Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 61

Tema: Testiranje na darovitost u vrticu

  1. #1
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno Testiranje na darovitost u vrticu

    Kod nas su ovih dana odabrali 5 djece u grupi u vrticu, testirali ih i ponudili roditeljima da djeca idu na dodatni program za darovite 2 sata tjedno, za 200 kn mjesečno.

    Nisu odabrali moje dijete i sad sam ljuta . Šalim se, ne!

    Nego je sve obavijeno netransparentnoscu, na otvoreno pitanje: “čula sam da neka djeca idu na neko testiranje, o čemu se radi?”, sam od tete dobila odgovor “ma to je nešto što je stručni tim odlučio s par djece”. A faca: “Točka, nemoj me vise ništa pitati, vise od ovog sto sam izgovorila ne mogu reci”. Mi ostali smo slučajno saznali u parkiću i doslovce od vlastite djece koja su nam ispričala da su im prijatelji išli na test i sad se igraju kod druge tete ponekad.

    Užasno me to iznerviralo. Zašto nam ništa otvoreno nisu rekli. A imali smo i roditeljski. Zašto mi na pitanje nisu ništa rekli nego me otkantali. Mogu potpuno razumijeti da nema mjesta za svu djecu i da su odabrali one za koje misle da to ima najviše smisla, ali ta netransparentnost i nekakvo skrivanje me totalno živcira. Čak pred jednim roditeljem drugom govore “evo vam papir u vezi onoga o čemu smo jučer pričali...”. Onak, nekako poskrivecki.

    Realno, ima li vrtić kapaciteta testirati svu djecu? Nemam pojma. Ali sam ljuta. Jer to rade na nekakav čudan način. Ono, barem mi reci, imamo mjesta samo za 5, i stručni tim je procjenio da ce testirati samo tih 5. (I gle bas je ispalo da su dobro zaključili jer su testirali bas one za koje je ispalo da i idu na radionicu). A ne ovako...

    I pisat ću mail sljedeći tjedan. Samo me zanima ima li još neko iskustava s takvim radionicama u vrticu i kako izgleda proces.

    Hvala!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Bože, BB, pa odabrali su onih petoro dece za čije roditelje su bili sigurni da će im platiti tih 200kn mesečno bez razmišljanja da li je taj "program za darovite" dobar, prilagođen njihovoj deci, da li ga uopšte vode dovoljno stručne osobe i da li se ta cena uopšte isplati.
    A zašto nije transparentno- pa, zato što je to neki burazerski dogovor, ko zna ko vodi taj program za darovite, da li je to zakonski uopšte dozvoljeno i da li ti ljudi imaju kvalifikacije potrebne za rad sa darovitom decom tog uzrasta.
    Bar ja to tako zaključujem na osnovu svog dosadašnjeg iskustva, moguće, naravno, da grdno grešim.
    I još bih dodala - nemoj se puno jediti što tvoje dete nije izabrano, to je kompliment tvojim intelektualnim i roditeljskim sposobnostima, a darovita deca se najverovatnije neće puno okoristiti od dodatnih programa, jer svi ti netransparentni poslovi mahom kriju nestručnost umešanih u njih.
    Ponavljam, samo na osnovu mog iskustva, moguće da totalno grešim.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    U našem vrticu su testirali svu djecu, obavijestili samo roditelje “darovitih”. Kome vlastito dijete nije reklo da je bilo kod tete psihologice, nije ni znao. Prije desetak godina je to bilo. Djeca su išla u Tak dodatni program za Bistrice mislim jednom tjedno popodne.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma nije mi do darovitosti, mogu je i samu testirati i voditi negdje na to. Nemam čak ni neka posebno specijalna očekivanja od takvih stvari, prijateljica sudjeluje na jednom mjestu u testiranju djece i radu s njima, pa znam neke primjere o darovitosti, i nije mi to tako crno-bijelo, ni garancija ne znam čega.

    Nego ono, u vrijeme vocapa i vibera, kad svi sve znaju za 23 sekunde radiš nešto tako.

    Eto, kod Angeline su testirali svu djecu.

  5. #5
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    BB identična situacija je bila kod nas.
    Izabrano je par djece koju su tete smatrale darovitima i samo ta djeca su išla na testiranje.

    Isto se radilo poskrivećki. Ta radionica je na kraju imala ukupno nekih 15-20 djece iz cijelog vrtića.

    Netransparentno je i bezveze je što nažalost nisu sve tete kompetentne procijenit koje dijete odskače jer najčešće se svodi na to da obraćaju pažnju koje dijete brže slovka, čita i sl. A toliko je drugih područja.

    Ni moji nisu odabrani a recimo za L.imam i papire da je darovita jer smo išli privatno kod Sever zbog ranijeg upisa u školu.

    Za F. jednostavno znam da je darovit, no ni on nije bio u odabranima. Mojoj djeci je jača strana matematika, brojke, prostorno podr, logika, a to tete baš i ne primjećuju.Još ako dijete nije nametljivo i glasno, ne primjeti ga se. Dobre i iskusne tete bi ipak trebale.

    Zato bi bilo pravedno da ih testiraju sve i da stvarno oni s najboljim rezultatom dobiju priliku za tu extra radionicu.

    No nemoj da te to ždere, u školi sve ispliva. Ako je dijete darovito, prije ili kasnije to će doći do izričaja.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.10.2018. at 14:07

  6. #6
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A darovitost ne znači baš ništa u životu, može donijet dobroga kao i lošega.

  7. #7
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma ne ždere me sto eventualno nisu prepoznali moje dijete, kažem, to mogu i sama učiniti ako želim, nego takav način. Dobro, ima i drugih koji to rade. Dakle, mogli bi dobiti jedan mail da se to nekome i ne sviđa .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 06.10.2018. at 14:17

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    priliku ?! pa nisu te radionice besplatne Dam se kladiti da odete i inzisatirate, da bi vam rado uzeli djecu ako biste bili spremni plaćati.

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    .

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    155

    Početno

    Moje dijete je bilo odabrano i bile su ponudene te dodatne radionice. Mi smo odbili

  11. #11
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Kaj rade na radionicama? Drilaju ih da počnu čitati?
    Možda je socijalni eksperiment kako se ponašaju roditelji nedarovite djece?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ma nema to veze sa čitanjem. Rade razne pokuse i projekte. Od kemije, biologije, glazbe...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #13
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Možda je socijalni eksperiment kako se ponašaju roditelji nedarovite djece?
    Baš!

    Ali! Nisu druga djeca nedarovita nego netestirana! I sad nikada nećemo znati!

    U međuvremenu sam pitala još nekog i saznala da na isti način rade i u drugim grupama i susjednom vrticu. I da im se nikad nije netko požalio tako da promijene praksu? Svašta.

    Ma ne dira mene sto je to samo 5 djece. I sto je netko odabrao tu djecu.
    Nego sto to skrivaju i sto mi je teta u facu lagala. Ok, valjda jadna mora ili se nije snašla (od starijeg djeteta bi mi teta sigurno rekla istinu, uvijek nam je sve govorila...).
    Samo da nam je netko rekao “radimo to i to, imamo mjesta za njih 5, procijenili smo da su to ti” i gotovo. Gotova stvar. Al ovak s tim skrivanjem... .

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ako se radi o radionicama, onda stvarno bezveze da ih ne nude svoj djeci, jer u ovoj dobi zaista nije bitno imaju li posebne sposobnosti ili ne, radi se o razvijanju interesa, što bi svima moglo koristiti.
    Ili ovo što kažeš, da su ih bar sve testirali, pa da ne ostane samo na tetinoj procjeni.

    Moj sin je davno išao u vrtić (sad već i tako mogu reći ), tamo nije bilo nikakvih testiranja, ali tete su radile s njima vrlo različite i vrlo maštovite stvari. Kad sad sagledam, moj sin je u vrtićkoj dobi jako odstupao od vršnjaka (puno više nego sad kao školarac, sad djeluje kao obična štreberčina ). I iz aviona se vidjelo da je drugačiji, ali nije ga se zbog toga izdvajalo u posebne radionice, već su tete njegove interese koristile za dobrobit cijele grupe. Kad je bio u fazi planeta, teta je donijela veliki poster sa slikama planeta i svemirskih tijela pa su ga zajednički proučavali. Kad je bio u fazi crtanja glazbenih instrumenata, crtali su ih svi. Zapravo, kad gledam s vremenske distance, mislim da je njegova darovitost najbolji tretman dobivala u vrtiću bez ikakvih radionica ili dodatne nastave, na korist svoj djeci, i bez dodatnog plaćanja.
    I, uz tako dobar vrtić, šteta što nam je kvartovska škola po tom pitanju koma... ali vjerojatno se ne radi samo o kvartu.

  15. #15
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    I kod nas skrivaju ako ti je lakše

    Bome kad nas ima.dobrovoljaca u redu za takve radionice.
    Inače one su odlične, amgelina je pojasnila a vode ih certificirane tete. Kod nas je vodila teta koja je inače i sama član Mense.
    Al ozbiljno predobre su radionice, prilagođene djeci, uče o svemiru ma svašta nešto al na pomaknut i skroz drugačiji način.

    BB očito imaju tete uputu da taje te radionice.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.10.2018. at 18:10

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Imala sam utisak da je to pred koju godinu bilo za sve iz određene grupe,ali možda se jav8 ta teta koja je vodila tokod nas

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Baš!

    Ali! Nisu druga djeca nedarovita nego netestirana! I sad nikada nećemo znati!
    To dođe na isto ako pitaš tetu.

    Meni se okreće želudac na takva tajenja, o čemu god bila riječ.

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se radi o radionicama, onda stvarno bezveze da ih ne nude svoj djeci, jer u ovoj dobi zaista nije bitno imaju li posebne sposobnosti ili ne, radi se o razvijanju interesa, što bi svima moglo koristiti.
    Potpis kao kuća.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 06.10.2018. at 18:26

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    U našem vrticu su bas “Bistrici”. Bas vanjska ekipa.
    Ovi: http://www.bistric.info/index.php/tisakonama


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #19
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kod nas je to bilo u razrednoj nastavi kod male, ali besplatno.
    Učiteljice 2. i 3.r., poslale su po nekoliko djece iz svojih razreda (uz suglasnost roditelja) na testiranje koje su "Bistrići" proveli u školi. Rezultate su dobili na kućnu adresu. "Položili su" svi oni koji su ušli u gornjih 10% (ne znam kaže li se to tako), pa su oformili radionice: nekoliko darovitih iz gornjih 1-5% su stavili u jednu grupu, a nekoliko bistrih iz gornjih 6-10% u drugu grupu. Radili su razne pokuse, logičke zadatke, išli na radionice u razne ustanove, itd. Obje su grupe vodile učiteljice iz škole.
    Moram potpisati Tanju - moja je imala (nažalost samo jednu vrtićku godinu) neku mladu tetu na zamjeni koja je super koristila njene sposobnosti za cijelu grupu. Stavljala ju je kao inicijatora i organizatora grupe, svašta su radili (od čitanja pričani igrokaza do kaširanja reljefa HR i geograf. karte HR s gradovima, rijekama, planinama...) to je bilo jedinih 10 mj. vrtiću koje je voljela.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 06.10.2018. at 20:28

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Imam i suprotan primjer: moja velika sa smetnjama u grafomotorici, hiperaktivnosti i pomalo senz.integraciji izabrana je s još nekoliko djece za rad s defektologinjom, isto besplatno. Radili su brain-gym, neke kao vježbe pažnje itd., ali se nitko nije bunio što nije pozvan i što je probir obavljen diskretno .

  21. #21
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Sad sam se sjetila da je i kod velike bila grupa za darovite, isto besplatna.

  22. #22
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Da, a kod nas kad je bilo “obrnuto”, kad se pričalo o djeci kojoj treba vrtićki logoped, onda se svako od te djece pojedinačno spomenulo na roditeljskom, svima su pred cijelom grupom govorili tko treba logopeda, tko ne. Nisu bili nimalo diskretni.

  23. #23
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Shvati to ovako - i jedni i drugi su na neki način djeca s posebnim potrebama, i jedni i drugi odskaču i često imaju probleme slabe prilagođenosti, emocionalni razvoj nije u skladu s kognitivnim itd. pa im se nudi dodatan rad u skladu s potrebama. Slažem se da mora biti diskretno u svim slučajevima. Bilo bi bolje da je besplatno, ali očito nije. Bilo bi bolje da svako dijete dobije ono što mu treba, ali očito nije moguće.

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    BB identična situacija je bila kod nas.
    Izabrano je par djece koju su tete smatrale darovitima i samo ta djeca su išla na testiranje.

    Isto se radilo poskrivećki. Ta radionica je na kraju imala ukupno nekih 15-20 djece iz cijelog vrtića.

    Netransparentno je i bezveze je što nažalost nisu sve tete kompetentne procijenit koje dijete odskače jer najčešće se svodi na to da obraćaju pažnju koje dijete brže slovka, čita i sl. A toliko je drugih područja.

    Ni moji nisu odabrani a recimo za L.imam i papire da je darovita jer smo išli privatno kod Sever zbog ranijeg upisa u školu.

    Za F. jednostavno znam da je darovit, no ni on nije bio u odabranima. Mojoj djeci je jača strana matematika, brojke, prostorno podr, logika, a to tete baš i ne primjećuju.Još ako dijete nije nametljivo i glasno, ne primjeti ga se. Dobre i iskusne tete bi ipak trebale.

    Zato bi bilo pravedno da ih testiraju sve i da stvarno oni s najboljim rezultatom dobiju priliku za tu extra radionicu.

    No nemoj da te to ždere, u školi sve ispliva. Ako je dijete darovito, prije ili kasnije to će doći do izričaja.
    Eh, velika je razlika između istinske darovitosti tipa Einstein i običnih bistrića, kakvih ima koliko hoćeš.... Za dodatne radionice obično se ne odabiru napredna djeca, nego djeca koja imaju velik raskorak između intelektualnog i emotivnog razvoja, da ih se bolje pripremi za školu. To je kriterij, a ne visoki IQ. Ako je dijete pametno i prilagođeno, manje mu treba dodatni rad, aliiii ako je jako pametno i istovremeno emocionalno kaska, to je razlog za radionicu. I razumijem zašto to odgajatelji ne ističu, čestoupravo zbog te komponente koja nije baš blistava. Vjerujte, bolje je da vam to ne nude, odnosno da djeci to ne treba. A ako im treba, super da postoji. Slažem se da bi bilo bolje da je besplatno,ali svi koji su ikad zavirili kos Sever znaju da to nije pretjerano.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije mi do darovitosti, mogu je i samu testirati i voditi negdje na to. Nemam čak ni neka posebno specijalna očekivanja od takvih stvari, prijateljica sudjeluje na jednom mjestu u testiranju djece i radu s njima, pa znam neke primjere o darovitosti, i nije mi to tako crno-bijelo, ni garancija ne znam čega.

    Nego ono, u vrijeme vocapa i vibera, kad svi sve znaju za 23 sekunde radiš nešto tako.

    Eto, kod Angeline su testirali svu djecu.
    Testiraju oni svu djecu, odnosno bilo bi bolje reći da ih nadziru, a standardizirane testove provode tamo gdje primijete moguća odstupanja. Ne rade to odgajateljice (ne volim kad ih nazivaju tetama jer one to nisu, tako ih mogu zvati djeca, a ne mi...) nego stručni tim u kojem je psiholog, pedagog, logoped.... Meni nisu dali da starijeg sina upišem u cjelodnevni engleski program jer je jako slabo govorio u to vrijeme. Dakle, nisu htejli uzeti 350 dodatnih kuna jer to nije bilo u najboljem interesu djeteta. Bilo je debelih razloga da poslušam savjet psihologa i odgajatelja. A nisu ga vukli ni na kakvo službeno testiranje, ali su uredno pratili što se zbiva. Tako daaaa ne bih se kladila da nisu testirali svu djecu. Jesu i to stalno rade, a mi to često zaboravljamo jer vrtić smatramo čuvalištem.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.10.2018. at 21:42

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    I kod nas je u školu Braun gym u drugom razredu,ali učiteljica je rekla da će dati samo neke klince 3_4 po razredu od kojih se očekuje da malo više,tj.da bi izgradili malo bolju osnovu a ne nužno bistrice

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Čokolada koliko godina je kod vas išo taj brain gym i jel bilo kakve vajde od toga?

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Brain gym vrijedi isprobati. Nama se to pokazalo super, ali nije bilo toga u vrtiću nego smo se time zabavljali doma.

    U vrtiću su kod mog mlađeg primjenjivali neke stvari iz knjige Čarobno drveće uma i još jedne, ne mogu se sad sjetiti, mislim da se zvala Čarobne svjetiljke. Uglavnom metode uspostavljanja unutarnje ravnoteže i opuštanja. Radili su i razvoj emocionalne inteligencije, ali Brain Gym ne, jer da bi to odgajatelj ili učitelj primjenjivao, mora imati licencu. Imaju to u školi na Srednjacima, mislim (mogu provjeriti, nisam sigurna)...ali oni imaju zaposlenu najmanje 1 osobu koja je educirana za to.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ovo kod nas vodi defektologica koja je na zamjeni za poridiljni
    Znam da su imali jednom do sad i crtali lijevom i desnom rukom istovremeno,bar sam ja tak skužila

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo kod nas vodi defektologica koja je na zamjeni za poridiljni
    Znam da su imali jednom do sad i crtali lijevom i desnom rukom istovremeno,bar sam ja tak skužila
    Te trikove ne koristi samo Brain Gym, istu stvar spominje Ragnhild Oussoren u knjizi Ples pisanja (ima i cd s tim vježbama i priručnici za starije vrtićance i mlađe školarce). Ima toga puno....ne znam sad napamet, ali imaš još knjigu Pametni pokreti (autorica ima njemačko ime, ne znam bez Googlea), pa knjigu Jednorozi su stvarni (Barbara Meister Vitale), a od još starije literature imaš Violet Oaklander, Put do dječjeg srca (ili Prozori u svet naše dece, beogradsko izdanje od prije više desetljeća).

    Nije to ništa novo, ali nije dovoljno za to čuti, nego treba to i primjenjivati. Danas se klinci premalo kreću. To im jako otežava uravnotežavanje lijeve i ddsne moždane polovice.

  31. #31
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nije defektologinja bila neki licencirani znalac brain-gyma, nego mi je dijete opisivalo što rade pa sam zaključila. Inače ta je žena bila malo uvrnuta, nije nas uopće obavijestila da uzima djecu u tretman, a kad sam se išla raspitati o čemu se radi, hladno me otpilila i rekla da mora otkriti uzrok njene hiperaktivnosti. Mislim, ono, ko profesor Baltazar .
    Btw. dijete je bilo već u tretmanu priv. psihologinje, ali to je ona popljuvala rekavši da dotična radi samo na korekciji ponašanja i socijalnim vještinama i da od toga "nema vajde" jer se ne traži uzrok.
    How yes no.
    Svejedno, maloj je bilo zabavno pa je išla, a u školu je otišla neotkrivenog uzroka .

  32. #32
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala Peterlin i Čokolada na pojašnjenju, kad tako gledam, jasnije mi je.

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Nama su to rekli na prvom sastanku da će neka djeca ići na to ,i čiteljica i defektologica su tražile suglasnost roditelja djece koju su izabrali
    I da izabrani su iz našeg razreda malko življi,a ne predivlji klinci
    Nisam skužila cokolada koliko dugo je tvoja išla?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.10.2018. at 08:06

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mala je imala u 3. i 4. r. (radionice su, koliko znam, samo u razrednoj nastavi).

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    A jeste to i doma morali nesto vježbati?

  36. #36
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Što bismo doma vježbali? To je bila ta grupa za radoznalce, radili su pokuse, posjećivali koji put neke znanstvene ustanove i sl.

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Za vrijeme nastave posjećivali nešto vani? Kad su to uspjeli u 45 minuta?

  38. #38
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Moji oboje idu na te dodatne radionice u školi. Kao, identificirani kao potencijalno daroviti nekim testiranjem na kojem su bili svi trećaši.
    Starijoj je to bilo super zanimljivo i zabavno. Ali trajalo je samo četvrti razred.
    Mlađi će tek ovaj mjesec krenuti.

    A starija je bila i u vrtiću, s njih još dvoje mislim, isto identificirana kao darovita, mislim da je bila na par druženja s psihologicom. I to je to. Ništa drugo.
    Jedino su me tete, kad smo odlazili, pitale mogu li dio njenih radova proslijediti psihologici, pa bi ih ona koristila za neka predavanja.

  39. #39
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Testiraju oni svu djecu, odnosno bilo bi bolje reći da ih nadziru, a standardizirane testove provode tamo gdje primijete moguća odstupanja. Ne rade to odgajateljice (ne volim kad ih nazivaju tetama jer one to nisu, tako ih mogu zvati djeca, a ne mi...) nego stručni tim u kojem je psiholog, pedagog, logoped....
    Tako je.
    Potvrđujem iz dosadašnjeg iskustva u sve tri institucionalne razine (vrtić, OŠ, gimnazija).

  40. #40
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Za vrijeme nastave posjećivali nešto vani? Kad su to uspjeli u 45 minuta?
    Pa nisu svaki put išli van, možda 2-3x godišnje.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Već mi je bezveze pisati, ali naravno da toga kod nas- nema. Ni javno, ni tajno.
    Nikakve radionce, ni darovitost.
    Svi u istu vreću, pa kako ispadne.

  42. #42
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja nemam pojma da je bilo bilo kakvo testiranje ili dodatni rad s “darovitom” djecom koji mojih ni u školi ni u vrticu. A ako se ovako provodi i bolje da nema ničeg, samo bi se nervirala oko ovakvog postupka...

    Ja sam razočarana sto u vrticu nisu imali ni školu klizanja ni rolanja, nit su ikad ikud išli osim u predškolskoj godini, to me puno vise smetalo
    Posljednje uređivanje od sillyme : 07.10.2018. at 15:50

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Evo dobila sam jedan usputni info kak je pred par godina bio izbor u vrtiću kod nas
    Tete su dobile zadatak da svoje klince pregledaju po upitniku i one klince za koje su tete rekle da bi mogli se uklapati u pitanja pozvani su na dodatno testiranje ,max.10 klinaca, cca polovica izabranih je prošlo to drugo testiranje eto to je jedan mali susjed
    Njegova mlađa sestra nije prošla testiranje pa nije išla dalje u bistrice
    Imali su jednom po blok sati raznih radionica,sad nisam se udubila točno kojih ali možda bi mogla i to pitati,prošlo je od tad pet godina
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.10.2018. at 20:10

  44. #44
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Isti smo vrtić jelena o. Nema pravila.

    U našoj grupi je recimo pozvano i testirano samo dvoje djece i oni su odabrani da idu na radionicu za darovite i kod oboje djece je prisutno ovo što je navela Peterlin veliki raskorak između emocionalnog-intelektualnog-socijalnog područja.

    100% druga djeca nisu testirana jer mi je psihologica osobno rekla da nema vremena za to da ima previše djece.

    Isključivo djecu predlažu tete po nekom svom nahođenju i onda ti naravno dosta ovisi kakvu tetu imaš i koliko zapravo poznaje tvoje dijete (posebno ako se radi o velikim grupama djece), a ovak raskorak valjda ipak uoče.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.10.2018. at 20:46

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Moja su djeca testirana u školi i pozvani na neke radionice. Mojima je to bilo potpuno nezanimljivo. Puno zanimljivija im je dodatna nastava iz matematike. U vrtiću ih nisu testirali( ili ih nisu prepoznali a ja srećom neinformirana)
    Preporučam gledanje filma ‘Gifted’.

  46. #46
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ni meni osobno nije bilo bitno da ih se prepozna ili ne u vrtiću, više mi je bilo bitno da su uravnoteženi u emocionalno-socijalnom i kognitivnom smislu.

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ni meni osobno nije bilo bitno da ih se prepozna ili ne u vrtiću, više mi je bilo bitno da su uravnoteženi u emocionalno-socijalnom i kognitivnom smislu.
    Pa jasno....

    Sduge strane, ta priča o darovitosti je osmišljena da roditelji lakše prihvate činjenicu da im djeca trebaju psihološku pomoć u nekom obliku. Istina je da darovitost na nekom području često vuče za sobom raskorak na drugim područjima, ali mislim da je cilj pridobiti roditelje na suradnju, što je puno lakše postići ako im se naglasi dio priče o darovitosti na nekim područjima, pa tek onda ovaj drugi dio o nezrelosti na drugim područjima. Nema tu nikakvog muljanja, sve je točno, ali nije svejedno da li je umotano u papir na kojem piše potencijalna darovitost ili potencijalni problemi. Nikome od nas nije svejeeno. Vrtić samo naglasi pozitivnu komponentu u prvom koraku, a onda kasnije spomenu i drugu stranu.

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma ne bi ja nikad išla na takve provjere ni papire nego mi je jednostavno trebalo stručno mišljenje da donesem ozbiljnu odluku prijevremenog upisa u školu (pa usput saznasmo i to) i budem mirna s odlukom.

    Al me zbunilo jer sam mislila da svi daroviti imaju to odskakanje u emoc.smislu.pa mi je psiha objasnila da je to slučaj kod većine no ne kod svih.

    BB jesi poslala mail?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 08.10.2018. at 19:26

  49. #49
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Planirala sam sutra, ali nakon ovog topica neću . Sad znam sto bi mi odgovorili .

  50. #50
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa jasno....

    Sduge strane, ta priča o darovitosti je osmišljena da roditelji lakše prihvate činjenicu da im djeca trebaju psihološku pomoć u nekom obliku. Istina je da darovitost na nekom području često vuče za sobom raskorak na drugim područjima, ali mislim da je cilj pridobiti roditelje na suradnju, što je puno lakše postići ako im se naglasi dio priče o darovitosti na nekim područjima, pa tek onda ovaj drugi dio o nezrelosti na drugim područjima.
    Nama je psihologica u školi objasnila da su djeca intelektualno (valjda) napredna, a emocionalno i dalje tu gdje bi trebali biti sa 9 godina (pričam o trećašima). Pa im tu treba pomoć, u tom raskoraku.
    Ovu "potencijalnu darovitost" mojih ne prate nikakva odstupanja u drugim područjima. Nisam subjektivna Fakat su easy going.
    Pa sam se uvijek čudila kako da se s tako "darovitim" djetetom, još u vrtiću identificiranim, nisam nikad nasla na topiku Zahtjevne djece
    Sve je to jako individualno.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •