Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Otvoreno - 15.10.2018.g.

  1. #1
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno Otvoreno - 15.10.2018.g.

    Surfam, tražim...
    šta smo zbilja propustile komentirati nastup više eminentnih liječnika s područja ginekologije i opstetricije ovih dana, a napose, po mom mišljenju skandalozan nastup liječnika iz područja, dana 15.10.2018.g na temu medicinskih zahvata s područja ženskog zdravlja nad pacijenticama bez anestezije u emisiji Otvoreno u kojem je ispred RODA sudjelovala gđa. Drandić?

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nisam gledala tu emisiju, nikada ne gledam. No, vidjela sam komentare na internetu. I već par dana tražim temu po Rodi
    Nadam se da će netko napisati što su to pričali liječnici, jer su komentari nekih žena poprilično, za moj pojam, preuveličani.

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ono čemu se ja čudom čudim otkad je saborska zastupnica imala istup o svojoj kiretaži bez anestezije, je to što se cijela javnost sad iščuđava i zgraža, a o groznim iskustvima žena u bolnicama se na Rodi i nekim drugim roditeljskim forumima piše otkad ih ja čitam, a to je znači najmanje 15 godina. I nitko čuo! dakle trebalo je o tome progovoriti u Saboru da bi se uopće povela javna rasprava na tu temu. Mislim, hvala zastupnici na istupu, i svaka čast, evo doživjela je i da joj se po novinama pretresaju dijagnoze.

  4. #4
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

  5. #5
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    emisija Otvoreno bi se trebala moci pogledati na zahtjev

    2014 je isla akcija Prekinimo sutnju, tisuce zena je podijelilo svoja horor iskustva iz rodilista, koja su dostavljena u Ministarstvo zdravstva
    vrsen je inspekcijski nadzor u bolnicama, medjutim - bez objavljenih rezultata

    prije dva dana smo opet vidjele i cule obecanja da ce se svaki prigovor, svaka prituzba, pa i anonimna, istraziti
    sa istim rezultatom??

    Sastanak u Ministarstvu zdravlja 10.12.2014.

    Pismo ministru Vargi 2014

    Godinu dana nakon akcije Prekinimo šutnju

    Prekinimo šutnju 2018

    Kako da prekinemo šutnju, kad nam cijeli život govore da šutimo

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam gledala tu emisiju, nikada ne gledam. No, vidjela sam komentare na internetu. I već par dana tražim temu po Rodi
    Nadam se da će netko napisati što su to pričali liječnici, jer su komentari nekih žena poprilično, za moj pojam, preuveličani.
    Beti naravno da u komentarima ima sve i svasta, ali mi je zbilja smijesno da sad na neki nacin opet trazis komentare necega sto nisi pogledala, pa da imas neki dojam. pogledaj, nije da bas nisi imala susret sa sustavom.

  7. #7
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ja sam je uspjela vratiti i pogledati, mm je skupa sa mnom ostao bez riječi na nastup uvaženih ginekologa. Stvarno sam bila šokirana odnosom prema ženama, i super je to Danijela u studiju primijetila - dvojica ginekologa, od kojih se jedan uhvatio nje, a drugi saborske zastupnice.
    No ono što me je najviše zasmetalo bila je nepripremljenost odnosno nedoraslost voditelja, naprosto nije znao postaviti prava pitanja.

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Smrtić je i inače potpuno inertan i promašen za svaku vrstu TV emisije :nomen est omen:

    Ćorušić je znana sirovina, a onaj Splićanin njegova tek malo umivenija verzija.
    U cijeloj priči radi se o klasičnoj nadmoći češće muških (nekad i ženskih) ginekologa nad ženom koja leži na leđima, vezanih raširenih nogu, psihički i fizički skršena.
    Već sam negdje napisala da je takva scena ponižavanja, izderavanja i uskrate anestezije potpuno nezamisliva kod bilo kojeg drugog specijaliste (zamislite se kod zubara ili oftalmologa koji urla na vas, govori vam što si žderala/buljila u ekran pa sad imaš karijes/miopiju, sad ćemo nabrzaka izvaditi zubni živac/zamijeniti leću...

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I inače mi to s općom anestezijom nikako nije jasno. Nakon prometnih nesreća, kada se ide na hitne operacije rezanja nogu i spašavanje glava, operater isto pita pacijenta je li jeo ili nije?
    Ja sam imala uputnicu za kolonoskopiju s anestezijom. Dobila sam krivu uputu (izvela sam čišćenje u zoru, kao da idem bez anestezije, umjesto dan prije). Zbog pijenja vode u 5 ujutro nisu me htjeli anestezirati, a ja nisam pristala drugačije. Pričekala sam 6 sati pred ambulantom da se steknu uvjeti za anesteziju.

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mogu ti ja reći ovo s nesrećom. Pitali su me kad sam jela, prošlo je bilo neka dva sata i još dva obrade. Anesteziju sam dobila polu epiduralnu, polu sam bila uspavana. Uglavnom vidjela sam doktore i bušilicu, ali ništa nisam osjetila, noge su bile posve umrtvljene, a rez je ogroman.
    Rekli su mi da je opasnost od totalne anestezije daleko veća nego ove koju sam ja dobila. 4 sata sam bila u operacionoj dvorani, malo budna, malo ne. Sve bezbolno.

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Dobro, razumijem. Što je onda sa samom epiduralnom, zašto se ona ne može dati kod kiretaže ako je tlak i ostalo u redu? Samo zbog manjka anesteziologa?

    Mislim, i meni kao laiku jasno je da ono što doktori zovu "lokalnom" anestezijom (ne venska analgezija!) i zapiknu je negdje unutra ne može baš bogznakako djelovati. Pa maternica je unutarnji organ, ne možeš ju skroz anestezirati. Čemu uopće ta lokalna anestezija služi?

  12. #12
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Nista se ne daje jer kiretaza ne boli :rolleyes:

  13. #13
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ohrabrujem vas da pogledate emisiju;
    http://www.dvidb.com/HRT-Otvoreno-Be...a(3T3BmwTUb_4)
    Ovakav govor od dr.med.prim.doc.prof.mag.sc.mr. i kakve još sve titule pripadaju "stručnjacima" a prije svega zlostavljačima.
    Svakako da je fizički aspekt nanešene (nepotrebno) boli značajan, ali ovaj segment nadmenog patronizirajućeg ponašanja i uvreda je skandalozan, posebno jer dolazi od ovako umnih glava.
    Ovo je opet nešto što ne treba odšutjeti i smatram pravim vremenom za organizaciju otvorenog prosvjeda protiv uopće ovakvog načina ophođenja s muškarcima i ženama u boli, strahu, patnji jer se u njihovim tijelima događaju procesi koji ih plaše i bole. Daljnje peticije i uglađenost ne vidim da mogu donijeti napredak.
    Ovo je tema i za muškarce i za žene i vjerujem da bi se na javnom prosvjedu okupio značajan broj građana jer mi se nekako čini da su nas i iz nadležnog ministarstva doživjeli kao 2-godišnju dječicu pod tantrumima i nedoraslima situaciji.
    Nadalje, radi se o liječnicima s dva lica, koji propovijedaju jedno u socijlanim ustanovama a u privatnim klinikama čudom ih obuzima drugo stanje svijesti i na to treba također skretati pozornost.
    Sustav je manjkav na strašno puno razina a ova, za umirivanje djece floskula, bude tata vidio da ti se to više ne dogodi ne drži vodu i ne smije nas zadovoljiti kao ni obrazloženja da nema novca.

  14. #14
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam gledala tu emisiju, nikada ne gledam. No, vidjela sam komentare na internetu. I već par dana tražim temu po Rodi
    Nadam se da će netko napisati što su to pričali liječnici, jer su komentari nekih žena poprilično, za moj pojam, preuveličani.
    To što su liječnici pričali nikako se ne da prepričati. Treba vidjeti i čuti na svoje oči.

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Već sam negdje napisala da je takva scena ponižavanja, izderavanja i uskrate anestezije potpuno nezamisliva kod bilo kojeg drugog specijaliste (zamislite se kod zubara ili oftalmologa koji urla na vas, govori vam što si žderala/buljila u ekran pa sad imaš karijes/miopiju, sad ćemo nabrzaka izvaditi zubni živac/zamijeniti leću...
    X.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ovo je javna tajna godinama, kao i sex harassment u Hollywoodu, samo je ono o čemu se progovara i što se nastoji potisnuti. To je toliko duboko usađeno, da je percpecija žena da se to preuveličava, tipa šta sad - jel' zdrav, je, ajde, vozi dalje. Duboko je uvriježena šutnja, patnja kao ženski atribut. Dapače, nakon mojih 10 godina IVF-ovanja, dobar dio žena se natječe koja može više patiti za "sveti cilj". To je način na koji se neke žene žele diferencirati i istaknuti - kao i po forumu na sto mjesta - nije prava majka ako ne ovo ili ono, od toga da "draga moja, lako ti je tako kuhat paradižot_bit roditelj_zatrudnit_rodit itd. itd." Mislim... to je toliko duboko ukorijenjeno da ne znam odakle bih počela, vjerojatno s građanskim odgojem iskreno.

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim, Milana Vuković Runjić je na "me too" imala komentar stila "a šta si išla tamo ako se nisi htjela jxxx", to je slično kao "a što ste vi očekivali, kad ste došli rodit, niste na manikuri" (novinarka tportala). A traži se basic human decency, samo to. Ne zanimaju žene, kako je rekla ona, karakteri nekog doktora il sestre. Briga nas za to. Zanima me pomoć i informacija, osnovno ponašanje kao što bih dobila na nekoj drugoj operaciji / od neke druge specijalnosti... Ono, baš znam karakter zubara i fizijatra i zanima me kakav je, da bi to morao bit neki faktor "slaganja il neslaganja".

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ili sad će se doktori bojati itd. Kako se ne boje u drugim specijalnostima. To je isti argument kao da će se nakon me too muški bojat zavoditi žene, ma yeah right. Bojat će se (ako) bit devijantni i očekivat da će proć' lišo (prešućeno). I ono znamo li mi za manjak anesteziologa - kao da je na pacijentima da (i to) rješavaju. To trebaju riješiti ljudi koji vode zdravstvo, ne pacijentica x i pacijent y.

  19. #19
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Već sam negdje napisala da je takva scena ponižavanja, izderavanja i uskrate anestezije potpuno nezamisliva kod bilo kojeg drugog specijaliste (zamislite se kod zubara ili oftalmologa koji urla na vas, govori vam što si žderala/buljila u ekran pa sad imaš karijes/miopiju, sad ćemo nabrzaka izvaditi zubni živac/zamijeniti leću...
    Jao čokolado uljepšala si mi dan s ovim znam da tema nimalo nije smiješna ali tako si me nasmijala

  20. #20
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim, Milana Vuković Runjić je na "me too" imala komentar stila "a šta si išla tamo ako se nisi htjela jxxx", to je slično kao "a što ste vi očekivali, kad ste došli rodit, niste na manikuri" (novinarka tportala). A traži se basic human decency, samo to. Ne zanimaju žene, kako je rekla ona, karakteri nekog doktora il sestre. Briga nas za to. Zanima me pomoć i informacija, osnovno ponašanje kao što bih dobila na nekoj drugoj operaciji / od neke druge specijalnosti... Ono, baš znam karakter zubara i fizijatra i zanima me kakav je, da bi to morao bit neki faktor "slaganja il neslaganja".
    Apsolutno se slažem. Osobno sam nakon svog prvog poroda bila potresena do temelja, bez obzira što nisam doživjela ništa traumatično - kako bi ova novinarka tportala rekla. Međutim, osjetila sam taj specifični odnos koji dobar dio (naravno ne svi) stručnog osoblja (dakle i liječnici i sestre) imaju prema rodiljama (i pretpostavljam svim ostalim ginekološkim pacijenticama). Iskreno me zanima geneza tog odnosa. Je li to zato što je gyn/ob specijalizacija sa tako masivnim brojem pacijentica, da praktički sve postane rutina, a pacijentica izgubi sav glas, identitet, naprosto prestane postojati kao osoba? Sjećam se da mi je nakon tog prvog poroda bilo potpuno svejedno tko će me vidjeti golu; da je trebalo, gologuza bih se prošetala do trga, dostojanstvo naprosto nestane s prvim kateterom kojeg ti stave nasred hodnika.
    Ne mogu zamisliti da u iti jednoj drugoj grani medicine postoji takav fundamentalan nedostatak poštovanja prema osobi, točnije pacijentu. A taj odnos je 100% rodno uvjetovan, jer ipak rađati idu samo žene. Uvjerena sam također da je odnos osoblja prema rodilji sasvim drugačiji kada je suprug prisutan, što opet govori o rodnoj uvjetovanosti tog nasilja.
    I doista ne razumijem kako se, nakon svih tih svjedočanstava zapravo sada provodi pravi victim shaming ili se loptica prebacuje na nedostatak anesteziologa (što je problem koji sigurno postoji, ali se treba razdvojiti od nasilja koje se sustavno provodi nad ženama). Nevezano za političku opciju, doista cijenim zastupnicu koja je otvoreno progovorila o tome, očito je to taj boost koji je trebao da se konačno malo sve prodrma (pa i tankoćutna narav političara, kojima je eto neugodno o tome razgovarati).
    Posljednje uređivanje od betty blue : 18.10.2018. at 15:46

  21. #21
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Slazem se. Geneza odnosa...ne razumijem, i ja sam se pitala. Moguce da se radi iskljucivo o zenama, a one su 'manje vazne', 'uvijek ih ionako nesto boli, tako je priroda zamislila, sto sad hoce, barem ne umiru iako u prirodi umiru'. Moguce je da je stalna atmosfera rada s tolikom boli, stalno.je atmosfera hitne. Al u hitnoj ne vicu ljudima sta si se penjo pa si se sad slomio, vid ga sta pije pa sad nesto izvolijeva da mu zeludac pumpaju. Mislim da je dio i do toga sto ocekuju reakciju, bilo udarac bilo viku. Od zene se ocekuje da su kus pa su onda dobre, ako nisu kus su histericne. Sjecam se komentara npr na antiratni aktivizam jane fonde - tipa neki predsjednik americki...a steta...jadan njen tata.Ne znam da je dr druge sprcijalnosti vikao na pacijenta ko je ovdje gastroenterolog, vi il ja??? ako tipa netko nesto pita.Koliko se god ne slazem s Rodinom soft politikom prema alter medicini i necijepljenju, u ovoj sam prici 100 posto uz rodu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.10.2018. at 17:27

  22. #22
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    About nemogućnosti anestezije u hitnoći:
    http://novilist.hr/Vijesti/Rijeka/DO...-barbarski-cin!

    I ja mogu posvjedočiti da se kiretaža u Rijeci u velikoj većini slučajeva vrši u općoj anesteziji, i u hitnoći. A bome nije da svi u hitnoći dođu natašte. Zašto Riječanke mogu na zahvat site, a u Petrovoj je to glava na panju, ne znam.
    Još jednom da napomenem da ne pričam o medikamentoznom prekidu trudnoće, nego o klasičnoj kiretaži i vakuumskoj ekstrakciji.

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kad se udje dublje u pricu, vidi se da je ginekologija jako jako jako podlozna politici jer je ginekologija zapravo politika tj politicko pitanje (od kontracepcije, preko pobacaja, do ivf-a, do tretmana rodilja), koja je jako podlozna tome je li neki kraj konzervativan ili ne. U zg postoje otoci konzervativnosti, ri je uvijek bila liberalnija i time vise women-friendly. To je najocitije u onoj notornoj cinjenici da rijeka nema toliko priziva savjesti i da se pobacaji najmanje kamufliraju u med indiciran prekid trudnoce. Ako nemas srece u zivotu da moras prolazit neke stvari vrlo brzo shvatis koliko politika upravlja tvojom intimom i sam postanes politican.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.10.2018. at 09:26

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    limk ne radi, ali ako se ugugla barbarski čin i dr. haller, dobije se članak.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 19.10.2018. at 09:31

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    i mene ova tema zaokuplja zadnjih dana

    i razmišljam što ja mogu sad poduzeti na mikroplanu..

    i jesam - prodetaljizirala sam temu sa svojom curkom da već sad njoj bude jedino normalno da svi i svugdje trebaju dobiti maksimum mogućeg poštovanja, suosjećanja i pomoći
    jer mi smo jednako odgovorne da se takav obrazac ne prenese dalje, ako ćemo čekati da to društvo/politika/koji god drugi sustav napravi..nema garancije da se i našim kćerima neće događati isto..

    a ovo kaj ina veli
    (to je toliko duboko usađeno, da je percpecija žena da se to preuveličava, tipa šta sad - jel' zdrav, je, ajde, vozi dalje. Duboko je uvriježena šutnja, patnja kao ženski atribut. Dapače, nakon mojih 10 godina IVF-ovanja, dobar dio žena se natječe koja može više patiti za "sveti cilj". ....Mislim... to je toliko duboko ukorijenjeno da ne znam odakle bih počela...)

    koliko sam se toga naslušala u djetinstvu, kao dijete šnajderice..

    .. priča do priče koliko su propatile (nažalost!!).. ne sjećam se nijedne s dobrom pričom..
    i moja mama kad priča o porodima spominje samo mučne i teške trenutke..jer to je kao jedino normalno..

    sad kad razmišljam..ja jesam (i bojim se da još uvijek ima toga)imala usađeno u svoj sustav vrijednosti da je dopušteno takvo ponašanje prema ženama
    i trebalo mi je bome dosta da osvijestim da to nije u redu

    i samo da velim, nemam iskustva s kiretažama, al kad sam išla rodit, usprkos svim mojim pripremama i planovima, da su se prema ponašali loše (srećom nisu, a i mm je bil sa mnom) ne bih u tom trenutku imala snage (n)išta napraviti..
    to sam skužila odma još u bolnici nakon poroda..

    i zato trebamo pričati o tome i bit glasne prije nego što se dogodi da trebamo ić doktorima na takve zahvate
    ja znam da sa svojom curkom hoću!

    jer rekao bi Rafiki "it is time"



  26. #26
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    shvatis koliko politika upravlja tvojom intimom i sam postanes politican.
    nedavno sam se našla u situaciji da mi je zatrebala pilula za dan poslije, pa sam baš o ovome razmišljala
    koliko u takvom trenutku znači direktiva EU da možeš jednostavno otić u prvu ljekarnu i bez ikakvih pitanja dobit što ti treba
    ne moraš se mislit hoće li ti doktor solit pamet sa savjetima i pitanjima i hoće li ti je uopće dati


    inače nemam puno novog na temu za reći, pratim i čitam i podržavam i smatram je jako važnom i uvjerena sam da će kad se slegne prašina imati efekta
    pojedinih luđaka će uvijek biti, ali kao sustav koji je neke stvari naprosto smatrao kao normalne, sigurno će se nakon ove akcije pomaknut na bolje

  27. #27
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Širim temu na sve pacijente i muškarce prema kojima se eventualno uvijek nakostriješeni / bezobrazan liječnik ponaša nadmeno.
    Vjerujem da se svi ljudi, muškarci i žene, u dijelu zdravstvene skrbi nekad kod nekog liječnika nađu u tretmanu nedostojnom čovjeka.

    Nadalje, nasilni postupci u porodu a i loša komunikacija direktno dovode do štete i za ženu i za dijete.
    Ako se pita predsjednike pojedinih udruga djece s oštećenjima svaki će vam reći da je mahom 50 % njihovih članova doživjelo ta oštećenja u porodu.
    A kao država bismo željeli podaknuti žene da rađaju i pokrenuti demografsku sliku zemlje.
    Svakome je jasno da je porod sam po sebi bolan i mi nismo ovdje ustale protiv Majke Prirode, ustajemo protiv uvriježenih oblika podcjenjivanja i bezobrazluka prema najranjivijem biću u postupku poroda, žena ne može samo ustati i odšetati iz ambulante / rađaone i odnijeti svoj posao drugamo ako tretman nije adekvatan kao što to svi možemo u trgovini i ugostiteljskom objektu.

    Smatram da je bitno staviti poseban naglasak na ovu činjenicu jer i u svojoj okolini ovih dana slušam da što smo se mi žene uskokodakale.
    I kratica RODA stoji za ROditelje u Akciji, znači muškarce i žene. Tu nam trebaju i očevi/supruzi žena nad kojima se činilo nasilje/nije adekvatno ponašalo.

    RODE po meni trebaju dati naglasak na ovu situaciju i pozvati da svjedoče i muškarci žena koje su dugo nakon epiziotomija bile nepokretne, zdravstveno ugrožene, nesposobne za svakodnevni život pa i odnose, muškarci koji su u rađaonicama bili uz svoje supruge koji mogu posvjedočiti o odnosu medicinskog odnosa prema njima. Uključite suradnju s članovima tih udruga te neka svjedoče da su oštećenja njihove djece i supruga u direktnoj vezi s traumatičnim porodima te da ovo društvo nadalje njihova stanja dodatno koštaju i obitelj i građane, a sve se moglo izbjeći da su liječnici obavili posao odgovorno.

    Ovo je tema na kojoj se može graditi, na način da se i senzibilizira neprijateljski raspoložen dio javnosti i da se isprovociraju reakcije zdravstvenog sustava.
    Ovo je tema svih nas, i muškaraca i žena, i djece koja su iz patnji proistekla, jer smo i mi generacija rođena od svojih majki u traumi,

  28. #28
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    muškarci koji su u rađaonicama bili uz svoje supruge koji mogu posvjedočiti o odnosu medicinskog odnosa prema njima
    Pretpostavljam da je jedan od glavnih motiva nazočnosti muškaraca u rađaonicama da budu zagovornik žene, tako da ne znam koliko direktnih svjedočanstva mušaraca tada ima jer su onda odnosi promijeneni - onda je to čisti odnos u hitnoj (zdravstveni djelatnici vs. obični pacijenti), ne specifičan odnos u rađaoni (zdravstveni djelatnici vs. žene). Mislim da baš sada treba inzistirati na ovom momentu u odnosu baš na žene zato jer se problem manjka komunikacije i nepoštovanja u odnosu na žene najteže lomi. Slično kao i u Black Lives Meter i Me Too - ne ga razvodnjavati na opću sliku, tipa "All Lives Matter". Jer, uz sve druge probleme, ovo je specifičan problem i on se može vrlo dobro dijagnosticirati i u glagolu "raskokodale" koji je savršen lakmus papir za mizogniju i seksizam, pa sad kao ublažavanje - it's not only us. Nije, ali zbog necijenjenja žene je odnos prema ženi je još gori. Mislim, gdje drugo bi rekao ministar "pacijent je primio anesteziju, samo je nije osjetio". Mislim da problem sigurno treba pomoć muškaraca, ali da je primarno ženski, kao što seksualno uznemiravanje ne mora biti uvijek problem samo žene, ali je primarno ženski.

    Zrinka Pavlić je napisala odličan komentar na FB-u, ne mogu ga naći da linkam, ide ovako:

    "Ova priča s kiretažom i reakcijama na nju tipičan je primjer seksizma i mizoginije koju masa ljudi pokušava negirati" i "...ovdje nije riječ o tome i svraćanje rasprave da na to (da i drugdje u zdravstvu postoje problemi) je negiranje da postoji diskriminacija po spolu i da su žene u zdravstvenom sustavu, kao i svugdje u društvu, ZBOG TOGA ŠTO SU ŽENE tretirane još gore".

    Ruku na srce, da se bune muškarci - bi li bilo nekog specifičnog glagola? Ima li neki pandan "kokodakanja". Ako se bune muškarci - proaktivni su. Ako se bune žene - kokoške koje ništa ne shvaćaju.

    To je toliko duboko u nama da se "pristojne žene" trude to "popeglati". A zapravo nema te pegle, jer je realnost drugačija i na nama je jedino da je mijenjamo.

    A tu su i usual suspects - npr. Milana Vuković Runjić koja to sad isto baš s istim primjerom "popeglava" - doživjela je traumu na Traumi kod loma ruke. Vjerujem joj, ali postotno bi se tih problema vjerojatno našlo najviše u rađaonama, a odgovor zašto - bojim se je zato što su tamo pacijenti samo žene.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.10.2018. at 13:57

  29. #29
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    ina33 ti si u pravu, sve što si napisala stoji, ali radi se o, kod pojedinaca, percepciji žene kao lažljivice i mimoze i tu bi nam pomoć u senzibiliziranju javnosti dobro došla. Pa i pojedine žene su protiv ovog pokreta i smatraju da žene pretjeruju.
    Da eto, silom prilika, muškarac posvjedoči da žena ne pretjeruje. Jedni bez drugih ne možemo, a i taj muškarac je otac tog djeteta koje je ta žena rađala. U pričama s poroda ima svjedošanstva žena kojima su partneri bili pristuni i mogu posvjedočiti.
    A dobro je i izvlačiti stare slučajeve u korist teze da se ovo događa desetljećima i s najtežim posljedicama.
    I makar razumijem zašto možda nisu skloni svjedočiti, ali bilo bi dobro provjeriti kod nižerangiranog medicinskog osoblja da, makar zaštićenog identiteta posvjedoče da je ovo ustaljena praksa kod pojedinog liječnika ili bolnice.

  30. #30
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Jedni bez drugih ne možemo, a i taj muškarac je otac tog djeteta koje je ta žena rađala. U pričama s poroda ima svjedošanstva žena kojima su partneri bili pristuni i mogu posvjedočiti.
    Apsolutno se slažem, borba za prava žena je i borba za sretnijeg muškarca, i to trebaju svi osvijestiti.

  31. #31
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    How surprising da se slicno odnose u drugoj patriarhalnoj zemlji. Odnos prema zenama u gini je odlican lakmus papir za jedno drustvo (sve isto, od nije te bolilo kad si, do obranaske reakcije zastitimo dignitet struke):

    https://newsmavens.com/news/aha-mome...utm_content=MM
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.10.2018. at 14:40

  32. #32
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Čitam najnovije reakcije u medijima tj. nepostojanje istih. Kao da su stvari jenjale zadnjih tjedan dana.

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •