Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 155

Tema: Osjećam se kao teški bolesnik!

  1. #51
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Postoje lijekovi koji mogu pomoći kod iritabilnog kolona - seldiar, colospa - prepisuje ih gastroenterolog, ne koriste se stalno, nego po potrebi. Pretpostavljam da koristiš nešto od toga?

  2. #52
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Postoje lijekovi koji mogu pomoći kod iritabilnog kolona - seldiar, colospa - prepisuje ih gastroenterolog, ne koriste se stalno, nego po potrebi. Pretpostavljam da koristiš nešto od toga?
    ako mene pitaš, ne koristim.
    meni je lijek za fibromijalgiju riješio proljev,
    zato što je iritabilni kolon sastavni dio fibromijalgije kod većine bolesnika.

    problem je jedino što stalnog rješenja nema.
    par mjeseci sam bila mirna, sad je opet sve krenulo,
    ne u onoj mjeri u kojoj je bilo, ali se polako vraća.
    povećana mi je doza pa se sad s tim patim tj. s nuspojavama.
    nadam se da će mi ova doza pokriti bar koju godinicu.

  3. #53
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Nisi. Ali znam još slučajeva.
    Šalila sam se, ja mislim da se mi ne poznamo u RL Samo sam ja jedna od njih.
    Na temu vjerovanja liječnicima ili pseudoznanostima, mogu potvrditi da iz mog iskustva liječnici često pogreše u procjeni, ali s obzirom na složenost organizma nije mi to čudno. U istoj situaciji mi je jedan liječnik preporučio 10 dana antibiotika, drugi 5 dana antibiotika, ja se za 4 dana raspala. Nasred mosta europskog velegrada nisam mogla zadržati stolicu, a odsjela kod prijatelja kojem sam javila da stižem taxijem i da mi otvori put do kupaone. Ne moram pisati koji neugodnjak. Rekao mi je prijatelj shit happens
    Isto tako sam godinama vukla neke probleme bez dijagnoze dok nisam došla pod nož pa je odjednom svima postalo jasno što je. I sad sam u situaciji gdje imam sve nalaze, sve je jasno, ali suprotna su mišljenja što dalje, niti jedno ne može rezultirati sretnim ishodom pa moram sama preuzeti rizik i odlučiti.

    I zapravo sam htjela napisati da ne mogu shvatiti one koji u toj prilici posegnu za pseudobabama. Situacija je toliko kompleksna, kontaktirala sam stručnjake unutar i izvan granica. Naprosto ne razumijem kako netko posegne za "kamilicom". Dakle, u tom slučaju inini dokazi u medicini ne pomažu jednoznačno. Situacija nije jednoznačna, ali bome lili, nema šanse da bih povjerovala nekome tko se iz ljubavi ili još češće biznisa bavi pomaganjem i liječenjem ljudi temeljeno na iskustvu/bedastoćama. Da mi mama svako toliko ne pošizi što odbijam "lijek" koji je svima pomogao (a ne zna ničiju dijagnozu, pa ni moju), a ja znam da je to fitoestrogen i da ga ni za živu glavu ne smijem uzeti, mislila bih kako ti pseudolikovi mogu spavati. Ali eto ima ih stvarno s dobrim namjerama.

  4. #54
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mislim, ja sam trenutno bez simptoma, ne bi nijedan pseudolik uopće ni mislio da sam bolesna. A onaj mamin pripravak bi me bacio u značajno lošiju situaciju.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ja mogu kopirati uvodni post... sve isto, samo bez proljeva ...
    Kao da imam 100 godina ...

  6. #56
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Vidite,na samom početku mojih problema(prije 15 godina),počelo je sa kandidom vaginalno,grozno je bilo-nisam se mogla izliječiti nikako,onda se javila eksplozivna stolica,a kao šlag na tortu-artritis desnog skočnog zgloba.Fibrinogen je bio pod oblacima,sedimentacija isto,pozitivna sam bila na neke reumatske testove(2,koliko se sjećam,ali se ne sjećam koja).Bila sam u bolnici,skidala sedimentaciju hrpom antibiotika(što je samo pogoršalo stanje sa crijevima).Niko me tada nije uputio reumatologa.Sama sam otišla kada se već sve smirilo i ništa nije mogao da vidi.Od tada sam jednom kontrolisala fibrinogen(bio je u redu).Reumatske testove mi nikad nije dala da radim,po njoj nije bilo potrebe.
    Mislim da sam radila samo osnovne hormone štitnjače,za druge nisam ni znala.
    Pila sam colospa,nakratko mi je pomogao.Kad razmislim,možda mi je i više pomogao.Nestao je onaj osjećaj u crijevima,pa donekle mogu živjeti normalno.Ima dana kad i zaboravim da imam problema(prije takav dan nije postojao).
    Juče kod zubara-ciste na 2 zuba,još 3 joj sumnjiva.Ponovo me ponovo šalje u Zagreb,da ova 2 izvadim,a za ova 3 da čuje mišljenje.Kažem ponovo,jer sam prije 3 godine hodočastila po stomatološkom.Isto zbog alopecije,isto zbog cista.

    Hvala vam,cure,što mi pomažete.
    Za fibromyalgiju se prepoznajem u svim simptomima.Kojim pretragama se otkriva?Isto ću tražiti i uzv štitne i još dodatno antitjela.Sad imam pokriće-alopeciju.Mrzim kad moram sama ići tražiti uputnice za nalaze,doktorica me samo blijedo gleda :mislišdasipametnija:.

  7. #57
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Jelena,imala sam i ja par neugodnjaka.Nedavno se na fb vrtio snimak čovjeka koji na kolodvoru obavlja nuždu u sred bijela dana.Naravno,svi su ga osudili,a ja sam pomislila "jadan on,ne može da stigne".I još me pitaju,zašto ne putujem autobusom.Ma moš mislit!

  8. #58
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    silkice, daj probaj aip... prepoznajem te u skoro svim pricama iz The Paleo Approach. Nisu lekovi u pitanju pa da brines o nuspojavama. Naivno je misliti da je to pseudonauka, jednostavno nije jos uvek doprlo do obrazovanja obicnih medicinara. Koliko se secam od pre 100 godina, postoji i domaca paleo mama, i secam se da je ona AIP zvala 'zelena kura' (jer me muz za tu kuru non stop zezao). Salu na stranu, pomaze!

  9. #59
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nisam sve citala.
    Nemam kad.
    Ali... Mami su nedavno dijagnosticirali lajmsku boreliozu... kad sam isla istraživati naučila sam da ona "oponasa" druge bolesti... pa i zelucane.
    Proguglaj, pa vidi nalazis li se u tome.

  10. #60
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    silkice, daj probaj aip... prepoznajem te u skoro svim pricama iz The Paleo Approach. Nisu lekovi u pitanju pa da brines o nuspojavama. Naivno je misliti da je to pseudonauka, jednostavno nije jos uvek doprlo do obrazovanja obicnih medicinara. Koliko se secam od pre 100 godina, postoji i domaca paleo mama, i secam se da je ona AIP zvala 'zelena kura' (jer me muz za tu kuru non stop zezao). Salu na stranu, pomaze!
    Slažem se, u potpunosti, i ne mislim da je to pseudoznanost, dapače, ne radi se o unašanju ničeg novog u/na tijelo, bilo fitopropravaka bilo hladnih obloga za vanjsku primjenu bilo čarobnog praška, čak suprotno, radi se o restrikciji hrane koja uzrokuje i potiče inflamaciju u tijelu, sa kasnijom introducijom namirnica nakon što se upala smiri i mikrobiom ojača. I meni se čini da bi ti to pomoglo, baš mi je žao čitati kako se patiš.
    Uskoro će na hrv izaći autoimuna kuharica, Autoimuni nutrivor, a na FB-u postoji istoimena grupa, kao i grupa Paleo+AIP. Preporučujem i knjigu GAPS (Gut and Psychology Syndrome), koja je nedavno prevedena kod nas na hrv u izdanju Tragoma (Crijevno psihološki sindrom). Krcata činjenicama, science based, ali i pravi mali vodič. I naravno, tu je i Paleo mom blog. Sretno

  11. #61
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Vidite,na samom početku mojih problema(prije 15 godina),počelo je sa kandidom vaginalno,grozno je bilo-nisam se mogla izliječiti nikako,onda se javila eksplozivna stolica,a kao šlag na tortu-artritis desnog skočnog zgloba.Fibrinogen je bio pod oblacima,sedimentacija isto,pozitivna sam bila na neke reumatske testove(2,koliko se sjećam,ali se ne sjećam koja).Bila sam u bolnici,skidala sedimentaciju hrpom antibiotika(što je samo pogoršalo stanje sa crijevima).Niko me tada nije uputio reumatologa.Sama sam otišla kada se već sve smirilo i ništa nije mogao da vidi.Od tada sam jednom kontrolisala fibrinogen(bio je u redu).Reumatske testove mi nikad nije dala da radim,po njoj nije bilo potrebe.
    Mislim da sam radila samo osnovne hormone štitnjače,za druge nisam ni znala.
    Pila sam colospa,nakratko mi je pomogao.Kad razmislim,možda mi je i više pomogao.Nestao je onaj osjećaj u crijevima,pa donekle mogu živjeti normalno.Ima dana kad i zaboravim da imam problema(prije takav dan nije postojao).
    Juče kod zubara-ciste na 2 zuba,još 3 joj sumnjiva.Ponovo me ponovo šalje u Zagreb,da ova 2 izvadim,a za ova 3 da čuje mišljenje.Kažem ponovo,jer sam prije 3 godine hodočastila po stomatološkom.Isto zbog alopecije,isto zbog cista.

    Hvala vam,cure,što mi pomažete.
    Za fibromyalgiju se prepoznajem u svim simptomima.Kojim pretragama se otkriva?Isto ću tražiti i uzv štitne i još dodatno antitjela.Sad imam pokriće-alopeciju.Mrzim kad moram sama ići tražiti uputnice za nalaze,doktorica me samo blijedo gleda :mislišdasipametnija:.
    Na tvom mjestu bih inzistirala na uputnicama za imunologa - reumatologa i gastroneterologa (ako nisi obavila gastro i kolono, nisam polovila). Neće ti opća dati raditi reuma-testove. Slažem se u potpunosti s jelenom. Situacija uopće nije jednostavna, medicina nije 1+1=2 da bi se za nekog visokoobrazovanog (a da nije Med. faks) moglo očekviati ovo ili ono. Zapravo... to je simplicistički način razmišljanja, primamljiv je - i meni... ali, nažalost, nema jednostavnih rješenja vrlo često. I medicinari se muče naći dg, nisi jedina sa situacijom jedan kaže ovo, drugi ono - ni ljudi sa specijalizacijama ne mogu uvijek svi biti jednako dobri, diferencijalna dg. je umjetnost... zapravo. Ja se ne ljutim na simplicističke sklonosti... uglavnom pomislim blago vam se (na zdravlju) . Obilaženje dr-ova je dosadno, troši vrijeme, koji put rješenje nije jednoznačno ili ga nema. Ali... sve drugo je trla baba lan. Ako ti problemi stvarno traju 15 godina ja bih se ipak uputila tim putem, dio stvari se sigurno može riješiti u smislu zakpravanja simptoma, ako ništa - anemija, iritabilni kolon itd. Sretno!

  12. #62
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo... da ti dođeš tamo gdje sam ja bila npr.... i spomeneš kandidu (i moj problem, uz sto drugih sitnica), stavilo bi te na tretman biorezonance za "porozna crijeva" i to ti naplatilo, a ništa ti ne bi riješilo. Po meni - drži se sustava (državnih bolnica) pa onda mic-po-mic barem dok se ne dođe do nekih uzroka.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.09.2018. at 10:31

  13. #63
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se, u potpunosti, i ne mislim da je to pseudoznanost, dapače, ne radi se o unašanju ničeg novog u/na tijelo, bilo fitopropravaka bilo hladnih obloga za vanjsku primjenu bilo čarobnog praška, čak suprotno, radi se o restrikciji hrane koja uzrokuje i potiče inflamaciju u tijelu, sa kasnijom introducijom namirnica nakon što se upala smiri i mikrobiom ojača. I meni se čini da bi ti to pomoglo, baš mi je žao čitati kako se patiš.
    Uskoro će na hrv izaći autoimuna kuharica, Autoimuni nutrivor, a na FB-u postoji istoimena grupa, kao i grupa Paleo+AIP. Preporučujem i knjigu GAPS (Gut and Psychology Syndrome), koja je nedavno prevedena kod nas na hrv u izdanju Tragoma (Crijevno psihološki sindrom). Krcata činjenicama, science based, ali i pravi mali vodič. I naravno, tu je i Paleo mom blog. Sretno
    MalaRiba, ako si mislila na moj fitopripravak, ne radi se ni o kakvom lijeku, nego o narodnoj medicini, kombinacija čaja i alkohola. I meni omiljena prateća tvrdnja - "ali pomoglo je onoj teti, onoj teti i onoj teti, ona se preporodila, a ovoj se doktorica poslije čudila kako je riješila svoj problem..."

    Da ne bih bez veze sad tu lupala, upravo sam prošla kroz Scopus znanstvenu bazu. Pregledala i najnovije i najcitiranije radove i tvrdnja da je paleo science based je potpuno netočna. Paleolithic diet je u najmanju ruku kontroverzna dijeta, a ono u čemu apsolutno pomaže je redukcija tjelesne mase čak i kod onih koji su to pokušavali spriječiti, da bi uklonili sam efekt mršavljenja iz studije. Mršavljenje je svakako zdravstveno poželjno za određene ljude, ali za neke nikako. Eto baš meni je u ono doba bilo dramatično izgubiti masu i jedino što sam u najtežim trenucima mogla jesti nije imalo apsolutno nikakve veze s paleo dijetom.

  14. #64
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pregledala i najnovije i najcitiranije radove i tvrdnja da je paleo science based je potpuno netočna.
    Zašto?
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 20.09.2018. at 11:24

  15. #65
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Uopće ne postoji relevantna studija za dugoročne posljedice konzumiranja paleo dijete. Ima studija utjecaja na starce, na žene u menopauzi, na ljude s MS, na ljude s diapetesom typa 2, na... Svaka bolest je specifična, možda netko ima kombinaciju MS i menopauze, možda mu fali neki enzim, možda je...

    Evo ja znam slučajno da imam mutaciju gena koji je povezan s apsorpcijom vitamina B12. Statistički gledano, imam sklonost nedostatku tog vitamina. Iz nalaza krvi vidljivo je da imam sasvim dovoljno tog vitamina. Možda baš zbog ovog načina prehrane, a možda i ne, ali to su baš plitki zaključci.

  16. #66
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto?
    Pa zato što ima samo jednoznačan dokaz da mršaviš od toga.

  17. #67
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ali Scopus može svatko pregledati, da ne ispada da ja tražim kontru.
    Evo par zaključaka:
    Dietary intake holds the potential to lower MS-related fatigue, but solid conclusions are not possible based on the existing evidence.

    However, favourable effects remained after post-hoc adjustments for this unintended weight loss. No changes were observed for intestinal permeability, inflammation and salivary cortisol. Conclusions: We conclude that consuming a Palaeolithic-type diet for two weeks improved several cardiovascular risk factors compared to a healthy reference diet in subjects with the metabolic syndrome.

    There is lots of controversy surrounding this diet and hence, more research and awareness into the specificities of the diet should be done.

    A PD results in a higher risk of developing ID, than a diet according to the NNR. Therefore, we suggest iodine supplementation should be considered when on a PD. (ID je deficit joda)

    I da ne kopiram bez veze sad, to svatko koga zanimau može pogledati.

  18. #68
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Uopće ne postoji relevantna studija za dugoročne posljedice konzumiranja paleo dijete. Ima studija utjecaja na starce, na žene u menopauzi, na ljude s MS, na ljude s diapetesom typa 2, na... Svaka bolest je specifična, možda netko ima kombinaciju MS i menopauze, možda mu fali neki enzim, možda je...

    Evo ja znam slučajno da imam mutaciju gena koji je povezan s apsorpcijom vitamina B12. Statistički gledano, imam sklonost nedostatku tog vitamina. Iz nalaza krvi vidljivo je da imam sasvim dovoljno tog vitamina. Možda baš zbog ovog načina prehrane, a možda i ne, ali to su baš plitki zaključci.
    Ok, i ja imam MTHFR, i uz pomoć LCHF-a su mi razine vitamina B normalne, kao i homocistein. Stvarno - puno puno bolje negoli kad sam jela 'uobičajeno'.
    Nadalje, nisam rekla da je Paleo science based, nego knjiga, GAPS

    I treće, daaaaaaleko sam ja od mršavosti, dapače. Gubitak kila i lchf/paleo nisu istoznačnice,stvarno stvarno.
    Aha ima i četvrto - mislim da u slučaju kao što je silkičin izbacivanje brašna, šećera, prerađene hrane neće naškoditi - a kod nje je to najvažnije, da se ne nanese veća šteta. Ostatak prehrane je isti, juhe, voće, povrće, riba, meso, samo se ono štetno izbacuje. Ima naravno još puno više na tu temu, zato sam i spomenula gore par knjiga i eto taj blog. Stvarno ne želim biti u prauv, samo pomoći ženi. Doktori, specijalisti Da, prije svega! Naravno Kao što sam i ja išla i idem po potrebi, samo neka eto malo istraži, pročita, vidi rezultate drugih, sa AIPom, bar su danas informacije dostupne.
    Sretno silkici!

  19. #69
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Nemam pojma za mršavost, vidjela sam samo da su se tu sve studije poklopile da se reducira masa, ali možda za 1,5 kg u 12 dana, nije baš nešto
    Ja vjerujem da ti imaš dobar B12. Imam i ja, a raspadnem se, ako jedem meso i povrće. Konkretno - u trenucima visoke životne ugroženosti održavalo me na životu isključivo sir i vrhnje i čokolada, tu i tamo slanac. Sve ostalo bi završilo iz ovog ili onog otvora u WC školjci. Uopće ne sumnjam da nekim ljudima godi paleo dijeta.

  20. #70
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mislim jedem ja meso i povrće, ali meso prilično u malim količinama.

  21. #71
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Nadalje, nisam rekla da je Paleo science based, nego knjiga, GAPS
    Je l nešto netočno iz ove recenzije?

    Mislim, je l zbilja u toj knjizi stoji da je leaky guts uzrok autizmu?

  22. #72

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Bez udubljivanja u finese paleo prehrane: alergija je takođe autoimuna bolest, a može se biti alergičan i na najzdraviju namirnicu na koju masa ljudi možda nije alergična. To što se iz prehrane izbace najčešći i najjači alergeni, zaista ne garantuje i stopostotni uspeh takve prehrane i nestanak simtpoma, pogotovo gastrointestinalnih.
    Drugo: "organski proizvedena" namirnica na današnjoj planeti, budimo realni - više ne postoji i čista je prevara tvrditi da postoji. Može se govoriti o stepenu ili nivou kontaminiranosti ovim ili onim, u najboljem slučaju.
    I treće, ne vidim kako se iz ishrane izbacio šećer, ako se i dalje konzumira voće i povrće. A ne vidim ni zašto bi se iz ishrane izbacivao šećer. Prosta činjenica, da čovek ima ceo set enzima neophodnih za varenje šećera, pre svega skroba, znači da je u njegovoj ishrani skrob bio i ostao prisutan oduvek.

  23. #73
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim jedem ja meso i povrće, ali meso prilično u malim količinama.
    Molim te očisti inbox.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    ne stignem sve citat, pa ako ste vec pisali o tome, zanemari moj post. Testiraj se na boreliozu. Cesto je lose dijagnosticirano ,a taj umor i bolovi u kostima i misicima mogli bi biti borelioza. Sretno!

  25. #75
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    MalaRiba, ako si mislila na moj fitopripravak, ne radi se ni o kakvom lijeku, nego o narodnoj medicini, kombinacija čaja i alkohola. I meni omiljena prateća tvrdnja - "ali pomoglo je onoj teti, onoj teti i onoj teti, ona se preporodila, a ovoj se doktorica poslije čudila kako je riješila svoj problem..."

    Da ne bih bez veze sad tu lupala, upravo sam prošla kroz Scopus znanstvenu bazu. Pregledala i najnovije i najcitiranije radove i tvrdnja da je paleo science based je potpuno netočna. Paleolithic diet je u najmanju ruku kontroverzna dijeta, a ono u čemu apsolutno pomaže je redukcija tjelesne mase čak i kod onih koji su to pokušavali spriječiti, da bi uklonili sam efekt mršavljenja iz studije. Mršavljenje je svakako zdravstveno poželjno za određene ljude, ali za neke nikako. Eto baš meni je u ono doba bilo dramatično izgubiti masu i jedino što sam u najtežim trenucima mogla jesti nije imalo apsolutno nikakve veze s paleo dijetom.

    Ne samo ta nego razne dijete. Kad usporediš sto stanja od ljudi koji stvarno imaju neku dg, pa preporuke za jelo za to pa onda razne dijete - ispada da se ne smije ništa jesti, ili je spasu u lupanu po ovome ili onome. Samo liječnik zna vaše specifične probleme i modificirat će dijete, opet, niti to nije tako jednostavno i ne može se opće preporučiti. Ljudi si rade ozbiljnu štetu ako idu na anticelijakija dijetu, a nemaju je. Oprez i prilikom borelioza teorija - trenutno je popularno po non-evidence based liječenje raznih stvari (najveći hype je s multipliom) nekim antibioticima jer su kao teorije da je to od borelioze. Ovo su neke od "napopularnijih" zabluda - krvne grupe i prehrana, za sve je kriva candida, za sve je kriva borelioza, za sve je kriva živa. Zapravo, ja očekujem da će se to produčje početi regulirati, kao što se počinje formirati i službeni PR na razni EU-a koji radi kontru antivaxx pokretu.

    Užasno je teško (Internet-) dijagnosticirati pokretačičine probleme jer za sto stvari može ispadat kosa, može bit umorna, može je bolit kičma itd., a da bi se to riješilo jednostavnom preporukom radi ovo ne radi ono koja je skinuta s nekog net sitea.

    Zapravo, za pravi problem, bojim se, nema jednostavnog rješenja, nego, ma koliko teško bilo i dobivala se oprečna mišljenja - mic po mic po specijalistima.

    Veliki zagrljaj pokretačici!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.09.2018. at 16:18

  26. #76
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Je l nešto netočno iz ove recenzije?

    Mislim, je l zbilja u toj knjizi stoji da je leaky guts uzrok autizmu?
    Uh . Da, danas su dezinformacije jako dostupne.

  27. #77
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Stav NHS-a o "leaky gut-u" tj. "poroznim crijevima":

    https://www.nhs.uk/conditions/leaky-gut-syndrome/

    "Promoted products

    Many different "treatments" have been suggested by people who promote the idea of leaky gut syndrome, including diet books, nutritional supplements (containing probiotics, for example), herbal remedies, gluten-free foods and other special diets, such as a low FODMAP, low sugar or antifungal diet.
    However, you should be wary of treatments offered by people who claim to be able to "cure leaky gut syndrome", as there is little scientific evidence to suggest they are beneficial for many of the conditions they are claimed to help."

    "Generally, eliminating foods from the diet is not a good idea unless it's strictly necessary (for example, if you have coeliac disease) and done on the advice of a healthcare professional, as it can lead to nutritional deficiencies."

  28. #78
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

  29. #79
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    I sama sam sklonija oficijelnoj medicini pa panične napade i anksioznost već godinama liječim antidepresivima i od mnogih sam čula svakakve nebuloze...od one poznate *trgni se* do toga da su ad smišljeni od strane farmaceutske mafije s namjerom ni ja ne znam čega. to što je meni nakon raznih pokušaja liječenja jedino taj antidepresiv pomogao mnogima ništa ne znači.

    međutim, nisam tako ni striktno protiv alternative ukoliko nije zaista neka očita izvlakuša novaca. mislim, što te košta probati promijeniti prehranu na neko vrijeme ako se stvarno očajno osjećaš. i sama sam neko vrijeme bila na lchf prehrani i na kraju sam došla do zaključka da se ipak ne mogu totalno odreći svih uh pa ih jedem, ali ipak pazim da unos bude iz prihvatljivijih izvora. imam dana kad prekrdašim pa brljam, ali to su neki rijetki petci. nekad mi se čini da to s okrivljavanjem prehrane za sve tegobe je neka trenutna moda, nekad pomislim da priča ima smisla, ali ni jedno ni drugo mi nije u kamenu uklesano.

    Mm je sklon tim trendovima i strašno ide iz krajnosti u krajnost i to je zapravo po meni najgore. Stalno se ili nečega odriče ili ga nije ništa briga pa udre po hrani bez mjere i granica. Nakon faza veganstva, vegetarijanstva i na kraju lchf prehrane, sad je na toj paleo ishrani pa ćemo vidjeti dokle će ga držati. on ima psorijazu koja se godinama stalno pogoršava pa mu je ovo valjda zadnja nada da je stavi pod kontrolu ako je se već ne može skroz riješiti.

    Ja bi na simptome koje otvaračica teme navodi prvo pokušala od oficijelne medicine potražiti odgovore iako znam koliko je to u ovoj državi teško i traje dugo, toliko da čovjek naprosto izgubi živce. Ukoliko to ne donese riješenje bome bi ja isprobala i samo da ima nade da mi pomogne jer nekako mi se čini da takvo stanje organizma je više patnja nego život. Pa na kraju i da je placebo, neka je... kod nekih i taj famozni placebo pomogne.

    I još da spomenem, masu ovih sličnih simptoma iz uvodne teme sam i ja imala u najgorim fazama anksioznosti i paničnih napada s tim da sam ja i hipohondar pa ne isključujem da je većina toga bila upravo iz tog razloga. Iako sam sigurna da npr. leukocite od jedva 1 nisam mogla umisliti u jednoj fazi moje borbe sa uzdrmanim zdravljem. To je bilo kad su djeca bila mala i kad nisam imala ni 5 min. vremena za sebe tako da je i to vrijeme za sebe jako bitno da se koliko toliko ok osjećamo.

  30. #80
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Ne trebaš se trudit, nekima ti ni to neće valjat

  31. #81

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Evo je ta kojoj ne valja : kli_kli, taj link je sasvim ok, ali nema u njemu ni reči o paleo prehrani, niti o vezi "leaky gut" sindroma i autizma npr. Zapravo nema u njemu ni reči o tome da postoji neki univerzalan način da se ishranom izbegne leaky gut syndrome.
    Koliko sam ja pratila, ali moguće da grešim, niko ne spori da leaky gut syndrome postoji, ali mu se pripisuje odgovornost i za šta treba i za šta ne treba. Plus su preporuke za lečenje ovog sindroma jaako diskutabilne. Ja sam svoje zamerke već navela, koliko vidim nema komentara na njih.

  32. #82
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kako ne, pa ina ti spori da taj sindrom uopće postoji

  33. #83

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Aha, sad vidim da ja grešim u terminologiji. Ja mislim na leaky gut u ovom medicinski priznatom smislu: increased intestinal permeability, tj. povećana propustljivost sluzokože creva usled inflamacije. To je priznat medicinski fenomen.
    A leaky gut syndrome je upravo to pripisivanje "krivice" za raznorazne tegobe ovakvoj upaljenoj sluzokoži creva. Lepo stoji objašnjenje na ininom linku, samo ja nisam sve linkove otvorila.
    Da preformulišem onda sama sebe: niko ne spori da postoji leaky gut, o njemu piše na linku koji je stavila kli_kli i to je ok. Ali na tom linku nema ništa o nedokazanoj povezanosti između specijalnog režima ishrane i lečenja povećane intestinalne propustljivosti.

  34. #84
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Pulinka, link koji sam dala je iz references iz Sarine (paleo mom) knjige. Knjigu sam citala pre nekoliko godina i ovo leto ponovo. Puna je strucnih objasnjenja i nije ni malo laka za citanje. Ja nisam medicinske struke ali strudiram u Americi, stalno citam akademske clanke i upoznata sam i imam pristup bazama. Imam neformalnog znanja iz oblasti (coursera kursevi tokom godina).
    Al ajmo malo o mom konju... hahaha
    Ja imam autoimunu bolest vec dugo, 10 godina potvrdjeno. Osim antiTPO merljivi su mi i leukociti i trombociti jer imam leukopeniju i trombocitopeniju, ali bez simptoma (srecom!!). Moja tetka, tata, druga tetka zasigurno imaju isti manjak krvnih zrnaca, s tim da tetka ima i zestoke simptome. Par puta se jedva izvukla. E sad, meni trudnoca (Sara i o tome pise) snizi antiTPO, poveca leukocite i trombocite, tako da pred porodjaj skoro vise nemam titar antitela stitnjace ni za dijagnozu. Bila trudna 6 puta, rodila 4, ispratila i sacuvala sve podatke, nema sanse da nije causation :D
    Gluten ne jedem 10 godina jer sam htela da smrsam nakon drugog deteta (tad je hipotireoza bila najrasplamsanija) i uradila sam test intolerancije koji je pokazao osetljivost na gluten i jos stosta sto sam tek pre par godina povezala s AIP (90% se poklapa). Tad sam samo htela smrsati, i smrsala superlako.
    Jedna rodjaka ima celijakiju.
    Nakon toga jos 3 trudnoce malo debljanja ali nis posebno, stitnjaca u t. uvek bolja nego kad nisam t. Gluten ugl ne jedem, probam neko vreme pa se sablaznim promenama, vratim se. Od cca 2014 pratim fitness parametre i iako nije precizno kao vadjenje krvi, trendovi su jasni da mi s stresom (ugl od previse obaveza jer imam 4 dece i imigrant sam) i bilo kakve druge prehrane osim AIP bez obzira na treniranje uvek bude lose. Na pocetku ovog leta tsh mi je bio 4.72 i odlucila sam se na totalni AIP reset. Recima se ne moze opisati koliko mi je bolje.
    U medjuvremenu sam napravila neke genetske testove i uspostavilo se da imam gen za celijakiju, jedan od onih kojima se potvrdjuje dijagnoza. Ja simptome nemam. Moje je pitanje, jesam li trebala ovih 10 godina ne slusati intuiciju i uzimati gluten, dobiti simptome celijakije pa da bi mi gastroenterolog mogao dati dijagnozu?
    Ocigledno je da imam sklop gena za razvoj autoimunih bolesti, jednu sam dobila, mozda neke mogu izbeci? Mozda sam neke izbegla?
    S druge strane, pratim dosta trkaca koji imaju autoimune bolesti, svi ti sportisti biraju paleo iz istog razloga: cak i kad je bolest u remisiji oseca se znacajna razlika u opstem stanju organizma a zatim i sportskim uspesima ako se izbegava odredjena hrana.
    Samo da napomenem, ja nisam nikakav freak u tome. Moj jedini cilj je imati vise energije da bih efikasnije mogla da radim sta radim. Ne mislim da je za svakoga, ali definitivno ima nas (ukljucujuci i Saru) kojima evidentno pomaze.

  35. #85
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Poanta je da argument 'nista ne kosta' zapravo nije validan-kosta propustene prilike u smislu gubitka vremena za dijagnosticiranje i event lijecenje, kosta utroska novca za kupnju knjige il preaparata il tretmana i kosta zdravlja izlazuci tijelo stvarima za koje se ne zna sto tocno svemu rade. Ja se drzim nekih sluzbenih patient friendly pisanih preporuka al iz sluzbenih izvora (medicina, nhs mi se pokazao razumljiv), ne otc pripavaka i vitamina, ne dr neki koji je postao celebrity (nad ozom mislim visi mogucnost malpractice tuzbe). Pubmed mi ne spada u patient frinedly da ja to mogu shvatit.

  36. #86
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Leaky gut spori britansko zdravstvo koje kominicira na patient friedly nacin. I ja bila sam iscitavala svw o ivf-u i ona bila nasla na tretman vezano za nk stanice i mislila samto je to, pa to pise dr beer itd. Ispostavilo se kasnije da je dr beer bio stranputica s razlogom neprihvacen od kolega u tim teorijama. Mogao je bit i genijalac i ispast da je to super. Ali, nije rako ispalo i looking back sam sretna sto nisam bila na malim dozama kortica, koji nose svoje nuspojave, nizasto. poanta je da ja to solirajuci s nekim dr-ovima koji su izletili iz sluzbene price nisam mogla znat. Zato mislim da se treba drzati onog sto je dokazano i prihvaeceno, ne eksperimentalnog sto je izaslo u nekom clanku u casopisu ciju ja ko laik kvalitetu i relevantnost ne znam prepoznat. I drago mi je sto sam to provjeravala s drugima i sto su me sprjecavali.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.09.2018. at 23:49

  37. #87
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    ok ina, ja cu nastaviti da se trujem mesom, vocem i povrcem :D

  38. #88
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    ok ina, ja cu nastaviti da se trujem mesom, vocem i povrcem :D
    ;lool: e baš.

  39. #89
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da nas vecina jede meso, voce i povrce.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Pulinka, link koji sam dala je iz references iz Sarine (paleo mom) knjige. Knjigu sam citala pre nekoliko godina i ovo leto ponovo. Puna je strucnih objasnjenja i nije ni malo laka za citanje. Ja nisam medicinske struke ali strudiram u Americi, stalno citam akademske clanke i upoznata sam i imam pristup bazama. Imam neformalnog znanja iz oblasti (coursera kursevi tokom godina).
    Al ajmo malo o mom konju... hahaha
    OK, ta knjiga ima neke verodostojne reference. Što ne govori i dalje ništa o tačnosti zaključaka koje je autorka knjige izvukla iz referenci- konkretno ta referenca iz tvog linka ne govori o ishrani uopšte.
    Ako imaš gen za celijakiju, pobogu, naravno da će ti pomoći izbacivanje glutena, i super za tebe što si ga izbacila. Ali silkica je već napisala da je kod nje celijakija isključena. Mislim greške su moguće uvek, ali nakon 15 godina i više promenjenih gastroenterologa, valjda bi se i greška već ispravila do sada? U krajnjem slučaju, za 15 godina mogla je isprobati svaku moguću eliminacionu dijetu uključujući i taj AIP. Čak bi čovek očekivao da joj je nekakav oblik eliminacione dijete i bio predložen više puta, ili makar nekakav dnevnik ishrane, upravo zbog mogućih alergija. Takođe bi čovek očekivao da će odavno dobiti od doktora nekakve opšte savete o tome da izbegava prerađenu industrijsku hranu, aditive, veštačke boje, konzervanse itd, itd. U prvih 15 godina pretpostavljam da se eliminiše niz najčešćih dijagnoza koje nama mogu pasti na pamet a uzrokuju takve simptome. I predloži se niz najdelotvornijih režima ishrane.
    Nisam ni ja medicinar, tako da možemo opušteno da zabavljamo medicinare sa foruma našom diskusijom . Ali i dalje svim svojim nemedicinskim znanjem stojim pri činjenicama koje sam napisala: skrob nije otrov, nego sastavni deo ljudske ishrane, ne postoji univerzalna ishrana koja odgovara svima jednako, kao što ne postoji ni organska hrana ekvivalentna onoj iz preindustrijskog vremena.

  41. #91
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ne znaci da ima validne zakljucke, al nemres znat' ako ne procitas i ne porazmislis o tome.
    Ne mozes ni znati da li pomaze u pojedinacnom slucaju ako pojedinac ne proba... itd.
    Paleo ukljucuje i ugljene hidrate, samo ne iz grains.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Paleo ukljucuje i ugljene hidrate, samo ne iz grains.
    Jer ljudi užasno greše već deset hiljada godina koristeći grains. Zato smo se i prenamnožili na planeti, što su grains tako neverovatno štetna i loša vrsta namirnica :/.
    Ja sam stvarno sasvim otvorena za sve moguće naučno potkrepljene argumente, ali zaboga kako da zatvorim oči pred očiglednim? Naravno da je super zdravo jesti meso i povrće, ali da su žitarice nama nejestiva i štetna kategorija namirnica valjda ne bismo na njima mogli da podignemo čitave civilizacije i opstanemo ovoliko dugo na hlebu i pivu (i pasulju i soji kao naročito anatemisanim u paleo ishrani).
    To je zaključak do kog neminovno dolazim kako god da porazmislim.
    A u slučaju pojedinca, ne vidim zašto treba da sledi savet o izbegavanju glutena osoba koja po dosadašnjim rezultatima nema problem sa metabolizmom glutena. Knjiga te autorke mi je nedostupna tako da ne mogu baš da proučavam njene izvorne argumente.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 23.09.2018. at 01:04

  43. #93
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Nije nedostupna ako mozes da citas na engleskom, ali ako nemas autoimune bolesti ni ne treba ti. Ovde pricamo o silkici. Licno sam se osvrnula na nemogucnost dobijanja dijagnoze i tretmana koji bi je izlecio vec dugi niz godina, a to je cesto kod nas s autoimunim bolestima, pa sam savetovala da razmisli o AIP. Mnogima od nas paleo i AIP donese zdravlje i generalno bolje psihofizicko stanje. Kad smo kod grains, meni prolaze pirinac i kukuruz u manjim kolicinama. Hleb pravim vec 20-ak godina, a pitu razvlacim sama i u Americi vec 6 godina, tako da ti nisam ja bas neki target za napad. Jedino sto to ne jedem :D

  44. #94

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Mogu da čitam na engleskom, ali samo besplatno dostupne stvari, ostalo mi je out of reach . Koliko vidim autorka nije preterano sklona besplatnom deljenju znanja sa zajednicom . Mojoj autoimunoj bolesti za sada najbolje pomaže izbegavanje alergena, kada je moguće.
    Zašto je iznošenje svima očiglednih činjenica i postavljanje pitanja napad?
    Ja sam se više puta složila sa tobom da je gluten štetan za osobe sa celijakijom, uključujući i tebe, očigledno, oko toga nema nedoumice, niti potrebe dalje nastavljati.
    Ono što ne razumem je kako gluten šteti osobama koje dokazano nemaju celijakiju, ako govorimo o pojedincima, i kako to da smo deset hiljada godina uspešno preživeli gluten kao sve mnogobrojnija populacija, ako govorimo globalno.
    Pa, eto, ako postoji objašnjenje za oba pitanja a da ne zahteva opsežno čitanje knjige, bila bih zahvalna da ga pročitam. Baš zato što ja obično volim da znam zašto bi nešto trebalo raditi, a ne samo broj ljudi kojima je to nešto pomoglo (kad smo kod toga, volela bih da postoji dostupan i broj ljudi kojima paleo NIJE pomogla ).Ali pošto se već pomenula reč napad, onda se nemoj dalje truditi da mi odgovaraš, napad nije bio moj cilj, nego analiza...

  45. #95
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Kvalitetni i obrazovani nutricionisti i dalje tvrde i predočavaju dokaze da je gluten novi hype i da je postotak celijakičara i inih minimalan te da je redukcija tipa AIP dugoročno opasna.
    Kvliatetni nutricionisti, za razliku od amatera koji paranoiziraju od šećera, znaju da bolesnici od teških karcinoma umiru od pothranjenosti i šećer im je najmanji problem. Previše šećera nije dobro nikome, a potpuno izbjegavanje je beskorisno.
    Moja zadnja liječnica vjeruje u utjecaj crijeva na autoimunost, ali NIKAKO u kontekstu kojem se priča po popularnim portalima i izbjegavanju hrane, nego u kontekstu parazita, omjera bakterija,općenitog zdrava crijeva uzrokovanog i rođenjem i velikim ispadima iz "normale", a ne jedenjem kruha i oraha isl.

    Ja bi uzrok ovakvim hrpama neidentificiranih tegoba uvijek prvo tražila u kortizolu

  46. #96
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

  47. #97
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Samo da dodam, bolujem od nekoliko AI problema, probala sam sve i svašta, uključujući i AIP.

    Jedino što mi je pomoglo je više spavanja, manje razmišljanja, umjereno!! vježbanje (nikakve pripreme za maraton i ino) i manje posla. Iskreno.
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 23.09.2018. at 11:00

  48. #98
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Samo da napomenem, paleo prehrana isto nije za svakoga. Ako imate giht tj visoku razinu urične kiseline, ta prehrana je katastrofalan izbor. Treba obaviti dijagnostiku da se točno utvrde alergeni,a tek tada odabrati optimalnu prehranu.

  49. #99
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Svakako mislim da je dobro da se o ovome raspravlja, pita priča i istražuje. Samo brzi odgovor pulinki, i na AIPu se naglašava da se izbjegavaju namirnice koje ti individualno smetaju, dakle nema govora o tome da se forsira nešto što ti ne paše ili možda iz nekog drugog, trećeg razloga ne smiješ. Isto tako (meni se čini) da ne stoji argument: ako se jede šećer iz voća, što se uopće izbjegava šećer - onda se može jesti sav šećer. Jer nije isto šećer iz šipka/mandarine/maline ili iz kroasana, gleda se što se još dobiva/ne dobiva iz namirnice.

    Isto tako, čini mi se da je slikica došla do zida, grozno mi je to čitati, i nitko joj ne govori da ne ida kod doktora, dapače, treba, sve sve što želi i mora istražiti, posavjetovati se. Isto tako, ponavljam, ovdje nema 'troška' radi ulaganja u nove pripravke, dodatke. Samo, eto, neka vidi i istraži silkica, pročita. Ne mora se za prvu fazu kupiti ni knjiga koju spominje pulinka, ima jako jako puno informacija na webu.

    Možda čak da se otvori druga tema paleo vs. nepaleo: mišljenja (i što je važnije - iskustva), da ne začatavamo ovu.
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 24.09.2018. at 10:08

  50. #100
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako (meni se čini) da ne stoji argument: ako se jede šećer iz voća, što se uopće izbjegava šećer - onda se može jesti sav šećer. Jer nije isto šećer iz šipka/mandarine/maline ili iz kroasana, gleda se što se još dobiva/ne dobiva iz namirnice.
    apsolutno, veliki X.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •