Stranica 4 od 12 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 565

Tema: Visi razredi (5.-8.) - da li radite s djecom?

  1. #151
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    ja isto nisam tip od mentalnih mapa, ne funkcioniram na taj način nikako.

    ja sam vizualni tip (al sve mora biti sistematično bit popisano jedno ispod drugog, podvučeno u bojama) al bome sam se i nahodala učeći, najbolje mi je kombinacija hodanje i ponavljanje naglas. Obično bi me najviše noge boljele nakon učenja koliko bi se ja nahodala (jezik jok, ipak je to kapacitet).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.10.2018. at 12:56

  2. #152
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Kad čitam ovu temu čini mi se da nemam djecu. Ovo razumijem kao i pejsove na trkačicama
    legendo

  3. #153
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Kad čitam ovu temu čini mi se da nemam djecu. Ovo razumijem kao i pejsove na trkačicama
    Zapravo, dobrom dijelu učenika ovo ne treba, jer spontano mogu naučiti ono što im je potrebno.

    Ovaj topic ima dvije svrhe - pomoći onima koji to ne rade spontano, a ostalima dati ideje kako mogu svjesno i sustavno unaprijediti svoje vještine.

    To ti je isto kao u autoškoli - nekim ljudima vožnja ide ok od prve, a ima i onih kojima treba doooosta vremena da to savladaju i koji se moraju više potruditi.

    Ovako je to u autoškoli - imaš četiri razine kompetencija:
    1. nesvjesna nekompetencija (netko drugi ima vozačku i ne treba ti to znanje, baštebriga)
    2. svjesna nekompetencija (kad poželiš to naučiti ili misliš da trebaš to znati, a svjesna si da nemaš pojma) - tu započinje proces učenja
    3. svjesna kompetencija (kad položiš vozački, imaš šaru da znaš voziti, ali još si nesigurna i moraš puno pažnje ulagati da za volanom odradiš sve što treba)
    4. nesvjesna kompetencija (kad automatiziraš dobar dio vještina, ne moraš više misliti kako se ubacuje u treću ili štajaznam ne moraš se više svjesno podsjećati pogledati preko ramena kad skrećeš lijevo iz jednosmjerne...) - tu završava proces učenja određene vještine


  4. #154
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,633

    Početno

    peterlin svaka cast, super su mi tvoji postovi na ovoj temi.

    ja sam mislila da nikad necu ucit s djecom jos dok je cimavica isla u skolu, s njom nikakvih problema nije bilo, tako da je sve to individualno, ovisno sta djetetu treba

  5. #155
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    jos dok je cimavica isla u skolu, s njom nikakvih problema nije bilo
    A više ne ide u školu?

    Ja ne znam šta bi na ovu temu napisala jer mijenjam mišljenja iz godine u godinu.

  6. #156
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    A više ne ide u školu?

    Ja ne znam šta bi na ovu temu napisala jer mijenjam mišljenja iz godine u godinu.
    Eh, naslov topica odnosi se na osnovnu školu...

    Inače, sasvim je normalno da mijenjaš mišljenje, ovisno o gradivu i nastavnicima i načinu na koji to savladavaš...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.10.2018. at 13:59

  7. #157
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Aaaa hvala, znala sam da mora biti neki keč, a danas sporo kužim.

  8. #158
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    A pitanje je bilo, radite li s djecom.

    S tim da na prvoj stranici su jedno dva posta o tome da ne rade s djecom. Pa sam se morala ubacit. Iako ja znam više roditelja koji ne rade s djecom od onih koji rade.
    A i potpisujem Forku - i ja se bojim medvjeđe usluge.
    Znam mamu koja je sa sinom učila i na faksu. Ne znam kaj bih na to rekla/napisala.

  9. #159
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Kad čitam ovu temu čini mi se da nemam djecu. Ovo razumijem kao i pejsove na trkačicama
    Sto da kazem , osim...blago tebi.
    Sve razumijem i predobro, radije bih da ne razumijem.
    Ovo sa ucenjem, trcanje je prema tome godisnji.
    Posljednje uređivanje od sirius : 11.10.2018. at 14:31

  10. #160
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    A valjda mi je tako pao grah.

    Al da te utješim - negdje ti da, negdje uzme. Tak da možda ja krenem pisati na nekoj drugoj temi i nekim drugim problemima

  11. #161

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Nadovezujem se na ovo od Nene. Ostaje opcija ili ih pustiti (da ne uspiju, propadnu, zavrse u krivoj skoli itd...) ili im pomoci u nadi da ce ipak kad tad odrasti i preuzeti zivot u svoje ruke.
    Ako netko to od pocetka radi sam i ne treba mu pomoc sastrane super za njega. Ali eto, hvala bogu nisu svi isti.

    A znam ja i odraslog covjeka koji je danas zahvalan svojoj mami sto je zvrsio fakultet. Sam je rekao da ga nije naganjala nebi nikad. Tako da, ja sam ipak za opciju pomoci ako treba i ne vidim tu nista lose. Ako ne treba super...

  12. #162
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Moj limit ganjanja je srednja.
    Ne bi mi u ludilu palo na pamet da na fakultet ganjam i na fakultetu ganjam nemotivirano dijete. Toliki mazohist nisam, mogla bih nakon takvog iskustva odmah posjetiti psihijatra, gastroenterologa i imunologa zbog svog stanja.
    Posljednje uređivanje od sirius : 11.10.2018. at 14:39

  13. #163
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    A pitanje je bilo, radite li s djecom.

    S tim da na prvoj stranici su jedno dva posta o tome da ne rade s djecom. Pa sam se morala ubacit. Iako ja znam više roditelja koji ne rade s djecom od onih koji rade.
    A i potpisujem Forku - i ja se bojim medvjeđe usluge.
    Znam mamu koja je sa sinom učila i na faksu. Ne znam kaj bih na to rekla/napisala.
    Daklem, odgovor na ovo u moja dva slučaja je slijedeći:
    - da, radili smo s djecom kad im je trebalo i koliko im je trebalo
    - ne, nismo im napravili medvjeđu uslugu, jer u srednjoj školi uglavnom puno manje znam o tome što rade, osim ako baš nešto namjenski pitaju

    Zašto je to tako? Zato jer nismo radili UMJESTO njih, nego smo se trudili osposobiti ih za samostalan rad, što se ne radi sustavno u školi (čast iznimkama među nastavnicima OŠ kojih ima, ali to nažalost nije pravilo). Puno toga bi oni i sami savladali, ali ako im se može pomoći, zašto zaboga ne? Ako profesor HJ ne kaže svojim učenicima "Imate na internetu server za lektiru, gdje su dostupna brojna djela + neka od njih u audio formatu + mnoga s komentarima koji su odlični za ponavljanje", zašto ja to ne bih rekla svojoj djeci? Zašto im ne bih kupila Elementova izdanja udžbenika iz matematike s rješenjima? Zašto im ne bih pokazala da si lekcije iz povijesti pročitaju naglas i snime, pa mogu ponavljati slušajući vlastiti glas? Ne mislim da sam im time napravila medvjeđu uslugu.

    Btw. evo berbe - moj mlađi je danas donio hrpu petica iz matematike i stručnih predmeta. Kad danas kaže "uprskao sam", očekujem da će dobiti trojku, a ne jedinicu. Ali da znam detalje o gradivu - bratemili, otkad su u srednjoj školi, pojma nemam.... Da se povremeno ne pohvale i/ili požale, znala bih i manje.

    Naša pomoć u učenju u višim razredima OŠ ponekad je uključivala trikove (sustavno poučavanje sistematizaciji gradiva, pisanje šalabahtera kao metoda učenja, korištenje ppt za ponavljanje, korištenje bilježnice iz osnovne škole za hj, korištenje bratovog udžbenika - npr kad je moj stariji učio povijest, bilo mu je lakše savladati činjenice iz manje opširnog udžbenika za strukovne škole). Pomagali smo kad smo mislili da treba, a oni nisu bili toga svjesni. Samo da napomenem, moja oba sina imaju IP zbog specifičnih teškoća učenja (kod starijeg je to bilo minimalno, zbog motorike u ranoj dobi, ali mlađi je imao velikih problema i njemu je trebalo više, a tražio je manje, pa smo mu u osnovnoj školi dosta dugo dihali za ovratnik).

    Ali kad bolje razmislim, mi smo najviše napravili za svoju djecu izgradivši im samopouzdanje. Samoprocjena im je daleko bolja nego u osnovnoj školi, bolje upravljaju vremenom i bolje mogu procijeniti što je bitno, a što može čekati. Ali nema više nikakvog načina da provjerim kako bi bilo da im nismo pomagali.

    Mali dodatak - samopouzdanje dolazi s uspjehom. A to ne postoji bez rada i dobre organiziranosti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.10.2018. at 14:45

  14. #164

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    JOj Sirius nasmijala si me.

    Naravno ovisi o motivaciji. AKo netko nece i nece, neces ga ganjati.
    Ali ako hoce i moze a treba mu samo mali poticaj, onda mozda i ima smisla.

    Ne znam, daleko smo od toga tako da necu sad time glavu razbijati.
    Posljednje uređivanje od nevena : 11.10.2018. at 14:44

  15. #165
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Bome i ja znam ženu koja je sa svojom kćeri učila i cijelu srednju školu, a i cijeli nezahtjevni faks koji je kći godinama studirala. Što reći, kći nije bila baš najoštrija olovka u pernici.

    I što, cura je završila faks, mama ju je zaposlila u firmi u kojoj i sama radi, i kći je sad lijepo inženjerka sa finim poslom i vrlo solidnom plaćom. Pa nekako mi se to i ne čini kao medvjeđa usluga.

  16. #166
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    a i to kaj veliš mima.

    Samo se meni ne bi dalo

  17. #167
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    a i to kaj veliš mima.

    Samo se meni ne bi dalo

    Moža ju je trebala podučit kako se dobro udat

  18. #168
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, kad ti je dijete oštra olovka onda je to lako reći.

  19. #169
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku

    Moža ju je trebala podučit kako se dobro udat
    Za to joj nije trebala poduka

  20. #170
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Za to joj nije trebala poduka
    možda je onda ipak oštra olovka.

  21. #171
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U nekim životnim područjima definitivno je.

  22. #172
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Bome i ja znam ženu koja je sa svojom kćeri učila i cijelu srednju školu, a i cijeli nezahtjevni faks koji je kći godinama studirala. Što reći, kći nije bila baš najoštrija olovka u pernici.

    I što, cura je završila faks, mama ju je zaposlila u firmi u kojoj i sama radi, i kći je sad lijepo inženjerka sa finim poslom i vrlo solidnom plaćom. Pa nekako mi se to i ne čini kao medvjeđa usluga.
    x

  23. #173
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Pa u srednjoj masa djece ide na instrukcije, puno ih se priprema za maturu. Ne vidim tu bitnu razliku.
    Ja sam kao studentica za novce naglas čitala djeci lektiru. Ajme meni...

    Uglavnom iz vlastite perspektive se sjećam kako sam zavidjela djeci s kojom su roditelji učili povijest (katastrofalna nastavnica), a kako mi je išlo na živce kad su mi djed i tata htjeli pokazivati prirodoslovne predmete kad bih bila bolesna da ne gubim puno. Očito mi nije nijedno pasalo. Al rađe ništa, nego tu povijest.

  24. #174
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Mali dodatak - samopouzdanje dolazi s uspjehom. A to ne postoji bez rada i dobre organiziranosti.

    Ovo je ključno (ako je nekome promaklo).

  25. #175
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto je to tako? Zato jer nismo radili UMJESTO njih, nego smo se trudili osposobiti ih za samostalan rad, što se ne radi sustavno u školi (čast iznimkama među nastavnicima OŠ kojih ima, ali to nažalost nije pravilo).
    upravo to.
    recimo moja velika je imala učiteljicu koja je bila pred mirovinu, oni su joj bili zadnja generacija.
    svi su ju obožavali, ona je bila divna prema njima, ali radili su jako malo.
    kako sam imala iskustvo 5. razreda sa djecom od prijateljica, udarala sam s njom ko maksim po diviziji,
    sve od reda, ali ne na način da ja umjesto nje učim, nego da je navedem da sama zaključi.
    netko joj je morao pružiti znanje potrebno za više razrede.

    mali je s druge strane imao divnu, divnu učiteljicu na svim poljima.
    stroga, pravedna, puna znanja koje im je prenosila na način da su oni to upijali bez problema
    i što je najbolje, obožavali su je.
    rezultati su itekako bili vidljivi u petom razredu u cijelom razredu,
    a mališa je doslovno prošetao kroz peti.

  26. #176
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa u srednjoj masa djece ide na instrukcije, puno ih se priprema za maturu. Ne vidim tu bitnu razliku..
    Odlično zapažanje. I nikomu to nije čudno ni sumnjivo.

  27. #177
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Peterlin vaš pristup i način po meni im nisu bili medvjeđa usluga, posebno uzimajući u obzir i te poteškoće koje su imali.

    A za Mimin primjer ne znam što bih rekla,ne bih voljela da sam na mjestu te djevojke, a još manje njene mame.

    Šta ja znam, ja volim osjećaj da sma do nečega došla sama svojim trudom i radom.Da me mama morala baš toliko gurat do samog zaposlenja, ono ...nije mi nešto vrijedno divljenja. :/

  28. #178
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Odlično zapažanje. I nikomu to nije čudno ni sumnjivo.
    meni je

  29. #179
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Štojaznam, sve je to toliko relativno. Je li u redu da ti mama/tata kupe stan od ušteđevine (ako je imaju viška) ili dijete mora dići kredit na 30 g. jer inače nije samo došlo do cilja?

  30. #180
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Da mi tata nije kupio minijaturni stančić kad sam pozavršavala sve studije, mogla bih se slikati s minijaturom od prosvjetne plaće u prvoj pol. '90.

  31. #181
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I pred kim u redu? Ja ne kažem da je to vrijedno divljenja, ali je činjenica da je žena gurala kćer i sad ova ima faks i lijepi posao, a da ju nije gurala radila bi neki nisko kvalificirani posao za par tisuća kuna.

    Ne mora biti vrijedno divljenja, ali za tu curu (tj. mladu ženu) je definitivno bolji ishod.

  32. #182
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Možda je vrijedno diviti se mami,ali kćeri baš i nije

  33. #183
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Jednom je Mujica pisao o bistroj kćerki koja se pubertetski pogubila u višim razredima OŠ pa je bila rasprava je li OK pružiti joj šansu plaćajući privatnu gimnaziju. Lako je pametovati dok nisi u tim cipelama.

  34. #184
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Jednom je Mujica pisao o bistroj kćerki koja se pubertetski pogubila u višim razredima OŠ pa je bila rasprava je li OK pružiti joj šansu plaćajući privatnu gimnaziju. Lako je pametovati dok nisi u tim cipelama.
    ja bih joj platila . Čak i digla kredit za to- jer su bome te školarine skupe

  35. #185
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    A zašto bi joj platila? Nije ovo nikakva nikakva provokacija, nego me zaista zanima. Koja je razlika između tvog plaćanja i ove mame koja je podupirala i na faksu?

  36. #186
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Poanta je da svatko podupire svoje dijete na način koji smatra najboljim/jedinim mogućim u tom trenutku.

  37. #187
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Pa privatnu srednju školu. Dok dijete malo ne dođe k sebi - navela si primjer puberteta. A kako si navela plaćanje, dalo bi se zaključiti da baš nije imala izbor upisa u SŠ.

    Znam primjer visoko (ali baš visoko obrazovane žene) sa djetetom jedincem koje nije završilo faks. Vjerujem da je nju to jako pogodilo. Međutim, dijete je izabralo struku koju voli a i visoko je profitabilna (ako je to mjerilo uspjeha) i danas vjerojatno su svi sretni i zadovoljni i bez završenog fakulteta

    A drugo, tvoj tata je bio mudar - (OK , možda si bila u domu) ali ako pogledaš podstanarske cijene za vrijeme studija - to je već dobar iznos za stan

  38. #188
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nije imala izbor među gimnazijama, a on je smatrao da bez gimnazije nema faksa. Pa ga je mučilo bi li bilo bolje plaćati privatnu gimn. ili da je pusti u neku strukovnu gdje po znanju pripada. Baš bi se mogao javiti da vidimo kako je priča završila.

    Moj je tata stan smatrao investicijom (ko i mnogi Dalmoši s djecom u ZG) s kojom ne može izgubiti pa taman se ja odala porocima .

  39. #189
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ja se slažem s čoksom da je lako palamudit nama koje takve probleme nemamo s djecom.

    Baš bi voljela da se Mujica javi.

  40. #190
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Možda je vrijedno diviti se mami,ali kćeri baš i nije
    zašto bi se trebalo diviti mami ili kćeri? zar je bitno što o njima misli jelena.O s Rodinog foruma ili bilo tko drugi?

  41. #191
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Poanta je da svatko podupire svoje dijete na način koji smatra najboljim/jedinim mogućim u tom trenutku.
    Otišli smo daleko, predaleko od kako pomoći djetetu da se organizira i nauči učiti.
    Ali da, u najboljoj namjeri često roditelj odmogne svom djetetu. Recimo jako je lijepo kada te dočeka skuhan ručak i kad ti netko može pričuvati djecu, pomoći oko kućanskih poslova no često to zna preći granicu pa dječica od 30 i kusur nisu u stanju sve ishendlat (posao, djecu, kućanstvo) bez pomoći roditelja. Ili malo pomogne financijski, što je prekrasno ali opet ne preći granicu da si ovisan o roditeljima.
    Tako i učenje, moj danas nema DZ, da sam ga sinoć postrojila i rekla pregledaj torbu, sad tu da i ja vidim (to uključuje i pregledavanja bilježnica) napisao bi ju pa makar i u deset navečer no nismo i evo minusa, to je drugi, još jedan minus i to je jedinica.
    Ne smatram da sam ja sada nešto posebno leđa podmetnula umjesto njega, samo sam ga podsjetila.
    Nekom je to previše, nama je to svakodnevica.

  42. #192
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Poanta je da svatko podupire svoje dijete na način koji smatra najboljim/jedinim mogućim u tom trenutku.
    Tako je.
    Svi mi želimo najbolje za svoju djecu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  43. #193
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa u srednjoj masa djece ide na instrukcije, puno ih se priprema za maturu. Ne vidim tu bitnu razliku.
    Ja sam kao studentica za novce naglas čitala djeci lektiru. Ajme meni...

    Uglavnom iz vlastite perspektive se sjećam kako sam zavidjela djeci s kojom su roditelji učili povijest (katastrofalna nastavnica), a kako mi je išlo na živce kad su mi djed i tata htjeli pokazivati prirodoslovne predmete kad bih bila bolesna da ne gubim puno. Očito mi nije nijedno pasalo. Al rađe ništa, nego tu povijest.
    Draga moja, VELIKA je razlika između organiziranih priprema za maturu (npr. u Trinomu), koje su iste za sve i instrukcija. Instrukcije su individualizirane, odnosno krojene po mjeri. Moj stariji je trenutno maturant i bio je u siiilnom strahu kako će on na maturi iz hrvatskog, pa sam ja ugnjavila njegov profesora HJ iz osnovne škole da ga testira, pa da vidimo treba li instrukcije. Jučer je sinak slavodobitno došao doma s te provjere i kaže "Rekao je profesor da se ne moraš brinuti, riješio sam test iz književnosti sa preko 80% bez priprema". Eto, to mi je indikacija (i mom sinu) da ne treba upisivati tečaj u Trinomu.

    Danas nitko ne treba čitati lektiru naglas - imaš audio formate, koje koriste i moja djeca. Ima puuuuno klinaca s nedijagnosticiranim poteškoćama, nije sve samo lijenost. Imam to doma.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.10.2018. at 09:08

  44. #194
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Draga moja, VELIKA je razlika između organiziranih priprema za maturu (npr. u Trinomu), koje su iste za sve i instrukcija. Instrukcije su individualizirane, odnosno krojene po mjeri. Moj stariji je trenutno maturant i bio je u siiilnom strahu kako će on na maturi iz hrvatskog, pa sam ja ugnjavila njegov profesora HJ iz osnovne škole da ga testira, pa da vidimo treba li instrukcije. Jučer je sinak slavodobitno došao doma s te provjere i kaže "Rekao je profesor da se ne moraš brinuti, riješio sam test iz književnosti sa preko 80% bez priprema". Eto, to mi je indikacija (i mom sinu) da ne treba upisivati tečaj u Trinomu.

    Danas nitko ne treba čitati lektiru naglas - imaš audio formate, koje koriste i moja djeca. Ima puuuuno klinaca s nedijagnosticiranim poteškoćama, nije sve samo lijenost. Imam to doma.
    Moja je rekla da hoće pripreme.
    Ako se ona osjeća sigurnija zbog priprema zašto ne. Zašto joj ne dati tu dodatnu sigurnost?
    Inače sama uči bez ikakvih instrukcija.

  45. #195

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Da se vratimo na 5.-8. razred...

    Ja sam ona koja ne pomaze
    I ok, cije dijete nema nikakvih poteskoca

    U takvom kontekstu smatram da je vise minusa nego plusa u pomaganju/podsjecanju/poducavanju
    Jer, odavno mi se ugnjezdila poanta jedne radionice, im time saljemo poruku
    “Ne mozes sam/a drago moje dijete”

    A srecom vise od polovice sve djece sigurno, a nadam se i vise od toga, jesu djeca bez poteskoca
    Pitanje je koliko roditelja te djece je (pre)ukljuceno?
    Pomazemo li im ili?

  46. #196
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A što znači bez poteškoća? Ti misliš i hoćeš reći da svako dijete bez poteškoća, odnosno bez neke dijagnoze, može biti odlično u školi bez ikakve pomoći sa strane?

  47. #197
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A što znači bez poteškoća? Ti misliš i hoćeš reći da svako dijete bez poteškoća, odnosno bez neke dijagnoze, može biti odlično u školi bez ikakve pomoći sa strane?
    pa jel trebaju svi bit odlični?

    pretpostavljam da je mama ptičica mislila da prosječno dijete može savladat školsko gradivo bez nekih većih poteškoća i bez stalne pomoći roditelja u učenju.
    i ja se sjećam iste poruke s radionica Unicefa.

    Dakle, pričamo o prosječnom djetetu bez poteškoća/dijagnoza.To su zaista kruške i jabuke.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.10.2018. at 10:39

  48. #198
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    hahaha a što znači svladati? Proći razred? Pa ako o tome pričamo, onda se zaista slažem da svako dijete bez poteškoća može proći razred bez pomoći sa strane.

  49. #199
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je rekla da hoće pripreme.
    Ako se ona osjeća sigurnija zbog priprema zašto ne. Zašto joj ne dati tu dodatnu sigurnost?
    Inače sama uči bez ikakvih instrukcija.
    Ja se sjećam svog djetinjstva i mladosti - bistro dijete bez poteškoća.... Shvatila sam da treba učiti tek na početku studija i pala drugu godinu. Ne kažem da je to loše, nego samo da netko uvidi potrebu za učenjem još u nižim razredima osnovne škole, a netko puno kasnije. Iz vlastitog iskustva - što kasnije to osvijestiš, teže ćeš sam sebe pritjerati. Vidim na svojoj djeci da imaju debelo bolje radne navike nego sam ja ikada imala tijekom cijelog svog školovanja. I teško mi je palo kad sam shvatila da ne ide preko koljena...

    Moja djeca do sada nikad nisu išla na instrukcije, ali bome, da nismo muž i ja bili u mogućnosti pomagati kad je trebalo - išli bi.

  50. #200
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    kad traže pomognem i klinki koja spada u tu dob, i velikom ( slučajno znam to gradivo) , pa i klincu kad zapne.


    počela sam imati instrukcije s12 godina, ok to je tad bila pomoć ( besplatna), ali kakvih sam se ja klinaca i ne samo klinaca nagledala.
    nije sve ni do roditelja, u jednoj familiji ima ji jako pametnih koji hoće, i onih drugih koji naprosto ne žele.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 12.10.2018. at 10:51

Stranica 4 od 12 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •