Bok svima

Zovem se Tea i studentica sam pedagogije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Nakon gotovo 7 godina studija, vrijeme je da konačno diplomiram! Ali, za to bih trebala i molila Vašu pomoć. Davno sam odlučila da će tema mog diplomskog biti vezana uz temu posvojenja, pa je tako tema mog rada danas ''Konstrukcija roditeljstva u posvojiteljskim obiteljima''. Svrha mog rada je utvrditi teorijske odrednice roditeljstva u posvojiteljskim obiteljima, a istraživanjem ispitati kako roditelji koji su posvojili definiraju roditeljstvo, kako su se za njega pripremali, kako se doživljavaju u ulozi roditelja i kako su se na istu priviknuli te, u konačnici, kako su uspostavili praksu roditeljevanja nakon što je završen sam proces posvojenja. Osim percepcije samih roditelja, glede svake od ovih tema/perioda roditeljstva, uzela bih u obzir i stavove i uvjerenja društva te bih istražila u kojoj mjeri su oni značajni za stavove roditelja i koliko im je okolina pomogla ili odmogla u procesu posvojenja. Time bih htjela skrenuti pažnju na važnost utjecaja okoline u životu pojedinca te bih željela ovim istraživanjem i radom dokazati koliko je važno da se u društvu izbrišu ili za početak osvijeste svojevrsni negativni stavovi prema svim oblicima roditeljstva i obitelji, osim bioloških.

U radu bih naglasak stavila na majke. Zbog generalnog stava i statistike koja pokazuje kako majke dominiraju roditeljstvom i obiteljskim životom, želim ispitati kako izgleda proces postanka roditeljem, majkom, u posvojiteljskim obiteljima i koji su to mehanizmi koji pomažu, odnosno odmažu u toj konstrukciji. I to je dio u kojem trebam Vašu pomoć Sigurno je da ćete Vi meni svojim pristankom na sudjelovanje pomoći znatno više no ja Vama, ali ipak ono što očekujem da ćete vi dobiti mojim radom su neka nova znanja, ideje i nada da će se ovim radom još jednom osvijetliti sve što Vi prepoznajete bitnim i korisnim, vezano uz posvojenje i Vaše roditeljstvo i obitelji, ali i skretanje pažnje u okvirima znanosti (i prakse) na ono što nije dovoljno, čega nedostaje, što bi moglo i moralo biti bolje.

Istraživanje će biti jednokratno, odnosno, radi se o samo jednom susretu u jednom danu. Provela bih ga u obliku individualnog intervjua. U određivanju vremena i mjesta sastanka bila bih potpuno prilagodljiva. Intervju bi trajao onoliko dugo koliko biste vremena i priče bile voljne odvojiti, ali recimo da je neko predviđeno vrijeme trajanja sat vremena.
Svi prikupljeni podaci bili bi anonimni te bi služili samo u svrhu navedenog diplomskog rada. U iste bi mogle imati uvid, ako želite, po završetku provođenja istraživanja.

Ukoliko ste voljne sudjelovati i pomoći mi , molim Vas da me kontaktirate ili na e-mail tea.devcic1409@gmail.com .

Unaprijed Vam puno hvala, nadam se i veselim susretu i Vašim pričama