Dobar dan, pratim forum već godinama i tek sad sam odlučila napisati svoj prvi post jer trebam pomoć.
Naime, moj nećak ima 19 mjeseci i teškoće u razvoju.
Od 10 mjeseci ide na vježbe 1x tjedno, kod kuće se ne vježba s njim. Sa 15 mjeseci otkrivena mu je mioklona epilepsija, dobio je lijek i napadi su prestali, lijek i dalje pije. Zadnji EEG, prije mjesec dana, bio je uredan. Preporučena je MR mozga koju još nije napravio jer se čeka termin u Klaićevoj. Ide u dnevnu bolnicu u Suvag (dobio je dva mjeseca terapija od čega je mjesec dana već prošlo) gdje ga vodi teta čuvalica. Naime, njegovi roditelji oboje rade i ne provode nikakve vježbe kod kuće, tvrde da to nije potrebno jer da vježba u Suvagu, a kod kuće imaju i starijeg sina od tri godine koji traži svoje vrijeme.
Dječak se ne može samostalno dovesti u sjedeći položaj, kad ga se posjedne vrlo je nestabilan, često pada jer nema razvijene obrane. Zna kleknuti i malo održati takav stav, ali onda sjedne u slovo W (i roditelji ga ne ispravljaju), pomalo puže, ali s niskom zdjelicom i jako raširenim nogama, ne zna staviti kockicu u kutiju, kad ga pitam gdje je mama ponekad se okrene prema njoj, ne zna mahnuti papa, zna rukama pokriti oči (kao da ga nema), ali na oči stavi gornji dio dlana, ne govori ništa s razumijevanjem, …
Ono što mene muči je da li je zaista moguće da s njim ne treba dodatno vježbati kod kuće i da je dovoljno vježbanje u Suvagu (ukupno dva sata dnevno je tamo) odnosno odvođenje na vježbe 1x tjedno kad ne ide u Suvag. Često je i bolestan pa i ta tjedna vježbanja preskoči. Ja sam uvjerena da trebaju puuunoooo vježbati, ali svi moji pokušaji da im to kažem padaju u vodu jer se naljute i tvrde da oni to ne mogu i da mali napreduje i da je „baš sladak“. Bojim se da im vrijeme nepovratno ide, a ne znam što napraviti.
Molim savjet što napraviti, kako roditelje osvijestiti da imaju problem i nemaju vremena čekati. Jel netko zna za situaciju da se s djetetom nije vježbalo i kako je sve završilo?