Pokazuje rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Otpadanje kose i konstantan umor

  1. #1

    Početno Otpadanje kose i konstantan umor

    Postovanje dragi moj! Prvi put se javljam pa se nadam da ce te mi moci pomoci iz iskustva... Naime zadnjih 6 mjeseci stalno sam umorna , po noci mi zna bit vruce i nemogu spavat , gubim cesto i glas(alergicna na pelud, imam i astmu uz to) otpada mi kosa sad u zadnje vrijeme me i stolica zeza nemogu ic po par dana a da ne pricam da sam se pocela i debljatiu žperimenopauzi sam oko godine dana ..stalno bi odmarala spavala al to je ne izvedivo... Imam posao muza djecu ... Obratila sam se doktoru on kaze da neka odmaram da to nije nista... Zeljezo mi je dobro... Uradila sam nalaz stitnjace i sad ga ponovila...Tsh 1.551 mi je bio prije 6 mjeseci a sad Tsh 1.350, antiTg 7.4 antiTPO 1.0... upisana sam u specjaliste za 3 mjeseca... Moj doktor kaze da mi nije nista da neka odmaram i d će mi bit bolje da se proljece budi pa da mi je to zbog toga. A prije 6mjeseci mi reko da je to sve normalno da ide zima... Unaprijed se zahvaljujem

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj plava.mala199@gmail.com prvotno napisa Vidi poruku
    Postovanje dragi moj! Prvi put se javljam pa se nadam da ce te mi moci pomoci iz iskustva... Naime zadnjih 6 mjeseci stalno sam umorna , po noci mi zna bit vruce i nemogu spavat , gubim cesto i glas(alergicna na pelud, imam i astmu uz to) otpada mi kosa sad u zadnje vrijeme me i stolica zeza nemogu ic po par dana a da ne pricam da sam se pocela i debljatiu u perimenopauzi sam oko godine dana ..stalno bi odmarala spavala al to je ne izvedivo... Imam posao muza djecu ... Obratila sam se doktoru on kaze da neka odmaram da to nije nista... Zeljezo mi je dobro... Uradila sam nalaz stitnjace i sad ga ponovila...Tsh 1.551 mi je bio prije 6 mjeseci a sad Tsh 1.350, antiTg 7.4 antiTPO 1.0... upisana sam u specjaliste za 3 mjeseca... Moj doktor kaze da mi nije nista da neka odmaram i d će mi bit bolje da se proljece budi pa da mi je to zbog toga. A prije 6mjeseci mi reko da je to sve normalno da ide zima... Unaprijed se zahvaljujem
    Hello,
    Ima istine u tome što je doktor rekao, ali mislim da ovo stanje nema samo jedan uzrok. Većinu si nabrojila, a ja (na temelju iskustva) pretpostavljam da se radi o perimenopauzi. Umor i iscrpljenost je tipičan simptom, kao i otpadanje i prorjeđivanje kose, listanje noktiju itd. Noćni valovi vrućine i poremećaji probave također. Dobra je vijest da valovi vrućine s vremenom prođu i hormonska situacija se stabilizira kada prestane rad jajnika.

    Doba godine (kraj zime) i razdoblje korone također nepovoljno utječu na zdravlje, pogotovo kod alergičara. Loša stvar sa starenjem je to što se sluznica usta i nosa s vremenom stanjuje, pa postajemo sve podložniji utjecaju peludnih alergija.

    Kako si pomoći?
    Nema univerzalnog recepta. Meni je pomogla prilagodba prehrane (iako i dalje jedem previše škroba, ali dosta manje nego prije). Ne smijem jesti meso, jaja i druge životinjske bjelančevine za večeru, jer to je siguran recept za nespavanje. Iznimka su ribe, to mogu. Osim toga, cijeli dan moram jesti u više manjih obroka, jer moja probava više ne podnosi velike količine odjednom, a i razina šećera mi je uravnoteženija ako jedem svaka 3 sata pomalo, nego ako se natrpam za ručak...

    Treba voditi računa o unosu tekućine - to pomaže kod umora (podiže tlak) i tanke sluznice (isto, ako je tijelo isušeno, sluznica prva stradava, a onda je čovjek izložen alergenima). Za alergiju nama je zakon ulje crnog kima (imam muža i sina alergičare, a drugi sin je astmatičar) po potrebi, naročito prije početka sezone cvjetanja trave. Ova zima je bila baš gadna, jer je bila suha, pa je zrak i sada pun peludi ljeske, johe i sličnih biljaka koje imaju resaste cvjetove. Užas...

    Osim toga, treba prihvatiti da starimo
    Kućne poslove delegiraš djeci i mužu prema mogućnostima. Moji su utrenirani uskakati kod čišćenja i održavanja doma (jer nisu u hotelu, to je i njihova dužnost). Odlazak na posao ne možeš izbjeći, ali vidi može li se i tu nešto prilagoditi. Ja znam ponekad doći subotom, pa odraditi zaostatke ako mi tako odgovara u određenom periodu godine. Nije to univerzalni recept, ali meni pomaže da si smanjim dnevno opterećenje, jer osjetim da ne mogu održavati tempo kao prije 20 ili 10 godina.

    Valovi vrućine - nabavi pamučnu posteljinu i pidžamu, pokrivač treba biti tanak ili iz dva sloja, da po potrebi možeš regulirati debljinu. Navečer treba popiti čašu vode ili blagog čaja (menta, kopriva, lipa) i treba voditi računa o higijeni spavanja - ne ići prekasno, ne buljiti u ekrane prije spavanja, ići u krevet uvijek u isto vrijeme, prozračiti, ne spavati u toplom, zamračiti što bolje itd... Ako pratiš što te budi, nije naročito teško otkriti obrazac, pa možeš poduzeti neke mjere.

    Još mi padaju na pamet minerali i vitamini - probaj malo eksperimentirati. Centravit, Supradyn... nešto od toga. Pitaj u ljekarni, možda ti predlože nešto suvislo za ublažavanje simptoma perimenopauze, ali nikad ne znaš unaprijed koja biljka će ti odgovarati. Nekome paše angelica, nekome cimicifuga, a mnogima to ne odgovara. Dok ne probaš, ne znaš... Kod problema sa spavanjem ponekad pomaže melatonin, sam ili u kombinaciji s magnezijem (oprez, meni magnezij nije sretno rješenje za probavu). Ključna stvar - probaj brinuti o sebi kao da je u pitanju netko drugi, netko do koga ti je stalo... Meni takav pristup pomaže.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ključna stvar - probaj brinuti o sebi kao da je u pitanju netko drugi, netko do koga ti je stalo... Meni takav pristup pomaže.
    Peterlin, super post.
    A ovo je odlično rečeno .

    PS. (A i vježbam citiranje samo jednog dijela , hvala Pulinka što si me naučila )

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •