Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: bronhitis

  1. #1
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno bronhitis

    Ovako , cura 13mj , prošli tjedan počelo prehladicom , lagano curenje iz nosa i kašljucanje. Međutim u četvrtak navecer kašalj postaje jači , čujem zviždanje iz pluća i hroptanje. Zakurila 38,4. Odmah sam znala da je bronhitis jer smo jedan već imali u 3.mj. Odem u petak kod pedice kaže bronhitis je , inhaliraj ventolinom svakih 6 sati i sljedeći tj kontrola. No ništa bolje nije bilo ni tijekom vikenda , kurila je stalno. Da budem mirnija odem na srebrnjak , da joj izvade krv i pogledaju ju. Bili povišeni leukociti i crp. doktorica kaže sutra slikati pluća i u dnevnu bolnicu. Dobila klavocin i ventolin. Danas bili u dnevnoj , dok kaže da se čini da je malo bolje , i da ne bi slikala pluća još. tek u srijedu nakon krvne slike. No međutim sad smo došli doma , i ona je počela povraćati , evo u dva navrata već. Ne znam od čega bi to moglo biti , da li od šlajma , klavocina ? Da napomenem da joj je apetit jako slab od jučer popodne , većinom samo doji.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, može biti od klavocina, ali isto tako i od sluzi koju guta (dok spava, ako joj se cijedi u želučić, a ne kroz nos van).

    Prva pomoć za crijeva (ako je povraćanje od klavocina) je probiotik za malu djecu (npr. Biogaia ili slično, Prolife... ne znam više napamet - pitaj u ljekarni). Bitno je kako se uzima, u PAUZAMA između klavocina, da ne oslabi djelovanje lijeka, a da pomogne crijevnoj flori da se oporavi. Pazi da uzima dovoljno tekućine. To je jako bitno.

    Ako je povraćanje od sluzi (vidjet ćeš kako izgleda bljuvotina - ako je sirasta, onda je od klavocina, a ako je sluzava - onda je od sekreta iz nosa...) Ako je sluzavo - reci fala bogu, jer to je dobro da se ona rješava sekreta na taj način. Bolje će ti spavati, samo pazi da nije na leđima, pa se neće toliko daviti.

    Nadam se da imaš doma inhalator ili babyhaler. Sve bu to prošlo... Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.05.2018. at 16:05

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ono što bi još pomoglo je posturalna drenaža. Pitaj pedijatra... nama je glavu spasilo.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    https://repozitorij.unin.hr/islandor...in:958/preview - posturalna drenaža je opisana negdje na str. 37 - evo citata:

    U posturalnoj drenaži koristi se položaj tijela djeteta pri kojem se pomoću sile teže obavljadrenaža sekreta. Pojedini dijelovi pluća su drenirani upravo pomoću gravitacije i toistjecanjem sluzi sa zahvaćenih bronhiola u bronhe i traheu. Dijete se namješta u određenipoložaj ovisno koji dio pluća treba drenirati (npr. desni gornji režanj ili lijevi donji režanj).

    U slučaju da je dijete podložno prekonoćnom zadržavanju sluzi, začepljenju dišnih puteva ikašljanju, drenaža se obično primjenjuje prije jutarnjeg obroka i prije spavanja. Drenaža jebitna kod djece koja imaju obilni ispljuvak ili su izložena zadržavanju bronhalnog sekreta.Posturalnu drenažu moguće je olakšati izvođenjem metoda perkusije i vibracije. Perkusijase izvodi tako da se sa skupljenim dlanovima lupka po prsnom košu, čime se proizvodevibracije u prsima koje istiskuju nagomilani sekret.

    Medicinska sestra mora zaobliti ruke iostaviti prste spojenima tako da u tom položaju prianjanju na prsni koš, tada mora opustiti 40zglobove i lupkati prsni koš dlanom 3-5 minuta. Dijete treba potaknuti na duboki udah ikašalj nakon perkusije. Vibracija je primjena silaznog vibrirajućeg pritiska. Vrši sepritiskom ravnog dijela dlana preko područja koje se drenira, te se taj postupak čini samoza vrijeme izdisaja. Medicinska sestra treba reći djetetu da duboko diše na nos i izdiše nausta, tada treba na prsni koš djeteta položiti jednu ruku na drugu te taj dio tijela vibriratiupirući i opuštajući ruke 10-15 sekundi, te treba dijete potaknuti na kašalj izmeđuvibracija. Postupak se izvodi 10-15 minuta.

    citat gotov

    Prema našem iskustvu, ovo potakne malu djecu na kašalj i/ili povraćanje i oslobodi ih sluzi iz pluća.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.05.2018. at 16:23

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Drenaža se ne bi smjela raditi ako je temperatura

  6. #6
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Nije baš povraćala sluz , više je bilo bjelkasto , odnosno prozirno sa bijelim primjesama. Probiotik imam , uzela sam linex baby , danas sam joj počela davati. imam i babyhaler , s njim joj dajem ventolin navečer , rekla je doktorica da nije potrebno više pošto se inhaliramo u dnevnoj bolnici. Sad me najviše muči što neće baš jesti , evo nema temp od jučer navečer a svejedno ne jede. jedino kaj sam joj uspjela utrpati danas je malo juhice s mrkvicom , nadrobila sam joj i piletine ali nije htjela. Ali to pretpostavljam da je od tog šlajma pa joj je teško gutati. Jedino dobro je što cica non stop , to ide bez frke

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Daj joj bar piti,i cica ali pazi da ima čisti nos prije cicecica svako malo je natači
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 21.05.2018. at 22:17

  8. #8
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Imam još jedan problemčić pa molom vas pomoć što prije. Dobila je proljev danas , ali čini mi se da je zbog šlajma a ne od klavocina , a problem je taj što joj je dolje sve užasno crveno i izgleda mi čak kao da je malo i natečeno. kaj da radim ? s čim da mažem ? oprala sam u kamilici , imam mustelinu za guzu ali mislim da to ništa ne pomaže , baš je sva jadna peče ju , sva je ukočena od toga

  9. #9
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Moguće je da joj se sa padom imuniteta prikrpala i kakva crijevna viroza.
    Jesi probala Sudocrem?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Imam još jedan problemčić pa molom vas pomoć što prije. Dobila je proljev danas , ali čini mi se da je zbog šlajma a ne od klavocina , a problem je taj što joj je dolje sve užasno crveno i izgleda mi čak kao da je malo i natečeno. kaj da radim ? s čim da mažem ? oprala sam u kamilici , imam mustelinu za guzu ali mislim da to ništa ne pomaže , baš je sva jadna peče ju , sva je ukočena od toga
    Eh, klavocin potamani floru i u crijevima i svuda...

    Slažem se s preporukom za Sudocrem, a ako imaš doma Royazol gel ili slično (za liječenje kandide u ustima kod beba) slobodno joj s tim namaži i to crvenilo. Ako ide u usta, može i na sve druge sluznice. Konzultiraj se s pedijatrom.

  11. #11
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Zvala sam ped , kaže da pošto smo u dnevnoj bolnici a danas ima pregled kod doktorice da je najbolje da nju pitam za to. Tek oko 5 idemo u dnevnu , a ona jadna plače , muči se kak ju to peče. Nemam sudocrem , imam rojazol i plymicol , da probam s tim ? A kasnije ćemo vidjeti kaj će reći doktorica. Jadna moja cura , baš ju je sve snašlo A u međuvremenu kod previjanja da ju brišem sa kamilicom ili običnom vodom ? Vlažne maramice ni u kojem slučaju.

  12. #12
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    probaj ju ostaviti golu, bez pelene, dok ste doma
    to ce joj sigurno biti ugodnije nego guza zatvorena u peleni

    obicna voda je najbolja

    rojazol i plimicol su protiv gljivica
    pricekaj jos tih par sati, sto ce dr reci, pa onda tretirati prema uputi lijecnika

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Zvala sam ped , kaže da pošto smo u dnevnoj bolnici a danas ima pregled kod doktorice da je najbolje da nju pitam za to. Tek oko 5 idemo u dnevnu , a ona jadna plače , muči se kak ju to peče. Nemam sudocrem , imam rojazol i plymicol , da probam s tim ? A kasnije ćemo vidjeti kaj će reći doktorica. Jadna moja cura , baš ju je sve snašlo A u međuvremenu kod previjanja da ju brišem sa kamilicom ili običnom vodom ? Vlažne maramice ni u kojem slučaju.
    Rojazol gel je baš za djecu - možeš probati s tim, ništ loše se ne bude dogodilo, a djetetu može biti lakše.

    Za Plymicol ne znam - pročitaj upute, ako piše da može primjena kod male djece, slobodno možeš i to.

    Sapun i vlažne maramice ja baš ne bih, ali s vodom će strugati... Uzmi na vlažnu krpicu kap dječjeg ili bademovog ulja.

  14. #14
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Evo vratili se doma , naravno gljivice su. Kaže doktorica sa plymicolom mazati dva puta dnevno , između toga nekom masnijom kremom i kao što je Peterlin rekla , brisati bademovim uljem. Nadam se da će brzo proći. Hvala vam puno cure na savjetima

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Evo vratili se doma , naravno gljivice su. Kaže doktorica sa plymicolom mazati dva puta dnevno , između toga nekom masnijom kremom i kao što je Peterlin rekla , brisati bademovim uljem. Nadam se da će brzo proći. Hvala vam puno cure na savjetima
    Bit će to dobro... ali nastavi djetetu davati probiotike još 2x toliko vremena koliko je na antibiotiku, da se prije oporavi. Antibiotik se zadržava u tijelu još neko vrijeme nakon što ga prestane uzimati.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.05.2018. at 08:54

  16. #16
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Curke da vas još nešto pitam ovdje , da ne otvaram novu temu. Sve tri curke su mi bolesne. Tj najmlađa i najstarija su već ozdravile , jedna imala bronhitis druga upalu srednjeg uha , obadvije bile na atb u isto vrijeme. A sad je i srednja zakurila , jučer navečer rekla da ju boli uho. danas isto malo kurila ali kaže da ju uho ne boli. Nije mi sad jasno , upala uha nije zarazna ,kako onda i ona sad to dobila ? Jel ima to kakve poveznice ili je samo splet nesretnih okolnosti ? Sutra idem s njom kod ped pa ćemo vidjeti kaj ona kaže. Iako izgubila sam totalno povjerenje u nju sad zadnji put. Za najmlađu curku je rekla da je mali bronhitis , samo da dajem ventolin i to je to. A mi završili u dnevnoj bolnici , na klavocinu , s ogromnim leukocitima i crp - om. Isto tako za stariju je rekla da je virusna upala uha koja će sutradan proći a mala se mučila tjedan dana sa temperaturom dok nisam otišla kod ped na zamjeni koja joj je izvadila krv i skužila upalu srednjeg uha. Naravno odmah atb.

  17. #17
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa zarazan je virus koji dovede do upale uha, kako ne - upala uha je posljedica bolesti, virusa, alergije.
    Isto kao što bronhitis nije zarazan, zarazan je virus koji izazove kod nekog djeteta običnu virozu, a kod drugog koje je osjetljivije na dišne puteve to prijeđe u bronhitis.
    A ovo za doktoricu - ha, što možeš, kao prvo kod male djece se bolesti jako brzo mijenjaju i razvijaju, pa nešto stvarno u šest popodne može zvučati kao 'mali bronhitis', a u ponoć biti za hitnu.
    Kao drugo, istina je živa da nisu svi doktori baš dobri dijagnostičari.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    barca, virus često oslabi organizam, pa se bakterijske upale nakaleme kao posljedica. Nije pedijatrica ništa krivo dijagnosticirala, ali ona ne može znati kako će se bolest razvijati dalje. Naša pedijatrica je to zvala "sekundarna bakterijska upala". Obično strada najslabija točka - moj stariji je znao dobiti upale uha, a mlađi češće upale grla i bronhitise kao posljedicu viroza. A viroza često može proći i bez tih sekundarnih bakterijskih cirkusa. Pedijatri nisu skloni davati antibiotike unaprijed, ali moj E. (astmatičar) je zbg osnovne dijagnoze nekoliko puta dobio atb preventivno. Kad je dobio trajnu terapiju za alergijsku astmu, rjeđe su mu se događale i naknadne bakterijske upale.

    Vodi računa da djeca dobro jedu I PIJU PUNO TEKUĆINE (juha, čaj, voda, prirodni sokovi) i da imaju što bolji imunitet.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •