Stranica 1 od 12 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 565

Tema: Visi razredi (5.-8.) - da li radite s djecom?

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Visi razredi (5.-8.) - da li radite s djecom?

    Da li smatrate da djeca trebaju pomoc u savladavanju gradivu 5.-8. razreda?
    Moj je 5. i igrom slucaja sam trenutno doma, pa imam vise vremena pomoci.
    Pregledam svaki dan knjige i vidim da neke stvari treba doma dovrsiti (jos se nije priviknuo na drugaciji nacin rada u visim razredima), a on to uopce zaboravi.
    Zadace ima puno, pa ga natjeram da to odradi (pomognem ako treba, pregledam) i trazim da ponovi gradivo koje su taj dan radili.
    To je trenutno dosta mojeg vremena, pa razmisljam da li je to previse?
    A opet logicnije mi je da pomognem da krene s dobrim ocjenama i bez zaostataka dok stignem.
    Inace je kampanjac i treba ga "naganjati".
    Nema osjecaj za kolicinu obaveza.
    Npr. lektiru samo misli da ima vremena dok mu ne izracunam koliko mu je to dnevno stranica, onda tek vidi da nema vremena.
    ....
    Da li pomagati i koliko?

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ja do sada nisam imala potrebu 2 puta, jer su bile cure. Sada je dečko, i nemam toliko osjećaj da trebam pomagati koliko da trebam paziti da sve napravi.
    Ako kužiš što hoću reći.

  3. #3
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Starije dijete mi je u 4.razredu, znam da je prijelomni trenutak taj prijelaz u 5.om razredu. I možda nije loše djetetu u početku pomoći da se privikne na promjenu, ali čini mi se da treba biti oprezan u preuzimanju njihove odgovornosti na sebe.

    Naučiti ih da uče, to da, ali odrađivati s njima cijelo gradivo do kraja osnovne po mom mišljenju ne.

    Osobno mislim da sad previše toga radiš za njega. Shvaćam da sad imaš vremena ali i to će se brzo prpmijenit i više mu nećeš biti toliko na raspolaganju jer i beba će tražiti svoje i ti ćeš bit nenaspavana i umornija tako da...

    Uostalom to je njegova obaveza i on treba voditi računa o svojjoj školi.

    Neka se jave mame starijih učenika sa svojim iskustvima.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 08.10.2018. at 10:29

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja bi ga sad u početku pustila da sam zaradi prve ocjene. Ako ti unaprijed preuzimas kompletnu kontrolu onda on sam ne moze nauciti ne samo gradivo neko dobiti cijelu sliku.
    I naravno da ti imas iskustva i znas sve bolje organizirati, predvidjeti no on to tek uči i treba mu dozvoliti taj proces.
    I tek kad vidis da više puta radi iste greške i dovodi se u situaciju da zaboravi, ne stiže onda se više uključivati.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Mislim isto kaj i cure
    Pricekaj, okreni se drugim stvarima
    Pusti da on tebe pita
    Mozda bu, mozda uopce ne
    Ali to je zaista njegova zadaca

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zadaća je zaista i bez sumnje njegova, no peti razred je prema iskustvu kod moje kćeri, stvarno jako velika promjena, tako da mislim da treba pažljivo pratiti dijete.

    Mnoga djeca uopće nemaju radne navike, jer su prva četiri razreda tralalala slikovnica, mnoga imaju rupe u znanju, mnogi nastavnici su jako zahtjevni, npr. kod moje kćeri iz mnogih predmeta ponoviti si što su radili u školi nije ni blizu dovoljno.

    Sjećam se da je kod moje kćeri u petom razredu odjednom puno djece imalo jako loše ocjene iz matematike, pa su se roditelji ljutili na njih, tako se sjećam kako mi je jedna mama pričala da su se oni ljutili na svoju kćer radi dvojki iz matematike, a onda je negdje oko polugodišta tata odlučio malo provjeriti kako dijete to zapravo zna, i skužio je da mala pojma blagog nema, da uopće ništa ne razumije i očito nije u stanju pratiti nastavu. A u nižim razredima matematička nada, dodatna nastava itd.

    Tako da bih ja rekla - pratiti, provjeriti znanje tu i tamo, pogledati zadaće iz matematike (nekad, ne stalno, ali vidjeti kako to djetetu ide).

  7. #7
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Ovisi o djetetu...
    Mojim deckima nije trebalo, pogotovo zadnjem. uglavnom su sve sami radili, tu i tamo su btrazili pomoc oko lektire ili nekih projekata.
    A kcer je druga prica. Sad je 5. razred i svaku stvar je treba podsjetiti i prekontrolirati. Od opreme za tjelesni, do zadace i projekta.

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Iskustvo sa starijim djetetom neću ovdje spominjati jer je specifično, ali mlađa je zaista supersamostalna, tijekom prva 4 r. skoro da nisam pogledala što rade, a ona nije provela ni minutu u učenju.
    Sad je 5.r. i što se nje tiče, mrtva-hladna bi tako nastavila. DZ i gotovo. Nije htjela ni započeti učiti jer nastavnici "nisu rekli". Drugi odgovor je bio "pa sve znam".
    Tri tjedna smo se natezali dok nije shvatila što znači učiti i zaista SVE zapamtiti, da se ispitivanja ne najavljuju, da se matematičke definicije moraju naučiti napamet (ne zbog štrebanja, nego zbog oblikovanja rečenice matematičkim jezikom), a ne ih obrazlagati s "to je ono kad se....", da se mora naučiti vaditi citate za lektiru (okarakteriziraj lik i podkrijepi citatima), da se u udžbeniku moraju čitati fusnote i tekstovi ispod sličica itd.
    I najvažnije, da se i u predmetima "koji se ne uče" (HJ, MAT, ENG) MORA proći lekcija i iz udžbenika, a ne samo baciti oko na bilježnicu.
    Dakle, na početku nikako ne bih pustila da voze po svome.

  9. #9
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovisi o djetetu...
    Mojim deckima nije trebalo, pogotovo zadnjem. uglavnom su sve sami radili, tu i tamo su btrazili pomoc oko lektire ili nekih projekata.
    A kcer je druga prica. Sad je 5. razred i svaku stvar je treba podsjetiti i prekontrolirati. Od opreme za tjelesni, do zadace i projekta.
    Evo, ja danas saznala od jedne mame za lektiru koja se čita već dva tjedna.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Moj je s polaskom u 5. razred pokazao zavidnu količinu organiziranosti koju uopće od njega nisam očekivala na temelju prva 4 razreda. Nije da je počeo nešto puno više učiti, ali je stalno imao na umu što je za zadaću, kad je koji test, kad bi moglo biti ispitivanja (čak i nenajavljenih). Nastoji se uvijek javiti među prvima pa time riješi dio gradiva. Na taj način si je u 5. razredu među profesorima vrlo brzo osigurao status dobrog učenika koji je uvijek spreman i na kojeg se može računati, a to je jako vrijedno postignuće. Sve kasnije (6., 7., 8 .razred) samo je produžetak istog principa, i mislim da tome može zahvaliti što nema problema ni s jednim predmetom, a nastavnici ga vole (čak i iz likovnog, koji mu je objektivno najteži i jedino tu nije unaprijed siguran u ocjenu - profesorici je valjda simpatičan, štoli?).
    Ipak, volim tu i tamo (vikendom) zaviriti u gradivo, jer me zanima što rade, a i da malo provjerim što se zbiva. Još do 7. razreda me znao tražiti da ga ispitam deskriptivne predmete tipa povijest ili biologija, sad to više neće (skužio je valjda da ja šarafim po detaljima više od nastavnika ). Biologiju ipak moram povremeno provjeravati jer sam skužila da im profesorica svako toliko kaže nešto krivo na satu Ali, kad sagledam u cjelini, vidim da kako raste, sve manje imam uvida u to što rade u školi i koliko je učio - i to mi je ok.

  11. #11
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    slažem se s curama - prati ga, ali nemoj se dovesti u situaciju da pomisli da stalno može računati na tvoju pomoć.

  12. #12
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, ja danas saznala od jedne mame za lektiru koja se čita već dva tjedna.
    Pricaj mi :/
    Nasi sva sreca imaju na Viberu grupu gdje pisu sta je za zadacu i sta sve treba za skolu.

  13. #13
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,633

    Početno

    ovo je jako individualno i ovisi o djetetu. s cimavicom nista nisam ucila, eventualno je nekad ispitala gradivo ako je trazila. neman pojma ni sta radi ni kad ali ona sve svoje obaveze izvrsi na vrijeme. maza je pak druga prica. ima i nekih odredjenih poteskoca pa s njim stalno ucim, radim, ispitujem, pomazem... bas sam mu jutros pomagala najvaznije iz geografije napisat na papir da moze naucit... i tako, vjecna borba....

  14. #14
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    mogu potpisati tanja_b. moj je odlicno organiziran i nemam potrebe niti podsjecati niti kontrolirati. ponekad zavirim sto uci cisto da znam na cemu su. a osim povijesti, on voli da ga ispitujem glazbeni - prepoznavanje skladbi, i u tome je u stanju gustati satima. i uz sve to stigne u glazbenu, na kosarku, u parkic s ekipom i dangubiti na plejci i mobitelu

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moj je 6. razred. Jos uvijek pratim i naganjam, uglavnom pov/pri/geo, dakle ono sto treba sjesti i uciti. Ispitujem ga redovno. Zadace ne, eventualno treba pomoc oko sastavka, to rijetko prodje bez suza.

  16. #16
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nastojati cu ne pretjerati.
    I on ide u glazbenu - to je 3 puta tjedno (trenutno ima malu poštedu od prof. pa ide jednom, ali to ce se slijedeci tjedan vratiti na 3).
    Ima nogomet 3 x tjedno + nedjeljom tekma.
    Uzeo je 2 INE, tako da skoro svaki dan ima 6 ili 7 sati.
    Puno je svega.
    Inicijalne je napisao iznenađujuce super. Tako da predznanje ocito ima.

    Zadacu mu ne pisem, ali vidim da mu bas treba provjere i guranja, jer on najradije izmigolji gdje moze.
    Za ispite ga ispitam.

    Kad pregledam knjige ne pokazujem mu s prstom trebas jos to i to, nego mu vratim knjige i velim da nije iz npr. Hj sve napravio.

    Sve obveze osim glazbene (tu ga tata gura) si je nakalemio sam.
    I uz to sve bi najradije 24 sata dnevno bio na kompu.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 08.10.2018. at 14:59

  17. #17
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nikad nisam ništa radila sa kćeri vezano uz školu.
    Nije joj ni trebalo.
    Ali vjerujem da nekima treba i da imam takvo dijete, pomogla bih.
    No tanka je granica između pomoći i pretjerivanja.
    Nagledala sam se toga kod prijateljica.
    I uvijek je završavalo loše jer su se djeca previše oslanjala na roditelje.
    Lektira?
    Sorry, zakaj da ja vodim brigu o tome?
    Nisi pročitao i dobiti ćeš jedan i to je tvoj problem, ne moj.
    Sljedeća jedinica povlači za sobom sankcije.
    I tako redom.
    Njihov “posao” je škola i ništa drugo.
    I ako je dijete zdravo u potpunosti, a ne odrađuje školske obaveze, znači da je lijeno i nije ga briga pa imam pravo polako ukidati povlastice.
    Mobitel npr.
    Da vidiš kako se svi dovedu za čas u red kad krenu sankcije.
    Opet kažem, nisam osobno bila u toj situaciji, a da jesam, brzo bih ja to riješila.
    I dobre rezultate uvijek volim nagraditi.
    Evo, u subotu sam otpeljala kći u Sv.Križ u CK i kupila si je traperice i dvoje gaćica.
    To joj je bonus za odličan start ove godine.
    Nije da joj je bilo neophodno, ali ju je jako veselilo.
    Za kraj prošle ŠK je dobila najnoviji iPhone...
    I tako.
    Uvijek nekaj.
    Da je obrnuto, sigurno ne bi dobila niš takvoga.
    Zato nemoj previše titrat oko njega čisto da se ne opusti i počne previše računati na tvoju pomoć.
    Podsjeti ga, pitaj ga, potakni ga, ali više od toga bi ipak bilo previše.
    On si Sam mora organizirati vrijeme za učenje, lektiru, zadaće...




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #18
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Različita su mi djeca.
    Stariji je đabalebario u razrednoj no super se snašao u petom. Ono što mi se najviše sviđalo je što je znao tražiti pomoć kada bi mu zaista trebala. Sad je sedmi i dođe mi da se samoranim. Nakon dva dana bolovanja, dana učitelja i produženog vikenda on kroz razgovor spomene da nije još nabavio bilježnice i prepisao što su radili ta dva dana što je bolovao. Al ima on vremena.
    Sad sam ga otvoreno pitala dali se ja trebam nakon dvije odlično odrađene godine predmetne u sedmom počet "vodit brigu", kaže da ne zna. Zasada sam mu dala mjesečni planer za školarce i ponovo izvukla knjigu Vodič za preživljavanje u školi.
    a mali, mali ima neke specifične probleme pa znam da moram malo više angažirati.
    Jedna psihologinja mi je dala dobar savjet, tipa svaki dan u pet prozivka prepričaj mi šta ste danas radili, šta si ti učio, koju si zadaću imao/napisao. Pa time samim ako je i propustio nešto možda će se prisjetiti.
    Težak je za natjerati se vježbati i učiti išta više od zadaće, jer zna i nema potrebe. Eto da vam priznam baš mi je bilo drago što je dobio tri iz gradiva koje je znao i oglušio se na naše upute o vježbanju.
    Uglavnom, morate se tražiti.
    Osobno mislim daje previše od petaša očekivati potpunu samostalnost, treba ih provjeravati po modelu koji najviše odgovara djetetu.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Što se gradiva tiče, ja sa svojim često razgovaram o tome, ali ne zato da ga ispitujem, nego više da saznam što mu je zanimljivo, što ipak ne, koji predmet ga veseli, a koji mu je dosadan. Tako da kroz te razgovore stječem uvid i u gradivo i u znanje.
    Npr. o lektiri baš volim razgovarati jer ima iznenađujuće dobra zapažanja o pročitanom, samo ih treba izvući iz njega. Žao mi je što ne čita više u slobodno vrijeme kao i većina njegovih vršnjaka, i njemu je zanimljivije visiti na mobitelu ili kompjutoru.

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Tu neku organiziranost valjda posjeduješ ili ne, da je se dijelom naučiti al definitivno je lakše organiziranom nego neorganiziranom djetetu.

    Anemona što ti je 2 INE, nisam skužila?

    Čini mi se da ima bašpuno obaveza.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 08.10.2018. at 18:04

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Dve izborne?

  22. #22
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    INA - izvannastavna aktivnost, ako sam polovila
    moj ide na 4, i svaki dan je 7-9 sati u skoli. no to je njegov odabir i sve stize. ali ponavljam, on je izvrsno organizirano kontrolfrik dijete koje naginje drugoj krajnosti

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Mgriz kolko tvoj ima predmeta?
    Kak može bit 7-9 sati osim ako
    Je tu uračunato
    I glazbena ,ali opet mi je previše

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Viši razredi su važni za daljnje školovanje jer to je period osamostaljivanja. Kada i kako - pa,to je isto kao kad smo prije raspravljali koliko su naam bebe teške, kad su prohodali ili progovorili... nema tu recepta za krafne koji bi uvijek bio uspješan.

    Moji sinovi su različiti, jedan je bolje organiziran od drugoga, jedan treba jednu vrstu pomoći, drugi drugu. S mlađim sam više radila u osnovnoj školi, a sa starijim još u vrtićkoj dobi. I danas ponekad traže pomoć, ali ne toliko oko učenja koliko oko logistike, kad treba odabrati lektiru na engleskom ili nabaviti stručnu literaturu....

    Pomoć oko učenja stariji je povremeno tražio, a mlađi odbijao iako mu je znalo zatrebati. Nisam učila ni pisala zadaće umjesto njih, aliiii sam im znala pomagati u organizaciji (što treba prije, što se stigne kasnije), kao i praktičnim stvarima, npr.potjerala sam ih da pitaju u grupi koji pribor treba za likovni.... I danas im povremeno pripremim gablec ako im se žuri, donesem tonere ili drugi kancelarijski materijal u nedjelju popodne iz cc1

    Pomoć oko zadaća - starijega sam sustavno uvježbavala kako napisati sastavke i eseje, a mlađem i danas povremeno provjerim pravopis. Matematika i fizika im ide, tj sad im više ne mogu pomagati. Ali dok je trebalo učiti povijest ili geografiju u 7r, moj mlađi je na podu radio trbušnjake, a ja mu naglas čitala iz udžbenika. Starijem tako nepravilne glagole....ali to nije bilo redovito. Trudili smo se poticati ih da se snalaze sami, pogotovo što način učenja koji najbolje odgovara meni nije najbolji i za njih. To moraju sami otkriti.

  25. #25
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mgriz kolko tvoj ima predmeta?
    Kak može bit 7-9 sati osim ako
    Je tu uračunato
    I glazbena ,ali opet mi je previše
    15 + 5 dodatnih iliti INA
    glazbena i kosarka nisu uracunate u to

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    U četvrtom su
    Hrvatski priroda i društvo,matematika,likovni ,glazbeni,tjelesni srz,vjeronauk ,prvi strani jezik ,drugi strani jezik
    Sve skupa deset predmeta,kaj je ostalo do 15?

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Hrvatski ,prvi jezik,drugi jezik,matematika,tehnički,likovni,glazbeni,povije st,geografija,kemija,biologija,fizika,informatika, srz,vjeronauk to je 15 u 7/8 razredu.
    Moja bez ikakvog dodatka ima Max 5/6 sati dnevno.

  28. #28
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    peti razred s vjeronaukom, jedan jezik 3*5 i 2*6 sati plus još tri sata izvannastavnih aktivnosti. Ako ima i drugi strani jezik to je još dva sata. A gdje je pet izvannastavnih. Plus GŠ i sport, moj naklon djetetu magriz.
    Ja imam sreću što moji idu samo ujutro u školu, a sport je u 19 i 20h, jedino imaju dva dana popodne izvannastavne (to me izluđuje). Nekako se i mogu organizirati. Da mi imaju sport između 16-19 poludjela bi.

  29. #29
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    Pricaj mi :/
    Nasi sva sreca imaju na Viberu grupu gdje pisu sta je za zadacu i sta sve treba za skolu.
    Naši večinom u grupi pišu o Fortnitu.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još jedna stvar....ima djece kojima su ocjene odličan motivator, ali i onih kojima se živo fućka za ocjene, a takvi često teško povezuju svoj uspjeh s mogućnostima upisa u željenu srednju školu. Mislim, sustav upisa je traljav, ali dok se službeno ne promijeni, nema nam druge nego misliti unaprijed za svoju djecu. Nažalost, jedna četvorka u svjedodžbi može puno značiti. Klinci toga često nisu svjesni i treba im to objasniti, jer može se dogoditi da se osvijeste prekasno. Tu treba oprezno balansirati jer pritisak nije dobar, ali roditeljska nezainteresiranost može biti još gora...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Različita su mi djeca.
    Stariji je đabalebario u razrednoj no super se snašao u petom. Ono što mi se najviše sviđalo je što je znao tražiti pomoć kada bi mu zaista trebala. Sad je sedmi i dođe mi da se samoranim. Nakon dva dana bolovanja, dana učitelja i produženog vikenda on kroz razgovor spomene da nije još nabavio bilježnice i prepisao što su radili ta dva dana što je bolovao. Al ima on vremena.
    Sad sam ga otvoreno pitala dali se ja trebam nakon dvije odlično odrađene godine predmetne u sedmom počet "vodit brigu", kaže da ne zna. Zasada sam mu dala mjesečni planer za školarce i ponovo izvukla knjigu Vodič za preživljavanje u školi.
    a mali, mali ima neke specifične probleme pa znam da moram malo više angažirati.
    Jedna psihologinja mi je dala dobar savjet, tipa svaki dan u pet prozivka prepričaj mi šta ste danas radili, šta si ti učio, koju si zadaću imao/napisao. Pa time samim ako je i propustio nešto možda će se prisjetiti.
    Težak je za natjerati se vježbati i učiti išta više od zadaće, jer zna i nema potrebe. Eto da vam priznam baš mi je bilo drago što je dobio tri iz gradiva koje je znao i oglušio se na naše upute o vježbanju.
    Uglavnom, morate se tražiti.
    Osobno mislim daje previše od petaša očekivati potpunu samostalnost, treba ih provjeravati po modelu koji najviše odgovara djetetu.
    O da, da i kod moje je u sedmom razredu krenula faza buntovništva. No njen odgovor nije bio ne znam, nego to su moje ocjene . Najgore je bilo kod predmeta gdje joj profesor nije ni u jednom segmentu imponirao, niti u znanju, niti u ponašanju. Tako da bi se totalno isključila na satu a navikla je većinu naučiti u školi. I zapravo sam u osmom razredu jedva dočekala srednju jer sam vidjela da je jednostavno osnovnu prerasla. I nekako mi se čini da bi zapravo nakon šestog razreda trebao krenuti nekakav novi period obrazovanja.

  32. #32
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    U četvrtom su
    Hrvatski priroda i društvo,matematika,likovni ,glazbeni,tjelesni srz,vjeronauk ,prvi strani jezik ,drugi strani jezik
    Sve skupa deset predmeta,kaj je ostalo do 15?
    u cetvrtom razredu mozda. moj je sad u sedmom
    moguce da sam pogresno prebrojila, ali mislim da je 15 predmeta
    Posljednje uređivanje od magriz : 08.10.2018. at 20:30

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Je očito nisi vidla post kasnije,u 7/8 je 15 predmeta

  34. #34
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Još jedna stvar....ima djece kojima su ocjene odličan motivator
    to je kod neke djece dvosjekli mac. ocjene budu motivator, ali kad iz nekog razloga ocjena ne bude ocekivana, moze doci do kontre i posljedicno prestanka ucenja.

    nije lako, uci se u hodu, na pogreskama i uspjesima.

  35. #35
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Što se tiče vanškolskih aktivnosti;
    Moja je jedno vrijeme trenirala dva sporta, učila dva strana jezika u školi stranih jezika i učila sviranje gitare.
    I još vikendom putovala po turnirima i prvenstvima u regiji.
    Sve si je sama natovarila i uspješno gurala.
    Aliii,
    Zaključila sam da je to nepotrebno i da se mora i odmoriti pa sam joj savjetovala da odustane od jednog sporta i gitare.
    I poslušala me.
    Čemu forsiranje?
    Nekad treba i usporiti.
    Barem malo.
    Kad se s 13 nažalost razbolila, sve smo ukinuli.
    Ostala je samo škola.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    to je kod neke djece dvosjekli mac. ocjene budu motivator, ali kad iz nekog razloga ocjena ne bude ocekivana, moze doci do kontre i posljedicno prestanka ucenja.

    nije lako, uci se u hodu, na pogreskama i uspjesima.
    Slažem se. Uči se na pogreškama, a motivira se uspjesima. Dvije stvari su bitne da ih klinci savladaju do srednje škole, a to su unutarnja motivacija i što bolja samoprocjena. Kad to nauče, manje je neugodnih iznenađenja. Ali u osnovnoj školi treba im pomoć i češće podrška, objektivan uvid iz roditeljske perspektive i što bolja komunikacija.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moj je na polugodistu petog razreda odustao od glazbene skole. Jednostavno je i njemu i nama bilo previse. Skola + 3 INE + zbor skolski + 4 treninga nogometa od sat i pol (i utakmica vikendom) je vise nego dovoljno. Ove godine otpala je INA iz informatike (zalibozevremena) i zbor
    Sad je ok.

    Vidim da je u sestom razredu potrebno znacajno manje mojih intervencija, pa valjda ide u dobrom smjeru.

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kod vas je informatika ina a ne izborna?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Postoji i izborna (sad obavezna) i DOD. Krivo sam napisala, ne 3 INE nego 3 DOD-a (nije neka razlika)

  40. #40
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Nisam nikad s njom učila, 1. zato što smatram da je to medvjeđa usluga djeci, 2. zato što nije bilo potrebe.
    Ipak, mislim da je sretna okolnost br. 2 potvrdila moju tezu br. 1, jer da nije bilo tako možda bih drugačije postupala .

  41. #41
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Iskreno ja sam ocekivala da ce odustati od glazbene, ovu skolsku godinu.
    Nisam nista sugerirala i dijete je stvarno odustalo.
    S jedne strane mi zao, ali vidim da nije dovoljno zainteresiran.
    Moj najveci problem je sto je u pitanju drugi grad i tesko nam je uskladiti tu voznju.
    Na kraju ga prof nagovorio da nastavi, jer je prof bitno da ide, on je jedini upisao 3. razred tog instrumenta.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 09.10.2018. at 09:21

  42. #42
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Lili je pitala:
    INA - izvan nastavna aktivnost.
    Jos ide i povremeno na DOD (dodatnu iz HJ), ali na srecu to moze povremeno dolaziti.
    Lektira koju sam spominjala, on uopce kao da nema osjecaj koliko za to treba vremena.
    Onda kad je meni toga dosta, jer vidim da nema sanse da procita, napisem mu koliko je to strana dnevno, pa se iznenadi.
    Onda cita.
    Ne zelim ga pustiti neka ide i dobije 1, pa izvuce pouku.
    Smatram da je skola njegova odgovornost, ali postoji i odgovornost roditelja da dijete da nekakav maksimum od sebe.
    Problema nekih inace nema, osim slabe grafomotorike i to je razlog sto neke stvari ne stigne u skoli, nego zavrsava doma.

  43. #43
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam nikad s njom učila, 1. zato što smatram da je to medvjeđa usluga djeci, 2. zato što nije bilo potrebe.
    Ipak, mislim da je sretna okolnost br. 2 potvrdila moju tezu br. 1, jer da nije bilo tako možda bih drugačije postupala .
    Pošteno. Jer neki vjeruju da je broj 1 zaslužan za broj 2.

  44. #44
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam nikad s njom učila, 1. zato što smatram da je to medvjeđa usluga djeci, 2. zato što nije bilo potrebe.
    Ipak, mislim da je sretna okolnost br. 2 potvrdila moju tezu br. 1, jer da nije bilo tako možda bih drugačije postupala .
    nije bilo potrebe pa nisi. tako je i meni s mojim. ali da nam djeca nisu takva vjerujem da bi sjedile s njima koliko god treba.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Ja mislim da treba raditi s djecom, ako trebaju pomoc.
    Ja radim, a poceli smo u petom razredu. Tada smo tek ucili uciti jer do 4. to nije imala prilike nauciti jer je pamtila na satu + DZ i to je bilo dovoljno.
    U petom vise nije bilo dovoljno, gradiva je bilo puno, a organizacija joj nije jaca strana.
    I to je funkcioniralo u petom i sestom.
    U sedmom su poceli opet problemi (vidim sad po postovima da nisam jedina) i bilo je svega, pisala sam na drugom topicu.
    I sad u osmom i dalje kontroliramo, nadziremo, organiziramo, motiviramo itd... Ma samo da bude rezultata nece mi biti zao...

  46. #46
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Onda kad je meni toga dosta, jer vidim da nema sanse da procita, napisem mu koliko je to strana dnevno, pa se iznenadi.
    Onda cita. Ne zelim ga pustiti neka ide i dobije 1, pa izvuce pouku.
    ja bih recimo rekla NJEMU da početkom mjeseca čim donese knjigu, izračuna SAM koliko bi stranica dnevno trebao pročitati da stigne, pa neka bira jel mu draže 30 str dnevno ili fino rasporedit pa po 10 str dnevno. Tako nekako. On sam može izračunat o kojem broju stranica se radi. Tu mislim da je zaista nepotreban tvoj angažman (famozna medvjeđa usluga), ti ga samo možeš priupitat za koju se opciju odlučio-koliko str po danu.

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno ja sam ocekivala da ce odustati od glazbene, ovu skolsku godinu.
    Nisam nista sugerirala i dijete je stvarno odustalo.
    S jedne strane mi zao, ali vidim da nije dovoljno zainteresiran.
    Moj najveci problem je sto je u pitanju drugi grad i tesko nam je uskladiti tu voznju.
    Na kraju ga prof nagovorio da nastavi, jer je prof bitno da ide, on je jedini upisao 3. razred tog instrumenta.
    čekaj i on na kraju ipak ide u glazbenu na nagovor profa a želi zapravo odustati? Anemona ja bih dijete oslobodila ove obveze.
    Imati slobodno nestrukturirano vrijeme je vrlo bitno, pogotovo ako dijete ta aktivnost ne zanima više (#čitam trenutno Danski odgoj djece# ). Čini mi se da i ovako ima dosta popunjen raspored.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.10.2018. at 12:30

  47. #47
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Lili i ja bih ga oslobodila, ali je tati i prof bitno da ide.
    Tu moram popustiti (za sad).

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Sve mi je jasno , neka proba još neko vrijeme a poslije "pojasniš" tati i profu da mu zbog tih dodatnih aktivnosti trpi redovna škola, pa ćete presložit prioritete, ako bude trebalo.

  49. #49
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja do sada nisam imala potrebu 2 puta, jer su bile cure. Sada je dečko, i nemam toliko osjećaj da trebam pomagati koliko da trebam paziti da sve napravi.
    Ako kužiš što hoću reći.
    kakve to pak veze ima
    ja sa starijim, sinom, nisam ni znala da ide u školu.
    međutim, s mlađom, znam
    da sam doma, i imam vremena, ne bih sigurno iz nekih principa ju pustila da se sama bakće.
    ovako se bakće

  50. #50
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve mi je jasno , neka proba još neko vrijeme a poslije "pojasniš" tati i profu da mu zbog tih dodatnih aktivnosti trpi redovna škola, pa ćete presložit prioritete, ako bude trebalo.
    s ovime se ne slažem.
    a naročito jer si ti doma i možeš s njim raditi.
    moja ima svaki dan trening 2,5-3 sata.
    za školske obaveze je njima uglavnom potrebno malo, ali i to malo, neki od njih, ovi s glavom u oblacima :D jednostavno ne naprave.
    i onda ih treba stisnut, pomoć, a ne odustati od ostalih aktivnosti.
    jer bi se samo produžilo vrijeme glave u oblacima, a ne vrijeme za učenje.

Stranica 1 od 12 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •