Dakle imam problem. Moja djevojčica od 5 i pol godina svakodnevno visi u lokalnom parkiću, općenito je jako društvena i fiksirana na svoje prijateljice iz vrtića, parkić joj je super važan i poprilično neizbježan. Eh sad, u parkiću se skuplja to njeno društvance i roditelji ostale djece svakodnevno donose slatkiše i grickalice u park. Govorim o smokićima, čipsevima, keksima i sladoledima. Nama je totalno neprihvatljivo da mala to jede na svakodnevnoj bazi, pri čemu je ona poprilični izjelica i nema osobitu kontrolu kad joj je nešto fino.
Prošlo ljeto i jesen pokušali smo drugim rofiteljima, suptilnim i manje suptilnim metodama, nekako dati do znanja da nam se to ne sviđa. Razgovarali smo s njom, rekli joj da mi mislimo da je jako nezdravo to jesti svaki dan. Ona onda ne bi tražila u parkiću ili bi odbila ponuđeno, ali stvarno teškom mukom. Ja sam kroz razgovor s roditeljima komentirala da onda ne jede večeru dobro..nosila sam bademe, mrkve, jabuke... no sve to dzaba. Jučer je bila u parkiću s MM, počela je sezona. Jedan je tata svima kupio sladoled, onda je druga mama donijela čokoladu, možete zamisliti kako to ide... Mi smo poslije poslali poruku većini tih roditelja i zamolili ih za suradnju. Nitko nam nije odgovorio.
Mislim osjećam se baš idiotski. Fakat mi je bezveze što na neki način ulazim tim ljudima u njihov prostor jer tko sam ja da određujem kako će ljudi hraniti svoju djecu. S druge strane na ovaj način imam osjećaj da sam u bezizlaznoj situaciji gdje ili mogu popustiti i dati da mala svaki dan trpa junk u sebe ili mogu nju staviti u užasnu poziciju u kojoj se kompletno izdvaja od ostalih. Pri čemu mi onda ionako bude prevelik naglasak na hrani- što mi je isto bezveze.
Doma je situacija s klopom skroz ok. Ne jede se slatko kroz tjedan nego vikendom. Djeca su to odavno prihvatila. Ne vjerujem da ovu temu otvaram nakon 11 godina roditeljstva. Ali stvarno trebam savjet, kako bi vi?