Stranica 6 od 12 PrviPrvi ... 45678 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 251 do 300 od 565

Tema: Visi razredi (5.-8.) - da li radite s djecom?

  1. #251
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    drugo, napisala sam vrlo jasno da moja kći pikira na školu gdje joj neće pomoći 5.0 prosjek, pa je svakome tko razmisli jasno da se ne radi o MIOC-u niti bilo kojoj gimnaziji, jer tu 5.0 itekako pomaže unatoč prijemnom,
    još ću se samo osvrnuti na ovo i onda prestajem
    znam za dva slučaja gdje se superodlikaši od prvog do osmog razreda nisu uspjeli upisati jer nisu dobro napisali prijemni, a tko zna koliko još ima takve djece, tako da meni ovo nije moglo biti jasno.

    Peterlin, za stariju nikad nije bilo nikakvih savjeta o učenju, za mlađu ćemo još vidjeti

  2. #252
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Moja je imala neku pedagogičinu prezentaciju koncem 4.r.
    Po meni svaki bi nastavnik svakog predmeta, osim kriterija ocjenjivanja, morao objasniti i način učenja. To oduzme 1 školski sat.

  3. #253
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Mi smo imali mislim na početku petog razreda roditeljski za sve pete razrede upravo o temi kako pomoći djetetu da nauči učiti.
    To je držala psihologica čini mi se, zaboravila sam jer sam išla na to kad je starije dijete bilo u petom, lani kad je najmlađa imala taj roidteljski nije mi se dalo gledati reprizu.
    Bilo je zgodno sažeto i posloženo, ništa što nisam znala ni čula ranije. Smisao - pomoći djetetu u organizaciji prvenstveno i da pronađe najbolji način za sebe (mentalne mape, vizualno, auditivno, što kome bolje paše i daje bolje rezultate).

  4. #254

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam odmah pomislila na umjetničku školu, ondje se traži više od ocjena
    i ja, a i prema onome što Mima piše o interesima svoje kćeri

  5. #255

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, kak smo uprskali temu....

    Bolje da se vratimo na tračnice, da nas administratori ne bi špotali.

    Daklem, pitanje - da li su vam na roditeljskim sastancima (5-8 razred) davali kakve upute za učenje?

    Ja se sjećam da je razrednik mog starijeg sina rekao neka ne vjerujemo djeci da nema zadaće iz mat i hj, jer to je vrlo rijetko točno. 2-3 puta u škg nema zadaće, a obično svaki put ima. Osim toga, imao je tematsku prezentaciju o stilovima i načinima učenja negdje u petom ili šestom razredu, u doba kad se od djece očekuje veća samostalnost uz nadzor.

    Razrednik mlađeg sina nije se puno time bavio jer mu je bilo izvan vidokruga, a i imao je samo 2 sata tjedno + srz (prof. tjelesne kulture) i jednostavno nije imao informacije. Tada sam češće znala ići na predmetne informacije (mat, hj, čak ponekad geografija i strani jezici - kako mi je puhnulo i ovisno o tome kakve su bile ocjene). Ne sjećam se da je toj generaciji itko govorio kako učiti. Imali su teme o ovisnostima, o učenicima putnicima i tako, ali ni spomena o učenju. A možda je i bilo, ali mi je promaklo...
    nama je razrednica na početku petog razreda rekla na što trebamo obratiti pažnju. Ako se dobro sjećam za tri predmeta nam je dala napomenu. I bilo je tako kao što je ona rekla. A na početku sedmog za još jedan.
    Posljednje uređivanje od larmama : 12.10.2018. at 15:51

  6. #256
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Moj veliki je u nekom 6/7 imao predavanje kako učiti s krivuljama zaboravljanja.klinka nije imala to predavanje

  7. #257
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    S obzirom da sam i ja mislila da mimina curka zeli u MIOC, sad me zanima ovo za umjetničku. To je primjenjena? Kaj je fakat samo prijemni bitan? Ili dio on, dio ocjene?

  8. #258
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    On je bitniji od ocjena,ali i ocjene su bitne
    Kaj je sad za prijemni ? Stolac i kaj još?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 12.10.2018. at 20:49

  9. #259
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin nikad ne bih ovo rekla za tebe (poznajući te ovako s foruma), al oprostit ćeš mi fakat si iznimka, mislim da prosječno dijete shvati ipak ranije da treba učiti za školu, a ne sa skoro 20 godina
    Eh, učila sam ja i prije, ali nisam kužila važnost organizacije. S 20 sam to shvatila i učinkovitost učenja je bila automatski višestruko veća. Mene nisu natjeravali u osnovnoj, u srednjoj sam se znala zaletjeti i preračunati, ali to je normalan proces učenja vještine učenja, hehehe... Popušila sam oslobađanje mature zbog toga i pala 2.godinu studija, ali isplatilo se. Te spoznaje su više pomogle mojoj djeci nego meni, ali trebalo im je, naročito mlađem.

  10. #260
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    A zašto bi te trebalo natjeravati,mi mene nisu,s klinac (znači treći) prigovara kad ga natjeravati Tj kažem da treba nekaj složiti, naučiti,pročitati

  11. #261
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Svako neka se organizira i postavi kako njemu i njegovom djetetu odgovara.
    Nisu sva djeca ista, nece se sva djeca trgnuti nakon losije ocjene.
    Ja bi nekako smatrala i svojom odgovornoscu da mi dijete moze upisati jedino neke neatraktivne trogodisnje skole.
    Ne mora to biti gimnazija, ali neka ima veci izbor.

  12. #262

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi nekako smatrala i svojom odgovornoscu da mi dijete moze upisati jedino neke neatraktivne trogodisnje skole.
    Ne mora to biti gimnazija, ali neka ima veci izbor.
    X

  13. #263
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    i ja se slažem s Kosjenkom

  14. #264
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Baš ovo kaj kosjenka veli
    Mali susjed je pikarao da upiše Končar i tu je uvidio ostalo mu samo prometna kao opcija,i sad je nezadovoljan.brat mu briljira u Lucijanki ko maturant

  15. #265
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slazem se s Kosjenkom.
    Djeca su samo djeca, oni nisu odrasli ljudi.
    Ne mogu preuzeti potpuno odgovornost za svoje postupke.
    Smatram da je na roditeljima da ih usmjeravaju na vise, na bolje,...
    U odrasloj dobi neka se snalazi tko kako moze, ali moramo im dati osnovu.

  16. #266
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Isto kao sto osjecam da je moja obveza voditi dijete ortodontu, logopedu,... jer zelim da mu je bolje u tom nekom segmentu, tako je i odgovornost roditelja omoguciti da se dijete cim bolje ostvari kroz skolovanje.
    Realno izrastao bi i bez logopeda, ortodonta, i boljih ocjena,... ali zasto bi, ako ne mora?
    Posljednje uređivanje od Anemona : 13.10.2018. at 11:57

  17. #267
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Isto kao sto osjecam da je moja obveza voditi dijete ortodontu, logopedu,... jer zelim da mu je bolje u tom nekom segmentu, tako je i odgovornost roditelja omoguciti da se dijete cim bolje ostvari kroz skolovanje.
    Realno izrastao bi i bez logopeda, ortodonta, i boljih ocjena,... ali zasto bi, ako ne mora?
    Da, ali u nekoj dobi ima pravo odluciti o svom tijelu.
    Npr. moj 16,5 godina star sin bi trebao nositi aparstic. Zivot mu ne ovisi o tome, realno niti zdravlje, ovisi mu izgled. On aparatic ne zeli nositi. Bez njegove suradnje i zelje nista od toga. Odvela sam ga na pregled, uputila u posljedice i njegova je zadnja.
    Isto tako sa skolom u starijoj dobi . Ne postoje zdravi nacini da se pomogne nekome tko ne zeli.
    Posljednje uređivanje od sirius : 13.10.2018. at 13:05

  18. #268
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ja se slažrm i sa sirius.
    Pa valjda postoji neka granica, starosna dob kad djeca preuzimaju odgovornost za posljedice svojih postupaka,pa kako će to drugačije naučit.

    Čak mislim da to teže podnose ako su već punoljettni pa su tek tad po prvi put prepušteni sami donosit odluke.

    Praksa i vježba čine čuda u pozitivnom smislu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.10.2018. at 14:10

  19. #269

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se s Kosjenkom.
    Djeca su samo djeca, oni nisu odrasli ljudi.
    Ne mogu preuzeti potpuno odgovornost za svoje postupke.
    Smatram da je na roditeljima da ih usmjeravaju na vise, na bolje,...
    U odrasloj dobi neka se snalazi tko kako moze, ali moramo im dati osnovu.
    Takodjer mislim i da je duznost roditelja uputiti dijete u odgovarajucu srednju skolu, u skladu s mogucnostima djeteta. Nerijetko vidim oko sebe djecu koja idu u gimnaziju (bilo koju, kod nas je samo za matematicku visoki prag) a nisu "materijal" za gimnaziju. Roditelji to znaju, pustaju ih, i onda nastanu cirkusi negdje oko Bozica. Jedinice, suze, gastritisi...

  20. #270
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Takodjer mislim i da je duznost roditelja uputiti dijete u odgovarajucu srednju skolu, u skladu s mogucnostima djeteta. Nerijetko vidim oko sebe djecu koja idu u gimnaziju (bilo koju, kod nas je samo za matematicku visoki prag) a nisu "materijal" za gimnaziju. Roditelji to znaju, pustaju ih, i onda nastanu cirkusi negdje oko Bozica. Jedinice, suze, gastritisi...
    Slažem se i ja, ali tko će uputiti roditelje? Pogotovo one koji odbijaju vidjeti da dijete nije materijal za gimnaziju ili da nedajbože ima neke teškoće?

  21. #271
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Isto kao sto osjecam da je moja obveza voditi dijete ortodontu, logopedu,... jer zelim da mu je bolje u tom nekom segmentu, tako je i odgovornost roditelja omoguciti da se dijete cim bolje ostvari kroz skolovanje.
    da, dok god je to ostvarenje dio djetetovih želja.
    na žalost vidjela sam dosta nesretnih srednjoškolaca pa čak i studenata,
    koji su ostvarivali roditeljske želje.

  22. #272
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Tako je. MartinaP i Peterlin obje ste u pravu. Ali bojim da je sve to u idealnom slucaju da su roditelji realni i dobro upuceni. Ali cak i u takvom slucaju djetetova je zadnja jer je on taj koji upisuje skolu.

  23. #273
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    I što smo zaključili? Da na filozofskom kutku treba otvoriti topic s temom "kako ste zadovoljni svojim izborom zanimanja?"...


  24. #274
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I što smo zaključili? Da na filozofskom kutku treba otvoriti topic s temom "kako ste zadovoljni svojim izborom zanimanja?"...

    Ne znam, mislim da nije realno uspredivati nas i nasu djecu. Nasa djeca moraju biti puno , puni fleksibilnija od nas i mi ih moramo pripremati na to da je promjena poslova i zanimanja tokom zivota pozeljna i dobra. To je potpuni suprotno onome sto su nas ucili.

  25. #275
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se i ja, ali tko će uputiti roditelje? Pogotovo one koji odbijaju vidjeti da dijete nije materijal za gimnaziju ili da nedajbože ima neke teškoće?
    Ima i nerealne djece, recimo ide na popravak iz matke i priča kako će medicinu studirati i mater na to klima glavom.
    Djeca nekad znaju živjeti u oblacima, ne raditi ništa nego se provlačiti i maštati kako će se ono eto pokrenuti pet do 12 i sve će se riješiti kao čarobnim štapićem.

  26. #276
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Za medicinu je važnija biologija,ali opet mora biti vrhunski u svemu

  27. #277
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Naravno da treba postivati djetetovu zelju, volju i uopce realne kapacitete sto moze.

  28. #278

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Dotakli smo se raznih aspekata no nisam vidjela da je itko napisao da ima problema u intezivnijem radu s djecom. Moja bi to sigurno odbijala. Sjećam se da ju je bilo teško natjerati i u prvom razredu da nešto popravi a kamoli kasnije.

  29. #279

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    A ponekad kad bi i tražila našu pomoć često bi to bila neka borba . Druga stvar bi bila kad ona nama dođe pa priča o nekoj temi koju su obrađivali u školi pa se mi nadovežemo i raspravljamo o tome. Tada bude ugodno.

  30. #280
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    da, dok god je to ostvarenje dio djetetovih želja.
    Na žalost vidjela sam dosta nesretnih srednjoškolaca pa čak i studenata,
    koji su ostvarivali roditeljske želje.
    x

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    tako je. Martinap i peterlin obje ste u pravu. Ali bojim da je sve to u idealnom slucaju da su roditelji realni i dobro upuceni. Ali cak i u takvom slucaju djetetova je zadnja jer je on taj koji upisuje skolu.
    x

  31. #281
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Dotakli smo se raznih aspekata no nisam vidjela da je itko napisao da ima problema u intezivnijem radu s djecom. Moja bi to sigurno odbijala. Sjećam se da ju je bilo teško natjerati i u prvom razredu da nešto popravi a kamoli kasnije.
    Moje oboje je tesko na bilo sto natjerati.
    Tako to bude kad ti nesto nije lako i/ili zanimljivo. Nazalost , cekati njihovu dobru volju nije opcija. Nikad bila, niti je danas u desetoj godini skolovanja starijeg. I daleko od toga da je rad s njima blizu kakvog uzitka za mene.
    Srecom da vecina djece nije u toj kategoriji , pa im ipak skola nije tolika tlaka.

  32. #282

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Moj definitivno odbija, treba se raspravljati i tjerati dok ne krene samo osnovno nauciti. Ako tko ima kakvih tips and tricks za ove tvrdoglave molim podijelite

    Tek smo krenuli u peti razred i znam da se tek treba naviknuti, ali ako ovo potraje posjedit cu skroz

  33. #283

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Majola, i moj se opirao pocetkom petog razreda. Ali je vrlo brzo skuzio da mu koristi, tako da sad i sam trazi da ga ispitam prije testa (za pri/geo/pov, ostalo ni ne pitam). Kroz ispitivanje puno sitnica mu sjedne na mjesto, posebno iz prirode. Lani su imali uciteljicu koja im nije znala objasniti razliku izmedju osmoze i difuzije, i sl.

    Sad u sestom vec puno manje vremena potrosim na to, valjda i on vec kvalitetnije sam nauci.

  34. #284
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Joj ja ne mogu, ne stignem ispitivati, ma nema šanse da nađem vremena za to, ponekad kaže mama daj me pitaj, uzmem pogledam...pa kako da ja znam li ona to točno meni odgovara, moram ja učiti, rekoh dijete drago učiš za sebe i to je to. 1-4 da..to nije problem, ali viši razredi..ma ne.

  35. #285
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ono, piše u knjizi ??

  36. #286

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Prije 5. razreda nisam ni znala ni pitala sto radi. Tek u 5. razredu je postalo neophodno sjesti i uciti. Pustiti ga da si u.ere ocjene iz razloga sto ne zna uciti - nije mi opcija.

  37. #287

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Pogotovo sto je iz tih predmeta jako malo ocjena. Jedna losa ocjena (recimo trojka) se jos i nekako nadoknadi, vec dvije trojke jako tesko. Do Bozica se ni ne snadju, tek shvate sto koji profesor trazi. To se poslije vrlo tesko ispravlja.

  38. #288
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Joj ja ne mogu, ne stignem ispitivati, ma nema šanse da nađem vremena za to, ponekad kaže mama daj me pitaj, uzmem pogledam...pa kako da ja znam li ona to točno meni odgovara, moram ja učiti, rekoh dijete drago učiš za sebe i to je to. 1-4 da..to nije problem, ali viši razredi..ma ne.
    Ne kuzim.
    Ja sam danas ispitivala povijest i pojasnjavala feudalizam, vazale, crkveni raskol... Pa meni treba max minutu da nadjem odgovor u knjizi, ako nije poboldan. A najjednostavnije ispitivanje je kada kao pitanje preformuliras naslov poglavlja i onda pratis po knjizi.

  39. #289

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Lako je onim roditeljima koji su kroz školovanje razvili sposobnost da u tekstu brzo pronalaze ono što je bitno. Kad mojoj djeci treba pomoć, dovoljno je da jednom pročitam. Kad ih prorešetam pitanjima sve zapamte. Ali, imam troje djece i želju da nauče učiti sami. Najstarija ide u sedmi i pomažem joj vrlo rijetko.Možda jednom u dva mjeseca me zamoli da je nešto pitam. Srednji ide u peti, počelo je šaroliko..do sada je sve bilo lagano a u petom ipak treba malo i ponavljati a ne samo pisati zadaće..
    Vidim da se moram malo uključiti da razvije naviku učenja.

  40. #290
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim.
    Ja sam danas ispitivala povijest i pojasnjavala feudalizam, vazale, crkveni raskol... Pa meni treba max minutu da nadjem odgovor u knjizi, ako nije poboldan. A najjednostavnije ispitivanje je kada kao pitanje preformuliras naslov poglavlja i onda pratis po knjizi.
    Nažalost, ja kužim.

    Učitelji danas malo vremena posvećuju tome da svoje učenike SUSTAVNO nauče iz teksta izdvajati bitno. Sigurno je tako bilo i prije, pa ima ljudi kojima to zapinje...

    Moj stariji je imao učiteljicu (moja generacija, 1962 - dovoljno stara da ima puuuno iskustva, a još dovoljno daleko od mirovine, imala je snage i volje raditi kako treba) koja je to sustavno radila s njima. Na primjer, negdje u četvrtom razredu, kad su tekstovi postali opširniji, za gradivo iz prirode dobili bi upute:
    - prvo pročitaš cijeli tekst ofrlje, tek da dobiješ sliku
    - nakon toga (ili usput, kako ti je lakše) pitaš se koji dio teksta je bitan
    - treći put čitaš obraćajući pažnju na te bitne dijelove
    - ponoviš si svojim riječima (bilo bi dobro naglas)
    - ponoviš još jednom kasnije ili drugi dan

    Moj mlađi nije tako nešto čuo od učiteljice (bar ne sistematizirano) ali smo mu doma sami to tuvili u glavu. Obzirom na njegove teškoće čitanja, u četvrtom i petom razredu ja sam mu znala čitati (a često i kasnije dugačke lekcije, npr. povijest, do kraja osnovne škole), a on bi pamtio. U knjizi je označavao signirom ono što je bitno. Najprije sam mu ja upirala prstom, ali smo metodom propitivanja naučili njega da sam prepozna bitne dijelove. U drugom krugu samostalno bi čitao samo te označene dijelove jednom ili dvaput, riješio radnu bilježnicu samostalno ili uz pomoć knjige (ako se potrefilo pitanje koje nismo signirali) i to bi koristio za ponavljanje starijih lekcija. Da se ne probija kroz dugačke tekstove, čitao bi samo signirano + radnu bilježnicu.

    Moj stariji je bio sklon povijest u OŠ učiti iz bilježnice, ne čitajući udžbenik (dobivala sam noru pamet) a to se kasnije pokazalo jaaaako lošim. Imao je 5 iz toga, ali pojma nije imao o gradivu izvan okvira koji je nastavnica tražila. Skupo je to platio (i još uvijek plaća) u srednjoj školi, jer se ne može odlijepiti od f.cking bilježnice (i to još uzme tuđu, jer sam ne stigne sve zapisati), a pametan i savjestan profesor traži da misle svojom glavom, što je moguće samo ako poznaješ malo više činjenica od onoga što je napisano na ploči i u bilježnici, tj. bez udžbenika ne može. Ja ga povremeno podsjetim da se vrati na metodu svoje stare učiteljice iz razredne nastave, ali teško je promijeniti lošu naviku.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.10.2018. at 07:54

  41. #291
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Mislim da je osnovna greška danas, barem kod nas u Zagrebu, što se ne smije podcrtavati u uđbenicima.
    Meni je to uvelike olakšavalo učenje. I žao mi je što i moji ne mogu tako učiti.

  42. #292
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Peterlin, nisam komentirala djecu nego roditelja.
    Naravno da se treba potruditi, ali sve je na kraju do osobne odluke zelis li pomoci ili ne.

  43. #293
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je osnovna greška danas, barem kod nas u Zagrebu, što se ne smije podcrtavati u uđbenicima.
    Meni je to uvelike olakšavalo učenje. I žao mi je što i moji ne mogu tako učiti.
    Moze se. Samo treba kupiti udzbenik
    Ja sam cak razmisljala o tome. Medjutim, moja starija cita na glas, snima se i prepisuje. I kaze da joj je to dosta.

  44. #294

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moj stariji je bio sklon povijest u OŠ učiti iz bilježnice, ne čitajući udžbenik (dobivala sam noru pamet) a to se kasnije pokazalo jaaaako lošim. Imao je 5 iz toga, ali pojma nije imao o gradivu izvan okvira koji je nastavnica tražila. Skupo je to platio (i još uvijek plaća) u srednjoj školi, jer se ne može odlijepiti od f.cking bilježnice (i to još uzme tuđu, jer sam ne stigne sve zapisati), a pametan i savjestan profesor traži da misle svojom glavom, što je moguće samo ako poznaješ malo više činjenica od onoga što je napisano na ploči i u bilježnici, tj. bez udžbenika ne može. Ja ga povremeno podsjetim da se vrati na metodu svoje stare učiteljice iz razredne nastave, ali teško je promijeniti lošu naviku.
    Joj, ja poludim kad ga vidim da uči samo iz bilježnice! I to predmete kao što su fizika, kemija, biologija. Doduše, valjda sam bila dovoljno dosadna jer u zadnje vrijeme ga sve češće vidim da pred sobom ima i udžbenik i bilježnicu, pa kombinira
    Iz udžbenika sustavno uči predmete kod kojih ne zapisuju puno na satu (povijest, geografija...). Ali kad je riječ o predmetima kod kojih nastavnici diktiraju što zapisati, pa još ako kažu nešto čega nema u udžbeniku, sklon je (vjerujem ne samo on, nego i drugi) zanemariti udžbenik i učiti samo ono što je nastavnik rekao na satu. A da ne govorim da ponekad može nešto krivo zapisati, ili da nastavnici nekad naprave lapsus (baš za profu iz biologije je i sam skužio da često radi greške).

  45. #295
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Bome su kod moje udžbenici koje je dobila stare itekako ispodvlačeni.

    Što se tiče učenja iz bilježnice, to nije dovoljno za niti jedan predmet, osim za fiziku gdje im je profesor izričito rekao da ne trebaju otvarati niti udžbenik niti RB.

  46. #296
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, nisam komentirala djecu nego roditelja.
    Naravno da se treba potruditi, ali sve je na kraju do osobne odluke zelis li pomoci ili ne.
    Pa napisala sam upravo to, da su i neki roditelji tako nadrapali u svoje vrijeme, nisu u osnovnoj školi naučili učiti. Evo, tu to piše:
    Sigurno je tako bilo i prije, pa ima ljudi kojima to zapinje...

  47. #297
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je osnovna greška danas, barem kod nas u Zagrebu, što se ne smije podcrtavati u uđbenicima.
    Meni je to uvelike olakšavalo učenje. I žao mi je što i moji ne mogu tako učiti.
    Uputila sam mlađega da se na ovo ne obazire. Ionako su dobili udžbenike u kojima je već nešto bilo označeno (što je i dobro i nije...) pa slobodno nek označava, a ako mu razrednik bude prigovarao, ja ću to riješiti ovako ili onako. Nije prigovarao.
    Offt. ionako se pere brdo love na tim udžbenicima, pa nema veze.

  48. #298
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa napisala sam upravo to, da su i neki roditelji tako nadrapali u svoje vrijeme, nisu u osnovnoj školi naučili učiti. Evo, tu to piše:
    Sorry. Previdjela sam.
    A moguce.

  49. #299
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Sorry. Previdjela sam.
    A moguce.
    Ma nije to bitno.... Ovo je zapravo kritika sustava. Da učitelji i nastavnici to odrade u osnovnoj školi, trebali bi roditelji puuuno manje intervenirati.

    Sigurno je i u naše vrijeme bilo učitelja koji su mogli raditi bolje i učenika kojima nije pomagao ni savršen učitelj, isto kao i danas. Problem je u tome što dobri učitelji nisu nagrađeni, a loši nisu potaknuti da poprave svoj način rada. Ali to je offt.

  50. #300
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Tražila sam po internetu upute za roditelje - evo, ovo je dosta zgodno: http://oskajzerica.hr/home/wp-conten...-roditelje.pdf

Stranica 6 od 12 PrviPrvi ... 45678 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •