Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: HLA tipizacija vs. kariogram

  1. #1
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno HLA tipizacija vs. kariogram

    Drage Rode,

    nakon liječenja neplodnosti od 2002. na VV-u (4 inseminacije, 2 stimulirana IVF-a i jednog FET-a) idem napraviti imuno pretrage (išla kod dr. Duića na Rebro, imam već nekih drugih autoimunih problema). On je zaokružio raznorazne stvari, NK stanice i još puno toga, među inima i kariogram.
    Pitanje:
    HLA tipizaciju nije zaokružio, a čitala sam da je dosta curki to radilo, pa me zanima što se to vidi iz kariograma, a što iz HLA tipizacije, tj. što je jedno što je drugo? Budući da sam od svoje soc. ginićke jedva dobila uputnicu za Duića i za te pretrage (zašto, nisam imala višestruke pobačaje, to dr. L nije napisao itd.), razmišljam se sama platiti tu HLA tipizaciju pa molim iskustva, ako ih ima - jel' to tko sam plaćao i koliko košta i što se iz toga vidi.

    Ja nisam nikad ostala trudna, nisam imala pobačaje i sl., ali mi je već 36 i planiram još se bavit neplodnošću do 38-me (iako, nikad ne reci nikad, već sam to sužila u ovoj priči), što znači u idealnom slučaju (ako ne bude komplikacija) imati još 4 stimulacije do kraja 2008.-me (vidjet ću kako ću reagirati u Mb-u na dugom protokolu, ali idealan plan je jednom godišnje na VV-u, jednom godišnje u Mb-u odn. IVF poliklinici ako mi ne bude pasao dugi protokol) pa bih htjela učiniti sve što mogu da dođe do implantacije i vidjeti jel' s te imuno strane ne štima nešto.

    Unaprijed puno hvala!

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ispravak - Duić je na Merkuru...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    20

    Početno kariogram i HLA

    Kariogram je prikaz svih 46 kromosoma i trebao bi pokazati da li postoji neka genetička predispozicija za neki problem. HLA lokusi su lokusi sa kromosoma 6, odgovorni su za prezentacije antigena - znači imaju ulogu u imunološkoj reakciju. Ovo je čisto školska definicija pojmova.

    Ja nisam radila niti jednu od ovih pretraga pa se nisam niti interesirala kada se koja od njih radi .

    Što se tiče postupaka, na IVF-u nakon stimuliranog ciklusa u prvom slijedećem moguće je ići u prirodni. A između stimuliranih treba čekati 3-4 ciklusa. To znači, ako pacijent financijski može podnijeti - i po 4 IVF-a / godini, odnosno puno više od 4 postupka u slijedeće 4 godine. (Pouzdano znam jer kod njih imam 10 AIH-a , 3 stimulirana i jedan prirodni IVF iza sebe ; i 36 godina.)

    Iskreno se nadam da ta informacija neće biti bitna i da će prvi slijedeći IVF biti i zadnji!!!

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Puno hvala! Meni se nakon stimulacije sve totalno poremeti, idući ciklus nemam niti folikulogeneze (prvi put me nakon stimuliranog IVF-a jedan mjesec pratio zbog FET-a - ni naznaka folikulogeneze), a ciklusi se jako produlje - inače mislim da imam anovulatorne cikluse (mikrocistični jajnici) i kod mene sve ide barem s klomifenom tako da ja mislim da kod mene nije primjenjivo toliko pokušaja, ali hvala na sugestiji i dobrim željama. Puno sreće!

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mama, još jedno pitanje - je li to znači da ću na VV-u, kada "ispucam" one 3 stimulacije koje idu na teret HZZO-a do 38.-me, moći i češće na stimulacije? Daj Bože, meni je ta lista čekanja od godinu dana za stimulaciju najveći razlog što sam potražila alternativu VV-u...

  6. #6
    daria avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    153

    Početno

    Ina33, neznam da li ovo spada ovdje, ali postaviti ću pitanje, pa ako netko zna neka odgovori. Dakle imala stimulirani IVF, užasno duga i jaka stimulacija (55 Menopura i 22 Decapeptyla), ET tek 26 dan ciklusa (inače ciklus traje 31 do 32 dana)....i sad....danas je 42 dan ciklusa, napravila test on negativan a nisam još prokrvarila. Pitanje glasi: da li netko zna koliko se može produžiti ciklus nakon stimulacije, odnosno koliko je normalno? I naravno, molim ako netko ima sličnih iskustava da se javi.

    Ina33....sorry što upadam ovako, ali tema mi se učinila sličnom....

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nema frke, Daria, evo ja sam ti nakon 1. stimulacije imala jako produljene cikluse - inače su mi bili nepravilni i znali varirat (tipa najčešće 32-35 dana, koji put (tipa 1 godišnje) i do 60-tak dana - mikrocistični jajnici). Nakon prve stimulacije sam imala 3 ciklusa od 45 dana, bez ikakvih simptoma PMS-a, nakon te prve stimulacije mi je bio ostao 1smrzlić i dr. L mi ga je mislio vratiti odmah nakon stimulacije (bez potpore klomifena) - pratio mi je na UZV folikulometriju do 26 dc i ni naznake od folikulogeneze. Definitivno znam i od ostalih curki da se ciklus nakon stimulacija, pa i nekoliko njih znaju produžiti, nekima se i skrate, na nekima ostane normalno.
    Inače, nakon stimulacije, ja obično procurim 2-3 dana nakon što prestanem stavljati utrogestan. I btw, ja sam ovaj put imala 39 menopura, tako da se i ja brinem kako će to izgledat i vjerojatno ću do 9. mjeseca stić odradit tek jednu mengu (sad mi je došla 4.6.). Razmišljam se pitat dr. L-a unaprijed da li da mi da npr. dabroston ili utrogestane da se to malo unormali i da to izbjegnem, ali vidjet ću, vjerojatno ću u 9. opet na klomifen pa će me možda htjeti malo odmoriti od terapije.
    Koliko si j. stanica dobivala na s klomifenom dok si radila AIH? Upoznala sam nekoliko cura na VV-u koje su bolje reagiravale na klomifen, nego npr. na gonal (s klomifenom 2 stanice, s gonalom 1), tako da se i to događa.

  8. #8
    daria avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    153

    Početno

    Hvala Ina na detaljnom objašnjenju. A što se tiče moji stanica kod stimulacije Klomifenom, iskreno neznam koliko je bilo jajnih stanica. Znam samo da sam imala mali milion folikula i reagirala sam SUPER, ali neznam koliko je bilo jajnih stanica iz tih folikula. A i sad sam imala puno folikula....a na kraju samo jedna JS! izgleda da imam problem sa "proizvodnjom" jajnih stanica!
    Sad još uvijek ne krvarim i stvarno nisam pametna što da radim, osječam da me pucaju ti hormoni, al nikako da procurim. U utorak ću zvati doc-a pa ako ne procurim do tada ću tražiti stručan savijet!

    Hvala još jednom!

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Jesi li prestala s utrogestanima? Rijetko koja cura "procuri" preko njih, ali ih ima. Ja sam ovaj put namjerno prestala s utrogestanima odmah 13. dan nakon transfera (transfer je nulti dan) - čim sam saznala rezulat bete - jer debljaju endometrij, pa mi je ta menga nakon stimulacije izuzetno obilna i bolna. Jel' i vama na Merkuru vade krv? Nama na VV su počeli vadit krv tijekom stimulacije (estradiol), koliko sam skužila iz toga se nekako može "iščitati" broj zrelih jajnih stanica.

  10. #10
    daria avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    153

    Početno

    Ne, ne vade nam krv. A što se tiče utrogestana, prestala sam! Inače mi se događalo da prokrvarim preko utrogestana. Tako da mi je ovo sad čudno. I da....menstruacija mi je bila puno obilnija svaki put nakon utrića.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    20

    Početno kako često

    Ja sve ovo radim na IVF-u, ali sam bila na razgovoru (u 3 mj) na VV - dr L mi je rekao da voli da je razmak između dvije stimulacije cca 5 - 6 mjeseci - a to znači da definitivno ne bi trebala čekati godinu dana između postupaka.

    U jednom momentu sam imala problema s izostankom mjesečnice (jajnici izvan funkcije i endometrij 2-3 mm) zbog niskih vrijednosti LH hormona- indukciju su načinili triseqvensom (pije se 21 dan, nije antibebi nego terapija za klimaks). Nakon 3 mjeseca od toga bila sam u postupku.

    Meni su na IVF-u rekli da je u principu dosta 3-4 ciklusa da bi se organizam očistio od hormona - kako je kod produljenih ciklusa zaista ne znam jer ja obično obilno prokrvarim 10 -12 dana od postupka pod utrogestanima+crinone gel i to tako da nisam vadila niti betu.

    U svakom slučaju ja preporučam unaprijed pitati kako stvari stoje na VV i u Mb i IVF koje si spominjala kao mogućnost alternative (za IVF znam da te naruče s mužićem i dokumentacijom na informativni razgovor gdje ti kaže hrpu toga, a ti pitaš što ti srce poželi).

    Što se tiče klomifena, moje je iskustvo relativno loše - 2-3 staničice vidljive samo prko hormonalne slike, prekrivene hrpom cisti. Tako da sam i u AIH-u koristila menogon/menopur (pikam se). U stimuliranom IVF uz cca 20 -25 ampula (i superfact) dobivam 6- 8 stanica od čega dobrih 3-5, kažu da je to solidno. Nakon oplodnje dobro su se dijelila po tri zametka (što su mi i vraćali). Ono što je ostajalo nije se dijelilo dovoljno dugo da bi ih se zamrzavalo.

    To je moje iskustvo!

    Puno sreće objema.

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Na VV-u se ne može češće na stimulaciju, koliko sam shvatila, i zbog liste čekanja, a njihova preporuka je pauza od 6 mjeseci, tako su mi nekako dali naslutit. Već sam pitala dr. L-a mogu li platit lijekove bez obzira što imam pravo na još jednu besplatnu, ali rekao je da zašto bi plaćala. Mene moji smrzlići "usporavaju" u stimulacijama, koliko sam skužila na VV-u zamrzavaju sve, bez obzira na kvalitetu, pa curama vraćaju i do 5-6 (upoznala i takve, koji su "loši"), a nerado bilježe za novu stimulaciju dok se ne iskoriste smrzlići. Nakon nesreće dr. Jukića tamo se jako promijenilo, znam da se prije moglo normalno 2x godišnje na stimulaciju. Meni je rečeno da su mi ovi sad "srednji" pa ćemo vidjeti. Već sam naručena u Mb za stimulaciju u 01/2007 pa ćemo vidjeti za program u 2008.-moj, valjda će me netko primiti, bilo Luči, bilo IVF (u Mb je isto lista čekanja godinu dana). Hvala puno, mama!

  13. #13
    DijanaP

    Početno

    eto mene opet. ja friško neuspjela u Mariboru pa doma šizim i pišem. O klomifenu- dr Jukić i dr iz Maribora rekli su mi da su klomifenske trudnoće rijetkost, da se dobije dosta folikula a kvaliteta js osrednja ili slaba. Dr. Vlaisavljević (Maribor) mi je na zadnjoj stimulaciji rekao da za moju dob (37-38) dobar Menopur -ima više LH koji organizam manje luči s godinama-tako sam ga shvatila. omogućuje bolju zriobu stanica što je bit cijele priče - manje js a da su super.
    mrzim dane nakon bete.

  14. #14
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno

    DijanaP. baš mi je žao.
    Meni je dr.na SD rekao da je ponovo počeo s klomifenom i malo decapeptyla jer ima dobre rezultate.
    Mislim da ću i ja na slijedeću stimulaciju sa klomifenom (nisam još probala pa da vidim), sad mi je malo tvoj post dao misliti... :/

  15. #15
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Deja, ja sam pila klomifene (zbog predviđene inseminacije), ali se stvorilo 7 folikula pa se naravno išlo na ivf. 5 oplođenih, vraćenih u 2 navrata, nijednom nije uspjelo. Da li je razlog tomu klomifen, ne znam, ali eto tako je bilo kod mene. I sjećam se da Luči nije baš bio zadovoljan što treba raditi ivf, ali sigurno ne zato što sam mu poremetila planove, već zato što su folikuli dobiveni uz pomoć kl. A i jedan doktor u Poliklinici Vili, koji radi oplodnje, kad je čuo o tome, samo se namrštio i rekao da ivf i kl. gotovo nikako ne idu zajedno.

    Ali ako je Bauman tako rekao, ti vjeruj njemu. Možda eventualno da probaš razgovarati s njim, i reci mu svoje nedoumice, čisto da vidiš što će reći.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZG i okolica
    Postovi
    52

    Početno

    Ja sam godinama hodala u petrovu, presla sam na IVF, imala sam i na jednom i na drugom mjestu i inseminacije i IVF ( ne znam vise ni koliko), sve bezuspjesno, bez trudnoce.

    Prvi ciklus u kojem sam pila Klomifen i kontrolirala folikule ultrazvucno i betom, dr mi je odredio sredinu kad treba "raditi" i uspjelo je, rodio se MIhael , dakle iz prirodnog ciklusa.

    Sama sam zakljucila da mi je sva ona terapija sa injekcijama Metrodina ( nekad i Suprafect spray) bila prejaka jer sam imala i hiperstimulaciju a ponekad sam cak bila i bez jajnih stanica.

  17. #17
    DijanaP

    Početno

    e pa ovo je sve za poludit. dakle, definitivno nema smisla da se itko isakim uspoređuje jer čudni su putevi naši. ja sam isto bila na miljun svega i svugdje (IVF, inseminacije, travari, homeopati, Susak, bioenergetičar.....). za sad još ništa od bebe a svi (doktori, homeopati, bioenerg. isl) su se složili da sam super zdrava kao i MM.
    Hm, dakle klomifen.
    zbunjoza

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •