Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 155

Tema: Osjećam se kao teški bolesnik!

  1. #101
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    OK, ta knjiga ima neke verodostojne reference. Što ne govori i dalje ništa o tačnosti zaključaka koje je autorka knjige izvukla iz referenci-
    Ovakva manipulacija je osnovni problem.

    Meni je detaljna analiza knjiga ovog tipa, gdje je na nulti pogled vidljiv motiv i kapaciteti autora, jednako zanimljiva kao analiza tekstova Zdravka Čolića. Mislim da se čak dogodi čudo da državna televizija napravi emisiju s rušenjima mitova kvaziznanstvene literature u koju ne bi onda zvali priučene samozvane simpatične stručnjake koje svatko razumije, nego samo one s relevantnim znanjima priznatim u stručnim krugovima, a za koje je potrebno više volje da ih se razumije, a i nisu bogznakako simpatični, tada to nitko ne bi gledao emisiju. Kad bi se organizirao boks meč u blatu, gdje bi se borili šarlatani i znanstvenici, sigurna sam da bi gledanost bila značajno veća. Ljudi idu linijom manjeg otpora i prate ono što mogu lakše razumjeti.

    Znam da je nepristojan moj post, al ono zbilja - autizam liječiti na temelju ničega, zbilja nizak udarac roditeljima djece s autizmom.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Dobro Silkice kako si, jesi li krenula ne neke preglede?

  3. #103

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako (meni se čini) da ne stoji argument: ako se jede šećer iz voća, što se uopće izbjegava šećer - onda se može jesti sav šećer. Jer nije isto šećer iz šipka/mandarine/maline ili iz kroasana, gleda se što se još dobiva/ne dobiva iz namirnice.

    Možda čak da se otvori druga tema paleo vs. nepaleo: mišljenja (i što je važnije - iskustva), da ne začatavamo ovu.
    Da, verovatno ne bi trebalo toliko skretati temu, ali ako se već javi nekoliko ljudi sa istim savetom o izmeni prehrane, onda valjda nije problem da se diskutuje i o drugačijem pogledu na taj savet. Moguće da zaslužuje i posebnu temu (meni se čini da ne, ali dobro).
    Meni je paleo ishrana kombinacija rupe na saksiji i neizvodljivog, uz jedan deo nelogičnog i neargumentovanog. Izbegavanje industrijski prerađene hrane, korišćenje raznovrsnih, svežih, kvalitetnih, nekontaminiranih namirnica - pa to je alfa i omega svih saveta valjda svih nutricionista, a ne neka ekskluziva paleo prehrane.
    Istovremeno, taj zahtev je u velikoj meri i neizvodljiv većini običnih smrtnika, kako već ponavljam po ko zna koji put. "Organska" hrana je i preskupa i uglavnom ne zaslužuje tu etiketu, osim toga prilično je teško domašiti i deseti deo raznovrsnosti i svežine svih onih namirnica koje su nekadašnji ljudi imali na raspolaganju i na jelovniku, čak i uz ovaj silan transport hrane u savremeno doba.
    Kategorija "rupe na saksiji" su mi i "paleo principi" da mleko šteti netolerantnima na laktozu, a gluten osobama sa celijakijom, dok leguminoze imaju nesvarljive i štetne materije (koje se btw. mahom razlažu kuvanjem ili fermentacijom :/). I naravno, da je hladno ceđeno ulje kvalitetnije od rafinisanog, a mast i puter superiorniji od margarina i pomenutog rafinisanog ulja.
    A neargumentovano i nelogično mi je neselektivno izbegavanje žitarica, leguminoza, mleka i mlečnih proizvoda, nakon deset hiljada godina vrlo uspešnih iskustava ljudi sa ovim namirnicama . Bojim se da je taj zbir vremena i pozitivnog iskustva nenadmašiv današnjim paleo sledbenicima .
    Najmanji je tu problem šećera iz maline i kroasana, jer jasno da se ne mogu porediti babe i žabe, tj. neprerađena namirnica i industrijski proizvod, nego je problem šećera kao šećera (nevezano za ostale nutrijente u namirnici), tj. zašto je odjednom šećer iz maline bolji nego npr. šećer iz grožđa ili šećer iz npr. skuvane pšenice, kao celovite namirnice. Glukoza je glukoza i u malini i u grožđu i u skuvanoj pšenici.

    A problem za silkicu je upravo u ulaganju svog vremena i truda, onako kako je ina već objasnila.

  4. #104
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    al nemres znat' ako ne procitas i ne porazmislis o tome.
    Ne mozes ni znati da li pomaze u pojedinacnom slucaju ako pojedinac ne proba... itd.
    x ko kuća.

    Nisam ni ja medicinar, profesor filozofije sam, i ne mogu generalizirati, ono što ja silkici predlažem je da pročita (i za i protiv), informira se, istraži, a NE, kao što je pulinka rekla, da odmah promjeni prehranu. Dapače, neka bude kritički i analitički nastrojena, zdravlje joj je u ugrozi.

    Kako je jelena rekla, scopus je svima dostupan, informacija i za i protiv ima i više nego dovoljno, a jedino i isključivo na temelju znanja i informacija, a u konačnici, ako život/uvjeti to dopuste, i iz vlastitog iskustva se može nešto ZNATI, pa se na temelju toga može donijeti svoj sud (i davati drugima svoje mišljenje). Ja sam probala na svojoj koži, kao i kli_kli, zato možda možemo predložiti da silkica pročita, sazna, pa onda i razmisli o AIPu, zar ne? A ne da samo hop! - prijeđe na AIP.

    Evo još jedan primjera iz mog života: suprug je od dojenačke dobi patio od astme, bronhitisa, alergija, prelaskom na lchf i 5 godina kasnije ulaskom u ketozu (meni je ovo radikalno ali njemu odgovara) već 3 godine on nema nikakvih poteškoća - dapače pliva maratone. Kako da ja njemu onda argumentiram da pojede paštu-fažol, ma nek' je i najorganskiji fažol, a pašta od najcjelovitijih žitarica, na najdjevičanskijem suncokretovom ulju, kad bi to njemu trigeriralo full-blown napad na pluća.
    Samo još mala napomena, razumijem skepsu, skepticizam je vječan i on vuče argumente i raspravu dalje. Kad sam tek uvelas sebi anti-candidu MM je mislio da sam luda - nema voće,nema mlijeka? A eto ga danas
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 24.09.2018. at 14:51

  5. #105
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    zaista nisam mislila doci ovde da 'branim' paleo-mom :D ali moram se osvrnuti na jelenin dismissive post o njenom obrazovanju i sposobnosti da napise knjigu. evo o njenom obrazovanju:
    Sarah started her academic career in physics, earning an Honors Bachelor of Science with Distinction from the University of Victoria, Canada in 1999. Her honors thesis work was in radiation therapy for prostate cancer, which prompted her to look for medical research applications in graduate school. Sarah earned her doctorate degree in medical biophysics at The University of Western Ontario in 2003, at the age of 26. Her doctoral research spanned the gamut of inflammation, innate immunity, endogenous anti-inflammatory and anti-oxidant enzymes, gene therapy techniques, microcirculation and vascular biology, liver health, and critical care medicine. Sarah spent the next four years doing medical research as a postdoctoral fellow first at in the Cardiology Department at St. Michael’s Hospital in Toronto, Canada and then in the Department of Cell Biology at The University Of Arizona.in the fields of innate immunity, inflammation, vascular biology, critical care medicine, and gene therapy, with a new focus on Acute Respiratory Distress Syndrome and the role of angiogenic growth factors in controlling inflammation and the innate immune system. Even though Sarah was enjoying a successful and vibrant burgeoning academic career, she opted to become a stay-at-home mom upon the birth of her first daughter.

    Takodje, u severnoj Americi nije uopste neobicno da ljudi imaju burnu karijeru u nauci i doktorate i da s manje od 3 postanu stay at home parents. U mom komsiluku ima takvih mnogo, i muskaraca i zena. Recimo da u prosecnom razredu u koje idu moja deca moze da se nadje 2-3 takvih, a ne zivim u Palo Altu.

    Isto tako, svaki nejn post koji sam procitala je kriticki, a da se autizam moze i mora leciti macevima i vracevima ne mogu ni da zamislim.

    jos jedna stvar. ja kuvam za sestoclanu porodicu, i svejedno mi nije tesko da se drzim paleo rezima. uz malo razmisljanja i kombinovanja, sve se da uklopiti tako da posla oko moje ishrane uopste nemam. deca jedu sve, muz je odabirom vegeterijanac plus riba i morski plodovi. kao sto i riba kaze, nije to nikakav ne znam kakav poduhvat.



  6. #106
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Riba, super i za tebe i za muza!

  7. #107

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Sarah started her academic career in physics, earning an Honors Bachelor of Science with Distinction from the University of Victoria, Canada in 1999. Her honors thesis work was in radiation therapy for prostate cancer, which prompted her to look for medical research applications in graduate school. Sarah earned her doctorate degree in medical biophysics at The University of Western Ontario in 2003, at the age of 26. Her doctoral research spanned the gamut of inflammation, innate immunity, endogenous anti-inflammatory and anti-oxidant enzymes, gene therapy techniques, microcirculation and vascular biology, liver health, and critical care medicine. Sarah spent the next four years doing medical research as a postdoctoral fellow first at in the Cardiology Department at St. Michael’s Hospital in Toronto, Canada and then in the Department of Cell Biology at The University Of Arizona.in the fields of innate immunity, inflammation, vascular biology, critical care medicine, and gene therapy, with a new focus on Acute Respiratory Distress Syndrome and the role of angiogenic growth factors in controlling inflammation and the innate immune system. Even though Sarah was enjoying a successful and vibrant burgeoning academic career, she opted to become a stay-at-home mom upon the birth of her first daughter.
    Impresivna karijera. Proučavala radijacionu terapiju, upalne procese, urođeni imunitet, endogene protivupalne i antioksidantne enzime, gensku terapiju, biologiju krvnih sudova, mikrocirkulaciju, zdravlje jetre... Puno toga.
    Osim samog uticaja ishrane na pomenute procese.

  8. #108
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    a sta's, nije kvalifikovana.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Mala Riba, čisto logički, bez znanja biologije, samo primenom Okamovog principa, šta zaključuješ na osnovu činjenice da su ljudi već 10 hiljada godina živi, sa sve dužim životnim vekom i sve brojniji, a hrane se i žitaricama i mlekom i leguminozama?
    Ja kao prosti dipl. biolog, samo primenom Okamovog principa, zaključujem da je tvoj muž imao sreće da eliminiše alergene iz svoje ishrane. Ali mi iz toga logički ne sledi da će i bilo koja druga osoba na planeti sigurno uspeti da uradi isto primenom istog načina ishrane.
    Ali dobro, moja školska filozofija je bila davno.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    a sta's, nije kvalifikovana.
    Pa nije kvalifikovana jbg.
    Tj. ona sigurno odlično poznaje endogene mehanizme inflamacije, regulaciju imunog odgovora, metabolizam jetre i mikrocirkulaciju, ali i dalje je to samo delić ljudske fiziologije.
    Ono, gde je 30 godina paleo ishrane na bar 100 dobrovoljaca puta nekoliko grupa, plus kontrolna grupa, pa analiza rezultata, pa onda knjiga?
    Evo, ja imam slične kvalifikacije iako nemerljivo skromnije, kod biljaka - enzimi oporavka nakon stresa sušom, pa kojekakvi antioksidanti u biljkama itd, itd, i sve to me je učinilo samo umerenijom u davanju saveta, jer sagledaš koliko je to samo vrh ledenog brega, koliko je to multifaktorijelno i koliko još ne znaš. Znači ne bih davala ni usmeni savet seljaku o tome koja sorta će bolje podneti sušu, a kamoli o tome koje su naj top antioksidantne biljke u ishrani ljudi, upravo iz malopre navedenih razloga.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 24.09.2018. at 16:30

  11. #111
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    ja nemam sta dodati

  12. #112
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Žao mi je da je tema opet skrenula, a i ja tome doprinosim...

    Potpis na pulinku.
    Ne razumijem komentar na stay at home mom, s kojim ciljem? Da objasni zašto nije provela ozbiljnu kliničku studiju?

    Sami životopis mi je još veći razlog za čuđenje i odbojnost, s obzirom da su znanstvene metode osobi s višegodišnjim postdocom valjda legle.
    Oni radovi što sam brzinski linkala su upravo pokazatelj onog što pulinka piše - vrh ledenog brijega. Ono - utjecaj paleo prehrane na razinu šećera u krvi oko podne kod žena oboljelih od dijabetesa tip 1 u vrijeme postmenopauze. Karikiram malo, ali stvarno moraš biti hrabar ili drzak izdati knjigu tog tipa s takvim kvalifikacijama koje ti daju kao neki kredibilitet.

    Početkom 2000tih je izdan odličan članak o prolasku molekule vode kroz proteinsku membranu u Natureu. U isto to vrijeme znam 100% da se nije poznavao mehanizam foldinga proteina (nemam pojma što se o tome danas zna). I sad netko misli da prirodne znanosti danas mogu pokriti paleo. Ja nigdje ne vidim da je eksperimentalno dokazana dobrobit ovog tipa prehrane na čovječanstvo as such.

    U blizini imam nekog tko se preporodio od paleo (lagane alergije), pa netko tko se jako trudio, ali ništa (loše stanje, bez pogođene dijagnoze), i sebe koja bih se raspala od takve prehrane (s "probavnom" dijagnozom)... Što mi to govori o paleo? Ništa.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 25.09.2018. at 15:00

  13. #113
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    niko ne tvrdi da je dobro za covecanstvo as such, nego bas ovako kako si pisala u poslednjem pasusu.
    stay at home parent je sari glavno zanimanje, nema nikakve podle agende u tome sto je napisala sta joj je glavni posao od kad je rodila.

  14. #114
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Eo da vam se javim malo .
    Kao što rekoh na nekim zubima imam ciste,neki su sumljivi i tako.Sve ih održavam i svi su pod plombama,ali eto.Jedan sam izvadila,baš sam se namučila sa njim.U ponedjeljak ga izvadila,danima me bolilo za poluditi,u petak sam bila na čišćenju,jer se rana zagnojila i nije dobro zarastao.Eto,još uvijek se oporavljam,makar ne pijem tablete protiv bolova.Stigli su mi rezultati sa magnetne,čini mi se da je sve u redu.Koliko sam popila brufena,makar me ne bole leđa toliko.Planiram i dalje...Idem kod gastroenterologa na redovnu kontrolu.Možda da mi on da preporuku za imunologa.Tražiću i uputnicu za reumatologa,zbog bolova u koljenima i laktovima.Ali sve to kad se malo oporavim nakon vađenja zuba.Iako sam popila toliko lijekova,i dalje pijem antibiotik,crijeva su mi za sada stabilna.

  15. #115
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Eo da vam se javim malo .
    Kao što rekoh na nekim zubima imam ciste,neki su sumljivi i tako.Sve ih održavam i svi su pod plombama,ali eto.Jedan sam izvadila,baš sam se namučila sa njim.U ponedjeljak ga izvadila,danima me bolilo za poluditi,u petak sam bila na čišćenju,jer se rana zagnojila i nije dobro zarastao.Eto,još uvijek se oporavljam,makar ne pijem tablete protiv bolova.Stigli su mi rezultati sa magnetne,čini mi se da je sve u redu.Koliko sam popila brufena,makar me ne bole leđa toliko.Planiram i dalje...Idem kod gastroenterologa na redovnu kontrolu.Možda da mi on da preporuku za imunologa.Tražiću i uputnicu za reumatologa,zbog bolova u koljenima i laktovima.Ali sve to kad se malo oporavim nakon vađenja zuba.Iako sam popila toliko lijekova,i dalje pijem antibiotik,crijeva su mi za sada stabilna.
    Samo da ti razjasnim - reumatolog i imunolog su slična specijalizacija, tj. ovi na Rebru su u pravilu reumatolozi-imunolozi. Pitaj gastrića što misli, treba li ti to. Uvedi neki probiotik zbog antibiotika i crijeva - bilo koji iz ljekarne. Ako dobro shvaćam - gastritis nemaš, pa ti ne treba zaštita želuca zbog antibiotika (meni uglavnom daju nešto tipa lanzul, controloc itd. ako pijem antibiotik). Sretno i mic-po mic otpetljavaj.

  16. #116
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Eo da vam se javim malo .
    Kao što rekoh na nekim zubima imam ciste,neki su sumljivi i tako.Sve ih održavam i svi su pod plombama,ali eto.Jedan sam izvadila,baš sam se namučila sa njim.U ponedjeljak ga izvadila,danima me bolilo za poluditi,u petak sam bila na čišćenju,jer se rana zagnojila i nije dobro zarastao.Eto,još uvijek se oporavljam,makar ne pijem tablete protiv bolova.Stigli su mi rezultati sa magnetne,čini mi se da je sve u redu.Koliko sam popila brufena,makar me ne bole leđa toliko.Planiram i dalje...Idem kod gastroenterologa na redovnu kontrolu.Možda da mi on da preporuku za imunologa.Tražiću i uputnicu za reumatologa,zbog bolova u koljenima i laktovima.Ali sve to kad se malo oporavim nakon vađenja zuba.Iako sam popila toliko lijekova,i dalje pijem antibiotik,crijeva su mi za sada stabilna.
    žao mi je da se mučiš

    po meni dovoljan ti je reumatolog.
    ionako ćeš dobiti hrpu pretraga za napraviti,
    a kako te bole zglobovi, leđa... mislim da je reumatolog ipak bolja opcija.

    ja sam već treći tjedan bolesna,
    ono što su moji ukućani odradili za 2 dana meni se zavuklo.
    veselim se zimi ju-hu!

  17. #117
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    O o.k.,pitaću gastrića.Uvela sam probiotik.Imam ja i neki gastritis,ali nemam simptome.Otkriven mi je prije nekoliko godina,kad sam bila i na gastroskopiji(da,odradila sam i to ).Ali,nemam nikakvih simptoma,pa niko tome i ne pridaje neki značaj.

  18. #118
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ne treba ti gastrić, tvoj liječnik opće prakse ti treba dati uputnicu za reumatologa zbog bolova koje dugo trpiš.

  19. #119
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Kod gastroenterologa idem redovno na kontrolu,makar 1 godišnje.Odradim uzv,popričamo...Zbog višegodišnjih proliva se prati stanje...

  20. #120
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    ne treba ti gastrić, tvoj liječnik opće prakse ti treba dati uputnicu za reumatologa zbog bolova koje dugo trpiš.
    x. Gastrić je relativno neovisan o reumatologu, iako ima reumatskih bolesti koje idu s gastro dijagnozama, ali jedno ne mora značiti drugo. Gastritis ima jako puno ljudi i ne mora to značiti ništa samo po sebi grozno. Ako se odlučiš tražiti uputnicu za reumatologa, budi svjesna lista čekanja - Rebro reumatologija-imunologija na prvi pregled mislim da je i više od godina dana, možda stvarno da gravitiraš nekoj drugoj ZG bolnici. Privatno - teško je privatno raditi reumatološke prve preglede, jer treba cijela baterija testova koje se ne mogu napraviti privatno pa je relativno besmisleno za prvi pregled, event. za praćenje već poznatih bolesti koje ne trebaju žestoku reuma terapiju koja ide na bolničke budžete (a daleko si od toga, a ajmo krenuti od pozitivne pretpostavke je da ti nije ništa od teških reumatkih dijagnoza koje bi trebalo najjaču terapiju koje mogu samo bolnice izdavati). Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.10.2018. at 13:56

  21. #121
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Uf,ovo nije utješno...Zar je tolika lista čekanja?

  22. #122
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ne ceka se toliko za prvi pregled.
    Posalju se nalazi , te preporuka lijecnika obiteljske medicine uz uputnicu na mail.
    Dr.specijalist sam odreduje termin prema hitnosti obzirom na nalaze i tegobe.

  23. #123
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Rebro ako nalazi i tegobe nisu kristalno jasni u smislu neke jake reumatske bolesti, bojim se da da. Zamoli dr da pogleda i po drugim bolnicama, to ti je moj savjet.

  24. #124
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Pogledaću i po drugim bolnicama.
    Dobila sam rezultate alergotesta.piše pozitivna kontrola (br.1)-5m,sve ostalo je negativno(šta to znači?).Sad se moram javiti otorincu.Naručena kod dermatologa,zbog problema s kožom i opadanja kose,ali tek sredinom 11mj.Moram još i na ultrazvuk dojke,mamografija urađena.I još me čeka nastavak sa zubima...
    Moram razgovarati sa doktoricom.Ona nije bila sklona slati me rumatologu,zato što mi je fibrinogen bio uredan.Ali zglobovi bole.Stanje sa stomakom promjenljivo,nekad dobro,nekad loše,kao i uvijek,uostalom.Makar sam psihički bolje,iako je potrebno malo da ispadnem iz kolosjeka.Ali držim se.
    Hvala svima na savjetima!

  25. #125
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Kontrola mora biti pozitvna i prema njoj se odredjuje reakcija drugih alergena. Dakle prema tom testu nisi alergicna na nista na sta si testirana.

  26. #126
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Pogledaću i po drugim bolnicama.
    Dobila sam rezultate alergotesta.piše pozitivna kontrola (br.1)-5m,sve ostalo je negativno(šta to znači?).Sad se moram javiti otorincu.Naručena kod dermatologa,zbog problema s kožom i opadanja kose,ali tek sredinom 11mj.Moram još i na ultrazvuk dojke,mamografija urađena.I još me čeka nastavak sa zubima...
    Moram razgovarati sa doktoricom.Ona nije bila sklona slati me rumatologu,zato što mi je fibrinogen bio uredan.Ali zglobovi bole.Stanje sa stomakom promjenljivo,nekad dobro,nekad loše,kao i uvijek,uostalom.Makar sam psihički bolje,iako je potrebno malo da ispadnem iz kolosjeka.Ali držim se.
    Hvala svima na savjetima!
    Dobre vijesti kod tebe . Samo tako dalje - strpljivo, i jedan po jedan odrađivati. UZV dojke i mamogrija... to je kao pranje zubi, mora se odrađivati, ne moraš to niti ubrajati u svoju muku - jer je nespecifična, i svačija. Reumatolog - ne znam za fibrinogen, neke osnovne parametre koja moj reumatolog traži su sedimentacija, CRP, RF, a sve i da je to nešto blago povišeno to ne mora značiti bolest ili nebolest, to je zeznuto za dijagnosticirati, osim ako nije kristalno jasno u svojoj slici, dijagnoze valjda otpadaju ili se daju ovisno o promjeni simptoma tijekom vremena. Koji zglobovi te ono bole? Je li možeš uključiti neke vježbe - je li ti to izvedivo - neka lagana medicinska gimnastika, ima to sad po kvartovima da se nudi kao što se nude teretane za zdrave? Pa da ideš u grupu žena par puta tjedno i makar mišiće jačaš dok tragaš za tim imaš li ili ne neku overarching dg? Nešto može biti i degenerativno, ne mora biti dio sistemske bolesti. Stanje sa stomakom promjenivo... ja bih rekla da je to čak neka ciljna slika menadžmenta gastritisa i iritabilnog kolona - jednom kad postanu kronični - s tim da bude što manje loših epizoda.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.10.2018. at 13:34

  27. #127
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Baš tako.I ja bih bila zadovoljna sa što manje loših epizoda.Možda sam to i postigla,u odnosu na prošlost tj.početak.Koljena i laktovi me bole,donji i gornji dio leđa.Gornji manje.U ovo vrijeme je skoro neizdržljivo,spavam na pola sna,budim se nebrojeno puta,okrećem se k`o na ražnju.Od nespavanja sam umorna i razdražljiva,već 2 dana me boli glava(da li je od nespavanja ili čega već).Kosa opada i dalje.
    Ma nije meni mamografija i ultrazvuk muka,ali kad stanem nabrajati i još izračunam da svaki put kad idem u drugi grad na neku pretragu,moram kćerki opravdavati dan,jer i one idu sa nama,nemamo ih kome ostaviti.Ako ponovo završim sa popravljanjem zubi na stomatološkom,sigurno ću morati ići više puta.Razmišljam da s tim krenem na zimskom raspustu.

  28. #128
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Koljena i laktovi kao cijeli zglob il pregibi laktova s unutarnje strane i koljena s vanjske? Jel ti bolovi saraju pa te trenutno to boli il.su to stalna mjesta bola?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.10.2018. at 21:04

  29. #129
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Pregibi.Laktovi sa unutrašnje strane ako su savijeni,kad su ruke ispružene ne boli.Koljena sa vanjske strane+osjećaj hladnoće(kao led).Isto mi je najlakše kad su ispružene.Leđa me bole ako su ispružena,moram ih saviti.Najgore je kad spavam,savijem se da me ne bole leđa,ali me bole koljena i laktovi.Onda se ispružim,pa me zabole leđa.Isto me bole i pete,ali baš ahilova peta.Isto je najgore kad spavam i ležim na leđima ravno,pa taj pritisak na pete nesnošljivo boli.
    I evo,sramota me više nabrajati,ali me bole i ušne školjke(kad spavam).Ako spavam na desnoj strani glave,boli desna,na lijevoj-lijeva.Bole se zna proširiti na čitavu stranu glave.To je isto nesnošljiva,ošta bol,žigovi.

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    autoimune boleštine su ti eliminirali? Jesu li ti izvadili reuma faktore? Ne znam puno o tome, ali se ne bih baš dala potjerati da se rako loše osjećam.

  31. #131
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Bome ni ja. Bila bi dosadna ko uš dok ne bi saznala šro se događa.
    Otišla bi i privatno sa svim tim nalazima.

    Silkice,
    A zašto ne ideš javnim prijevozom u drugi grad (bus, vlak) tako da muž hendla curke doma? Pa to mi se čini puno jednostavnijim i ne remeti se djeci rutina radi pregleda.
    Možda probat odmah isti dan kad ideš na neke pretrage obavit i zubara.jednom udarcem.više toga.

  32. #132
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Pregibi.Laktovi sa unutrašnje strane ako su savijeni,kad su ruke ispružene ne boli.Koljena sa vanjske strane+osjećaj hladnoće(kao led).Isto mi je najlakše kad su ispružene.Leđa me bole ako su ispružena,moram ih saviti.Najgore je kad spavam,savijem se da me ne bole leđa,ali me bole koljena i laktovi.Onda se ispružim,pa me zabole leđa.Isto me bole i pete,ali baš ahilova peta.Isto je najgore kad spavam i ležim na leđima ravno,pa taj pritisak na pete nesnošljivo boli.
    I evo,sramota me više nabrajati,ali me bole i ušne školjke(kad spavam).Ako spavam na desnoj strani glave,boli desna,na lijevoj-lijeva.Bole se zna proširiti na čitavu stranu glave.To je isto nesnošljiva,ošta bol,žigovi.
    Ja bih isto inzistirala na pregledu reumatologa - imunologa. Samo oni mogu te neke stvari isključit tipa fibromijalgije - čekni one bolne točke kod fibromijalgije. To ti je sve spori put i čekanja, i nitko ne kaže imaš to - nemaš to - to ti mora reumatolog reći. Ali, ja bih isto bila dosadna, pogotovo ako sve to ne traje pola godine, nego godinu i više.

    Evo tih točaka:

    http://www.msd-prirucnici.placebo.hr.../fibromialgija

    Lako je zabrijati i na fibro i na svašta što je teško za dijagnosticirati, ali ako dugo traje ja bih pitala.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.10.2018. at 11:55

  33. #133
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Ne znam da li će pomoći, ali jučer sam gledala neku reportažu o kontracepcijskim tabletama, nuspojavama i najnovijim saznanjima, pa su predstavili nekoliko žena koje su patile između ostalog od dugogodišnjeg proljeva i neobjašnjivih bolova do prestanka uzimanja istih. Sjetila sam se ove teme pa evo čisto kao sugestija da su ponekad uzroci skriveni tamo gdje nikada ne bi pomislili.

  34. #134
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Drage moje,evo da se malo javim.Mic po mic,kako ste i rekle,idem ja.Bila sam kod dermatologa,odmah mi je dala da uradim antitijela štitne,reuma faktore,waler rose i latex crp, ast-o titar,ana.I ona sumnja na neku autoimunu bolest.I preporučila je da se javim psihiću(a to ja planiram/želim već neko vrijeme),jer sam pala i psihički.Umjerena panika,depresija,tanak fitilj,nesanica...Ipak je riječ o godinama kojim se borim sa nečim,a ne znam sa čime,i još k tome uzmite svakodnevne životne brige,sve je to mene smorilo i ostavilo neki trag.Naravno za sve to trebam ići u drugi grad,ali odradila sam.Rezultate krvnih nalaza ,bogami,čekaću čitav mjesec.A bila sam i kod psihića,obavila jedan razgovor.Dobila sam neke ljekiće,normabel 2mg i brintellix.To je da me malo podigne i psihički vrati na staro(valjda).Ostalo sve isto,zglobovi bole,kosa opada,ne spavam...Jedva čekam rezultate ovih nalaza.Prosto me strah da će biti uredni,jer bi me to vratilo na početak.Nadam se nečemu,nekom odgovoru i strah me da odgovora neće biti.
    Odradila sam i taj ultrazvuk dojki.I to je u redu.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    a joj... psihić odmah lijekove... i to one koji izazivaju proljev...


    probaj pronaći psihologa za razgovor; psihijatri odmah lijekove pišu, a kad osoba ima nejasne fizičke probleme, lijekovi mogu utjecati na simptome ...

    nisam liječnik, ali ja bih barem pričekala nalaze krvi i ostale, pa tek onda krenula s lijekovima za smirenje i depresiju (naravno, ako klinička slika depresije dozvoljava odgodu uzimanja lijekova)

  36. #136
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Normabel je neka mala doza,mislim da sam takvu ili jaču pila u trudnoćama(komplikacije).Mislila sam ga po potrebi ili pred spavanje.E sad,ove druge,nemam pojma.I sama sam,onako.Jesu li ti poznate te tablete?

  37. #137

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    pogledaj upute
    znam da svi takvi lijekovi imaju nuspojave, ali tebi uz fizičke tegobe ne trebaju dodatne koje će "zakamuflirati" osnovnu bolest

    posavjetuj se s liječnikom opće prakse koji te najviše poznaje (možda bi i on mogao provesti test za depresiju) pa zajedno odlučite može li ta druga terapija pričekati koji tjedan do rezultata testova

  38. #138
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    možda za početak uzeti matičnjak bar on ne šteti

  39. #139
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Matičnjak,valeriana,persen,uzimam već ,hm,ima vremena.Ništa to meni nije.

  40. #140
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ina33,gledala sam te tačke,ima podudarnosti.Npr.valjski dio koljena i unutrašnji laktova.Nisu mi jasne one tačke na glavi- čeljust?,i na stražnjem dijelu glave?Možda to miješam sa bolom u ušima pri spavanju.Ostalo ništa.A ,trebala bih kod reumatologa,čekaću ove nalaze,pa sa njima.
    Još ako budu svi dobri,onda mogu .

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ne bi preporučila miješanje lijekova na prirodnoj bazi sa antidepresivima. Pripazi.
    I da, od antidepresiva ti u početku može, ali i ne mora biti mučnina. Isto tako, možeš imati i druge nuspojave, vrlo nezgodne. Ali, nuspojave s vremenom nestanu ili ako se to ne dogodi, promijeni se antidepresiv.
    Poslušala bi psihijatra. Dobar dio tegoba može biti psihosomatski. Jer da nije, koji to organ može raditi desetogodišnje probleme, a ne eksplodirati i pokazati jasnu sliku? Nisam medicinar, samo razmišljam. Možda štitnjača i hašimoto. Oni pile lagano i duuuuuugo. Ostali, mislim da teško.

  42. #142
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ja sam taj normabel 2 mg dobila za kiselinu u želucu, ujutro i navečer. Jednom sam uzela prije spavanja i meni je to prejako. Ne mogu zamisliti kako bih išla na posao s tim. Prestala sam uzimati vrlo brzo, samo sam si znala uzeti po pola prije spavanja kad bi mi se nagomilalo nedostatka sna, a vrtile teške misli po glavi.

  43. #143
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Evo da ubacim isto malo svojih anegdota: sasvim lijepo spavam s 4 mg, 2 mg zapravo navečer ne osjetim previše - kad popijem kao da je ništa. Imam kilažu komarca. Nisam baš voljela to na duge staze, povremeno samo. Kako mi nije baš puno djelovao normabel od 2 mg (niti prvi put kad sam ga probala), sumnjam da bi nešto na biljnoj djelovalo više od tipa pive (to jedino možeš uvjetno od alkohola, ako imaš gastritis). Kad ti je psihić rekao kontrolu? Iskreno, ja bih poslušala upute od psihijatra, ako ništa, lakše ćeš se probijat dalje i čekati specijaliste druge. Ne bih tome dodavala onda još i OTC lijekove na svoju ruku, a niti alkohol . Sretno! Vezano za koji organ - sasvim lijepo može autoimuna bolest, koja u pravilu nije bolest jednog organa. Ali će ti i reakcija na psiho lijekove nešto reći reumatologu eventalno - ako nije bilo lakše, onda se spektar usual suspetcsa sužava.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.11.2018. at 18:26

  44. #144
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Pod OTC sam mislila te persene, valerijane itd. Sad probaj bit samo na ovome što su ti dali, pa da vidiš kako je - je li bolje, gore, da ne mutiš sliku s tim dodatnim OTC lijekovima.

  45. #145
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ina33,gledala sam te tačke,ima podudarnosti.Npr.valjski dio koljena i unutrašnji laktova.Nisu mi jasne one tačke na glavi- čeljust?,i na stražnjem dijelu glave?Možda to miješam sa bolom u ušima pri spavanju.Ostalo ništa.A ,trebala bih kod reumatologa,čekaću ove nalaze,pa sa njima.
    Još ako budu svi dobri,onda mogu .
    silkice 4 bolne točke nisu dovoljne za dijagnozu fibromijalgije, mora ih čini mi se biti 12.

    a bol u čeljusti u sklopu fibromijalgije je jedna od najjačih bolova koje sam u životu iskusila.
    kad imam bolne faze, sve je dobro dok ne zaboli čeljust.
    prošle zime se nisam mogla kretati od bolova, ležala sam tri tjedna,
    ali bol u čeljusti je nadmašila sve, doslovno sam znala sjedit i plakat.
    i ono što je karakteristično za fibro je da zglobovi uvijek bole u paru, i lijeva i desna strana,
    ako boli samo na jednoj strani nije fibro.
    mene su znali boljeti palčevi na nogama ili mali prsti na rukama ili cijelo tijelo ili samo gornji ili donji dio zglobova na tijelu,
    ali uz to ide i jedna tupa bol mišića, najviše leđnih i bedrenih.

    možda je kod tebe stvarno psiha u pitanju, ali vidjet ćeš kad dobiješ nalaze,
    obavezno odi kod reumatologa bez obzira kakvi budu nalazi, da vidiš što će reći.

    a što se tiče normabela, to mi je najgori lijek koji postoji,
    totalno zatupljujući, inače ga ne koristim, ali sam ga znala dobiti na hitnoj neurologiji
    i tri dana ne bih dolazila k sebi.

    ah, obožavam dobre, bezbolne faze, konačno osjetiš da živiš (kuc kuc kuc)

  46. #146
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    ja mislim isto da bi ti moglo bit psihosomatski, uzela bih preporučeni i probala.Al bih svakako tražila stručnu pomoć u vidu psihoterapije i razgovora.

    btw nama su u trudnoći u bolnici davali normabel od 2mg, ja to ni ne osjetim ka bonbončić , doduše nisam probala one jače.

  47. #147
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Eh persene i ostale sam pila u nedostatku ovih.Sada ih više ne planiram.Tako sam i dobila preporuku,da popijem 2 normabela(od 2mg) za spavanje,a za ostalo 1 normabel.Pila sam ih u trudnoći,ne sjećam se da sam ih osjetila posebno.

  48. #148
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    silkice, kako si?
    Je li ti terapija pomogla?

  49. #149
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    O da,terapija je pomogla.Nema više crnila,suza...Iako,neko je napisao na nekoj drugoj temi,nema tih tableta koje mogu riješiti probleme.Samo je promjenjen moj pristup.Ali priča o tim problemima je opet neka druga priča.Uzimam brintelix,normabel rijetko.Možda sam popila 10-tak tableta za ova 2 mjeseca.Uglavnom,bila sam i na kontroli,ispričala se i eto.
    Sa ostalim zdravstvenim problemima sam opet naišla na zid.Pa sam i to ostavila.Svi nalazi koje sam dobila su dobri(znači nije ni fibrio ni hašimoto,ni ko zna šta još),bila i kod gastrića,on je zadovoljan ovim mojim maksimumom.A i ja sam,nekako.To je već treći gastro(ili čak četvrti) kojeg sam promjenila,primarijus,privatnik,nemam ja gdje dalje.Kosa prestala opadati,trebam riješiti i taj drugi zub.Stomatolog moj bi da ga vade,ovi u Zagrebu bi da se popravlja.Trenutno mi je nemoguće 2-3 puta sedmično u Zagreb,ne znam kako da to izvedem.Najradije bih ga izvadila i riješila se.Pa i to stoji.
    Nogu štedim,a pošto puno hodam,onda se trudim da to bude bez žurbe i lagano.Onda je dobro.Ako sam u žurbi,ili se premorim,e onda počne štekati.
    Ja sam trenutno u nekoj zen fazi,malo se odmaram i od briganja i razmišljanja.Svi nalazi su mi dobri,pa šta sad ja više tu mogu.

  50. #150
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Jako mi je drago da ti je bolje
    Zelim da ti zen zauvijek ostane i da se tegobe s vremenom, ipak, rijese i iskorijene.
    Nisi imala pocetne nus pojave od ad-a?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •