Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 190 od 190

Tema: SŠ - nezadovoljni zaključenom ocjenom

  1. #151
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Čuj, uvijek ću priznati ako sam pobrkala lončiće i ispričat ću se.
    Krenulo je od tu:
    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako mi je rekao da je malcu iz razreda na 3.8 zakljucena petica iz tehnickog, al i da mu je jasno da je to stoga jer je to ucenik s posebnim potrebama ...itd.
    Na što se Tanči nadovezala ponudivši primjer svoje situacije gdje je nešto mogla na konto bolesti, ali nije, a ni od strane profe joj ništa nije dano. Osobno taj njen navod nisam doživjela kao kuknjavu ili žaljenje, samo kao činjenicu. Evo, tu se vjerojatno razilazimo u mišljenju.

  2. #152

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    Na što se Tanči nadovezala ponudivši primjer svoje situacije gdje je nešto mogla na konto bolesti, ali nije, a ni od strane profe joj ništa nije dano. Osobno taj njen navod nisam doživjela kao kuknjavu ili žaljenje, samo kao činjenicu. Evo, tu se vjerojatno razilazimo u mišljenju.
    Ali to nije prvi Tančin post na temi...U prvom je napisala da "Nije bilo milosti za njeno dete".
    I ja sam prva napisala da je nekorektno od profesorice da ne uvaži nečiju hroničnu bolest.

    Da bih iz idućih Tančinih postova shvatila da profesoricu najverovatnije apsolutno niko nije informisao da je loša ocena rezultat pogoršanja bolesti, a ne neznanja.
    I da Tanči nikad nije ni želela da je obavesti o tome.

  3. #153

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Mislim, nisi me uvredila, jer si u pravu, pogađa me tema jer je MM prosvetar, i imam pogled sa druge strane.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.06.2018. at 11:24

  4. #154
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim, nisi me uvredila, jer si u pravu, pogađa me tema jer je MM prosvetar, i imam pogled sa druge strane.
    Da li bi on volio biti obaviješten o objektivnim razlozima zbog kojih je neko dijete zabrljalo test iz predmeta iz kojega inače nosi odlične ocjene, ili sam kako kaže Tanči ja pogriješila? Dijete je mojom nazovi greškom (procijena zdrastvenog stanja) dobilo jedinicu.

  5. #155

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Da li bi on volio biti obaviješten o objektivnim razlozima zbog kojih je neko dijete zabrljalo test iz predmeta iz kojega inače nosi odlične ocjene, ili sam kako kaže Tanči ja pogriješila? Dijete je mojom nazovi greškom (procijena zdrastvenog stanja) dobilo jedinicu.
    Naravno da bi . On je inače takav da posmatra decu tokom testa, i pita decu kako se osećaju ako mu se učini da neko od njih ne izgleda dobro. Ali puno puta se desi da upravo vredna i radna deca ne žele da se "izvlače" pa slažu da im je dobro i kad nije. Takva su i moja deca, glupi i pošteni :D.
    I onda profesor, ako nema feedback od roditelja, stvarno nema drugi izbor nego da ocenu okarakteriše kao neznanje.
    I uračuna je u prosek.
    A treba jako puno petica da se poništi uticaj jedne jedinice, nekad se nema vremena za popravke i ispravke, nekad se ocena ipak podigne i više od aritmetičke sredine, pa se onda opet čuju komentari od drugih kako je neko "radio dobro cele godine, a neko ispravljao jedinicu pa ipak ima jednako peticu". I tako. Ako sve ide matematički i uz minimum truda profesora, onda je profesor nemilosrdan . Ako profesor nagrađuje učenike ocenama višim od aritmetičke, onda "umanjuje trud onih koji rade cele godine".
    I realno, obe tvrdnje su istinite :D ...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.06.2018. at 12:01

  6. #156
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A treba jako puno petica da se poništi uticaj jedne jedinice, nekad se nema vremena za popravke i ispravke, nekad se ocena ipak podigne i više od aritmetičke sredine, pa se onda opet čuju komentari od drugih kako je neko "radio dobro cele godine, a neko ispravljao jedinicu pa ipak ima jednako peticu". I tako. Ako sve ide matematički i uz minimum truda profesora, onda je profesor nemilosrdan . Ako profesor nagrađuje učenike ocenama višim od aritmetičke, onda "umanjuje trud onih koji rade cele godine".
    I realno, obe tvrdnje su istinite :D ...
    Zato je fakultet zakon, nitko ne mari za prethodne padove. Dobješ koliko znaš iz tog dijela, a lakše ti je ako kontinuirano pratiš.

  7. #157
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Zato je fakultet zakon, nitko ne mari za prethodne padove. Dobješ koliko znaš iz tog dijela, a lakše ti je ako kontinuirano pratiš.
    Bas je u petak jedan moj profesor komentirao kako on nikad nije uzimao indeks od studenta (i gledao druge ocjene) dok nije odlucio koju ce mu ocjenu dati...

  8. #158
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ali, i na fakultetu ti može biti loše na dan ispita, zar ne?

  9. #159
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, i na fakultetu ti može biti loše na dan ispita, zar ne?
    Of kors.
    Ako si na malom fakultetu, možeš se dogovarati, a ako si na velikom, tko ti je kriv Al imaš i kolokvije i još 4 puta pa tako još jednom ako ponoviš upis.

  10. #160
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, i na fakultetu ti može biti loše na dan ispita, zar ne?
    Naravno, ali ne ide mama intervenirati za tebe.

    Uostalom, trebalo bi s tim polako prestajati i u srednjoj školi i osposobiti potomke da se brinu sami za sebe. Otići na informacije minimalan broj puta, a ostalo - nek se snalaze. Pogotovo punoljetni. (Ufff neki dan sam imala okršaj sa svojim starijim odnedavno punoljetnim sinom - pita gdje je njegov retainer, tj. ona udlaga za zube koja se nosi nakon fiksnog aparata... NE ZNAM sine, punoljetan si... A ako ju izgubiš, naruči novu i pitaj doktoricu koliko košta i plati to od džeparca, jer još nemaš pravo na nju.... Epilog: skoro mu je srce stalo jer nova udlaga košta 900 kn, ali udlaga se našla - mudrijaš ju je ostavio doma. Mislim, DO KAD ćemo ih voditi za ruku????

    Ali to nije tema. Loš dan na fakultetu znači samo još jedan ispit. Neš ti... Naravno, može se dogoditi i da zbog toga padneš godinu i izgubiš studentska prava, ali o tome (kao i o ocjenama) treba misliti na vrijeme. Kome se to dogodi i to osjeti na vlastitoj koži, izvuče korisno životno iskustvo. Ja sam to iskusila na drugoj godini studija. Imala sam prometnu nesreću i završila s potresom mozga u bolnici, tako da sam propustila cijeli ljetni rok. Na jesen nisam stigla sve položiti. Ostala su mi dva ispita. Imala sam med.dokumentaciju i nije mi se računalo kao pad, ali svejedno....moja je generacija otišla dalje. Eto, ponekad to tako ispadne. I što - ništa. A sad je (čini mi se) još puno strože i financijski zahtjevnije nego prije nekoliko desetljeća. Nema veze. I naša djeca će steći životno iskustvo, netko prije - netko kasnije.

  11. #161
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Peterlin pametno zbori.

    Inače, nisam liječnik, i ak mi dijete veli da mu nije dobro i da ne može u školu, ono ne ide u školu. Možda me mulja, ali mu vjerujem. Ponekad ode doktoru ponekad ne. Uglavnom, igramo na povjerenje. Isto tako nisam nikad niti jedno od njih dvoje ispričala bezveze za dan u školi, kad su pisali test. Onak kak to rade neki roditelji. Stariji je jednom markirao test, ali nije nas tražio da mu to ispričamo - niti unaprijed, niti naknadno

  12. #162
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim, DO KAD ćemo ih voditi za ruku????
    Ja ima muža za pitanja ovog tipa. Al upozorila sam ga na to prije braka. Možda nije znao koliko sam težak slučaj

  13. #163
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali to nije prvi Tančin post na temi...U prvom je napisala da "Nije bilo milosti za njeno dete".
    I ja sam prva napisala da je nekorektno od profesorice da ne uvaži nečiju hroničnu bolest.
    pa da, konstatirala je da nije bilo milosti, kad je ni nije bilo.
    ona se "toj milosti" intimno možda nadala, možda nije, ali je nije tražila i ne bi tražila. ja recimo bi. bila sam u jako sličnoj situaciji prošle godine ali nisam bila reagirala jer sam vjerovala profi da to neće utjecati; neka mala samo nastavi lijepo dobivati petice. i je ona, ali moš misliti da nije utjecalo. prosjek više nije uspjela dići na 5, a meni je bio zadnji tjedan i kasno za ić u školu pitat ga kako da je to zaboravio
    posljedica je da mala sad za upis ima bod manje. ja se žalim, da!
    ali mogu lajati na mjesec

  14. #164
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin pametno zbori.

    Inače, nisam liječnik, i ak mi dijete veli da mu nije dobro i da ne može u školu, ono ne ide u školu. Možda me mulja, ali mu vjerujem. Ponekad ode doktoru ponekad ne. Uglavnom, igramo na povjerenje. Isto tako nisam nikad niti jedno od njih dvoje ispričala bezveze za dan u školi, kad su pisali test. Onak kak to rade neki roditelji. Stariji je jednom markirao test, ali nije nas tražio da mu to ispričamo - niti unaprijed, niti naknadno
    Ja ne bih ni znala da je ovo nekima problem da nema roditeljskih sastanaka. Ispalo je da je u sinovom razredu jako puno situacija kad ljudi izbjegavaju testove i odgovaranja ako nisu spremni, a roditelji to opravdavaju. Razrednica uzastopno moli i govori da dođu OSOBNO jer ne priznaje e-mail ispričnice bez medicinske dokumentacije. Isto nisam bila u situaciji da to rješavam, jer moji za sad nisu pokazali namjeru da se tako švercaju (a ako možda i jesu, ja za to ne znam - nisu me tražili da ih pokrivam) ali to se zna odraziti na ocjenama. Mlađi sin je završio škg s prosjekom 4.4 i mislim da je meni više žao nego njemu za tu jednu desetinku koja ga dijeli od odličnog uspjeha.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.06.2018. at 14:04

  15. #165
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    zahvaljujući e-dnevniku, vidjeli smo to markiranje. Ali nije tražio da ga mi opravdamo. Uglavnom, sam je odlučio imati neopravdani (koliko ih uopće može imati?) jer nije bio spreman. Uglavnom, na početku školovanja smo im oboje rekli da je škola njihov "posao". Isto tako igramo i na povjerenje. Sjećam se sebe u OŠ - stalno me bolio trbuh - pretpostavljam da je to bilo na psihičkoj bazi vezano uz školu i nekakve valjda testove. I sad ak meni klinac veli da ga boli trbuh - kak da ja to provjerim? Il mu vjerujem ili ne.
    Sada kad svi imamo uvid u e-dnevnik - nekada mi ih je i žao. Ne mogu toliko muljati - koliko smo mi npr. muljali naše starce

  16. #166
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Kako ko,nisu svi muljali

  17. #167
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    nije bitno, al sad ne može nitko. Izgubila se čar

  18. #168
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    zahvaljujući e-dnevniku, vidjeli smo to markiranje. Ali nije tražio da ga mi opravdamo. Uglavnom, sam je odlučio imati neopravdani (koliko ih uopće može imati?) jer nije bio spreman. Uglavnom, na početku školovanja smo im oboje rekli da je škola njihov "posao". Isto tako igramo i na povjerenje. Sjećam se sebe u OŠ - stalno me bolio trbuh - pretpostavljam da je to bilo na psihičkoj bazi vezano uz školu i nekakve valjda testove. I sad ak meni klinac veli da ga boli trbuh - kak da ja to provjerim? Il mu vjerujem ili ne.
    Sada kad svi imamo uvid u e-dnevnik - nekada mi ih je i žao. Ne mogu toliko muljati - koliko smo mi npr. muljali naše starce
    Meni se čini da je količina muljanja ista, ali načini su drugačiji....

    Prije puno godina, prijatelj mog starijeg sina dođe k nama nakon školskog izleta (štajaznam, vratili se oko 15h) i zove mamu na mobitel "Mi smo sad kod Karlovca i bit ćemo u Zagrebu za sat do sat i pol, pa dođi po mene pred školu u 17h". Nije mi bilo jasno zašto joj nije rekao - stigli smo, sve je u redu, ali sam svratio k prijateljima na rundu igrica... Mhm, možda mama nije doma dala igrati igrice. Nebitno... Imaju klinci načina za muljanje, tko želi - taj to napravi. Tko ne želi, ne napravi.

    Eh, ali ima svega i s profesorske strane... Moj mlađi nije mogao ni s ploče prepisivati i zbog disleksije je u nižim razredima bio apsolutno nesposoban prepisati od nekoga tijekom testa, jer ne može fokusirati pogled i razabrati što je bitno. Ali nisam uspijevala uvjeriti učiteljicu da je to tako. Pa sam odustala u maniri "pametniji popušta". Moj sin je otišao u srednju, a ona je ostala u osnovnoj školi... Nadam se da sad ima manje izazovne generacije.

  19. #169

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    pa da, konstatirala je da nije bilo milosti, kad je ni nije bilo.
    ona se "toj milosti" intimno možda nadala, možda nije, ali je nije tražila i ne bi tražila.
    Sve je to ok i legitimno, ali nema onda nikakvog razloga za pominjanje hronične bolesti deteta u priči o oceni, zar ne?
    Ako želimo da nam dete ima status potpuno zdravog deteta, onda je baš svejedno šta je bio uzrok jedinice, a "milost" onda ne treba pominjati nakon rečenice o hospitalizaciji deteta.

    Nego se samo zadržati na činjenici da je profa obećala da će ih pitati još jednom, pa porekla. Što je vrlo nepromišljeno ili vrlo bezobrazno od profe, kao što sam i rekla, ali ništa preko toga, jer za zdravo dete ne postoji neka posebna odredba kojom je profesor dužan da nekome da šansu za popravak ocene na kraju godine. Može i ne mora.

  20. #170

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Kao insajder, rekla bih da je pogriješila Tanči,
    no još veća je greška škole.

    Imaju učenicu sa vrlo ozbiljnom dijagnozom, tijek bolesti nije stabilan mogući su grandmal napadi bilo kada i "raski" se dopisuje s roditeljima (!??)
    Roditelje je svakako trebalo privesti u školu milom ili preko institucija.

    "Nemilosrdna" profa koju Tanči spominje, sporedan je lik u cijeloj priči......

  21. #171

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    U školi moje mame, nastavnica podijeli jedinice. Opravdano.
    Jedan roditelj se je žao ravnatelju.
    Ravnatelj je naredio administratoru da te sve jedinice iz e dnevnika obriše.
    To je škola?
    Ma hajde.

    Da mi netko djetetu zaključi ocjenu nižu od prosjeka samnom bi imao gadnih problema. Bez pardona.
    Mama i muž su godinama bili dio sustava i iz njega su izašli bez mrlje.
    Tako da, isto ne pišem napamet, nego imam iskustvo iz kuće.

    Upravo sam pitala muža, bi li djetetu koje ima prosjek 3,7 zaključio dobar.
    Odgovor je bio- jel ti mene smatraš psihički nestabilnom osobom?!
    Ako bi htio da to bude dobar, teren bi pripremio ranije, a način uvijek postoji.
    Uvijek mogu pitati pitanje i biti siguran hoće li učenik na njega znati odgovor ili ne. Valjda profa svoju djecu poznaje.

    Molim Boga da u životu izbjegavamo "neljude".
    Ili, ako na njih i nabasamo, da nas se osobno ne dotiču.
    Posljednje uređivanje od rena7 : 18.06.2018. at 20:51

  22. #172
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Iskreno, ne vidim puno razlike izmedu zakljucivanja nize ocjene na 3,7 i " pripremanja terena ranije".
    Samo ovo drugo sluzi da nastavnik zastiti samog sebe, ali je daleko od preporuka za najbolji interes ucenika.
    Da se razumijemo, i ja imam prosvjetare u obitelji, ali u nizim razredima. Cini mi se da vecina ucitelja razmislja prilicno drugacije, a da sustav pocne padati u kvaliteti cim djeca zakorace u predmetnu nastavu. Tako nekako nam i izgledaju rezultati vanjskih vrednovanja.

  23. #173

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ja vidim. I mm vidi. Ako tijekom cijele godine pratiš učenika, valjda znaš za koliko zna. Prema prosjeku 3,7 za četvorku. Realno, tko je ne bi očekivao? Ja bi. Onda, zadnji tren ti nešto puhne u glavu i djetetu zaključiš dobar. Zašto? Jer eto, može ti se. Dopušta ti pravilnik.
    Uostalom, to puno govori i profesoru i njegovoj stabilnosti u donošenju odluka.
    Tijekom cijele godine donosiš odluku da dijete zna za četvorku, a na kraju zaključivanjem trojke pljucneš i na sve svoje odluke koje si donio tijekom godine.
    Čudno.

  24. #174
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Puno profesora ne daje jednaku težinu usmenom/pismenom ispitivanju i ostalim ocjenama (DZ, RB, prezentacije, lektire). Iako mojoj npr.puno više vremena ode na pisanje dobre lektire ili na prezentaciju, nego na učenje neke cjeline za odgovaranje. Redovito pisanje višemetarskih DZ iz npr.matematike također nikako ne bih omalovažila.

  25. #175

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Puno profesora ne daje jednaku težinu usmenom/pismenom ispitivanju i ostalim ocjenama (DZ, RB, prezentacije, lektire). Iako mojoj npr.puno više vremena ode na pisanje dobre lektire ili na prezentaciju, nego na učenje neke cjeline za odgovaranje. Redovito pisanje višemetarskih DZ iz npr.matematike također nikako ne bih omalovažila.
    Kad bi se u zaključnoj oceni prvenstveno vrednovao trud i uloženo vreme, sigurno bi imalo smisla visoko vrednovati kilometarske DZ, urednu svesku, ispisanu lektiru i samostalnu dobru prezentaciju.
    Ali s obzirom da se vrednuje prvenstveno usvojeno znanje, i njegova primena, meni je i logično da veću težinu imaju testovi i odgovaranje. Uostalom, i uredna sveska i dobro urađena lektira i dugačak domaći su samo alatke, sredstva za vežbu radi sticanja znanja i razumevanja. A ocene vezane za sveske, lektire i domaći su samo stimulacija, motivacija i vid provere kontinuiteta rada.
    Meni je to sasvim ok, s obzirom da se kao ishod očekuje prvenstveno znanje sa razumevanjem. A jbg. trud i uloženo vreme bi trebalo da kao rezultat daju znanje...
    Za prezentaciju sam već napisala - ona je vredno merilo, ali obično pokazuje znanje i razumevanje manjeg dela gradiva. I dodatni problem sa svim zadacima koje deca rade kod kuće je, naravno, što je zapravo vrlo teško utvrditi autora.

    I mojoj u drugom razredu puno više vremena i truda ode na DZ, lektiru, urednu svesku i užasno stresno pisanje sastava, nego na memorisanje to malo činjenica, ali ja sam zadovoljna kriterijumom. Njihova učiteljica recimo više ceni da li je lekcija kompletno i tačno prepisana sa table, nego da li je rukopis uredan, sveska nezamuljana brisanjem a naslov podvučen i uokviren u pet boja -i to mi sasvim odgovara :D.

  26. #176
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Puno profesora ne daje jednaku težinu usmenom/pismenom ispitivanju i ostalim ocjenama (DZ, RB, prezentacije, lektire). Iako mojoj npr.puno više vremena ode na pisanje dobre lektire ili na prezentaciju, nego na učenje neke cjeline za odgovaranje. Redovito pisanje višemetarskih DZ iz npr.matematike također nikako ne bih omalovažila.
    Debeli potpis.

    Iskustvo iz srednje škole (a tako je bilo i u osnovnoj) - usvojeno znanje nije uvijek u korelaciji s ocjenom dobivenom na provjeri.

  27. #177

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Iskustvo iz srednje škole (a tako je bilo i u osnovnoj) - usvojeno znanje nije uvijek u korelaciji s ocjenom dobivenom na provjeri.
    Ja se slažem da nekad bude i tako, ali to je opet sasvim drugi niz problema i uzroka, od običnog "lošeg dana", treme, nekih objektivnih poteškoća učenika koje nastavnik ne uvažava; do loše sastavljenog testa, previsokog kriterijuma, pitanja postavljenih tendenciozno tako da "pripremaju teren ranije" od strane profesora... Ima svega, i svačega, nije da nema.

    Ali je još teže objektivno oceniti rad koji učenik donosi gotov od kuće. Jer u idealnom slučaju rad je samostalan i reprezentativan. Ali u realnom životu, pa, ne baš uvek.

  28. #178
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ono što mene muči godinama jest potpuna učenikova, roditeljeva i ravnateljeva nemoć da išta napravi u vezi lošeg, netalentiranog i ne-da-mi-se nastavnika.
    Loš nastavnik znači...pa jedno 10 uništenih generacija koje će zamrziti predmet ili će se smatrati nesposobnim u tom području. I nema načina, mogu se pojedinci žaliti, ispadati čudaci (jer druge boli bubreg, ako su ocjene OK).
    U par sam nastavničkih grupa i još nikad nisam naišla na potezanje tog pitanja jer...roditelj...jer uvijek nam nestručnjaci seru po glavi...jer vrana vrani itd.

  29. #179

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Tjah...ovo ti mogu samo potpisati (osim što nisam u nastavničkim grupama).

    Problem je nerešiv zato što iza svakog takvog nastavnika stoji čitava armija ljudi: prvo, oni koji su ga, ko zna zašto, podržali u odabiru zanimanja; svi oni obrazovni kadrovi koji su mu omogućili da takav kakav je nekako stekne odgovarajuću stručnu spremu (mada ima i onih nepomerljivih a bez odgov. spreme), pa onda dolaze direktori koji su odabrali da zaposle baš njih uz pritisak ili stimulaciju ko zna koga u zaleđu, ko i posle čini takve nastavnike nepomerljivim...

    Jednom kad se sklope svi ti uslovi, naravno da je nastavnik nepomerljiv, još ako su ocene dobre:" pa zar biste ostavili čoveka bez posla?"
    Jer zaista, kad se čovek osvrne unazad pa shvati koliko ljudi pre njega je učestvovalo u kreiranju takvog jednog nastavnika, njegovo uklanjanje deluje kao borba sa vetrenjačama, i to vrlo ružna.

  30. #180
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se slažem da nekad bude i tako, ali to je opet sasvim drugi niz problema i uzroka, od običnog "lošeg dana", treme, nekih objektivnih poteškoća učenika koje nastavnik ne uvažava; do loše sastavljenog testa, previsokog kriterijuma, pitanja postavljenih tendenciozno tako da "pripremaju teren ranije" od strane profesora... Ima svega, i svačega, nije da nema.

    Ali je još teže objektivno oceniti rad koji učenik donosi gotov od kuće. Jer u idealnom slučaju rad je samostalan i reprezentativan. Ali u realnom životu, pa, ne baš uvek.
    Ovo je razlog zbog kojeg sam ja natjeravala sinove da rade prezentacije doma i kad ih nisu trebali za školu. Ne zato da podignu ocjene, nego zato da malo više nauče.

    I odahnula sam kad se prestalo tražiti da doma pišu lektiru, nego se to provjeravalo u školi (pismeno ili usmeno).

    Ima roditeljska pomoć i lošu stranu - moj mlađi sin često samo treba publiku: sjedne za kuhinjski stol, rješava matematiku i komentira, a ponekad mu treba "hint" (nacrtaj tu krnju piramidu ili stožac, da vidiš kako izgleda tlocrt, kako izgleda presjek po dijagnali, kako izgleda blablabla...) Ali da sjednem i pišem djeci zadaću, to ne radim. Zapravo, radim, ali ne svojoj djeci.... Znam ponekad pisati smjernice za eseje djeci kolega s posla, a doma više volim "zvocati" tj. davati upute kako bi se nešto bolje napravilo, ali tek nakon što vidim draft verzije. Ne treba djeci pisati zadaće, ali često ih treba učiti kako da pristupe gradivu, pogotovo ako školsko osoblje propusti odraditi tu "sitnicu" (a ima toga, češće nego bi čovjek očekivao).

  31. #181
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    cilj svakog učitelja bi prvenstveno trebao biti da dijete zavoli predmet koji mu predaje, da je djeci ugodno na nastavi, da djecu potakne na razmišljanje i zaključivanje, da ih nauči kako učiti i da primjerom pokaže kako biti i čovjek, a ne samo administrator-ocjenjivanje bi trebalo biti puno, puno više od pukog skupljanja ocjena.
    imala sam učenika koji bi na testu redovito dobivao jedinice, ali usmenim ispravkom solidne trojke-prosjek nije bio niti blizu 2.5 i zaključenu trojku-bila bih potpuni kreten da sam mu zaključila 2 (jednostavno se dijete nije na testu moglo koncentrirati)
    imam i petica zaključenih na prosjek 4.1, pa i niže-u slučajevima učenika koji su se poskliznuli na jednom testu, ili na pokojem malom testu, ali su se trgnuli-ispravili, i što sad-ako su jedinicu ispravili na peticu, oni znaju za tri? koja je to poruka djeci?

  32. #182
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    cilj svakog učitelja bi prvenstveno trebao biti da dijete zavoli predmet koji mu predaje, da je djeci ugodno na nastavi, da djecu potakne na razmišljanje i zaključivanje, da ih nauči kako učiti i da primjerom pokaže kako biti i čovjek, a ne samo administrator-ocjenjivanje bi trebalo biti puno, puno više od pukog skupljanja ocjena.
    imala sam učenika koji bi na testu redovito dobivao jedinice, ali usmenim ispravkom solidne trojke-prosjek nije bio niti blizu 2.5 i zaključenu trojku-bila bih potpuni kreten da sam mu zaključila 2 (jednostavno se dijete nije na testu moglo koncentrirati)
    imam i petica zaključenih na prosjek 4.1, pa i niže-u slučajevima učenika koji su se poskliznuli na jednom testu, ili na pokojem malom testu, ali su se trgnuli-ispravili, i što sad-ako su jedinicu ispravili na peticu, oni znaju za tri? koja je to poruka djeci?
    To, suncokret, tako razmišljaju pravi učitelji i profesori! Hvala ti.

  33. #183

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    jedan moj učenik zbog bolesti nije bio nazočan tri mjeseca, mi nismo imali uvid u vrstu bolesti, samo smo bili informirani da je dijete bilo hospitalizirano u više navrata.

    i dođe on na dan testa, ja naravno pitam kako je , a veli on dajte mi test ja sam sve naučio, ja si mislim , ajde .. rekoh neću pred ostalom djecom raditi drame, napiše on test za 5 i kad je predao donio mi je papir s prijedlozima datuma da odgovara preostalo gradivo.

    druga pak učenica mi je apsolutno sve ispričala o svom zdravstvenom stanju i dva puta sam joj odgodila test jer se nije osjećala dobro.

    ja im kažem djeco, stara sam , zaboravljiva, ako imate što reći recite mi, ja vam vjerujem dok me prvi put ne slažete i to tako funkcionira.

  34. #184
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Koje ti imaš super učenike,ili bar ta dva super

  35. #185

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ja stvarno imam predivne učenike, ne pretjerujem.
    Ove godine glas digla nisam, niti jedan roditelj nije došao na informacije, kad sam im na lijep način rekla i ponovila upute sa početka godine, svi su se organizirali i napravili . Istaknut ću samo konstrukciju solarne peći, pripadnu prezentaciju i degustaciju

    a najveći uspjeh ove go dine mi je da sam učenika koji radi po pp uspjela motivirati da popravi rukopis i da na taj način popravi ocjene i iz drugih predmeta.

    prepotstavljam da se radi o manjoj sredini, pa zato.

  36. #186
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    moja se velika isto puno puta uvjerila da razuman razgovor s nastavnikom (dovoljno unaprijed!) daje rezultat. izloži problem, kaze da ima pravo na razlaganje ogromnog gradiva u manje cjeline, kaže da uči redovito piše rb, dz (što znaju) i zatraži samo malo više vremena pri ispitivanju. ima samo jednog nastavnika kojeg boli đon za to, ali baš taj i spada u one koji troše satove na palamuđenja umjesto na gradivo. treba se i na takve naviknuti, bit će ih i u srednjoj, ali da je ljuti, ljuti je. učenicima koji pošteno rade teško padnu nepravde jer netko brije svoj "način". uopće nije riječ o ocjeni, nego o šansi.
    eto, zato se meni ova miočka kemičarka u negdje spomenutom postupku ne čini OK.

  37. #187
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Zanima me te degustacije,to ćeš Marija nastaviti mogla bi pozvati

  38. #188

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    dakle mjesec dana prije zaključivanja vodila sam pregovore s tom učenicom i iskreno nisam očekivala da će išta napraviti, no ona se potrudila, istražila, napravila, isprobala i donijela u školu uzorak za degustaciju.

  39. #189

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je razlog zbog kojeg sam ja natjeravala sinove da rade prezentacije doma i kad ih nisu trebali za školu. Ne zato da podignu ocjene, nego zato da malo više nauče.

    I odahnula sam kad se prestalo tražiti da doma pišu lektiru, nego se to provjeravalo u školi (pismeno ili usmeno).

    Ima roditeljska pomoć i lošu stranu - moj mlađi sin često samo treba publiku: sjedne za kuhinjski stol, rješava matematiku i komentira, a ponekad mu treba "hint" (nacrtaj tu krnju piramidu ili stožac, da vidiš kako izgleda tlocrt, kako izgleda presjek po dijagnali, kako izgleda blablabla...) Ali da sjednem i pišem djeci zadaću, to ne radim. Zapravo, radim, ali ne svojoj djeci.... Znam ponekad pisati smjernice za eseje djeci kolega s posla, a doma više volim "zvocati" tj. davati upute kako bi se nešto bolje napravilo, ali tek nakon što vidim draft verzije. Ne treba djeci pisati zadaće, ali često ih treba učiti kako da pristupe gradivu, pogotovo ako školsko osoblje propusti odraditi tu "sitnicu" (a ima toga, češće nego bi čovjek očekivao).
    a dobra strane je vjerojatno to što podnose da im daš upute, ovi drugi ne

  40. #190
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, treba do toga dorasti. Kad shvate da im upute štede vrijeme i trud, prestaje otpor. Ali bilo je svega dok su bili mlađi. Sad je drugačije, a ja samo nadzirem razinu samostalnosti.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •