Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Gestacijski dijabetes - inzulin - iskustva

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Gestacijski dijabetes - inzulin - iskustva

    Molim iskustva trudnica s gestacijskim dijabetesom koje su na inzulinu.
    (Gestacijski bez terapije inzulinom sam imala i tu nije bilo razlike naspram redovne trudnoce, osim prehrane).
    Zanima me tijek trudnoce, posebnosti, kontrole,...?
    Koliko inzulina ste koristile, kad se skida s inzulina,...?
    Kontrole secera nakon trudnoce?
    Porod - da li je induciran ranije, da li se to smatra indikacijom za carski (uz hipotireozu, "starije godine",...),...?
    I sve vezano za temu cega se sjetite.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    362

    Početno

    Vidim da ti nitko ne odgovara, pa da podijelim moje iskustvo.
    Ja sam bila trudnica sa gestacijskim dijabetesom i zadnja dva mjeseca na inzulinu. Također imala sam gestacijski dijabetes u prvoj trudnoći i tu nisam koristila inzulin. Dovoljna je bila dijeta.
    U drugoj trudnoći sam zadnja dva mjeseca bila na inzulinu. Do tada bila sam na propisanoj dijeti, ali u jednom trenutku šećer mi je počeo divljati i predostrožnosti radi stavljena sam na inzulin. Koristila sam ga prije svakog obroka, 8 jedinica i pred spavanje 8 jedinica. Tri davanja tijekom dana i jedno pred spavanje. Svaki mjesec sam išla na GUK profil u bolnicu ( mjere šećer svaka tri sata koroz 24 sata). Nakon stavljanja na inzulin vrijednosti šećera su se unormalile. Trudnoća je prošla super, kontrole su bile klasične na početku svakih mjesec dana , a pred kraj svaka 2 tjedna. Beba se rodila zdrava i bez ikakvih problema.
    S inzulina sam se skinula nakon poroda. A posije toga rekli su mi da napravim OGTT 6 mjeseci nakon poroda. Moj porod je bio carski ( zbog prijašnjeg carskog i nekih prijašnjih problema nevezanih uz dijabetes) tako da ne znam jel induciraju porod ako nije carski.
    E, sad ja i inaće imam obiteljske predispozicije za dijabetes pa ja nakon poroda samoincijativno odlazim na kontrole jednom godišnje.
    Sve u svemu trudnoća je protekla uredno, beba se nije rodila prevelika ( bila je normalne težine).
    Moje mišljenje je ako je šećer visok i uz dijetu, da predostrožnosti radi inzulin nije loše uvest. I meni je uvođenje inzulina bio bauk, ali na kraju ispalo je ok.
    Ja sam bila na dijeti prilagođenoj trudnicama i nisam bila gladna ( primjetila sam da ginekolozi kad trudnica dobije dijagnozu gestacijskog uvale dijabetičku dijetu, ne gledaju koliko kalorija ili stave na nebuloznu dijetu od 1300 kcl što jednoj trudnici nikako nije dovoljno i nisu uopće upućeni. Naravo da su onda žene nervozne i gladne. Općenito, malo žena dobije jasne i detaljne upute što činiti.
    Oprosti što sam odužila, nadam se da sam barem malo razjasnila.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    362

    Početno

    Sad se sjetila, po onom što sam vidjela u bolnici gestacijski dijabetes nije indikacija za carski.

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Hvala na odgovoru. Ja sam na 1800 kcl. Kilaza stagnira ili lagano ide u minus.
    S inzulinom sam krenula, ali jos nismo ustabilili terapiju. Postoje preveliki skokovi secera.
    Za sad je kontrola svakih tjedan dana, ponekad i manje.
    Vidjeti cu sto ginekolog kaze.

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ja nemam nikakvu korisnu informaciju, ali anemona čestitam

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Samo sam dosla cestitati.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    362

    Početno

    Anemona, za kilažu ne brini. Ili češ izgubiti nekoliko kila ili ostati na istom. Ja sam ostala na istom tijekom trudnoće, ali kad sam rodila iz bolnice sam izašla lakša za 10 kg ( točno koliko sam imala viška prije trudnoće). Gubitak kg ti neće utjecati na bebu , ako te to brine. ( jedino ako si prije trudnoće bila jako mršava onda je zabrinjavajuće, ali ako si normalne težine ne brini)
    Kad su mi uveli inzulin bila sam par dana u bolnici dok mi nisu dozu izregulirali. Koliko sam shvatila tebi su dali inzulin i sama si doma konroliraš jel ti paše doza?
    Moj ti je savjet dobro se posavjetuj sa ginekologom ( nadam se da je upućen u tu problematiku, jel iz mog iskustva dosta njih nije i onda žene ostanu s upitnicima a što sad?
    Gdje se kontroliraš?
    Posljednje uređivanje od Lotta81 : 20.08.2018. at 13:16

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Mislim da kao trudnica imas pravo na Libru, da se ne moras stalno pikati za mjerenje secera.

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    martinaP, sto je Libra? Nisam upucena.
    Kontroliram se u Vuk Vrh. - mislim da su ok.

  10. #10
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Hvala na cestitkama.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    https://net.hr/danas/hrvatska/od-dan...avo-na-njega/#

    U listi pomagala stoji da, izmedju ostalog, i trudnice imaju pravo na doznaku. Samo ne znam da li razlikuju trudnice s tipom 1 od trudnica sa GD. Pitaj ns VV, oni sigurno znaju.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 20.08.2018. at 15:33

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Za pravo na čitač i senzore FreeStyle Libre, nisam sigurna kakvo je tumačenje u praksi jer tek od četvrtka, 16. 8. 2018., počele su se pisati doznake za pacijente s nekom od indikacija.

    Osnovna prednost senzora nije u tome što se smanjuje broj uboda (ionako će ti raditi profile u laboratoriju kao i one 24-satne doma ako ih inače rade), nego u tome što se jasno vidi situacija s glikemijama, tj. točno kako se glukoza kreće cijelo vrijeme bez prekida. Na vrijeme skužiš kad ideš prema hipoglikemiji, također i kada i koliko dugo traje GUK koji je viši nego što bi bilo preporučeno u trudnoći, pa je lakše pravovremeno korigirati terapiju.

    U dijelu "Legenda i indikacije" uz trenutno važeći HZZO-ov popis pomagala, piše ovako:
    Za osigurane osobe koje boluju od šećerne bolesti:
    - djeca od navršene 4. do navršene 18. godine života
    - trudnice
    - slijepe osobe
    - bolesnici sa šećernom bolešću tipa 1 i na intenziviranoj terapiji inzulinom (4 i više doza inzulina ili inzulinska pumpa), s dokazanom hipoglikemijom u hospitalnim uvjetima u: KBC Zagreb, KBC Sestre milosrdnice, KB Dubrava, Sveučilišna klinika za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma Vuk Vrhovac, KBC Split, KBC Osijek i KBC Rijeka.
    Osigurana osoba koja je ostvarila pravo na predmetno pomagalo, ne ostvaruje pravo na odašiljač za kontinuirano mjerenje glukoze i pripadajući senzor za kontinuirano mjerenje glukoze „Medtronic MiniMed“.
    Osigurana osoba koja je ostvarila pravo na predmetno pomagalo, ne ostvaruje pravo na set za brzo očitavanje koncentracije šećera u krvi.
    Osigurana osoba koja je ostvarila pravo na predmetno pomagalo, ne ostvaruje pravo na dijagnostičke trakice za mjerenje glukoze u krvi uređajem i lancete za vađenje krvi iz prsta za kontrolu glukoze u krvi, jer su iste sadržane u kvartalnom setu.
    Kvartalni set sastoji se od:
    - do 7 senzora uz uvjet da ukupna godišnja količina ne prelazi 26 senzora,
    - od 50 trakica i 50 lanceta za odrasle osobe,
    - od 150 trakica i 150 lanceta za djecu.
    U godini ostvarivanja prava na uređaj za neograničeno skeniranje razine glukoze, osigurana osoba ostvaruje pravo na još 25 senzora, jer je 1 senzor sadržan u startnom setu, a nadalje 26 senzora godišnje.


    Trudnica koja boluje od šećerne bolesti jesi i na više si doza inzulina (pretpostavljam). Tip 1 nisi, ali u dijelu koji se odnosi na trudnice to nije navedeno kao uvjet. Zatraži preporuku od dijabetologa, nemaš što izgubiti. Dijabetolog koji predlaže pomagalo mora biti iz jedne od ovih bolnica: KBC Zagreb, V. Vrhovac, Sestara Milosrdnica, KB Dubrava, ili van Zg: KBC-i Osijek, Split i Rijeka.

    Čestitam ti na trudnoći!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    129

    Početno

    Pozz, cure! Imam par pitanja u vezi 24 h gut profila u Vinogradskoj!!
    Dali se mjeri šečer svaka tri sata?
    Dali na aparat mjere ili iz krvi, kako to izgleda?
    Kolika je gornja granica kod mjerenja? Koliki vam je bio šečer pa ste trebale uzimati inzulin?
    Dali dolazi sestra svaka tri sata ili moraš ti nju zvati?
    I dali moraš ležati cijelo vrijeme u krevetu ili možeš ici prošetati?
    I kada su bili nalazi gotovi i koliko ste bile u bolnici, da se znam pripremiti!!
    Imam malo puno pitanja pa hvala na odgovorima

  14. #14
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mislim da je bilo svaka 3 sata, ja sam si stavljala alarm na mobitelu i dolazila sestri u hodnik, jer se vadi i po noci, a cure u sobi su spavale.
    Sestra vadi iz prsta u epruvetu.
    Ujutro nakon vizite sam isla doma jer su nalazi bili ok.
    Svaki nalaz ti nakon par sati objese na "karton" koji ti visi na krevetu.
    (To je bilo prije 11 godina).

  15. #15
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Čestitam od srca
    Iskustva s inzulinom nemam.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Anemija ti si i prije bila na inzulinu?

  17. #17
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Anemija ti si i prije bila na inzulinu?
    a daj čitaj što pišeš, zaboga

    Anemona, čestitam, jako mi je drago
    nemam iskustva s inzulinom

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    To je bilo pitanje

  19. #19
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Hvala na cestitkama. jelena.O, nisam bila prije na inzulinu.

  20. #20
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    To je bilo pitanje
    da, pitanje za Anemiju

  21. #21
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    čestitam Anemona

    jelena, daj pogledaj post prije nego što ga pošalješ

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    129

    Početno

    Tnx ,na odgovoru! Sutra idem u bolnicu pa cu vidit kako ce sve biti!!

  23. #23
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Drage trudnice, ako ne znate, Libre je došao u Hrvatsku, za one koje nisu upoznate, sustav mjerenja šećera bez bockanja, uz pomoć senzora i čitača koji može očtavati podatke 1440 puta u danu, puno više na http://www.mojlibre.com/
    Ne radim za Abbott ni za Libre ali sam upoznata s tematikom - ide na doznaku. Procedura: dijabetologu koji daje preporuku za Libre, doktoru opće prakse koji ispisuje doznaku i po Libre kod ugovornog isproručitelja. Eto
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 28.09.2018. at 12:00

  24. #24
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Hvala na informacijama.
    Sad kad vec imam sve doma od opreme, racunam da cu izdrzati jos kojih mjesec dana klasicnog pikanja 4xna dan.

  25. #25
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Samo, informacija je kriva.
    Libre mogu dobiti samo pacijenti sa dijabetesom tipa 1.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #26
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Ne zamjerite mi što pitam ovdje, no nisam našla prikladniju temu.
    Pitanje za iskusne s reguliranjem i kontrolom šećera. Što biste večerali dan prije vađenja krvi pri kojem će se mjeriti i razina šećera u krvi? Neka idealna niskosecerna večera?

  27. #27
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    mislim da je najbolje da jedes ono sto inace jedes jer time dobivas stvarne vrijednosti i krvnu sliku kakva ona jest.
    Ako svaki dan pojedes pola kile npr napolitanki, koja je poanta da vecer prije vadjenja krvi jedes npr salatu? Ako se relativno uravnotezeno hranis krvna slika ce biti vjerojatno ok bez obzira sto jela vecer prije.

  28. #28
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Evo ovako kako Munkica kaže.
    Svaki put mi je prije testiranja šećera rečeno da jedem normalno, baš zato da ne budu lažni rezultati.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mila majka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne zamjerite mi što pitam ovdje, no nisam našla prikladniju temu.
    Pitanje za iskusne s reguliranjem i kontrolom šećera. Što biste večerali dan prije vađenja krvi pri kojem će se mjeriti i razina šećera u krvi? Neka idealna niskosecerna večera?
    Moja mama je dijabetičar - njezine uobičajene večere su salata od tunjevine (mala konzerva, po želji dodaš kapare ili masline ili cherry rajčice ili sve navedeno), a moja djeca bi u to dodala i malo kukuruza...

    Piletina ili puretina s povrćem

    Grčka salata

    Zelene mahune na salatu s bučinim uljem i kockicama tvrdog sira

    Svježi sir posut sitnim kockicama slanine i prepečenac

    * * *
    Moja mama je gospođa u godinama i jede večeru relativno rano (oko 18.30) ali ima još i neki mali obrok prije spavanja (sojino mlijeko i keks za dijabetičare ili zobene pahuljice...)

    Štajaznam - na tvom mjestu ja ne bih mijenjala način prehrane neposredno prije vađenja krvi. Ne radi se o tome kakav će biti nalaz i što jedeš taj jedan dan, nego da i inače treba jesti stvari koje ti neće dizati šećer.

  30. #30
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Draga Peterlin, hvala na odličnim prijedlozima.
    Znam da je puno važnije kako se čovjek inače hrani, no u prošloj sam se trudnoći dan pred prvo vađenje krvi najela kruha i meda, šećer mi skočio kao nikada i cijelu sam se trudnoću navlačila sa stručnjacima za dijabetes koji su me, usprkos kasnijim posve urednim nalazima i super rezultatima ogtta htjeli stavljati na inzulin. Eto
    Dakle, pušem na hladno.
    Posljednje uređivanje od Mila majka : 24.02.2020. at 20:24

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Pozdrav svima,
    Molim pomoć vezano za doznake za trakice i lancete ( samokontrola a glikemije).

    Dobila sam inzulin prije spavanja, 1 doza dnevno. Moram si svako jutro mjeriti GUK natašte i barem jednom 2h nakon obroka. Znači ukupno dva mjerenja.


    Ginekologica mi je napisala za 3 mj- 90 lanceta i 90 trakicašto je upola manje nego što mi treba.


    Postoji li neko ograničenje za količinu trakica ovisno o dozama inzulina?

    U pravilniku iz 2018. sam našla ovo :
    »Osigurane osobe koje šećernu bolest liječe tabletama – ostvaruju pravo na 50 komada za 6 mjeseci, osigurane osobe koje primaju inzulin jednom dnevno ili su na drugoj subkutanoj terapiji za šećernu bolest ostvaruju pravo na 90 komada za 3 mjeseca, osigurane osobe koje primaju inzulin 2 puta dnevno ostvaruju pravo na 180 komada za 3 mjeseca, osigurane osobe koje primaju inzulin 3 puta dnevno ostvaruju pravo na 275 komada za 3 mjeseca, osigurane osobe koje primaju inzulin više od 3 puta dnevno ostvaruju pravo na najviše 375 komada za 3 mjeseca. Osigurane osobe ostvaruju pravo na pomagalo isključivo uz predočenje dnevnika ili softvera samokontrole. Iznimno, za trudnice na terapiji inzulinom, može se odobriti do 500 trakica za 3 mjeseca, a za djecu do 18. godine života s lošom regulacijom šećera u krvi koja su na terapiji inzulinom može se odobriti do 625 trakica za 3 mjeseca.

    Ima li netko iskustva da mi napiše koliko trakica je dobivao???

  32. #32
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno Gestacijski dijabetes - inzulin - iskustva

    Pa evo, vidis i sama.
    Krivo ti je napisala doznaku. Traži novu i pošalji joj na mail legendu s liste pomagala.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Posljednje uređivanje od LolaMo : 30.03.2021. at 14:28

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Doktorica te magistre u apoteci to tumače drugačije.
    Dobila sam 90 trakica i lanceta što ću potrošiti vjer za mjesec dana koliko si mjerim često šećer.

    Zato sam pitala za iskustva ako netko ima.....

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Moje drugo pitanje jer:
    Uveden mi je levemir zbog visokih vrijednosti GUKa natašte.

    Kad mi je uveden inzulin GUK natašte je bio 7,2 (dnevni proflili su ok)
    Krenula sam sa 6j prije 2tj i sad sam na 24j.
    GUK se kreće između 6,5-6,9 i ne ide ispod 6,5. Dnevni profili i dalje ok, trenutno sam 26tj trudna i s kilama sam na -3kg od početka trudnoće.

    Zanima me je li netko imao slično iskustvo sa tako jakom rezistencijom?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •