne cokolade. Na masu od 14-15 kg, to je isto kao da ja smazem 400g cokolade.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ovo tvoje pitanje o tome je li kultura takva ili ju takvom vidim je izlisno na temi gdje u drustvu 5,6 petogodisnjakinja svi roditelji osim jednih nose svašta i nude... Kupuju sladolede svima, sokove...
    I da kulture u kojima se zna tko ce što ponijeti na piknik su učinkovitije, hrana im je raznolikija i sve je mnogo otvorenije. I osobno bih uvijel izabrala ovu našu, sa svim manama koje vidim. Biram ostati ovdje i u ove parkove voditi svoju djecu.
    Ima li kod nas danas više svijesti o zdravlju i prehrani nego u doba parka mog sesnaestogodisnjaka. Ima, ali ovo nutkanje među malim prijateljima je iz mog opažanja jednako i ja sam na tom zahvalna.

  38. #88
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Dakle Jelena, sve se svodi na to da sa stavom da junku nije mjesto u parkicu, zapravo nisi pozeljna jer se ne uklapas. Rjesenje tog problema je da ne ides s malim u park ili da pozivas djecu kod sebe na igranje. Dok mali ne naraste dovoljno...

  39. #89
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ja vas stvarno ne kužim
    kad je dijete malo, ono je pod roditeljskim nadzorom pa se ne može dovesti u opasnost da pojede namirnicu na koju je alergično, a kad je veće, samo zna koje namirnice ne smije jesti
    Totalno potpisujem n.grace

    Issss, drago mi je da mi sve skupa niste blizu i da se ne družim s vama.
    Idemo u park, volimo se družiti s djecom od frendova i njima.skuhamo si kavu i pijemo ju dok se deca igraju.
    Nosimo vodu jer su djeca žedna, jer voze bicikl ili nogač ili nešto treće.
    Nosimo malo voća, keksića ponekad, žicaju bonkase ali ako nemamo nije drama.
    I da, kad je ljeto kupujemo slajoše jer deca vole lizati sladoled.

    I kaj, kaj će djeci biti ako pojede jedan smoki u 10 dana..........

    Ja kda sam bila cura od 14 godina, bila sam ne moru, i došli neki klinci kojima su roditelji branili jesti čoksu. u životu nisam vidjela žešće trpanje junk-fooda u sebe!
    Posljednje uređivanje od Cocolina : 27.04.2018. at 10:26

  40. #90
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ja moram priznat da se slažem s casa i puno mi je draže moje mikro okruženje gdje ljudi nekako “spontanije“ žive.

    U hrani treba uživat, pna ne treba biti “kamen spoticanja“ a ni remetit druženja djeca i odraslih, kaže ona koja jede laganu uravnoteženu medit.prehranu.

    Ono što sam primjetila i vrijedilo je u 90% situacija djeca čiji su roditelji jako restriktivni po pitanju slatkiša i grickalica u prilikama poput rođendana se prežderavaju upravo takvom hranom.

    Jednom je jedna curica pojela cijelu kutiju nekih kao napolitanki, znači sjela je za stol i krenula, nije stala dpk nije sve smazala. Ja sam bila u šoku da joj ne pozlije, a mala je mrknula sve to i iz osmijeh na licu prokomentirala: Mama mi ne da da jedem slatko!

    To je meni koma.

    I ne bih se iščuđavala roditeljima koji nose hranu ili ne nose djeci, pa situacije su različite, neka djeca jedu po manje a češće, nekoj djeci par zalogaja hrane ne remeti večeru, neka djeca su malo gojaznija, neka su netom prije imala hači ili slabašniji ručak.

    Ja recimo kao odrasla osoba nema šanse da mogu izdržat da ne jedem svakih 2.5-3h, jednostavno tako sam naviknula i tako mi odgovara organizmu.

    Nezamislivo mi je da u danu imam samo doručak,ručak i večeru bez užina.

    Ovaj post sam počela pisat prije 10ak min, Bogapitaj koliko ste već napisale u međuvremenu, no evo šaljem ga sad.

  41. #91
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Viidm Cocolina da si napisala isto što i ja za to prežderavanje.

    Moji recimo nisu ljubitelji čokolade, al ako im se ponudi kiki uzet će. Niš im neće bit.
    Ionako jakooo rijetko jedemo zapravo slatkiše, ne znam kako polako al su nas napustili. Čak su ih više jeli kad su bili mlađi.

    Meni je bitno da mi djeca imaju zdrav odnos prema hrani da je htrana naše gorivo, a ne nužno da samo i jedino jedu isključivo zdravu hranu.

    Znam ljude koji jedu ajmo reći zdravi hranu al su jači radi količine te hrane tako da...
    I da se ogradim moji jednostavno baš i ne vole junk, iznimno su zdrava djeca.Dr.ni ne idemo.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.04.2018. at 10:44

  42. #92
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Problem je u tome što to po parkićima nije hrana nego uglavnom junk. I nije to par smokića jednom u 10 dana, nego je to puno bliže količini koju spominje Jelena. Znači svak dođe u park s djetetom, ali ne ponese samo za svoje dijete, nego i za ostale. Pa si računajte, čokolada po glavi. Tko smatra da je normalno da dijete od 2-3-4 godine pojede tablu čokolade/vrečicu smokija/šaku bombona svaki put kad dođe u park? Ja definitivno ne. Ako vodiš dijete 2 put mjesečno u park, ok, preživiš. Ako vodiš dijete svaki dan u park, onda je to jasan put u prehrambenu katastrofu...

  43. #93
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kolko vidim moja imenjakinja a i sasa ne brane slatkiše,ali ih brane u određenim prilikama i odredenoj količini,što je sasvim ok,a ovaj komentar da joj nije mjesto u parku jer to klincima neda je bezveze.
    Ujedno ne treba se prilagođavati u svemu drugima,koliko njih se prilagodi tebi uopće.
    Kad je moj veliki bio klinac imao je jednog dečka s kojim je bio jako dobar. Mali nije htio spavati u vrtiću nek bi spavao kad bi baka došla po njega pa do pol sedam, mi smo u to doba uvijek išli doma,jer i ja moram složiti večeru za obitelj,srediti klinca itd. uglavnom moj se igrao s tima koji su trenutno bili u parku,a i tih je bilo dovoljno

  44. #94
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    još ću dodati da čak i makrobiotički stručnjaci imaju stav da se dijete kod kuće treba hraniti kvalitetno i dok je tako nije toliko bitno što će pojesti u školi, vrtiću ili drugdje
    a mišljenja sam i da previše zdravog nije zdravo

  45. #95
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Viidm Cocolina da si napisala isto što i ja za to prežderavanje.

    Moji recimo nisu ljubitelji čokolade, al ako im se ponudi kiki uzet će. Niš im neće bit.
    Ionako jakooo rijetko jedemo zapravo slatkiše, ne znam kako polako al su nas napustili. Čak su ih više jeli kad su bili mlađi.

    Meni je bitno da mi djeca imaju zdrav odnos prema hrani da je htrana naše gorivo, a ne nužno da samo i jedino jedu isključivo zdravu hranu.

    Da se ogradim moji jednostavno baš i ne vole junk, iznimno su zdrava djeca.Dr.ni ne idemo.
    Moja djeca jedu svaki dan kuhano, friško, jedu povrće, voće, ali da, jedu i ponekad i bonkas, slajoš i keks. bitno mi je da žele jesti povrće, voće i da ne frkću na ćušpajze.
    nadam se da nikad po skrivećki neće ići u dućan i trpati u su sebe.....

  46. #96
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Marta meni su ove količine koje spominješ nepojmljive i milaim da je to fakat rijetkost i iznimka.

    Rekoh već kod nas eventualno sladoled ili kuhani kukuruz.to je to. Čoksu nikad nisam vidjela da je netko nosio a kiki možda par puta.to je sve.

  47. #97
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kolko vidim moja imenjakinja a i sasa ne brane slatkiše,ali ih brane u određenim prilikama i odredenoj količini,što je sasvim ok,a ovaj komentar da joj nije mjesto u parku jer to klincima neda je bezveze.
    Na to se svodi. Ako ti se ne sviđa da ti dijete trpamo smećem, nemoj dolazit, jer mi ćemo i dalje po svom uz opravdanje, neš ti par smokića...

  48. #98
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Mislim da fakat pretjerujete s tim kočičinama koje prikazujete ovdje na forumu. S tim se u životu srela nisam.

  49. #99
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Zašto ne bi dolazila? Djeca se mogu igrati i bez trpanja
    Tu Lili ko da živiš dva okeana od mene a ne 199 metara
    Ima kod nas svačega čak i čoksi
    Ali mene to je dira
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.04.2018. at 10:54

  50. #100
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Marta meni su ove količine koje spominješ nepojmljive i milaim da je to fakat rijetkost i iznimka.
    Bogami, ni saši ni Jeleni to nisu iznimke i rijetkosti, nego svakodnevica. Otud i topic. Problem i je kad ti se tako posloži ekipa u parku. Svi objašnjavate da su to neke iznimke i rijetkosti i bitno je da dijete doma jede, međutim dijete od 15kg koje u parku pojede pol vrečice smokija ne može nakon toga doma normalno jesti. Ja nisam razmišljala o tome kako da vuk bude sit i koza cijela. Nakon uvida u seoski parkić, prestala sam voditi djecu tamo. I bez toga dobivaju i previše slatkiša, jer ljudi znaju da nisam fan toga, pa onda namjerno donose jer jadnoj djeci fali, valjda se bolje osjećaju kad i moja djeca dobiju bar malo junka. Ko zna koji klinac tako kompenziraju. Mozda bi saša mogla to analizirat, s obzirom na struku.

Stranica 2 od 10 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •