Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 86 od 86

Tema: Tekući račun za srednjoškolce?

  1. #51
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne oporezuje se štednja već ostvarena kamata na štednju. I za maloljetnike se taj porez vraća, da.
    Tekući računi ne ostavaruju kamatu osim a'vista kamate koja se ne oporezuje. Nikakve se uplate ne oporezuju, a ja imam dojam da se ovdje mislilo na oporezivanje uplata. Možda sam ja krivo shvatila???
    Znaš li, Barbi, na koji način se vraća porez ubran na maloljetničku kamatu?

  2. #52
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Moji su dobili prošle godine na neki dječji račun uplatili su direktno
    Ali ove godine su u poreznoj rekli da porez na kamate neće isplaćivati jer nema kućice u formularu

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    Uzela sam joj taj zabin Paket za mlade.
    Ima sve, i previše! :green:
    Mogućnosti, i opcija, i tokena... :green:

    E sad, kaže teta u banci žiro rčn se oporezuje, tekući ne... Što to znači, da bi joj firma uplatila honorar ona bi morala napraviti poreznu prijavu na kraju god i platiti porez, a ak je lova na tekućem onda ne treba?

    Ak sam dobro skužila porezna pravila, ako ona zaradi u god dana preko 10.800 kn više mi ne može biti porezna olakšica. Pretpostavljam da se to odnosi na uplate od firme.
    Što ako baka uplati na račun, da li se zbraja u taj godišnji iznos do/preko 10.800 kn?
    Barbi, teta u banci nije znala pojasniti što znači Žiro rčn se oporezuje, tekući rčn ne.
    Jel to istina i na koji je porez mislila?

  4. #54
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Sad je 15000 ak dobi preko toga onda ti nije porezna olskšica

  5. #55
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Znaš li, Barbi, na koji način se vraća porez ubran na maloljetničku kamatu?
    Moram priznati da se ne sjećam. Porezna je vršila povrat automatikom, ne sjećam se na koji/ čiji račun. Nije trebalo tražiti povrat, samo to znam.

    Barbi, teta u banci nije znala pojasniti što znači Žiro rčn se oporezuje, tekući rčn ne.
    Jel to istina i na koji je porez mislila?
    Mikimama, upravo je i razlog što postoje dvije vrste kunskih transakcijskih računa što im je svrha drugačija - tekući račun je "slobodan" račun na koji i s kojeg se mogu vršiti transakcije koje nisu oporezive, a žiro je porezno tretirani račun što znači da se na njega trebaju usmjeravati samo oporezive uplate. Više se puta kroz godine mijenjalo koje uplate moraju ići na žiro-račun a koje ne. Uglavnom se na žiro uplaćuju uplate najamnina (makar to više nije obavezno), autorski honorari, plaćanja prema ugovoru o djelu...
    Poanta je da svaka uplata koja dođe na žiro-račun automatski bude oporezovana jer je porezna tretira kao uplatu na koju se plaća porez budući da je to svrha tog računa. Pa ako greškom dođe uplata na žiro koja nije trebala jer nije oporeziva, trebaš dokazivati poreznoj da ta uplata nije oporeziva da ti ne obračunaju porez.
    Tekući račun nije u poreznom tretmanu i uplate na tekući se ne oporezuju automatski.
    Nadam se da sam objasnila, jer sad kad čitam šta sam napisala ne čini mi se baš najbistrije.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Znaš li, Barbi, na koji način se vraća porez ubran na maloljetničku kamatu?
    moje imaju Pčelicu. na kraju godine smo dobili izvješće o pristigloj kamati te su odmah oduzeli i porez na tu kamatu.
    naknadno smo automatski od porezne dobili izvješće o povratu.

  7. #57
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    friska info o Pcelici (jucer sam bila u banci, pa pitala).
    racun moze ostati otvoren do 18. godine, ali nakon 16. se vise ne moze nista raditi po njemu, osim podici lovu i zatvoriti ga
    nema kamata, nema trajnih naloga koji su npr prije bili otvoreni za taj racun itd.

  8. #58
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    još uvijek pitanje Tanći:

    jel bio uvjet za stipendiju žiro račun


    i kolko ja znam recimo preko učeničkog servisa se može uplačivati i na tekući račun, nije uvjet žiro, ili nek me neko demantira

  9. #59
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Za STEM stipendiju recimo uvjetuju da se mora na žiro uplaćivati. To nije zakonska obaveza, ali neki zapile tko zna zašto.
    Čula sam i da studentski ugovori mogu samo na žiro jer studentski centar tako tvrdi pa eto, i za to treba.
    Nije zakonski obavezno, ali praktično očito jest.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati da se ne sjećam. Porezna je vršila povrat automatikom, ne sjećam se na koji/ čiji račun. Nije trebalo tražiti povrat, samo to znam.



    Mikimama, upravo je i razlog što postoje dvije vrste kunskih transakcijskih računa što im je svrha drugačija - tekući račun je "slobodan" račun na koji i s kojeg se mogu vršiti transakcije koje nisu oporezive, a žiro je porezno tretirani račun što znači da se na njega trebaju usmjeravati samo oporezive uplate. Više se puta kroz godine mijenjalo koje uplate moraju ići na žiro-račun a koje ne. Uglavnom se na žiro uplaćuju uplate najamnina (makar to više nije obavezno), autorski honorari, plaćanja prema ugovoru o djelu...
    Poanta je da svaka uplata koja dođe na žiro-račun automatski bude oporezovana jer je porezna tretira kao uplatu na koju se plaća porez budući da je to svrha tog računa. Pa ako greškom dođe uplata na žiro koja nije trebala jer nije oporeziva, trebaš dokazivati poreznoj da ta uplata nije oporeziva da ti ne obračunaju porez.
    Tekući račun nije u poreznom tretmanu i uplate na tekući se ne oporezuju automatski.
    Nadam se da sam objasnila, jer sad kad čitam šta sam napisala ne čini mi se baš najbistrije.
    Hvala ti Barbi, sad mi je sve bistro...

    Što se tiče povrata od porezne, prošle godine su automatikom uplatili povrat poreza s Hypo štednje na moj račun... Valjda su nas povezale jer je prijavljena kod mene kao uzdržavani član...

  11. #61
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Možda nije imala nikakvu račun,moji su dobili jedan na pčelici ostali na zeko zvecko a svi imaju i pčelici i zekonju,a i stambenu

  12. #62
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ima kakvih novih iskustava s računima za srednjoškolce?
    ja planiram otvoriti svojoj ovaj u zabi
    može li to biti i devizni, ali bez mogućnosti da se išta s njega podiže do punoljetnosti
    već samo da postoji posebni dio gdje bi uplaćivali džeparac?
    ili treba posebni devizni?

  13. #63
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ja sam otvorila kunski. Bez minusa. Ovaj spiska sve u par dana. Ja mogu gledati promet al me bome iznenadilo da uskoro neću moći bez dozvole (18).

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ima kakvih novih iskustava s računima za srednjoškolce?
    ja planiram otvoriti svojoj ovaj u zabi
    može li to biti i devizni, ali bez mogućnosti da se išta s njega podiže do punoljetnosti
    već samo da postoji posebni dio gdje bi uplaćivali džeparac?
    ili treba posebni devizni?
    Moji obojica imaju taj kunski (zove se Paket za mlade, nekad se zvao Cool, ali to su ukinuli). Oni imaju te račune zbog učeničkog servisa na koje im poslodavac uplaćuje zaradu od sezonskih poslova. To je samo u kunama, koliko mi je poznato. Kad je L. išao na maturalno putovanje, uzela sam mu dodatnu karticu vezanu na moj Master, kako bi mogao po potrebi podizati novac u inozemstvu. Nije ju ni izvukao iz džepa. "Pametna" bankarica me pitala čime je on to zaslužio... (Baš me neugodno iznenadila, došlo mi je da joj kažem "Kajtebriga ženskaglavo, moje dijete u životu nije spiskalo ni kunu bzvz, gorja je škrtica od mene, a ja samo želim biti sigurna da on može do para ako mu slučajno zatreba." ali nisam...) Ove godine ću tako i mlađem sinu otvoriti.

    Inače, postoji devizni tekući račun za maloljetne osobe: http://www.moj-bankar.hr/tekuci-racu...a%C4%8Duna)/13

    Nama to nije odgovaralo, jer sam htjela da moj L. može do novaca u inozemstvu, tj. da ne mora nositi sa sobom hrpu gotovine. Nije ista svrha za koju tebi treba račun. Za štednju deviza do punoljetnosti ovo s linka je bolje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.05.2019. at 09:09

  15. #65
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Peterlin s maestro karticom iz paketa za mlade ne moze dizati novac na bankomatu u inozemstvu?

  16. #66
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin s maestro karticom iz paketa za mlade ne moze dizati novac na bankomatu u inozemstvu?
    nismo isprobali, ali ja nekako mislim da može

  17. #67
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ima kakvih novih iskustava s računima za srednjoškolce?
    ja planiram otvoriti svojoj ovaj u zabi
    može li to biti i devizni, ali bez mogućnosti da se išta s njega podiže do punoljetnosti
    već samo da postoji posebni dio gdje bi uplaćivali džeparac?
    ili treba posebni devizni?
    džeparac obično služi za trošenje, što će vam za to devizni?


    btw, dobro ste me sjetile, već godinu dana planiram svojoj M. prebaciti cool na taj "novi" račun za mlade, pa nikako stići
    inače, ona ima taj cool račun još od osnovne škole i mogla je uredno s cool karticom kupovati bilo gdje u inozemstvu, čak i u Americi, sve 5

    nano, što se tiče spiskavanja love, nešto mi je to poznato ...

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin s maestro karticom iz paketa za mlade ne moze dizati novac na bankomatu u inozemstvu?
    Ne znam ima li kakvih promjena, ja sam lani pitala u banci, pa su mi rekli da otvorim dodatnu Master. Moj sin (naravno) nije ni probao, taj nikad ne treba novac...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.05.2019. at 09:45

  19. #69
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja mislim da može - ak ja mogu vani plaćati s maestrom, zakaj oni ne bi mogli???

    Čak mi se čini da mi je bankarica i rekla - no morat ću pitat ponovno

  20. #70
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    na stranicama zabe pise
    podizanje gotovog novca Maestro i Visa Electron karticama na bankomatima UniCredit Grupe u inozemstvu, s kunskih tekućih i žiroračuna bez naknade (pronađite ih putem m-zabe)
    tako je i za moj obican racun. ali s drugih bankomata mogu dici uz naknadu.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 06.05.2019. at 10:00

  21. #71
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ima kakvih novih iskustava s računima za srednjoškolce?
    ja planiram otvoriti svojoj ovaj u zabi
    može li to biti i devizni, ali bez mogućnosti da se išta s njega podiže do punoljetnosti
    već samo da postoji posebni dio gdje bi uplaćivali džeparac?
    ili treba posebni devizni?
    nema posebnog dijela
    do njezine punoljetnosti ti imaš punomoć, možeš vidjeti stanje i promete po računu (ako imaš e-zabu), možeš dizati novce s tog računa sa svojom karticom, u banci ili na bankomatu

  22. #72
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ako djetetu otvoriš račun i ne daš mu karticu do punoljetnosti ne može do para.
    Kad postane punoljetno može doći u banku i tražiti svoje pare.
    Simple as that.

  23. #73

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    moj bi htio nešto raditi ovo ljeto, preko Doma mladih u RI (učenički servis) i oni traže da otvori žiro račun (ne vrše uplate na tekući). zna li netko zašto bi to moglo/trebalo biti tako (evo, petrlin kaže da njeni primaju na tekući)
    nije problem otvoriti mu žiro, ali stvarno se pitam zašto, budući da dijete već ima tekući (i to ne samo jedan). u čemu je kvaka?

  24. #74
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Meni su u ucenickom rekli da moze ziro ili tekuci on ima oba ali u formular sam upisala brroj tekuceg

  25. #75

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    ja sam upravo istrazivala o ugovoru o djelu i nasla sam da se i rad na studentski ugovor uplacuje iskljucivo na ziro racun, odnosno sve zarade od neredovnog rada se uplacuju samo na ziro, sad za ucenicki neznam (iako bi bilo logicno da je isto)
    navodno neke banke nude besplatan ziro racun, ako tko zna koje su to banke bila bi zahvalna na info

  26. #76
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ja sam besplatno otvorila i ziro i tekući u zabi

  27. #77

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    a jel placas mjesecnu naknadu?

  28. #78
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa Vidi poruku
    a jel placas mjesecnu naknadu?
    Onaj za mlade se mislim ništa ne plaća do 25 godina.

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ja ne plaćam ništa

  30. #80

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    navodno ima i obicni (za odrasle) za koji se ne placa nista, istraziti cu

  31. #81
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ma to je jedan te isti tekući račun, za djecu, odrasle, mlade, stare. Nema razlike u računu. Samo se model naknada razlikuje.

  32. #82
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja sam mislila kćeri napraviti prepaid Master karticu, može s nje dizati pare, kupovati u tragovinama, kupovati na netu,... Kad napuni 18, ne mijenja joj se skoro ništa, do 18 valjda u banci lovu ne može dizati bez mene, a poslije 18 može.

    To sam baš sad pred koji dan počela razmišljati da joj to napravim, i kako i sama imam prepaid karticu to mi se učinilo zgodno. Međutim sad čitam ovo za Zabin paket za mlade, i nije mi jasno koje su mi prednosti u kojem slučaju, pa ako bi se našla koja dobra duša da mi to onako jaaaako jednostavno objasni....

  33. #83
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Imaš li telebanking uz prepaid karticu? Uz paket za mlade imaš. Ja sam imala uvid u njihove račune do punoljetnosti, a sad starijem ne vidim transakcije, a mlađi još nema 18 pa njegov račun vidim na svojoj e-zabi, ali rijetko se sjetim da bih to mogla nadzirati. Ovi moji ionako nisu neki rasipnici, pa ne treba.

    O prepaid karticama ne znam ništa. Moji su dobili taj paket za mlade kad su prvi put išli raditi preko učeničkog servisa, za što je trebalo dostaviti broj tekućeg računa. Nisam uspoređivala koja kombinacija je bolja.

  34. #84
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,633

    Početno

    moja ima ziro u erste otvoren, mogu ga pratit preko svog m bankarstva, ne placa se nista. i da, za radit preko ucenickog je trebala otvorit ziroracun...

  35. #85
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Audrey, po meni je temeljni nedostatak prepaid kartice što na nju uplatiš neke novce i ako izgubi karticu ili joj netko ukrade ostaješ bez tih para.
    Kartica tekućeg računa vezana je uz račun, gubitak kartice najčešće prođe bez zloupotrebe jer bez pina se ne može ništa, a čim prijaviš da je izgubljena kartica se blokira. Novac ostaje na računu, dobije novu karticu i gotovo.

  36. #86
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pouka priče - najbolje je da djeci otvorimo nešto tamo gdje i sami imamo račun ili poslovni odnos. Tamo već poznajemo običaje, osoblje i način rada, a i oni poznaju nas, pa će nas najbolje savjetovati.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •