Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 55

Tema: junetina na saft

  1. #1
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno junetina na saft

    Prije bih kupila negdje kod mesara šnicle od jun.buta, presjekla ih na pola, popržila ih malo na masl.ulju, i onda redom dinstala luk, češnjak, vratila meso i dodavala malo vina, ribano povrće, suhe šljive, začine, već kako koji put....i nakon 2.5 h podlijevanja i kuhanja meso bi bilo kuhano, ukusno, dovoljno mekano za žvakanje.
    Nekako ove godine mi to više ne uspijeva...iako meso dinstam i kuham i više od 3h, bude tvrdo ko opanak . Čak i ako je supertanko rezano, raspadne se, ali ko da jedemo karton.
    Što radim krivo? Prodavaju li govedinu pod junetinu ili kako? Kako se zove dio buta koji se može prožvakati?

  2. #2
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Da promijenis mesara?

    ja isto tako radim, tako da ne vidim problem u receptu.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Niš ne radiš krivo, meni se isto čini da je kvaliteta mesa problematična... Nedavno sam radila lažnu pašticadu u ekspres loncu, ista stvar. Baš se raspalo "na trešće", a okus nikakav. I nije prvi put. Ne radimo ništ krivo, jer kad je mm kupio domaću teletinu u privatnoj mesnici, bilo je ok.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.08.2018. at 16:02

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Do mesa je .. možda da staviš u pac dan prije. Moja mama to radi.

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    But je uvijek problematican jer je suh.
    Za gulas na kockice uzmem vratinu ili lopaticu, a ako su snicle lazni biftek.
    Probaj dodati prstohvat sode bikarbone kad krenes kuhati, to malo omeksa meso.

  6. #6
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    U ovaj tvoj saft ne paše, al možeš mesio namazat senfom. On ga isto omekša.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    U ovaj tvoj saft ne paše, al možeš mesio namazat senfom. On ga isto omekša.
    Ja to sa senfom radim kao alternativnu varijantu, izlupam šnicle i namažem senfom, pa prepržim prije nego ih ubacim u ekspres lonac. Zalijem umakom od paradajza, dodam po želji začine - sol, papar, još žličicu senfa, 2-3 suhe šljive, štamprl prošeka ili običnog bijelog vina....

    Ali nije problem u tome da je meso tvrdo, nego to što nam se čini da nema nikakvog okusa. Budem ja za usporedbu pitala kolegicu, ona ima izvor domaće junetine. Znam da je pričala da je razlika nebo i zemlja između junetine koju kupi u dućanu i one koju nabavi od proizvođača. Ali mm ne kupuje meso u dućanu nego u mesnici, ali ima razlike da li je ovaj ili onaj gazda...

  8. #8
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Kako se zove dio buta koji se može prožvakati?
    Zove se teletina. Junetina je meni uvijek tvrda ko opanak.
    Ja to ne volim ni jedno ni drugo, ali muž zapomaže da ne može jesti samo piletinu/ puretinu.

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nemam nekog svog mesara, kupimo na placu gdje stignemo. teleći but mi je cijenom u rangu lažnog bifteka ili i skuplje, zato sam dosad uvijek uzimala jun. but. Ali to su sad neke jako stare krave .
    Jedino dosad nisam tukla šnicle batom.

  10. #10
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Mi kupijemo u igomatu i uvijek je dobro meso. Ima njihovih ducana po gradu pa vidi jel ti koji usput

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ma i ja sam prije samo u Igomatu, sad mi nije usput.

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam nekog svog mesara, kupimo na placu gdje stignemo. teleći but mi je cijenom u rangu lažnog bifteka ili i skuplje, zato sam dosad uvijek uzimala jun. but. Ali to su sad neke jako stare krave .
    Jedino dosad nisam tukla šnicle batom.
    Junetinu moraš stuć batom da bi bio dobar šnicel. Probaj tući na krušnim mrvicama, s obje strane. Zatim popržiti na ulju sa obje strane da dobije lijepu smeđu boju. Možeš ih tada izvaditi i popržiti to povrće. Jako je bitno da podlijevaš vrućom vodom ili vrućim temeljcem.
    Meni su šniceli u saftu gotovi za pola sata, no ja ne stavljam kapulu. Samo meso, češnjak i slatku papriku posipam. Kada je kapula, to je gulaš.

  13. #13
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Eto ga na, znala sam da ima neka caka, šaljem sutra dijete kupiti bat.


    (ionako počinje škola )

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Zašto dodajete suhe šljive?

  15. #15
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa suhe šljive idu ako želiš umak ala pašticada

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto dodajete suhe šljive?
    Poboljšavaju probavljivost.

    Suhe šljive tradicionalno idu u pašticadu.

  17. #17
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    S obzirom da mi dijete nema više prehranu u školi hoću skuhati više jela pa smrznuti da nemam svaki dan stres oko kuhanja. Mogu li juneće šnicle u saftu skuhati.. Do pola.. Do kraja i smrznuti? Nisam baš ljubitelj smrzavanja jela ali ću postati.

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja smrzavam. Juneće šnicle pripremljene do kraja, a i bolonjez. Meso je jedino što mi i valja odmrznuto.

  19. #19
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ja takodjer smrzavam gotovo jelo.
    ako budes zamrzavala punjene paprike onda se onaj pardajz iz umaka zna razdijeliti u faze. tad treba ugirjati dobro prije jela da se ponvo sljubi u jednu fazu.

  20. #20
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja svašta smrzavam... i to gotovo jelo, ne do pola pripremljeno: svaku vrstu ovakvog safta, bolonjez, juhu (meso i povrće), grah sa suhim mesom. Sve je ok. Možda nekom izbirljivom nepcu i ne bi bilo ok, ali bolje jesti išta skuhano nego ništa .

  21. #21
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Uf, muke po junetini meni isto, koliko god dugo kuhala, nikad ne ispadne dovoljno mekana. Nisam još probala ovaj trik sa sodom bikarbonom, probat ću i to....

  22. #22
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Samo da javim da ne kupujem više junetinu (osim mljevene), dodijalo mi žvakati. Samo teletinu. Jedemo rjeđe, što isto nije loše.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Uf, muke po junetini meni isto, koliko god dugo kuhala, nikad ne ispadne dovoljno mekana. Nisam još probala ovaj trik sa sodom bikarbonom, probat ću i to....
    Ekspres.
    Lonac.
    Kraj.
    Priče.

  24. #24
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Pa kuham gulaš isključivo u ekspres loncu, i opet isto

  25. #25
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    PA ja kuham 2 sata i u ekspres loncu. Mislim na meso za juhu. Ne znam je li ovo tema za juhu.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da mi dijete nema više prehranu u školi hoću skuhati više jela pa smrznuti da nemam svaki dan stres oko kuhanja. Mogu li juneće šnicle u saftu skuhati.. Do pola.. Do kraja i smrznuti? Nisam baš ljubitelj smrzavanja jela ali ću postati.
    Možeš bez problema skuhati do kraja i smrznuti. Ja ne zamrzavam baš često, ali samo zato što nemam baš prostora (mali ladičar) i unutra uglavnom držim sirovo meso, aliiii bez greške smrzavamo
    - gulaš, paprikaš, junetinu na saft, bolonjez - u porcijama za jedan obrok ili koliko ostane
    - ćufte (punjene paprike baš ne, jer to nitko ne voli osim mm-a)
    - variva - grah, leća, grašak i druge mahunarke; ričet, kelj, mahune (bolje mi je kad se smrzne kuhano nego sirovo), aliii u tom slučaju izbjegavam u varivo stavljati krumpir - nije mi fini ni drugi dan, a pogotovo ne nakon odmrzavanja
    - pečeno meso (krmići, odojak, purica...) se bez greške smrzava
    - uskrsna šunka i kobase - još i sad imam šunke od Uskrsa, jer mm i ja dobijemo u firmi, a ne možemo odmah pojesti

    Prvo što su moja djeca naučila kuhati (u trećem i četvrtom razredu OŠ, kad je boravak bio gotov) bili su prilozi za jela koja su skuhana dan ranije ili odmrznuta:
    - njoki i klasična tjestenina, ali to za tvoje dijete nije - uzmeš bezglutensku varijantu i ok
    - instant pire - ne znam da li to jedete, nama je to spas u slučaju velike žurbe, iako više volimo klasičan pire
    - hrenovke i kobase - kuhanje u mikrovalnoj ili na klasičan način
    - juhe za jednu osobu (Fini-mini Podravka, npr. juha od bundeve ili tako nešto) - čitaj deklaracije, nešto sigurno ima i iz bezglutenske vreće.
    Osim toga, dečki godinama sami rade grah salatu od graha iz konzerve ili mahune salatu također iz konzerve. Od svježih biljaka jako rano su naučili pripremati salatu od krastavaca s vrhnjem (točno po uputi - koja zdjelica za vrhnje, koliko soli, koji dodaci - papar, kopar, češnjak...) Zelena salata također nije problem, ali sam je donedavno ja čistila, a oni samo začinili.

    Osim toga, godinama pripremam zimnicu tako da mi bude lakše s kuhanjem u tjednu. Ti ne moraš odmah navaliti na zimnicu, ali jako je bitno kako si organiziraš zalihe/špajzu, tako da unutra uvijek imaš konzerve graha, kukuruza, graška, tunjevine i slično, a od staklenki ono što volite (pečene paprike, cikla, krastavci...):
    - ciganski grah (napadneš staklenku, a uz to se eventualno može
    - đuveđ ili boranija (bez mahuna ili s mahunama) - izvadiš šunku iz škrinje, skuhaš tijesto/krumpir/bezglutensko tijesto i na to istreseš malu staklenku toga i bujrum - ručak gotov u sekundi
    - kiseli krastavci, cikla, filetirana paprika, miješana salata...

    Dalje - odabereš namirnice koje je lako pripremiti na brzinu:
    - bijelo pileće i pureće meso - na naglo gotovo je u roku keks, začiniš po želji (moji obožavaju curry) a dobro podnosi stajanje od jutra do ručka
    - riblji fileti - ista stvar, iako to uglavnom pripremam subotom, da se odmah pojede

    Jela koja dobro podnose stajanje od danas do sutra ili dva dana bez zamrzavanja:
    - faširanci, pohanci, meso pečeno u cijelom, gulaš i slično... sve ono što je pogodno za zamrzavanje može preživjeti dva dana u frižideru ako vam tako odgovara. Moji su u stanju dva dana jesti bolonjez i slično, grah, ćufte, sarmu... Jeli bi i treći dan, ali obično više nema

    Kako god - malo ćeš podesiti način života i sve će biti u redu. Huda sila te primora na to. Mi smo to napravili daaaavno (još dok smo morali starijeg sina voditi na vježbe za oko i logopedu, u vrtiću) i da prostiš, NIKADA se nismo vratili na klasičan način života. Osim toga - dosadna sam, ali je istina: ekspres lonac je spas. Ne mogu zamisliti kako bih kuhala bez njega. Jutros sam ustala u 6:05, skuhala varivo od kelja (ne za sinove, nego radi svekrve), ispržila meso na tavi i sve je bilo gotovo do pol sedam, ali u ekspres loncu. Uključivši i prethodno prokuhavanje kelja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.09.2020. at 09:07

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kuham gulaš isključivo u ekspres loncu, i opet isto
    Paa, ne znam...U mom ekspres loncu juneći gulaš od kile mesa kuham 45 min, a svinjski paprikaš od iste količine gotov je za pola tog vremena. Ako je mesa manje, vrijeme je kraće, ali nikako ispod pol sata za junetinu. Za gulaš meso narežem na kockice veličine 2 - 2,5 cm. Može se to i na veće kocke, ali kako su moja djeca godinama imala fiksne aparatiće za zube, naučila sam rezati ovako. Meso za gulaš treba biti šareno, žlundrasto (potrbušina, vrat, bočing iliti koljenica...), a za šnicle je bolje od buta.

    Juneće šnicle istučem batom (to koristim za lažnu pašticadu, za koju još prije propržim šnicle na vrućoj masnoći ili za junetinu "a la vild", gdje to ne radim)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.09.2020. at 09:37

  28. #28
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Peterlin ti si meni čudo... uvijek znam da ćeš imati hrpu dobrih savjeta a i volje to sve napisati.
    Ekspres lonac.. E o tome intenzivno razmišljam. Prije 15g sam ga kupila i to nije bilo dobro. Nisam znala kuhati s njim i proslijedila sam ga dalje. Sad me strah uložiti u njega.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin ti si meni čudo... uvijek znam da ćeš imati hrpu dobrih savjeta a i volje to sve napisati.
    Ekspres lonac.. E o tome intenzivno razmišljam. Prije 15g sam ga kupila i to nije bilo dobro. Nisam znala kuhati s njim i proslijedila sam ga dalje. Sad me strah uložiti u njega.
    Pa nije to jedini način.... Nije ekspres lonac za svakoga, isto kao što ni kuhanje nije za svakoga. Kad nemaš puno vremena, bitnija je organizacija i planiranje, a ne lonac. Vidi koji ti je Spar u blizini (ili veliki Konzum ili bilo koji dućan gdje se može kupiti gotova hrana) - ne nužno za svaki dan, ali za dane kad stvarno ne stigneš. Petkom imaju finu ribu i lignje, pa moji sinovi često znaju ići pecati ručak. Uvijek netko ima malo više vremena. Ne možemo se hraniti tako, bilo bi neekonomično, ali bratemili - 1x tjedno možemo si napraviti predah od kuhače.

    Dalje - da ne budemo offt - još malo o junetini na saft i ekspres loncu: Kome se ne sviđa ekspres lonac, za pripremu gulaša od junetine idealan je lonac za sporo kuhanje - staviš sve ujutro, a do ručka kuha se samo. Moj mlađi sin ga želi (ljubitelj gulaša i bolonjeza, vješt s kuhačom). Još nemam vlastito iskustvo. Već sam o tome pisala, ali trenutno snubim muža da nam kupi lonac za sporo kuhanje, iako baš nemam mjesta u kući.
    Ovako nešto, ali ja sam škrtica - ne bih dala toliko para, pa on ima zadatak naći nešto slično u pola cijene :
    https://www.links.hr/hr/uredaj-za-sp...veni-750290001

    Navodno se u tome može kuhati i juha i sve ostalo. Ista je stvar - količina energije je ista, samo je snaga manja i vrijeme pripreme dulje. To je idealno za onaj dugokuhajući bolonjez koji je Apricot opisivala prije dosta godina .

    Ako ti ni to ne paše (ljudi se boje ostaviti i vešmašinu bez nadzora, pa i ovakav lonac iako to ima zaštitu i vjerojatnost da se zlo dogodi nije velika), opet dobro. Može se i bez toga. Samo odabereš jela koja volite i koja se mogu pripremiti brzo. Vikendom skuhaš više i hranu koja stoji ili se može zamrznuti, a u tjednu kako ispadne... Nisu nam djeca jasličari, da trebaju svaki dan domaću juhu.

    Bit će sve ok. Sretno!

    Ont. Ako netko ima lonac za sporo kuhanje, rado bih čula iskustva...

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Mislim da gotova hrana nije za njenu malu,napose ako ne jede još ono kaj nije jela pred mjesec i pol dva

    Možeš skuhati juhu za dva dana ,ti preživi u frižideru samo zakuhanaš svaki dan,to realno može i ona
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.09.2020. at 11:33

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da gotova hrana nije za njenu malu,napose ako ne jede još ono kaj nije jela pred mjesec i pol dva

    Možeš skuhati juhu za dva dana ,ti preživi u frižideru samo zakuhanaš svaki dan,to realno može i ona
    Ma svaka čast, ali kaj ti misliš da se od juhe živi? Sorry na izravnosti.

    mitovski sigurno zna koju gotovu hranu eventualno može uzeti, a koju treba izbjegavati. Osim toga trebaju jesti i roditelji, ne samo dijete. Zašto si ne bi povremeno priuštili nešto što dijete ne smije, a oni mogu? Zašto si ne bi kupili štajaznam pečenog piceka ili vratinu iz dućana? Ili bakalar na bijelo iz Lidla - ovo https://images-popusti.njuskalo.hr/d...g-10143364.jpg ? U tom svakako nema glutena.

  32. #32
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Nismo do sada imali običaj smrzavati hranu. Znala sam smrznuti bolonjez jer ga skuham više ali to je bilo to. Jednostavno se sad moramo drugačije organizirati, ustvari ne moramo ali ja to želim jer mi je tako manje stresno. Kuhamo inače i ja i MM. J. voli uz mene rezuckati, miješati. Neće biti problem niti da nešto zakuha ili dovrši ali želim si pripremiti neka jela pa da imam čisto da si smanjim to trčanje. Uzmemo mi nekad i nešto gotovo tipa pečeno pile i sl.

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ne mislim da se živi od juhe,nego da se juha može skuhati za dva dana,uz tvoj komentar nisu vrtičanci da im treba juha svaki dan

  34. #34
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mitovski mi smo bili jedni od onih koji nisu jeli dava dana za redom isto jelo. no sa izlaskom klinaca iz boravka bome nam se zivot promijenio. vikendom bas gustamo u jelima npr. rizoto ili slicna neka jela koja se ne mogu pripremiti i cekati (jasno mi je da neki jedu hladna rizota mi nismo ti tipovi pa odmah molim da mi ne objasnjavate da se moze, znam da se moze)
    ali kroz tjedan jedemo ranije pripremljeno, dan prije ili jelo koje je skuhano za dva dana.
    polako vec cete uci u mod.
    npr. ja imam uvijek u zmarzivcu pohance i fasirance koje klinci lako ispeku u pecnici sami. kad ih radim radim vise. cisto kao ideja. dakle pohance ispaniram i zamrznem. fasirance oblikujem i zamrznem. naknado pecem.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 10.09.2020. at 14:20

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    npr. ja imam uvijek u zmarzivcu pohance i fasirance koje klinci lako ispeku u pecnici sami. kad ih radim radim vise. cisto kao ideja. dakle pohance ispaniram i zamrznem. fasirance oblikujem i zamrznem. naknado pecem.
    Ovo je super ideja! Hvala.
    Posljednje uređivanje od lola_34 : 10.09.2020. at 14:32

  36. #36
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Rižoto se odlično podgrije u mikrovalnoj

    Ja u principu kuham svaku večer za drugi dan (prije korone), ali vrlo je zgodno imati nešto smrznuto za izvandredne prilike ili naprosto za odmor od kuhanja.

    Ja smrznem već spomenute šnicle, bolonjez, ćufte, a faširance, kako pureće tako i juneće, smrznem već ispečene. Naprosto kad kuham takva jela skuham duplu količinu.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Rižoto se odlično podgrije u mikrovalnoj

    Ja u principu kuham svaku večer za drugi dan (prije korone), ali vrlo je zgodno imati nešto smrznuto za izvandredne prilike ili naprosto za odmor od kuhanja.

    Ja smrznem već spomenute šnicle, bolonjez, ćufte, a faširance, kako pureće tako i juneće, smrznem već ispečene. Naprosto kad kuham takva jela skuham duplu količinu.
    Slažem se za rižoto, ali u međuvremenu smo mi našli bolji način za rižu - složenac (zapečeni rižoto).

    Običan rižoto bolji mi je odmah, jer inače promijeni strukturu (jestiv je, ali nije fenomenalan kao kad je tek skuhan), ali zapečeni složenci vrsta raznih čak i bolje podnose stajanje.

  38. #38
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Uz već spomenuto, kad mi je znalo ostati krumpira, napravila bih nekakve njoke. Nadam se da sasa ne čita temu, ali ja sam u taj neki pire krumpir ubacila jaje i brašno, umijesila tijesto i onda bih formirala kobasice od 2-3 cm promjera pa bih s tanjurićem od kave rezala jastučiće i slagala na ravni teflonski protvan koji mi stane u zamrzivač, pokrila folijom i pustila da se smrzne. Smrznute bih ubacila u vrećicu i poslije ubacila na par 2-3 min u kipuću vodu.

    Ja i ćuspajz smrznem npr. kelj, naravno da je konzistencija loša nakon odmrzavanja, ali kad nema bolje i to je super Okus je u redu, al se ne može uspoređivati s friškim.

    Dobar komad junetine pečen u poklopljenoj glinenoj 3 sata je njami njami. Ja to radim samo s domaćom junetinom koju sam kupila dan poslije klanja. Nekako mi se potrefilo da sam kupila 10 kg pa pomalo trošim.

  39. #39
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Kad se ovako ispeče, može se narezati meso, a umaka od povrća i svega ima dosta, tako da se može slično kao na saft jesti.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Sve meso (uključujući govedinu) mi ispadne mekano ovako:
    - uzmem vatrostalnu staklenu posudu s poklopcem
    - ulijem na dno malo ulja (maslinovog, suncokretovog, svejedno)
    - posipam po tome suhi prženi luk (kupljen u Lidlu) i sjeckani peršun (može i suhi)
    - na to stavim red šnicli uvaljanih u brašno (prethodno začinjene: sol, papar). Šnicle iz donjeg reda ne uvaljam u brašno s donje strane
    - opet red luka i peršuna
    - pa red mesa...
    - kad složim par redova zalijem tekućinom da je sve potopljeno (pola voda, pola paradajz umak)
    - ubacim začin za umak po želji sol, papar, češnjak, lovor, mediteranski začini... (može i suhe šljive)
    - po vrhu složim cijele oguljene krumpire ili mrkve (ostanu do pola potopljeni, pa se u stvari kuhaju na pari)
    - poklopim, ubacim u pećnicu i pečem ovisno o vrsti mesa i količini; mekše meso kraće, tvrđe meso duže

    Nastane odlično mirisno jelo, gusti saft, cijela kuća miriši, a zahtijeva pripremu kraću od 10 minuta.
    Često to ostavim u pećnici kad nekamo izlazimo i imam gotovi ručak kad se vratimo. Ne može baš zagoriti jer je puno tekućine i poklopljeno.

  41. #41
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nije ekspres lonac za svakoga, isto kao što ni kuhanje nije za svakoga. Kad nemaš puno vremenKome se ne sviđa ekspres lonac, za pripremu gulaša od junetine idealan je lonac za sporo kuhanje - staviš sve ujutro, a do ručka kuha se samo. Moj mlađi sin ga želi (ljubitelj gulaša i bolonjeza, vješt s kuhačom). Još nemam vlastito iskustvo. Već sam o tome pisala, ali trenutno snubim muža da nam kupi lonac za sporo kuhanje, iako baš nemam mjesta u kući.
    Ovako nešto, ali ja sam škrtica - ne bih dala toliko para, pa on ima zadatak naći nešto slično u pola cijene :
    https://www.links.hr/hr/uredaj-za-sp...veni-750290001

    Navodno se u tome može kuhati i juha i sve ostalo. Ista je stvar - količina energije je ista, samo je snaga manja i vrijeme pripreme dulje. To je idealno za onaj dugokuhajući bolonjez koji je Apricot opisivala prije dosta godina .

    Ont. Ako netko ima lonac za sporo kuhanje, rado bih čula iskustva...
    Jao Peterlin, lonac je zakon. Ja ga dobila za rodjendan, za Bozic i trudna s duplicima spremila obiteljski rucak ( 12 odraslih) bez puno muke. I sad kad sam rodila mi je spas. Stavim ujutro sve, i s ekipicom u setnju. Nemas potrebe nadgledat, a doceka te gotovo jelo. Uz njih dvoje ako stignem doruckovat puno sam rekla, a na ovaj nacin imamo kuhano. Najbolji poklon definitivno. Moj je Delimano, ali svi rade na istom principu.

  42. #42
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    I kaj si skuhala za 12 velikih?

  43. #43
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    ZA SSS
    nemoj sad kraće, duže....koliko točno vremena i na kojoj temperaturi u kakvoj pećnici?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 11.09.2020. at 13:23

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    ZA SSS
    nemoj sad kraće, duže....koliko točno vremena i na kojoj temperaturi u kakvoj pećnici?
    Ja sve većinom sve radim na 180. Imam pećnicu s ventilacijom. Tako se mogu pripremiti i pileći bataci (cca 1 sat), svinjske šnicle (cca 1,5 sat), govedina, junetina (bar 2 sata). Radila sam i lignje jednom tako. Bitno je da ima dovoljno tekućine da ne zagori. Tko je doma, može i provjeriti u kojem je stanju meso.
    Ako se dodaje na vrh nešto osim mesa, treba prilagoditi očekivanom vremenu pečenja. Ako je namjera dugo peći, stavim debele mrkve i velike krumpire u komadu. I onda imamo odmah i prilog.
    Onaj preprženi luk koristim jer je brže, ne treba sjeckati, a i jer daje bolji miris i aromu jelu.

    Jednom nam se desilo da smo zapeli u šopingu i vratiti se doma nakon 4 sata. Nije ništa zagorilo, samo malo po rubovima.

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Rominka prvotno napisa Vidi poruku
    Jao Peterlin, lonac je zakon. Ja ga dobila za rodjendan, za Bozic i trudna s duplicima spremila obiteljski rucak ( 12 odraslih) bez puno muke. I sad kad sam rodila mi je spas. Stavim ujutro sve, i s ekipicom u setnju. Nemas potrebe nadgledat, a doceka te gotovo jelo. Uz njih dvoje ako stignem doruckovat puno sam rekla, a na ovaj nacin imamo kuhano. Najbolji poklon definitivno. Moj je Delimano, ali svi rade na istom principu.
    Fala puno, istražit ćemo... Je li tvoj ovakav? https://www.delimano.hr/delimano-18in1-multicooker

    Meni je isto to spas, a pogotovo sada uz dva studenta i dvoje zaposlenih. Ja se dobro snalazim s ekspres loncem, ali čini mi se da bi za dečke bio bolji ovaj.

  46. #46
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Je li to baš sigurno - ostavljati pećnicu da peče satima bez nadzora?

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Je li to baš sigurno - ostavljati pećnicu da peče satima bez nadzora?
    Odgovor je isti kao i za ekspres lonac - ako se bojiš, to nije za tebe. Kraj priče. Da je moj stariji sin vidio ovaj komentar, rekao bi da se može postaviti mobitel s kamerom za online nadzor, hehehe ...

    Inače, ti uređaji imaju relativno malu snagu uz dulje vrijeme kuhanja:
    https://porcijaipol.wordpress.com/20...nu-svinjetinu/

  48. #48
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ne, ja sam pitala baš za pećnicu štednjaka.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Da, kao što Peterlin kaže, ja se iz nekog razloga ne bojim. Ostavljam i juhu na štednjaku. I uvijek se razveselim kad nas dočeka spreman ručak.

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pa isto je - kvar je uvijek moguć. Ostavljamo vešmašinu da pere bez nadzora, grijalicu da grije i slično...


    Novi kuhinjski aparati imaju timer koji namjestiš da se pećnica automatski isključi nakon određenog vremena.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.09.2020. at 13:44

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •