Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: Problem sa kilama

  1. #1
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno Problem sa kilama

    Kao sto naslov kaze imamo malcice problemcic. Dakle od rodenja je bio veliki i krupan i volio jesti...i oduvijek je bio onako punasni i nekako za svoju dob imao fino kila. E sada nekako mi se cini da je to sad mozda za neki nadzor. Odnosno ne mislim da bi mozda bilo dobro da odemo kod nekog doktora da mu recimo napise neki jelovnik pa da se proba toga držati. A ti doktori se zovu nutricionisti
    A radi se o djetetu od 13 godina 168cm i 80 kg. Sa tim da je u 5 razredu na sistematskom doktorica rekla da ima 20 kg viska. Ali tada je imao 74 i bio nizi. Pa eto od tada se borimo i fino je drzao kile oko 73-74 do sada ljeta kada je na samom kraju godine uganuo nogu i skori 2,5 tjedna je prakticki samo lezao i jeo. I jos dva tjedna na stakama. Onda je i cijelo ljeto bio na moru sa bakom i dedom i nije kontrolirao kile niti se vagao i kile otisle na nekih 79. I sad ovaj tjedan jos kila gore i hop 80. Tako da ne znam mozda neki vas prijedlog bi isto dobro dosao..ne znam nisam vise pametna.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mislim da imas na Rebru ambulantu za debljinu u sklopu endokrinologije i oni timski prate dijete ( endokrinolog, nutricionist, psiholog).

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,493

    Početno

    Ima i u Klaićevoj na gastroenterologiji
    Poremećaji u prehrani

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A dok ne odeš kod doktora, točnije dok ne nagovoriš sina da ode, što je puno teže, možeš par stvari promijeniti.
    Više nemoj kupovati sokove, nikakve grickalice neka ne budu u kući, ni bomboni, samo obične čokolade, jer nešto mora slatko.
    Ne kekse, ali kolače može, no gledaj koliko pojede. Mome je i navika pijenja puno mlijeka donosila dosta kila.
    I vježbati mora, sobni bicikl je super, ali...on to mora htjeti.
    Uglavnom, poznati su mi vaši problemi, a kile već godinama idu gore, pa dolje, ali sve je u njegovoj odluci. Pubertet i nagli rast će smanjiti kile, ali isto tako povećati i ego i osjetljivost te će svaka tvoja riječ o višku kila uglavnom izazvati sukobe.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,493

    Početno

    Potpuno se slažem s beti
    Za pregled će ti trebati popis hrane koja je pojedena u tjedan dva.ali sva klopa i piće.
    Možda ga to osvijesti kaj jede i kolko za početak

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Dodala bih samo da u tom projektu mora sudjelovati i surađivati cijela obitelj uključujući bake/djedove koji neopisivom lakoćom izražavaju ljubav doslovno šopanjem unučadi. Dakle, krenite od totalnog izbacivanja "industrijske" hrane, sokova, keksa, grickalica, bijelog kruha itd. Svima će vam biti bolje.

  7. #7
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Više nemoj kupovati sokove, nikakve grickalice neka ne budu u kući, ni bomboni, samo obične čokolade, jer nešto mora slatko.
    To dođe kao kazna i mučenje.

    Zašto ne bi jednostavno sve to zamijenili sa zdravim alternativama koje duže drže sitost? Ljudi grickaju ili iz dosade, ili zato jer ih ono što su jeli nije zasitilo.

  8. #8
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Ovako sokove već ne kupujemo dugo samo na proslavama tipa rođendani i tako nešto.Isto je i sa kolačima ne pečem osim za rođendani božić. Grickalice također ne kupujem samo slatko i to recimo čokolade ponekad kekse ali sam i to smanjila na minimum. imam još jednog koji voli slatko a on nema taj problem...on ima problem sa debljanjem. Ne kupujem ni kechup ni majonezu jer to ak je u friđu to nestaje bestraga .A što se tiče vježbe trenira rukomet i ima svaki dan trening od 21-23 osim petka. Tako da mu ni vježbanja ne fali i naravno vikend su najmanje dvije tri utakmice. Da nema toga bilo bi još gore odnosno ni nemrem zamisliti.E sad jedino on dobiva neki svoj đeparac pa sa tim radi što hoće..pa si zna kupiti sko ili neke grickalice...to mu ne mrem oduzeti ni branit.Ali ni to nije puno 15kn tjedno. Da a već mu je ego sad koma...čim spomenem nešto oko hrane već mu je nos do neba.
    Da a to što se tiče pisanja bi bilo ok ali to bi on trebao sam htjeti ali to je već malo problem koliko bi on bio realan i iskren.
    Beti znači vi ste uspjeli to sami bez doktora...kako kontrolom...ili..?
    A to za rebro prepostavljam treba uputnica i preporuka doktora opće prakse?

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Da, krenite od obiteljskog doktora i osnovnih pretraga, možda ima i neki zdravstv. poremećaj.

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Baš i nije nešto uspio. Uvijek sam se trudila da svi jedu kvalitetno, ali, ne uspijeva kod svih jednako. On je velik, jak, varira težinu poprilično. Kad odluči, smršavi, pa posustane. Više ni riječ ne govorim. Punoljetne osobe same odlučuju. Uglavnom, u srednjoj školi je bilo super, jer je jako narasao.
    Nismo nikada išli za to liječniku, uostalom na svakom godišnjem sistematskom je zdrav. Samo k'o od gore odvaljen.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 28.10.2018. at 13:54

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moja cura je pod nadzorom dj endokrinologa, izmedju ostalog i zbog kila. Idemo privatno dr Dumicu. Ona je mladja i hoce suradjivati. Od prosinca 2007 izgubila je kilu i pol i narasla 5 cm. Jos uvijek ima 2-3 kg viska na visinu.

    I sin je u jednoj fazi imao viska kila, sad je u fazi intenzivnog rasta pa se jako izduzio i sasvim je ok trenutno.

  12. #12
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,475

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako sokove već ne kupujemo dugo samo na proslavama tipa rođendani i tako nešto.Isto je i sa kolačima ne pečem osim za rođendani božić. Grickalice također ne kupujem samo slatko i to recimo čokolade ponekad kekse ali sam i to smanjila na minimum. imam još jednog koji voli slatko a on nema taj problem...on ima problem sa debljanjem. Ne kupujem ni kechup ni majonezu jer to ak je u friđu to nestaje bestraga .A što se tiče vježbe trenira rukomet i ima svaki dan trening od 21-23 osim petka. Tako da mu ni vježbanja ne fali i naravno vikend su najmanje dvije tri utakmice. Da nema toga bilo bi još gore odnosno ni nemrem zamisliti.E sad jedino on dobiva neki svoj đeparac pa sa tim radi što hoće..pa si zna kupiti sko ili neke grickalice...to mu ne mrem oduzeti ni branit.Ali ni to nije puno 15kn tjedno. Da a već mu je ego sad koma...čim spomenem nešto oko hrane već mu je nos do neba.
    Da a to što se tiče pisanja bi bilo ok ali to bi on trebao sam htjeti ali to je već malo problem koliko bi on bio realan i iskren.
    Beti znači vi ste uspjeli to sami bez doktora...kako kontrolom...ili..?
    A to za rebro prepostavljam treba uputnica i preporuka doktora opće prakse?
    domy,ovi treninzi su jako kasno i zapravo nisu idealni prirodnom bioritmu jer pretpostavljam da zbog treninga on ponovno jede kad dođe doma u te kasne sate (što nije dobro al shvaćam da bude gladan) i ide kasno spavati. San je također prijatelj mršavljenja.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    domy,ovi treninzi su jako kasno i zapravo nisu idealni prirodnom bioritmu jer pretpostavljam da zbog treninga on ponovno jede kad dođe doma u te kasne sate (što nije dobro al shvaćam da bude gladan) i ide kasno spavati. San je također prijatelj mršavljenja.
    I meni je to zapelo za oko - ti kasni treninzi koji vjerojatno samo dodatno otvore apetit, ali rekoh, bolje neka se na tu temu javi neka od aktivnih sportašica

  14. #14
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Lili treninzi u navedenom periodu su skoro pa "normalni" za djecu od 5. osnovne. sto je po meni strasno, ali eto funkcionira vec jako dugo, bar kod nas na selu.

  15. #15
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    točno, ti večernji treninzi su i kod nas must ako želiš skupit ekipu koja je u dvije različite smjene, i onda bude gužva u dvoranama pa neki počinju u 7, a neki u 9. Meni je to isto grozno, jer ajde ti onda zaspi prije ponoći, a ujutro škola u 7:30, ali tu nemaš nekog izbora, ako treniraš dvoranski sport, onda je tako

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    M. ima zimi trenige od 22:15-23:15 i to na otvorenom klizalistu. Tako je valjda od njegovih 12 godina.
    Jedino sto on nema problema sa tezinom ( BMI 19) , ne voli jesti, izbirljiv je , a nakon treniga popije jedino kakao.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.10.2018. at 16:26

  17. #17
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Da slazem se da su ti treninzi jako kasno...i ja bi to zabranila ali eto navodno ne mogu drugacije. Ili tako ili nikako...pa onda pristanes i na tako. Jel mislim da bez toga bi vec bio ko zna na kojem broju. Da sto se tice jela prije uglavnom nije jeo...onda smo mu rekli da bi trebao pojesti poslije treninga nesto. U principu takva je i preporuka da se pojede poslije treninga nesto. I eto ti vraga odu kile...tako da sve to skupa je koma.

  18. #18
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    A najgore u svemu je sto on voli jesti...ali naravno ne sve. I moze pojesti puno pogotovo sada u pubertetu i stalno ke gladan

  19. #19
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Treninzi mnogih sportova su kasno i to sigurno nije razlog problema koji sin od domy ima. Vjerojatno satnica treninga ne pomaže, ali sigurno nije uzrok.
    Gastro ambulante u Klaićevoj i Vinogradskoj bave s poremećajima prehrane no takvi su poremećaji primarno bolesti psihe sa posljedicama u fizičkoj manifestaciji. Ima smisla ići na obradu tamo ako je sinov višak kilograma rezultat kompulzivnog prejedanja.
    Ako to nije slučaj, a nisam stekla taj dojam iz prvog posta, prva adresa bi bila endokrinologija, zatim ako se isključe fizički uzroci nutricionist.

  20. #20
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Domy uletjela, nutricionist bi trebao obzirom na dob, visinu i konstituciju izračunati dnevne kalorijske potrebe i u skladu s tim složiti prijedloge dnevnog jelovnika.
    Naravno da je tu ključna i njegova volja i želja.

  21. #21
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,475

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    Da slazem se da su ti treninzi jako kasno...i ja bi to zabranila ali eto navodno ne mogu drugacije. Ili tako ili nikako...pa onda pristanes i na tako. Jel mislim da bez toga bi vec bio ko zna na kojem broju. Da sto se tice jela prije uglavnom nije jeo...onda smo mu rekli da bi trebao pojesti poslije treninga nesto. U principu takva je i preporuka da se pojede poslije treninga nesto. I eto ti vraga odu kile...tako da sve to skupa je koma.

    Možda da poslije treninga popije kakao ili pojede bananu tako nešto, a ne da baš "jede".
    ja sam negdje visine kao on pa mi se 80kg čini zaista jako puno. a opet možda "muške" kosti i građa ...

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne vjerujem da je hrana nakon treniga glavni problem. Pretpostavljam da se i tokom dana slozi fini unuos. Prevelik od potreba.

  23. #23
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Ne nije da se prejeda pazi vise manje i mi nekad uletimo. Jer kao sto je netko rekao u pubertetu su osjetljivi na svaki klinac...inace je osjetljiv a sada specijalno. Ali moze pojesti puno i da se ne kontrolira to nebi bilo dobro... Recimo malog od 9 godina kad pitam jesi gladan nisam i uglavnom nikad ni nije...rijetko da veli da hoce jesti i da je gladan. A veceg niti ne pitam jer znam da je on gladan i on si uglavnom uzme sam.

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Za pocetak neka vodi ( i vi) dnevnik prehrane i upise SVE sto pojede kroz dan. Svaki zalogaj i svaki gutljaj pica koje nije voda . I unos vode neka vodi evidenciju. Treba piti barem 2-3 litre vode dnevno. Nekad se potreba za vodom zamjeni za glad, posebno ako intenzivno trenira.

  25. #25
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Prvo odite dr.i on bi vas trebao uputiti endokrinologu.Napraviti osnovne pretrage.
    Tako smo mi.Nazalost u pozadini jela i debljine stajala je bolest.
    Ne kazem da je to slucaj kod vas.Ako je sve ok onda nutricionist ili jelovnik koji vam da endokrinolog.

  26. #26
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Javlja se debelo dijete, a onda i debela odrasla osoba (koja je, istinabog, skuzila kako se rijesiti viska kila.... do nedavno).

    Sto jedete doma, bas ono za dorucak, rucak i veceru? Ja sam trebala odrasti i poceti se skroz brinuti sama za sebe (u smislu iseliti iz kuce) da do kraja shvatim da zdrava, kod kuce kuhana hrana moze bez problema biti nutritivno gora od fast fooda (pod uvjetom da u fast foodu eventualno biras zdravije varijante).

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja se smrznem kad pogledam koliko kalorija ima klasicni pripremljena hrana u menzi kod mene na poslu. Porcija variva ( poriluk ili kelj) bez mesa ( ako ne racunamo plutajuce komadice speka) 450 kcl , pohanac uz to jos 450 , ako ubacimo sniticu kruha 100 , a mozda i kolac 350 .
    Stvarni nemam pojma kako oni u varivo uspiju upucati toliko kalorija, ali tako pise.

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Samo da kazem da ja nosim hranu na posao, ali volim citati jelovnik jer ima izrazene omjere ugljikohidrata, masnoca i proteina , plus kalorije.

  29. #29
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ako natrpaju varivo zaprškom, eto ti kalorija koliko hoćeš.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Imam ja takvih primjera... kao sve je doma zdravo, i normalno... ali u pozadini kad gledaš to su ogromne količine hrane koje ta djeca za svoju dob pojedu...
    kako kontrolirati ne znam, osim da se roditelja prvo dobro izgrdi (dakle već prije godinu dana je bilo 20kg viška, a ni tih 20 nije skupljeno u jednoj godini); drugo npr. da se ne spoha 10 šnicli nego 4 - za svakog člana obitelji po jedna; da se djetetu servira hrana na tanjuru, a ne da se stavi lonac na stol pa da se uzima repete po izboru; neka pojede prije treninga, a nakon treninga nešto sitno; morate isprobavati razne trikove, dok ne dođete do prikladnog rješenja ...

    odraslima je teško, a djeci još i teže skinuti nakupljene kilograme (ili ne dobiti nove kilograme) ... tako da sretno!


    PS.

  31. #31
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    jesi li probala kada to provesti u djelo? s djetetom koje obožava jesti, može puno pojesti i "stalno" je gladno. Zdravo je. Tko nije probao ne zna kakva je to borba, posebice kada je riječ o malom djetetu koje ne razumije u čemu je problem i koje svaku uskratu hrane doživljava kao kaznu.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    PS koji sam nadopisala nije se objavio... bilo je riječ o iznimkama (bolesnima i sl.), vjerujem da je teško kontrolirati hranu itd.

    Dio debele djece roditelji (obitelj) hrane od malena ogromnim količinama hrane i to ne jabukama, nego konkretnom hranom , i dizanim tijestom ... Naravno da će takvo dijete već u dobi od 3 godine biti stalno gladno i tražiti sve više i više hrane.
    Debele djece i onih koji obožavaju jesti je uvijek bilo i bit će. Ali danas je debelih puno više nego prije. Da, svi oni obožavaju jesti, ali da su roditelji pazili od rane dobi, onda bi malo manje obožavali...

    Teška tema. Roditelji takve djece su vrlo osjetljivi i ne žele prihvatiti realnost.

    Ja sam sad debela (nisam prije bila), i znam koliko je teško othrvati se hrani, posebno kad loše zdravlje uplete svoje prste. Ali svojoj djeci koja nemaju nikakve dijagnoze koje imaju za posljedicu debljinu ne "dozvoljavam" (kontrola prehrane, nema kolača i dizanog tijesta, danas je varivo, sutra vjerojatno isto) da se udebljaju dok su djeca. Kad odrastu nek od sebe rade što hoće.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •