Stranica 12 od 13 PrviPrvi ... 210111213 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 616

Tema: kupnja stana za djecu ili štednja u nekretninama

  1. #551

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno.
    O medicini se i radi i mislim da si je moja kći to sve jako dobro i realno posložila.
    Faks je šest godina, ako završi u roku, imati će 25 kad završi.
    Onda ide specijalizacija.
    Cilj je kirurgija. Mislim da je to još pet godina. Ako ne i više.
    Ako ju dobije u roku godinu od završetka studija inati će 31 kad završi.
    Dakle, doktorat prije 35. nema šanse.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Tanči, kad kćer upisuje faks?
    Sjećam se kad su nas na prvoj godini pitali tko bi što specijalizirao pa su svi htjeli kirurgiju, a onda na zadnjoj svi hoće dermu i fizikalnu.
    Doktorat se može upisati i za vrijeme specijalizacije, ako se ima volje i vremena i bodova. I novaca, jer ga plaća sama.

    Evo ja ću na tragu ovog što je Trina napisala reći da od mene nitko nije očekivao da upišem medicinu, niti me itko tjerao, niti imamo doktore u obitelji, jednostavno me medicina zanimala više nego bilo koji drugi fakultet.
    Ali isto tako moram priznati da mi je najljepši period života bio kad sam bila - kućanica.
    Volim svoj posao i dobra sam u tome što radim, ali meni je najdraže doma peći pite, razvoziti djecu na treninge, ići na njihove koncerte i voditi ih u park.

  2. #552
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    annvilli, baš lijepo

  3. #553
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj annvilli prvotno napisa Vidi poruku
    Tanči, kad kćer upisuje faks?
    Sjećam se kad su nas na prvoj godini pitali tko bi što specijalizirao pa su svi htjeli kirurgiju, a onda na zadnjoj svi hoće dermu i fizikalnu.
    Doktorat se može upisati i za vrijeme specijalizacije, ako se ima volje i vremena i bodova. I novaca, jer ga plaća sama.

    Evo ja ću na tragu ovog što je Trina napisala reći da od mene nitko nije očekivao da upišem medicinu, niti me itko tjerao, niti imamo doktore u obitelji, jednostavno me medicina zanimala više nego bilo koji drugi fakultet.
    Ali isto tako moram priznati da mi je najljepši period života bio kad sam bila - kućanica.
    Volim svoj posao i dobra sam u tome što radim, ali meni je najdraže doma peći pite, razvoziti djecu na treninge, ići na njihove koncerte i voditi ih u park.
    Da, ovo je očekivano i poželjno razmišljanje u ODREĐENOM životnom periodu, ali kad taj period prođe, djeca narastu i osamostale se, a ti nemaš ništa drugo osim pita i vozačke, nije baš sjajna perspektiva. Treba imati tu komad vremena za sebe i svoje interese, kaže baba s iskustvom.

  4. #554
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    AnnVilli,
    Upisuje sljedeće godine.
    Sad je maturantica.
    Ne vjerujem da će odustati od kirurgije.
    Nju zanimaju izazovi.
    Što veći, to bolji.
    Stvaranje. Spašavanje života. Nemoguće i bezizlazne situacije.
    To nju zanima.
    I ne uspije li tu dobiti željenu specijalizaciju, otići će van.
    To je 100% sigurno.
    Ja isto volim biti kućanica, tako da te razumijem u potpunosti.
    No, moja kći nije takva.
    Ona je najsretnija među knjigama, kad ima neki izazov pred sobom.
    Ne zanima ju kuća, čišćenje, perilicu i suđericu ne zna ni uključiti ( ni ne mora) kuhanje joj isto nije privlačno.
    Iako mi je napravila Ledeni vjetar za rođendan prije dvije godine i bio je savršen.
    Ali to je bilo tada i nikad više
    Jedino ćemo vidjeti kako bude ako osnuje obitelj.
    Mada mislim da bude, ako rodi, išla raditi čim prije.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #555

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ne znam, tanci, ja ni vlastite planove i snove ne dozivljavam tako sigurnima.. A sinovljeve u dobi od 17 jos manje. Nekako sasvim mi se ocekivanim cini da se covjek predomisli, da ga zivot negdje drugdje odvede..pogotovo tako mlad covjek.

  6. #556
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ne znam, tanci, ja ni vlastite planove i snove ne dozivljavam tako sigurnima.. A sinovljeve u dobi od 17 jos manje. Nekako sasvim mi se ocekivanim cini da se covjek predomisli, da ga zivot negdje drugdje odvede..pogotovo tako mlad covjek.
    Slažem se.
    Osim što je očekivano da se predomisli ili da se stvari drugačije poslože iz bilo kojeg razloga, jako je poželjno da to nitko ne doživi kao veliku tragediju.
    Očekivanja i želje su ipak samo to - očekivanja i želje. A život živimo svaki dan.

  7. #557
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Ja mislim da se predomišljanje kod kćeri od Tanči neće dogoditi, to su takve osobnosti koje znaju što žele i daju sebe 150% da to i ostvare. Poznajem jednu takvu
    Držim joj fige na tom putu!

    Jedino što se može ispriječiti je "život" i neočekivani obrati, nekad nas odvedu čak i u boljem smjeru, koji možda nismo ni razmatrali.

  8. #558

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Sa 17 godina da zna vlastiti zivotni put.. To je sigurno odlicno jer nema onog gubljenja sto cu i kako cu, pa covjek odmah zna na sto trositi energiju. Iako je ekonomicno, ja sam romantik.. Meni je to gubljenje i biranje nanovo najljepsi dio zivota. I obiteljski i poslovno i prijateljski.. Isto bih pozeljela i djeci si, iako bi mi mnogo lakse bilo gledat ih kako ostvaruju zeljeno.
    I ja ne poznajem nikoga tako sigurnog i odlucnog. Pa s kim se ja to druzim ovih tridesetak godina?

  9. #559
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Moja frendica je do negdje 25.tvrdila da joj je karijera sve, sve radila za poslovni plan. Veze usput, planirala se odseliti daleko van (preko oceana). Nikakva djeca, ništa.
    Onda je upoznala tipa, zaljubili se ludo. U godinu dana su već bili vjenčani i radili na djetetu. Sad imaju jedno, planiraju još. Selidba joj više nije ni na kraju pameti. Doduše i dalje je ljuta što su žene malo "kažnjene" da zbog trudnoće i roditeljstva ne mogu toliko napredovati kao što mogu muškarci

    Stvari se mijenjaju.

    Eto mi i susjede koja je prije manje od godinu dana govorila da se nikad neće udati, vjenčana i s malom bebom :D

  10. #560
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Moja frendica je do negdje 25.tvrdila da joj je karijera sve, sve radila za poslovni plan. Veze usput, planirala se odseliti daleko van (preko oceana). Nikakva djeca, ništa.
    Onda je upoznala tipa, zaljubili se ludo. U godinu dana su već bili vjenčani i radili na djetetu. Sad imaju jedno, planiraju još. Selidba joj više nije ni na kraju pameti. Doduše i dalje je ljuta što su žene malo "kažnjene" da zbog trudnoće i roditeljstva ne mogu toliko napredovati kao što mogu muškarci

    Stvari se mijenjaju.

    Eto mi i susjede koja je prije manje od godinu dana govorila da se nikad neće udati, vjenčana i s malom bebom :D
    Kao predstavnik starijih - stvari se mijenjaju i u drugom pravcu, pa tko je u dobi 30+ tvrdio da je super bit doma, u dobi od 50+ se raspituje za stanje na tržištu rada. U krugu mojih poznanica, kad djeca porastu, pa je onda opet u planu povratak na posao itd. Tko će sve unaprijed predvidjeti na rok od 20+ godina, što je horizont o kojem pričamo. Zato mi je ova tema isto :/. Pogotovo kao osobi iz Dalmacije, kad gledam sva ta sela s kućama s planom staraca "mi ćemo na prizemlju", "sin1 na prvom katu", "kćer il sin2 na drugom katu". A sin i kćer biće u ZG pa se sad to prenamjenjuje u apartmane ili tko zna što ili dogradi bazen, starci isele, pa to postane Villa Anita za ko ima para. U ZG-u da će se stanovi tako ludo obrtat da se isplate kao štednja - ne znam. A u Slavoniji bit će djeca u Irskoj, a kuća sad lagano tone po vrijednosti u podrum.

    Tko će razvoje industrija i svijeta predvidjet na rok od 20 godina, inclusive cijene stanova i isplati li se ili ne. Pogotovo u volatilnoj zemlji kao što je RH, gdje se zakoni mijenjaju ko cijene dionica na burzi. U Jugi počičkali bunkere prema Italiji po otocima, za NNNI, napad iz sasvim drugog smjera došao.

    Tako da mi je teško razmišljati o toj isplativosti, pogotovo ako se ne radi o paru koji npr. ima dijete od 15 god, pa sad imaju prilike ubost nekretninu - tima bih rekla go for it. Ali ovima od 4 i 5...

    Zdvojna sam oko toga.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.11.2018. at 16:24

  11. #561
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Vila Anita

    Meni je posve normalno da srednjoškolac koji upisuje fax zna na koji fax cilja za godinu dana.

  12. #562
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I meni isto.
    mislim, normalno mi je i da se neki ne mogu odlučiti između dvije ili tri opcije, odnosno da neki uopće ne znaju sto bi željeli, ali nije mi ni najmanje čudno da određeni dio djece zna što želi.

  13. #563
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Pa znaju sto zele. Sad,iz trenutne pozicije. Al nekako mislim da je previse govoriti da 18godisnjak izricito ima isplanirano slijedecih 5-10-15 godina i da je to to, nema druge opcije.

    Jer se i njima mogu promijeniti zelje, prioriteti, doci do svakakvih situacija.

  14. #564
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Vila Anita

    Meni je posve normalno da srednjoškolac koji upisuje fax zna na koji fax cilja za godinu dana.
    Meni bas i nije
    Baš mi je Reko veliki kak su starci njegovom najboljem prijatelju rekli da ima do polugodišta vremena da se izjasni koji će faks ,a na faks će tek za sve godine

  15. #565
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    A različiti smo
    Neki znaju šta žele, odlučniji su, neki ne znaju, dvoje i premišljaju. Sve je to ok.

  16. #566
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja ni danas ne znam sto bih studirala...

  17. #567
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Hbg sirius

  18. #568
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Nema veze s temom ali frendicina curka je dvije godine pričala samo o nutricionizmu I na kraju u zadnji čas mala predložila prioritete i završila na Pms ( ovo nije greška)tak je pričala ko klinka davno pričala na koji faks bi isla
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 21.11.2018. at 07:38

  19. #569
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    svaka iole pametna i zrela osoba zna da je zivot nepredvidiv, te da nitko ne moze sa sigurnoscu reci , sto donosi sutra.
    no to nije nikakakav razlog da nemas snove, pa i pomno isplanirane snove i zelje.
    a iscudavati se nad tudim snovima i zeljama je prilicno jalov posao.

  20. #570
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    svaka iole pametna i zrela osoba zna da je zivot nepredvidiv, te da nitko ne moze sa sigurnoscu reci , sto donosi sutra.
    no to nije nikakakav razlog da nemas snove, pa i pomno isplanirane snove i zelje.
    Samo postane mučno kad ti snovi predugo budu samo snovi, pa počnu boljeti do te mjere da vrištiš u tišini samog sebe.

  21. #571
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Samo postane mučno kad ti snovi predugo budu samo snovi, pa počnu boljeti do te mjere da vrištiš u tišini samog sebe.
    U takvom slučaju treba napraviti reviziju snova. Znam iz iskustva. Ne vrištim već dugo, a vrištala sam do prije nekih 20 godina.

  22. #572
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Bravo Peterlin

  23. #573

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ali, ne cudim se ja nicijim snovima. Hbm, ja sam zena od 36 s cetvero djece bez stalnog posla u struci koja sanja doktorat iz te struke.. Meni je cudna razina ozbiljnosti i prema vlastitim snovima a jos cudnija prema tinejderskim... Mozda bih svoje ostvarila da sam ih ozbiljnije shvacala.. Iako ne bih mijenjala izbore koje sam donijela mozda sam mogla vise... Upisat ga i s cetvrtim djetetom na putu financirat ga...

  24. #574
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    U takvom slučaju treba napraviti reviziju snova. Znam iz iskustva. Ne vrištim već dugo, a vrištala sam do prije nekih 20 godina.


    Ti si jedno racionalno biće...
    Ja se to samo trudim biti.

  25. #575
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ima sasvim dovoljno ljudi bez snova. To je takider normalno i legitimno.

  26. #576

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Vila Anita

    Meni je posve normalno da srednjoškolac koji upisuje fax zna na koji fax cilja za godinu dana.
    Ja sam znala dvije godine prije. I onda se mjesec dana prije prijemnog predomislila. I nisam pozalila.

  27. #577
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ima ljudi koji nemaju nikakve planove nego se vesele budućnosti i iznenađenjima koje će im život složiti. Ko kinder jaje. Tako ja funkcioniram. Iako zadnjih godina dobivam govno u kinder jaju ali valjda će se poslagati malo bolje kako bude išlo vrijeme. Uvijek sam se divila ljudima koji imaju jasne planove, postavljene rokove itd, pa onda jođ i volju to ostvariti. Ja nikad nisam vjerovala u ostvarenje ljudskih planova , zato sam se valjda i ograničila samo na neke okvirne, generalne, površne. Život mi se uvijek slagao čudno, ko u Alan Fordu, da je sve zapisati i nacrtati, bila bi više komedija nego drama. Ovo kad djeca naprave detaljne analize svojih budućih 20 godina, to mi je fora. Ali ajde, mala će sigurno raditi na tome, biti vrijedna, imati jasne ciljeve jer zna što hoće. E sad, koga će upoznati putem, i što će ona dobiti u kinder jaju...to više nema veze s planovima

  28. #578
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    E pa trina, dobila si i 4 preprekrasna “kinder jaja”!
    Nije ti loša strategija!

  29. #579
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Life is like a box of chocolates....

    Planovi su OK, ali ne treba ih se drzati k'o pijan plota. Nikad covjek ne zna sto se krije iz sljedeceg ugla. I treba raditi na planovima, ne samo planirati. Proaktivno.

  30. #580
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Ja znam da moj ne bu medicinu,a kaj bu ne zna.jucer na biologiji anatomija i seciranje srca to je onak njemu total bljak,ja recimo to volim,ali ga frend pozval u kolinje i sad si premišljanja bi isel ili ne

  31. #581
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    E pa trina, dobila si i 4 preprekrasna “kinder jaja”!
    Nije ti loša strategija!
    Pa istina. Da sam radila višegodišnje planove, pitanje je što bi bilo s djecom. I ne samo oni. Neke stvari za koje mi je falila volja i ostale su nedovršene, na kraju se ispostavilo da uopće nije loše što nisam imala volju, nisu ni trebale biti dovršene. Pa ljudi....koliko sam ja ljudi upoznala ljudi moji, pa to je pregenijalno. A koliko tih ljudi je bila samo poveznica s nekim ljudima koji su mi postali ključni u životu...Zanimljivo je sve to. Ode ti život kvragu u nekim trenucima pa onda nakon nekoliko godina vidiš da je to baš tako moralo biti. Iako sam zadnjih dvi godine izgubila i vjeru i sve te moje teorije ali ne možeš ne vidjeti kako život ima stvarno super smisao za humor

  32. #582
    PaigeUnam avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2021
    Postovi
    1

    Početno

    Transakcije s nekretninama koje uključuju maloljetnu djecu jedna su od najrizičnijih (sa stajališta mogućeg spora) u praksi nekretnina. Poseban rizik ovdje leži u činjenici da u slučaju osporavanja transakcije sud češće staje na stranu maloljetnika i može poništiti transakciju ako smatra da su djetetova prava povrijeđena ili nisu pravilno poštovana.

  33. #583
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    754

    Početno

    Ne znam mogu li na ovu temu ubaciti, ali zanimaju me mišljenja....
    Uskoro selimo u novu kuću koja je financirana kreditom. U vlasništvu nam ostaje stan koji smo nedavno otplatili. Opcije su: prodati stan, novogradnja ,širi centar, blizina javnog prijevoza. Recimo da bi prodajom mogli zatvoriti 70 % kredita. Ili najam? Bez ulaganja bi mogli iznajmljivati odmah ili uz manje ulaganje stan se može odvojiti u dvije stambene jedinice (dvoetažni stan) pa u najam. Otplata kredita mi ne ovisi o najmu,ali bi svakako olakšalo život. U kojem bi smjeru vi razmišljate?

  34. #584
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Najam definitivno.

  35. #585
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam u sličnoj situaciji isto odabrala najam. Ali ne da najam pokriva ratu nego ga ulažemo u prijevremenu otplatu glavnice tj skracivanje rate i roka otplate (prvo sam smanjivala ratu pa sad rok). I plan je da se jednog dana muz i ja vratimo u taj stan i prodamo kuću, kad djeca odsele.

    S tim da je to vrlo likvidna nekretnina, mislim da oglasim taj stan da bi ga prodala u par dana, nije prevelik, uređen je i na dobroj lokaciji. Tako da ne brinem da neću moć prodati ako mi ustreba jednog dana.

    Čak i uz sve to ponekad dodjem u napast da ga prodam, cijene nekretnina su toliko narasle da se u odnosu na najam prakticno ne isplati, danas mogu za taj stan dobiti skoro jednako sto smo platili 3x vecu kucu. S druge strane tu je inflacija koja jede vrijednost novca ako stoji u banci (sto meni bi) ali ako uložiš odmah u kuću (tj u otplatu kredita) inflaciju si izbacila iz kalkulacije. Krediti su ovih dana jeftini i ušteda na kamati po meni iako značajna nije presudna.

    Na kraju je mislim presudila u odluci kod nas zelja za stednjom i da jos jednom budemo ambiciozni u ciljevima (napisala sam vec jednom - sve sto imam imam zbog kredita, cistom stednjom ne bi nikad bila tu gdje jesam) I dokle god od plaće otplacujemo ratu a najam ulažemo isto u kredit rezultat je štednja u nekretnini (sadašnjoj) plus osjećaj sigurnosti da u slučaju finamcijskih problema imam mogućnost prodati kuću uzet ostatak novaca i vratit se u kreditom neoptereceni stan.

  36. #586
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Zenii prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam mogu li na ovu temu ubaciti, ali zanimaju me mišljenja....
    Uskoro selimo u novu kuću koja je financirana kreditom. U vlasništvu nam ostaje stan koji smo nedavno otplatili. Opcije su: prodati stan, novogradnja ,širi centar, blizina javnog prijevoza. Recimo da bi prodajom mogli zatvoriti 70 % kredita. Ili najam? Bez ulaganja bi mogli iznajmljivati odmah ili uz manje ulaganje stan se može odvojiti u dvije stambene jedinice (dvoetažni stan) pa u najam. Otplata kredita mi ne ovisi o najmu,ali bi svakako olakšalo život. U kojem bi smjeru vi razmišljate?
    Najam apsolutno.
    novac gubij vrijednost, po mom mišljenju najbolja investicija je u nekretnine.

  37. #587
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    754

    Početno

    Ovako nekako razmišljam kao Sillyme, prijevremeno zatvarati glavnicu da što prije izađemo iz kredita. Ukoliko zagusti, stan mogu uvijek prodati. Ali dobijem blagi napadaj panike kad pomislim na veliki kredit i godine otplate. S tim da mislim da moja nekretnina nije baš toliko likvidna, ali definitivno vrijedi više nego kad smo kupili

  38. #588
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Uh imala sam i ja psihicko opterećenje prilikom odlucivanja, ogroman kredit i 25 godina rok, a koji bi bio puno manji da sam prebila dio glavnice prodajom stana.

    Meni je ispala dobro jer sam zbog porasta vrijednosti nekretnina daleko vise profilirala nego bi uštedjeti manjom kamatom a i prijevremene otplate su isle brze nego sam mislila da ce ici. I naravno ne bi nikad ustedjela u novcu koliko sam davala za ratu, nekako uvijek kad imaš onda i bar dio trosis No to je svakako rizičnija odluka nego varijanta prodaje stana i manjeg kredita. Ne znam koliko imate godina, mi smo oboje bili preko 40 i po meni to nam je bila zadnja prilika za još jedan kredit za nekretninu, jednom kad predjes 50, 55 si obicno prestar da razvuc na puno godina jer preko neke granice odlaska u mirovinu rijetko koja banka da kredit (a i pitanje je kako ga vraćati iz mirovine)

  39. #589

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Treba vidjeti koliko možeš mjesečno dobiti odmah, a koliko bi mogla dobiti da podijeliš stan na dva dijela. Podjela jednog stana na dva može biti dosta komplicirana ako se to želi i upisati u vlasnički list (suglasnosti sudjeda, zadovoljavanje uvjeta iz plana, građevinska dozvola...). Postoji i opcija prodaje tog stana i kupnje dva-tri manja, koliko bi u tom slučaju dobivali od najma?
    Trenutačno su krediti jako jeftini, kamate su manje od inflacije pa se ne isplati zatvarati postojeće kredite. Ako bi prodali stan i kupili nekoliko manjih, otvarate si mogućnost naknadne prodaje jednog stana ukoliko narastu kamate na kredit i sl.

  40. #590

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Zaboravila sam napisati da ja trenutačno s viškom novca od najma ne bi smanjivala glavnicu nego bi pokušala kupiti još jednu manju nekretninu za najam, stan ili možda čak garažu.

  41. #591
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Novac od najma sačuvajte za obnovu nakon što podstanari odu Ne zezam se baš jako.

  42. #592
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    754

    Početno

    Peterlin, haha, i toga se bojim, nisam nikada iznajmljivača, ni ne znam što me čeka.

    Sillyme, imamo toliko godina da nam je ovo zadnji vlak za dići kredit na 27 god.

    Ja sam čak razmišljala prodati stan, zatvoriti dio kredita pa kupiti mali stan za najam. Ali kad vidim koliko se traži za male stanove nisam sigurna jel bi to uopće bili izvedivo. Nisam čak ni sigurna kolika bi bila realna cijena za moj stan, jer ovo što gledam mi se sve čini nevjerojatno skupo. Mi smo kupovali 2011. po 1360 eur

  43. #593

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    u mnogim slučajevima cijena manjih stanova je viša po kvadratu, tako da bi o tome trebalo promisliti
    možda eventualno za bolju lokaciju promijeniti, bolju zgradu i sl.

  44. #594

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Sada za 1360€/m2 ne možeš dobiti ni suteren. Skoro sve je preko 2000/m2.

  45. #595
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Cijene su visoke, a mogu i past. To znaju svi koji su preživjeli pad cijena 2010-e pa sve do 2016-e. Sad se to sve vratilo i još povećalo no treba dočekati i prezivjet 10-godisnji ciklus.

    Ja sam sad u poziciji da mi je prihod od najma 1000kn manji od rate kredita i to je financijski ugodna pozicija, iako kazem kredit placamo od place a najam ide u dodatnu otplatu glavnice. Ali trebalo je do tog doći...

    Prva stvar uvijek je osigurati likvidnost tj da prihodima bez problema plaćaš rate kredita. Pa makar razvukla na 20+ godina. Kasnije je bar lako viskovima smanjivati ratu ili rok, ako viskova ima. Ako nema - bar se rate podmiruju na vrijeme. Par godina kad nisam imala kredite nisam se mogla nacuditi koliko mi plaće ostaje nepotroseno na kraju mjeseca

  46. #596
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Cijene su visoke, a mogu i past. To znaju svi koji su preživjeli pad cijena 2010-e pa sve do 2016-e. Sad se to sve vratilo i još povećalo no treba dočekati i prezivjet 10-godisnji ciklus.

    Ja sam sad u poziciji da mi je prihod od najma 1000kn manji od rate kredita i to je financijski ugodna pozicija, iako kazem kredit placamo od place a najam ide u dodatnu otplatu glavnice. Ali trebalo je do tog doći...

    Prva stvar uvijek je osigurati likvidnost tj da prihodima bez problema plaćaš rate kredita. Pa makar razvukla na 20+ godina. Kasnije je bar lako viskovima smanjivati ratu ili rok, ako viskova ima. Ako nema - bar se rate podmiruju na vrijeme. Par godina kad nisam imala kredite nisam se mogla nacuditi koliko mi plaće ostaje nepotroseno na kraju mjeseca

    eh da mi je to doživit, bit bez kredita

  47. #597
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Zenii prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, haha, i toga se bojim, nisam nikada iznajmljivača, ni ne znam što me čeka.
    Ne trebaš se bojat toga. Iznajmljujem već 13 god, nikad nikakvih problema nisam imala, a kamoli štete da trebam ulagat iznose najma u obnovu stana.

    Ako je stanodavac korektan i iznajmljuje pristojan stan, a ne neku rupu (sa starim namještajem, prastarim uređajima koji se kvare i milijun skrivenih nedostataka), neko nepisano pravilo pokazalo je u praksi da ćeš dobiti stanoprimca koji će poštivati ono što mu je korektno dano na uporabu.
    Ako se starta s nepovjerenjem i sumnjom, takav odnos ne vodi ničemu dobrome.

    Ja svoj najam ne osjetim ni u jednoj sferi kao opterećenje i na njega ne trošim doslovce ni minutu vremena. U stan ne idem osim ako imam smjenu podstanara. Sve ostalo (uplate za režije/najam dobivam na mail odnosno račun).

  48. #598
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Sve je to super, dok su djeca mala U času kad djetetu zatreba stan, gotovo je s novcem od najma, a kredit ostaje još godinama za plaćati

  49. #599
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve je to super, dok su djeca mala U času kad djetetu zatreba stan, gotovo je s novcem od najma, a kredit ostaje još godinama za plaćati
    A zašto dijete samo ne bi zaradilo i steklo kao što smo i mi ?

    I mi smo bili podstanari, mogu i djeca, može se renta dijeliti s cimericom/cimerom. Svašta je izvedivo.

  50. #600
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    754

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve je to super, dok su djeca mala U času kad djetetu zatreba stan, gotovo je s novcem od najma, a kredit ostaje još godinama za plaćati
    Beti3, ja razmišljam kao i Lili75. Trudit ćemo se klincima omogućiti školovanje, a onda neka se bore. Naravno pomagati ćemo koliko možemo. A i kuća je velika pa imaju gdje biti

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •