Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 131

Tema: Vozački - treba li baš s 18?

  1. #51
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Meni tata nije dao vozit tako da sam još tada rekla da ako budem imala djecu, oko auta se neću ponašat kao moj tata.

    Inače, s par frendica sam isprobala kako je to nekog učit vozit.

    Vožnja je vještina - nekom treba kraće vremena da ju savlada, nekom malo dulje. Mislim da to svi mogu savladat iako su mi neki objašnjavali svoje strahove od vožnje. Pa je to onda valjda to
    Jao, ja ne smijem ovdje ni napisati kako sam prvi put sjela za volan, ali bile su to sedamdesete, vrijeme daaavno prije mobitela. Bila sam u 4.ili 5.razredu osnovne škole. Tata i ja smo otišli u ribičiju, ostavili auto na riječnom sprudu i kad smo navečer htjeli doma, kotači su upali u šoder i nismo mogli krenuti. Nigdje nikoga.... Ja nisam mogla gurnuti auto pa je jedino rješenje bilo da sjednem za volan i radim ono što mi je tata govorio, dok je on iz petnih žila gurao..... Podmetnuli granje i gumene tepihe pod kotače i uspjeli smo se iskoprcati. Nije da sam baš vozila, tj jesam metar i pol ili dva, aliii dobro mi je došlo to što me uvijek zanimalo, pa sam znala od ranije "na suho" šaltati brzine i to nam je dobro došlo, a i činjenica da mi je tata uspio objasniti što i kako trebam raditi... Eto, drugačija vremena (tad su se sigurnosni pojasevi ugrađivali naknadno, auto je kupljen bez njih) ali ovo nije izmišljena priča.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.08.2018. at 20:06

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jul 2018
    Postovi
    81

    Početno

    Ako bude izrazila zelju da upise odmah s 18 i dogovorimo se da pola placamo mi, pola ona, zasto ne? Bolje da polozi odmah i pocne voziti. Ja sam kasno polozila i neko vrijeme sam imala veliki strah od voznje pa mislim da je bolje odmah s 18 kada tog straha nema.

  3. #53
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,633

    Početno

    ako bude zeljela polagat s 18 svakako cemo razmislit o tome. ja sam kasno polozila, s 28god, voznja me uopce nije zanimala i nisam se vidila za volanom. polozila sam silom prilika (posao) i od tada nisam izasla iz auta
    danas ne mogu zamislit da ne vozim

  4. #54
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    E da, sve moje frendove, koji imaju djecu 18 + sad oni lijepk šofiraju nakon veselica. A starci lijepo mogu pit.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Već sam spomenula negdje da je meni polaganje vozačkog bio veliki stres, puno puta sam padala, i jedina mi je utjeha bila da padam za svoje novce jer mi to falabogu nisu plaćali roditelji.
    Ipak, dobro da sam to na kraju položila jer mi auto treba zbog obiteljske organizacije, navikla sam se na vožnju, vozim oprezno i svi smo živi.
    A što se mog sina tiče, nemam pojma kako ću razmišljati za nekoliko godina. S obzirom da on ima daleko bolje razvijene motoričke vještine i koordinaciju, mislim da on neće imati takvih problema kao nespretna mu mater, pa je svejedno kad polaže. Pitanje je njegove volje i stvarne potrebe, a to ćemo s godinama nekako zajednički odlučiti, nadam se.

    E da, MM je bio jedan od tih koji polažu s 20 godina, a prvi auto kupe sa 35. Kad mu je trebalo prakse, uplatio je 10ak dodatnih sati i provozao rutinski bez ikakvih problema.
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 04.08.2018. at 21:57

  6. #56
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam položila s 17. Mm je isto položio s 17. Nemam namjeru prekidati s tradicijom
    Praksu kasnije mogu održavati na nekom od naših auti... (je li ukinuto ono ograničenje od 150KS?)
    Posljednje uređivanje od sillyme : 05.08.2018. at 12:08

  7. #57
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    A kolko ti imaš konja?

  8. #58
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam položila s 17. Mm je isto položio s 17. Nemam namjeru prekidati s tradicijom
    Praksu kasnije mogu održavati na nekom od naših auti... (je li ukinuto ono ograničenje od 150KS?)
    Je, od ulaska u EU.

  9. #59
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ja sam polagala sa 37 godina i taj mi je period jedan od najstresnijih u životu.Mislim da sam zaradila čir na želudcu. Isto sam padala nekoliko puta.Loš sam i ustrašen vozač i ne vozim baš.Ja sam ona koju muž šofira(kao što neko ovdje reče).
    Ja sam se u stvari oduvjek bojala i zato nikad nisam ni položila ranije.Možda je razlog što moji ni mama ni tata nemaju vozačku,mi smo porodica pješaka.To me nikada nije privuklo.I onda na nagovor muža...
    Svakako ću svoje ohrabrivati da što prije polože.

  10. #60
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam polozila s 36 ulazeci u 9. mesec trudnoce s 4. detetom. Polozila iz prve i testove i voznju. Do dushe, u Americi, ali na divljem zapadu (ovde NISTA nije americki 'pitomo'). Vozim svakodnevno od kad sam polozila testove, uskoro ce 3 godine od tad. Rado bih da nisam morala biti u toj poziciji nego da sam polozila ranije, jedno punoletstvo ranije, ali prosto nisam imala priliku.
    Decu cu ohrabriti da poloze sto pre, ne zbog svog iskustva, nego realno mislim da je okej imati tu vestinu.

  11. #61
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ja potpisujem Forku.
    I cudim se kad vec to 18 godina.
    Vrijeme leti.

  12. #62
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Položila sam vozački pola godine nakon 18. rođendana, tata me častio za kraj škole. Prvi puta sam auto za van dobila za Staru godinu mjesec dana nakon što sam dobila vozačku i puno sam vozila (po našem malom mjestu i okolici) sve dok s 24 nisam otišla na faks u Zg.
    Za volan sam prvi puta sjela s 15-16 godina kad smo bili na selu kod rodbine i trebalo je považati traktor po njivi pa sam bila idealan kandidat, a meni je to bilo super i hvatala sam svaku priliku da mogu voziti bilo traktor, bilo auto, a mom tati je to bilo ok pa je često sjedao sa mnom u auto i vozikali smo se po ne baš prometnim cestama. Moja sestra nikad nije bila zainteresirana i nije nikad položila vozački.

    Usprkos svemu, kad se sjetim što smo radili i kako smo vozili s tih 18, 19, 20... kosa mi se digne na glavi tak da nisam sigurna kako će biti s mojim sinom, ali zasad on uopće nije zainteresiran za vožnju (dobro, tek mu je 15, ali u njegovim godinama sam ja bila itekako zainteresirana).

    MM i ja smo auto kupili tek prije 8 godina i tada sam tek počela voziti po Zg i nemam s tim problema.

  13. #63
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno


    U ponedjeljak, na dar u Jutarnji, knjiga s prometnim pravilima: https://www.jutarnji.hr/life/velika-...listu/7771581/

  14. #64
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ja kad vidim u zadnje vrijeme sve ove nezgode s tragičnim posljedicama koje su dobrim dijelom prouzročili 18-21-godišnjaci, instantno se ohladim od želje da rano polažu vozački. :/

    Zapravo bi me baš bilo strah da voze tako mladi. Podsvjesno imam taj strah, sad sam ga osvijestila.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.09.2018. at 17:37

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ja oduvijek imam taj strah,u jednu ruku je dobro,u drugu loše
    Peterlin jel veći otišo na vozački?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    zato MM stalno govori kćeri da ide polagati vozački, ima više povjerenja da ona vozi nego da ju drugi voze

  17. #67
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    zato MM stalno govori kćeri da ide polagati vozački, ima više povjerenja da ona vozi nego da ju drugi voze
    I ja imam isto mišljenje.
    meni je ovo recimo nočna mora: https://www.blablacar.hr/
    Nikada ne znaš s kim si za volanom kao suvozač.

  18. #68
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ja sam s 18 položila, ali isto nisam dobila auto za voziti. S jedne strane lijepo od roditelja što su mi platili vozački, a s druge stane isto kao čokolada - kog će mi vraga vozačka kad ne smijem voziti. Tek sam negdje s 24 godine počela voziti, ali tada ja nisam imala novca da si platim satove vožnje pa mi je tadašnji dečko ostavio svoj auto na mjesec dana u ljeti kad nema gužve pa sam pomalo prvo u kvartu 30 km/h pa sam napredovala do parkiranja na zelenom valu, a tek s vlastitim autom s nekih 27 godina sam živjela u slijepoj ulici pa sam super izvježbala bočno parkiranje na žilet udaljenosti od susjednih auta. Otkad imamo sina, manje vozim jer ulazim u auto u polusvjesnom stanju od umora kad nekamo idemo, pa muž većinom vozi ako idemo svi. Ali ja volim i komociju bicikla u Zagrebu, meni je zgodno doći do centra, dobro smo pokriveni biciklističkim stazama.

    Konkretno na postavljeno pitanje mislim da nema jedinstvenog odgovora, niti su sva djeca ista, niti su uvjeti isti. Ako živiš u Bistri, logično mi je da dijete vozi s 18. Ako živiš u Gundulićevoj, možda nije najnužnije. Isto je drugačije je li dijete u malom gradu i hoće li na studij bez auta u neki udaljeni grad pa će rijetko doma dolaziti.

    Mene najviše užasavaju dvostruki kriteriji u kažnjavanju za bogataše s pedigreom, ili ljude s ekipom po MUPovima i obične smrtnike, što je sigurno jedan od razloga objesne vožnje i statistika kakve vidimo, da smo stvarno statistički najgori vozači u EU s poznatom ekipom s istoka. Kad se samo sjetim koliko sam znala čekati da me s dječjim kolicima na zebri propusti auto. A i sad djetetu objasnjavam da imamo prednost na zebri, ali da su vozači nepristojni. I nisam jednom čula komentar kako su pješaci dosadni, što ne pričekaju da prođe kolona pa prijeđu kad nema auta.

  19. #69
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ja oduvijek imam taj strah,u jednu ruku je dobro,u drugu loše
    Peterlin jel veći otišo na vozački?
    Nije stigao, ljeto je bilo totalno popunjeno. Zapravo,jeste nije vratio.
    Sad će u rujnu tj.u prvom terminu koji dobije.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.09.2018. at 19:54

  20. #70
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Edit: još se nije vratio, dolazi doma sutra popodne, a u ponedjeljak je škola ujutro

  21. #71
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Škola je u 11 sati i samo za podjelu udžbenika i vjerojatno motivacijski govor ravnateljice. Nema nastave.

  22. #72
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Isto je drugačije je li dijete u malom gradu i hoće li na studij bez auta u neki udaljeni grad pa će rijetko doma dolaziti.
    Draga ovdje si skroz fulala, 95% studenata koji žive u stud.domovima (100% nitko nije iz ZG) su išli doma vlakom, busom ,..biraj. Najnormalnije. Pa nije neimanje razlog da ideš doma rjeđe, razlozi su druge prirode

    Ne znam apsolutno nijednog studenta iz mog stud.doma koji je išao doma autom, ma zapravo vrlo rijetkii su imali auto.

    Fino bi otišla na glavni, kupila kartu za vlak i svaka 2 tjedna išla obići svoje, poslije je bilo i rjeđe.

    Da skratim, ovo mi je zadnji razlog za dat djetetu auto pogotovo ako negdje dalje pa da sam/sama vozi npr par stotina kilometara na jug s 18 god. Ma kakvi..

    i dalje se užasavam kad vidim mlade ljude za volanom, ne znam objasnit...al takav mi je feeling. A ove koju se ludiraju pogotovo, svako malo netko.. dečki jurcaju, curke se šminkaju na raskrižju, uredno tipkaju smsove dok voze mah...ne želim generalizirat al ono...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.09.2018. at 23:16

  23. #73
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Lili, nisi me skuzila, tj. nisam se dobro izrazila
    Mislila sam da ako roditelji zive u Šibeniku, a auto je u Šibeniku, dijete mozda rjedje ide kuci pa ta dvaput godisnje sto mu zatreba auto nije isto kao nekome iz losije povezanog prigradskog naselja, tipa Bistra.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 02.09.2018. at 00:01

  24. #74
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Premda kad vec kazes, udio djece na faksu s autima je nevjerojatan u odnosu na vrijeme dok sam ja studirala.

  25. #75
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    sad te kužim
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.09.2018. at 00:03

  26. #76
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, nisi me skuzila, tj. nisam se dobro izrazila
    Mislila sam da ako roditelji zive u Šibeniku, a auto je u Šibeniku, dijete mozda rjedje ide kuci pa ta dvaput godisnje sto mu zatreba auto nije isto kao nekome iz losije povezanog prigradskog naselja, tipa Bistra.
    Cini mi se da je opet nejasno
    Dakle ne mislim na djecu koja su s autima na faksu, nego na djecu koja bi vozila roditeljski auto koji je kod roditelja.

  27. #77
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kod mene su neki još u srednjoj išli autom, čim su dobili dozvolu No ontopic faksa dok sam bila na faksu (ja iz ZG, faks u ZG) dobila sam od tate njegov stari auto na poklon i vozila ga na faks, na more jednom itd. Kad sam se zaposlila to mi je iskustvo bilo zlata vrijedno jer nisam radila ni dva mjeseca kad sam trebala “skoknuti” do Osijeka nešto obaviti i vratiti se nazad... Doduše zvala sam upomoć još na izlazu iz firme, jer nisam znala sto je multilok ali već prve godine sam se navozila službenih vozila i to sama i dulje relacije i znanje vožnje mi je jako dobro došlo.

  28. #78
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Sillyme, sad si me sjetila jednog od mojih prvih sluzbenih puteva kad nisam mogla kljuc u bravi okrenut pa sam s parkiralista firme sestru zvala u 6 ujutro sto da radim. Rekla mi je da malo promrdam volan i upalilo. Sjetim se tog dogadjaja cesce kad sjedam u auto. Bas me panika ulovila neka.

  29. #79
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja mislim da ovo ludovanje s autima, nema veze s tim sto su sa 18 polozili vozacki, nego sa ne(odgojom) u familiji, te opcim stanjem drustva, u kome se tako nesto tolerira.

  30. #80
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Polozila sa 17, cekala na vozacku u policiji do 17 i 9 mjeseci, kad su mi najranije dopustili da je podignem. Sad mi 40.i vozim svo to vrijeme.

    Mladosti na cesti i za volanom se i ja bojim (i to ne nuzno kao vozaca, vec i biciklista, pjesaka - dvoje mladica mi je naletjelo na auto, spustili se u full brzini s biciklom na glavnu cestu bez da su i pogledali...uzas. Nije se nista dogodilo jer sam na vrijeme reagirala. Toliko sam bila ljuta, preplasena da sam ovog jednog kojeg poznajem posjetila doma i pred roditeljima ga toliko oprala zbog nepaznje i nepromisljenosti koja moze zavrsiti zlo i naopako)

    Kao skill je voznja dobrodosla, no sumnjam da cu tako olako posuditi sinu auto. A i za to cu gledati da je motor 1.4

    Muka mi je jer to mladih ne poznaje opasnost, misle da im se nista ne moze dogoditi, da ce vjecno zivjeti... a s autom je dovoljan dijelic nepaznje i da nista vise nije isto...

    Sto se izlazaka tice, bit cu im taxi dok sam ziva, samo da ne sjedaju s drugima u auto...

  31. #81

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Jelena, meni se to i danas događa. Prije par godina sam s dvoje male bolesne djece u autu tražila slučajnog prolaznika da mi pomogne. Iskreno vjerujem da sam položila s 18 bez djece, da bih bar mrvu sposobnija bila.
    Ovdje gdje živim, čini mi se ludim ne poslati dijete na vozački.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    do 20 te to treba riješiti, još da si i potomak sam plati i da vidi da pare ne padaju s neba i, edukativno i korisno na više nivoa
    Posljednje uređivanje od maria71 : 02.09.2018. at 11:39

  33. #83
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Škola je u 11 sati i samo za podjelu udžbenika i vjerojatno motivacijski govor ravnateljice. Nema nastave.
    Ali ima podjela udžbenika, bar je tako bilo dosadqšnjih godina. To je bitno. Predmetne nastave nema.

  34. #84
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    do 20 te to treba riješiti, još da si i potomak sam plati i da vidi da pare ne padaju s neba i, edukativno i korisno na više nivoa
    Višviš, baš bi ja mogla pitati svoje mudrijaše hoće li platiti jeenu ratu ili dvije (zvala sam školu, ide na 4 rate). Ne moraju sve, ali baš bi mogli participirati.

    Ont. Da imaju vozački i da aktivno voze, mm i ja bi ovaj vikend držali prst u uhu i odmarali, a ovako smo dežurni da im budemo taksi služba. Nema veze, još malo.... Njihove slobodne aktivnosti izvan Zg su im brzo osvijestile nužnost samostalne vožnje.

  35. #85
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Višviš, baš bi ja mogla pitati svoje mudrijaše hoće li platiti jeenu ratu ili dvije (zvala sam školu, ide na 4 rate). Ne moraju sve, ali baš bi mogli participirati.

    Ont. Da imaju vozački i da aktivno voze, mm i ja bi ovaj vikend držali prst u uhu i odmarali, a ovako smo dežurni da im budemo taksi služba. Nema veze, još malo.... Njihove slobodne aktivnosti izvan Zg su im brzo osvijestile nužnost samostalne vožnje.
    Ja sam na 12 rata uzela na karticu.

  36. #86
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam na 12 rata uzela na karticu.
    Da, mogla bih i ja, ali moram još vidjeti što je pametnije.... idem drugi tjedan to riješiti.

  37. #87
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Ti vozacki su stvarno preskupi. Kad se sjetim da sam ga ja platila svega 1800kn, a ni to mi tad nije bila sitnica vec solidan iznos...a sad cca tisucu eura, stvarno puno za nas standard
    Ok je to da dio klinci participiraju...

  38. #88
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Moj je upravo polozio, sad ce 21. Nije mu prije bilo napeto.
    Drugi je upisao sa 18 i jedan dan, taman ce sad poceti sa voznjom.

  39. #89
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    ja sam bila jako protiv autoskole odmah, isti cas cim napunim 18
    MM je bio taj koji je forsirao tj podrzavao (jer mog S. nije trebalo pozurivati i pogurivati ), ali priznajem da sam bila u krivu
    s obzirom na udaljenost, lose organiziran (rijetko voze, posebno vikendom, zadnji bus navecer ide u 22,30 itd) i skup javni prijevoz, ja svaki dan skidam kapu sebi i MM.u da smo mu platili vozacki, da je polozio i da vozi

    ja sam polozila s 25, i od tada vozim svakodnevno
    da moram sada polagati, sigurno bi mi bio uzasan stres, vidim po sebi koliko sam opreznija, vise se bojim i razmisljam o svakakvim scenarijima koji mi prije nisu padali na pamet

  40. #90
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Eno je, jutros upisala vozački, već sutra počinju predavanja ...

  41. #91
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam svoje dijete upisala na početku trećeg srednje, 17,5 je imala. Zaključila sam da bu u četvrtom previše toga. Sada ima dozvolu, trenutno ne vozi ali zlu ne trebalo zna i može.
    Evo ovaj mjesec dolazi zadnja rata na naplatu.
    Smatram da je vozačka dozvola stvar opće kulture u današnje vrijeme, s obzirom da za svako zaposlenje traže vozačku.
    I jel skoro godinu dana vozi? Kak joj ide?

  42. #92
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    I jel skoro godinu dana vozi? Kak joj ide?
    Super.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Aug 2022
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav želim sad polagati za motor a1, i imam 16 godina , zanima me kad položim dal onda mogu kad dobijem vozačku voziti gdje hoću po glavnoj cesti. I ako padnem sa motora jel tad odgovorna mater za mene jer još nisam punoljetan i dal bi dobila kakvu kaznu? Lp

  44. #94
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nikolaz, evo odgovora: U slučaju nezgode odgovoran je maloljetni vozač, ali posredno i roditelji. Ima ovdje članak o tome: https://mup.gov.hr/policijske-uprave...peda/153204Evo nadzire ako je taj prekršaj u izravnoj vezi s propuštenim nadzoromroditelja ili drugog tko je nadzirao tu osobu. U idući post stavit ću navod iz Prekršajnog zakona.

  45. #95
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo kako izgleda zakon: U glavi drugoj Prekršajnog zakona propisana je primjena prekršajnog prava Republike Hrvatske, a člankom 9. Prekršajna neodgovornost djeteta u kojemu je propisano: (1) Osoba koja u vrijeme počinjenja prekršaja nije navršila četrnaest godina života ne odgovara za prekršaj. (2) Kada se osoba iz stavka 1. ovoga Zakona učestalo ponaša na način kojim ostvaruje obilježja težih prekršaja, nadležno državno tijelo za postupanjepovodom počinjenih prekršaja obavijestit će o ponašanju te osobe roditelje ili skrbnike i Centar za socijalnu skrb prema njezinu prebivalištu ili boravištu njezinihroditelja ili skrbnika. (3) Za počinjeni prekršaj osobe iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se roditelj ili drugi tko je propustio nadzor maloljetnika (...).

  46. #96

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Baš zgodno da je tema oživjela, postaje nam aktualno
    Moj je upravo navršio 18 i autoškola mu je u planu ove godine. Zapravo, htio ju je upisati još ljetos nakon završene nastave, ali su mu uletjele neke druge aktivnosti pa nije htio miješati.
    Zapravo je već skoro godinu dana u niskom startu za autoškolu. Motiviran je, želi naučiti voziti, njegovi prijatelji su već u toj priči. Paralelno, u zadnje dvije godine stekao je toliko iskustva u prometu (dobrog i lošeg) kao biciklist da mislim da mu učenje vožnje auta neće predstavljati neki problem.

    Nego, da pitam one kojima je to svježije: kako su sada organizirane autoškole? Predavanja su uživo ili još uvijek online?
    I, što me iznenadilo - čeka li se zaista tako dugo na termin polaganja ispita? U vrijeme kad sam ja polagala vozački (prije 20-ak godina) mogla sam nakon pada prijaviti sljedeći ispit već za dva tjedna. Sad, kako čujem od poznanika čija djeca su u tom filmu, ispit se treba prijaviti dosta unaprijed? Kako to funkcionira?

    (ne raspitujem se ovo za sina, jer od njega očekujem da se sam organizira po tom pitanju - pitam iz vlastite znatiželje)

  47. #97
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku

    Nego, da pitam one kojima je to svježije: kako su sada organizirane autoškole? Predavanja su uživo ili još uvijek online?
    I, što me iznenadilo - čeka li se zaista tako dugo na termin polaganja ispita? U vrijeme kad sam ja polagala vozački (prije 20-ak godina) mogla sam nakon pada prijaviti sljedeći ispit već za dva tjedna. Sad, kako čujem od poznanika čija djeca su u tom filmu, ispit se treba prijaviti dosta unaprijed? Kako to funkcionira?

    (ne raspitujem se ovo za sina, jer od njega očekujem da se sam organizira po tom pitanju - pitam iz vlastite znatiželje)

    u drugoj polovici 2020 su predavanja bila u živo, ne vjerujem da je sada negdje još on line.

    prijava ispita - iskustvo od prije godinu dana: cca 2-3 tjedna ranije.

  48. #98
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Moj puni 18 nagodinu u svibnju, planira čim prije upisati ove godine. Dakle treći srednje će završiti s vozačkom u džepu. Sve mi je to nekako prerano ali mislim si bolje da ga ne opteretim time u četvrtom.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Moj planira nakon mature. Ovu godinu će ionako imati puno previse obaveza.

    Moja prijateljica upravo ide u autoškolu, završava vožnju i sprema se na ispit. Nastava je potpunosti bila uzivo (travanj-svibanj). Cca 2 tjedna prije planira prijaviti ispit iz voznje.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    pokretačice teme nije još djetetu platila školu
    bližimo se 20-toj godini ...
    kriza je...tko će gorivo plaćati?!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •