Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: Zbunjujuća bol u ramenu i ruci

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Zbunjujuća bol u ramenu i ruci

    Mamu bole rame i nadlaktica.
    Ali samo dok miruje. Čim nešto radi, pa makar to bile i minimalne kretnje, recimo rezanje jabuke, bol prestaje.

    Totalno je zbunjena. A i ja s njom.
    Dobila je uputnicu za rtg vratne kralježnice.

    Ima netko slična iskustva?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ima tu puno mogućih uzroka - kalcifikati, degenerativne promjene, ozljeda ili labavost ligamenata, ozljeda hrskavice ili loše podmazivanje (pa zato pri mirovanju boli, a pri kretanju ne toliko) i reumatski bolovi... RTG će ustanoviti u čemu je problem. Moj tata je imao problem s rotatornom manžetom i dobio je vježbe (fizikalnu terapiju) koje su poboljšale stanje, ali i dalje ga to povremeno zeza.

    Mene boli desno rame onako podmuklo već dugo, ali to je od torbe - morala sam ju prestati nositi na desnom ramenu, dosta olakšati i osmisliti prikladne tjelesne aktivnosti (bazen). Bolje je, ali od starenja nema spasa.

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I(pa zato pri mirovanju boli, a pri kretanju ne toliko)
    Ne, baš je obratno. Zato sam i zbunjena.
    Boli dok miruje, čim napravi pokret prestane boljeti.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, baš je obratno. Zato sam i zbunjena.
    Boli dok miruje, čim napravi pokret prestane boljeti.
    Pa tako nešto sam i napisala, odnosno namjeravala napisati. Ako u zglobu nema dovoljno tekućine za podmazivanje, boli dok ruka miruje. A kad se razgiba, omogućuje se bolje podmazivanje zgloba i bol prestaje. Ali znat će više nakon pregleda. Ima cijela hrpa raznih mogućih uzroka.

  5. #5
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Dobila je milion uputnica...
    I dalje boli.
    Baš glupo.

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    a za kaj je dobila?

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Dobila je milion uputnica...
    I dalje boli.
    Baš glupo.
    Voltaren gel (ako smije, tj. ako joj to nije u kontradikciji s eventualnim drugim lijekovima)
    Polarni led - to smije
    Arnika gel burow - to smije

    Vježbe ako joj pomažu, nek radi (treba probati koje joj odgovaraju, uglavnom su to one vježbe s drškom od metle): https://www.youtube.com/watch?v=VSvPnpjqQiU

    Još malo teorije: https://www.cochrane.org/hr/CD012224...atorne-mansete

    Ali od zuba nema spasa...svi starimo. Nek se kloni klime i propuha (ovo govorim iz iskustva, ufff...)

  8. #8
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Problem je što analgetici ne pomažu.

    Istovremeno uzima analgetike zbog išijasa, koji je prethodio ovoj misterioznoj boli, djeluju na išijas, ali ne na rame....

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni je desna ruka nakon upale od braunile koja mi ostala neispravno zatvorena nakon poroda, ostao ostecenog zivca. I boli evo nakon dvije godine najviše kad mirujem. Fizikalna pomaže kratkoročno, analgetici samo u velikim količinama, i noću boli. Nekad više, nekad manje, ali zapravo boli čim sam mirna dulje od dvadeset minuta. I iako nije onakva vrsta utjehe kakvoj se nadaš, sasvim se tijelo naviklo... Sad i kad me probudi bol, zaspem dalje. Po danu pak, rijetko mirujem...

  10. #10
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala ti.
    Svako iskustvo je značajno.

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Samo update... mozda nekom pomogne...
    Mr je otkrio lose stanje kraljeznice... Ali uzrok cijelog stanja koje se razvilo nakon otvaranja topica (tremor, nesiguran hod, glavobolje...) je borelioza.

    Nažalost, nitko od liječnika, a obišla ih je bar 6-7, nije posumnjao na to... maminoj sestri je palo na pamet... sreća je je jedan neurolog podržao tu ideju pa je dr opće prakse dala uputnicu.

  12. #12
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    joj to je gadna stvar, ja sam ju ovo ljeto lijecila
    ~~~ da sve prode dobro

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    i jesi li izliječila, kak si posumljala ?

  14. #14
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    tko? ja? ugriz krpelja. skolski primjer. obzirom na kolicinu antibiotika, valjda je izlijeceno

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala na vibricama.
    Obzirom da su prošle tri godine od zaraze... svi scenariji su mogući.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    to su neke testove radili?

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne.
    Bili smo kod zene koja gleda u kristalnu kuglu i gata iz graha.

  18. #18
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Mojca, kod moje mame je bilo svašta tijekom skoro godinu dana. Vrtoglavice, glavobolje, opća slabost, anksioznost. U zadnjim tjednima prije dijagnoze počela je nesuvislo govoriti pa su prvo sumnjali na rak mozga, moždani ili MS. Tad je već imala ozbiljan meningitis i počela se totalno gubiti. Nije nas raspoznavala, imala je psihotične ispade, paranoju... No kad je konačno otkriveno da je uzročnik borelija, primila je odgovarajući koktel antibiotika i u nekoliko sati već je došla k sebi. Izašla je iz bolnice u roku od tjedan dana. Poslije se kontrolirala još godinu dana, ali kod nje borelioza na sreću nije ostavila trajne posljedice. No trebalo je neko vrijeme da sve sjedne na svoje.
    Ne znam koliko ti je od pomoći, jer ako je kod tvoje mame došlo do trajnih oštećenja, onda će se s njima vjerojatno morati nositi. Ljudima ostanu trajne posljedice na srcu, zglobovima, kako kome. Moja je skoro umrla, doslovno, ali je na kraju izašla bez posljedica. Koliko sam tada naučila, borelioza može biti jako složena i kod svakog drugačija.
    Inače, kod moje je inkubacija trajala nekoliko godina. Kažu da može i do 10.

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala ti.
    Ovo je divan scenarij.

    Mama ti je u Zagrebu?
    Ako da, gdje se je liječila?

  20. #20
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Da, u Zagrebu. U Zaraznoj.

  21. #21
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala ti.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na vibricama.
    Obzirom da su prošle tri godine od zaraze... svi scenariji su mogući.
    Kako znate kad je bila zaraza? Nije imala klasicne simptome tada?

  23. #23
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Bila je već tad na hitnoj, rekli su da prati, ako se pojavi crveno krug da dođe po antibiotik.
    Krug se nije pojavio, po njima terapija nije bila potrebna, po uputama s hitne...

  24. #24
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    moja dr. opce je bila uvjerena da nije nista, ali je na moje inzistiranje dala uputnicu za infektivnu i tamo su odmah r3kli krpelj i borelioza. no krug je bio vidljiv, iako 3 tjedna nakon uboda (a krpelja nisam vidjela, samo nagadala)

  25. #25
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Kao nuspojava lajmske bolesti u obitelji, ja sam razvila paranoju... sad, da mene ili nekog mog ugrize krpelj odmah bih trazila profilaksu.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Kao nuspojava lajmske bolesti u obitelji, ja sam razvila paranoju... sad, da mene ili nekog mog ugrize krpelj odmah bih trazila profilaksu.
    Masu puta ni ne skuzis krpelja, krugovi budu prvi simptom. Ali da se bolest moze pojaviti i bez krugova, to je bas zabrinjavajuce.

  27. #27
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    moja manja je već dva puta pila amoksicilin tri tjedna zbog borelioze (pojavio se veliki crveni krug oko mjesta ugriza) i to do njene osme godine.
    prije mjesec dana opet je imala krpelja, izvadila sam ga, dezinficirala, mazala čajevcem, za sad je sve ok, nadam se da će tako i ostati. na nju se baš lijepe krpelji, a tako su i na stariju kad je bila manja. ali ipak mislim da je besmisleno davati profilaske samo zbog ugriza.

  28. #28
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    moja manja je već dva puta pila amoksicilin tri tjedna zbog borelioze (pojavio se veliki crveni krug oko mjesta ugriza) i to do njene osme godine.
    prije mjesec dana opet je imala krpelja, izvadila sam ga, dezinficirala, mazala čajevcem, za sad je sve ok, nadam se da će tako i ostati. na nju se baš lijepe krpelji, a tako su i na stariju kad je bila manja. ali ipak mislim da je besmisleno davati profilaske samo zbog ugriza.
    Mislim da treba do kraja pojačati preventivu: svjetla odjeća, duge hlače, dokoljenke, prskati s repelentom i provjeravati više puta za vrijeme boravka u prirodi

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Uglavnom od jutra me boli lijevo rame sve do lakta,jel to može biti od zaležanosti?
    Jučer je bili sve ok,nisam ništ posebno radila u svezi toga dijela

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom od jutra me boli lijevo rame sve do lakta,jel to može biti od zaležanosti?
    Jučer je bili sve ok,nisam ništ posebno radila u svezi toga dijela
    Zvuči poznato, ali ja imam i druge razloge za zabrinutost:
    - datum proizvodnje (starimo, sve to dođe s godinama)
    - doba godine (ovo promjenjivo vrijeme me baš muči)
    - propuh (često mi smeta)
    - reumatske bolesti (ja sam u toj vreći i obiteljski i osobno)
    - ozljede i udarci (često ne primijetimo da se negdje udarimo ili istegnemo - recimo, mene boli rame ako nosim teške vreće iz trgovine, pa sam se okanila - zovem sinove u pomoć)

    Ostalo
    - upala tetive (bursitis) - to isto kod mene zna potaknuti propuh i hladnoća - pomažu protuupalni lijekovi i mirovanje
    - kalcifikati - to ima moja kolegica, pomaže fizikalna terapija
    - problemi s rotatornom manšetom (vidi gore stare postove)

    Eh, sad - što učiniti?
    Prvi izbor meni bi bio Deep Relief ili Luboreta gel
    Osim toga - Klinigel jastučići (oni koji se griju u vodi ili hlade - ovisno o uzrocima)
    Od lijekova - brufen, jer osim analgetskog djelovanja ima i protuupalno. Osim toga, paracetamol isto može pomoći ako simptomi nisu jako izraženi.
    Ja ne volim piti tablete, pa povremeno posegnem za analgetskim flasterima Tigar - ovo https://www.tigar-flasteri.com/, s tim da ih mm naručuje direktno iz Kine za prilično manje para.

    Bitno - dok je bol jaka, treba mirovati, a čim popusti, oprezno razgibavati.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •