Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 123

Tema: NE vlažnim maramicama

  1. #1
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno NE vlažnim maramicama

    Počele su me mučiti količine vlažnih maramica po svuda. Oduvijek sam protiv čišćenja bebine guze maramicama, osim kad nema druge mogućnosti, ali sada su te maramice počele biti za svaku prigodu.

    I za pod i za namještaj i za šminku i za sunčanje i umjesto toalet papira i umjesto deodoranta... niz je beskrajan.

    Mislim da su opasnost za ovu našu planetu. Mislim da su štetne. I nepotrebne.

    Krećem od sebe i odlučno kažem NE vlažnim maramicama, da svatko smanji bar na pola uporabu, učinio bi puno. One su plastika, PET, PE, CPE piše na njima, sigurno se dugooo razgrađuju.

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Ja to samo koristim SK idemo negdje gdi nema vode da se opere bar prije jela,ne koristimo puno,eto kupujem rijetko samo pred sezonu

  3. #3
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Koristim ih samo za pranje poda u firmi jer mi je lavabo toliko mali da ne mogu u njemu oprati krpu. Sad cu naci manju krpu. Ima hrpa te jednokratne plasticetine koju treba smanjiti izbaciti iz zivota i svaki korak je dobar.

  4. #4
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    sram me reci ali ja ih koristim dosta... cime obrisati dijete kad se umaze preko pola lica sa sladoledom u parkicu?
    Znam, mogu s vodom iz boce, ali onda nemam dovoljno za pice. Morala bih valjda litru nositi.

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja obrišem koliko uspijem običnom papirnatom maramicom, i ostavim dijete polumusavo
    brkove i bradu od čokoladnog sladoleda smatram prirodnim dječjim accessoireom
    ali ni ne treba ti puno vode za to, samo navlažiš rub obične maramice, to je dva gutljaja vode

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Meni su oduvek bile gadne, ideja da razmazujem neku hemiju sa kremom preko prljavog dečijeg lica ili ruku mi je bljak.
    Uglavnom ih ne kupujemo, a i kad je mala bila mala, kupovali smo ih minimalno. Sada ne znam za šta bi ih koristila. Tu i tamo u nekim situacijama kada baš radim nešto posle čega su mi ruke katastrofa a nemam gde da ih operem, koristim one iz apoteke, na komad, sa alkoholom.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    vissnja
    Sve isto. Osvijestila sam si što su vlažne maramice i ne koristim gotovo nikada.

  8. #8
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,617

    Početno

    Ja ih sa starijim ne koristim, uvijek ga obrišemo suhim maramicama uz eventualno malo vode.
    Mlađoj obrišem najgori dio kakanja s guze vlažnim maramicama, i onda prebrišem mokrom blazinicom.

    I to je to zapravo.
    Za čišćenje svog lica uglavnom isto imam blazinicu i micelarnu

    Imam samo neke vlažne maramice za čistiti wc, ali one se mogu poslije baciti u školjku (slučajno sam naišla na takve).

  9. #9
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    vlažne maramice su zlo

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    DA!

  11. #11
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    I ja sam bacila u školjku, jer piše da može. A-ha, može jedna, ali... kad vam se, s oproštenjm, govna počnu prelijevati iz školjke i iz središnjeg sifona, jer se odvod začepi... ajoj.
    I tada naći nekoga tko zna i hoće to otčepiti... Ima na internetu tips&tricks, ali ako to ne možeš sama izvesti, što onda?

  12. #12
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Mijenjaš mjesto stanovanja.

  13. #13
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,617

    Početno

    Pise da ne ide vise od 3 odjednom. Tj.svake imaju svoj broj [emoji38]

  14. #14
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Ja se trudim općenito minimrati smeće, iako ti nije lako. Koristim bebi maramice, ali vrlo malo, tako da tu ne mogu spasiti planet. U pelenskoj dobi sam čistila vodom s par kapi maslinovog, s time da sam korisitla blazince koje se isto moraju upakirati u plastičnu foliju, a i taj pamuk se negdje mora uzgojiti, proizvesti i dovesti do mene.

    Koristim i maramice za dezinfekciju, ali ne više od 2-3 tjedno.

    Ali, poznajem ljude koji rade upravo to što opisuješ, sve živo čiste s mokrim maramicama.
    I ne razumijem u čemu je prednost ovih koje se mogu baciti u wc pred onima koje idu u kantu za smeće.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U tome što se s tima koje idu u WC brišu nakon kakanja?

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    a i sad ponekad mome nakon brisanja s papirom operem guzicu samo s rukom

  17. #17
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,617

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    U tome što se s tima koje idu u WC brišu nakon kakanja?
    Ima i dezinfekcijskih koje idu u wc.
    Pa ne znam,ako se razgrade u vodi kao i toalet papir,nekak mislim da je bolje nego da trunu medu smecem

    A mozda se i varam

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Najgore je kada se osuše vlažne maramice.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 14.05.2018. at 14:41

  19. #19
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Da li si probala staviti vlažnu maramicu koje se može baciti u wc, u vodu? Tada vidiš da li se i kako brzo razgrađuje. Pa, odlučip da li je za kantu ili wc
    Moje iskustvo s razgradnjom vlažnog toalet papira u vodi je negativno

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Razlika izmedju blazinica od pamuka u plasticnoj vrecici i vlaznih maramica u plasticnom pakiranju je u tome sto ce se pamucne blazinice raspast brzinom svjetlosti u odnosu na vlazne maramice.

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    joj jedno vrijeme sam kupila par paketa onog zewe kaj se može otopiti onaj karton na ktraju u vodi, moji pobacali i skoro bila poplava

  22. #22
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Razlika izmedju blazinica od pamuka u plasticnoj vrecici i vlaznih maramica u plasticnom pakiranju je u tome sto ce se pamucne blazinice raspast brzinom svjetlosti u odnosu na vlazne maramice.
    To, i u količini kemikalija koju nanosiš na vlastitu kožu

  23. #23
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zar nisu vlažne maramice onako kap u moru nerazgradivog smeća?

  24. #24
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    U zivotu ih nisam kupila.

    Nikad nisam ni imala potrebu za njima.
    Uvijek imam papirnate maramice i malo vode uz sebe.
    A i gadi mi se kemija koja bi ostala na kozi.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zar nisu vlažne maramice onako kap u moru nerazgradivog smeća?
    Jesu. U pravu si. KAP u moru.

    Postoji vrijeme / dob djece kad vlažne maramice stvarno trebaju, ne toliko doma koliko u torbi za van (park, putovanje, razno...) Ne bih se time opterećivala. Ne treba pretjerivati s njima, ali ni bježati od toga ko vrag od tamjana. Doma imamo vodu i svašta, pa to stvarno nije nužno, ali vani - često dobro dođu.

  26. #26
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Jesu. U pravu si. KAP u moru.

    Postoji vrijeme / dob djece kad vlažne maramice stvarno trebaju, ne toliko doma koliko u torbi za van (park, putovanje, razno...) Ne bih se time opterećivala. Ne treba pretjerivati s njima, ali ni bježati od toga ko vrag od tamjana. Doma imamo vodu i svašta, pa to stvarno nije nužno, ali vani - često dobro dođu.
    Evo recimo danas meni.
    Mala u bebi parkiću ugazila u pesji drek. Fala bogu na vlažnim maramicama inače bi ja bila prekrivena istim noseći ju kući jer je bila u velikoj NEĆU fazi.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od annie84 : 14.05.2018. at 15:34

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Sve je kap u moru... pa eto more puno plastike..
    Ne moraliziram, i ja ih nekad koristim.

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sve je to kap u moru dok ne postane kontinent. Znate li da imamo jos jedan kontinent na Zemlji? Evo ga u Pacifiku, kontinent smeca pluta.

  30. #30
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Meni su veći problem od maramica plastične boce. Nakupi ih se tona, i ostale plastike.
    Kako odvajam za žuti kontejner, te plastike ispadne tri puta više od običnog smeća. Te posuda od jagoda, te boca od jogurta, ketchupa, šampona.... užas koliko.
    Skoro svaki dan vreča za žuti kontejner.

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Znam. Sve je na plastici i u plastici. Ja obicno biram sto veca pakiranja, ali nije to rjesenje.

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Nije to problem viška plastike. To je problem manjka kulture i discipline.

  33. #33
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ali, te se plastične boce i posude mogu reciklirati, bar djelomično, onoliko koliko ih ljudi odgovorno bacaju, ali vlažne maramice ne, ni jedna se ne upotrijebi ponovo.

    Svjesna sam ja da ima puno većega zla od vlažnih maramica, ali sve ih je više i više za sve više i više uporaba.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 14.05.2018. at 17:14

  34. #34
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Razlika izmedju blazinica od pamuka u plasticnoj vrecici i vlaznih maramica u plasticnom pakiranju je u tome sto ce se pamucne blazinice raspast brzinom svjetlosti u odnosu na vlazne maramice.
    Tako je, netko je gore pitao čime u parkicu umit dijete - blazinica i voda, ne potroši se puno vode

  35. #35
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Mi smo nabavili bambus krpice koje se navlaze vodom i kapljicom etericnog ulja. Nakon upotrebe idu u mrezastu vrecicu koja se umetne u vodonepropusnu vrecicu. Uzela sam ih na preporuku frendova. Beba tek stize ovih dana
    Ne znam smatra li se reklamom, ali zovu se cheeky wipes.
    Mislila sam napraviti diy verziju, ali mislim da ne bih puno ustedila.

  36. #36
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Jesu li razgradive?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Vlažne maramice zaista jesu sve veći problem. Veliki gradovi izdvajaju milijunske iznose godišnje za čišćenje kilometarskih nakupina vlažnih maramica pomiješanih s masnoćama po kanalizacijskim odvodima. Puno zemalja rade na tome da se zabrane toaletne vlažne maramice. I zaista nisu biološki razgradive, čak ni one na kojima piše da kao jesu.
    Plastika...uf. ajde kod nas barem naplaćuju vrećice pa većina ljudi sada ima platnene, ali to nije dovoljno.
    Ima kritične mase koja kupuje na gram, bez pakiranja, ali takvih dućana i angažiranih ljudi koji razmišljaju na taj način je još uvijek premalo. To su tone i tone plastike koja godišnje završi u oceanima.

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Probajte oprat vlazne maramice u perilici. Nista im ne bude, osim sto se operu i malo zguzvaju...

  39. #39
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jesu li razgradive?
    To su frotiraste mekane krpice. Jednako razgradive kao i ručnik ili gaće.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    P.s. A na temu korištenja vlažnih maramica-mlađi je navršio tri nedavno i sveukupno smo od rođenja potrošili možda dva pakiranja vlažnih maramica jer je bio u platnenim pelenama i uvijek mi je lakše bilo otuširat ga umjesto obrisat vlažnim. Jedino je od jeseni za vrtić morao donijet nekoliko pakiranja, ali to ni sad više ne mora otkad nema pelene. Jupi jeee!

  41. #41
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, te se plastične boce i posude mogu reciklirati, bar djelomično, onoliko koliko ih ljudi odgovorno bacaju, ali vlažne maramice ne, ni jedna se ne upotrijebi ponovo.

    Svjesna sam ja da ima puno većega zla od vlažnih maramica, ali sve ih je više i više za sve više i više uporaba.
    U Europi se proizvede cca 60 milijuna tona plastike godišnje (u svijetu preko 300 milijuna tona), a reciklira nekih 8 milijuna.

    Ja zbilja ne znam ništa o razgradnji maramica koje idu u WC ili onih koje idu u smeće, ali se ne bih usudila ni istrčavat s nekim ocjenama. Znam da se plastika razgrađuje u moru na mikročestice kojih su sada puni mediji, ali ja nisam još vidjela razumnu studiju o štetnosti mikročestica. Naravno da je bolje da ih nema, samo ne znam koliko je to problem broj 1 u usporedbi sa ostalim zagađenjima, tipa avionski prijevoz i sl.

    Ovako zdavorazumski - razgradiva maramica će se isto razgraditi na mikročestice (samo puno brže), pa mi nije jasno zašto bi bilo bolje da jedem ribu koja se najela mikročestica maramice od mikročestica PET ambalaže. Mikročestice maramice će kanalizacijom završiti opet u moru.

    Prema mom saznanju mikročestice su problem životinjama koje se hrane planktonima pa misle da im je pun trbuh, a zapravo nemaju energije od plastike i gladuju. A ne znam kakav učinak imaju na naš probavni sustav. Svaka pilula je zapakirana u nešto nejestivo što sliči plastici. Nemam pojma. Ja samo nastojim smanjit svoj upliv kako god znam, ali se često pogubim.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Naravno da vlažne maramice nisu problem broj jedan, ali su dio jednog veeelikog problema. Koji se neće riješit sam od sebe.

  43. #43

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kapsule za lijekove su napravljane od zelatine ili u novije vrijeme, vegan friendly, od celuloze.
    A sto se mikrocestica plastike tice, po rkad mi se cini da necemo imazi priliku saznati na koje nacine nam steti jer cemo se prije toga ugusiti u vlastitom smecu.
    Nisu problem samo vlazne maramice, niti samo vrecice, niti samo jednokratni plasticni pribor, slamke, case za kavu, plasticne bocice... Problem je sve to na hrpi.
    Tko razdvaja smece doma i prazni to tipa jednom tjedno moze jasno vidjeti da plastika cini vecinski udio u smecu. Nazalost.

  45. #45
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ni plastiku ne možeš reciklirati unedogled. Boce mogu proći par krugova reciklaže i kuda onda s tim?

  46. #46
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kapsule za lijekove su napravljane od zelatine ili u novije vrijeme, vegan friendly, od celuloze.
    A sto se mikrocestica plastike tice, po rkad mi se cini da necemo imazi priliku saznati na koje nacine nam steti jer cemo se prije toga ugusiti u vlastitom smecu.
    Nisu problem samo vlazne maramice, niti samo vrecice, niti samo jednokratni plasticni pribor, slamke, case za kavu, plasticne bocice... Problem je sve to na hrpi.
    Tko razdvaja smece doma i prazni to tipa jednom tjedno moze jasno vidjeti da plastika cini vecinski udio u smecu. Nazalost.
    Baš sam se s tim susrela. Otkad odvajam plastiku, papir i staklo, bio smeća je zapravo jako malo. Sablažnjivo.

  47. #47
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Kad sam pocela raditi prije 20tak godina, najveci neprijatelj majstora na odrzavanju crpnih stanica odvodnje/kanalizacihe bile su tzv.najlonke. danas ih nitko ni ne spominje, svi mrze vlazne maramice. Mi ih kupujemo malo i nikad nisam bacila u wc (znam kako to zavrsi)

  48. #48
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ni plastiku ne možeš reciklirati unedogled. Boce mogu proći par krugova reciklaže i kuda onda s tim?
    Uvijek imaš mješavinu boca različite prošlosti, tako da nemaš pojma koliko krugova je prošla masa koju prerađuješ (reciklat se miješa s novim materijalom).

    3R - "Reduce, Reuse, and Recycle", s naglaskom na reduce.

    Po meni strašni članci tipa - Osramotila se na subotnjoj špici jer je obukla kaput koji se nosio 2016., i to već treći put!!! Prvo - osramotila/osramotio se bilo kakvim izborom stajlinga mi je užas, kakav je to izbor riječi. Drugo, ako je već neki negativni moment u pitanju, onda je on puno gori za one koji svaki put obuku nešto drugo, s obzirom na neodgovorno ponašanje prema okolišu. Sve je naopako postavljeno u politici i trendseterskim krugovima, posebno za žene. Vidim da učiteljice na školske priredbe "ne smiju" doći dvaput u istoj haljini. Jako se kriva poruka šalje.

    A što se tiče otpada koji je izvan 3R - Japanci spaljuju pri optimalnoj temperaturi za minimiranje stvaranja toksičnih plinova i filtriraju ispušne plinove.
    https://www.japan.go.jp/tomodachi/20...echnology.html

  49. #49
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ni plastiku ne možeš reciklirati unedogled. Boce mogu proći par krugova reciklaže i kuda onda s tim?
    ne znaš kolko puta je reciklirano to nigdje ne piše, ali je pametnije odvajati bez obzira na povjest, ipak ak se odvojeno i negdje ostavi bar se neće razgrađivati u nekom polju idućih 300 godina


    jelena , daj link baš me zanima ko se to usudio!!!
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 16.05.2018. at 12:01

  50. #50
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ma hoću pitati, mijenja li se kemijsko svojstvu reciklatu koji je prošao određen broj puta proces.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •