Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Nocno mokrenje

  1. #1
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno Nocno mokrenje

    Pozdrav cure ! Ovako , moja curka od 4 godine u zadnje je vrijeme pocela piskiti u krevet tijekom noci. Pelenu smo skinuli sa 2 godine , bilo je sve super osim sto joj je nekad znalo pobjeci nocu ali vecinom zato sto je pila vodu prije spavanja. No, kazem , to se jako rijetko znalo dogoditi , mozda jednom u tri mjeseca. A u zadnjih mjesec dana jako joj se cesto to dogodi , recimo svake 3-4 noci , pa tjedan dana nista i onda opet. Ne pije vise prije spavanja tako da stvarno ne znam u cemu bi mogao biti problem. Npr spava u svom krevetu i prebaci se u moj krevet gdje ja spavam s mladjim sekama , i ujutro se probudim , vidim popisana ona i krevet ( uredno si skine pidjamu kad se popiski , gace i stavi ih sa strane , a nekad cak ode i do ormara po druge gace i pidjamu

  2. #2
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Uz mokrenje u krevet se cesto veze (kronicna) konstipacija. Ide li redovito na WC?

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Pa ako se može po noći i presvući može i do WC otići
    Jel je na kahlici ili ide na WC?

  4. #4
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Jede li mandarine navečer?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Jede li mandarine navečer?
    Dobro pitanje. Uz mandarine bih u pitanje dodala i čokoladu, kakao, gazirane sokove.

    I, koliko dugo je noću bila potpuno suha nakon skidanja pelene? Je li dulje od 6 mjeseci?

  6. #6
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Meni se kao djetetu događalo da moram noću na wc, osjetim to, i onda počnem sanjati da sam se ustala i otišla na wc, sjela na školjku, i sada treba pustiti, ali sve mi je nekako čudno, ali meni se piša tako jako, i san je tako čvrst, pa bih pustila, i tek onda shvatila da se nisam maknula iz kreveta.

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Zakaj su mandarine pitanje?piša li pred sam odlazak na spavanje?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 20.10.2018. at 13:26

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Zakaj su mandarine pitanje?piša li pred sam odlazak na spavanje?
    Zato što citrusi djeluju kao diuretici. Djeci koja imaju problema s noćnim mokrenjem preporučuje se izbjegavati citruse (mandarine, naranče, limune, ostalo) iza 18 h.

  9. #9
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Kaee , vidis dobro pitanje. Primjetila sam unazad par tjedana da ide svakih dva dana kakati , nekad i tri. Znaci to bi mogao biti uzrok ? Dalje , mandarine ne jede , to je jedino voce uz narance koje ne voli. Tanja da , nakon skidanja pelene bila je sigurno suha 6 mj

  10. #10
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Tu kod mene je pitanje o zatvoru prva stvar koja se provjerava kad starije dijete (ili dijete koje je dugo bez pelene) pocne mokriti u krevet, ili opcenito.

  11. #11
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    S time i mi muku mučimo cca 8 mjeseci. Isto uredno skinuo pelenu sa 2,5 godine i dnevnu i noćnu. Nakon cca 3 mjeseca, počeo noću zapišavati krevet i to po dva puta ponekad. Stolica svaki dan uredna. Nema što nismo isprobali. Od toga da mu poslije 18 sati dajemo samo vodu i to na kapaljku (osim vode i mlijeka ništa drugo ni ne želi piti), izbjegavanja tekuće večere, citrusa, slatkoga, do toga da ga dižemo u toku noći na pišanje. Apsolutno ništa, ali ništa nije pomoglo, osim ovog dizanja, no ni to nije dobro rješenje, jer ga uopće ne možemo do kraja probuditi i nije ni svjestan da je bio na WC-u. A o našem umoru, jer se dižemo jednom u 2 i jednom oko pola 5 da i ne pričam. To nam je već postala čista mehanika. Na popodnevnom spavanju sve ok. Baš mu rijetko pobjegne, a zna čoriti i po 3 sata i to nakon obilnog ručka. Krvna slika i urin uredni. S kime god da sam se konzultirala (tete u vrtiću, pedijatrica), kažu mi da je to do 5. godine života normalno i da se tek nakon toga dijete šalje na pretrage. Da postoji mogućnost da je ili mjehur slabijeg kapaciteta ili dijete toliko čvrsto spava, da naprosto ne kuži da mu se piški i da do pete godine nitko to ne gleda kao neku poteškoću.
    Hebeš nenaspavane starce i tonu zapišane posteljine

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    S kime god da sam se konzultirala (tete u vrtiću, pedijatrica), kažu mi da je to do 5. godine života normalno i da se tek nakon toga dijete šalje na pretrage. Da postoji mogućnost da je ili mjehur slabijeg kapaciteta ili dijete toliko čvrsto spava, da naprosto ne kuži da mu se piški i da do pete godine nitko to ne gleda kao neku poteškoću.
    Hebeš nenaspavane starce i tonu zapišane posteljine
    Ali rekli su vam istinu - do 5. godine se na to stvarno ne gleda kao na zdravstveni problem. To što je 3 mjeseca bio suh noću u fiziološkom smislu zapravo ne znači puno, dijete mora biti suho bar 6 mjeseci da bi se ponovno noćno mokrenje tretiralo kao sekundarna, a ne kao primarna enureza.
    Do 5. godine se sve stigne unormalizirati. Ta kontrola noćnog mokrenja je kompliciranija nego što se naoko čini, bar sam do tog zaključka došla kad sam i sama bila u toj tematici. Kod mnoge djece prođe jednostavno "skinuli smo dnevnu i noćnu pelenu", ali ima i onih kod kojih to baš ne ide tako glatko.

  13. #13
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ali rekli su vam istinu - do 5. godine se na to stvarno ne gleda kao na zdravstveni problem. To što je 3 mjeseca bio suh noću u fiziološkom smislu zapravo ne znači puno, dijete mora biti suho bar 6 mjeseci da bi se ponovno noćno mokrenje tretiralo kao sekundarna, a ne kao primarna enureza.
    Do 5. godine se sve stigne unormalizirati. Ta kontrola noćnog mokrenja je kompliciranija nego što se naoko čini, bar sam do tog zaključka došla kad sam i sama bila u toj tematici. Kod mnoge djece prođe jednostavno "skinuli smo dnevnu i noćnu pelenu", ali ima i onih kod kojih to baš ne ide tako glatko.
    Da, znam. Dosta sam i čitala o tome. Eto, još godinu dana i valjda bude sve ok

  14. #14
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Mi imamo isti problem. Skinuli pelene, bila cijeli ljeto suha noću, onda odjednom počela pišat krevet. Bila je suha noću cirka 2 i po mjeseca. Ima sad 3 god i 2 mjeseca. Dižem ju noću 2 put pišat. Pije puno mlijeka i jede prije spavanja bocu keksolina, što je vjerojatno dodatni razlog za pišanje noću, ali ne možemo joj ga ukinut jer ništa drugo ne jede. No to je posebna tema. Izgleda da jedino mogu čekat da prođe.

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A mozda se prehladila

  16. #16
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Pa traje to već 3 tjedna. Možda i više. Evo noćas je 2 put bila na tuti, jučer 4 puta. Vjerojatno joj radim medvjeđu uslugu što je stavljam noću piškit. Ali ona se probudi kad treba piškit, samo je pre pospana da se ustane, pa ju ja stavim na tutu. Jer će se inače upišat i plakat da ju promijenim.

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Mali je nekidan strgao ruku pa je dvije noći isto pišao u krevet, onda je i najstarija bila preumorna pa sad svaku noć stavljam na tutu jer koja je opcija realno? Navuć pelene? Ne dat djetetu vode? Pustit da se upiša? Čitala sam da se mjehur onda nešto ulijeni? Ili se stvori navika za noćnim mokrenjem, ali nema opcije brate.

  18. #18
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Mi smo danas završili u Du u bolnici, tako da.... Dizat je na pišanje i po 4 puta ako treba. Iako ništs nije pila cijeli dan, samo infuzije po litra prima.

  19. #19
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Drzite se

  20. #20
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Ja sam vratila pelenu. Nakon skoro 4 mjeseca pokušavanja uspjeh je bio tri puta da je ujutro suh (uz minimalno dva dizanja i skoro ništa sna te tri noći). Potpisala sam kapitulaciju, nek nosi pelenu do faxa ako to znači da ćemo spavati. Ne mogu više. Ubi me presvlačenje kreveta i pranje posteljine svaku noć po 2-3 puta.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  21. #21
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A onaj aparatic sta su cure spominjale za odvikavanje od nocnog mokrenja?
    Andream ga je koristila.

  22. #22
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Moje iskustvo, na uzorku od jednog djeteta kaže, noćna pelena se skida kad dijete bude spremno, a ne mi.
    N. je dnevnu skinula oko drugog rođendana, bez problema. Tražila tutu za obje nužde.
    U tom dobu, svaka noćna je bila dobro zapišana i nismo ni razmišljali o skidanju.
    Oko 4.og rođendana smo rekli da je to-to i da je skidamo, iako nije svaka bila suha.
    Hronoloski se puno i ne sjećam jer mi je bilo traumaticno, znam da je zapišavanje trajalo do pred 6 rođendan.
    Od 5 godine svaku noć sam je dizala oko 2 sata nakon zaspivanja, a najgori period nam je bio kad je dobila sestru. Toliko me izluđivala da sam razmišljala o vraćanju pelene. Vjerovatno bih potražila i pomoć doktora da je baš svaka noć bila mokra.
    Sa 6.im rođendanom je sve prestalo. Ako i ima potrebu, sama se probudi, obavi šta treba i vrati se spavat.
    Eryn i Vera, vaši su, spram moje N., još mali. Nemojte se mučiti. Mislim da se oko šeste godine očekuje uspostava kontrole, tak onda oni imaju još vremena. Ne očekujemo da svi progovore ili prohodaju u isto vrijeme, pa nemojmo ni ovo stavljati u okvire.

  23. #23
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Čitala sam da je sve do 5. rođendana pod normalu, da se iza toga tretira kao problem. Bumo videli.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    4

    Početno

    Ja sam preturila sve i svašta i istraživala dok nisam došla do zadovoljavajućih odgovora. Imam problem, sa starijim sinom s mokrenjem u krevet. Napunio 6 godina pred mjesec dana. Neposredno prije toga, bio je suh 5 noći za redom. Imao je i prije suhih razdoblja i baš kad sam mislila da se riješilo, nastavilo se. Zbog toga, što može ostati suh, ne mislim da trebamo kod doktora. Blizanci, koji su 4 godine, otkad su skinuli pelene, nikad više problema. E sad, ima tu svašta. Čak sam naišla na info da bi mogle biti korisne one Bachove cvjetne kapi u smislu za rješavanje emocije doživljenog šoka i straha, ali to još nisam pokrenula. Naime, on jest doživio stres kao mali, kad sam ja zatvorena na mjesec dana čuvanja trudnoće i porod blizanca kada je njemu bilo godina i pol. Međutim, da se vratim na konkretne informacije koje su mi bar pomogle u toj ludoj šumi neznanja i tabu temi jer nemaš s kim ni pričati. A i rekla bih, nakon svega, da je hrpa dezinformacija. Mi se jesmo upustili u avanturu s aparatićem. Za sada nemam uspjeha, ali nisam ni stisnula na svim frontama. Često funkcionira, ali fali još truda s moje strane. Sljedeće info su mi pomogle da razumijem taj problem i služe mi kao vodilje, stoga želim podijeliti:
    Noćna enureza najčešće je posljedica nepotpunog razvoja veze između refleksa mjehura i mozga, ponekad još i uz nedostatak proizvodnje i ADH hormona (anti-diuretic hormone) po noći. Rezultat toga je da djeca nastavljaju proizvoditi veću količinu urina za vrijeme sna, a njihov mjehur ne šalje signal u mozak za buđenje kad je mjehur pun i treba pražnjenje. Tako kad se mjehur prepuni pražnjenje kreće automatski. Dijete nije lijeno, jednostavno ne dobiva signal za buđenje.
    Znači, dijete nije lijeno, jednostavno mu fali ta veza pun mjehur-mozak-buđenje. Moj sin je čvrst spavač. To dodatno otežava. Ali nije uzrok mokrenja u krevet, jer mokre i oni koji nisu čvrsti spavači i ne mokre oni koji jesu. To je genetski nasljedno, ako je netko do roditelja mokrio, mokrit će i dijete, ili čak ak su baka deda, a roditelje preskočilo, ima šanse da se pojavi kod 3.generacije. Smanjivati količine pijenja prije spavanja, da, ali svejedno ne rješava problem, možda ga samo odgađa. Nikako, al nikako ne nositi djecu na wc u neko doba noći. Zašto? Zato što 1.ono nije svjesno što se događa i ni na koji način ne doprinosi tome da se ta veza razvija, samo se odgađa, 2.zato što će ponekad djeca iz protesta što ih se "gnjavi i tjera" na nešto odreagirati negativno - neće htjet ispraznit mjehur ili će se nakon toga namjerno popišat u krevet. Kazna, nikako! Djeca koja čvrsto zaspu, najčešće se popišaju prvi put (često i jedini) sat i pol nakon što zaspu. Živaa istina! Postoji način na koji se posebno radi sa čvrstim spavačima vezano uz alarm, ali o tome ak nekoga zanima pisat ću više. Ono što sam primjetila je, da ako je spavao po danu, ima mekši san i lakše se budi na alarm. Lijekovi koji se dobiju kad se hodočasti kod urologa, nisu garancija da će dijete prestati mokriti. Oni to isto prolongiraju jer su to anti-diuretski hormoni, on stopira mokrenje po noći i djeluje dok se uzima. Na kraju krajeva, većina djece preraste to mokrenje s oko 6 godina, druga većina do 15.godine.
    Sve u svemu, trening radim s gaćicama pelenom, jer mi je zlo od smrada, mokre posteljine i pranja. A na kraju krajeva, mislim da dijete mora biti dovoljno zainteresirano i svjesno da upre svu snagu u borbu. Često djeci bude motivacija kada imaju neki školski izlet ili prespavanac, kao okidač da se zaista jaaakooo potrude da uspiju. Vidim da alarm ima smisla, samo meni treba više snage istjerati to do kraja.

  25. #25
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja moram moju stavljat na tutu 2 puta noću jer ako ne onda po 2 puta mijenjam piđamu i svu posteljinu. Toliko jorgana nemam. A ona onda stoji mokra i hladi se jer se ne probudi ni kad se zapiša. Ionako se budim hranit bebu, pa usput ovu na tutu. To joj ne remeti san, popiša se i nastavi. Tako je moja majka moju sestru do škole noću dizala pišat.

  26. #26
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Super ako joj to ne remeti san. Kod nas je suprotno. On ako se probudi, to je to. Uspavljivanje nazad traje od pol ure do par sati. Npr. noćas se probudio u 3 i išao provjeriti jel došao dan jer je vidio da mene nema (ustala podojit malu). Budan i lucidan kao da je podne.
    Novo je da me ubija s tim da po danu ide i po 30x piškiti. Tipa svakih 15ak minuta objavi potrebu, otrči i doslovno pišne, nema ni pol deca. Testirali smo urin, napravili urinokulturu, sve ok. Svako malo sama istestiram trakicom za svaki slučaj. Mislim da ima žešćih problema s vezom mozak-mjehur a još mi je mali da ga peljem urologu/nefrologu.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  27. #27
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Mi ćemo u veljači 5 i sve me strah. Dnevnu smo skinuli s netom navršenih dvije i nikada nikakvih problema. Noću još muku mučimo. Toliko čvrsto spava, da se uspije popišati i osušiti do jutra, a da se ne probudi. Neko vrijeme smo ga mi budili i dizali po noći, no svaki put je takav stres doživljavao prilikom buđenja da smo odustali. Dijete se doslovce prestravi kad ga se probudi, dezorijantiran je i nakon toga ne može zaspati i do pola sata. Mučenje i njemu i nama. Na kraju smo totalno odustali. Dvije noći se probudi suh, dvije zapišan. Čekamo da vidimo hoće li taj "klik" u glavi skoro, ako ne, ići ćemo pedijatrici da nas pošalje na pretrage. Ne mogu reći da nismo probali sve, od smanjiti tekućinu navečer, zadnji obrok u 18:30 i još 100 čuda. Psiha je ok i mi u stvari uopće ni u jednom trenu nismo uspostavili to noćno mokrenje, tako da sam poprilično sigurna da nije psihološki faktor. Držite nam fige da to skoro riješimo
    Posljednje uređivanje od tikica_69 : 12.12.2019. at 12:28

  28. #28
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Podižem temu u nadi da su izmislili nešto revolucionarno što će pomoći mom sinu da prestane piškiti u krevet :?
    Ima 3 i pol godine, pelenu smo skinuli uspješno i nikad nikakvih problema vezano uz piškenje/kakanje.
    Pročitala sam sve vaše savjete, sve to radimo..
    ponekad ga dižem po noći (jednom), ali ni to nije garancija jer se onda upiški pred jutro.
    Imamo i suhih noći, nekad i 2-3 zaredom i slavimo ih LoL
    Smrzla sam se na ovo 5 godina.. pa poludit cu do tada.. pranje posteljine i poplona svakodnevno.. hvala bogu na sušilici..

    Dođe mi da mu uvedem noćnu pelenu, ali osjećam da bi to bilo potpuno pogrešno.
    Ili?
    On je jako čvrst spavač, prespavao i ovaj potres, nije ni pozu promijenio..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem temu u nadi da su izmislili nešto revolucionarno što će pomoći mom sinu da prestane piškiti u krevet :?
    Ima 3 i pol godine, pelenu smo skinuli uspješno i nikad nikakvih problema vezano uz piškenje/kakanje.
    Pročitala sam sve vaše savjete, sve to radimo..
    ponekad ga dižem po noći (jednom), ali ni to nije garancija jer se onda upiški pred jutro.
    Imamo i suhih noći, nekad i 2-3 zaredom i slavimo ih LoL
    Smrzla sam se na ovo 5 godina.. pa poludit cu do tada.. pranje posteljine i poplona svakodnevno.. hvala bogu na sušilici..

    Dođe mi da mu uvedem noćnu pelenu, ali osjećam da bi to bilo potpuno pogrešno.
    Ili?
    On je jako čvrst spavač, prespavao i ovaj potres, nije ni pozu promijenio..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pitanje prvo - ima li ti dijete treću mandulu ili slično? Hrče po noći? Ne može disati? - iz iskustva govorim, jer se mom starijem sinu noćno mokrenje sredilo u roku odmah nakon što je prošao operaciju sve tri mandule s tri godine života. Kao odrezano...

    Osim toga, prije nego su mu sredili mandule, pomagale su čarape (jer se noću otkrivao) i jedno buđenje radi pišanja.

  30. #30
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Hej Peterlin,

    Nema problema s 3. mandulom..
    Nosi čarapice po noći i termo pidžamu jer se otkriva.
    Budim ga (ponekad) za piškenje, ali bude baš jadan i rasplače se.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Kad kažeš da ste pelenu skinuli uspješno, znači li to i da mu je noćna pelena bila suha u to vrijeme? Je li uopće prošlo 6 mjeseci da je bio suh noću?
    Jer ako nije, onda vjerojatno još nije bio ni spreman za skidanje noćne pelene.
    U ovom uzrastu mislim da ne možete učiniti ništa drugo nego da ga noću budite za wc (jednom ili dvaput, treba procijeniti po potrebi) i da smanjite količinu tekućine i hrane s diuretskim djelovanjem koju konzumira prije spavanja (nama je bilo rečeno, iza 18 h).

  32. #32
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Nije uopće pogrešno vratiti noćnu pelenu, ja bih upravo to napravila (ako se radi o primarnoj enurezi - vidi što piše tanja).

  33. #33
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    tanja_b ne, nije nikad bio suh noću..max 3-4 noći... i onda opet par noći piškenja.
    Vjerojatno si u pravu, trebali smo ostaviti noćnu, a ja sam maknula obje istovremeno vjerujući da tako treba. Na više mjesta sam pročitala da ostavljanje samo noćne zbunjuje dijete

    Očito se onda radi o primarnoj enurezi kao što Jurana kaže.
    Mi se zapravo još nismo uspješno skinuli iz pelene?

    tanja_b što ti misliš o vraćanju noćne pelene?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    tanja_b ne, nije nikad bio suh noću..max 3-4 noći... i onda opet par noći piškenja.
    Vjerojatno si u pravu, trebali smo ostaviti noćnu, a ja sam maknula obje istovremeno vjerujući da tako treba. Na više mjesta sam pročitala da ostavljanje samo noćne zbunjuje dijete

    Očito se onda radi o primarnoj enurezi kao što Jurana kaže.
    Mi se zapravo još nismo uspješno skinuli iz pelene?

    tanja_b što ti misliš o vraćanju noćne pelene?
    I izgledalo mi je da je bilo tako. Za utjehu, i ja sam puno puta čitala da ostavljanje noćne pelene "zbunjuje" dijete, ali u stvari, ako spava, onda ga ništa ne zbunjuje
    Kod neke djece zaista to istovremeno skidanje obje pelene dobro funkcionira. Ali ima djece kod koje je to nešto sporiji proces i ne ovisi o odgojnim metodama roditelja.

    Ako bi vam vraćanje noćne pelene olakšalo svakodnevni život i mirno spavanje, onda bi to bila veća prednost nego nedostatak. Pa možete nakon nekog vremena probati ponovo. Bitno je da ne mislite da vi nešto krivo radite s djetetom.
    Možete probati i s buđenjem za wc, ali ako je tako kako kažeš, da je dijete plačljivo kad ga budite a inače da tako čvrsto spava, od toga ne bi bilo neke koristi, ni njemu ni vama. Ja bih u tom slučaju radije vratila pelenu, koliko god to sad izgledalo kao korak unatrag.
    Noćno mokrenje se kod svih kad-tad izregulira, nekima treba više vremena, nekima treba pomoć, ali prije 5. godine to se zaista ne smatra zdravstvenim problemom.

  35. #35
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    I ne bih uopće razmišljala u kategorijama uspješnog i neuspješnog skidanja pelene. Radi se o fiziološkom sazrijevanju, netko ranije u nečemu, drugi kasnije u drugome. Nitko ne govori o neuspješnom prohodavanju i slično. I svi na kraju dođu do istoga

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A jeste li probali s kahlicom pored kreveta?

  37. #37
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Složila bi se sa Tanjom.
    Moje su cure obje bile u platnenima. Starijoj je počela smetati pelena negdje kad je prohodala, sa tutom smo se upoznale praktički čim.je počela sjediti, dugo.je bila suha noću, i ona je skinula pelenu sa nekih 16mj. i nikad poslije nije bila mokra noću.
    Mlađa, totalna suprotnost! Danju stalno aktivna, zaigrana, nikad joj nije smetala mokra platnena, čak joj ni pokakana nije prestavljala problem.. ona nije imala vremena sjedit na tuti i "čitati" slikovnice. Noću spava ka zaklana, uvik mokra.. dnevne smo se nekako riješili sa biće 2ipo, a noćnu smo ostavili. Kad je prerasla platnene, kupovala sam najveće jednokratne. Budući da nije išla u vrtić, njoj to nije bio problem, nitko je nije zezao za to. Sa 5 smo bili na pretragama (prije toga nije ni nužno radit pretrage). Dr je predložila lijekove neke hormonske, al samo ako nam njeno mokrenje predstavlja problem. Odbili smo i nastavili pratiti,.. nije bilo nikakvog obrasca po kojem bi mogli zaključiti kad će bit suha kad mokra.. Lito pred školu je dugo bila suha, onda opet polaskom u školu mokra. Onda se dogodilo pred kraj prvog razreda (sa 7god i 3mj) , da je slomila ruku i oszala doma misec dana. Taman sam kupila onaj alarm za mokrenje, planirala preko lita probati sa tim, jer je sad lagano to njoj već bio bed.. i u tih misec dana korištenja prestalo je, i od onda je prošla cila suha godina!
    Aparatić nam se pokazao super.. sad, je li slučajno se poklopilo ili je baš on zaslužan, ne znam, al u svakom slučaju vrijedi probati. Sretno! I strpljivo

  38. #38
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    I moja s 3 i po godine piša u krevez noću. Više od pola godine ima da smo skinuli pelene. Bila je mjesec dana suha noću, onda je počelo. I iskreno, pomirila sam se s tim. Jede puno tekuće hrane, pije bocu prije spavanja, dižem je noću na tutu. Nekad je ne skužim da stenje i uzdiše, pa se popiški. Ne puno, al moram minjat pidžamu. Tako je, kako je. Neće s 10 godina pišat krevet ( valjda). To mi malo komplicira prebacivanje u njihovu sobu, al preživit ćemo.

  39. #39
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    U međuvremenu je dobio i kozice s visokom temperaturom pa sam vratila pelenu jer mu nudim da pije cijelu noć.
    Hvala svima na savjetima

    jelena.o , nemamo kahlicu, ali wc nam je 3 metra udaljen pa ni ne vidim poantu kahlice.

    VeraM joj, da se moj toliko malo zapiški uopće se ne buh sekirala.. promijenila bi 3 pidžame ako treba.
    kod nas zapišavanje znači pranje pidžame, podloge za madrac (koja se suši tri sata), plahte, popolona i navlake za poplon

  40. #40
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Imali smo i mi takvih situacija. Sve s kreveta prat. Ali s vremenom, tjedni, mjeseci, počela se budit i reagirat na potrebu za piskenjem. Još se ne može dovoljno razbudit da se sama popiški, ali naučila sam reagirat na te njene znakove. Pa koji put malo pobigne u gaće, a koji put se sva zapiša. Ali to sve manje. Treba im vremena. Moja majka kaže da je moju sestru do škole noću dizala na zahod.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas zapišavanje znači pranje pidžame, podloge za madrac (koja se suši tri sata), plahte, popolona i navlake za poplon
    Ovo znači da je mjehur noću jednako pun kao i danju, tj. da još nije reguliran "noćni način rada" mjehura.
    Naime, noću se stvara manje mokraće (koja je onda koncentriranija) i zato obično i ne idemo noću svako malo na wc. Ako je mjehur toliko pun da se zapiša do glave, očito još nije ni spreman za skidanje noćne pelene. Taj sustav veze neurohipofiza-mjehur treba sazreti, i sredit će se s vremenom, bez brige.

  42. #42
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ne znam što sam se javljala. Jutros je ostala duže spavat s tatom (cosleeping), i zapišala sebe, njega, krevet, jastuk, deku.
    Posljednje uređivanje od VeraM : 05.04.2020. at 10:10

  43. #43
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Mi smo konačno imali konkretan pomak naprijed. Puj, puj, puj, da ga ne ureknem...
    Pred cca 4mj sam ga preselila u vlastiti krevet, skinula mu pelenu i obložila krevet nepropusnim podlogama. I u ta 4mj je bilo svega, od dizanja 3-4x na noć pa do ne dizanja uopće. Znao je biti mokar do grla i ne probuditi se i znao se probuditi čim se malo smoči. Unazad tjedan dana nije bilo incidenta. 2x se sam probudio za piškiti a ostalo je prospavao cijelu noć suh. Trenutak za koji sam mislila da neće nikada doći.
    Jedino što sam unazad tih tjedan dana promijenila je da sam svih drilala da mu ne dajemo piti više od par gutljaja vode iza 17.30. E sad da li je do toga ili je konačno došao onaj klik koji se željno čekao, ne znam...

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •