Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 123 od 123

Tema: NE vlažnim maramicama

  1. #101
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Prošle kod koga? Kupca ili trgovca? Nemaju ni 15 g, garant. Što je to na 1000 g?
    A trgovcu je ionako do toga da zaradi više, pa ne vidim zašto bi se oni bunili.

  2. #102
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    A OK, ja sam imala viziju kako trpam sjemenke bundeve za kino u jutenu vreću za krumpir
    Mada, ne čini mi se praktičnim ni vuć sa sobom u shopping još 10 jutenih vrećica, pored najlona koje ionako nosim, idealno bi bilo da trgovci vrate škartoce...

  3. #103
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Krivo sam napisala. Ispada da su te male vrećice prije oko 250 g.
    Ok. Ostaju ove tanke iz Mullera.

  4. #104
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Zuta, i staklena ce stoljecima stajati, ako zavrsi na otpadu, a bome imas i krpica od Inka koliko zelis. I dalje ne vidim zasto ne bi istu bocu nosio 100 puta. Bila ona plasticna ili staklena.
    Ne mislim da je plastika OK. Al nije ni papirnati skarnicl. Al ok mi je info da smijes doci sa svojom vrecicom. To znaci da s istom plasticnom mogu doci nekoliko puta, a naljepnice lijepit na nesto drugo, npr. tetrapak mlijeka.

    Ja i dalje mislim da je clanak glup. I izvornik, a pogotovo ovaj sarlatanski prijevod. Al eto osigurala si mu klikove. Mozda autor dobije za trud copy pastea u google translate i nagradu.

    Izrazito sam zainteresirana za ozbiljan pristup redukciji opterecenja okolisa. Ali to ovdje nije slucaj.

    Mislim da si negdje pitala za recikliranje odjece - ja, nazalost, ne mogu doci na posao u nekim "dronjcima", a bilo bi mi draze da je svejedno sto sam obukla i da se gleda sto radim i govorim. Ima puno takvih radnih mjesta, a u nasoj kulturi je šepirenje.

    Ja se eto nadam jos uvijek nekom clanku gdje ce bit detaljno prikazano sto se tocno trenutno radi s otpadom u najvecim gradovima u RH.

  5. #105
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    A OK, ja sam imala viziju kako trpam sjemenke bundeve za kino u jutenu vreću za krumpir
    Mada, ne čini mi se praktičnim ni vuć sa sobom u shopping još 10 jutenih vrećica, pored najlona koje ionako nosim, idealno bi bilo da trgovci vrate škartoce...
    Vrecica je od polietilena. Najlon je poliamid.
    Al ima smisla nosit iste plasticne, ako se ne potrgaju. Skarnicli su vecinom za jednokratnu uporabu, ne smiju se smocit, a ne znam zasto mislite da je proizvodnja papira prijateljska.

    Je l citao tko je l ce se konacno izbacit i te stiroporske podloske? Te su meni uzas. Omotane sa sto slojeva folije. Iznenadilo me da stapici za usi idu van. Nisam mislila da njih ima u nekim znatnim kolicinama.

  6. #106
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Možeš nositi drugi ili stoti put plastičnu bocu. Ne vidim zašto ne.
    U trgovinama rabljene odjeće je moguće naći potpuno novu odjeću. Ili na oglasnicima. Ono, novu s etiketama. Ali u redu, ne moraju se svi pronaći u tome. Čitam za Kardashiane da kupuju kao da ne postoji sutra, ali ništa od odjeće ne bace nego sve podijele manje sretnima. Što je super.

    Ovo za lijepljenje etikete od vrećice na tetrapak je sarkazam?

    Journal je koliko vidim lifestyle magazin. Ima još tekstove o ružnom voću, drvenim igračkama, vertikalnim vrtovima, eko Lego kockama, pletenim svjetiljkama, nebacanju hrane, eko kozmetici. Sve u svemu, korisne novotarije. Žao mi je što ti je žao klika.

    Škarnicle možeš ponovno upotrijebiti. Ne sjećam se kada sam zadnji put smočila neki, a nije da pazim.

  7. #107
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nedavno sam procitala roman Crna voda svedske knjizevnice Kerstin Ekman, na preporuku Jurice Pavicica koji je svoj roman Crvena voda nazvao tako kao hommage KE. Nisam promasila topic, ne.
    Kerstin Ekman je jedna mislim tri zene koje su bile clanice Svedske akademije i vjerojatno jedina osoba ikad koja je dala ostavku na clanstvo. Ne bavi se ona zastitom okolisa, barem nisam stekla tak dojam, ali jeste drustveno angazirana. Bila je recimo angazirana u ratu u Bosni, zeleci uspostaviti centre za pomoc silovanim zenama.
    Pa u jednom intervjuu ona kaze:
    "... Tocno je da gojim velike simpatije prema malenim koracima i prakticnim odlukama nasuprot "rjesenjima"...."
    Meni se taj pristup jako svidja. Ne zanimaju me odluke ove ili one komisije, velika rjesenja i gluposti za ciju provedbu trebaju neke goleme masinerije i godine...
    Zanima me sta ja tu mogu. A mogu svasta. I nemam ja neko zaziranje od plastike ko plastike, ali sam napravila sve korake na koje sam spremna. Svi mogu napraviti neki korak. Ti zuta ces naci neka svoja rjesenja. Netko drugi ce pricekati da ga na to prisile zakonom. I to je ok. Nismo svi isti.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Kod nas postoji puno dućana gdje ljudi donose svoju ambalažu. U Grazu su dva takva (Gramm i Dekagramm). U dućanima se mogu nositi vlastite posudice i puniti s čim god, šunkom, sirom itd...
    Čini mi se da od 1.1.2020 napokon zabranjuju plastične vrećice.
    Spar i Rewe koncern izbacuju i plastična pakiranja za bio voće i povrće. I one vrećice za povrće nisu više (samo) plastične, ima i biorazgradiva alternativa.
    Ima načina, svatko može pridonijet na svoj način, a to je i više nego nužno.
    Kužim skroz o čemu žuta piše.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 20.01.2019. at 19:50

  9. #109

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    P.s. U tim dućanima nije ništa zapakirano i može se kupiti na gram, točno koliko ti treba, zato se tako i zovu. U njima se može kupiti i ambalaža (staklena, drvena, ekološki prihvatljiva...NE plastična).
    Posljednje uređivanje od annie84 : 20.01.2019. at 19:57

  10. #110
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Kak tarira ako doneseš posudu

  11. #111
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa valjda moze tarirati posudu na vagi.

  12. #112
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Može ali ako ima kontrolne vage na blagajni onda nema vajde

  13. #113
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jelena, cisto sumnjam da bi takav tip ducana mogao postojati bez jednostavnog tariranja posude.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Možeš donijet apsolutno bilo koju ambalažu i prvo izvažeš nju, pa onda sadržaj. Možeš i posudit tamo posude, il kupit il uzet papirnate vrećice...

  15. #115
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    To je pravo samoposluživanje? Kako se kontrolira?

  16. #116

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    To je pravo samoposluživanje? Kako se kontrolira?
    Jelena, posudu na vagu, zapišeš koliko je teška, staviš u nju što hoćeš pa opet zapišeš i platiš samo sadržaj.
    Ne kontrolira se posebno, ali nije ni klasično samoposluživanje, može ti netko pomoć il izvagat umjesto tebe.
    Evo link za Gramm:
    http://www.dasgramm.at/gramm

    Imaju i sličice dolje. Od ostataka hrane rade svaki dan jedan fini vegetarijanski i/ili veganski ručak. Može se naručit i organska riba i meso iz regije, svašta nešto uglavnom.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 21.01.2019. at 10:29

  17. #117
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    ma kužim ja tariranje, ali sam mislila da mora postojati i neka kontrola u dučanu, ali očito su tamo pošteniji nek kod nas

  18. #118
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Pa razumijem i ja što žuta piše. Samo se meni čini da se mene ne razumije Ja sam prilično dobro upoznata s temama koje se ovdje provlače i npr. što pišeš o eko lego kockama sam slušala uživo predavanje od jednog od direktora lega. Nije da se razmećem, nego hoću reći da mi je jako važno imati točnu i duboko istinitu, a ne lako razumljivu, informaciju.

    Žuta, nisam bila sarkastična s tetrapakom, ozbiljno mislim. Ako uzmem tanku vrećicu i unutra stavim jabuke, ako zalijepim naljepnicu na tu vrećicu, ne mogu ju ponovo donijeti, potrgat će se ako ju krenem skidati. Moram na nešto drugo zalijepiti, a da ima mjesta za ostaviti za bar kod proizvoda na koji lijepim, pa mi se učinio tetrapak praktičnom površinom Veći su problem te tanke vrećice od debelih. Prije sam ih skupljala nekome s psom, za kakice, ali je pas uginuo.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 21.01.2019. at 17:06

  19. #119

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Jelena, nisam pročitala članke koje je žuta stavila, čitala sam samo ideje koje ste naveli i tko kako razmišlja o njima. Različite članke o tim temama čitam skoro pa svaki dan i trudim se primjeniti puno njih u svakodnevnom životu.

  20. #120
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Još tekstova s par novih ideja:

    reciklaža također nije idealno rješenje jer se plastika može reciklirati dva do tri puta, ali i dalje ostaje negdje na planetu
    https://zadarski.slobodnadalmacija.h...mece-je-moguc?

    1. šalice za kavu za van ponijet od doma
    2. ne koristit slamke, ili bar ne one koje su od plastike
    3. koristit vrećice koje se mogu koristit više puta ili nosit stvari u ruci
    4. ne koristit upaljače već ih zamijenit šibicama
    5. ponijet svoju posudicu za naručenu hranu
    6. ne kupovat vodu u bocama već ponijet iz slavine
    7. pit iz staklene boce ... jer je cool
    8. umjesto jednokratnih, koristit britvice kojima se mijenja žilet
    9. koristit posudice od doma za pakiranje ručka
    10. ne kupovat hranu sa suvišnom plastičnom ambalažom
    11. kupovati veće količine jer su pošteđene manjih pakiranja
    12. kupovat na placu
    13. ne nasjesti na zelene etikete
    14. koristit razgradivu spužvicu i ne koristit vlažne maramice
    15. čistit sa sredstvima smiješanim kod kuće (sol, ocat, ...)
    https://www.theodysseyonline.com/15-...tic-help-world

  21. #121
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    te male vrećice, možda se i može donijeti korištenje, pa novu naljepnicu zalijepiti preko stare, tako ih barem još jednom iskoristit (ili možda 3-4 puta)
    ja ih isto koristim kasnije za čišćenje mačjeg pijeska pa dobiju još jednu namjenu, ali i tako onda svakodnevno jedna završi u otpadu

  22. #122
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    inače jelena, jako cijenim tvoj pristup "želim točne i duboko istinite informacije"
    želim ih i ja, ova je tema vrlo moderna i često neke stvari izgledaju sumnjivo i meni skromno informiranoj

    žuta, umirem na točku broj 5, koga vraga sam naručila hranu ako moram po nju doć sa svojom posudicom
    i ovo "ne koristit slamke" ne preferiram, znam da slamke nisu životna nužnost, ali mojito bez slamke i mojito sa dvije slamke su dvije vrlo različite stvari
    ali imam neke tvrde slamke koje mogu oprat pa ponovo koristit

  23. #123
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    To je valjda za ove koji dođu po hranu ili ostatak uzmu u restoranu.
    Ima razgradivih slamki.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •