Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: oporavak nakon histerektomije

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno oporavak nakon histerektomije

    dakle, uskoro mi slijedi ova operacija, vadi se sve.

    pa me zanimaju svi savjeti oko boravka u bolnici, oko oporavka nakon operacije, kad ste počele raditi i sl.

    ja sam sebi složila u glavi da je to kao carski.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    e da, ako može i popis za torbu što ste nosile, jest eli poslije dobivale hormone i sl

    meni je 47 godina i pošteda maternice mi nije prioritet, a bojim se da bi za par godina ako se dio ostavi opet završila na stolu , a onda je pitanje kod koga jer liječnici nasovno odlaze van, pa da riješim to sve dok me ima tko operirati

  3. #3
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Već sam ti pisala, ali evo opet.
    Ako ne treba sve van, ne vadi.
    Ući ćeš u kiruršku menopauzu, a to je koma.
    Operacija jest slično kao carski, ali vade i lmfne čvorove, vrat maternice te gornju četvrtinu rodnice cca 2-3 cm.
    I režu od pupka do stidne kosti, dakle okomito.
    Oporavak je relativno brz.
    Čim ti maknu kateter, možeš ustati.
    Hormoni da, mada baš i ne koriste bogznakaj. Femisan mislim da daju.
    Od svih žena koje su izvadile sve , nisam čula baš ništa pozitivno.
    Nažalost.
    Tko će te operirati?
    Ja bih na tvom mjestu tražila drugo mišljenje.
    Ponedjeljkom radi dr Alvir u Institutu za tumore, odličan doktor. ODLIČAN.
    On je ginekolog- onkolog.
    Meni je život spasio, a i maternicu i jajnike.
    Samo da se zaletiš do njega da pogleda nalaze?
    Od stvari ponesi gomilu spavaćica jer ćeš se preznojavati pa da se možeš presvući.
    Imat ćeš kateter i dren.
    Kateter vade drugi dan, a dren po procjeni.
    Jedan dan si u JIL (intenzvnoj)
    Ako bude phd ok, odnosno ako su izvadili sve, nema zračenja i kemo.
    Ja sam poslije operacije išla doma nakon 5 dana, mada sam trebala ostati deset, ali sam morala obećati doktori da neću divljati i da ću mirovati.
    Ja nisam ni u ludilu smjela hodati po štengama jer sam šivana iznutra pitaj Boga koliko.
    I morala sam vući noge dok hodam, onak kao da se skližem.
    Sjediti isto nisam smjela.
    Bolovanje ti je svega 6 tjedana za to.
    Jedino ako ideš na zračenje i kemo, onda do godine dana.
    Ali samo za operaciju 6 tjedana i ništa više.
    Ja sam bila doma skoro godinu i pol jer su mi dali otkaz kad su skužili da sam bolesna.
    Ako izvadiš sve, računaj na debljanje, ispadanje i prorjeđivanje kose, luđačke valunge...
    Ja bih tako voljela da dođeš dr Alviru po drugo mišljenje.
    Joj Mare moja...

  4. #4
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    moja kolegica je bila na bolovanju 4 mjeseca
    nije bio u pitanju tumor, nije isla na zracenje ili kemo
    pitat cu ju detalje (to je bilo prije par godina, vec sam zaboravila), pa cu napisati

    sretno!

  5. #5
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Meni je rečeno 6 tjedana, a sad sam guglala i lijepo piše 42 dana predviđeno bolovanje kod radikalne histerektomije što je 6 tjedana.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    to sve ovisi o razlogu histerektomije, načinu operacije, stanju pacijentice, poslu koji obavlja

    42 dana je predviđeno trajanje bolovanja
    ako se pac. ne oporavi bolovanje se produžuje
    ako se ranije oporavi može se ranije zatvoriti
    meni je moja gin. rekla da joj mnoge žene idu na posao već nakon 3-4 tjedna
    ja sam bila doma 8 tjedana
    6 tj bolovanje i 2 tjedna godišnji

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Onda se miruje na tom bolovanju ili kaj?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Pa polako se dolazi sebi, da.
    Ja bila 5 -6 tjedana. Sa 3,4 sam mislila da ću za dvije godine a onda odjednom bude bolje.

    A bolnica standardno, spavaćice, punjač, knjiga, voda, vlažne maramice, japanke za tuširanje...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    pa pitam jer je to sve tako relativno - meni su za vrijeme carskog napravili histerektomiju jer sam imala rupturu, pa sam mogla mirovati otprilike dva dana

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    pa pitam jer je to sve tako relativno - meni su za vrijeme carskog napravili histerektomiju jer sam imala rupturu, pa sam mogla mirovati otprilike dva dana
    Tebe je adrenalin drzao na nogama, silom prilike. Sila ne pita.

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moja mama je imala histerektomiju prije 15 godina, rez je bio vodoravan, kao za carski, danas joj se oziljak niti ne vidi. Ne kuzim zasto razu okomito....

  12. #12
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ako se radi radikalna histerektomija zbog karcinoma, reže se okomito.
    Vadi se: maternica, jajnici, limfni čvorovi, vrat maternice i gornjih 2-3 cm rodnice.
    Plus što kirurg kad je trbuh otvoren sve pregleda, da se nije slučajno gdje još nakalemilo; mjehur i sl.
    Kad se vadi maternica radi mioma, nije nužno rezati okomito, a ni ne vade se jajnici kao ni sve ovo ostalo i tada rez može biti kao i za carski.
    Postoji još mogućnost pristupa kroz rodnicu, ali to ovisi o operateru i njegovoj stručnosti.
    Ja sam tako operirana. Iznutra. Imala sam adenocarcinom in situ na cervixu bez hpv. Odstranjen je zahvaćeni dio, a ostala mi je maternica i jajnici.
    Zapravo mi od cervixa nije ostalo bog zna što, jer kako mi reče dr- nisam Vas štedio.
    Išli smo na rizik.
    Već je bila dogovorena radikalna histerektomija i ja sam bila na stolu da mi postave kateter kada je došao dr Alvir, primio me za ruku i rekao:...premladi ste, ja bih ipak probao ovako to izrezuckati, a sačuvati organe...naručio sam komplet instrumenata i za jedno i za drugo pa razmislite...uvijek stignemo sve izvaditi.
    I tako sam ja pet minuta do operacije odlučila poslušati doktora.
    Danas sam mu prezahvalna.
    Bio je u pravu.
    A ako ću ikada ipak morati vaditi sve, a kaj sad?!?! Budem, nema veze.
    Ni zub odmah ne vadim, već pokušam spasiti i odgoditi vađenje, a maternica mi je puno važnija od zuba.

  13. #13
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Žene, a i mnogi doktori griješe i olako vade sve.
    Pogotovo kad je žena starija i ne misli više rađati.
    No maternica i jajnici nisu samo tu zbog rađanja.
    Čak i kad atrofiraju i prestanu s radom, čuvaju mjesto u trbušnoj šupljini.
    Bez maternice se mjehur spušta i izaziva inkotinenciju.
    Cijela anatomija u trbušnoj šupljini se poremeti.
    Nije to ni lako, a ni jednostavno.

  14. #14
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Moja kolegica je pred 2-3 godine imala vaginalnu histerektomiju. Ne znam da li je vadila limfne čvorove, koliko cerviksa...ali maternica i jajnici su išli van.
    Ekspresno se oporavila, bila je natrag na poslu za mjesec dana, a nije da joj je visio otkaz nad glavom i nije inače neki zmaj. Doduše, nije išla na zračenje ni kemo, očito je rak otkriven u dovoljno ranom stadiju. Tako da ne znam jesi li ti maria kandidat za tu vrstu operacije, al eto...drž se i brz ti oporavak.

  15. #15
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Nemama iskustava, ali došla sam ti poželjeti sve dobro.
    Sretno, Mare!

  16. #16
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    karlovčanko, kad sam rodila drugi put išla sam kod fizioterapeutice ili prof.tjelesnog u starački dom na vježbanje i ona me spasila od inkontinencije. rekla mi je da je neki vid vježbanja obavezan nakon operacije veđenja maternice zbog pomicanja organa.
    sad se nikak ne mogu sjetiti kako se žena preziva, ali moždaznaš o kome govorim jer je vodila vježbe za trudnice i sl. godinama u ka.
    znam da je još prerano za priču o ovakvom oporavku ali bolje je znati unaprijed

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Kolegica je 3 mjeseca bila na bolovanju + godišnji. I ona je rekla da u početku izgleda kao da nikad neće krenuti na bolje, a onda dođe do relativno brzog poboljšanja. Dugo je bila u strahu od fizičkih aktivnosti, ali se oporavila.

    Maria, sretno!

  18. #18
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    nisam radila histerektomiju, ali sam imala donekle slično iskustvo. radi velike ciste, loših tumorskih markera i zbog jakih bolova završila sam na operativnom zahvatu. doktor me je prije op. pitao da li se slažem s okomitim rezom jer nije ni sam bio siguran koliko će zahvat biti opsežan, a kako mi je pojasnio s okomitim rezom imaju puno bolji pregled organa i valjda im je jednostavnije za samu operaciju. ja sam se složila jer ionako godinama nisam obukla dvodijelni kupaći zbog strija iz prve trudnoće pa me nije bilo briga za crtu manje, više. na kraju je taj rez tako dobro zarastao da se ožiljak gotovo i ne vidi sad nakon 4 god, a bila sam razrezana ko tuka za Božić i zaklamana klamaricama :D

    operacija je prilično dugo trajala jer kako mi je liječnik poslije objasnio cista je bila srasla sa mjehurom i već se razvilo nekrotično tkivo pa su to čistili. otišao je desni jajnik, jajovod i malo mjehura, a potom su me ostavili otvorenu na stolu nešto više od pola sata jer su čekali da vide kakvi su prvi phd nalazi. kako nije ništa upućivalo na zloćudnost ostavili su mi maternicu i drugi jajnik. na kraju se ispostavilo da je dobra odluka jer su i oni kasniji phd nalazi pokazali da nije na sreću bio karcinom.

    oporavak je bio prilično brz iako sam prvih dana mislila da ću crknuti. u stvari, prva 2 dana na intezivnoj i nisu bila loša jer su mi stalno šibali nešto protiv bolova kroz infuziju, a s*anje je započelo kad su me premjestili u običnu sobu. na tom odjelu su bili tako loši madraci da se bez zvjezdica od bolova nisi mogao pošteno okrenuti, a i kašalj me je ubijao pa te na to upozaravam da obavezno poneseš nešto za cuclanje protiv nadražajnog kašlja jer i cimericu i mene je nakon op. morio neki suhi nadražajni kašalj iako nismo bile prehlađene, a ne moram ti ni govoriti koliko je svaki put bolilo kad te uhvati taj nagon za kašljanjem iz čista mira. najviše su mi godile neke isla pastile na bazi islandskog lišaja pa sam ih dijelila i cimerici jer njoj neke njezine nisu baš pomagale. inače, ona je imala kompletnu histerektomiju zbog karcinoma i na kraju nije trebala ni kemo ni zračenje. još je živa, baš sam je nedavno srela. žena je sigurno 20 god. starija od mene i malo me je bilo sram jer je u bolnici bila puno pokretljivija i žveltija od mene iako je samo 2 dana ranije operirana. čak mi je i pripomagala oko nekih stvari prve dane na odjelu tako da je valjda sve individualno. to bi bilo otprilike to. ako se još čega sjetim napišem kasnije. i želim ti puno sreće

  19. #19
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    i ovo što Tanči kaže, složila bih se s njom. Mojoj mami su davnih 80tih u njezinim 4otim godinama života zbog običnog mioma napravili su kompletnu histerektomiju i do od žene koja je do tada bila ko zmaj krenulo je sve nizbrdo. osim što su je zarazili hepatitisom jer je primala krv zbog obilnog krvarenja jer se u ono doba valjda krv nije provjeravala mama je samo počela kopniti. obolila je od dijabetesa tipa 1, angine pektoris, arterioskleroze i još ko zna čega. ja sam bila tinejđerka pa baš nisam bila najbolje u sve upućena, ali nisam ni bila svjesna koliko joj je narušeno zdravlje dok nije prije 25 godina u 54. godini života umrla od iznenadnog moždanog udara. jednostavno se spremila na posao, izašla iz zgrade i srušila... tako je meni to bar izgledalo jer ona bez obzira na sve te dijagnoze nije pokazivala da joj je išta teško. tek kasnije kad sam sazrila mi je njezina lijenica opće prakse rekla da je mama bila zapravo jako bolesna i da joj se čini da je tako nagla menopauza utjecala na sve te njene tegobe kasnije. nisam medicinske struke pa ne znam koliko da vjerujem tom mišljenju, ali praksa se vidim godinama promijenila pa ne rade tako radikalne operacije ako nije baš prijeko potrebno.

    nisam ovo maria napisala da te preplašim nego samo da ipak pitaš i drugo mišljenje ako već nisi što se tiče same opsežnosti operacije. ali ako bude ipak moralo sve vani glavu gore jer je od onda ipak prošlo puno godina pa liječnici znaju kako prevenirati te neke tegobe koje zahvaćaju žene u menopauzi pa ako već do njih mora i doći da dođu što kasnije.

  20. #20
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ovo za kašalj je česta pojava i to je od totalne anestezije.
    Mene je isto gušio.
    Neke žene i povraćaju poslije i to dosta.
    Ja nisam, ali je cimerica dušu ispuštala koliko joj je bilo zlo i to dva dana. Poslije je bila ok.
    Mene nije bolilo ništa, ali ja nisam mjerodavna.
    Meni nikad nije zima i gotovo nikad me ništa ne boli.
    Dr se čudio kako me ne boli, mislio je da trpim i rekao da obavezno tražim injekciju protiv bolova bude li potreba.
    Nije trebalo pa nisam tražila.
    Meni je najveća tlaka bila tamponada u rodnici.
    Kilometri gaze.
    A meni se piša, a nemam kateter, a moram na wc, a u rodnici gaza.
    Osjećala sam se kao začepljena.
    Tu noć sam mislila da ću se raspuknuti.
    Ni sama ne znam koliko puta sam ustala i pokušala se pomokriti.
    Malo ide i više ne, jer gaza smeta.
    Uh...
    Ujutro je došao doktor Alvir, iako je bila subota i nije bio dežuran i pregledao me i izvadio tu gazu.
    Kilometre gaze.
    Tko bi rekao da toliko toga stane u čuču.
    Treći dan sam čak dobila menzes pa je nastala malo panika jer su mislili da sam prokrvarila iako sam im rekla da mislim da je menzes. I bilo je tako.
    Sve u svemu ide taj oporavak uistinu brzo čim povade cijevi, gazu, braunilu i kaj sve ne iz nas.
    Meni jedino nisu vadili konce već su sami trebali ispasti, ali ja nisam skužila niti jednog kad je ispao.

  21. #21
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    marija, sretno!

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sretno, marija!

    Moja mama i svekrva su, obje, histerektomiju odradile vaginalno (vadjeni su objema i jajnici). Jedna u Hrvatskoj, druga tu u Americi. Mama je bila neko vrijeme u bolnici i na bolovanju, a svekrva je izasla iz bolnice isti dan ili sljedece jutro i kroz nekih desetak dana, dva tjedna dana putovala u Hrvatsku. Sveki je imala lose markere pa su je savjetovali da izvadi sve, a mama je isla na plasticnu operaciju mjehura (skroz je propao nakon puno trudnoca) i onda su zbog nekog mioma savjetovali da izvadi sve. Obje su prosle operaciju prije nekih desetak godina i nisu imale nikakvih problema. Svekrva uzima hormone, mama je prestala nakon prvih par mjeseci. Svekrva je imala negdje 52 godine, mama recimo 55. Za mamu sigurno znam da je usla u menopauzu operacijom, a za sveki ne znam.

  23. #23
    kjb avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,404

    Početno

    Maria sretno!
    ja sam radila parcijalnu histerektomiju (samo maternica, grlić maternice ostao da čuva ostale organe) zbog velikog mioma. bolnica sveti duh.
    bez obzira što ti radiš cijelu, trajanje oporavka je isto - za 3 tjedna sam bila baš OK, ali sam iskoristila svih 42 dana dobivenog bolovanja jer je bilo lijepo vrijeme, bilo radova u vrtu (no nisam nosila ništa teško). nekako iza tih 6 tjedana sam počela trčati jer mi je to bilo jako bitno (dobila dozvolu od doktorke), a sa šetanjem sam počela već drugi dan u bolnici - to i preporučaju: natjerala sam i sve cimerice pa smo kao ludače hodale gore dole po hodniku.
    Torbe se nažalost ne sjećam - spavaćice obavezno ako je vaginalna histerektomija, mislim da sam nosila one jednokratne gaće za trudnice. I udobne papuče za hodanje.
    Pustili su me tek nakon sedam dana po protokolu, iako bi ja bila već treći dan išla kući . Konci su išli van mislim peti dan, jedva jedvice (to mi je bilo jako neugodno, nisu ih nikako mogli izvući, ono njih petero oko mene, povuci potegni).
    dakle ja sam imala 45, jajnici ostali, i moja gin kaže da još nisam u menopauzi , odnosno da jajnici još uvijek lijepo rade. Prošlo je dvije i pol godine.
    maternica mi uopće ne nedostaje, ni psihički ni fizički.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •