Stranica 2 od 29 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1434

Tema: Kako preživljavate PROBLEMATIČAN pubertet?

  1. #51
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Poluluda prvotno napisa Vidi poruku
    Dosta se postova skupilo pa idem po redu Svjesna sam da djeci ne mozemo provjeravati sve drustvene mreze jer su pametnija od nas u tehnoloskom smislu i dobro skrivaju ono sto ne zele da nadjemo. Tu je jedina stvar povjerenje odnosno koliko smo dobar odnos s njima izgradili prije puberteta da znaju da nam mogu sve reci i povjeriti se bez straha od osude. Isto tako znamo da oni i kada pricaju o osobnijim stvarima tipa cure/decki itekako filtriraju informacija, ali mi ih dobro poznajemo da mozemo upotpuniti praznine. Mene je zacudio taj rjecnik jer nisam to ocekivala od moje kceri jer to ne koristi inace, ni psovke ne mogu cuti od nje.
    S tetovazama nemam problema jer je starija kcer sa 17 izrazila zelju da bi si napravila tetovazu, malu na ramenu. Pricale smo o tome i kada sam vidjela da je ozbiljna i da shvaca da je to za cijeli zivot otisle smo da se tetovira.
    Sto se tice mrguda djeci u ovoj dobi je to vise manje normalno jer se traze, ne znaju jesu li djeca ili odrasli i zbunjena su. Jedino kako mozemo znati je li nesto dublje je razgovor i samo razgovor do besvijesti. Sitnice, neke rijeci, ih mogu otkriti radi li se o ozbiljnom problemu ili samo bezopasnoj fazi kroz koju prolaze. Prije nekoliko mjeseci I se nekoliko dana nije uopce htjela izvuci iz kreveta, slusalice na usima i oci crvene. Malo po malo, kroz razgovor smo dosli do toga da prijateljica nece pricati s njom. Nista strasno jer koliko ce se prijateljstava jos razbiti kroz njezin zivot, ali u tom trenutku to je njoj bilo strasno, kataklizma. Evo je danas normalna, tipicna tinejdzerica.
    Kada smo kod toga, gospodicna se s rodjendana vratila u 23:30 (vec sam je krenula traziti) pomalo vesela (citaj pripita) i daha po cigaretama. Tlak mi na 300, ali sam se sjetila brojanja do 10 s ove teme, odbrojim i kazem joj da ide u krevet pa cemo sutra pricati. Naravno da skoro cijelu noc nisam zaspala, ona se dize ujutro i pitam je sto je to bilo sinoc. Ona se ni ne pravi da ne zna o cemu pricam nego kaze da su svi malo popili i ona s njima i da sam ja staromodna. Trajao je dugo razgovor, rekla sam joj da sam strasno razocarana i da ce moje povjerenje tesko vratiti. Ona koluta ocima i puse. U kazni je naravno i ima obavljati jos kucanskih poslova nego inace. I ja sam bila tinejdzer, radila gluposti, ali pila i pusila sa 14 nisam. Ima da potpuno osijedim dok I izadje iz puberteta.
    Eh, suosjećam...

    Nemoj dijete kažnjavati povećavanjem kućanskim poslova - kućanski poslovi su nešto što se mora obaviti, ovako ili onako... Time ćeš stvoriti otpor.

    Ako želiš, možeš kazniti na drugi način, koji je djelotvorniji. Cura se nije držala dogovora, i sad do kraja ljeta ne može ni na jedan rođendan i ni jednu subotu van. Može ostalim danima, ali da se vrati do 22 sata. Ne do 23 kako je po zakonu, nego 22. Unaprijed joj reci da će izgubiti privilegiju i na to (jer to nije pravo nego privilegija) ako zakasni. I kraj priče...

    Možeš joj ukinuti džeparac, ako joj ga daješ. Možeš (i trebaš) joj mirnim glasom reći da si jako razočarana njezinim ponašanjem. Da si očekivala kako će se ponašati zrelije, ali da ona očito još nije spremna za tu vrstu odgovornosti, pa da će izlasci još malo pričekati... Možeš (i trebaš) joj reći da te ne zanima što sve smiju i mogu njezini prijatelji, jer tebe zanima samo ona, za nju si odgovorna i želiš da odraste u savjesnu i zrelu osobu.

    Pazi da ne pretjeraš s prodikama, jer tri ključne rečenice su bolje od pola sata uzrujavanja. Dobro si učinila što si odbrojila do 10. Reci joj da svatko može pogriješiti, ali da od nje očekuješ da razumije što je krivo učinila i zašto. Sama najbolje poznaješ svoje dijete, pa ćeš znati što najbolje pali. Nemoj se puno uzrujavati, ali reci joj da pridržavaš pravo odluke jer joj želiš dobro i odgovorna si za to. Ne očekuj da će odmah shvatiti, ali to je kao i s trogodišnjacima - njezini postupci imaju posljedice. Ne drži se dogovora, ne može van. Kraj priče. Sretno!

  2. #52
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    tanja ja mislim da je ta mrgud faza, patnje mladog werthera i slicno prilicno uobicajna u doba sazrijevanja.
    Moj stariji nije imao mrgud fazu, ali nije ljubitelj izlazaka kao takvih. Za njega (već sam negdje napisala) izlazak nije zabava, ali ako ima nekih drugih sadržaja, npr. oko tehnike/glazbe/rasvjete/projekcija i slično - rado će otići i ostati koliko god treba.

    Mlađi voli društvo, ali nije ljubitelj klubova i sličnih mjesta, pa smo za sad toga pošteđeni. Odu oni u kino i na slična mjesta, prošetaju se, ali za sada nije došao doma iza 11 navečer, osim ako nije bio na cjelodnevnom/cjelonoćnom boravku npr. u radioamaterskom klubu.

    Želim reći da djeca tj. mladi na različite načine rješavaju tu potrebu za dokazivanjem. Mi smo u moje vrijeme otišli na omladinsku radnu akciju (recimo, mjesec dana na Otok mladosti, a bilo je i drugih lokacija) i moja mama je znala samo da dolazim doma tog i tog datuma. Aliiii tamo je povečerje bilo u 22 sata, ugasili bi agregat i otok bi ostao u mrklom mraku, pa nikom nije padalo na pamet puno ružiti. Osim toga, bili smo mrtvi umorni.

    I danas je bolje djecu poslati nekamo u kamp (strani jezici, glazba ili samo ljetovanje) na par dana, ili samo k rodbini u drugi grad, samo da promijene ambijent. Evo primjera: https://www.sunnyvillage.hello.hr/

    Savez izviđača je dobar način za niskobudžetno ljetovanje (ima ih gotovo svaka osnovna škola), ali mislim da se ne može naglavačke upasti, treba biti upisan i aktivan tijekom školske godine. Moji sinovi nisu išli s njima, jer su imali druge aktivnosti, ali njihovi prijatelji iz OŠ su znali tako provoditi ljeta.

  3. #53
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    mislim da im ne treba organizirati svaku sekundu ljeta. ok je i da im je dosadno, ok je i da sjede na klupici i ne rade ništa. moj je u turbo pogonu cijele godine zbog natjecanja, treninga, priprema, putovanja, tako da sad - kad ima samo treninge - smije i biti vani do pola 1 i prespavati kod frendica nakon tuluma

    uglavnom sve to propušta tokom godine. al ko što netko reče, sve je stvar povjerenja. nikad nije povukao dim, nikad nije došao ni pripit doma, kad je probao kap nečeg prijavio je...

  4. #54
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da im ne treba organizirati svaku sekundu ljeta. ok je i da im je dosadno, ok je i da sjede na klupici i ne rade ništa. moj je u turbo pogonu cijele godine zbog natjecanja, treninga, priprema, putovanja, tako da sad - kad ima samo treninge - smije i biti vani do pola 1 i prespavati kod frendica nakon tuluma

    uglavnom sve to propušta tokom godine. al ko što netko reče, sve je stvar povjerenja. nikad nije povukao dim, nikad nije došao ni pripit doma, kad je probao kap nečeg prijavio je...
    Slažem se, ali pokretačica topica je napisala gore da je problem upravo to što je u mjestu na moru, pa nema odmaka od svakodnevice. Djeca koja su sportaši ili imaju druge oblike organiziranih aktivnosti često više trebaju odmor nego organizirano ljeto, ali kamp traje tjedan dana i znači puno da se "presiječe" dosadno ljeto. Recimo, Nacionalni centar tehničke kulture ima razne programe koji traju po tjedan dana. Zvjezdarnica u Višnjanu isto ima nešto... Našlo bi se, nije sve to jako skupo. Slažem se da treba odmora, ali u ovoj dobi mladima dobro dođe i odmak od doma u kontroliranim uvjetima.

  5. #55
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    stanovanje uz more ima i gro prednosti, možeš cijeli dan bit uz i na plaži, ima tu svakojakih igara

    mjesto gdje ja idem već par godina, iako otok fina grupica se nađe mještana klinaca, malo plivanja, malo nogometa, malo igranja karta, i ispuni se dan. a ako se doda i koji kućanski posao još i brže

  6. #56
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Živim u mjestu na moru i kod nas redovno policija provjerava mlade u izlascima.
    Oni se znaju skupiti na plaži, pod svijetlom mjeseca... dok ih svijetlo lampadine ne prene . Kod mene je zato do 16.rođendana obavezan dolazak do 23 sata, a kasnije obavezno nošenje osobne karte.
    Ne želim noću posjećivati policijske stanice, tu je granica uvijek bila čvrsto povučena, unatoč prosvjedima.
    Izuzetak su koncerti i ribarske večeri kada je uvijek nečiji roditelj iz društva u blizini.
    Znam da se sve što odluče može napraviti i do 23 sata, i sama sam bila u tim godinama ali, volim taj zakon, mnogo manje sijedih izaziva.

  7. #57
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Volim ove misli u kojima mladi samo igraju karte, plivaju, nogomet, hahaha...
    Oni rade svašta drugo, bez brige. Ili vi niste ?

  8. #58
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    a kaj to?

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Volim ove misli u kojima mladi samo igraju karte, plivaju, nogomet, hahaha...
    Oni rade svašta drugo, bez brige. Ili vi niste ?
    Trenutno su karte in - moj E. je u tvom mjestu prošli tjedan savladao briškulu, hehehe.... U tjedan dana okupao se jednom. O curama ne bih, time se još nije pohvalio, iako znam da ima ženskih prijateljstava.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.08.2018. at 10:34

  10. #60
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    samo ću reći blago tebi... moj ima "cure" od predškolske dobi maltene u kontinuitetu. od 12. do 14. je to nekako i postalo malo manje samo deklarativno, tak da definitivno znam na što misli Beti :D

  11. #61
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Volim ove misli u kojima mladi samo igraju karte, plivaju, nogomet, hahaha...
    Oni rade svašta drugo, bez brige. Ili vi niste ?

    - šta ste radili na plaži sinoć?
    - igrali na karte
    - a tako vi to mladi danas zovete

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno


  13. #63
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Trenutno su karte in - moj E. je u tvom mjestu prošli tjedan savladao briškulu, hehehe.... U tjedan dana okupao se jednom. O curama ne bih, time se još nije pohvalio, iako znam da ima ženskih prijateljstava.
    Vidjela sam i ove godine te mlade, baš sam gledala ima li koji tvoj. Najbolji su kad sjednu u hlad ispred crkve i svi, baš svi, kopaju po mobitelima
    Zaboravila sam dodati, i cure i dečki su u grupi, naravno.
    U javnosti su svi super, pristojni. I domaći i gosti. U škuribande ne zalazim, a i neka im njihove škuribande, samo jednom su mladi. Samo neka je pameti u glavi.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 01.08.2018. at 11:50

  14. #64
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma neka se mladi zabavljaju i uživaju, pa kad će ako neće sad.
    Zapravo kad malo bolje razmislim više bi me brinulo da ne pokazuju želju za izlascima,društvom, suprotnim spolom i sl.

    Što ne znači nužno da će radit gluposti. Sve se to da iskombinirat.

  15. #65
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidjela sam i ove godine te mlade, baš sam gledala ima li koji tvoj. Najbolji su kad sjednu u hlad ispred crkve i svi, baš svi, kopaju po mobitelima
    Zaboravila sam dodati, i cure i dečki su u grupi, naravno.
    U javnosti su svi super, pristojni. I domaći i gosti. U škuribande ne zalazim, a i neka im njihove škuribande, samo jednom su mladi. Samo neka je pameti u glavi.
    Je, moj mlađi je bio ove godine, a planira i iduće - voli on tamo dolaziti. Stariji bi isto, ali ove godine mu se preklopilo s drugom radionicom, pa nije mogao. Osim toga, on je nedavno navršio 18, a radionice su do 17 godina starosti. Ne znam kako će biti iduće godine, ali ako ne bude preklapanja - ne bi me iznenadilo da se stariji ugura među organizatore, hehehe...Njegov malo stariji kolega je ove godine bio jedan od voditelja. Nauče oni tamo kojekakvih korisnih stvari. Ove godine je bila ekipa iz Amerike, lani iz Italije... Nisam sve ni čula, jučer je tek došao mrtav umoran. Baš me zanima koliko sati spavanja je sastavio, hehehe...

  16. #66
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    gdje to tamo? kakva radionica?

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    gdje to tamo? kakva radionica?
    Riječ je o Nacionalnom centru tehničke kulture - ovo: http://www.hztk.hr/nacionalni-centar...ture/o-centru/

    Oni tijekom ljetnih praznika imaju razne radionice (tehnička kultura, robotika, filmske radionice, radioamateri, razno...)

    Evo, tu je kalendar događanja: http://www.hztk.hr/kalendar-doga%C4%91anja/
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.08.2018. at 12:49

  18. #68
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    hvala nažalost nije njegov đir zabave

  19. #69
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    hvala nažalost nije njegov đir zabave
    Pa nije bitno da to bude njegov đir, bitno je da tvoj sin ima SVOJ đir zabave...

    Moji su se obojica našli u ovome: http://www.hfs.hr/radkralj_detail.aspx#.W2GJZNIza70

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jul 2018
    Postovi
    81

    Početno

    Slazem se da im ne treba organizirati cijelo ljeto jer se moraju odmoriti od skole, treninga, glazbene skole i slicno. I oni se umore tijekom onih 9 mjeseci koliko traje skola. Ali trebaju imati nekakvu zabavu, ovi klubovi mi se cine kao suepr ideja da djeca imaju nekakvu zanimaciju, vide plod svog rada i ponose se time. Ako nema to uvijek se moze skupiti nekoliko njih iz kvarta i druziti, imamo jedno desetak mladje djece koji se skupe u parkicu pa voze bicikl, igraju karte (odvalila sam na ono ovdje: a tako vi to danas zovete ), ali to su djeca tipa nizi razredi osnovne skole. I moja se druzila tako do negdje prosle godine.
    Sve sto ste ovdje napisali sam joj rekla: jako sam razocarana u njezino ponasanje, da sam ocekivala bolje i zrelije ponasanje jer smo razgovarale o alkoholu, cigaretama, seksu, deckima i da ce moje povjerenje tesko vratiti. Nisam je mislila kaznjavati velikim kucanskim poslovima nego da mora sudjelovati malo vise nego do sada, ukinut joj je dzeparac, kompjuter i mobitel ima ogranicenje na nekoliko sati dnevno. Super ste mi dali ideju za izlaske preko tjedna, a vec sam joj rekla da moze zaboraviti na izlaske vikendom. Naravno, bilo je protesta i svega, ali mi se cini da shvaca sto je napravila i koliko je ozbiljno jer od razgovora (otkako se smirila) je suradljivija i pokusava se umiliti. Znam da je sve to dio odrastanja, ali najgore su mi te njezine promjene raspolozenja kao sada: koluta ocima, vice i lupa vratima, a onda se smiri pa hoce razgovarati, smije se i vedra je.

  21. #71
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije bitno da to bude njegov đir, bitno je da tvoj sin ima SVOJ đir zabave...
    naravno, samo sam mislila da je nešto što bi mu bilo zabavn za skratiti prijepodneva

  22. #72
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    poluluda ja sam cijepljenja od okretanja očiju i coktanja. ne dira me :D sjećam se i predobro kad sam ja radila i nema efekta. samo se znam naceriti i podbadati pa se i on počne smijati. a vikanje ne može. probao je viknuti par puta da kontrira, ali srezano je u korijenu

    na mene ne može vikati. točka.

  23. #73
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Ima odmorka ako ima iskaznicu bar u zg

  24. #74
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ma nema, mala ima, al njemu na kraju lani nisam izradila jer je bio osmi razred, a prije je treninge imao dvaput na dan ljeti pa nije stizao

  25. #75
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    poluluda ja sam cijepljenja od okretanja očiju i coktanja. ne dira me :D sjećam se i predobro kad sam ja radila i nema efekta. samo se znam naceriti i podbadati pa se i on počne smijati. a vikanje ne može. probao je viknuti par puta da kontrira, ali srezano je u korijenu

    na mene ne može vikati. točka.
    Sviđa mi se tvoj stav ninochka

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jul 2018
    Postovi
    81

    Početno

    I meni isto Drago mi je da sam tu postavila temu, svasta sam procitala i lakse mi je kada se podijeli. Probat cu i to

  27. #77
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kraljevica je odlična.
    Moja kći ide tamo već šest godina, a sada je i mentor.
    To mjesto je jako, jako dobro za sve uzraste od osnovne do srednje škole pa i dalje jer onda najbolji mnogu raditi kao mentori.
    Inače, nemam problema s pubertetom.
    Smatram da je ključno povjerenje i poštivanje.
    Međusobno, naravno.
    Nikad, ali nikad nisam špijunirala niti jedan djetetov profil, iako ona to ni ne koristi. Kaže da je bez veze.
    Ne kopam joj po torbi, stvarima, sobi...
    Ne tražim, niti očekujem da radi kućanske poslove.
    To radim ja.
    Miša mu pa mogu održavati četrdesetak kvadrata bez da naganjam dijete da riba pod.
    Malička je super, čak si je i posao našla. Sama.
    I iskaznicu si je sama izvadila od Učeničkog servisa.
    Jako je vezana uz mene i tatu, ali se dosta i osamostalila.
    Sama od sebe.
    Nisam ju forsirala.
    Ne visi stalno na mobitelu.
    Sad preko ljeta je u teretani svaki radni dan po dva sata, onda doma čita, sluša glazbu (na slušalicama) i evo sad u 18,00 je otišla sa psom i prijateljicom i njenim psom na rolanje.
    Doma je najkasnije do 21 sat.
    Vikendom radi.
    Karte ju ne zanimaju.
    Ali zato s frendicom miksa sokove i smutije
    Odu do Lidla, kupe voće, povrće, orašasto voće i onda miksaju.
    Strašne su i jako simpa.
    Već sam rekla, da imam novca, priuštila bih joj putovanja, ljetne kampove, učenje jezika vani..
    Budući da nemama, tako je, kako je.
    Ja sam zadovoljna sa svojim djetetom, a vidim i da je i ona zadovoljna.

  28. #78
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ti nemaš tinejdžerku počevši od rečenice "ne špijuniram profile, al ona ih ni ne koristi"

    problem je kad pošandrcaju, ne kad su samoodgojivi. tak moja frendica nije shvaćala zašto sam ja na rubu živaca s bebom od 7 mjeseci. njen se nije dizao moj je hodao uz namještaj

  29. #79

    Datum pristupanja
    Jul 2018
    Postovi
    81

    Početno

    Da, ovo ne zvuci kao tinejdzer Kao mali posandrcaju kada prohodaju pa tt faze pa skola pa teen doba Iako moram priznati da se ne bih vratila u doba kada je bila beba, uz sve sto prozivljavamo i ona i mi ljepse je sada.

  30. #80
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    poluluda, bome si opasna
    i izlasci i deparac i kompjuter i mobitel i kucanski poslovi...
    tvoja kcer ocito ima muda, kad uz sve to zakasni.
    (ovo te malo zezam)

  31. #81
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kako ne zvuči kao tinejdžer?!?!?
    Pa svi u njenom okruženju su isti.
    Cure i dečki iz razreda, prijateljice iz kvarta...
    I ne idu svi u istu školu, a ipak se isto ponašaju.

  32. #82
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ja ne znam ni jednog tinejdžera koji je doma u 21 bez prigovora i ne koristi društvene mreže. neki manje, neki više, ali tamo se uglavnom odvija društveni život. na to sam mislila

  33. #83
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa eto.
    Nisu svi tinejdžeri divlji.
    Niti svi piju, puše, lutaju noćima po vani, kolutaju očima i svađaju se s roditeljima.
    Istoi tako nisu ni svi roditelji isti.
    Neki špijaju, uhode, ne vjeruju svojoj djeci...
    No ima i onih koji sve to ne rade već vjeruju svojoj djeci i poštuju ih.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa eto.

    No ima i onih koji sve to ne rade već vjeruju svojoj djeci i poštuju ih.
    ovo je jako ružno napisano. sorry.

  35. #85
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    umiljata, ne obadaj, to su ti majke djece koja su recimo karakterno mirna. sit gladnom ne vjeruje

    ja svom djetetu vjerujem, ispriča mi sam kako to izgleda na tulumima pa eto imam neki presjek prosječnog tinejdžer, a i sama sam bila jedan

    btw. moj je sportaš, ne pije, ne puši, čak ni ne lupa vratima

    nisu jedine krajnosti divlji i beskrajno mirni

  36. #86
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne znam ni jednog tinejdžera koji je doma u 21 bez prigovora i ne koristi društvene mreže. neki manje, neki više, ali tamo se uglavnom odvija društveni život. na to sam mislila
    Moja malena od 9 god bude vani u kvartu s djecom do 21h, pa mi je moram priznat u krajnju ruku neobično da je tinejdžer u to doba već doma.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jul 2018
    Postovi
    81

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    poluluda, bome si opasna
    i izlasci i deparac i kompjuter i mobitel i kucanski poslovi...
    tvoja kcer ocito ima muda, kad uz sve to zakasni.
    (ovo te malo zezam)
    Ne brini, znam da sam je dobro stisla Rekla mi je da sam iz kamenog doba (ne kazem da ti to isto kazes nego sto sam
    od kceri cula). Moja je do negdje drugog polugodista 8.razreda bila tinejdzerica koja je bila normalna i postovala dogovore. Ovo sto je sada napravila (dva puta zakasnila, popila i cigarete) je nesto novo i zato sam joj oduzela sve privilegije da zna koje posljedice moze ocekivati i rekla sam joj koliko sam razocarana. Nikada joj nisam provjeravala drustvene mreze, ne bih ni sada da nije ostalo otvoreno. U potpunosti sam joj vjerovala jer mi nije dala razlog da joj ne vjerrujem. Sigurna sam da vecina nas funkcionira na taj nacin. A sto se tice izlazaka, moja je s 10-11 godina mogla ostati do 22 h u ulici u kvartu, igrali su se, pricali, a ja mogla gledati s balkona iako za to nije bilo potrebe jer su bili tu.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Jul 2018
    Postovi
    81

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    umiljata, ne obadaj, to su ti majke djece koja su recimo karakterno mirna. sit gladnom ne vjeruje

    ja svom djetetu vjerujem, ispriča mi sam kako to izgleda na tulumima pa eto imam neki presjek prosječnog tinejdžer, a i sama sam bila jedan

    btw. moj je sportaš, ne pije, ne puši, čak ni ne lupa vratima

    nisu jedine krajnosti divlji i beskrajno mirni
    Upravo to, i ja vjerujem svom tinejdzeru dok mi ne dokaze suprotno. Svaki put kada se vrati iz izlaska mi kaze sto je bilo, gdje su bili i sto su radili (naravno da neke informacije filtrira tipa tko se kome svidja), ali znam i sama upotpuniti praznine jer znam da su to bezopasne informacije. Znam s kime je i s kime s druzi i ne vjerujem u krajnosti niti da je krenula krivim putem. Ovo je doba otkrivanja i ispitivanja granica i vjerujem da ce se uz prave mjere i razgovor sve rijesiti.

  39. #89
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    umiljata, ne obadaj, to su ti majke djece koja su recimo karakterno mirna. sit gladnom ne vjeruje

    ja svom djetetu vjerujem, ispriča mi sam kako to izgleda na tulumima pa eto imam neki presjek prosječnog tinejdžer, a i sama sam bila jedan

    btw. moj je sportaš, ne pije, ne puši, čak ni ne lupa vratima

    nisu jedine krajnosti divlji i beskrajno mirni
    Imala je moja jednog takvog, nisam joj vjerovala kad je rekla da je svaki vikend pijan i napušen.
    A roditelji u blaženom neznanju.
    Ne kažem da tvoj je.

  40. #90
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    joj cathy, pa naravno. sva sreća da sam ja bila jedna takva pa znam sve fore :D

    za njega sam sigurna jer mu nisam čak ni branila. probao, nije mu bilo napeto

  41. #91
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Upravo čitam vijesti: pijani 16 godišnjak motorom, bez vozačke dozvole, pokosio 4 djevojke od 16-18 godina koje su hodale uz Jadransku magistralu u 4.40 ujutro. Svih 5 je u bolnici, ne piše o težini ozljeda.
    Zar su baš svi ti roditelji tako ležerni, tako vjeruju djeci ili su tako neodgovorni, da se ovo moglo dogoditi? Ovo pitam ironično, naravno.
    Drugog ozlijegiti, drugi njih... najveći strah.

  42. #92
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo čitam vijesti: pijani 16 godišnjak motorom, bez vozačke dozvole, pokosio 4 djevojke od 16-18 godina koje su hodale uz Jadransku magistralu u 4.40 ujutro. Svih 5 je u bolnici, ne piše o težini ozljeda.
    Zar su baš svi ti roditelji tako ležerni, tako vjeruju djeci ili su tako neodgovorni, da se ovo moglo dogoditi? Ovo pitam ironično, naravno.
    Drugog ozlijegiti, drugi njih... najveći strah.
    Upravo takve stvari treba našim teenagerima pokazati i o tome s njima razgovarati, da shvate zbog čega postoje ograničenja. Ne možemo ih zaštititi od života, ali moraju biti svjesni da granice (zakonske i naše) postoje s razlogom.

  43. #93
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    moraš uvijek uračunati i faktor trenutka gluposti. nažalost. koliko god razgovarali, ne dali im motor, pričali o alkoholu..

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jul 2018
    Postovi
    81

    Početno

    Mislim da tu ima svega, i roditelja koji bezrezevno vjeruju svojoj djeci i svasta im opravdavaju do onih kojima djeca naprave trenutacnu glupost iako isto tako vjerujem da treba imati oci dobro otvorene, razgovarati do beskraja (ne pametovati nego slusati djecu) i reagirati cim se primijeti malo odstupanje od svakodnevnog ponasanja. Ne vjerujem da se ovakve stvari dogadjaju bez “najave” samo treba znati prepoznati.

  45. #95
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo čitam vijesti: pijani 16 godišnjak motorom, bez vozačke dozvole, pokosio 4 djevojke od 16-18 godina koje su hodale uz Jadransku magistralu u 4.40 ujutro. Svih 5 je u bolnici, ne piše o težini ozljeda.
    Zar su baš svi ti roditelji tako ležerni, tako vjeruju djeci ili su tako neodgovorni, da se ovo moglo dogoditi? Ovo pitam ironično, naravno.
    Drugog ozlijegiti, drugi njih... najveći strah.
    Roditelji su neodgovorni.
    Jer je netko, stariji, dao tom malom motor. Ne vjerujem da ga je ukrao.
    Isto tako i te djevojek je netko (roditelji?) pusti da bauljaju u 4,40 ujutro po magistrali.
    I svima njima je to bilo normalno.
    Do danas.
    Do tragedije.
    Mojoj to ne bi palo na pamet ni u ludilu.
    Niti da vozi bez vozačke, niti da baulja po vani u 4,40 ujutro.
    Sve to ide od doma, od odgoja.
    Zabrane i kažnjavanja i uhođenja nisu odgoj.
    Djecu treba učiti i odgajati od rođenja.
    Ne veli se bez veze da su prve tri najvažnije, a što si napravio do pete- napravio si.

  46. #96
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Tanči, glupost. Prije koju godinu je odrasli vozač ubio tatu i dijete na nogostupu ujutro prije škole

    nesreće se ne događaju u 4.40

  47. #97
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    i sumnjam da je itko planirao da hodaju po magistrali, svašta se tu moglo izjaloviti.

    da ponovim
    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    moraš uvijek uračunati i faktor trenutka gluposti. nažalost. koliko god razgovarali, ne dali im motor, pričali o alkoholu..

  48. #98
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Isti dan kad sam procitala izjavu "ostavi pubertet doma" srela sam trudnicu kojoj su na poslu rekli "ostavi trbuh doma i ponasaj se normalno". Izbjeci takve prirodne procese nije moguce, ne znam zasto bi dozvolili da nas drustvo prisiljava

  49. #99
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Osim toga, biti vise ili manje "divlji"u pubertetu ili kao tinejdžer moze znaciti svasta i ne bi trebali poopćavati. Moji vrsnjaci (cetrdesete) sto su bili mirniji u pubertetu postali su grozniji muževi i nezainteresiraniji očevi. Možda će kod nase djece biti drugačije, tko zna. Mozda su moji poznanici slucajno takvi, a mozda ih u zrelim godinama muci sto nisu pili, pusili i upustali se u avanture.

  50. #100
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja sam bila tinejđerka o kakvoj Tanci prica. 5.0 srednja skola i doma uvijek na vrijeme.
    Pa sam svejedno jedno ljeto hodala od Bibinja do Zadra po magistrali. Navečer..
    Pobjegao nam bus :/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •