Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: manjak željeza, mogu li piti kavu i čaj?

  1. #1
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno manjak željeza, mogu li piti kavu i čaj?

    Otkriven mi je manjak željeza, i to traje već neko vrijeme.
    Spremam se početi piti neke tabletice jer vidim da neće otići samo.
    Ali zanima me slijedeće – čitam da kava, kao I tannin koji se nalazi u crnom čaju, spriječava apsorpciju željeza.
    Isto vrijedi I za crno vino – sadrži tannin pa premda je bogato željezom više šteti nego koristi u ovom slučaju.

    Dakle ne bih smjela piti ni kavu, ni čaj, ni crno vino? čaj:
    Ili da to izbjegavam nakon jela? Ili prije jela?
    Postoje li neki podaci koliko dugo djeluje tanin ili kofein na apsorpciju željeza, ili koliko se dugo zadržavaju u organizmu,
    Ili koliko dugo treba da se željezo iz hrane (ili tableta) apsorbira?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Meni su svojevremeno rekli da treba SMANJITI unos kave i čaja, pa sam godinama pila 1 kavu dnevno. Vratila sam se na 2 kave dnevno kad sam ušla u menopauzu - nije svako zlo za zlo.

    Vino - pij kupinovo, hehehe... Zapravo, mislim ozbiljno. Regule su da se pije 3x dnevno po 0,3 dl prije jela, kao aperitiv (tako piše na boci, baš je mm nedavno svojoj mami i kumu tumačio kako to ide). Nisam se nikad time opterećivala, ali znam popiti kupinovo vino vikendom prije ručka, kao aperitiv, jer mi ne pašu žestice.

  3. #3
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Kafu, kao i mlijeko bi bilo dobro ne piti 2h prije i poslije željeza, željezo sa c vitaminom, mije loše dodati i folne ili b complexa.

    E sada zavisi koje željezo ja sam u svojim laičkim istraživanjima došla do zaključka da je kendural c ( koji ja u Bosni nemam gdje kupiti) najefikasniji preparat, poslije njega gentle iron od solgara, od ovih tabletica na recept ( izuzev totheme) nisam primjetila da mi se željezo popravilo.
    Posljednje uređivanje od MMK : 23.04.2018. at 11:26

  4. #4
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Možeš Rooibos čaj, a on navodno i sam popravlja željezo.

  5. #5
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj MMK prvotno napisa Vidi poruku
    Kafu, kao i mlijeko bi bilo dobro ne piti 2h prije i poslije željeza, željezo sa c vitaminom, mije loše dodati i folne ili b complexa.
    Hvala
    U koje doba dana je najbolje popiti preparat sa željezom?
    Moj je običaj da popijem crni čaj ujutro, kasnije jednu kavu na poslu (više zbog društva) i ponekad jednu s mm-om nakon ručka (također više za društvo). Vjerojatno ću najviše patiti za crnim čajem za doručak, nije da ne mogu funkcionirati nego mi spada u ritual za početak dana
    Ako ga nastavim piti, je li ok da pijem željezo popodne? Još nisam odlučila što ću piti (čula sam preporuke za Solgar) pa ne znam koliko puta dnevno bi to trebalo biti.

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Vino - pij kupinovo, hehehe... Zapravo, mislim ozbiljno. Regule su da se pije 3x dnevno po 0,3 dl prije jela, kao aperitiv (tako piše na boci, baš je mm nedavno svojoj mami i kumu tumačio kako to ide). Nisam se nikad time opterećivala, ali znam popiti kupinovo vino vikendom prije ručka, kao aperitiv, jer mi ne pašu žestice.
    Proguglala sam malo i za kupinovo vino, našla da kupine sadrže tanin - pa sam zaključila da će i za kupinovo vino važiti isto što sam napisala i za obično crno vino u prvom postu.

    Ne volim Rooibos

  6. #6
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Koliko ti je to malo smanjeno, da li ti doktorica daje nešto na recept ili je neki blagi manjak pa piješ nešto od ovih u slobodnoj prodaji?
    Meni je u trudnoći jako padalo željezo, hemoglobin bi mi bio oko 70, i onda sam uzimala Ferrum lek tablete, mislim da one idu samo preko recepta, ali su mi bile čudo učinkovite (a bez ikakvih smetnji)

    ali ja ustvari ne vidim zašto ga ne bi mogla popit navečer, kad više nema ni kave ni mlijeka

  7. #7
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Skoro sve vitamine i minerale bi pilo poželjno piti u prvom dijelu dana, ne znam zbog kojeg mehanizma, ali ja ih pijem, više, mg, d, cink, b, k2, (iz nekih drugih razloga) i kombinujem kako mogu. Željezo, c i b, su mi jedna grupacije, mg, d3 i k2 druga.

    Tog kendurala je jedna tableta dnevno, a ovog solgara, mislim 3-4, ne znam koliki Vam je deficit, meni je željezo i hemoglobin pri donjoj granici ref. vrijednosti, ali mi je feritin nizak, pa ću piti 2 solgara ujutro, ja ga naručim s iherba.

    Željezo bi bilo savršeno piti prije obroka, bolje se resorbuje, ali ako Vam je tako teško za želudac, može i nakon obroka.

  8. #8
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Skoro sve vitamine i minerale bi pilo poželjno piti u prvom dijelu dana, ne znam zbog kojeg mehanizma, ali ja ih pijem, više, mg, d, cink, b, k2, (iz nekih drugih razloga) i kombinujem kako mogu. Željezo, c i b, su mi jedna grupacije, mg, d3 i k2 druga.

    Tog kendurala je jedna tableta dnevno, a ovog solgara, mislim 3-4, ne znam koliki Vam je deficit, meni je željezo i hemoglobin pri donjoj granici ref. vrijednosti, ali mi je feritin nizak, pa ću piti 2 solgara ujutro, ja ga naručim s iherba.

    Željezo bi bilo savršeno piti prije obroka, bolje se resorbuje, ali ako Vam je tako teško za želudac, može i nakon obroka.

  9. #9
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja nisam na to pazila. Imala sam željezo oko 3. Digla sam s običnim Heferolom. Pijem i danas dvije kave dnevno i crno vino tu i tamo (možda koju čašu u dva tjedna, nije baš da redovito pijem
    Dobila sam i neke fancy tablete iz inozemstva, koje se kao lako podnose, ali te su imale baš neku mini dozu u usporedbi s ovima pa ih nisam uzimala. Ja sam uvijek poslije jela uzimala, inače bi me želudac bolio.

  10. #10
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko ti je to malo smanjeno, da li ti doktorica daje nešto na recept ili je neki blagi manjak pa piješ nešto od ovih u slobodnoj prodaji?
    Meni je u trudnoći jako padalo željezo, hemoglobin bi mi bio oko 70, i onda sam uzimala Ferrum lek tablete, mislim da one idu samo preko recepta, ali su mi bile čudo učinkovite (a bez ikakvih smetnji)

    ali ja ustvari ne vidim zašto ga ne bi mogla popit navečer, kad više nema ni kave ni mlijeka
    Da, i moje su išle samo na recept.

  11. #11
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    ja sam prije par godina imala veliki manjak zeljeza, dobila sam neki sirup ako se dobro sjecam, dvi ture sam popila. nisam znala da moram kavu smanjit. nije se vise taj manjak ponovio.

  12. #12
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko ti je to malo smanjeno, da li ti doktorica daje nešto na recept ili je neki blagi manjak pa piješ nešto od ovih u slobodnoj prodaji?
    Željezo mi je 7. Navodno je to malo ispod granice. Ne znam za hemoglobin. Nisam još dobila ništa na recept, u međuvremenu sam otišla na ginekološki pregled gdje je sve ok, a sad skupljam živce da odem ponovo kod doktorice, čeka se satima (posebna priča)

  13. #13
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Željezo mi je 7. Navodno je to malo ispod granice. Ne znam za hemoglobin. Nisam još dobila ništa na recept, u međuvremenu sam otišla na ginekološki pregled gdje je sve ok, a sad skupljam živce da odem ponovo kod doktorice, čeka se satima (posebna priča)
    Mislim da je referentni interval za žene 8 do 30, tako da to nije dramatično, ali treba dizati. Meni je dr. rekla da ništa to kupinovo vino, nego moram pojačati crveno meso za održavanje kondicije. Ja ga zbilja malo jedem, ali se trudim da ga barem jednom u dva tjedna jedem. Preko tjedna mi je prehrana ubij bože, a za vikend obično jedan dan riba, drugi dan meso, i to preferirano piletina i puretina. Meni sad ne pada željezo jer nemam više cikluse s Mirenom.

  14. #14
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ja sam takvo zeljezo popravljala Solgarovim Gentle iron-om, nisam pazila ni na kavu ni na caj niti sam ga pila na prazan zeludac. Bilo bi dobro uz to piti vitamin c, zadnji put sam uzela iz DM-a njihov, neki u prahu.
    U trudnoci sam pila i Jendural C i Heferol. Sve je djelovalo.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 23.04.2018. at 17:32

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj MMK prvotno napisa Vidi poruku
    Željezo bi bilo savršeno piti prije obroka, bolje se resorbuje, ali ako Vam je tako teško za želudac, može i nakon obroka.
    Budite oprezne ako pijete Kendural C na tašte prije obroka. Meni je Ferumlek u dobi od 40+ izazvao tvrdu stolicu, a nakon Kendurala C me zašarafio želudac big time, nakon samo jedne tbl. Tako da ako imate ikakvih probavnih smetnji, savjetovala bih oprez... tj. gledajte kako ćete reagirati na te lijekove. To se sve pojavilo u dobi 40+, u mlađoj sam povremeno uzimala Ferumlek i nisam imala problema. Ljudi normlano inače podnose Kendural C - tko nema tih problema.... ali... oni se mogu najednom pojaviti pa da znate da može biti i od toga.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.04.2018. at 18:19

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam takvo zeljezo popravljala Solgarovim Gentle iron-om, nisam pazila ni na kavu ni na caj niti sam ga pila na prazan zeludac. Bilo bi dobro uz to piti vitamin c, zadnji put sam uzela iz DM-a njihov, neki u prahu.
    U trudnoci sam pila i Jendural C i Heferol. Sve je djelovalo.
    Gdje si nabavila Solgar, u ljekarni ili negdje drugdje?

  17. #17
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    I ja sam u trudnoci pila taj gentle iron, normalno u ljekarni kupila

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    dobila sam zeljezo za piti od LOM-ice
    u ljekarni naravno preporucili i neki C vit uz to pa sam uzela neki sumeci
    no, kak ja ne pijem nis slatko ne sviđa mi se kad pijem
    pitam se, jel ok da recimo iscijedim sok od limuna u vodu i popijem uz tabletu zeljeza
    jel ce djelovat taj C vit iz limuna pozitivno na apsorpciju zeljeza?
    jel ima isti efekt?

  19. #19
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    1 limun je oko 50 mg c vitamina.
    Bilo bi bolje kad bi unosila 500mg.
    Kupi obican plivin c vitamin.
    Ovaj ti je za 2 mjeseca i oko 60kn je.

    https://eljekarna24.hr/proizvodi/vit...g-pliva-23033/

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Apsorpcija svih tih sumecih suplemenata je dosta slabija od tableta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •