Stranica 1 od 13 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 616

Tema: kupnja stana za djecu ili štednja u nekretninama

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno kupnja stana za djecu ili štednja u nekretninama

    Zanima me vaše mišljenje o kupnji stana/ova za djecu tj. o štednji u nekretninama...

    Dakle, obitelj, srednja klasa (imaš za pristojan život, hranu iz Lidla cca 3-4000kn mjesečno, benzin, jedno ljetovanje na Jadranu, Zara je domet u odijevanju...), ali imaš više djece, kredit za uređenje dijela kuće uskoro ističe, kredit za auto isto tako. Djeci se plaćaju aktivnosti, ulaže se u njihov razvoj...
    Ako se otvori novi kredit (ili više njih) za male garsonijere za djecu, otplaćivat će se do mirovine i dalje... Po odlasku u mirovu, neće imati ušteđevine da sebi podebljaju mirovinu, ali će djeca imati barem 25 kvadrata za početak samostalnog života.


    Ima li smisla u današnje vrijeme uopće se obvezivati na takve poteze? Ima li smisla djeci kojoj je svijet kao malo veće selo i tko zna gdje će ih život odvesti, kupovati stan u rodnom gradu? Može li se otplaćivati kredit najamninom koju bi se dobivalo od tog stana?
    Je li bolje štedjeti pa SEBI priuštiti kakvo putovanje i bolje cipele umjesto kućiti djecu?


    Da imam jedno dijete, ne bih dvojila ...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Dodatak - kuća u kojoj smo sada, nema više mogućnosti proširenja. Potaklo me na razmišljanje jer na katu imam nećaka od 27 godina koji subotom navečer igra igrice na kompu, i curu poskrivećki dovodi u stan kad roditelji nisu doma (to je druga priča o majci kojoj niti jedna nije dovoljno dobra za njezinog sina pa je sad ovaj na metodama skrivanja) ... Mislim da bih voljela da sa 27 godina moja tada već zaposlena djeca imaju gdje živjeti svoj život ...

  3. #3
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Mislim da ne. Moji su tako razmišljali, i sada ta nekretnina stoji prazna a ja sam podstanar.
    Lokacija nekretnine nam ne odgovara. Ne znači da ju jednom neću opet koristiti, ali trenutno stoji bez veze.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ne. Moji su tako razmišljali, i sada ta nekretnina stoji prazna a ja sam podstanar.
    Lokacija nekretnine nam ne odgovara. Ne znači da ju jednom neću opet koristiti, ali trenutno stoji bez veze.
    Prodaja?
    Najam?


    Kuću ne bih gradila, ali podstanare za garsonijere bih sigurno našla... ili sam u krivu?
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 05.11.2018. at 13:10

  5. #5
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Prodaja?
    Najam?


    Kuću ne bih gradila, ali podstanare za garsonijere bih sigurno našla... ili sam u krivu?
    Mi imamo kuću, tako da podstanari nisu opcija.
    Trenutno svi tvrde da je cijena kvadrata u Zagrebu previsoka zbog onih nekih kredita koje je odobravala država i da te cijene neće tako skoro dolje. Uzmi i to u obzir kod kalkulacije.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Znam... za tri garsonijere od 25 kvadrata trebalo bi mi 200.000 eura (keš koji nemam, osim ako kakav jackpot ne dobijem...), a u kreditu to bi bilo i 300.000 ...puuuuuno novaca ...

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    ako nisu baš neka brda u pitanju i kolko tolko blizu prijevoza uvijek možeš naći nekog za najam

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Meni ulaganje u zidove nije bas prioritet, no MM je odgojen da treba ulagati utvrdo (citaj zidovi).

    ja cesto zadnje vrijeme razmisljam, sta ako ipak malo pozivim u toj mirovini? prije bih iskreno gledala kako da ja zivim pristojno nego moja djeca. Ako ja imam valjda cu i njima nesto moci pomoci, ako je neophodno. Jer starija dob je skupa. jako skupa. mozda ne trebas novu odjecu, namjestaj ili puno hrane, ali za zdravlje trebas dosta.

    Slusajuci mladje kolege, njima nekretnine uopce nisu zabavne. radje iznmljuju prostor, koji im odgovara zbog necega. nije im problem seliti se. skroz razilicito gledaju na svijet od moje generacije. kredit je duzinicko ropstvo koje ne zele ni u ludilu. to samo ludjaci uzimaju, jer im se time oduzima sloboda.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    sad ko kaže da ti odmah moraš imati da skučiš svo troje, možda za jedno za početak, pa to isto sudjeluje da se skući drugi i tako .......

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Bolje je onda ulagati u stambenu štednju. Pa će dijete, kad dođe vrijeme, samo odlučiti kako će taj novac uložiti i gdje će kupovati stan.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ulaganje u zidove nije bas prioritet, no MM je odgojen da treba ulagati utvrdo (citaj zidovi).

    ja cesto zadnje vrijeme razmisljam, sta ako ipak malo pozivim u toj mirovini? prije bih iskreno gledala kako da ja zivim pristojno nego moja djeca. Ako ja imam valjda cu i njima nesto moci pomoci, ako je neophodno. Jer starija dob je skupa. jako skupa. mozda ne trebas novu odjecu, namjestaj ili puno hrane, ali za zdravlje trebas dosta.

    Slusajuci mladje kolege, njima nekretnine uopce nisu zabavne. radje iznmljuju prostor, koji im odgovara zbog necega. nije im problem seliti se. skroz razilicito gledaju na svijet od moje generacije. kredit je duzinicko ropstvo koje ne zele ni u ludilu. to samo ludjaci uzimaju, jer im se time oduzima sloboda.

    O skupoj starosti se slažem...
    Ne bi bilo fer kupiti stan, pa jednog dana djetetu reći: Sorry, to sam tebi kupio, ali sad ću ga prodati da sebi mogu platiti lječilište ...


    Stambena štednja je isto zanimljiva ideja, ali kupnjom pa iznajmljivanjem istoga stana bismo možda više profitirali ...

    Rješavanje jednog pa drugog pa tek onda trećeg... to je nekoliko desetljeća s punom plaćom, koje nemam ispred sebe ...

  12. #12
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    jos nesto sto sam naucila je da su najpovoljnnije nekretnine nasljedjene.
    kao sto su najskuplje one koje su prodavateljii gradili i u njih dali svoje vrijeme, novce, zivot.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    jos nesto sto sam naucila je da su najpovoljnnije nekretnine nasljedjene.
    kao sto su najskuplje one koje su prodavateljii gradili i u njih dali svoje vrijeme, novce, zivot.
    to je istina
    ali u velikim obiteljima, teško da će se doći na red za kakvo nasljedstvo ...

    netko se napatio da bismo mi imali gdje živjeti (mjesta za svu našu djecu i njihove obitelji nema), je li red da se sad i mi patimo i vratimo nekako to što smo dobili "besplatno" ili da budemo sebični i ostavimo da se sami snalaze?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku

    Stambena štednja je isto zanimljiva ideja, ali kupnjom pa iznajmljivanjem istoga stana bismo možda više profitirali ...
    Možda. Ali osim financijskog profita, treba gledati i potencijalne interese djece jednog dana kad odrastu.
    Meni je jako drago da se moji roditelji nisu upuštali u tako nešto, nego sam dobila stambenu štednju i stan sam birala po svojem izboru, s MM-om. Nikad više ne bih htjela živjeti u kvartu u kojem sam odrasla, a da su mi roditelji o tome odlučivali, vjerojatno ni po tom pitanju ne bih imala izbora.

  15. #15
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Tako su moji mislili, kupili 2006. stan u Zg, da imamo ja i sestra di živit kad odemo na studij, i da oni imaju di doć kad su u Zg. Kredit u švicarcima. Došla kriza. Ne trebam ni govorit šta se dogodilo. s 4,500 na preko 7000 kn rata kredita. Sreća ja se zaposlila, digla im se s grbače. Sestra još studira, mora imati cimericu u tom stanu da može platiti režije. Ja sam u Splitu studirala, vidim taj stan samo na izletima u Zg. A i to nam je postalo preskupo, odem 1. godišnje, moji 2,3 puta. Stan ne mogu prodat, neće za njega dobiti ni za kredit vratit. Zaglibila cila familija zbog hira mog oca da ima stan u Zg.
    Ja to nikad neću učiniti, zaglibiti zbog nekretnine koja mi nije nužna za egzistenciju. A di će mi djeca živit za 20 godina, šta ja znam. Eto ih tamo, nek se snađu ili neka se usele u prazne stanove koje imamo u rodnom gradu ili na otoku. Kako hoće.

  16. #16
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    to je istina
    ali u velikim obiteljima, teško da će se doći na red za kakvo nasljedstvo ...

    netko se napatio da bismo mi imali gdje živjeti (mjesta za svu našu djecu i njihove obitelji nema), je li red da se sad i mi patimo i vratimo nekako to što smo dobili "besplatno" ili da budemo sebični i ostavimo da se sami snalaze?
    mislila sam kad kupujes. ne da djeca naslijede i u njima zive.
    jer cesto nasljednici prodaju samo da se riješe "problema"
    Posljednje uređivanje od spajalica : 05.11.2018. at 13:45

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ne. Meni je cilj djecu skolovati u skladu s njihovim zeljama i mogucnostima, poslije toga ne smatram da sam im duzna bilo sto (u materijalnom smislu). Kad se budu kucili, pomoci cemo ako budemo u mogucnosti. Ako ne, Boze moj, nek se snalaze sami.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 05.11.2018. at 13:45

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    nas je bilo puno, i sad je isto toliko .
    sama sam sredila sve u svezi kupnje stana, nisam ništ dobila servirano.

  19. #19
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ne. Meni je cilj djecu skolovati u skladu s njihovim zeljama i mogucnostima, poslije toga ne smatram da sam im duzna bilo sto (u materijalnom smislu). Kad se budu kucili, pomoci cemo ako budemo u mogucnosti. Ako ne, Boze moj, nek se snalaze sami.
    isto

    da imam VIŠAK novaca, ušteđevinu dovoljnu za kupiti stan ili stančić, onda bih razmišljala u smjeru - evo budemo djeci ...
    ali dizati kredit, zaduživati se za neku budućnost, za djecu koja će nadam se sama biti radno sposobna (jedno već je) - ne pada mi napamet.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    baš tako može ali bez krede, samo opet pazi 25 kvadrata nije ništa

  21. #21
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    1. Kvadrat garsonijere najskuplji je kvadrat.
    2. Mogu li ti podstanari kroz 15 g. isplatiti kredit(e).
    Ne mogu, dakle ne isplati se. Gruba računica kaže da 200.000 € (3 garsonijere+njihova oprema) na 15 g. traži 1.200 € mjesečnog anuiteta, a samo za kamate platit ćeš skoro 50.000 €.
    S podstanarima računaj i na trošak održavanja, krečenje, polomljeni namještaj i aparate....

  22. #22
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    O skupoj starosti se slažem...
    Ne bi bilo fer kupiti stan, pa jednog dana djetetu reći: Sorry, to sam tebi kupio, ali sad ću ga prodati da sebi mogu platiti lječilište ...


    Stambena štednja je isto zanimljiva ideja, ali kupnjom pa iznajmljivanjem istoga stana bismo možda više profitirali ...

    Rješavanje jednog pa drugog pa tek onda trećeg... to je nekoliko desetljeća s punom plaćom, koje nemam ispred sebe ...
    Pa ne trebaš reći da si njima kupila, nego se svi možete veseliti ako vama ne bude trebalo. Ja sam ziheraš i isto bih jednu nekretninu kupila, ni za koga određeno. Može im to biti odskočna daska, a vama osiguranje. Pravila igre odrediš prema situaciji. A ako misliš da djeca imaju osjećaj za pravdu onda i u dogovoru s djecom.

  23. #23
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    S podstanarima računaj i na trošak održavanja, krečenje, polomljeni namještaj i aparate....
    A i na angažman i živce. I prije useljenja opet kompletno uređenje nekretnine.

  24. #24
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja sam isto u prvom redu za investiciju u obrazovanje, iskustvo i radne navike.

  25. #25
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne trebaš reći da si njima kupila, nego se svi možete veseliti ako vama ne bude trebalo. Ja sam ziheraš i isto bih jednu nekretninu kupila, ni za koga određeno. Može im to biti odskočna daska, a vama osiguranje. Pravila igre odrediš prema situaciji. A ako misliš da djeca imaju osjećaj za pravdu onda i u dogovoru s djecom.
    Ja da mogu ja bi uložila u nekretninu za nas, našu obitelj. Možda će kojem djetetu to biti odskočna daska, možda ćeš za koju godinu podebljati primanja obitelji najmom, možda će studirati u drugom gradu pa će se lova preusmjeriti od najma za najam u drugom nekom gradu...
    Ja ne smatram da je dužnost roditelja kupovati djeci stanove, al ok mi je racionalno rapsolagati lovom pa toj djeci jednog dana nešto ostaviti.
    Etio ja bi od onog što si namjenila na kredite pola usmjerila na manji stan, a ostatak štednje i poneka drugačija investicija (kampovi i sl. )

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ne. Meni je cilj djecu skolovati u skladu s njihovim zeljama i mogucnostima, poslije toga ne smatram da sam im duzna bilo sto (u materijalnom smislu). Kad se budu kucili, pomoci cemo ako budemo u mogucnosti. Ako ne, Boze moj, nek se snalaze sami.
    Isto.
    Ne smatram da djeci moram osigurati nekretninu kao start u zivotu uz cijenu svog zaduzivanja.

  27. #27
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ne. Meni je cilj djecu skolovati u skladu s njihovim zeljama i mogucnostima, poslije toga ne smatram da sam im duzna bilo sto (u materijalnom smislu). Kad se budu kucili, pomoci cemo ako budemo u mogucnosti. Ako ne, Boze moj, nek se snalaze sami.
    X upravo tako.

  28. #28
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kao što su drugi napisali - nisam za namjensko kupovanje nekretnine za djecu, pogotovo na kredit, bez da znaš da će djeca stvarno uopće htjeti tu živjeti.
    Eventualno da recimo sad nakon što ste otplatili kredit uštedite par godina neke novce za učešće i ostatak na kredit i onda sebi za starost kupite manji stan, koji onda date u najam i taj najam vam djelomično plaća ratu. Kad djeca odrastu vi preselite u manji stan, kuću prodate a novce podijelite djeci za start života tad kad im najviše treba (na početku). Dalje nek sami odluče što žele...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 05.11.2018. at 15:10

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    da ali cijela kuća nije njihova ima tu i šogorica , nećak

  30. #30
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nekretninu na kredit- ne.
    Stambenu štednju- da.
    Budući da je više djece, obavezno svima jednako.
    Mali stanovi se super daju iznajmiti.
    Ja sam našeg oglasila na Fejsu i iznajmila ga u roku odmah.
    Za odličnu cifru i odličnoj curi.
    Naslijeđene nekretnine možda jesu najbolje kad padnu s neba, ali kad treba zbrinuti stare roditelje ili baku, djeda...pa prati nekome guzu izvjesno vrijeme, plaćati dom i sl. Onda tako naslijeđene nekretnine nisu više najbolje, već krvavo zarađene.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    baš tak kak veli tanči

  32. #32
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma najbolje su mi ti prijedlozi za kupovinu stana "ne na kredit". A uštedit će za stan - kad? Dok uštedi za 10m2 cijena nekretnine ode gore i sad ti ušteđevina vrijedi za max 7m2
    Nikog ne znam da je uštedio za cijeli stan, svi koje znam su uštedili za neko učešće a ostatak na kredit. Pa onda ako imaš veće prihode - skraćuješ kredit. Bar ne brineš što ako ne možeš otplaćivati ratu - prodaš, prebiješ glavnicu, nije da si nakon toga bez krova nad glavom.

    Realno, s dvije "noramlne" plaće nema šanse da kupi 3 garsonjere u ZG ovom životu a kamoli u idućih 15g... S obzirom da kuća nije cijela u vlasništvu, već samo dio, to je onda praktično neutrživa nekretnina osim rodbini tj. ostalim suvlasnicima. Ostaje onda ili štedjeti novce (ali to na 15g pojede inflacija) ili kako sam predložila kupiti jedan stan pa ga otplatiti u 15g, onda prodati njega i podijeliti novce, i pretpostavljam ostati živjeti u sadašnjem stanu (vjerojatno prevelikom za dvoje no što se može - bar nije cijela kuća i režije i održavanje cijele kuće na 2 penzije)

    Inače mi isto imamo kredit za kuću, a dio rate prebijamo najmom manjeg stana koji smo prethodno isto tako kupili na kredit i u međuvremenu otplatili. Da smo plaćali podstanarstvo i čekali da uštedimo za stan kupili bi ga - nikad (jer je u međuvremenu poskupio za 750€/m2)

  33. #33
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Zašto bi Vrijeska morala u dug do penzije da bi kupila 3 manja stana? Živimo u HR, nestabilnoj državi gdje je sve moguće - i neplanirani rast kamata, i inflacija da ode sve dovraga, i nestabilnost cijena nekretnina, konačno ni V. se ne pomlađuje, mora računati i s kakvim bolestima.

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Vrijeskina će mirovina biti nedostatna za pristojan život, dakle mora se pobrinuti sama za sebe, a iz gorkih iskustva unutar svoje obitelji mogu napisati da se najbolje nasljedstvo (iz sfere materijalnog i psihičkog) kojeg roditelji mogu ostaviti svojoj djeci zove NE TREBAM MATERIJALNU POMOĆ U STAROSTI.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ma najbolje su mi ti prijedlozi za kupovinu stana "ne na kredit". A uštedit će za stan - kad? Dok uštedi za 10m2 cijena nekretnine ode gore i sad ti ušteđevina vrijedi za max 7m2
    Nikog ne znam da je uštedio za cijeli stan, svi koje znam su uštedili za neko učešće a ostatak na kredit. Pa onda ako imaš veće prihode - skraćuješ kredit. Bar ne brineš što ako ne možeš otplaćivati ratu - prodaš, prebiješ glavnicu, nije da si nakon toga bez krova nad glavom.

    Realno, s dvije "noramlne" plaće nema šanse da kupi 3 garsonjere u ZG ovom životu a kamoli u idućih 15g... S obzirom da kuća nije cijela u vlasništvu, već samo dio, to je onda praktično neutrživa nekretnina osim rodbini tj. ostalim suvlasnicima. Ostaje onda ili štedjeti novce (ali to na 15g pojede inflacija) ili kako sam predložila kupiti jedan stan pa ga otplatiti u 15g, onda prodati njega i podijeliti novce, i pretpostavljam ostati živjeti u sadašnjem stanu (vjerojatno prevelikom za dvoje no što se može - bar nije cijela kuća i režije i održavanje cijele kuće na 2 penzije)

    Inače mi isto imamo kredit za kuću, a dio rate prebijamo najmom manjeg stana koji smo prethodno isto tako kupili na kredit i u međuvremenu otplatili. Da smo plaćali podstanarstvo i čekali da uštedimo za stan kupili bi ga - nikad (jer je u međuvremenu poskupio za 750€/m2)

    Ovako nekako razmišljam ...

    Sadašnja kuća nam je dobra za život kad se nema novaca za stan u zgradi ... ali za 100 kvadrata u kući ja ne mogu dobiti niti pola novaca koliko bih mogla dobiti da imam 100 kvadrata u nekoj zgradi ...

    U obrazovanje djece ulažem i to nije dio ove računice. (Nemam namjeru plaćati privatne osnovne i srednje škole. A nisam sklona ni privatnim fakultetima, učilištima i sl. sve dok naša državna sveučilišta pružaju više nego dovoljno znanja i mogućnosti.)

    Mali stanovi se najviše prodaju, imaju najviše cijene, ali se i najlakše iznajmljuju. (Prije mjesec dana sam s kolegom strancem pregledavala oglase i posjetila nekoliko stanova. Rupe za kakve nisam ni znala da postoje se iznajmljuju za 300-350 eura -30 kvadrata. Bilo me sram nakon posjeta tim stanovima. On je htio u obilazak zbog malo niže cijene. Oni malo bolji jednosobni stanovi su 400-450 eura.)

    Možda bi jedan stan bilo pametnije, ali to je onda naša štednja, ne stan za dijete ...


    Cijela ideja o kupnji stana/ova je potakla od moje grižnje savjeti što smo mi djelomično dobili prostor za život (na kraju smo uložili vrijednost manjeg stana, ali puno j eveća kvadratura), a naša djeca će morati većinu sama ...

  36. #36
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Cijela ideja o kupnji stana/ova je potakla od moje grižnje savjeti što smo mi djelomično dobili prostor za život (na kraju smo uložili vrijednost manjeg stana, ali puno j eveća kvadratura), a naša djeca će morati većinu sama ...
    Eto vidis, barem ne bi imali griznju savjesti

    Mi bome nemamo uopce griznju savjesti. Svaku zlicu smo sami kupili.

  37. #37
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ma Vrijeska, gdje su te garsonijere od po 450€ ? Pantos, Prekrižje?

  38. #38
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne.

    Ali to govorim iz prekobarne perspektive, gdje nekretnine nemaju nikakav (sentimentalan) znacaj. Ljudi se sele, nekretnine se prodaju.

    Mislim da je tesko procijeniti sto ce kome biti dobro, a i gdje.

  39. #39
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ma Vrijeska, gdje su te garsonijere od po 450€ ? Pantos, Prekrižje?
    Ima ih koji traže toliko, ali ne dobiju.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ma Vrijeska, gdje su te garsonijere od po 450€ ? Pantos, Prekrižje?
    Nisu garsonijere, ali su jednosobni stanovi. cca 35 kvadrata. Malo noviji.
    Lašćina, Vrbani, Špansko, Centar ... 400 eura prosjek. Ako su jeftiniji, onda su rupe, ili su bili iznajmljeni 2 minute nakon objave oglasa, ili su van tramvajske zone ili imaju nešto što nama nije odgovaralo (npr. grijanje na struju, na peć na drva) ...
    To je ono što smo mi naišli tijekom 7 dana pregledavanja. Vjerujem da se može naći i jeftinije, ali treba duže vremena posvetiti potrazi.

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    A ti pričaš o kolko možeš dobiti za najam a ne za kupiti

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ne, ne i ne. Iz toliko razloga da ne znam otkud bi krenula pisat.

  43. #43
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako nekako razmišljam ...


    Možda bi jedan stan bilo pametnije, ali to je onda naša štednja, ne stan za dijete ...


    Cijela ideja o kupnji stana/ova je potakla od moje grižnje savjeti što smo mi djelomično dobili prostor za život (na kraju smo uložili vrijednost manjeg stana, ali puno j eveća kvadratura), a naša djeca će morati većinu sama ...
    I dobro, pa ti sigurno u mirovini ili starijim danima nećeš štednju spiskati na krstarenja i štajaznam silikone, nego ćeš pomoći djeci s tom ušteđevinom.
    Pusti grižnju savjesti, tako vam je pao grah da ste dobili i da klapa. Ja sam doduše negativna osoba i samo bi vidjela da sam ulupala u nekretninu koju neću moći prodati, mrgud šta ćeš.
    Tko zna gdje će djeca završiti, na kraju uvijek možeš prodati i podijeliti lovu na tri djela.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Ne.
    Iz jednostavnog razloga da djeca sama biraju gdje i kako ce zivjeti nekad.
    Govorim iz iskustva, zivimo u kuci koju je svekar gradio i nisam sretna ni s prostorom ni s okolisem ni situacijom. To sto nam je lakse financijski pokvari prisila da zivim u nepozeljnom prostoru i okruzenju.
    Voljela bi da smo MM i ja odlucili gdje i kako cemo zivjeti. Na zalost MM je tradicionalan i nije dolazilo u obzir nikakvo seljenje, pa ni danas.
    Djeci stedim koliko mogu i pomoci cu im financijski kad krenu u zivot a na njima je da odluce gdje ce se skrasiti

  45. #45
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Ne.
    Jer si to ne mozete priustiti. Nemate love. Drugo je da imate visak kesa koji vam stoji u banci.

    Sparajte lovu ili otvorite stambene za klince. Kredit ne gine ili vama ili njima.
    Pa nek mladi onda sebi kupe sto i gdje njima pase , ako ce uopce htjeti imati vlastitu nekretninu (mobilnost, porez na nekretnine, osjecaj slobode itd.).

  46. #46

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Da. Imala sam svoj stan i na njemu sam roditeljima beskrajno zahvalna. Prava pomoć i odskočna daska. Da su sa tim novcima mogli na Tenerife, mogli su, ali odlučili su drugačije. Isto planiramo mm i ja, odreći se nekih stvari u korist našeg sina.
    30 kvadrata u Zg više vrijedi nego naša kuća u ovom mom obožavanom gradiću.
    Mi kupimo stan, a ako sinu neće trebati/ odgovarati, lako ga proda i ima keš.

  47. #47
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeskina će mirovina biti nedostatna za pristojan život, dakle mora se pobrinuti sama za sebe, a iz gorkih iskustva unutar svoje obitelji mogu napisati da se najbolje nasljedstvo (iz sfere materijalnog i psihičkog) kojeg roditelji mogu ostaviti svojoj djeci zove NE TREBAM MATERIJALNU POMOĆ U STAROSTI.
    Upravo to
    X X X

    Nit sam ja nešto dobila nit mm, sve smo sami stvorili.Ne osjećam se da smo za išta bili zakinuti i baš mi je drago da je tako bilo. Nemam ništa protiv da i moja djeca idu takvim putem.

    Imam dojam da se “dužnima“ osjećaju više oni koji su i sami naslijedili nekretninu.

    S tim da je kod nas situacija da i financ.pomažemo roditeljima (mirovine iz BIH) e to bi voljela izbjeć kod svoje djece da ne trebaju o tome brinut.
    A svoju starost itekako zamišljam
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 05.11.2018. at 23:36

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    A svoju starost itekako zamišljam i u putovanjima, s bogatim društv.životom a vjerujem da će i djeca bit sretna da vide roditelje da žive a ne životare u poznijim godinama. I za to treba unaprijed odvojit lovu

    A djecu odgajamo da znaju znanje, da budu vrijedni i radišni te nađu svoje mjesto pod suncem.
    stvorit će si kao što smo i mi sebi i njima.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 05.11.2018. at 23:40

  49. #49
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Imam ih troje i odlučno “ne” .
    Nekretninu bih kupila samo da imam neki višak, npr. da uleti neka otpremnina, neke dionice i sl. Tako su neki od mojih prijatelja dobili od roditelja nekretninu ili novac za dio nekretnine. Drugi dio mojih prijatelja su dobili kat u kući ili “deku” da si sami dignu kat. Treći nisu dobili ništa i sve su sami. MM i ja smo u tom košu, dobili smo doslovce po tisuću eura od mojih i toliko od njegovih, ostalo su naše dvije plaće i draga nam banka. Zapravo, nismo se još pošteno ni skučili. Odbrojavam sitno da otplatimo stan od 45 kvadrata i dogovorimo se s našom dragom bankom za još jedan kredit do 67. godine da kupimo nešto vise kvadrata.

    Mislim da je neki mali stan dobra investicija za imati... ali za odricati se za tri stana mislim da nije više dobra investicija nego previše odricanja za toliko neizvjesnog toga. Za početak samo to što je meni jednako vjerojatno da će mi djeca živjeti u ovom kvartu ko i ja (ko što su i moji i MM-ovi, i svi smo u krugu od jednog kilometra već 50 godina.) koliko mi je vjerojatno da će živjeti u Kanadi ili bilo gdje drugdje. U današnje vrijeme, ne samo iseljavanja, nego općenito veće mobilnosti, mi je zbilja zamislivo da danas sutra žive bilo gdje.

    Prioriteti u starosti... da MM i ja možemo živjeti od svoje penzije. Starost je stvarno gadna. I danas moji roditelji koji su oboje u penziji i obje mirovine skupa su im oko 4500 kn od toga dio daju svojim roditeljima koji su još stariji, bolesniji i nemoćniji.

    Prioriteti za djecu: školovanje... a pri tome ne mislim samo na faks (ako će ići na faks) nego na to da im mogu doplatiti ili pomoći ako će imati priliku za nešto vani. Imam dosta prijatelja ili poznanika koji su išli godinu-dvije van negdje na nekakvo doškolovanje, specijalizacije, magisterije i slično. Mnogi su dobili stipendije, no mnogi i nisu. Godina dana toga vani su ogromne pare. I ja bih ih radije dala za tu jednu crticu u CV-u koja im može puno vise financijski značiti u vidu moguće zarade nego za par kvadrata. Naravno, sve to pod uvjetom da uopće budu u tom nekom filmu. Ali ako budu, radije bih im par tisuća eura dala za to. Ako ne to, barem za vozački da im imam dati za početak.

    Grižnju savjesti nemam dakle, valjda jer mi nismo ništa dobili... ali mislim da se mi ni ne možemo uspoređivati s prijašnjim generacijama, koje su stanove dobivali od poduzeća, koji su kredite zbog inflacije vraćali za kikiriki... (da ne zaboravim moju omiljenu , gradili kuće bespravno...) uglavnom, prije 30-40 godina je sigurno bilo daleko lakše steći nekretninu nego danas.

    Kako mi (sad već par godina) gledamo kuce po oglasima i ono sto idemopogledati u velikom broju slučajeva budu kuce od 150 do 300 kvadrata koje prodaje bračni par 60+ godina čija djeca ne žele tu živjeti... nama će danas sutra (valjda) ostati svekrvina kuća. Mislim da ne bismo uspjeli dobiti vise od 50-60 tis. eura za nju. I to da ju netko sruši i sagradi novu... MM kaže da ćemo ju čuvati za djecu. Ja mu kažem da ne bude lud i da ne veže djecu lancima za te zidove, neka ih pusti da idu kud žele. To mi je nekako draža opcija u mislima. Svakome po 20 tis. eura i idu kuda hoćeš. A ne da ih vežem za zidove (bolje rečeno građevinsko zemljište jer realno kupcu to i je). I to još tamo ima kvadrata samo za jedno. Opet bi jedno drugo morali isplaćivati ili sto već.

    Ako dobiješ na lotu kupi 3 mala stana. Inače nemoj . Tj. ja ne bih.

  50. #50
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    I sad će svi loto igrati ,......

Stranica 1 od 13 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •