Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 168

Tema: Od rodjenja bez pelena (IV dio)

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Emy puno ti,puno hvala na savjetima Slazem se sa svime.
    Nemam pojma sto je i gdje je bio problem,ali eto danas je opet sve bilo uobicajeno.Nisam primjetila da je ista bilo drugacije,da sam se drugacije ponasala prije par dana i danas.
    Jedino imali smo cijepljenje i dobila je temperaturu...nemam pojma jel to ima ikakve veze.
    Danas smo bas lijepo komunicirale.
    Dogodio nam se jedan kakanac i to kad je zakasljala,jer si je preduboko gurnula rukicu u usta,pa izazvala nagon na povracanje.Jako je zakasljala i istovremeno dolje stisnula hahha al danas mi je bio jedan od "hladnokrvnih dana",oprala sam je,presvukla,i opet obukla gacice bez nerviranja.
    Primijetila sam da sto vise ja sizim,jer mi je takav nervozan dan,da nikako ne skuzim znakove ili Laura to osjeti,pa sve ide naopacke.
    A kad sam opustena tako se super razumijemo!
    Ovo sto si navela Emy,a i Natasa kaze,valjda svi mi ponekad upadamo u zamku da se zanesemo i samo koncentriramo na to jel kakao/la,pisao/la...pa kako nije,sad mu je vec vrijeme,trebao bi... i samo o tome razmisljamo,pa dijete precesto nudimo,pa izazivamo otpor,pa su ceste nezgode... Kao da mi bolje znamo od djeteta kad treba obavit nuzdu. Pritom zaboravljamo da je osnovno ODGOVORITI na djetetove potrebe,a ne "zapovijedati" mu na nacin da ga precesto nudimo i to kad mi mislimo da bi trebalo.
    Sorry sto sam pisala u mnozini,mozda to kod vas nije bas tako. Ali ja sam skuzila da sam ja prije cesce znala radit krivo,kao da sam ja htjela imat vodstvo i na taj nacin kontrolirat situaciju,a u biti dijete je to koje mora vodit i upravljat situacijom,a mi to samo osluskujemo i odgovaramo na to.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Bravo Nina, super si to opisala, i slobodno pisi u mnozini, ja sam ti odmah rekla da smo i mi to prosli, a tko zna, mozda se opet uhvatimo u zamku.
    Evo meni se sada dogada kao i Natasi. Vrucine su velike i trebalo mi je nekoliko dana da shvatim i prihvatim da Manuel sada moze i sat vremena pa i vise da uopste ne pisa, sto je za mene bilo neshvatljivo jer smo kao odjednom preko noci presli sa 20 minuta na 60 min i vise! Ali to su ti vrucine. A ponekad zaboravljamo i na to da nam djeca rastu i da im se kapacitet povecava pa jedno s drugim zapravo i bude logicno. Samo je to malo drugacije kada si unutra, ne?
    Ma cijeli je IPT tako dinamican, i nema sanse da ti je dosadno. Taman se naviknes na jedan ritam i moras se vec privikavati na drugi. Meni je sada cool jer kuzim da je sve lakse i lakse, kako Manuel raste vidim da je pocetak bio stvarno tezak, i da sam jaaaako puno vremena i paznje posvecivala tome. Ali danas to nekako ide kao pod normalno, i mnogo manje vremena "potrosim" na to. Vjerojatno bih vise trosila na mijenjanje pelena da ih sada ima. Zapravo sam htjela reci da se ispalti sve ono sto ulozimo u nasu djecu. Sve se to vrati i prije nego sto mislimo.

  3. #53
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cjepljenje i temperatura ima jako veze s prijavom pisanja i komunikacija. To je kao bolest. Nagomila se tekucia, vise se pije. Organizam se bori sa stranim tijelom. Dijete je plackavo ili cak ima atake placa. Vjerovatno osjeca bolove kao kod gripe. Ima sve simptome soka. Pisanje ni ne moze kontrolirati jer je u frci.

    Ja sam primjetila da bolest koja dolazi polako eventualno samo u prvom danu uzrokuje nekontrolu pisanja, a vec dan kasnije i kod temperature dijete se nosi s bolescu i piskenjem super.

    Cjepljenje se dogada u nepripremljenom organizmu kao alaram i panika.

  4. #54
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Cjepljenje se dogada u nepripremljenom organizmu kao alaram i panika.
    Šokantno. Ali zvuči logično.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    14

    Početno

    evo i mi da se javimo ovde :D

    pisali smo na topik od 0-4 meseca bez pelena, pa da se presaltamo na ovdasnju razemnu iskustva.
    Moja devojcica i ja smo zaplivale u bezpelenaske vode, jos davno pre nego sam imala trudnocu u planu citala o tome na ovim stranica i bila jako fascinirana.
    eto, sad smo u praksi! Imamo nesto jace od devet nedelja. Po preporuci Nine kupili smo nepromocive podloge i krenuli sa promatranjem koje sam ja vredno biljezila da bih dobila neku sliku kad i kako sta radi. Prvi dan smo se pratili 2 sata, drugi dan 4, a treci dan smo vec proveli ceo dan gologuzi (sem setnje napolju)...i koliko nam se svidelo odmah smo ispobali i nocnu varijantu...tek nekad smo u 4 sata uutro stavili pelenu, jer sam ja zakasnila, ona se upikili i strah me bilo da se ne prehladi jer sam u to doba dosta slogirana , inace noc je manje problematicna nego sto bi covek mislio, budila se na neka 2,5 sata pikila, malo sikila i nastavljal bi da spava.

    ja mogu samo da kazem, da sam shvatila poruku da nije u pitanju skidanje pelene nego da je to samo propratni efekat....posmatram svoju bebu na jedan novi nacin, nova dimenzija i jako, JAKO nam se svidja

    mnogo mi je lakse da pratim njen ritam kada sada razaznajem znak za nuzdu i znak za nosanje na primer....znak za siku prepoznajemo odavno....
    koristimo polozaj u mom krilu (Nina ga je opisala) i trudim se sve odraditi tu (samaritanka)...mi smo prvo pohvatali pikenje jer moja devojcica ne kaka svaki dan...medjutim i to smo uspeli da uhvatimo danas peti dan...malo je bilo cupavo sredjivanje u krilu posle te akcije, ali ucimo...
    i tako....bice tu more pitanja....samo da znate da smo i mi tu 8) !

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Brezo jako mi je drago da si nam se prikljucila. Kako se par dana nisi javljala vec sam se pitala gdje si,da nisi odustala.
    A ti si vec vrijedno krenula u praksu. Bravo! Pusa tebi i tvojoj djevojcici I javljaj nam se kad god stignes!

  7. #57
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Breza, zvučiš baš za dok pišeš o dojmovima!

    Cure, uživajte i pišite iskustva - da se mi "stari" prisjetimo, a "novi" zaraze

  8. #58

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    14

    Početno

    evo nas sa prvim pitanjima

    sinoc sam devojcicu stavila na stomak (dugo se meskoljila pri uspavljivanju,a na stomaku jako voli da spava) i zaspala je u 9....ja sam legla pored nje u 22:30 i ocekivala akciju....medjutim, zaspala ja i nekoliko puta sam se trzala da pipnem da se nije upiskila, a ono nista...u neka doba postane mi sve sumnjivo, ustane pogledam na sat: pola tri :shock:
    ja je podignem i imama sta videti, dete kako je piskilo sve otislo na gore, a ne dole di sam ja pipala ....JAKO se plasim da se ne prehladi, srecom sve vreme je bila dobro pokrivena...
    znaci li to da je ne mogu stavljati na stomak :? ?
    nisam primtila da se uospte promeskoljila, a ocigledno da je sve uredno obavljala..hm....

    i jos nesto...kako da je pridrzavam, a da joj mokraca ne curi niz guzu?

    kupili smo nosu :D

  9. #59
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Breza, prvo, mislim da se ne trebaš puno brinuti oko prehlađivanja.. Riskiram da zvučim bezosjećajno, no da joj je smetalo-javila bi se! Meni se isto znalo dogoditi da Neva spava na mokrome (kraće ili duže vrijeme, ovisi kad bi skužila) i uglavnom na njoj nisam skužila posljedice. To da se popiškila bez da je i uzdahnula.. nažalost skroz razumijem jer je moja bila ISTA takva. (premda uglavnom svi svjedoče o tome kako je piškenje u dubokom snu, pri čemu se klinci ne mrdnu, gotovo nemoguće).

    Bebač na trbuhu.. tu mi je Samaritanka otvorila oči.. je poprilično tricky stvar. Naime, zbog drugačijeg pritiska na mjehur, klinac valjda dobije informaciju da je mjehur spreman za pražnjenje, pa ga isprazni. (to je najčešće glupav problem kod beba koje se spremaju na puzanje, a bezpelenaši su. pa dok provode vrijeme na trbuhu se stalno zapišavaju..). E sad, dal ćeš ju stavljat ili ne, to je tvoja odluka. A u krajnjoj liniji, sad znaš di trebaš pipat 8)

    Riječi utjehe za popišance-spavače.. Mislim da su se nama stvari poboljšavale kako sam ju ja u snu znala malo prodrmat i pitat za pišanje, a i nekad sam očekivala, pa bi ju budila čim sam primjetila da kreće pišati. To je valjda i njoj bio signal da ak se neš događa vezano za eliminaciju, onda se u to vrijeme ne spava! (da budem precizna, ja ju nisam skroz budila, nego bi ju samo malo razbudila, čisto da prijeđe u lakši san, pa kad bi ju npr po noći stavljala na tutu je ona najčešće spavala, ali prije nego bi istisnula piškalinu bi lagano uzdahnula, a isto tako i nakon što se popiškila. Tak je ostalo do danas.)

    Citiraj breza prvotno napisa
    i jos nesto...kako da je pridrzavam, a da joj mokraca ne curi niz guzu?
    To ni meni još nije jasno
    [/quote]

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    14

    Početno

    Aqua, hvala ti puno, tvoj post sam procitala u pravom trenutk
    naime, rekoh li da cu imati more pitanja

    cini mi se da sam zabrazdila:
    danas posle podne kada bi moja beba htela da spava, meskoljila bi se taman sto zaspe, i posto se jednom u takvoj situciji popiskila, ja je podignem i ona se popiski...e, sad problem je sto se onda razbudi,pa se unervozi i negoduje (ali piski), pa se uspavljujemo ponovo do sledeceg meskoljenja taman dok je pronosa....rezultat ove zacaranog kruga je nespavanje i moja nervozna bebica
    da li se prehladila, pa je cesce tera da piski?
    ili da li je moguce da je onda vec shvatila poruku poze i signala i reaguje automatski na njih (bez da joj je stvarno nuzda)? vezbamo tek kratko?

    ocigledno da negde gresim, ali ne znam gde?
    preterujem sa dizanjem? ne kapiram signale?

    i da, koliko je za bebu konfuzno da joj se nekad stavi pelena, za izlazak napolje ili preko noci?
    veceras sam joj stavila pelenu u zelji da se ne dize i ne prekida san, da bi odspavala (jer preko dana kao sto rekoh nije) i ona se ipak meskoljila tj. budila do sada nekoliko puta.....hm?
    vise mi nista nije jasno

    izvinite na dosadi :/

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Brezo,tako male bebice stvarno trebaju cesto piskiti. Tako da je pocetak prilicno naporan. Mene je L totalno iznenadila kad je s vremenom smanjila piskenje,tj. produljila pauze izmedu. Sad prode i po sat,sat i pol da ne piski.

  12. #62
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Breza, sam polako, sve će ti sjesti. Pokušaj joj nešto nježno pjevušiti dok ju stavljaš piškiti oko vremena kad treba zaspati. Meni je palila rečenica "sam ti spavaj, sam se malo popiški pa nastavi spavati", ovaj prvi dio "sam ti spavaj" još i danas djeluje (ko hipnoza, kak ja to izgovorim, tak se ona baca na jastuk i hrče..).

    Količine.. he, bebe često piške, ali manje količine. To se dosta brzo mijenja. Ali moguće je i da ona već ima uvjetovano da istisne malo čim dođe u pozu (ženska koristi priliku ). Nažalost, ja sam isto imala dane kad sam ju radije uspavanu polegla u krevet na podlogu koju sam onda nekad trebala promijeniti, nego da riskiram pišanje u tutu i razbuđivanje.

    Ovisi o tvom raspoloženju i praksi. S vremenom sve to sjedne na mjesto. Pa nisu malci ni otprve dobro primali bradavicu, kad se danas sjetim da sam petnaest puta znala vaditi van iz usta i ponovo namještati.. onda se ne čudim da mi je i za ovo trebalo neko vrijeme da sve skužim..

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    14

    Početno

    Aqua hvala ti
    Nina takodje

  14. #64

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    14

    Početno

    kakvo je stanje:
    preko dana smo uglavnom bez pelene....sem setnji i ponekih spavanja :D
    i sto manje ocekujem od dana, bolje nam ide 8) ....

  15. #65
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    ajd škicnite na http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=501025#501025 pa se upišite.. 8)

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj aqua prvotno napisa
    ajd škicnite na http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=501025#501025 pa se upišite.. 8)
    ma, nismo mi jos zreli za listu


    i sta je cue ?

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Aqua,nije mi bas jasno tko sve spada na listu? Ako sam dobro shvatila,spadaju i oni koji kakaju ili pisaju u pelene na poticaj?

  18. #68
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Poanta mi je bila da se pobroje svi koji su, u relativno ranoj dobi bebe, počeli razmišljati (i djelovati) na način da uspostave komunikaciju eliminacije. Di se to odvija i na koji način nije toliko važno. Ima nekih nijansi u efektu ovisno o tome koliko je komunikacija intenzivna te da li su u igri pelene ili ne, ali osnovna razlika je upravo u tom proaktivnom pristupu u kojem roditelji nisu jednostavno stavili pelene i odgodili razmišljanje o bebinoj eliminaciji do.. slijedećeg ljeta (još jednom bi naglasila kako ne smatram da je takav postupak za osudu jer se nakon našeg iskustva mm i ja ne libimo baš svakome ovo preporučiti. ali da je čarobno - je).

    Citiraj breza prvotno napisa
    ma, nismo mi jos zreli za listu
    Breza, ne slažem se 8)

    Citiraj breza prvotno napisa
    i sta je cue ?
    (cue je fancy riječ za bilo kakav znak ili riječ kojim dajemo bebama signal da je sad prilika za eliminaciju, najčešće pi-pi, šššš, ka-ka i sl.)

  19. #69

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Nakon sto je sve islo prilicno dobro,pa onda odjednom nije,pa se popravilo i eto-sad je sve zastekalo.U pelenama smo.
    Laura je postala skroz cudna,nesto je muci.Cini mi se da bi mogli biti zubici,makar je teoretski jos malo rano za to.
    Uopce ne mozemo uspostavit nikakvu komunikaciju,nemirna je i place i nema sanse da ju stavim u polozaj.
    Iscrpljena od takvih par dana i noci,odustala sam i stavila pelenu.
    Jos joj dajem znak/poticaj za kakanje,al neznam... bojim se da se necemo tako lako vise vratit na staro stanje.
    A bas sam se htjela pravit vazna i upisat na listu

  20. #70
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Nina, glavu gore. To što prolazite je VRLO uobičajeno.. Kad se malo odmoriš, prevagni ponovo, ako ti se čini da je bilo zanimljivo, ajd ponovo. Ne zaboravi da nije poanta koliko eliminacije završi u tutu nego koliko komunicirate oko eliminacije.. A usponi i padovi su sastavni dio (zamisli kako bi život bio dosadan kad bi svaki dan bio isti )

  21. #71
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Ja sam se bas htjela pohvaliti kako nam lijepo ide.

    Vec par noci uopce ne piski, nego to obavi ujutro, i to u par navrata, otprilike 3-5, obilatih. Mirnije spava, cak i manje doji nocu. Ujutro stavim pelenu (i mijenjam svaki put kad se popiski), jer se toliko prevrce po krevetu da je ne mogu uloviti, osigurala sam sve strane da ne padne.

    U toku dana je uglavnom gola, jer je strasno vruce. Pelenu joj stavljam samo kad idemo u grad autobusom, iako ne znam zasto to cinim - uvijek je u marami, a u marami se nikad nije popiskila.

    E da, stavim joj pelenu i kad idemo kod doktorice, ne da mi se objasnjavati. Vec me i ona doc. na UZV kukova cudno gledala zbog platnenih, kad ih je vidila vratila me natrag da je obucem u pampersicu, pa sam joj rekla "ovo je pampersica", a ona

  22. #72
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Evo i nas, stižemo kao podrška Nini. I mi štekamo u zadnje vrijeme. Piša totalno bez ikakvog znaka, ja promatram, ali ne vidim nikakav cue, ma nikakvu promjenu ni u izrazu lica čak... samo odjednom mlaz
    A kakanje lovim, ali jedva, totalno muku mučimo i već par puta nam pobjeglo - a to se nije dešavalo od rođenja... Tako da sam bila sva totalno obeshrabrena i sa raznim nedoumicama i onda jučer ugledala da se na gornjem nepcu probijaju dva mala zuba.. I evo ih danas su već izbili, sad mi je jasno, valjda je zbog toga cendrav i odbija suradnju!
    Uf 5 mjeseci i već 4 zuba, nadam se da će sada neko vrijeme biti mir i da ćemo se opet uspjet ušaltat u naše pišanje i kakanje

  23. #73
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    cure, nemojte zanemarit i pozitivnu ulogu koju igra raspad sistema (mislim na eliminaciju): daje vam nedvojbenu povratnu informaciju da neš ne šljaka. Unaprijed najavi zube, bolest,.. (puno pouzdanije nego npr nevoljnost ili cendranje, koje može biti zato kaj je gladan, žedan, vruće, umoran..)
    Zna bit zgodno, ak se s te strane pristupi

  24. #74
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Mene opet muci sto cu kad Lana preraste kosaru od kolica. Naime, ona tamo najbolje obavlja nuzdu, najlakse se opusti i potpuno isprazni. Ako se nadjemo negdje drugdje, pokusava zadrzavati sve u sebi dok ne stignemo do kolica. Onda ja pustam vodu ako ima u blizini, sistim, ma svasta, ali ona pusti samo toliko da olabavi pritisak i nece do kraja dok ne stignemo do kolica.

    Takodjer, kad je u kolicima ne daje nikakve signale da ce nesto obaviti. Naravno, zato sto je vec na pravom mjestu.

    Vec sada je po duzini tolika da stane u kosaru od vrha do dna ako ne skvrci nogice. Morat cemo je uskoro vaditi odatle.

    Pretpostavljam da cemo imati par dana prilagodbe na nove uvjete i probleme s eliminacijom. Je li netko prosao nesto slicno, da je morao djetetu oduzeti WC?

  25. #75
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj NatasaM... prvotno napisa
    Pretpostavljam da cemo imati par dana prilagodbe na nove uvjete i probleme s eliminacijom. Je li netko prosao nesto slicno, da je morao djetetu oduzeti WC?

    Bas me je ovo nasmijalo. Kod nas je trenutno neka faza stalnih promjena pa decko malo strajka. Kad kazem stalne promjene, doista to i mislim. Malo smo u kuci, malo u dvoristu, malo na plazi. Pa je on nekad malo zbunjen.

  26. #76
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Aha, trebam ocekivati strajk? Ah...

    Maloprije sam pricala s jednom bakom, ima 2 sina "mojih godina", jednog je odviknula od pelena sa 7, a drugog s 9 mjeseci i nista sto sam joj ispricala nije joj bilo strano, bas smo se lijepo razumjele. Inace sam do sada jedino kod svoje mame naisla na razumijevanje, ona je npr. mene odviknula od pelene s 9 mjeseci i bilo joj je cudno kad je Leda sa godinu dana jos piskila u pelene, a tek sa 2 godine ... Onda je nisam razumjela, sad mi je jasno na sto je mislila.

  27. #77
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    mi smo se skroz ufurali u dio s kakanjem.. obavljamo to na wc-u, rijetko kad nam malo pobjegne (ima i do 5-6 stolica dnevno).
    ono što me razveselilo je da hoće kakati i na bilo koji drugi wc, a ne samo naš.

    nikako da skužim daje li ikakav znak za pišanje. al trenutno imamo puno "događaja", tako da taj dio ostavljam za bolja vremena. tu i tamo "pogodim".. al to je stvarno totalna slučajnost.

    bili smo skoro tjedan dana na moru, i na plaži mi se nije ni jednom pokakala, bez da je stavim u položaj 8) . isto ovaj vikend na bazenu.
    prekrasno mi je to.


    nadam se da ćemo do kraja ljeta moći javiti i napredak oko ostalih eliminacija.

  28. #78
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    tu i tamo "pogodim".. al to je stvarno totalna slučajnost
    A sto mislis kako ja stavljam Lanu piskiti? Sto se mene tice, intuicija je zakon!

  29. #79
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Da malo podignem ovaj topic.

    Mi smo imali par jako losih dana, sa puno pisanja, nimalo kakanja i jako puno nosenja u narucju - posljedica cjepiva. Cak je prekjucer u toku noci piskila, a da se nije uopce probudila, sto se nikada do sada nije dogodilo.

    Jucer popodne se stanje stabiliziralo i nadam se boljim vremenima.

  30. #80
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj aqua prvotno napisa
    Cure, uživajte i pišite iskustva - da se mi "stari" prisjetimo
    A da nije vrijeme za novog riječana/riječanku? Mislim, da ne zaboraviš... A i da ti ja vratim literaturu...

    Cure, super mi je pratiti vas, jedva čekam da se moj malac rodi... :D By the way, u zadnje vrijeme sam u fazi da svoju okolinu šokiram bezpelenarstvom i uživam gledati njihove zabezeknute face... Pogotovo kad kažem da sam kupila 10 platnenih pelena koje ću koristiti dok se ne ufuramo, a da o jednokratnima niti ne razmišljam... da samo vidite te poglede...

  31. #81
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    A da nije vrijeme za novog riječana/riječanku? Mislim, da ne zaboraviš...
    (još malo, al jedva čekam..)

    Citiraj anchi prvotno napisa
    By the way, u zadnje vrijeme sam u fazi da svoju okolinu šokiram bezpelenarstvom i uživam gledati njihove zabezeknute face...
    A kad odeš iz dometa, komentari su vjerojatno: ah vidjet će ona kad dođe dijete, lako je sad unaprijed pričati, ne zna ona kaj ju čeka!!

    Sjetih se zgodne scene kad je meni med. sestra na pregledu kukova sa pet mjeseci, u namjeri da me odvrati od bezpelenaštva, rekla:
    - "Ali gospođo, male bebe vam piške i do deset puta na dan!"
    A ja sam joj odvratila:
    - "Varate se, male bebe piške do dvadeset puta na dan!!"

  32. #82

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Uh, mi smo imali malo tezi period za nama, ne toliko zbog ucestalih pisanja, zapravo ona su se prorijedila (sada sigurno moze izdrzati sat i vise vremena), nego su mu izbila tri zuba, sve dolje, pa je bio jako cendrav i placljiv i znate vec kako.
    Zbog istog razloga nije niti prijavljivao pisanja pa smo imali nezgode, a kada bih ga stavljala u poziciju po timeingu jasno bi protestirao i poceo odmah plakati; odmah bih odustala.
    Poceli smo i sa kasicama i vidim kako mu se mijenja stolica. Ponekad mu je toliko rijetka da ju jednostavno ne moze zadrzati (jabuka) pa mu pobjegne. To su nam nezgode drugog tipa, ali ajde i to se popravlja.
    Imali smo sada tjedan dana mira i sve se vratilo na mjesto, to odkad su mu izbili zubi, ali onda je poceo sam stajati na nogicama i dizati se pa je i tu zaboravljao prijavljivati pisanje. Dizao bi se u ogradici i onda stojeci popiskio uz veliki osmjeh na licu.
    Danas je opet poceo cendrati i mislim da smo ponovo na pocetku jer mu izbijaju sada gornja dva zuda, vidim bijele tockice i jasno se pipaju kvrzice pod prstima. Uh ti zubi! A da vam niti ne pricam kako me zna ugristi za cicu.
    Uglavnom, imamo losijih i boljih dana, ali mi ne pada na pamet staviti ga po ovoj vrucini u pelenu. Obicno je u boksericama ili gol, a gore ima potkosuljicu, tako da povremeno skuzi i svog pisolina.

  33. #83
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    emy

    normalno je da se eliminacija poremeti kad se mijenja nešto u životu (zubi, stajanje, puzanje, hodanje, govorenje). Al sam se ja nekako tješila, pa dobro, ako se njoj sve mijenja, onda je ovo zgodan način da i mene podsjeti da nije sve ko po špagi, već da ima nekih neuobičajenosti (pa tako sam npr kad su joj izbijali zubi bila osjetljivija na svaki njezin mig, jer me eliminacija tokom cijelog dana podsjećala da nije sve na mjestu.. što si uspoređujem sa situacijom u kojoj ja npr zaboravim da su zubi pa izludim zakaj je tak razdražljiva.. (što se događalo mamama oko nas..))

    al glavno je da se ne opterećuješ sa nezgodama, obrišeš i piči dalje (što je ujedno zgodan način da klinci vide da kad "naprave" nešto što nije po ps-u, to nije nikakva tragedija. saniraš i ideš dalje. to mi se činila zgodna životna lekcija)

  34. #84
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    ...i meni aqua...i meni..., ali teže ju je objasniti onome tko nije to okusio...
    ...nezgode su svjetski znak najve problema...mislim materijalni..

  35. #85
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    I mi smo imali par nezgodnih dana nakon cjepiva, ali to je sada iza nas. Bas smo se namucile, ja sam postala totalno nervozna, sada je sve opet "po spagi", ali sa malo promijenjenim ritmom (kakica nekad ujutro, nekad popodne).

    Glede sokiranih faca oko mene, ljudi sami skuze "di joj je pelena?", a ja inace nemam obicaj nikome nista govoriti ni puno objasnjavati (obicno kazem "vruce joj je!"), dovoljno im je cudno i iskljucivo dojenje, dojenje na zahtjev, dojenje na javnom mjestu, dohrana tek sa navrsenih 6 mjeseci, platnene pelene, sling i marama, tako da im ne treba jos i beba bez pelena - to je sve skupa prevelika kolicina informacija za "ja sam pazila da dojim svako 3 sata" osobu.

    Opcenito, da ljudi malo vise vode racuna o "tko ce bolje komunicirati sa svojim djetetom" umjesto "moje je dijete reklo prvu rijec s 2 mjeseca", svijet bi bio malo ljepsi.

  36. #86
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Danas pokazujem jednoj od najpoznatijih veterinarki u našim krugovima koja je bila i na televiziji (ako budeš čitala prepoznat ćeš se) sliku o dvotjednoj bebi koja piški u posudu za miksanje kreme dok je mama doji.
    Ta moja kolegica je inače znatiželjna i zanimljiva sama po sebi pa se odmah zainteresirala. Nema još djecu, ali joj je metoda zanimljiva, a pogotovo kad je vidjela slike malih kineza i djece s Orijenta i Afrike gdje nisu pelene nešto raširene.

    Znači slike govore više od riječi!!!

    E sada nam još treba mali flajer!!! Što mislite? Na hrvatskom naravno...

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    A ja se pitam vec neko vrijeme zasto o bezpelenastvu nikada nije nista napisano za Portal. Mislim, bilo je o platnenim pelenama, skidanju pelena, a o tome da se moze i bez pelena, nikada.
    Mame i buduce mame bi trebale barem poznavati da postoji i alternativa pelenama, ako u i ne misle koristiti. 8)

  38. #88
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Emy, dobar prijedlog - mozemo vidjeti sa curama koje uredjuju rubrike na portalu....

  39. #89
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Nije da rode nisu htjele...

    Emy zato što ja nikada nemam vremena, a cure su me već više puta pitale. Međutim pošto nas sada ima značajno više, a ti si vidim "mali od pisanja" imamo sreću da će nova generacija mama biti bolje i preglednije informirana.

    Ja dajem moju podršku pa makar više usmenu nego pismenu.

  40. #90
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Emy, imas pp.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    mislim da je vrijeme da se i ja ovdje javim
    čitam vas mjesec dana, i otprilike toliko i primjenjujem IPT, otprilike od nekih njenih 7 mjeseci.
    Kad sam prvi put vidjela naslov topika mislila sam : ja sam luda, a ove su još luđe od mene. I nisam se ni udostojala provirnut unutra, ne znam šta sam zamišljala valjda bebu koja po kući svuda pipi i kaka.
    I onako sam kupila platnene pelene, pa sam si mislila ovo je valjda dovoljno ludo (uz naravno kako je netko gore napisao-maramu, dojenje, bez dude, bez krevetića i sve ostale nama normalne pojave, a drugima neobične)
    Razgovarala sam s jednom mamom s foruma i ona me potakla da razmislim o tome.
    Prvo sam se bacila na čitanje na forumu. Onda sam probala pratiti njene znakove kojih za pišanje uopće nije bilo, a za kakanje znakovi krenu već kad je u akciji.
    Onda sam odlučila samo govoriti riječi pipi i kaka kad je u akciji. I to sam ju držala čim više golu ili u platnenoj bez zaštitinih. Početkom ovog mjeseca smo otišle na more kod mojih i ja sam i dalje pipikala i sušila svoju robu od njenih "nezgoda" a i moja seka (koja je malo šizila) i onda sam već skužila da je nakon spavanja dnevnog skoro uvijek suha i odmah se popiški. I napokon se i ja odlučila probat reći pipi i stavit je u poziciju nad kadu. I bila sam oduševljena kad se prvi put popišala na znak, svu sam je izljubila. I cijeli taj dan smo pišale na znak.
    Odmah je profunkcioniralo. ja sam mislila da to neće ići tako brzo, al je ona očito bila spremna. I što mi je bilo najzanimljivije nakon toga je počela davat znakove, kad je vrijeme ona počne mrmljat, negodovat (kao da govori mmmm). Ona ne kaka svaki dan, iako smo počeli dohranu, ali od kad smo na moru vrlo malo pojede-imamo samo jedan obrok-ručak i često više brlja nego jede, ne znam zašto, pa je i stolica neredovita, kad je samo cicala i po 5 dana ne bi kakala. Pa ponekad kad mislim da joj se piški ja joj kažem pipi, a ona obavi oboje, pa ja onda malo pip malo kaka vičem. NAdam se da ju to ne zbunjuje.
    I još nešto-noć. Mislila sam da je to SF, a evo već 4 noći je suha od kad ju noći stavljam nad lavorče u sobi. To mi je bilo još veće iznenađenje. Tu ste cure pisale da uglavnom piške 1 u noći. Ja sam ju probala stavit kad se probudila za ciku (uglavnom jednom ili dva put noću) i uspjelo je ujutro je bila suha (rano se budi oko 5-6) i tad se opet popiša.
    Ma svi oko mene su u laganom šoku. mama mi se smijala na početku i kupila mi tutu iz zafrkancije. Ja ju stavljam iznad kade, rukama ju uhvatim za bedra i onako je kao u fotelji zračnoj. Imam i lavor u sobi i tamo isto rado piki, i za ponoći. Kad smo vani tražim nezanimljive kutiće i daleko od očiju. Moram priznat da me je malo sram jer mislim kako će reći vidi je maltretira dijete. U šetnji je uvijek suha. Sad se nosamo u slingu ali smo počeli odnedavno koristit i kolica jer su nam šetnje duge (u rano jutro) a i ona ima 9 kila. Ja sam uvijek stavljala pelenu za šetnju, a evo sad sam je i tad skinula. Pelenu stavim po noći, no ako se ovako dobro nastavi skinut ću je.I kad mi dođu gosti jer mi se ne da riskirat da piški po njima.
    Meni uoće nije bed kad me smoči, samo posušim svoje i njeno, sad je sve za sekundu suho na suncu. Moji znaju malo šiz..., pa onda ja na njih. A kako nam se mm nedavno pridruzio jučer mu se omakla psovka kad je ribica odlučila malo tatu zaliti. Ja poludila. Nadam se da neće više.
    Meni je predobro krenulo, pa se moram psihički pripremiti za štrajk kad dođe.
    Hvala sundrops na cd-u koji čekam da mi stigne.
    I još nisam sve stigla pročitat sa foruma.
    Brine me kako će u jaslice na jesen sa svojim novim umijećem.

  42. #92
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Skoljkica, pa to je super! Zach vec mjesec i pol dana kaki u tutu, a znakove za piskiti jos uvijek ne prepoznajem. Mislim znam kada se umiri, ali tada vec piski...

    Cuj, mozda se do jaslica vec super navikne pa joj uopce ne budu trebale.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    cuj ne znam u kojoj ste vi fazi ali meni je A. počela davati znakove tek kad sam uvela pišanje na znak. prije toga sam uporno ponavljala pipi svaki put kad sam je vidila u akciji, a kako je toplo stalno je ili bila gola ili u platnenoj bez zaštitnih pa kad je na rukama odmah osjetiš, a znaš da se stalno voli nosati

  44. #94
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    ma, mi nismo u nikakvoj posebnoj fazi. iako od rodjenja nosi pelene ja sam uvijek zachu govorila 'pssssss' kada bi skuzila da piski i 'kaka, prprprrrrrr' (posto bi uvijek prduckao) kada bi kakao.

    posljednjih mjesec dana ga preko dana drzim u gacicama posto ima atopijski dermatitis pa se strasno cese, sav si trbuh i pisu raskrvari. i tako ga pratim. kakanje nam ide super, uvijek u isto vrijeme i na kahlicu. piskenje manje-vise kuzim, ali uvijek kasno. preko noci je obavezno pelena jer zach se jos uvijek budi 6-7 puta i stalno ga dojim, tako da bi sigurno i ja i on bili zapisani do vrata da nema pelenu preko noci.

  45. #95
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Školjkice, i :D

    Sva sam se naježila dok sam čitala! Ma super! I skroz si mogu zamisliti kako si se osjećala kad ti se prvi put popiškila u kadu (a poljubac.. mislim da to sve mame naprave kad to dožive 8) )

    Ne brini puno zbog okoline i pišanja, da ste počeli sa dvije ili tri godine, moglo se isto desiti da prvih par tjedana ponekad bude nezgode..

    Vrtić.. polako. Vidjet ćeš u kojoj ćete biti fazi. Činjenica je da će tete vjerojatno biti iznenađene, ali ako ćeš biti čvrsta, ne bi smjele ignorirati njene znakove da joj se piški.. A u toj dobi će već moći poprilično jasne i razgovjetne znakove izgovarati!

    Štrajkovi.. će doć. (Ali samo zato da se ne opustiš i da te podsjete kak je ta komunikacija čarobna kad se ponovo uspostavi.)

  46. #96
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Školjkice, bas mi je drago da si se pridruzila. Kad sam citala tvoj post, zvuci slicno kao nasa prica, samo sto mi jos nismo savladali tutu (zbog nespretne mame koja nista ne kuzi), ali polako nam i to ide nabolje. U pravu si, kad je beba na rukama nema sanse da promakne piskenje. Nama se nezgode dogadjaju samo ako Lana lezi, sto je njoj ustvari pozicija za eliminaciju pa nema potrebe nista javljati.

    Eto, Lana je napunila 4 mjeseca. Sve funkcionira vise-manje OK, osim sto ponekad koristimo platnene bez zastitnih gacica:
    - kako ne piski cijelu noc, ujutro piski nekoliko puta obilato, pa joj mijenjam pelene i trcim obavljati sve po kuci i oko Lede (ujutro je najvise posla)
    - kad idemo negdje autobusom, zgodnije mi je staviti platnenu pelenu (bez zastitnih), jer manje smoci sling

    Dobro mi je doslo ono sto je netko (samaritanka?) napisao o neuobicajenom ponasanju i najavi bolesti i sl. Nama je nocno piskenje najava prehlade, takodjer se pojavilo i kao posljedica cjepiva. Inace je nocu suha.

    Sve skupa je puno lakse nego sto sam ocekivala. Problem je jedino sto je nitko ne kuzi osim mene.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    cure hvala na podršci,
    ja sam jako oduševljena bespelenaštvom. Naprosto je prekrasno. Moram malo poraditi na tome da je i drugi vode nad kadom i drže. probao je i mm al je brzo odustao kad nije htjela. Ja pravu tutu nisam probala, jer ona još ne sjedi samostalno. Evo sinoć,kad se prvi put probudila i bila suha, ja ju stavila na ciku i zaspala s njom i tad se popiškila, znači moja greška. Ostatak noći je bila suha. Ne znam kako al ona može noć izdržat s 1-2 pišanja , naravno to je u sobi pored kreveta u mrklom mraku, samo moram dobro potrefit lavor da se ne popiša naokolo. Tipkamo se još i javim vam kako nam ide.

  48. #98
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure samo da vas pozdravim, na moru sam pa nemam uvijek vezu.

    Rado se kroz vase price sjetim mojih pocetaka...

    Skoljkice samo dalje tako.

    Momze jel upotrebljavas malsinovo ulje?

  49. #99

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    evo za nama dviije "loše" noći. Ne znam dal je pila previše vode i ne znam dal se popišala kad je dojila ili prije.
    Kako s vodom u popodnevnim satima?
    Moja A. je još uvijek skoro samo na ciki jer nam dohrana baš i ne ide. Evo danas samo par žličica za ručak i ujutro je glodala malo krušku. Al kad joj dam vode pije ko luda, pa se nekad bojim da nije žedna, a opet kad se napije vode odmah piški.
    Danas smo imali jednu (ne)zgodu. Ujutro smo bile u šetnji i sreli jednog mog frenda.Pa sjela ja na kavu. A znala sam da bi A. mogla svaki čas otić pipi, no nekako sam se zapričala. Ona je naravno bez pelena sad po danu. I nije davala nikakve znakove, samo me smočila. Ja sam se samo nasmijala i presvukla joj hlačice, i rekla ma držim je bez pelene, a njemu niš nije bilo jasno, pa zašto, ja kažem pa ljeto je lakše joj je tako(nije mi se dalo objašnjavat). A na mojim hlačama je izgledalo kao da sam se ja popišala, no osušilo se za sekundu jer su neke super tanke. Ah obožavam ljeto, ne znam kako će bespelenaštvo izgledati kad dođe zima.

  50. #100
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj Školjkica prvotno napisa
    ne znam kako će bespelenaštvo izgledati kad dođe zima.
    Dijete će ti biti veće pa će biti lakše (i neće htjeti toliko puno biti u rukama). Ali da ćeš češće sušiti njene hlače.. to se pripremi 8)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •