Stranica 3 od 12 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 565

Tema: Visi razredi (5.-8.) - da li radite s djecom?

  1. #101
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    PA i moja kad je popodnevna smjena ujutro obavi ono što treba za taj dan, taj tjedan zapravo ima više vremena jer nema ujutro aktivnosti, a kad je škola ujutro onda su popodne aktivnosti.

    Ali npr. ako u četvrtak ima blok sat geografije oni će na tom satu učiti dve lekcije, što je možda i desetak stranica u knjizi, i kad će to naučiti nego u nedjelju.

  2. #102
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kod velike se dogodilo da je jedan lijenčina nažicao neku marljivu učenicu da mu par dana prije da lektiru da prepiše. Ona, glupača, dala.
    On dobio 5, ona 4.
    A profi nije bilo ništa sumnjivo što je on, koji inače ne piše lektire uopće, odjednom ima...još ga je nagradila peticom da ga stimulira

  3. #103
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Bwetty,

    hoću reći da bi ja svojima rekla: Evo ti papir ajd molim te izračunaj koliko ti je ostalo str pročitat po danu?

    ne bih im ja izračunala i stavila na papiru pod nos. ne znam jel jasnije.
    Lili, mislim da nije poanta u računanju nego u percepciji vremena.

    Stojim pri tome da nije pređena ta fina granica koju si spomenula. Mislim da je potpuno nevažno je li računicu izveo roditelj ili dijete, bitna je informacija koliko stranica po danu se treba pročitati da se na vrijeme stigne.

  4. #104
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Moji klinci vole da ih ispitam, pred test, pred usmeni..
    I iskreno, volim to i ja.
    Volim im pojasniti ako vidim da nešto nisu shvatili, ukazati im na neke poveznice, ispraviti izgovor, potaknuti na razmišljanje.
    Ne učim s njima jer ne moram, ne pišem lektire (njega malo više ganjam jer sastavci.. jer pisanje...)
    Ali tu sam i pratim. Jer im mogu puno dati. Pa šteta da me ne koriste

  5. #105
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto volim propitati doduše sve manje, ali korisno je to baš radi svega što su navela Cubana

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kosjenka je pogodila bit. Htjela sam mu predociti vrijeme koje ima/nema i imati argument koji razumije...
    Da, upravljanje vremenom je važno.

    Moj E. je kao mali imao velikih problema razumjeti koliko je pojeo vremena, pa smo za to koristili analogni sat i analogiju s pizzom - 1/4 ili 1/3 ili cijela... Bome, i danas nosi analogni sat na ruci jer mu je tako lakše predočiti vrijeme.

    Isto je i s kalendarom. Ima djece koja za to imaju prirodni osjećaj (moj stariji sin - odlična orijentacija u vremenu i prostoru) ali i one druge (moj mlađi sin, vizualna disleksija + teškoće u razumijevanju pojmova vremena tj. sati/minuta/kalendara). Kad se sjetim koliko smo se namučili da mu to objasnimo... Nije ni čudo da nemaju osjećaj za vrijeme koje im treba za pročitati lektiru. Koliko smo mi samo kalendara s listićima uništili dok smo mu koliko toliko objasnili pojam vremena + trebalo je još toliko da to usvoji. I danas mu to ne dolazi spontano, ali je bolje.

  7. #107
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Evo u ovom se prepoznajem, kod nas je točno ovako: nedjelja je više manje dan rezerviran za učenje, subotom se ne uči.
    Iskreno ja bi radije da barem polovicu subote uči, a da nam je nedjelja fraj, ali polovicu subote još ima trening tako da joj definitivno druga polovica služi za odmor kao i nedjelja ujutro. Ali što je tu je, nema druge nego prihvatiti radnu nedjelju, ajde, sa pauzama naravno.

  8. #108
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja isto ne vidim razlog zašto im se ne bi pomoglo početkom 5.r. kroz razgovor o gradivu ili propitivanje iako nemaju teškoće u učenju i organizaciji. Onda i oni vide čega tu sve ima i nauče sagledati širu sliku. Ne bih to kao Lili mjerila apotekarskom vagom jesam li izračunala broj stranica ja , digitron ili dijete.
    To shvaćam kao poticaj, da budu još bolji, da nauče zahtijevati od sebe više.
    Evo, mala ima neku zamjenu tjedan dana iz HJ. Odjedanput, PUF! stigli prilozi! WTF? Što je to? Nisu prethodno osvijestili da postoji 5 promjenjivih i 5 nepromjenjivih vrsta riječi. Nisu imali otkud krenuti. Moja je uredno naštrebetala da su to nepromj. vrste riječi koje izriču okolnosti glagolske radnje. A što to znači, pojma nema. Što znači riječ okolnost?
    I tako, kad kreneš par minuta čačkati, ako želiš, nađeš rupa.
    Zato, Lili, polako i sa zrnom soli .
    Posljednje uređivanje od čokolada : 10.10.2018. at 14:27

  9. #109
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Baš tako Čoksa.
    Moja ima takvih problema s engleskim. Sve je super i sve je za pet, al primjena naučenog šteka. Jer profa traži koliko traži.
    A ja mislim da engleski mora znati puno bolje nego sto zna. Iako ima same petice.
    Pa ili škola stranih jezika ili mater i ćaća. A mi smo značajno jeftiniji.

  10. #110
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Slažem se, pomažem Engleski svaki puta kad zatreba kao i mazematiku. Jedino što se tiče matke ponekad bi radije platila instrukcije nego ja učila jer drugi se bolje slušaju i više vježbaju

  11. #111
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    meni su zadaće skroz ok, tako vježbaju.
    sad o njima ovise koliko će to brzo završiti i hoće li razvlačiti.
    znam da moj nema zadaće da se ne bi sjetio recimo nikada provježbati matematiku,
    jer se oslanja na ono što zapamti na satu.
    i iako to njemu dobro ide, jer vidim da i druge predmete malo uči,
    ipak mi je draže da ponovi i kroz zadaću.

    ako roditelj vidi da djetetu treba nadzor ili pomoć iz bilo kojeg razloga,
    ne vidim zašto to ne bi i napravio.

  12. #112
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Baš tako Čoksa.
    Moja ima takvih problema s engleskim. Sve je super i sve je za pet, al primjena naučenog šteka. Jer profa traži koliko traži.
    A ja mislim da engleski mora znati puno bolje nego sto zna. Iako ima same petice.
    Pa ili škola stranih jezika ili mater i ćaća. A mi smo značajno jeftiniji.
    moj je ovo ljeto otkrio knjige na engleskom. osim sto je progutao 2 knjige od >300 stranica u kolovozu, profitirao je i u engleskom

    a sto se tice treninga od par sati - plivaci kad udu u selekciju imaju 6x tjedno trening od 2-3 sata dnevno. pa ili to ili ne pliva. i nije plivanje jedino takvo. svako imalo ozbiljnije bavljenje sportom zahtijeva odricanje. ali ako dijete to voli i skola ne pati... neka ide
    isto tako i glazbena - 2x instrument, 2x solfeggio, zbor - to su samo vanhske obaveze. a doma svakodnevno vjezbanje od pola sata do sat.
    i koliko vidim kod mojeg, kad ima slobodno popodne zuji i nis ne stigne. kad ima vremena na knap sve stigne i sve odradi predobro.
    tako da potpisujem cvijetu, a i govorim iz vlastitog iskustva - ukidanje obaveza ostavlja vise vremena za dangubljenje

  13. #113

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    tako da potpisujem cvijetu, a i govorim iz vlastitog iskustva - ukidanje obaveza ostavlja vise vremena za dangubljenje
    Potpisujem i ja obje. I da pojasnim - dangubljenje je ok kad je kreativno, ili makar neka samo bleji u zid i razmišlja o smislu života. Ali dangubljenje na elektronici (mobitel/kompjutor/tablet), igrajući zatupljujuće igrice (čak ni to ne bira da je nešto malo zahtjevnije), to ne podržavam ni najmanje.
    Lako je s neadiktivnom djecom, ovaj moj se zalijepi za svaki ekran koji vidi u prolazu, čak i kad idemo na sladoled u gradu, zagleda se u one glupave ekrane u Milleniumu

  14. #114
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem i ja obje. I da pojasnim - dangubljenje je ok kad je kreativno, ili makar neka samo bleji u zid i razmišlja o smislu života. Ali dangubljenje na elektronici (mobitel/kompjutor/tablet), igrajući zatupljujuće igrice (čak ni to ne bira da je nešto malo zahtjevnije), to ne podržavam ni najmanje.
    Lako je s neadiktivnom djecom, ovaj moj se zalijepi za svaki ekran koji vidi u prolazu, čak i kad idemo na sladoled u gradu, zagleda se u one glupave ekrane u Milleniumu
    fascinira me t amož zaljepljivanja u prolazu. Naprimjer ja gledam neku seriju/film i on u prolazu stane i gleda, niti zna šta gledam niti ima vreman to odgledati do kraja ali gleda.
    Istina za rasporede, što gušći raspored to su efikasniji.

  15. #115
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, moja recimo baš nikad ne dangubi na taj način.

  16. #116
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem i ja obje. I da pojasnim - dangubljenje je ok kad je kreativno, ili makar neka samo bleji u zid i razmišlja o smislu života. Ali dangubljenje na elektronici (mobitel/kompjutor/tablet), igrajući zatupljujuće igrice (čak ni to ne bira da je nešto malo zahtjevnije), to ne podržavam ni najmanje.
    Lako je s neadiktivnom djecom, ovaj moj se zalijepi za svaki ekran koji vidi u prolazu, čak i kad idemo na sladoled u gradu, zagleda se u one glupave ekrane u Milleniumu
    joj da. u stanju je blejat u bilo sto. samo da je ekran

  17. #117
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I moj ima taj ovisnicki potencijal prema ekranima.
    Mogao bi danima biti za ekranom da ga ne kontroliram.
    Pozitivno je sto je usavrsio engleski i stvarno ga odrađuje lijevom nogom i evo danas me obavijestio da ide na natjecanje iz informatike.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ne bih ni ja imala ništa protiv ekrana da se on bavi pravom informatikom, ili da programira, ili nešto takvo.
    Ali on za ekranom igra igrice i ništa više od toga.
    Što je najbolje, igrice smo uspješno držali pod kontrolom negdje do polaska u školu, samo edukativni softver, samo MS Office, nema dangubljenja za ekranom. U nekom trenutku je situacija izmakla strogoj kontroli (mislim da je MM popustio, naravno da nisam ja ). Sad se buni, da on uopće ne provodi puno vremena za ekranom, "da vidiš sve iz mog razreda..."

    I da, imam dojam da su dečki skloniji lijepljenju za ekran. Zapravo ne znam ni za jednu takvu curicu.

  19. #119
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Znam ja jednu kojoj je Roblox smisao postojanja

  20. #120
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    A ja jednu Fortnite ovisnicu

  21. #121
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sad se buni, da on uopće ne provodi puno vremena za ekranom, "da vidiš sve iz mog razreda..."
    to je mojem najdrazi argument, uz onaj da on ima daleko bolje ocjene od onih koji za cetvorku nagradno smiju cijeli vikend na plejku

  22. #122

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih ni ja imala ništa protiv ekrana da se on bavi pravom informatikom, ili da programira, ili nešto takvo.
    Ali on za ekranom igra igrice i ništa više od toga.
    Što je najbolje, igrice smo uspješno držali pod kontrolom negdje do polaska u školu, samo edukativni softver, samo MS Office, nema dangubljenja za ekranom. U nekom trenutku je situacija izmakla strogoj kontroli (mislim da je MM popustio, naravno da nisam ja ). Sad se buni, da on uopće ne provodi puno vremena za ekranom, "da vidiš sve iz mog razreda..."

    I da, imam dojam da su dečki skloniji lijepljenju za ekran. Zapravo ne znam ni za jednu takvu curicu.
    ne bi baš rekla, ekran je ekran, i ne mora biti igrica. Filmići i svašta nešto, a i nema više muzike bez gledanja u njega, dalje možeš i sama zaključiti koliko joj je pred očima. Ajde bar ju ritam potakne da se i giba po sobi
    Posljednje uređivanje od larmama : 10.10.2018. at 17:08

  23. #123

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    to je mojem najdrazi argument, uz onaj da on ima daleko bolje ocjene od onih koji za cetvorku nagradno smiju cijeli vikend na plejku
    Hahaha, ili onaj argument da drugi iz razreda dobiju nagradu za petice, a on ništa (ok, s ovim je ubrzo prestao)


    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    ne bi baš rekla, ekran je ekran, i ne mora biti igrica. Filmići i svašta nešto, a i nema više muzike bez gledanja u njega, dalje možeš i sama zaključiti koliko joj je pred očima. Ajde bar ju ritam potakne da se i giba po sobi
    Istina, i to je još jedan aspekt buljenja u ekran na koji sam zaboravila. Moj je ljetos, osim uz igrice, vrijeme provodio na youtube-u i pregledao sve dosad snimljene sezone "Bitangi i princeza" sad je falabogu prestao s time (jer ih je sve odgledao, ali još uvijek ih rado citira).

  24. #124
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja velika na yt gleda Đurine kućne čarolije

  25. #125
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    A ja sam mislila da samo moj malac ima problem s ekranom. Točno kako ste napisale..u prolazu se zalijepi za bilo što na Tv u...fokus mu pada..a u stanu od mjesta A do mjesta B npr..nogom gura loptu, ako nema loptu navlači psa...ako nije pas onda stane i igra se s nečim..i tako put od mjesta A pa do mjesta B trajee i traje. Užasava me to i nekako se bojim te ovisnosti.
    Posljednje uređivanje od oka : 10.10.2018. at 20:40

  26. #126
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Đuro je zakon

  27. #127
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Trenutno je u fazi zabrane..i frajer se sjeti da bi on na tv u stavio kanal radio..koja ideja.. ma ne sjeti se inače radija, ali sad mozak traži kako zadovoljiti to tipkanje..i evo neće on gledati tv samo će naći radio kanal na tv u. Ajmeee

  28. #128
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Moja je ko Mimina,uopće me provodi tako slob.vrijeme, radi neke svoje kreativne stvari, nađe se s prijateljicama, baš zna uživat u slob.vremenu.

    Kad ovako pročitam vaše postove, dolazim do zaključka da neka djeca imaju puno aktivnosti da ih se odlijepi od ekrana.

    Ali nisu sva djeca ovisnici o ekranima tako da....netko vrlo pametno i ugodno upravlja svojim slob.vremenom.

    Ne dangube svi kako kažete na ekranima. Ja nikad nisam čula te nazive igrica koje spominjete.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.10.2018. at 00:13

  29. #129
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Tanja b Millenium
    Oka ajmee ideje

    Čoksa ogradila sam se ja, nemam još dijete u 5-om razredu (to me čeka dogodine).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.10.2018. at 00:14

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kod mog sina se cijela ekipa poslije nogometa prebaci na Fortnite.

    A mala si uci slagati frizure
    Posljednje uređivanje od martinaP : 11.10.2018. at 00:35

  31. #131
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nemam ja ništa protiv Robloxa, to je edukativna igra slična Minecraftu u kojoj se klinci uče programiranju i dizajnu, ali to je toliko zaokupi da moram strogo ograničavati vrijeme.

  32. #132
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    radi neke svoje kreativne stvari, nađe se s prijateljicama, baš zna uživat u slob.vremenu.
    što ti misliš da ovi pred ekranom ne uživaju u slobodnom vremenu

    iskreno ne znam što da radim s gitarom.
    on je takav talent da je to nevjerojatno, svira kako se to kaže lijevom rukom.
    ali...kao prvo lijen je kao g****a i meni se čini nezainteresiran.
    doma vježba, ali svaki dan mi podsjećamo, nije dva puta u životu uzeo sam,
    a kao drugo, meni se čini da ide samo da na nešto ide.
    nije da se buni, kad mu kažeš vježbaj, uzme i vježba, nikada nije rekao ne da mi se ići.
    i sad bi mi trebali kupiti veću gitaru, mm je za, a meni je to potpuno besmisleno,
    jer ne vidm onaj žar da bi on to silno htio.
    bojim se da ćemo kupiti gitaru i na kraju ostati s dvije gitare i jednim odustajanjem.
    ne znam što da radim!?

  33. #133
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Tash koji je razred gitare

  34. #134

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali nisu sva djeca ovisnici o ekranima tako da....netko vrlo pametno i ugodno upravlja svojim slob.vremenom.
    Hja, da. Netko pametno upravlja, netko nepametno, što ćeš, ne mogu očekivati da baš u svim aspektima života bude pametan
    Dosta je što vozi dvije škole (jednu osnovnu i jednu srednju) i još neke usputne aktivnosti kojih se ne želi odreći, plus dodatne i natjecanja u školi. Onda mu moram pustiti i malo nepametnog buljenja u ekran, iako bih osobno bila sretnija da toga nema, tj. da bira nešto drugo, smislenije.
    Ali u dane kao što je bio npr. jučerašnji nema nimalo vremena za ekran. Zapravo mi nije jasno ni kad je stigao napisati zadaću, ali tvrdi da jest. Dalje više ne pitam, to je onaj dio koji prepuštam njegovoj organizaciji.
    Oko ekrana se svađamo vikendom

  35. #135
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Tash, ja bih ustrajala. Što veći bude bio, to će mu biti više cool što zna svirati gitaru, pa će se i više zainteresirati. Moji se naglo zainteresiraju za gitaru kad se navuku na neku seriju tipa Rock'n'roll škole. onda ih pusti, pa opet nekad uhvati

    Inače, što se tiče rada s djecom, radim kao cubana. Ne želim da to postane moja obaveza, pa ne pratim svakodnevno, tu i tamo ispitam kad me traže ili ako meni samoj upadne u oko da nešto šteka (obično kad pogledam e-dnevnik )
    Isto mislim da smo ja i mm jeftiniji od instrukcija.

    I koristim priliku da sugeriram da je i naslov topica neispravno napisan. Ispravno bi bilo "Radite li s djecom"

  36. #136
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ne vidim razlog zašto im se ne bi pomoglo početkom 5.r. kroz razgovor o gradivu ili propitivanje iako nemaju teškoće u učenju i organizaciji. Onda i oni vide čega tu sve ima i nauče sagledati širu sliku. Ne bih to kao Lili mjerila apotekarskom vagom jesam li izračunala broj stranica ja , digitron ili dijete.
    To shvaćam kao poticaj, da budu još bolji, da nauče zahtijevati od sebe više.
    Evo, mala ima neku zamjenu tjedan dana iz HJ. Odjedanput, PUF! stigli prilozi! WTF? Što je to? Nisu prethodno osvijestili da postoji 5 promjenjivih i 5 nepromjenjivih vrsta riječi. Nisu imali otkud krenuti. Moja je uredno naštrebetala da su to nepromj. vrste riječi koje izriču okolnosti glagolske radnje. A što to znači, pojma nema. Što znači riječ okolnost?
    I tako, kad kreneš par minuta čačkati, ako želiš, nađeš rupa.
    Zato, Lili, polako i sa zrnom soli .
    Vrste riječi su ti odličan materijal za izradu mentalne mape...

    Ovdje je podjela (nisam se puno pretrgla, to je s interneta):
    VRSTE RIJEČI
    PROMJENJIVE VRSTE RIJEČI
    · IMENICE - riječi kojima se imenuju bića, pojave, osjećaji
    o Podjela imenica prema značenju
    - opće-koje služe kao ime za skup bića,predmeta i pojava koji imaju neke zajedničke osobine
    - vlastite-koje služe kao ime pojedinom čovjeku, životinji,stvari,pojavi itd.


    · PRIDJEVI - riječi koje pobliže označavaju imenice, tj. pridjevaju se imenicama. Pridjevi izražavaju različite osobine, stvari i pojava.
    · Zamjenice-su riječi koje zamjenjuju imenice ili upućuju na ono što je označeno imenicom.
    · GLAGOLI - riječi kojima se izriče radnja, zbivanje ili stanje.
    o Podjela po značenju:
    - glagoli radnje
    - glagoli zbivanja
    - glagoli stanja
    · BROJEVI - riječi kojima se izriče koliko čega ima ili koje je što po redu.
    o Podjela brojeva po vrsti
    - Glavni brojevi - izriču točnu količinu čega zovu se glavni brojevi: jedan, dva, tri,....
    - Redni brojevi - izriču koje što po redu zovu se redni brojevi: prvi, drugi, treći....



    NEPROMJENJIVE VRSTE RIJEČI
    · PRILOZI- nepromjenjive vrste riječi koje se dodaju najčešće glagolima za označavanje mjesta, vremena, načina, uzroka, svrhe i količine radnje
    · PRIJEDLOZI - nepromjenjive riječi koje služe da bi se pokazali odnosi među bićima, stvarima i pojavama
    · VEZNICI - riječi koje povezuju dvije riječi ili dvije rečenice
    UZVICI - nepromjenjive riječi kojima se izražava neki osjećaj , raspoloženje, doziv ili zvuk prirode
    · ČESTICE - riječi koje služe samo za oblikovanje ili preoblikovanje rečeničnog ustroja i za isticanje ili davanje drugačijega značenja pojedinim riječima.

    To pokažeš djetetu da pročita, a ona si SAMA mora napraviti mapu kako joj paše. Neka djeca će (npr. moj stariji sin) više cijeniti tablicu, a u njoj različitim bojama označiti različite kategorije, a drugi će napraviti pravu umnu mapu na A3 landscape formatu.
    Kako god - ako prepišu na ruke ili na računalu, sam taj proces predstavlja učenje gradiva i učenje organizacije gradiva.

    Ne mogu naći na internetu primjer baš za vrste riječi, ali našla sam za dijelove rečenice - ovako to izgleda: https://www.google.hr/search?q=umna+...qN6YeS4NVBQKM:

    Eto, možda nekome pomogne. Moj E. je trebao dorasti do toga da mu ovo bude od koristi.

    Dobru zabavu ...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.10.2018. at 09:42

  37. #137
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Tash, ni moja nikad nije htjela vježbati instrument, ali sad je upisala teoriju i uživa u glazbenoj, profesori predivni, ekipa mrak, ona presretna
    ali i da nije krenula u srednju, završiti osnovnu glazbenu školu je super

  38. #138
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    I koristim priliku da sugeriram da je i naslov topica neispravno napisan. Ispravno bi bilo "Radite li s djecom"
    Dobro da ne treba pomoc oko HJ.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 11.10.2018. at 09:48

  39. #139
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro da ne treba pomoc oko HJ.
    To se stigne i promijeniti...evo, moj stariji misli da mu je to jedini predmet za koji treba pomoć u okviru priprema za državnu maturu. Mlađi isto.

  40. #140
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    I koristim priliku da sugeriram da je i naslov topica neispravno napisan. Ispravno bi bilo "Radite li s djecom"
    štošta je na forumu neispravno napisano pa smo utvrdili da se ne trebamo međusobno ispravljati
    a i ti si zaboravila na upitnik

  41. #141
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Peterlin vidjet ćemo kako će mala deverati. Voli crtati i skicirati, možda se i upusti u ment. mape.
    Meni te hobotnice od mentalnih mapa stvaraju vizulni kaos, ne mogu uopće opisati nelagodu koju osjećam, vrtoglavicu imam kad je vidim. Velika isto. Njoj je prihvatljivo isključivo nizanje ključnih pojmova jedno ispod drugog te pododjeljcima s par natuknica.

  42. #142
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    što jest, jest (odgovor je bio nakon posta n.grace )
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 11.10.2018. at 10:21

  43. #143
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    Tash koji je razred gitare
    ne ide u glazbenu školu, nego privatna glazbena škola dolazi kod njih u školu i drže sate(valjda sam dobro objasnila).
    treću godinu uči i stvarno mu ide super.
    baš smo jučer mm i ja pričali kad već ide da smo ga trebali baš u glazbenu upisati.
    a ništa, to ja svoje misli ispisujem jer se lomim, a na kraju ćemo kupiti tu gitaru i svaki dan podsjećati da vježba.
    znam da ponekad treba pogurati, ali da bar i on malo više entuzijazma pokaže.

  44. #144
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin vidjet ćemo kako će mala deverati. Voli crtati i skicirati, možda se i upusti u ment. mape.
    Meni te hobotnice od mentalnih mapa stvaraju vizulni kaos, ne mogu uopće opisati nelagodu koju osjećam, vrtoglavicu imam kad je vidim. Velika isto. Njoj je prihvatljivo isključivo nizanje ključnih pojmova jedno ispod drugog te pododjeljcima s par natuknica.
    Kako god bilo, kad prepiše na ruke u ovom ili onom formatu, nešto nauči.

    Samo da napomenem, mentalna mapa zapravo uopće nije za gledanje, kod nje je ključna izrada, proces učenja je upravo samo crtanje. Poslije ju se komotno može baciti, ali poslužila je svrsi - gradivo je ponovljeno. Upravo zbog tog procesnog učenja tuđe mentalne mape drugima nisu od koristi. Ako dijete nauči tablicu, iz nje može ispisivati na papir i sistematizirati kako joj paše, hobotnicu ili tablicu. Način će svatko odabrati kako mu/joj najbolje odgovara.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.10.2018. at 10:53

  45. #145

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da napomenem, mentalna mapa zapravo uopće nije za gledanje, kod nje je ključna izrada, proces učenja je upravo samo crtanje. Poslije ju se komotno može baciti, ali poslužila je svrsi - gradivo je ponovljeno. Upravo zbog tog procesnog učenja tuđe mentalne mape drugima nisu od koristi. Ako dijete nauči tablicu, iz nje može ispisivati na papir i sistematizirati kako joj paše, hobotnicu ili tablicu. Način će svatko odabrati kako mu/joj najbolje odgovara.
    Zato je meni najgluplje kad nastavnica prirode/biologije traži da za ocjenu rade mentalnu mapu i za to imaju 5 minuta dok ih usmeno ispituje. I onda moj pametnjaković nauči napamet kako bi mentalna mapa trebala izgledati da je može pred njom nacrtati jer inače ne zna odakle da krene. On uopće ne funkcionira na taj način i ne koriste mu dodatni vizualni podražaji (mislim da spada u onaj mali postotak kinestetičkih tipova, jer najbolje funkcionira dok šeće stanom i usput šutira lopticu).

  46. #146
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zato je meni najgluplje kad nastavnica prirode/biologije traži da za ocjenu rade mentalnu mapu i za to imaju 5 minuta dok ih usmeno ispituje. I onda moj pametnjaković nauči napamet kako bi mentalna mapa trebala izgledati da je može pred njom nacrtati jer inače ne zna odakle da krene. On uopće ne funkcionira na taj način i ne koriste mu dodatni vizualni podražaji (mislim da spada u onaj mali postotak kinestetičkih tipova, jer najbolje funkcionira dok šeće stanom i usput šutira lopticu).
    Eh, to se događa kad prosvjetari pokušavaju primijeniti neke štajaznam "moderne" stvari bez razumijevanja kako to funkcionira i bez kriterija kome to odgovara, a kome ne...

    To se uvuklo i u udžbenike, pa je moj mlađi sin često imao problema s tim, jer mu je bilo previše sličica i detalja koji odvlače pažnju od bitnog. Sad se u tehničkoj školi spasio jer udžbenika je puuuno manje, pogotovo onako okićenih kakvi su u osnovnoj školi, a gradivo si može sam sistematizirati kako želi (pišu elaborate, seminare, referate i sl. i tu imaju prilično veliku slobodu).

  47. #147
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nakićeni udzbenici jedan su od većih problema mojima (objema). Npr. Way to go iz engl. More nekih (osobito u nižim razredima) naherenih sličica u okvirima, pa kad im kažem da ponove engleski, gledaju me blijedo jer ne znaju što bi to isim vocaboxa trebalo ponoviti.
    Fizika slično (ne znam izdavača). Preloše. Ne znaš što je tekst, što pokus, što je važno, što ne....

  48. #148
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nakićeni udzbenici jedan su od većih problema mojima (objema). Npr. Way to go iz engl. More nekih (osobito u nižim razredima) naherenih sličica u okvirima, pa kad im kažem da ponove engleski, gledaju me blijedo jer ne znaju što bi to isim vocaboxa trebalo ponoviti.
    Fizika slično (ne znam izdavača). Preloše. Ne znaš što je tekst, što pokus, što je važno, što ne....
    Jooooj, to je i meni bio problem (jer sam mlađem često znala sama čitati, pogotovo u petom i šestom razredu - nije još bio sposoban sam čitati dulje tekstove). Katastrofa...

    U gimnaziji je nešto bolje, ali ne puno. Zato mnogi profesori pribjegavaju vlastitim materijalima (pa se pitam čemu onda uopće služe udžbenici i zašto ih se nabavlja, na ovaj ili onaj način, kad neke od njih uopće ne koriste).

  49. #149
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    A najgore od svega - kad puknu preko pola strane uzdužno veliku sliku, a uz nju uski tekst koji u svakom retku ima po 3-4 riječi pa tako do dna strane. Gdje je rim ljudima pamet?

  50. #150
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Kad čitam ovu temu čini mi se da nemam djecu. Ovo razumijem kao i pejsove na trkačicama

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •