Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 248 od 248

Tema: što te ne ubije, to te ojača

  1. #201
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    odmah A, B, C, D, E..... kategoriju

  2. #202
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    odmah A, B, C, D, E..... kategoriju
    Sve moguce.Roditelji placaju.
    Posljednje uređivanje od sirius : 30.07.2018. at 14:36

  3. #203
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Kod sirius kuca casti. Prvo jedna runda pa druga....
    Granica je tamo gdje moje fizicke, psihicke i materijalne mogucnosto sezu.
    Ja djeci nisam ministar za zabavu, sto bi jedna frend rekao. Nisam osoba koja mase carobnim stapicem, jer oni svojim bivanjem to zasluzuju.
    I ja sam jedinka sa svojim potrebama i zeljama. Dakle granica je splat trenutnih okolnosti i mogucnosti.

  4. #204
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin uopće se ne kužimo na ovoj temi.

    I moram priznat da mi je baš ružno zazvučalo kad si napisala par puta da nisu tražili da budu rođeni... Baš si me neugodno iznenadila.

    Jel ti znaš da sam ja godinama bili u potpomognutoj i teškom mukom došla do djece??? kako tako nešto možeš uopće možeš nekome napisati, pa taman i da je dobio dijete iz prve. ja za svoju djecu podmećem leđa 150%, oni su mi sve, i za njih mi ništa nije teško (naravno da jesam nekad umorna i iscrpljena, kao i svi of course).

    Ali ti očito ne kužiš poantu mog posta.
    Ne kužim. A ne mogu reći ni da se namjeravam potruditi da skužim. Mogu i ja jednom uz dlaku.

    I nije mi uopće jasno što si ovo pokrenula, s ovim postom ili bez njega. Kaže još jedna koja se liječila da bi došla do djece. I koja ne misli da su ju djeca to tražila.Over and out.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.07.2018. at 14:36

  5. #205
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Lili , granica je tamo gdje ju povuces.
    Nije uvijek i sa svakim djetetom isto.
    I ti kao roditelji i osoba se mjenjas /rastes.
    Ja sad puno lakse mrtvo hladni kazem - ne.
    Cak i ako mi se samo ne da.
    Nedavni smo doma imali obiteljski rostilj ( sira obitelj dosla iz inozemstva na godisnji) E.je taj dan bila pozvana na dva rodendana.Glatko sam joj rekla da imamo goste i da necu voziti po gradu do igraonica, te da se druzi s obitelji.
    Sirius upravo ti si ta koja me potaknula jednim svojim postom prije 10ak dana da pokrenem temu u ovom smjeru jako mi se sviđa zaokret koji si ti napravila (iščitano iz raznih tvojih zadnjih objava).

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Lili75, ne vidim nikakvu lošu poruku u Peterlininom postu. Svi podmećemo leđa dok su djeca mala jer smo ih željeli, jer mislimo da ih trebamo postaviti na noge. U tom smislu je napisala da djeca nisu tražila da budu rođena.
    Ovaj je forum zaštićena oaza, ali zaista van njega postoje roditelji koji se nakon rođenja djeteta ničega ne žele odreći.
    Čoksa, ma kužim apsolutno, al ovo boldano-pa jel baš tu na forumu se nalaze takvi? da se tu trebalo obratit u tom stilu :/ upravo suprotno, rekla bih, zato mi te rečenice nikako nisu sjele.
    al molim Peterlin da uzme u obzir da cijelu noć nisam spavala od ovih vrućina, jedva gledam pa moguće i da krivo iščitavam, molim skužajte me

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nama je autoskola isto prioritet.
    Muz ima prijevoznicki obrt pa da odmah upregnemo nasljednika za male pare.
    legendo

    jako lijepo zborite curke i čoksa, bubica, seni, spajka, sve filozofi jedan do drugoga :klap :
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.07.2018. at 14:53

  6. #206
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    peterlin zaista ne trebaš ništa uz dlaku, znaš koliko cijenim tvoje mišljenje i draga si mi ko forumašica. Ne znam zašto sam to tako protumačila, bit će zbog neispavanosti. Ubiuše me ove vrućine, ajme kakva li ću bit kad me ćopne menopauza. Bože pomozi...

    Hoću na moreeeeeeee

  7. #207
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Ček a kad dolazi menopauza?

  8. #208
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    ušulja se tiho dok ne obraćaš pažnju

  9. #209
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Ko i pubertet s druge teme?

  10. #210
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma kakvi kod mene još ne, redoviti ciklusi ko ura, a vrućine ne podnosim oduvijek. Isto sam se osjećala i s 19 god.
    Ja sam prosinačko dite i uvijek sam lakše podnosila temp na minus, nikad ne nosim štrample, potkošulje i sl (osim ako je baš -15C), cirkulacija mi radi sve u 16.
    Tako da nema veze s tim.

    Al kako će bit ajmeee...ako mi je ovako inače vruće. O tom potom.

  11. #211
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    odmah A, B, C, D, E..... kategoriju
    Ne ide to tako. A, B, C može sa 18 (a neke A i sa 16) ali za D i E trebaju godine i praksa.
    Meni je autoškola opće obrazovanje i upisujem dijete čim navrši 17 god i 9 mjeseci. I moji su roditelji mene.
    Moja djeca imaju tu sreću da im možemo priuštiti i auto i skuter.
    Lili piše da ima javnog prijevoza ,ali vjeruj da nema svuda, kod mene se ne možeš osloniti na njega.

    Inače, pružam im sve što mogu i što smatram da trebaju. Da li su moje granice i njima u redu, trebalo bi njih pitati

    Zajedničko provođenje vremena uglavnom pali do 12 godina, nakon toga treba biti stvarno nešto posebno da bi se sa željom uključili
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 30.07.2018. at 17:00

  12. #212

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku

    Zajedničko provođenje vremena uglavnom pali do 12 godina, nakon toga treba biti stvarno nešto posebno da bi se sa željom uključili
    Kod nas pali i sa 14 ne uvijek, naravno, ali češće nego bih očekivala.

  13. #213
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Kod nas i s navršenih 17 a zašto i ne bi

  14. #214
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Lili ja kombiniram svoje/djecje/obiteljske potrebe
    Da smo nekako svi manje vise namireni
    Ne dozvoljavam bas podredivanje samo jednom od nas
    Npr.ovaj vikend starija je jako zamjerila odlazak na selo, u pripi.dinu tocnije

  15. #215
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ma, naravno da i kasnije smo zajedno, naročito na ručkovima, kad mama kuha, ali normalno je da više vole svoje društvo, da neće večeri provoditi sa roditeljima pred TVom. Pa, to bi bilo smiješno!
    I ja volim ukrasti slobodno vrijeme na samo sa mužem, čim porastu dovoljno da mogu sami van. A kupanje, koji blaženi mir kad ne moram na plažu satima svaki dan.

  16. #216
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Lili ja kombiniram svoje/djecje/obiteljske potrebe
    Da smo nekako svi manje vise namireni
    Ne dozvoljavam bas podredivanje samo jednom od nas
    Npr.ovaj vikend starija je jako zamjerila odlazak na selo, u pripi.dinu tocnije
    I ja tako Flopice, nasmija me s pripizidinom koja je tebe tako lijepo opustila, a i meni bi prijala znaš
    Mojima je još uvijek što šta zanimljivo a i vole bit zajedno. Danas ih muž pita:pa dobro jel vama dvoma dosadno u Zagrebu s obzirom da niš posebno ne radite, oni njega gledaju i s osmijehom odgovaraju: Tata nama nikad nije dosadno materina dica.

    A sad kad zgibamo, 3-4 tjedna morskih radosti i čistih gušta Ne znam tko se više veseli, djeca ili mi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.07.2018. at 23:26

  17. #217

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Kažem ne bez milosti, ako ne mogu ili želim. Ovo razvazanje me zaobislo poprilicno... Vozim na rođendane u igraonicu u mjesto do, ostalo hodaju. Najstarijem cu platit pola autoskole, a drugu polovicu ce on. Da je vise para, platila bih sve. Ne moram, ali želim, a i bit ce korisno da on vozi. Naime, živim u nadi da neće biti na mene, pa da ću mu moći dati da on vozi svugdje gdje je mene strah.
    Vrijeme provodi i dalje s nana... Iznenađujuće rado. Prije možda godinu dana smo isli na neki izlet, nismo ga zvali pa se polu uvrijedio. Momak od 16, jer nije s nama pozvan u tri sela dalje na šetnju. Inače, sve ovo o čemu se pise toliko ovisi o dobi. Pa nije isto reci ne dvogodisnjaku i šesnaestogodišnjaku...
    I samo jednom za kraj, dvoje moje djece nije planirano i nikako ne bih mogla reći da manje cijenim dar roditeljstva od onih koji su godinama liječili neplodnost. Pa mi je ovo, ja se lijecila i trudila dobit ih pa ih više cijenim... Svakakvih roditelja ima, i među onima koji su se trudili godinama i onima kojima se dogodilo...

  18. #218
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    [QUOTE=casa;3056114] Inače, sve ovo o čemu se pise toliko ovisi o dobi. Pa nije isto reci ne dvogodisnjaku i šesnaestogodišnjaku...
    QUOTE]

    Rekla bih da je puno u ovom boldanom.

    Naspavala sam se večeras ko top, ajme ko nova sam. Koja divota!!!

  19. #219

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Treba li im "omogućiti" ostvarenje njihovih želja tipa:
    Dijete 1. u subotu želi na bazen, dijete 2. želi se ići rolati, dijete 3. .. nastavi niz i roditelji razapeti između različitih želja, "krcaju" vikend tako da se sve želje ispune a oni sami postanu sluge pokorne vlastitoj djeci u ispunjavanju želja, kreiranju rasporeda obiteljskog vremena/vikenda/..., ne odmore se u takvom rasporedu i sl.

    Gdje je zapravo granica? je li svojima bez beda kažete da mogu htjeti što hoće, ali da ćete vi odlučiti ili im ni dajete takve mogućnosti nego sami planirate obiteljsko vrijeme?
    Ja sam se totalno izgubila u ovom pitanju, tj. zašto je uopšte postavljeno.
    Savršeno sam sigurna da ne poznajem ni jednog jedinog roditelja koji tako slepo i pokorno ispunjava sve moguće želje svoje dece, a na svoju štetu. Niti poznajem ijednog roditelja a da nije savladao "NE" makar do detetovog drugog rođendana, ako već ne ranije.
    Ako već i poznajem decu koja mahom dobiju puno toga nematerijalnog što žele i dan je podređen njihovom uživanju, onda je to uvek uz blagoslov i odobravanje roditelja, koji ne izgledaju ni najmanje namučeno, već srećno i ponosno, isto kao što i njihova deca izgledaju puna samopouzdanja i nefrustrirana (Ni ja ne govorim o sebi i svojoj deci, da ne bude zabune :D).
    Tako da je meni taj izmučeni pregaženi roditelj koji npr. godinama ne zna da odbije dečje želje totalno imaginarna kategorija, ono, ne verujem dok ne vidim . A nije da nisam videla roditelja i roditelja...

  20. #220
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pulinka, stvarno?
    Nije samo stvar u djecjim zeljama, nego i u njihovim potrebama. Potrebama za dodatnim aktivnostima, sportom, edukacijom, ispunjavanja malih mozgova raznim vrstama stimulacije , pokusjima da se ostvari u svakom polju i svakom interesu, da se izvuce maksimum potencijala...
    Ja bih rekla da poznajem more takvih roditelja , ukljucujuci i sebe.
    More onih koji su djecu i njihove male mozgove i tijela stavljali na daleko prvo mjesto zanemarujuci pri tome svoje potrebe za mnogim stvarima. I sve to iz raznih razloga, nedostatka vremena, energije i novaca. I tako puno godina, ne samk kratko vrijeme dojenacke dobi, ili vrticke prilagodbe ili polaska u skolu.
    Ali svima nam je sve to toliko normalno i ocekivano da nismo niti prepoznali koliko smo zanemarili sebe.
    Posljednje uređivanje od sirius : 31.07.2018. at 13:11

  21. #221

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A dobro, potreba i želja nisu ni blizu ista stvar već od todlera pa naviše...
    Meni Liline "vikend želje" nisu ni blizu dečjih "potreba" . Mislim, boravak na vazduhu i kretanje je potreba, ali rolanje je ipak samo jedna od želja , kojom bi se mogla ostvariti potreba.

  22. #222
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    More onih koji su djecu i njihove male mozgove i tijela stavljali na daleko prvo mjesto zanemarujuci pri tome svoje potrebe za mnogim stvarima. I sve to iz raznih razloga, nedostatka vremena, energije i novaca. I tako puno godina, ne samk kratko vrijeme dojenacke dobi, ili vrticke prilagodbe ili polaska u skolu.
    Ali svima nam je sve to toliko normalno i ocekivano da nismo niti prepoznali koliko smo zanemarili sebe.
    da, ja sam se isto prvo par dana pitala kakvo pitanje/temu je Lili uopće postavila, jer što se o tome ima pričati
    ali stvar je u tome što se kao roditelji naviknemo na odricanje i radimo to sa smješkom, jer ako je moje dijete sretno ja sam sretna.
    I lako je reći djeci ne kada znamo da je nešto loše za njih ili nepotrebno, tipa dušo neću ti kupit auto sa 18 godina jer mislim da ti neće ništa bit ako ga nemaš.
    Ali donijeti odluku "znam da bi tebi bilo baš dobro da ideš na ovu aktivnost ili da ideš na ove vježbe 4 a ne dva puta tjedno, ali ići ćeš ipak dvaput jer to vrijeme treba meni", to je već malo osjetljivije, i možda malo društveno nepoželjno pogotovo za ulogu majke, gdje se ipak podrazumijeva da su djeca prva a mama vrijeme za sebe uzima od onoga što ostaje.

  23. #223
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A dobro, potreba i želja nisu ni blizu ista stvar već od todlera pa naviše...
    Meni Liline "vikend želje" nisu ni blizu dečjih "potreba" . Mislim, boravak na vazduhu i kretanje je potreba, ali rolanje je ipak samo jedna od želja , kojom bi se mogla ostvariti potreba.
    Potreba su vrlo rastezljiv pojam.
    Isto tako postoji potreba za optimum i maksimum.
    Ako cemo pravo da li dijete bas mora rolati? Ili voziti bicikl? Ili ici na sport izvan skole? U muzicku skolu?
    Na istrukcije ako mu nesto zapinje? I privatnom logopedu ako kod socijalca ima termine 2 x mjesecno?
    Da li treba pomoc u ucenju ako mu ne ide dobro samom? Ako treba koliko dugo i koliko intenzivni, do kad?
    Potrebe su zaista vrlo rastezljiv pojam.
    Posljednje uređivanje od sirius : 31.07.2018. at 13:40

  24. #224
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    sirius, tebi svaka čast (pokušala sam smislit nešto originalnije od tog klišeja ali nisam uspjela)
    već odavno mi je jasno da ono što od tebe zahtijeva roditeljstvo i ono što od mene zahtijeva su dva različita filma
    nekad mi iskreno znaš ić i na živce s tim nekim "lako vama s vašim privilegiranim povremenim problemima" ali sam svjesna da to dolazi iz realiteta
    i u tom kontekstu reći "helloooo, JAAAAAAAA!" treba stvarno i samosvijesti i hrabrosti i izlaska iz društvenog kalupa

  25. #225
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, tebi svaka čast (pokušala sam smislit nešto originalnije od tog klišeja ali nisam uspjela)
    već odavno mi je jasno da ono što od tebe zahtijeva roditeljstvo i ono što od mene zahtijeva su dva različita filma
    nekad mi iskreno znaš ić i na živce s tim nekim "lako vama s vašim privilegiranim povremenim problemima" ali sam svjesna da to dolazi iz realiteta
    i u tom kontekstu reći "helloooo, JAAAAAAAA!" treba stvarno i samosvijesti i hrabrosti i izlaska iz društvenog kalupa

  26. #226

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Potreba su vrlo rastezljiv pojam.
    Isto tako postoji potreba za optimum i maksimum.
    Ako cemo pravo da li dijete bas mora rolati? Ili voziti bicikl? Ili ici na sport izvan skole? U muzicku skolu?
    Na istrukcije ako mu nesto zapinje? I privatnom logopedu ako kod socijalca ima termine 2 x mjesecno?
    Da li treba pomoc u ucenju ako mu ne ide dobro samom? Ako treba koliko dugo i koliko intenzivni, do kad?
    Potrebe su zaista vrlo rastezljiv pojam.
    Amin i na prvu i na poslednju rečenicu. A i na sve ostalo iz posta.
    I pridružujem se tangerininom klišeu , kada je o tvojim odlukama reč.

    Ali mi to nema veze sa onim Lilinim postom koji sam citirala, niti bih u njemu prepoznala tvoju situaciju.
    A deo onoga što si ti nabrojala se svakako ne ubraja u dečje izričite "želje": odlazak logopedu, instrukcije, roditeljska pomoć oko učenja, pa čak možda i neke dodatne aktivnosti- uopšte ne zvuče kao situacije za koje bi dete moljakalo roditelja a on morao da postavlja granice sebe radi?

  27. #227
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nekad moras postaviti granice zbog sebe i za nesto sto te djeca NE moljakaju. Ili cak moljakaju da NE cine , a ti /drustvo/ svemir ocekuje da odradujes.

    Npr. Lili se grize jer misli da su bazen i rolanje odlicna ideja za razvoj tijela i uma njezine djece. Ali ona zeli raditi nesto drugo, za sebe. I sto sad? Lako za to sto djeca moljakaju i vuku za rukav cijeli vikend, problem je u tome kako da ona sebi kaze NE za razvoj njihovih malih mozgica i misica.
    Posljednje uređivanje od sirius : 31.07.2018. at 15:50

  28. #228
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    e to je TO, nadošle ste na ono o čemu sam htjela pisati
    apsolutno potpisujem sirius i tang.

    i kad smo se već dotakli rola, nije to "vikend želja", sinčić je slavilo rođendan dan prije i htjelo je sasvim očekivano (dobro je i izdržao) isprobati svoj rođendanski poklon od bake i dide.

    inače je Lili dan prije u subotu ujutro istrčala 17km po Jarunu (dok su moji spavali) i nakuhavala satima za obiteljsko rođendansko slavlje. A tu nedjelju ujutro smo obiteljski otišli u Rakitje u onaj novi fora kamp s čudima za djecu. Bilo je jako vruće, pa smo se spontano odlučili za popodnevni odlazak na bazen da se rashladimo.

    E tu se postavilo pitanje "a kad bi mali šećer mogao isprobat svoj dugoočekivani rođendanski poklon". I ne, nisam imala srca reći mu Ne za tako nešto. Otuširali smo se poslije bazena i po kvartu su se rolali (međurješenje, da ne idemo nikuda).

    Ali da bi se Lili tad radije odmorila, bi, no odlučila sam ovaj put ovako. i da, veliki sma zagovornik aktivnosti i razvoja djece kako ga je gore pojasnila sirius.

  29. #229
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    More onih koji su djecu i njihove male mozgove i tijela stavljali na daleko prvo mjesto zanemarujuci pri tome svoje potrebe za mnogim stvarima. I sve to iz raznih razloga, nedostatka vremena, energije i novaca. I tako puno godina, ne samk kratko vrijeme dojenacke dobi, ili vrticke prilagodbe ili polaska u skolu.
    Ali svima nam je sve to toliko normalno i ocekivano da nismo niti prepoznali koliko smo zanemarili sebe
    .
    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ali stvar je u tome što se kao roditelji naviknemo na odricanje i radimo to sa smješkom, jer ako je moje dijete sretno ja sam sretna.
    I lako je reći djeci ne kada znamo da je nešto loše za njih ili nepotrebno, tipa dušo neću ti kupit auto sa 18 godina jer mislim da ti neće ništa bit ako ga nemaš.
    Ali donijeti odluku "znam da bi tebi bilo baš dobro da ideš na ovu aktivnost ili da ideš na ove vježbe 4 a ne dva puta tjedno, ali ići ćeš ipak dvaput jer to vrijeme treba meni", to je već malo osjetljivije, i možda malo društveno nepoželjno pogotovo za ulogu majke, gdje se ipak podrazumijeva da su djeca prva a mama vrijeme za sebe uzima od onoga što ostaje.
    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, tebi svaka čast (pokušala sam smislit nešto originalnije od tog klišeja ali nisam uspjela)
    već odavno mi je jasno da ono što od tebe zahtijeva roditeljstvo i ono što od mene zahtijeva su dva različita filma
    nekad mi iskreno znaš ić i na živce s tim nekim "lako vama s vašim privilegiranim povremenim problemima" ali sam svjesna da to dolazi iz realiteta
    i u tom kontekstu reći "helloooo, JAAAAAAAA!" treba stvarno i samosvijesti i hrabrosti i izlaska iz društvenog kalupa


    Ovo boldano to je TO. O tome sam htjela općenito pričati.
    Al ja to ne znam tako lijepo sažeti i napisati.

    Tang skužila si sad što me je istinski dotaknulo kod sirius i njenog pristupa/promjene. i za to do poda

  30. #230
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nekad moras postaviti granice zbog sebe i za nesto sto te djeca NE moljakaju. Ili cak moljakaju da NE cine , a ti /drustvo/ svemir ocekuje da odradujes.

    Npr. Lili se grize jer misli da su bazen i rolanje odlicna ideja za razvoj tijela i uma njezine djece. Ali ona zeli raditi nesto drugo, za sebe. I sto sad? Lako za to sto djeca moljakaju i vuku za rukav cijeli vikend, problem je u tome kako da ona sebi kaze NE za razvoj njihovih malih mozgica i misica.
    Kako si samo skužila bit, ti trebaš bit life coach. Bila bi izvrsna.

  31. #231

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Hahah, pa zapravo, biće da niko nije doživeo tebe, Lili, kao osobu kojoj bi bio problem da kaže NE bilo kome, čak ni samoj sebi .
    Inače ne bi bilo toliko zabune oko teme
    Posljednje uređivanje od pulinka : 31.07.2018. at 16:23

  32. #232
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    ha ha pulinka a moguće da je i tako

    Al evo našle se tang i sirius koje su "osjetile" o čemu pričam.

  33. #233

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma, mislim da je lili osoba koja sebi pa onda i djeci nameće tempo... A što ćemo sad? I tu smo slične, i tako nam vjerojatno i djeca uče nametati sebi i drugima isti taj tempo. S tom razlikom da ja zadnjih godina, bez grižnje savjesti, kažem Nema rolanja danas... Ako hoćeš, možeš po kući.
    Vrlo slično sam s dronom za Božić. Osim što kad me napokon savlada osjećaj Jabihlezalapokaucu, ostvarim sebi taj gust, kao i djeca uče čekati. Obiteljski, rekla bih da čekanje stvarno trebamo vježbati, ne ide prirodno ni mom ni mm genetskom kodu.
    I nema instrukcija, nema treninga više od dva tjedno ako ja moram vozit... Povremeno se zapitam bi li trebalo kojeg sina snažnije gurnut u nešto u mjesto do, pa onda opet pomislim dok motivacija nije dovoljno jaka za medugradski prijevoz, ne treba im to. Trenutno najstariji ima svoju aktivnost na koju sam ide busom osim kad mi je usput odbaciti ga ili pokupit, dvoje mlađih ide na svoju, jedinu koja se nudi u selu nam, najmlađi čeka logopeda... Vjezbam s njim puuuno, i čini mi se da do 10 mjeseca, ako napredak bude išao ovako, neće ni trebat logopeda.
    Sa svima vjezbam za skolu koliko žele. I znam svašta, od perifrasticnih konjugacija do nultocaka kvadratnih funkcija, pa sam u prednosti. Kad nesto ne znam a djeca traze pomoć, naučim. To me veseli. I da, to mi je i struka i dajem instrukcije pa mi se čini normalnim i svojima pomoći kad traže.

  34. #234
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Lili, kad te čitam kao da gledam sebe unatrag par godina (ok, nisam trčala ujutro 17 kilometara ) ali sam godinama s velikom brigom za njihov motorički i mentalni razvoj uporno razvažala na sve što su htjeli, a htjeli su svašta i ni od čega nisu odustajali duuuuugo. Bila sam na izmaku snaga ali istovremeno mi je taj ritam kako sirius piše postao toliko uobičajeno normalan da mi se nije ni činilo da zanemarujem sebe i da sam potpuno podređena djeci.
    Njihovim se odrastanjem ipak stvari mijenjaju, prvo je sin nakon deset godina odlučio napustiti sport koji je bio izuzetno zahtjevan na sve načine, vremenski, financijski, organizacijski a bome i fizički. Bilo mi je malo žao ali je odluka bila njegova i nije je požalio. To nam je otvorilo neslućene viškove vremena i drugačije poslagivanje vremena i prioriteta. A i postali su samostalniji.
    Danas kažem ne za štošta, bez grižnje savjesti, posebno kad više nisu onako slatki, simpatični i iskreno zainteresirani već veći dio dana kolutaju očima i imaju slušalice u ušima.

  35. #235
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    barbi

  36. #236
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Njihovim se odrastanjem ipak stvari mijenjaju, prvo je sin nakon deset godina odlučio napustiti sport koji je bio izuzetno zahtjevan na sve načine, vremenski, financijski, organizacijski a bome i fizički. Bilo mi je malo žao ali je odluka bila njegova i nije je požalio. To nam je otvorilo neslućene viškove vremena i drugačije poslagivanje vremena i prioriteta. A i postali su samostalniji.

    Danas kažem ne za štošta, bez grižnje savjesti, posebno kad više nisu onako slatki, simpatični i iskreno zainteresirani već veći dio dana kolutaju očima i imaju slušalice u ušima.


    casa, baš tako.

  37. #237
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    vi ste sve neke stroge mame...
    meni je moja velika cura i dalje i slatka i mila (kolutanje ocima je na srecu proslo svrseno vrijeme )

  38. #238
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    vi ste sve neke stroge mame...
    meni je moja velika cura i dalje i slatka i mila (kolutanje ocima je na srecu proslo svrseno vrijeme )
    Baš tako.
    Iako moja nije nikad kolutala.
    Ona zna reći: "..aha..." i to je to.
    I nitko se ne uzrujava, ni ona, ni ja i tata...
    I da, baš mi je slatka i mila i draga, prelijepa djevojka...
    Kad se nasmije, kao da mi se cijeli svijet smije...
    Divna je

  39. #239
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    kolutanje ocima je na srecu proslo svrseno vrijeme
    Seni, zato ti i jest slatka i mila. Sigurna sam da će i meni moji opet biti, jednom kad prestanu kolutati.

  40. #240
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Seni, zato ti i jest slatka i mila. Sigurna sam da će i meni moji opet biti, jednom kad prestanu kolutati.
    Moj mlađi je uredno izašao iz te faze kako je krenuo u srednju školu. Ali kraj osnovne mi je bio baš naporan.

    Kako će biti dalje - ne znam... Jučer je kolutao očima, ali ne zbog nas, nego je pričao kakve je ljude upoznao na ljetovanju i što mu je bilo čudno. Kažem ja njemu - sigurno su i oni kolutali očima na neke vaše postupke, hehehe...

  41. #241
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    U nasoj obitelji ja najbolje kolutam s ocima, a u zadnje vrijeme cesto stavim sluslice.

  42. #242

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma, naravno, da mi sladak i moj skoro sedamnaestogodišnji sin koji misli da nikad neće prekinuti s curom jednako kao i dvogodišnji koji pjeva Bila mama kukunka na sav glas a zna izgovoriti pet riječi iz pjesme. Ipak, drugačije ne i govorim i oni prihvaćaju. A stroga jesam, što ću kad sam takva... Gledam ljude uokolo i često moji smiju ono što drugi roditelji jako brane, a ne smiju ono što drugi roditelji šutke trpe. Svatko valjda nađe što mu odgovara.

  43. #243

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I kod nas je kolutanje završilo s 15.

  44. #244
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Da casa, tako je i kod mene. Oduvijek se držim nekih jasnih pravila od kojih nema odstupanja za stvari koje su mi važne (kao na primjer vožnja u autosjedalici) a skroz mi je bilo nebitno hoće li zaprljati nove hlače spuštajući se niz tobogan, oprat će se. A oko sebe sam puno gledala suprotnih primjera - ne vežu se u autu "jer djeca neće, ne vole" i drama je ako se isprlja u parkiću.
    Nisam dozvoljavala sjedenje na suvozačevom sjedalu do navršenih 12 ni izlaske duže od 23 do navršenih 16. I mislila sam da me djeca smatraju strogom. Ali gle čuda, baš tokom zadnjih godinu, dvije smo sa starijom djecom srednjoškolcima u više razgovora saznali da smo mi super razumni i fleksibilni roditelji i da oni misle da im puno toga dopuštamo kad usporede sa svojim društvom iz škole. Postali su svjesni kad su i sami dovoljno stasali da razluče bitno od nebitnog. Naravno, nisu svima to iste stvari.
    I kod nas kolutanje s 15 ne da nije završilo, još je pojačalo.

    Sirius, ti si okrenula biološki sat u drugom smjeru.

  45. #245

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Moj najstariji misli da sam stroga u smislu da ono što se ne smije, se ne smije. Meni je najteže u društvu drugih, jer neke stvari ne bih dozvolila/branila ni u ludilu. Ovi manji gledaju prijatelje pa dolazimo u situacije da preispituju druge zašto nešto smiju ili ne, tipa ići do bova, na cestu igrat se loptom ili jesti grickalice nakon voća. Tek u takvim situacijama vidim koliko su mi djeca pod utjecajem. Najstariji je premudar da propituje zašto smije ostat vani dulje od 11, ali ova dvojica srednjih često na plaži pitaju zašto onaj ne smije otvorit ribice dok ne pojede breskvu... Čak i kad su oni u povlastenom položaju. I ne pitaju oni mene, vec ili prijatelja ili roditelja prijatelja.

  46. #246
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Mene to ne dira puno, ja uvijek kažem da svatko ima svoja pravila. Mi se držimo svojih kao što to isto očekujemo i od drugih kad su u našoj kući ili autu.
    Ako je kod nas pravilo da se ne drže noge na stolu i ne vozi u autu bez pojasa onda ta pravila vrijede i za goste isto kao i za ukućane.
    Što ne znači da je mojima dozvoljen raspašoj kad su drugdje jer moja pravila za njih vrijede gdje god se nalazili. E, mislim da im je to uvijek najteže padalo.

  47. #247
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Ja ne zelim ojačati od muke i zla, nego nekako narasti fizički, psihički , emocionalno, ma svakako. Uopce mi nije privlacno kako sam ja ojacala u ratu, to pokusavam zaboraviti. I slicne epizode

  48. #248
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Da malo podignem.

    Na temi spominjemo manje-više "materijalne" stvari koje djeci danas možemo, želimo ili ne želimo priuštiti, ali što je s "nematerijalnim"?

    Treba li im "omogućiti" ostvarenje njihovih želja tipa:
    Dijete 1. u subotu želi na bazen, dijete 2. želi se ići rolati, dijete 3. .. nastavi niz i roditelji razapeti između različitih želja, "krcaju" vikend tako da se sve želje ispune a oni sami postanu sluge pokorne vlastitoj djeci u ispunjavanju želja, kreiranju rasporeda obiteljskog vremena/vikenda/..., ne odmore se u takvom rasporedu i sl.

    Gdje je zapravo granica? je li svojima bez beda kažete da mogu htjeti što hoće, ali da ćete vi odlučiti ili im ni dajete takve mogućnosti nego sami planirate obiteljsko vrijeme?

    Ja ne želim da mi djeca "zagospodare" vremenom i prostorom, a opet ne želim bit ni diktator
    Evo malo feedbacka na.samu sebe.
    Nije mi jasno zašto sam.se uopće pitala te neke stvari, bit će da mi je nešto bilo “svježe“.

    Uglavnom bez problema hendlamo njihove aktivnosti, puno je lakše nrgo sam.mislila da će bit, mrtva ladna im otkažem trening (obavijestim dijete jel te ) ako je preturbo za organizirat se, znaju da nekad idu 2x a nekad 3x tjedno i djeci je to ok.

    Isto tako s vikendima nikoga ništa ne pitam razmislimo muž i ja što bi gdje bi pa ih ili obavijestimo ili damo na izbor 2 aktivnosti.oni su zapravo uvijek zadovoljni, bitno im.je da smo zajedno i da smo u akciji.

    Hvala mojoj teacherici sirius za promjenu perspektive.

    Sad sam raščistila u svojoj glavi gdje je ta granica koja nama/djeci odgovara da smo svi zadovoljni a nitko premoren i crknut u ime “viših“ ciljeva

    Jako je dobro osvijestit samome sebi da se ništa ne mora (osim umrijet) a ne samome sebi stvarat pritisak pa trebalo ovo, bilo bi dobro ono...

    I tako više ništa ne moram, nego se prepuštam trenutku pa odlučim
    Milina-DOP dopusti, opusti, prepusti
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 21.11.2018. at 00:02

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •